Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Makelen είπε:

Κορίτσι καλησπερα κι απο εμενα. Να ξερεις   οτι μετα την ωορηξια χρειαζονται 12-16 μερες   για να ερθει περιοδος.  Εκτος   αν υπαρχουν ορμονολογικα προβληματα. Εφοσον εκανες   ωορηξια, ακομα κι αν αδιαθετειςς   μετα απο 13-14 μερες, μπορει να τυχει κυκλος    με 12 ή 16. Τα τεστ της   hometest δειχνουν θετικα με λιγο μεγαλυτερη χοριακη, και γενικως   τα τεστ εγκυμοσυνης   μπορει να δειξουν ψευδως   αρνητικα αν βρισκεσαι οριακα σε αναμονη περιοδου. Αν δεν θελεις   να πας   για χοριακή, ενα σιγουρο αποτελεσμα με τεστ, μπορεις να το εχεις   την 17η μερα απο την ωορηξια σου κ μονο με πρωτα πρωινα ουρα. Εσυ σε ποια μερα εισαι ακριβως  ;? Ελπιζω να βοηθησα.. κ φυσικα ευχομαι καλη εξελιξη!!

Οι ταινίες 

Έχουμε και κορίτσια από εδώ μέσα που τους έδειξαν θετικά περίπου μια βδομάδα πριν την καθυστέρηση και τώρα είναι εγκυουλες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!! Σημερα αδιαθετησα κ ειναι η πρωτη φορα που χαιρομαι γτ το περιμενα πως κ πως (δεν υπηρχε περιπτωση να ειμαι εγκυος αυτο τον μηνα γτ κ το ωαριο δεν αναπτυχθηκε αλλα κ δεν ειχα επαφες στις γονιμες λογω σαλπιγγογραφιας). Το περιμενα πως κ πως, οπως προειπα γιατι αυριο ξεκιναω serpafar! Το αγχος μου εχει χτυπησει κοκκινο! Δεν το περιμενα.. ημουν χαλαρη! Φανταζομαι οτι τις επομενες μερες θα γινει χειροτερο! Απιστευτη αισθηση! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κούκλα μου!!! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Με προβλημάτισε λίγο που είπες ότι δεν είχε επαφές λόγω σαλπιγγογραφιας..εγώ είχα κανονικά δεν μου είπε ο γιατρός ότι απαγορεύεται..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Makelen said:

Καλημερα!! Σημερα αδιαθετησα κ ειναι η πρωτη φορα που χαιρομαι γτ το περιμενα πως κ πως (δεν υπηρχε περιπτωση να ειμαι εγκυος αυτο τον μηνα γτ κ το ωαριο δεν αναπτυχθηκε αλλα κ δεν ειχα επαφες στις γονιμες λογω σαλπιγγογραφιας). Το περιμενα πως κ πως, οπως προειπα γιατι αυριο ξεκιναω serpafar! Το αγχος μου εχει χτυπησει κοκκινο! Δεν το περιμενα.. ημουν χαλαρη! Φανταζομαι οτι τις επομενες μερες θα γινει χειροτερο! Απιστευτη αισθηση! 

Καλημέρα και καλή αρχή και από εμένα. Μην έχεις άγχος, όλα καλά θα πάνε. Υπέρ σου είναι όλα. Είχες κανονίσει στις γόνιμες την σαλπιγγογραφία ή σου είπε ο γιατρός σου να μην κάνεις; εμένα μου είπε από τη επόμενη να ξεκινήσω, όχι μόνο το έκανα αλλά ήρθε και το σποράκι. 

Just now, Chrussa1982 said:

Καλή αρχή κούκλα μου!!! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Με προβλημάτισε λίγο που είπες ότι δεν είχε επαφές λόγω σαλπιγγογραφιας..εγώ είχα κανονικά δεν μου είπε ο γιατρός ότι απαγορεύεται..

Εσύ κυρία μου τι κάνεις; έχουμε κανένα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλή αρχή κούκλα μου!!! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Με προβλημάτισε λίγο που είπες ότι δεν είχε επαφές λόγω σαλπιγγογραφιας..εγώ είχα κανονικά δεν μου είπε ο γιατρός ότι απαγορεύεται..

Σ ευχαριστω πολυ!!!!! Οσο για τη σαλπιγγογραφια, η αληθεια ειναι οτι το λενε πολλοι γιατροι οτι δεν κανει επαφη τον μηνα της   σαλπιγγογραφιας  . Εμενα μου το ειπε και ο γιατρος   μου κ ο ακτινολογος  , οτι απαγορευονται αυστηρα οι επαφες  , λογω ακτινοβολιας   να μην επηρεαστει το εμβρυο αν επιτευχθει γονιμοποηση. Οι προσπαθειες   πρεπει να ξαναξεκινουν στον επομενο κυκλο. Ωστοσο, οταν κανεις   σαλπιγγογραφια.. για 3 κυκλους εισαι πιο γονιμη. Κι επειδη χανεις   τον 1ο κυκλο, στην ουσια εχεις   2 επομενες    δυνατες    προσπαθειες  . Στην δικη μου περιπτωση ομως   μου ειπαν οτι δεν ισχυει, γιατι ηταν πεντακαθαρες   οι σαλπιγγες  , το υγρο δεν ειχε τιποτα να "καθαρισει", οποτε δεν αυξηθηκε περισσοτερο η γονιμοτητα. Εχω βεβαια διαβασει οτι εχουν ευδοκιμησει εγκυμοσυνες   απο τον ιδιο μηνα συλληψης   σε γυναικες   που εκαναν σαλπιγγογραφια. Απλως ειναι  λιγο ρισκο. Εσενα τι εδειξε η σαλπιγγογραφια σου;?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, TATAKI είπε:

Καλημέρα και καλή αρχή και από εμένα. Μην έχεις άγχος, όλα καλά θα πάνε. Υπέρ σου είναι όλα. Είχες κανονίσει στις γόνιμες την σαλπιγγογραφία ή σου είπε ο γιατρός σου να μην κάνεις; εμένα μου είπε από τη επόμενη να ξεκινήσω, όχι μόνο το έκανα αλλά ήρθε και το σποράκι. 

Εσύ κυρία μου τι κάνεις; έχουμε κανένα νέο;

Καλημερούδια!!! Το μόνο νέο που έχω είναι ότι από το πρωί έχω λίγα πονάκια περιόδου. Το στήθος είναι μαλακό ούτε πονάει ούτε τίποτα. Οπότε κάνω υπομονή και ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Καλημέρα και καλή αρχή και από εμένα. Μην έχεις άγχος, όλα καλά θα πάνε. Υπέρ σου είναι όλα. Είχες κανονίσει στις γόνιμες την σαλπιγγογραφία ή σου είπε ο γιατρός σου να μην κάνεις; εμένα μου είπε από τη επόμενη να ξεκινήσω, όχι μόνο το έκανα αλλά ήρθε και το σποράκι. 

Εσύ κυρία μου τι κάνεις; έχουμε κανένα νέο;

Σ ευχαριστω πολυ!! Η σαλπιγγογραφια γινεται συγκεκριμενες   μερες  . Λιγο μετα την περιοδο. Εγω την εκανα 9η μερα του κυκλου. Μετα ηταν οι γονιμες.  Αλλα μου ειπε κ ο γιατρος   κ ο ακτινολογος    να μην εχω καθολου επαφες  , λογω ακτινοβολιας   που παιρνει το εμβρυο. Ομως   κ να το ρισκαρα, δεν θα εμενα εγκυος   ουτως ή αλλως   αυτο τον μηνα, γιατι το ωοθυλακιο δεν ωριμασε σε αυτο τον κυκλο! Οποτε τωρα παμε για πενταδυμα στον επομενο! Χαχ

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλημερούδια!!! Το μόνο νέο που έχω είναι ότι από το πρωί έχω λίγα πονάκια περιόδου. Το στήθος είναι μαλακό ούτε πονάει ούτε τίποτα. Οπότε κάνω υπομονή και ελπίζω.

Σε ποια μερα μετα την ωορηξια εισαι;?;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω πολυ!!!!! Οσο για τη σαλπιγγογραφια, η αληθεια ειναι οτι το λενε πολλοι γιατροι οτι δεν κανει επαφη τον μηνα της   σαλπιγγογραφιας  . Εμενα μου το ειπε και ο γιατρος   μου κ ο ακτινολογος  , οτι απαγορευονται αυστηρα οι επαφες  , λογω ακτινοβολιας   να μην επηρεαστει το εμβρυο αν επιτευχθει γονιμοποηση. Οι προσπαθειες   πρεπει να ξαναξεκινουν στον επομενο κυκλο. Ωστοσο, οταν κανεις   σαλπιγγογραφια.. για 3 κυκλους εισαι πιο γονιμη. Κι επειδη χανεις   τον 1ο κυκλο, στην ουσια εχεις   2 επομενες    δυνατες    προσπαθειες  . Στην δικη μου περιπτωση ομως   μου ειπαν οτι δεν ισχυει, γιατι ηταν πεντακαθαρες   οι σαλπιγγες  , το υγρο δεν ειχε τιποτα να "καθαρισει", οποτε δεν αυξηθηκε περισσοτερο η γονιμοτητα. Εχω βεβαια διαβασει οτι εχουν ευδοκιμησει εγκυμοσυνες   απο τον ιδιο μηνα συλληψης   σε γυναικες   που εκαναν σαλπιγγογραφια. Απλως ειναι  λιγο ρισκο. Εσενα τι εδειξε η σαλπιγγογραφια σου;?

Εμένα ήταν πεντακάθαρη η σαλπιγγογραφια μου δε μου βρηκε τίποτα. Συνεχισα επαφές κανονικά δεν κρατιομουν χαχαχαχα.

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα ήταν πεντακάθαρη η σαλπιγγογραφια μου δε μου βρηκε τίποτα. Συνεχισα επαφές κανονικά δεν κρατιομουν χαχαχαχα.

Αυτή τη στιγμή είμαι στην 30η μέρα του κύκλου μου. Ωορρηξία λογικά είχα στις 13 με 15 του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα ήταν πεντακάθαρη η σαλπιγγογραφια μου δε μου βρηκε τίποτα. Συνεχισα επαφές κανονικά δεν κρατιομουν χαχαχαχα.

Ε αφου δεν κρατιοσουν.. ολα καλα θα πανε!! Χαχαχα

Παρεπιπτοντως.. μονο εγω δεν εχω διαθεση για επαφη εκεινες τις μερες;? δυσκολευομαστε πααααρα πολυ με τον αντρα μου τις μερες που "πρεπει" να ερθουμε σε επαφη! Δεν μας βγαινει με τιποτα... το παλευουμε αρκετη ωρα κ καποιες φορες το παραταμε αναγκαστικά! Ενω σε ασχετες μερες, ολα πανε ρολοι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Makelen είπε:

Ε αφου δεν κρατιοσουν.. ολα καλα θα πανε!! Χαχαχα

Παρεπιπτοντως.. μονο εγω δεν εχω διαθεση για επαφη εκεινες τις μερες;? δυσκολευομαστε πααααρα πολυ με τον αντρα μου τις μερες που "πρεπει" να ερθουμε σε επαφη! Δεν μας βγαινει με τιποτα... το παλευουμε αρκετη ωρα κ καποιες φορες το παραταμε αναγκαστικά! Ενω σε ασχετες μερες, ολα πανε ρολοι...

Συμβαίνει και σε εμένα. Πριν λίγο καιρό μάλιστα εγραψα ότι δεν έχω οργασμό πάντα στις γόνιμες και ρωτούσα αν παίζει ρόλο στη σύλληψη κιόλας χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrussa1982 είπε:

Συμβαίνει και σε εμένα. Πριν λίγο καιρό μάλιστα εγραψα ότι δεν έχω οργασμό πάντα στις γόνιμες και ρωτούσα αν παίζει ρόλο στη σύλληψη κιόλας χαχαχαχα.

Τι οργασμο να εχουμε καλε;? Εδω εγω καθομαι με το ζορι..! Καλυτερα να σιδερωνα! Φαντασου!!! Χαχαχ

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Καλή αρχή κούκλα μου!!! Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!! Με προβλημάτισε λίγο που είπες ότι δεν είχε επαφές λόγω σαλπιγγογραφιας..εγώ είχα κανονικά δεν μου είπε ο γιατρός ότι απαγορεύεται..

Μην ανησυχείς δεν απαγορεύονται οι επαφές επειδή έκανες σαλπιγγογραφία όλα καλά χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Makelen said:

Σ ευχαριστω πολυ!!!!! Οσο για τη σαλπιγγογραφια, η αληθεια ειναι οτι το λενε πολλοι γιατροι οτι δεν κανει επαφη τον μηνα της   σαλπιγγογραφιας  . Εμενα μου το ειπε και ο γιατρος   μου κ ο ακτινολογος  , οτι απαγορευονται αυστηρα οι επαφες  , λογω ακτινοβολιας   να μην επηρεαστει το εμβρυο αν επιτευχθει γονιμοποηση. Οι προσπαθειες   πρεπει να ξαναξεκινουν στον επομενο κυκλο. Ωστοσο, οταν κανεις   σαλπιγγογραφια.. για 3 κυκλους εισαι πιο γονιμη. Κι επειδη χανεις   τον 1ο κυκλο, στην ουσια εχεις   2 επομενες    δυνατες    προσπαθειες  . Στην δικη μου περιπτωση ομως   μου ειπαν οτι δεν ισχυει, γιατι ηταν πεντακαθαρες   οι σαλπιγγες  , το υγρο δεν ειχε τιποτα να "καθαρισει", οποτε δεν αυξηθηκε περισσοτερο η γονιμοτητα. Εχω βεβαια διαβασει οτι εχουν ευδοκιμησει εγκυμοσυνες   απο τον ιδιο μηνα συλληψης   σε γυναικες   που εκαναν σαλπιγγογραφια. Απλως ειναι  λιγο ρισκο. Εσενα τι εδειξε η σαλπιγγογραφια σου;?

Ήταν μια χαρά η σαλπιγγογραφία μου, δεν υπήρχε κάτι αλλά μάλλον κάπου βοηθάει απο τι φαίνεται και ας μην έχεις καποιο πρόβλημα. Κάνει έναν βαθύ καθαρισμό ας το πούμε. Τώρα για την ακτινοβολία δεν μου είπε κάτι τότε. Μου είπε κανονικά να προσπαθήσω. Θα ρωτήσω σήμερα ξανά που έχω ραντεβού γιατι αγχώθηκα λίγο τώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Ήταν μια χαρά η σαλπιγγογραφία μου, δεν υπήρχε κάτι αλλά μάλλον κάπου βοηθάει απο τι φαίνεται και ας μην έχεις καποιο πρόβλημα. Κάνει έναν βαθύ καθαρισμό ας το πούμε. Τώρα για την ακτινοβολία δεν μου είπε κάτι τότε. Μου είπε κανονικά να προσπαθήσω. Θα ρωτήσω σήμερα ξανά που έχω ραντεβού γιατι αγχώθηκα λίγο τώρα. 

Συμμαθήτριά μην αγχώνεσαι καθόλου...και η παιδική μου φίλη έπιασε το πρώτο της την επόμενη μάλιστα μέρα της σαλπιγκογραφιας επειδή έχει μικρό κύκλο,,,κ πήγε μια χαρά και άλλη μια φίλη στον ίδιο κύκλο της σαλπιγκογραφιας..η οδηγία είναι κανονικά βαρατε μετά την Σαλπιγγογραφια γιατί ακριβώς είναι ο δρόμος ανοιχτός..τώρα για την ακτινοβολία σκέψου να μην ήξερες ότι είσαι έγκυος τις πρώτες μέρες κιόλας κ να ανεβαίνεις αεροπλάνο...θα σου λέγε κανείς ότι θα έχει πρόβλημα το έμβρυο;;;άσε που ακόμη δεν υπήρχε καν έμβρυο τότε...μην αγχώνεσαι καθόλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Ήταν μια χαρά η σαλπιγγογραφία μου, δεν υπήρχε κάτι αλλά μάλλον κάπου βοηθάει απο τι φαίνεται και ας μην έχεις καποιο πρόβλημα. Κάνει έναν βαθύ καθαρισμό ας το πούμε. Τώρα για την ακτινοβολία δεν μου είπε κάτι τότε. Μου είπε κανονικά να προσπαθήσω. Θα ρωτήσω σήμερα ξανά που έχω ραντεβού γιατι αγχώθηκα λίγο τώρα. 

Απο τη στιγμη που σου ειπε να προσπαθησεις   κανονικα... κι αφου τα καταφερες  .. ολα μια χαρα! Εφοσον προχωραει.. μην αγχωνεσαι καθολου! Δεν ισχυει σε ολες    τις    περιπτωσεις   αυτο.. αλλοι γιατροι το υποστηριζουν κ αλλοι οχι προφανωςς....! Εσενα ειναι ολα μια χαρα με τις    οδηγιες   του γιατρου. Δεν ηθελα να τρομαξω καμια σας  ! Πραγματικα χιλια συγγνωμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...