Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Just now, *Μυρτώ είπε:

Ακριβώς αυτό! Και η χοριακή συνεχώς ανεβαίνει, αλλά με ρυθμούς χελώνας! Κι εγώ παραμένω έγκυος σε ένα έμβρυο που μάλλον δεν είναι γραπτό του...κι απλώς περιμένω...και η ψυχολογία στα πατώματα!

Οι χοριακες μου ανεβαίνουν περίπου 50% το 3ημερο! Τώρα περιμένω τηλέφωνο να δω που είμαστε!

Ναι έκανα υπέρηχο! Είναι ενδομήτριο (ευτυχώς)! Κανονικά είμαι 5+5! Η εικόνα του σάκου με λεκιθινα στοιχεία είναι για 5 βδομάδα!

Από τη μια λέω, το παλεύει το εμβρυακι, από την άλλη, νιώθω ότι είναι καταδικασμένο! Δεν ξέρω, νιώθω πολύ χάλια:(

τι να σου πω βρε κοριτσακι μου...

μακαρι να ειναι το τυχερο σου.. ποτε δεν ξερεις.. καμια φορα τα εμβρυακια ειναι πολυ δυνατα και αντεχουν..

αρκετα κοριτσια στο φορουμ ειχαν θεμα με τις χοριακες τους και προχωρησε κανονικα η εγκυμοσυνη τους αλλα δεν θυμαμαι αν καποια απο αυτες ηταν απο εξωσωματικη 


οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, maria030603 είπε:

τι να σου πω βρε κοριτσακι μου...

μακαρι να ειναι το τυχερο σου.. ποτε δεν ξερεις.. καμια φορα τα εμβρυακια ειναι πολυ δυνατα και αντεχουν..

αρκετα κοριτσια στο φορουμ ειχαν θεμα με τις χοριακες τους και προχωρησε κανονικα η εγκυμοσυνη τους αλλα δεν θυμαμαι αν καποια απο αυτες ηταν απο εξωσωματικη 

Δυστυχώς, σε εμάς δεν παίζει"καθυστερημένη σύλληψη" κλπ, για να ανέβει η χοριακη αργότερα! Ξέρουμε ακριβώς πότε έγινε η ωοληψία, η έμβρυομεταφορά κλπ

Τι να πω; Μακάρι να τα καταφέρει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , maria030603 είπε:

οι χοριακες σου τι τιμες εχουν? εχεις κανει κανενα υπερηχο?

ειμαι 37... 

κοιτα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στην υποβοηθουμενη πρεπει να εχεις υπομονη και οτι και η μητερα-υποψηφια μητερα πρεπει να ειναι και ετοιμη ψυχολογικα. εγω δεν εκανα πολλες εξωσωματικες. ειχα καλους γιατρους που οταν εκριναν οτι δεν ειμαι ετοιμη σωματικα εννοω μου ελεγαν οχι δεν θα κανουμε τωρα. Θα φτιαξουμε το προβλημα πχ τον θυροειδη που ειχα θεμα και μετα θα κανουμε προσπαθεια. 

οποτε οταν εκανα τελικα την εμβρυομεταφορα ημουν πολυ καλα. και σωματικα και ψυχικα.. πιστευω οτι εχω φτασει εκει πλεον.. τωρα μενει να παω στους γιατρους μου (ενδοκρινολογος και εξωσωματικος) να μου πουν το ιδιο 

Καλησπέρα,

Διάβασα λίγο την ιστορία σου και νομίζω πρέπει να επισκεφθείς, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, δηλαδή εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο να ασχοληθεί με το θέμα των πολυκυστικών. Αυτές σχετίζονται πολλές φορές με το ζάχαρο, το σωματικό βάρος και τη διατροφή. Αν έχεις πάει ήδη σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο, άκυρο το σχόλιό μου, απλώς προσπέρασέ το....Είδα ότι έχεις ενδοκρινολόγο, απλώς δεν ξέρω αν είναι εξειδικευμένος. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Καλησπέρα,

Διάβασα λίγο την ιστορία σου και νομίζω πρέπει να επισκεφθείς, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής, δηλαδή εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο να ασχοληθεί με το θέμα των πολυκυστικών. Αυτές σχετίζονται πολλές φορές με το ζάχαρο, το σωματικό βάρος και τη διατροφή. Αν έχεις πάει ήδη σε εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο, άκυρο το σχόλιό μου, απλώς προσπέρασέ το....Είδα ότι έχεις ενδοκρινολόγο, απλώς δεν ξέρω αν είναι εξειδικευμένος. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

καλησπερα,

σ ευχαριστω πολυ μονο για την απαντηση σου.. ναι ο ενδοκρινολογος μου ηταν ειδικος.. κ ευτυχως ειχαν ολοι οι γιατροι μου επικοινωνια και συνεργασια μεταξυ τους. γυναικολογος-εξωσωματικος-ενδοκρινολογος-αιματολογος


οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η χοριακή μου αρχίζει και κατεβαίνει! Όχι ότι πέφτουμε κι από τα σύννεφα! Δεν ήταν αυτό το έμβρυο το αδερφάκι :(

Διάλειμμα 2-3 μήνες για να πάρουμε τα πάνω μας και ξανά στον αγώνα!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/12/2020 at 6:21 ΜΜ, maria030603 είπε:

Καλησπερα,

Ειμαι η Μαρια και ειμαι η μαμα ενος αγοριου 5ετων ο οποιος ηρθε στη ζωη μας και αυτος με εξωσωματικη. 

Αποφασισαμε με τον συζυγο να κανουμε και αλλη προσπαθεια για παιδακι. Αργησα η αληθεια ειναι να το παρω αποφαση γιατι ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη -συναισθηματικα και οχι σωματικα- οποτε μου ηταν αρκετα δυσκολο να το παρω αποφαση. Πλεον θεωρω οτι ειμαι ετοιμη να προχωρησω και να κανω αυτο το βημα.

Ειμαι "παλια καραβανα" στο καφε ειδα οτι αρκετες "συμπολεμιστριες" μου  ειναι ακομα εδω. Ειτε για το πρωτο τους παιδακι ειτε για το δευτερο η και τριτο.

Θα χαρω πολυ να βρεθουμε κοπελες που κανουμε τις προσπαθειες για το παιδακι μας να ανταλλαξουμε τις γνωμες μας να πουμε τον πονο μας και γιατι οχι να γινει το ονειρο πραγματικοτητα

Μαράκι μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!! κοριτσακι μου γλυκό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και πάλι εδω αγαπη μου στον αγωνα βλεπω και οι δυο. σε αλλα καφέ βέβαια αλλα στο ίδιο σαιτ. με το καλό μαρακι μου καλό.

τις δικές μου αλλαγές πανω κ΄'ατω τις βλέπεις απο το φεις. εγω ξεκινάω με δότρια πλέον μπας και τα καταφέρω. πηγαίνω στον δικό σου ερωταααααααααααα, χαχαχαχαχα!!! έιπα αφου όλα πλέον ειναι νέα στη ζωη μου, ασ εχω και ενα νεο ντοκ. σ αγαπώ πολύυυυυυυ!!! θα χαρω ν  τα λέμε όπως παλια. 

  • Μου αρέσει 1

1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites

Just now, santibel είπε:

Μαράκι μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!! κοριτσακι μου γλυκό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και πάλι εδω αγαπη μου στον αγωνα βλεπω και οι δυο. σε αλλα καφέ βέβαια αλλα στο ίδιο σαιτ. με το καλό μαρακι μου καλό.

τις δικές μου αλλαγές πανω κ΄'ατω τις βλέπεις απο το φεις. εγω ξεκινάω με δότρια πλέον μπας και τα καταφέρω. πηγαίνω στον δικό σου ερωταααααααααααα, χαχαχαχαχα!!! έιπα αφου όλα πλέον ειναι νέα στη ζωη μου, ασ εχω και ενα νεο ντοκ. σ αγαπώ πολύυυυυυυ!!! θα χαρω ν  τα λέμε όπως παλια. 

Μαρααααααααακι μου φιλεναδα μουυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το ξερεις ποσο ποσο ποσο σε αγαπω!!!!!!!!!!!!

διαβασα το μηνυμα σου αρχισα να κλαιω και να τσιριζω μεσα στο γραφειο..χαχαχαχαχαχαχα

καλαααααα αυτο που ειπες για το αγορι μου με τρελανεςςςς!!!!!!!!!!!! τι ωραιααααα νεα... 

εννοειταιιιι και γω θα χαρω να τα λεμε!!!!!!!! για πεςςς ποτε πηγες στο αγορι μου? τι κανει? χαχαχαχαχαχα

εχεις πλανο το ποτε ξεκινας?

 

  • Μου αρέσει 1

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria030603 είπε:

Μαρααααααααακι μου φιλεναδα μουυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το ξερεις ποσο ποσο ποσο σε αγαπω!!!!!!!!!!!!

διαβασα το μηνυμα σου αρχισα να κλαιω και να τσιριζω μεσα στο γραφειο..χαχαχαχαχαχαχα

καλαααααα αυτο που ειπες για το αγορι μου με τρελανεςςςς!!!!!!!!!!!! τι ωραιααααα νεα... 

εννοειταιιιι και γω θα χαρω να τα λεμε!!!!!!!! για πεςςς ποτε πηγες στο αγορι μου? τι κανει? χαχαχαχαχαχα

εχεις πλανο το ποτε ξεκινας?

 

χαχαχαχαχαχα  πεθαινω ωωωωωωω. το αγορι σου ειναι καλα. ο Τάσος όποτε τον ακουει να μιλάει κρατιέται μη γελάσει. πηγα  Αυγουστο. του αραδιασα σεντόνι όλο μου το ιστορικό και μου δωσε 2 λύσεις η να πάρουμε δικά μου να τα στείλουμε σε ειδικό γιατρό για ανυχνευση ενδομιτρίωσης, και μόνο τοτε να προχωρήσουμε ή  δότρια. αποφασίσαμε δότρια. να σου πω την αληθεια μου ηρθες και συ στο μυαλο με την παρόμοια ιστορια της οικογενειας σου, που παιρνει τοση αγαπη, (γιουνοου δατ αι μιν) το κόστος και στις 2 περιπτώσεις ίδιο κόντα στα 6.000 όποτε αποφάσισα δότρια. και ο ερωτας αυτό μου ειπε βασικα.

λεει για μένα πηρες την καλύτερη απόφαση. στην πρωτη περιπτωση απλά θ επιβαιβεωναμε το βάθος της ενδωμητριωσης.

ειμαστε στη φαση με 5 βλαστοκύστες στην καταψυξη.

κολλησαμε κορωνοιο παγωσαμε τα πάντα. και αναμενουμε μεσα ιανουαριου για εμβρυομεταφορα, αυτα.

ξεκιναω προς το παρον χωρίς αγχος. καταθλίψες και στεναχωριες νομιζω καταλαμβανουνπολύ μικρό μερος στον εγκεφαλο μου και ειδωμεν.

ρεεεεεεεεε ποσο σου μοιαζει ο μικρουληηηηηηηης? λιωνωωωωωωωωωωωω


1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites

Just now, maria030603 είπε:

καλησπερα,

σ ευχαριστω πολυ μονο για την απαντηση σου.. ναι ο ενδοκρινολογος μου ηταν ειδικος.. κ ευτυχως ειχαν ολοι οι γιατροι μου επικοινωνια και συνεργασια μεταξυ τους. γυναικολογος-εξωσωματικος-ενδοκρινολογος-αιματολογος

ΟΚ, δες λίγο, αν θέλεις βέβαια, το θέμα της διατροφής. Η κέτο διατροφή είναι η πλέον κατάλληλη για τις πολυκυστικές και σαν συνέπεια μπορεί να χάσεις και κιλά (αν αυτό χρειάζεται στην περίπτωσή σου). Επίσης, αν μπεις στο site "to make a mommy" θα βρεις οδηγό διατροφής που αναφέρεται ειδικά και στις πολυκυστικές.

Link to comment
Share on other sites

σε θυμηθηκε που ειχες παει πιο παλια??? γιατι εχει και μνημη ελεφαντα...χαχαχαχα

εσεις κολλησατε?? πως ειστε?? και γω ημουν καραντινα πριν 2 εβδομαδες. Βγηκε θετικη η νυφη μου και οι γονεις μου εκαναν προληπτικα τεστ γιατι ειχαν βρεθει μαζι με τη νυφη μου λιγες μερες πριν.. ελα που βγηκε θετικη η μαμα μου και μπηκαμε ολοι μαζι καραντινα...... 3 οικογενειες κλεισμενες.. εμεις ευτυχως ημασταν αρνητικοι..

τι ωραιααααααα εχεις παγωτινιαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!! 

θα θελα να μου μοιαζει ο μικρος... ιδιος ο πατερας του ειναι... αφου εχω σκεφτει οτι κανανε συμφωνια με τον ερωτα να μοιαζει στο μπαμπα... χαχαχαχαχα

 

Just now, Troia είπε:

ΟΚ, δες λίγο, αν θέλεις βέβαια, το θέμα της διατροφής. Η κέτο διατροφή είναι η πλέον κατάλληλη για τις πολυκυστικές και σαν συνέπεια μπορεί να χάσεις και κιλά (αν αυτό χρειάζεται στην περίπτωσή σου). Επίσης, αν μπεις στο site "to make a mommy" θα βρεις οδηγό διατροφής που αναφέρεται ειδικά και στις πολυκυστικές.

Η κετο δεν μου ταιριαζει.. εχω δοκιμασει αρκετες διατροφες (με παρακολουθει και διατροφολογος).. τωρα με την προσπαθεια που κανω συν την αλλαγη φαρμακου για τον υπερινσουλιναιμια εχω χασει 10 κιλα.. 

  • Μου αρέσει 1

οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, maria030603 είπε:

σε θυμηθηκε που ειχες παει πιο παλια??? γιατι εχει και μνημη ελεφαντα...χαχαχαχα

εσεις κολλησατε?? πως ειστε?? και γω ημουν καραντινα πριν 2 εβδομαδες. Βγηκε θετικη η νυφη μου και οι γονεις μου εκαναν προληπτικα τεστ γιατι ειχαν βρεθει μαζι με τη νυφη μου λιγες μερες πριν.. ελα που βγηκε θετικη η μαμα μου και μπηκαμε ολοι μαζι καραντινα...... 3 οικογενειες κλεισμενες.. εμεις ευτυχως ημασταν αρνητικοι..

τι ωραιααααααα εχεις παγωτινιαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!! 

θα θελα να μου μοιαζει ο μικρος... ιδιος ο πατερας του ειναι... αφου εχω σκεφτει οτι κανανε συμφωνια με τον ερωτα να μοιαζει στο μπαμπα... χαχαχαχαχα

 

νομιζω πως όχι , δεν θυμάμαι αν τον ρωτησα κιολας. εσενα πάντως σε θυμάται σιγουρα  τον ρωτησα χι χι χι χι.

καλα ειμαστε πολύ ελαφρα συμπτωματα, λίγα δέκατα ριγος, πονουσαν τα κοκκαλα, ο τασος και ο μπαμπας μου εχασε οσφρυση και γευση. το περασαμε ελαφρως ευτυχως όλη η οικογενεια. μια απλη ιωση για μασ που αν δεν βαφτιζόταν κορωνοιος θα την περνουσαμε στο ποδι στη δουλειά. αλλα λογω κορώνας κλειστηκαμε σπιτι. δεν βαριεσαι θε περάσει και αυτο.

για ποτε λέτε να τον επισκεφτειτε εσεις?


1iRrp3.png?WKdQoeYE9HgWp2.png?bynEc7PS
Link to comment
Share on other sites

Just now, santibel είπε:

 

θελω μεσα στον μηνα να παω στην ενδοκρινολογο μου να δουμε πως παω... θυμασαι πως ημουν πριν την εγκυμοσυνη εφτιαχνα το ενα χαλουσε το αλλο... στην εγκυμοσυνη ημουν αλλος ανθρωπος.. εβαλα ελαχιστα κιλα ο θυροειδης η ινσουλινη τελειααα.. μετα την γεννα γαμηθηκε ο διας... ο θυροειδης ειχε τα κακα του τα χαλια..δεν μπορουσα με τιποτα να τον φτιαξω.... εκανα κατι μου χαλουσε κατι αλλο... τεσπα, με τα πολλα αλλαξα ενδοκρινολογο μου αλλαξε αγωγη και ειμαι σε πολυ καλο σημειο. απλα θελω να παρω το οκ πριν παω.. αν μας πανε ολα καλα αρχες του χρονου θα παω να το δω το αγορι μου!!!!!!!!!!!!!

και οι δικοι μου ευτυχως ελαφρα το περασαν... η μαμα μου ειχε πονοκεφαλους αλλα οχι κατι το υπερβολικο.. η νυφη μου μονο ειχε τα πιο εντονα συμπτωματα. δεν ειχε γευση.. πχ ετρωγε μερεντα. καταλαβαινε οτι ηταν γλυκο αυτο που ετρωγε αλλα οχι μερεντα.  επισης εβγαλε επεφυκιτιδα και σπυρακια σε ολο το σωμα 


οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria030603 είπε:

Η κετο δεν μου ταιριαζει.. εχω δοκιμασει αρκετες διατροφες (με παρακολουθει και διατροφολογος).. τωρα με την προσπαθεια που κανω συν την αλλαγη φαρμακου για τον υπερινσουλιναιμια εχω χασει 10 κιλα.. 

Ωραία, εντάξει, αφού σε παρακολουθεί διατροφολόγος και έχεις αρχίσει να χάνεις, ίσως κάπως έτσι βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου. Μην το υποτιμάς καθόλου το βάρος σαν παράγοντα, είναι πολύ σημαντικό και κάποιοι το θέτουν σαν προϋπόθεση για να σε βάλουν για εξωσωματική. Οπότε όλα θα πάνε καλά και θα ρυθμιστούν, το πιστεύω! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Ωραία, εντάξει, αφού σε παρακολουθεί διατροφολόγος και έχεις αρχίσει να χάνεις, ίσως κάπως έτσι βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου. Μην το υποτιμάς καθόλου το βάρος σαν παράγοντα, είναι πολύ σημαντικό και κάποιοι το θέτουν σαν προϋπόθεση για να σε βάλουν για εξωσωματική. Οπότε όλα θα πάνε καλά και θα ρυθμιστούν, το πιστεύω! Καλή συνέχεια!

το ξερω απο πρωτο χερι το θεμα με το βαρος.... σε μενα παιζει πολυ βασικο ρολο... γι αυτο και δεν πηγα πιο νωρις γιατι παρολο που ρυθμισα καποια θεματα υγειας που ειχα μου αφησαν παρακαταθηκη τα εξτρα κιλα 


οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

NKQXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria030603 είπε:

το ξερω απο πρωτο χερι το θεμα με το βαρος.... σε μενα παιζει πολυ βασικο ρολο... γι αυτο και δεν πηγα πιο νωρις γιατι παρολο που ρυθμισα καποια θεματα υγειας που ειχα μου αφησαν παρακαταθηκη τα εξτρα κιλα 

Το ξέρω μωρέ, σε όλες μας παίζει ρόλο, και οι περισσότεροι εξωσωματιστές το περνάνε επιφανειακά αυτό το θέμα ή δεν ασχολούνται καθόλου...Πάντως το βάρος έχει άμεση σχέση με την πολυκυστικότητα, γι' αυτό σου έγραψα ότι πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο για να λύσεις το πρόβλημά σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...