Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Emilly800 είπε:

Μου έβγαλε δύο φορές το ίδιο κείμενο..πόσο άσχετη είμαι...το διορθώσα τώρα..

Λοιπόν κορίτσια τι αντιληφθηκα σήμερα;;κατάλαβα ότι τα συγγενικά μου πρόσωπα και φίλες παιδικές με αντιμετωπίζουν σαν την καημένη με τις αποβολές κ να έχουν στον νου ότι μπορεί να μην τα καταφέρω πάλι....η μία μου ξαδέρφη σήμερα που της το είπα γιατί το έμαθε μου έστειλε ο Θεός είναι μεγάλος,,και πολύ συντηρητικές ευχές,,κ η άλλη μου ξαδέρφη το ίδιο,,το καταλαβαίνω ότι με έχουν σαν περίπτωση,,,για την παιδική μου φίλη σας είπα που γύρισε κ μου είπε τώρα που μπήκα πέμπτο,,άντε,,,επιτελους τα κατάφερες...και δεν το λέω επειδή έχω την μύγα αλλά νιώθω ότι κανείς από αυτούς δεν πίστευε ότι θα πάει καλά..με είχαν για καμένο χαρτί....πωπω κορίτσια να νιώθεις σαν εξωγήινος για κάτι που αντιμετωπίζουν στις μέρες μας οι περισσότερες γυναίκες έτσι;;δυσκολία σύλληψης κ αποβολές...οι μισές γυναίκες έχουν να πουν μια ιστορία..κ ακόμα κ αυτές που σας είπα μόλις..κ οι ξαδέρφες μου είχαν από μια απόβολη,,,στα 25 περίπου παρακαλώ κ οι δύο τους,,κ η παιδική μου φίλη δύσκολευτηκε πολύ για το πρώτο...

Καλά από κακοπροαιρετους και ζηλιαρηδες ανθρώπους χόρτασε το μάτι μου τόσα χρονια!!!είμαι το μίασμα αν θες της οικογένειας...η στείρα..η ανίκανη..δε που το λένε πλέον αλλά αυτό το βλέμμα τους μου επιβεβαιώνει το σκέφτονται..μαθαίνω τελευταία από όλους για εγκυμοσύνες λες και ξέρω γω με λυπούνται. Αποφάσισα κ εγώ να μη δίνω σημασία. Να μοιράζομαι με άγνωστα σε εμένα πρόσωπα τις αγωνίες μου..να χαίρομαι με τις χαρές σας. Πάντα χαίρομαι όταν μια γυναίκα καταφέρνει να συλλάβει. Άλλες εύκολα άλλες δύσκολα όλες είμαστε ξεχωριστές και έχουμε τη δική μας ιστορία πόνου από πίσω.

Μια μεγαλη αγκαλιά για όλες σας!!! Και ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Μου έβγαλε δύο φορές το ίδιο κείμενο..πόσο άσχετη είμαι...το διορθώσα τώρα..

Λοιπόν κορίτσια τι αντιληφθηκα σήμερα;;κατάλαβα ότι τα συγγενικά μου πρόσωπα και φίλες παιδικές με αντιμετωπίζουν σαν την καημένη με τις αποβολές κ να έχουν στον νου ότι μπορεί να μην τα καταφέρω πάλι....η μία μου ξαδέρφη σήμερα που της το είπα γιατί το έμαθε μου έστειλε ο Θεός είναι μεγάλος,,και πολύ συντηρητικές ευχές,,κ η άλλη μου ξαδέρφη το ίδιο,,το καταλαβαίνω ότι με έχουν σαν περίπτωση,,,για την παιδική μου φίλη σας είπα που γύρισε κ μου είπε τώρα που μπήκα πέμπτο,,άντε,,,επιτελους τα κατάφερες...και δεν το λέω επειδή έχω την μύγα αλλά νιώθω ότι κανείς από αυτούς δεν πίστευε ότι θα πάει καλά..με είχαν για καμένο χαρτί....πωπω κορίτσια να νιώθεις σαν εξωγήινος για κάτι που αντιμετωπίζουν στις μέρες μας οι περισσότερες γυναίκες έτσι;;δυσκολία σύλληψης κ αποβολές...οι μισές γυναίκες έχουν να πουν μια ιστορία..κ ακόμα κ αυτές που σας είπα μόλις..κ οι ξαδέρφες μου είχαν από μια απόβολη,,,στα 25 περίπου παρακαλώ κ οι δύο τους,,κ η παιδική μου φίλη δύσκολευτηκε πολύ για το πρώτο...

Καλά τόσο δύσκολο είναι για μερικούς ανθρώπους να πουν μια καλή κουβέντα χωρίς περαιτέρω υπονοούμενα; Ειδικά προς ανθρώπους που έχουν τόσο ταλαιπωρηθεί...Εσυ @Emilly800 μου δίνε σημασία μόνο σ’ αυτούς που το αξίζουν... εγώ δεν το έχω πει σε κανέναν ακόμα τόσο νωρίς που είναι.., αν μπορούσα θα το έλεγα μετά την β επιπέδου (αν και εφόσον φτάσω ως εκεί πρώτα ο Θεός). Πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι πλέον οι περισσότεροι το βλέπουν ως φυσιολογικό να κυοφορεί μια γυναίκα 3& -40 και πάνω... επίσης μου έλεγε ο γιατρός ότι πολλά από τα στοιχεία ερευνών που παλαιότερα συνηγορουσαν στο ότι πολλες αποβολές η πολλά παιδιά με κάποιο πρόβλημα οφείλονται στην μεγάλη ηλικία της μητέρας έχουν σε κάποιο βαθμό ανατραπεί γιατί την τελευταία δεκαετία υπάρχουν όλο και περισσότερες γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που κυοφορούν και γεννούν υγιή μωρά. Όλα είναι δυνατά λοιπόν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@TATAKI και @Flolipopη σκέψη μου ήταν σε σας, είχα όμως πολύ τρέξιμο χθες όλη μέρα. Τη στιγμή που είδα πως όλα είναι εντάξει, ένιωσα μεγάλη ανακούφιση! Αντε κορίτσια μου, με το καλό να κυλήσουν οι μήνες χωρίς άλλες λαχταρες. 

@Emilly800@Emilly800 τι σου κάνει εντύπωση; τα έχουμε ξαναπεί: η μικροπρεπεια και η απρεπεια είναι βασικά χαρακτηριστικα πολλών ανθρώπων. Η ενσυναισθηση από την άλλη, λίγων και καλών. Μην ακούς τίποτα και κανέναν, βάλε φίλτρα και μη δίνεις σημασία. Άκου μόνο τον άντρα και το γιο σου. Αυτοί οι δύο άνθρωποι σε ενδιαφέρουν και ένας μικρούλης ακόμα που είναι καθ' οδόν. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλά από κακοπροαιρετους και ζηλιαρηδες ανθρώπους χόρτασε το μάτι μου τόσα χρονια!!!είμαι το μίασμα αν θες της οικογένειας...η στείρα..η ανίκανη..δε που το λένε πλέον αλλά αυτό το βλέμμα τους μου επιβεβαιώνει το σκέφτονται..μαθαίνω τελευταία από όλους για εγκυμοσύνες λες και ξέρω γω με λυπούνται. Αποφάσισα κ εγώ να μη δίνω σημασία. Να μοιράζομαι με άγνωστα σε εμένα πρόσωπα τις αγωνίες μου..να χαίρομαι με τις χαρές σας. Πάντα χαίρομαι όταν μια γυναίκα καταφέρνει να συλλάβει. Άλλες εύκολα άλλες δύσκολα όλες είμαστε ξεχωριστές και έχουμε τη δική μας ιστορία πόνου από πίσω.

Μια μεγαλη αγκαλιά για όλες σας!!! Και ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!

Μα νιώθεις ρε παιδί μου ότι σε βλέπουν λες κ σε αυτούς είναι όλα ιδανικά κ εσύ είσαι το περίεργο της φύσης...η αλήθεια είναι ότι αυτό κρατάει για όσο το περνάς..δηλαδή μετά από χρόνια δεν ξέρω ποιος θα έχει ορεξη να θυμηθεί ότι κάποτε προσπαθούσαμε ηη είχαμε κάποιες τις αποβολές μας...μετά θα είμαστε μια χαρά..όλες.

Just now, Agatte είπε:

@TATAKI και @Flolipopη σκέψη μου ήταν σε σας, είχα όμως πολύ τρέξιμο χθες όλη μέρα. Τη στιγμή που είδα πως όλα είναι εντάξει, ένιωσα μεγάλη ανακούφιση! Αντε κορίτσια μου, με το καλό να κυλήσουν οι μήνες χωρίς άλλες λαχταρες. 

@Emilly800@Emilly800 τι σου κάνει εντύπωση; τα έχουμε ξαναπεί: η μικροπρεπεια και η απρεπεια είναι βασικά χαρακτηριστικα πολλών ανθρώπων. Η ενσυναισθηση από την άλλη, λίγων και καλών. Μην ακούς τίποτα και κανέναν, βάλε φίλτρα και μη δίνεις σημασία. Άκου μόνο τον άντρα και το γιο σου. Αυτοί οι δύο άνθρωποι σε ενδιαφέρουν και ένας μικρούλης ακόμα που είναι καθ' οδόν. 

Απλά με ρωτάνε με περίεργο τρόπο κατάλαβες;;;;λες και περιμένουν να γίνει πάλι βλακεία...δηλαδή δεν παίρνουν κ λένε άντε μια χαρά προχωράς...με παίρνουν κ δεν υπάρχει αισιοδοξία στον λόγο τους...τους ψυχολόγω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Μα νιώθεις ρε παιδί μου ότι σε βλέπουν λες κ σε αυτούς είναι όλα ιδανικά κ εσύ είσαι το περίεργο της φύσης...η αλήθεια είναι ότι αυτό κρατάει για όσο το περνάς..δηλαδή μετά από χρόνια δεν ξέρω ποιος θα έχει ορεξη να θυμηθεί ότι κάποτε προσπαθούσαμε ηη είχαμε κάποιες τις αποβολές μας...μετά θα είμαστε μια χαρά..όλες.

Απλά με ρωτάνε με περίεργο τρόπο κατάλαβες;;;;λες και περιμένουν να γίνει πάλι βλακεία...δηλαδή δεν παίρνουν κ λένε άντε μια χαρά προχωράς...με παίρνουν κ δεν υπάρχει αισιοδοξία στον λόγο τους...τους ψυχολόγω...

Καλημέρα , δεν πειράζει για το τι περιμένουν και εάν δεν είναι αισιόδοξοι!! Το θέμα είναι ότι εσυ είσαι έγκυος ,θα μεγαλώσει η οικογένεια σου και θα έρθει το πλάσμα του τόσο ήθελες!!! Όλοι οι υπόλοιποι ας κρατήσουν τις γνώμες τους για τον εαυτό τους, μετά την αποβολή όλοι είχαν, έχουν και θα έχουν να μου δώσουν μια συμβουλή αντιμετωπίζοντας με οίκτο, εμείς όμως είμαστε δυνατες(όσο μπορούμε)...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Μα νιώθεις ρε παιδί μου ότι σε βλέπουν λες κ σε αυτούς είναι όλα ιδανικά κ εσύ είσαι το περίεργο της φύσης...η αλήθεια είναι ότι αυτό κρατάει για όσο το περνάς..δηλαδή μετά από χρόνια δεν ξέρω ποιος θα έχει ορεξη να θυμηθεί ότι κάποτε προσπαθούσαμε ηη είχαμε κάποιες τις αποβολές μας...μετά θα είμαστε μια χαρά..όλες.

Απλά με ρωτάνε με περίεργο τρόπο κατάλαβες;;;;λες και περιμένουν να γίνει πάλι βλακεία...δηλαδή δεν παίρνουν κ λένε άντε μια χαρά προχωράς...με παίρνουν κ δεν υπάρχει αισιοδοξία στον λόγο τους...τους ψυχολόγω...

Να μην τους μιλάς λοιπόν! Άστους στη μιζέρια τους. Η καραντίνα αντί να μας κάνει καλύτερους, αγνοτερους και ανώτερους, μας έχει κάνει μίζερα διποδα. Δεν μπορώ, ειλικρινά, έχω κουραστεί πάρα πολυ. Την τοξικότητα του ο καθένας, να την κρατήσει για πάρτη του. Δεν μπορεί να είμαστε τόσο άθλιο είδος... Εμιλλακι, ειλικρινά, κράτα μακριά σου, ότι τοξικό σε προσεγγίζει. Πολλές φορές είναι φθόνος κι όσο κι αν εσύ αναρωτιέσαι "μα τι να ζηλέψουν, όλα τα καλά έχουν..." πίστεψε με, βρίσκουν και ζηλεύουν, επιθυμούν και φθονουν. Δεν θες τέτοια άτομα στο περιβάλλον σου. Ρουφηχτρες ενέργειας. Απόλαυσε αυτή την περίοδο της ζωής σου, ενδεχομένως είναι η τελευταία φορά που την ζεις (εκτός κι αν αποφασίσεις να πας και για την κόρη). Κανένας δεν έχει δικαίωμα να σου στερεί το χαμόγελο. Αντε, cheer up με το κάθε βούρλο εκεί έξω! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι αλήθεια ότι κάνεις δεν καταλαβαίνει. Κι εγώ δεν έχω μοιραστεί με κανέναν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε. Μόνο στην παιδική μου φίλη, η οποία δείχνει να καταλαβαίνει αν και πάντα με ρωτάει γιατί συμβαίνει αυτό σε εμάς, δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα που έχουμε και δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες. 

Δεν θέλω να τα συζητάω γιατί έχω δει το βλέμμα της λυπησης και έχω ακούσει τις κουβέντες που γίνονται πίσω από τις πλάτες των γυναικών που αντιμετωπίζουν τέτοιες δυσκολίες. 

Με θυμώνει που η κοινωνία μας είναι ανίκανη να αποδεχτεί αυτό το θέμα και ακόμα υπάρχει ο στιγματισμος. Θα ήταν πιο εύκολο να μην είναι ταμπού και να μην νιωθαμε άσχημα να πούμε ότι έχουμε δυσκολίες. Μας κάνουν να ντρεπομαστε που παίρνουμε φάρμακα για να μείνουμε έγκυες και που χάνουμε παιδιά λες και κάνουμε κάτι κακό ή είναι κάτι που το προκαλούμε οι ίδιες. 

Συγγνώμη για την μαυρίλα πρωί πρωί, έχω κι εγώ τα απωθημένα μου όπως φαίνεται. 

Παρόλα αυτά, το ξέρετε κορίτσια μου ότι θα πραγματοποιηθεί το όνειρο μας. Και είμαι σίγουρη για όλες μας για αυτό που λέω. Αγωνίζεται η καθεμία από εμάς και στο τέλος θα το δείτε θα αγκαλιάζουμε γερά μωράκια! Πλησιάζει η ώρα για όλες μας! 

Καλήμερα σας 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νανα82 είπε:

Καλημέρα , δεν πειράζει για το τι περιμένουν και εάν δεν είναι αισιόδοξοι!! Το θέμα είναι ότι εσυ είσαι έγκυος ,θα μεγαλώσει η οικογένεια σου και θα έρθει το πλάσμα του τόσο ήθελες!!! Όλοι οι υπόλοιποι ας κρατήσουν τις γνώμες τους για τον εαυτό τους, μετά την αποβολή όλοι είχαν, έχουν και θα έχουν να μου δώσουν μια συμβουλή αντιμετωπίζοντας με οίκτο, εμείς όμως είμαστε δυνατες(όσο μπορούμε)...

Ναι αυτός ο οίκτος πια δεν αντέχεται...μου έχει τύχει να με πάρει συγχωριανή άσχετη που είχε κακη πορεία χοριακης κ να μου πει σε πήρα εσένα να μου πεις γιατί έχεις πολλές αποβολές χαχαχαχα.

Just now, Mamanino είπε:

Καλημέρα, είναι αλήθεια ότι κάνεις δεν καταλαβαίνει. Κι εγώ δεν έχω μοιραστεί με κανέναν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε. Μόνο στην παιδική μου φίλη, η οποία δείχνει να καταλαβαίνει αν και πάντα με ρωτάει γιατί συμβαίνει αυτό σε εμάς, δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα που έχουμε και δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες. 

Δεν θέλω να τα συζητάω γιατί έχω δει το βλέμμα της λυπησης και έχω ακούσει τις κουβέντες που γίνονται πίσω από τις πλάτες των γυναικών που αντιμετωπίζουν τέτοιες δυσκολίες. 

Με θυμώνει που η κοινωνία μας είναι ανίκανη να αποδεχτεί αυτό το θέμα και ακόμα υπάρχει ο στιγματισμος. Θα ήταν πιο εύκολο να μην είναι ταμπού και να μην νιωθαμε άσχημα να πούμε ότι έχουμε δυσκολίες. Μας κάνουν να ντρεπομαστε που παίρνουμε φάρμακα για να μείνουμε έγκυες και που χάνουμε παιδιά λες και κάνουμε κάτι κακό ή είναι κάτι που το προκαλούμε οι ίδιες. 

Συγγνώμη για την μαυρίλα πρωί πρωί, έχω κι εγώ τα απωθημένα μου όπως φαίνεται. 

Παρόλα αυτά, το ξέρετε κορίτσια μου ότι θα πραγματοποιηθεί το όνειρο μας. Και είμαι σίγουρη για όλες μας για αυτό που λέω. Αγωνίζεται η καθεμία από εμάς και στο τέλος θα το δείτε θα αγκαλιάζουμε γερά μωράκια! Πλησιάζει η ώρα για όλες μας! 

Καλήμερα σας 

Όλες έχουμε ένα απωθημένο με τον περίγυρο..εμένα μου λένε να τρως ( γιατί είμαι πολύ αδύνατη) κ με ρωτάνε μήπως επειδή είμαι αδύνατη τα χάνω;;;μετά το άλλο...αααα πιάνεις αλλά δεν μπορείς να τα κρατήσεις...να πω την αλήθεια εγώ λέω ότι έχω χάσει τρεις εγκυμοσύνες σχετικά εύκολα,,,ακριβώς γιατί δεν το θεωρώ ταμπού κ θέλω κ να τιμήσω κ τα μωρά που έχασα,,,να μην τα θάψω σαν ένοχο μυστικό,,,εντελώς θέμα ψυχολογιας..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Καλημέρα, είναι αλήθεια ότι κάνεις δεν καταλαβαίνει. Κι εγώ δεν έχω μοιραστεί με κανέναν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε. Μόνο στην παιδική μου φίλη, η οποία δείχνει να καταλαβαίνει αν και πάντα με ρωτάει γιατί συμβαίνει αυτό σε εμάς, δηλαδή ποιο είναι το πρόβλημα που έχουμε και δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες. 

Δεν θέλω να τα συζητάω γιατί έχω δει το βλέμμα της λυπησης και έχω ακούσει τις κουβέντες που γίνονται πίσω από τις πλάτες των γυναικών που αντιμετωπίζουν τέτοιες δυσκολίες. 

Με θυμώνει που η κοινωνία μας είναι ανίκανη να αποδεχτεί αυτό το θέμα και ακόμα υπάρχει ο στιγματισμος. Θα ήταν πιο εύκολο να μην είναι ταμπού και να μην νιωθαμε άσχημα να πούμε ότι έχουμε δυσκολίες. Μας κάνουν να ντρεπομαστε που παίρνουμε φάρμακα για να μείνουμε έγκυες και που χάνουμε παιδιά λες και κάνουμε κάτι κακό ή είναι κάτι που το προκαλούμε οι ίδιες. 

Συγγνώμη για την μαυρίλα πρωί πρωί, έχω κι εγώ τα απωθημένα μου όπως φαίνεται. 

Παρόλα αυτά, το ξέρετε κορίτσια μου ότι θα πραγματοποιηθεί το όνειρο μας. Και είμαι σίγουρη για όλες μας για αυτό που λέω. Αγωνίζεται η καθεμία από εμάς και στο τέλος θα το δείτε θα αγκαλιάζουμε γερά μωράκια! Πλησιάζει η ώρα για όλες μας! 

Καλήμερα σας 

Εγώ πάντως @Mamanino μου δεν ντράπηκα ποτε να πω και να μοιραστώ τις ατυχίες που είχα. Πάντα με έκανε να νιώθω καλύτερα να μιλάω Γι αυτά που έχω περάσει και πιστεύω επίσης ότι οι εμπειρίες αυτες με έχουν μάθει πολλά πράγματα. Και τώρα δεν μιλάω για την εγκυμοσύνη μου για να προστατέψω τα παιδιά μου. Δεν θελω να πληγωθούν από ενδεχόμενη απώλεια. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πολύ σας θαυμάζω! Εύχομαι κι εγώ να βρω την δύναμη να μπορώ να μιλήσω χωρίς να νιώθω άσχημα! 

Νιώθω ότι όσο το κουβαλάω μέσα μου με τρώει το σαράκι, ενώ αν το μοιραστώ όπως είπε και η εμιλι, είναι ένας τρόπος να τα τιμήσω τα παιδιά μου που έχω χάσει! 

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση και την στήριξη! Ευτυχώς που υπάρχετε και μπορούμε να τα μοιραστούμε όλα αυτά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly800 είπε:

Ναι αυτός ο οίκτος πια δεν αντέχεται...μου έχει τύχει να με πάρει συγχωριανή άσχετη που είχε κακη πορεία χοριακης κ να μου πει σε πήρα εσένα να μου πεις γιατί έχεις πολλές αποβολές χαχαχαχα.

Όλες έχουμε ένα απωθημένο με τον περίγυρο..εμένα μου λένε να τρως ( γιατί είμαι πολύ αδύνατη) κ με ρωτάνε μήπως επειδή είμαι αδύνατη τα χάνω;;;μετά το άλλο...αααα πιάνεις αλλά δεν μπορείς να τα κρατήσεις...να πω την αλήθεια εγώ λέω ότι έχω χάσει τρεις εγκυμοσύνες σχετικά εύκολα,,,ακριβώς γιατί δεν το θεωρώ ταμπού κ θέλω κ να τιμήσω κ τα μωρά που έχασα,,,να μην τα θάψω σαν ένοχο μυστικό,,,εντελώς θέμα ψυχολογιας..

Έλεος πια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Ναι αυτός ο οίκτος πια δεν αντέχεται...μου έχει τύχει να με πάρει συγχωριανή άσχετη που είχε κακη πορεία χοριακης κ να μου πει σε πήρα εσένα να μου πεις γιατί έχεις πολλές αποβολές χαχαχαχα.

Αυτο ειναι ακομα χειροτερο... Καλα δεν ντραπηκε καθολου πια... 

Γενικα οι συμπεριφορες καποιων ανθρωπων γυρω απο το θεμα της επιτευξης εγκυμοσυνης δεν προκειται να αλλαξει. Ολοι ξερουν να κρινουν και να κατηγορησουν και να το παιξουν εξυπνοι. Η κοινωνια αλλαζει, προχωραει, εξελισσεται αλλα η στενομυαλια παραμενει. Εγω δεν εχω αλλο παιδακι, και απο παντα στο μυαλο μου η εννοια του κανω παιδι δεν ηταν απλα το "θελω να κανω γιατι πρεπει". Το βλεπω λιγο διαφορετικα, θελω να κανω παιδι οταν θα ξερω οτι μπορω να το συντηρισω και οταν θα νοιωθω μια εστω μικρη σιγουρια με τον ανθρωπο που θα το κανω, οτι θα ειναι εκει, θα ειμαστε οικογενεια. Ξερω οτι οι σχεσεις που κανουμε στη ζωη μας ειναι επιλογες μας αλλα υπαρχει και ο παραγοντας τυχη. Μεχρι τα 35 μου δεν ενοιωσα με κανεναν οτι θα μπορουσα να κανω μια υγιη οικογενεια. Το να εκανα απλα παιδι γιατι ηθελα ντε και καλα να κανω (ή επειδη ηθελαν οι αλλοι να το κανω...) αλλα να το μεγαλωσω σε μια διαλυμενη οικογενεια για μενα δεν ειναι στοχος. Αυτη μου η ιδεολογια ερχοταν αντιμετωπη με πολλες κατηγοριες και τυψεις του στιλ "ο χρονος περναει, δεν θα μπορεις, τι περιμενεις, ποτε θα κανεις παιδια πχια" κτλ. Τα πρωτα χρονια, πριν τα 30, μας τα πριζουν με τους γαμους. Ποτε θα παντρευτεις κτλ κτλ. Λες και αν παντρευτω θα λυθουν ολα μου τα προβληματα και θα ολοκληρωθω σαν γυναικα! Μετα αρχιζουν οι επισημανσεις για παιδι. Ισως να ειμαι λαθος, αλλα δεν μπορω να προχωρησω σε ενα τοσο μεγαλο βημα οσο ενα παιδι, οταν δεν νοιωθω εστω λιγη ασφαλεια, οταν δεν εχω ζησει αρκετα τον αλλον για να ξερω πως σκεφτεται και πως πρατει, θελω να εχει τρυφτει η σχεση λιγο πρωτα. Κι οταν λοιπον ερθει αυτη η πολυποθητη στιγμη που βρισκεις τον καταλληλο και νοιωθεις οτι εισαι ετοιμη ναι, εχουν περασει τα χρονια, και ναι εχουν προκυψει θεματα και σε πιανουν τυψεις, και εχεις και ολους γυρω σου να σε κατακρινουν, να σε κατηγορουν και να σου λενε "ας προσεχες". Αλλα δεν ειναι ετσι... Η καθε γυναικα εχει δικαιωμα να ζησει τη ζωη της οπως θελει και δεν ξερεις τι μπορει να εχει περασει και τι μπορει να της εχει τυχει. Αλλα ολοι εχουν παντα κατι να πουν και να δειξουν με το δαχτυλο. 

Ξερω οτι βγηκα λιγο εκτος θεματος, αλλα ο κοσμος ακομα δεν εχει εξοικειωθει με την ιδεα οτι η γυναικα εχει την επιλογη να κανει παιδια και πιο μετα ή ισως και καθολου. Δεν ξερουν πως να φερθουν. Εχουν κλειδωσει στο γεγονος οτι ο μονος προορισμος της γυναικας ειναι να γινει μανα ωστε αν καποια δεν εχει γινει ακομα την δειχνουν με το δαχτυλο σαν εξωγηινη, την κρινουν, χωρις να σκεφτουν τι μπορει να εχει προηγηθει και δεν εχει γινει μανα ακομα αυτη η γυναικα, και το μονο που καταφερνουν ειναι να γεμιζουν αυτη τη γυναικα τυψεις, ενοχες και δυστυχια. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά @Emilly800 εθιξες ένα θέμα που απασχολει πολλους ανθρώπους. Ζω κοντά στο χωριό μου και όταν πήγαινα να δω τους δικους μου υπήρξαν πολλες περιπτωσεις που αφότου έχασα το μωρό στον 8 με έβλεπαν και θρηνουσαν για να δείξουν ποσο δυσκολο ειναι-αντιλαμβανεστε τι εννοώ όχι από συμπαράσταση. Υπήρξε άνθρωπος που με ρωτησε τι έκανα τα καροτσια και τα ρουχα που είχα παρει..Υπήρξε πολυ κοντινή μου γυναίκα που κου είπε ταχα υποστηρικτικά αμα δεν μπορείτε δεν πειράζει η ευτυχία είναι άλλου. Αντιλαμβάνομαι το θετικό μέσα σε αυτό αλλά δεν νομίζω βρε κοριτσια να έχω φτάσει στο δεν μπορώ να αποκτήσω ένα παιδακι και να λέμε ότι βρίσκεται κ άλλου η ευτυχία. Κ κάτι π με πειραξε αλλά είναι αμφιλεγόμενο και το καταλαβαίνω ειναι που κάνεις εκτός από γονείς και συζυγο δεν μου ευχονται σε περιπτώσεις γενεθλίων κτλ με το καλό ένα μωρό αντιλαμβάνομενη τον οίκτο π περιγραφει η Έμιλυ ότι τι να πω τώρα σε αυτή. Σίγουρα αυτά μπορεί σε άλλη περιπτωση να τα εβλεπα αλλιώς, αλλά τώρα δεν με έχουν βοηθήσει καθόλου. Δεν ζητώ τίποτα παραπανω απο μια ισότιμη συμπεριφορά.Τεσπα σας φιλώ γλυκά και μακριά από την αρνητική ενέργεια. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna85 said:

Τελικά @Emilly800 εθιξες ένα θέμα που απασχολει πολλους ανθρώπους. Ζω κοντά στο χωριό μου και όταν πήγαινα να δω τους δικους μου υπήρξαν πολλες περιπτωσεις που αφότου έχασα το μωρό στον 8 με έβλεπαν και θρηνουσαν για να δείξουν ποσο δυσκολο ειναι-αντιλαμβανεστε τι εννοώ όχι από συμπαράσταση. Υπήρξε άνθρωπος που με ρωτησε τι έκανα τα καροτσια και τα ρουχα που είχα παρει..Υπήρξε πολυ κοντινή μου γυναίκα που κου είπε ταχα υποστηρικτικά αμα δεν μπορείτε δεν πειράζει η ευτυχία είναι άλλου. Αντιλαμβάνομαι το θετικό μέσα σε αυτό αλλά δεν νομίζω βρε κοριτσια να έχω φτάσει στο δεν μπορώ να αποκτήσω ένα παιδακι και να λέμε ότι βρίσκεται κ άλλου η ευτυχία. Κ κάτι π με πειραξε αλλά είναι αμφιλεγόμενο και το καταλαβαίνω ειναι που κάνεις εκτός από γονείς και συζυγο δεν μου ευχονται σε περιπτώσεις γενεθλίων κτλ με το καλό ένα μωρό αντιλαμβάνομενη τον οίκτο π περιγραφει η Έμιλυ ότι τι να πω τώρα σε αυτή. Σίγουρα αυτά μπορεί σε άλλη περιπτωση να τα εβλεπα αλλιώς, αλλά τώρα δεν με έχουν βοηθήσει καθόλου. Δεν ζητώ τίποτα παραπανω απο μια ισότιμη συμπεριφορά.Τεσπα σας φιλώ γλυκά και μακριά από την αρνητική ενέργεια. 

Μπορω να καταλαβω οτι στο ακουσμα μια τετοια ειδησης, το αυτονοητο και το ανθρωπινο ειναι να στεναχωρηθει ο αλλος. Παρολαυτα, λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν πως να συμπεριφερθουν σε μια τετοια περιπτωση και τι να πουν. Η μονη ασπιδα προστασιας απο τετοιες καταστασεις ειναι εμεις να μην αφηνουμε να μας αγγιζουν αυτα, πραγμα φυσικα εξαιρετικα δυσκολο... Αλλα δυστυχως παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που δεν θα σκεφτουν πριν μιλησουν (ακου λεει τι κανατε τα καροτσια και τα ρουχα... αν ειναι δυνατον!) ή και αλλοι που δεν σκεφτονται καθολου... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna85 είπε:

Τελικά @Emilly800 εθιξες ένα θέμα που απασχολει πολλους ανθρώπους. Ζω κοντά στο χωριό μου και όταν πήγαινα να δω τους δικους μου υπήρξαν πολλες περιπτωσεις που αφότου έχασα το μωρό στον 8 με έβλεπαν και θρηνουσαν για να δείξουν ποσο δυσκολο ειναι-αντιλαμβανεστε τι εννοώ όχι από συμπαράσταση. Υπήρξε άνθρωπος που με ρωτησε τι έκανα τα καροτσια και τα ρουχα που είχα παρει..Υπήρξε πολυ κοντινή μου γυναίκα που κου είπε ταχα υποστηρικτικά αμα δεν μπορείτε δεν πειράζει η ευτυχία είναι άλλου. Αντιλαμβάνομαι το θετικό μέσα σε αυτό αλλά δεν νομίζω βρε κοριτσια να έχω φτάσει στο δεν μπορώ να αποκτήσω ένα παιδακι και να λέμε ότι βρίσκεται κ άλλου η ευτυχία. Κ κάτι π με πειραξε αλλά είναι αμφιλεγόμενο και το καταλαβαίνω ειναι που κάνεις εκτός από γονείς και συζυγο δεν μου ευχονται σε περιπτώσεις γενεθλίων κτλ με το καλό ένα μωρό αντιλαμβάνομενη τον οίκτο π περιγραφει η Έμιλυ ότι τι να πω τώρα σε αυτή. Σίγουρα αυτά μπορεί σε άλλη περιπτωση να τα εβλεπα αλλιώς, αλλά τώρα δεν με έχουν βοηθήσει καθόλου. Δεν ζητώ τίποτα παραπανω απο μια ισότιμη συμπεριφορά.Τεσπα σας φιλώ γλυκά και μακριά από την αρνητική ενέργεια. 

Κορίτσια μακριά απο τοξικούς ανθρωπους!!! Εγώ εχω χάσει δουλειά και φιλες οταν τελικά συνηδιτοποιησα με τι ανθρωπους ειχα να κάνω!!! Η ζήλια και η κακία υπάρχει σε πολλούς ανθρωπους δυστυχώς. Έτσι έχουν μάθει γιατί πολύ απλά με τετοια παραδείγματα μεγάλωσαν!!! Ένα μεγάλο Χ σε όλους αυτούς που προσπαθουν με αθέμητα μέσα να μας χαλάσουν την ψυχολογία και την ζωή μας γενικότερα. Τους έχεις δίπλα σου βαδίζεις μαζί τους και αυτοί το μόνο που ξέρουν ειναι να σε καρφωνουν πισώπλατα. Τα έζησα σε έντονο βαθμό και τωρα πλεον ολους τους περνάω από κόσκινο που λένε. Και πιστέψτε με δεν αξίζουν ουτε ν ασχολειθειτε μαζί τους. Ουτε το σάλιο σας που λένε!!  Ουτε αντίποινα ουτε τιποτα. Πιστευω πως ρόδα είναι και γυρίζει και κάποια μέρα θα τα βρουν μπροστά τους ολοι οι τοξικοί άνθρωποι!!!

  • Μου αρέσει 5

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...