Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα! 20/10 γεννησα κι εγω το κοριτσακι μου! 2870gr !! Δυστυχως μεταφερθηκε αμεσως στην εντατικη μοναδα επειδη ειδαν κατι στην αναπνοη. Εκατσε 5 μερεςβστη θερμοκοιτιδα. Για μια μερα ειχε οξυγονο και την 3η εβγαλε τον ορο. Εγω επρεπε να σηκωθω για να παω να τη βλεπω οποτε οπως καταλαβαινετε λογω κινητρου η αναρρωση ηρθε γρηγορα. 

Την 2η μερα αντλησα το πρωτογαλα.. την 3η μετα με αφηναν να πηγαινω να θηλαζω ανα 2 ωρες.. γδυσου πλυσου φορα ειδικο ρουχο.. 3 μερες προσπαθησαμε πολυ και οι δυο, και τα καταφεραμε! Πηγαινα στη μοναδα και θηλαζα και αντλουσα για να εχουν συμπληρωμα οταν εφευγα.

25/10 την πηραμε και ηρθαμε μαζι σπιτι. Ειναι ολα καλα.. ολα περασαν.

Θα σας πω οτι καταφερα αποκλειστικο θηλασμο μετα απο ολα αυτα!!!!!!!

Ειναι ηρεμη και ησυχη.. τρωει κοιμαται..ειναι τελεια!!!!

Τα παντα μπορουμε κοριτσια!!!

Να ζησουν ολα τα μωρακια!!! Υγεια και χαρες μονο!

Έλα βρε Βάσω και ανησυχησαμε! Τέλος καλό, όλα καλά, να σας ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας! 

3 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας γενησα και εγώ με έπιασαν πόνοι ξημερώματα 20/10 πήγα στην κλινική είχα δύσκολο τοκετό ταλεπορηθηκα παρά Πόλες ώρες τα κατάφερα μέχρι διαστολή ενια αλλά η μπέμπα Μ ζοριστηκε πάρα πολύ και κατέληξε στο τέλος καισαρική γενησα  πολύ στεναχορια π κατέληξα σε καισαρική αλλά όλα για κάποιο λόγο γινόται το πυστευω αυτό σημασία έχει το κοριτσάκι μ ότι γεννήθηκε κ είναι καλά ...γενησα 7:10 το απόγευμα η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3350 η ανάρρωση Μ πολύ δύσκολη ποναγα παρά πολύ δεν άντεχα τον πόνο της καισαρικής δεν μπορούσα ούτε αγγαλιτσα να την πάρω να την ταισω πολύ στεναχορια τις πρώτες μέρες ούτε να την θηλάσω δεν μπόρεσα στο νοσοκομείο της έδινα μπουκάλι και λίγο στήθος μ πλήγωσε τις θηλές τώρα κορίτσια μου είμαστε σπίτι προσπαθούμε να προσαρμόστουμαι ......αντλώ με θηλαστρο της δίνω λίγο στήθος και της δίνω και ξένο γάλα και εντομεταξυ οριακά να πάθω μαστίτιδα πριν λίγες μέρες αλλά το πρόλαβα πάλι καλά τουλάχιστον είναι πολύ ήσυχο το κοριτσάκι μ και με βοηθάει πολυ αυτό το βράδυ αν δεν την ξυπνήσω για φαγητό δεν ξυπνάει άντε να ξυπνήσει μια φορά από μόνη της το ίδιο και την ημέρα εγώ την ξυπνάω για να φάω είναι πολύ υπναρου .....μόνο όταν τρώει από στήθος ξυπνάει συνεχια μαλον δεν χορταινει με αποτέλεσμα να θέλει κάθε τρεις και λίγο στήθος οπότε μέχρι στιγμής της δίνω από όλα στήθος και γάλα π έχω βγάλει και το βράδυ μια φορά ξένο γάλα για να χορτάσει περισοτερο ......αυτά τα νέα από εμένα να σας ζήσουν τα μωράκια σας όσες κοπέλες γενησατε κορίτσια μου ❤️

 

Να σου ζήσει Δήμητρα! Ταλαιπωρήθηκες, αλλά μάλλον δεν μπορούσες να αποφύγεις την καισαρική... Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και όλα καλά να είναι! 

8 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Να σου ζησει και να τη χαρεις! Μπηκαμε κι εμεις στη ΜΕΝΝ.

Τοσες μερες δεν εγραψα για τη γεννα μου γιατι ειχαν μεινει τα κοριτσια που δεν ειχαν γεννησει και δεν ηθελα να τις τρομαξω.

Γεννησα με προγραμματισμενη καισαρικη αν θυμαστε και θα καναμε ραχιαια. Η ραχιαια δυστυχως δε με επιασε και ξεκινησαν και τα ενιωθα ολα. Μου εκαναν ολικη ναρκωση και ξυπνησα με πανικο στην ανανηψη γιατι δεν ειχα δει το μωρο. Ευτυχως ηταν ολα καλα με ανεβασαν στο δωματιο και εφεραν το μωρο αλλα μου ειπαν για 24ωρες να μη θηλασει το μωρο γιατι μου εβαλαν δυνατα φαρμακα. Ευτυχως το μωρο την επομενη μερα επιασε αμεσως το στηθος και θηλαζει αποκλειστικα.

Οταν ηταν 8 ημερων πηγαμε στην παιδιατρο οπου ειδε καποια σημαδακια στο σωμα του και μας εστειλε για εξετασεις.Το μωρο ειχε οριακα χαμηλα αιμοπεταλια μιλησε με τη μοναδα νεογνων και ζητησαν να δουν κι εκεινοι το μωρο. Πηγαμε την επομενη για εξετασεις και ηταν καλες οποτε ειπαν να τον ξαναδουν 16 ημερων. Δυστυχως το μωρο εκανε σοβαρη θρομβοπενια καναμε εισαγωγη στη μοναδα και ηταν οτιακα να χρειαστει μεταγγιση. Ολο αυτο προκληθηκε απο μενα που εχω αυτοανοση θρομβοπενια σε υφεση τα τελευταια χρονια. Παρολαυτα περασαν αντισωματα απο μενα μεσω του πλακουντα στο μωρο. Το θετικο ειναι οτι το μωρο ανεκαμψε μονο του και ειναι παρωδικο ολο αυτο μεχρι να λειτουργει μονος του ο οργανισμος του. Εχουμε ακομα να κανουμε εξετασεις βεβαια και ελπιζουμε ως το τριμηνο να ειναι ολα μια κακια αναμνηση.

Εμεινε στη ΜΕΝΝ 4 μερες, εγω πηγαινα καθε 3 ωρες και τον θηλαζα, στο ενδιαμεσο γυριζα σπιτι και αντλουσα για να εχει γαλα το βραδυ που δεν επιτρεποταν το επισκεπτηριο. Γενικα μια τρελα και με τα μεγαλυτερα παιδια στο σπιτι και με τρομερο αγχος και στενοχωρια για το μωρο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα κορίτσι! (Όταν λες ότι στη ραχιαία ξεκίνησες να τα νιώθεις όλα, τι εννοείς; Τρομάζω και μόνο στη σκέψη, πες μου ότι πρόλαβαν εγκαίρως να σου κάνουν ολική...)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμπλήρωμα μπορεί ο παιδίατρος να σου δώσει μια λίστα με επιλογές και διαλέγεις αυτό που σου κάνει κλικ εσένα. Εγώ, πχ, πήρα βιολογικό γάλα της Hipp γιατί το είχα δοκιμάσει και στο πρώτο παιδί.

Αναρροφητηρα χρησιμοποιούν οποτεδήποτε έχουν μυξουλες, αν έχουν.

Ζυγαριά μπορείς να βρεις και από μεγάλα σουπερμάρκετ ή καταστήματα βρεφικών σε πολύ προσιτές τιμές, με 30 ευρώ. Το κόστος ενοικίασης δεν το γνωρίζω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Να σου ζησει και να τη χαρεις! Μπηκαμε κι εμεις στη ΜΕΝΝ.

Τοσες μερες δεν εγραψα για τη γεννα μου γιατι ειχαν μεινει τα κοριτσια που δεν ειχαν γεννησει και δεν ηθελα να τις τρομαξω.

Γεννησα με προγραμματισμενη καισαρικη αν θυμαστε και θα καναμε ραχιαια. Η ραχιαια δυστυχως δε με επιασε και ξεκινησαν και τα ενιωθα ολα. Μου εκαναν ολικη ναρκωση και ξυπνησα με πανικο στην ανανηψη γιατι δεν ειχα δει το μωρο. Ευτυχως ηταν ολα καλα με ανεβασαν στο δωματιο και εφεραν το μωρο αλλα μου ειπαν για 24ωρες να μη θηλασει το μωρο γιατι μου εβαλαν δυνατα φαρμακα. Ευτυχως το μωρο την επομενη μερα επιασε αμεσως το στηθος και θηλαζει αποκλειστικα.

Οταν ηταν 8 ημερων πηγαμε στην παιδιατρο οπου ειδε καποια σημαδακια στο σωμα του και μας εστειλε για εξετασεις.Το μωρο ειχε οριακα χαμηλα αιμοπεταλια μιλησε με τη μοναδα νεογνων και ζητησαν να δουν κι εκεινοι το μωρο. Πηγαμε την επομενη για εξετασεις και ηταν καλες οποτε ειπαν να τον ξαναδουν 16 ημερων. Δυστυχως το μωρο εκανε σοβαρη θρομβοπενια καναμε εισαγωγη στη μοναδα και ηταν οτιακα να χρειαστει μεταγγιση. Ολο αυτο προκληθηκε απο μενα που εχω αυτοανοση θρομβοπενια σε υφεση τα τελευταια χρονια. Παρολαυτα περασαν αντισωματα απο μενα μεσω του πλακουντα στο μωρο. Το θετικο ειναι οτι το μωρο ανεκαμψε μονο του και ειναι παρωδικο ολο αυτο μεχρι να λειτουργει μονος του ο οργανισμος του. Εχουμε ακομα να κανουμε εξετασεις βεβαια και ελπιζουμε ως το τριμηνο να ειναι ολα μια κακια αναμνηση.

Εμεινε στη ΜΕΝΝ 4 μερες, εγω πηγαινα καθε 3 ωρες και τον θηλαζα, στο ενδιαμεσο γυριζα σπιτι και αντλουσα για να εχει γαλα το βραδυ που δεν επιτρεποταν το επισκεπτηριο. Γενικα μια τρελα και με τα μεγαλυτερα παιδια στο σπιτι και με τρομερο αγχος και στενοχωρια για το μωρο.

Εισαι ηρωιδα!!!!! Σε θαυμαζω..

Τα δυσκολα περασαν..

Να σου ζησει!!!! Γερο και καλοτυχο

8 ώρες πρίν, Equality είπε:

Το συμπληρωμα ρωτησες τον παιδιατρο ή την κλινικη;Για να μην παρω καποιο στην τυχη.

Επισης αναρροφητηρα για μυξουλες χρησιμοποιουν απο τις πρωτες μερες;

Και τελος ζυγαρια πρεπει να νοικιασω;

Εγω οινοπνευμα ξερω 90+

Δε χρησιμοποιησα ποτε ουτε στον γιο μου ουτε τωρα απορροφητηρα για μιξες. Μονο ορο.

Γαλα σκονη επισης δε θεωρω αναγκαιο στην αρχη. Αν χρειαστεις θα σου πουν στο μαιευτηριο και θα παρεις. Αν χρειαστει θα δωσουν αυτοι. Μπιμπερο ομως να εχεις.

Ντεπον εγω δεν ειχα παρει αλλα δεν ειναι κακο να εχεις στο φαρμακειο σου.. καααααποια θα χρειαστει, ομως πιθανοτατα μετα απο μηνες. Σε καθε περιπτωση μην αγχωνεσαι.. πας φσρμακειο!

Εντομεταξυ εγω ουτε ανοιξα τη βαλιτσα της. 1 ζευγαρι ρουχα στην εξοδο για το σπιτι.

Ζυγαρια οπωσδηποτε. Ρωτα μη βρεις να δσνειστεις γιατι ειναι αχρηστη μετα απο λιγο

 

10 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας γενησα και εγώ με έπιασαν πόνοι ξημερώματα 20/10 πήγα στην κλινική είχα δύσκολο τοκετό ταλεπορηθηκα παρά Πόλες ώρες τα κατάφερα μέχρι διαστολή ενια αλλά η μπέμπα Μ ζοριστηκε πάρα πολύ και κατέληξε στο τέλος καισαρική γενησα  πολύ στεναχορια π κατέληξα σε καισαρική αλλά όλα για κάποιο λόγο γινόται το πυστευω αυτό σημασία έχει το κοριτσάκι μ ότι γεννήθηκε κ είναι καλά ...γενησα 7:10 το απόγευμα η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3350 η ανάρρωση Μ πολύ δύσκολη ποναγα παρά πολύ δεν άντεχα τον πόνο της καισαρικής δεν μπορούσα ούτε αγγαλιτσα να την πάρω να την ταισω πολύ στεναχορια τις πρώτες μέρες ούτε να την θηλάσω δεν μπόρεσα στο νοσοκομείο της έδινα μπουκάλι και λίγο στήθος μ πλήγωσε τις θηλές τώρα κορίτσια μου είμαστε σπίτι προσπαθούμε να προσαρμόστουμαι ......αντλώ με θηλαστρο της δίνω λίγο στήθος και της δίνω και ξένο γάλα και εντομεταξυ οριακά να πάθω μαστίτιδα πριν λίγες μέρες αλλά το πρόλαβα πάλι καλά τουλάχιστον είναι πολύ ήσυχο το κοριτσάκι μ και με βοηθάει πολυ αυτό το βράδυ αν δεν την ξυπνήσω για φαγητό δεν ξυπνάει άντε να ξυπνήσει μια φορά από μόνη της το ίδιο και την ημέρα εγώ την ξυπνάω για να φάω είναι πολύ υπναρου .....μόνο όταν τρώει από στήθος ξυπνάει συνεχια μαλον δεν χορταινει με αποτέλεσμα να θέλει κάθε τρεις και λίγο στήθος οπότε μέχρι στιγμής της δίνω από όλα στήθος και γάλα π έχω βγάλει και το βράδυ μια φορά ξένο γάλα για να χορτάσει περισοτερο ......αυτά τα νέα από εμένα να σας ζήσουν τα μωράκια σας όσες κοπέλες γενησατε κορίτσια μου ❤️

 

Ιδια μερα γενεθλια οι κορες μας!!!!!!!

Να σου ζησει!!!!! Σιδερενια

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 1:44 ΜΜ, Equality είπε:

Καλημερα κοριτσια!Να σας ζησουν τα μωρακια!

Εγω γενναω μεχρι μεσα Δεκεμβριου ΠΗΤ.

Αν θελετε βοηθηστε με σε καποια πραγματακια που θελω να παρω για τις πρωτες μερες να μου πειτε αν χρειαζονται τι σας προτεινε ο παιδιατρος:

1.Καθαρο οινοπνευμα για τον αφαλο.Ποσοι βαθμοι;

2.Depon σιροπι;Υπαρχει περιπτωση να παρει νεογεννητο;

3.Βρεφικο γαλα.Να παρω να υπαρχει;Εχω σκοπο να θηλασω

4.Αναρροφητηρας μυτης

5.Θερμομετρο ψηφιακο ή κανονικο;

6.Ζυγαρια

1. 95 βαθμοι και πανω

2. Νεογέννητο δε δίνεις σιγουρα αν δε ρωτησεις παιδιατρο

3. Γαλα καλυτερα οχι. Αν χρειαστει θα σου πουν απο την κλινικη

4. Αναρροφητηρας και ορους 5ml οπωσδηποτε

5. Τα κανονικά είναι πιο ακριβή

6. εγω που ειχα παρει στο πρωτο παιδι δεν τη χρησιμοποιησα καθολου ουτε στο δευτερο ουτε τωρα στο τριτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ στον θηλασμό χρειάζεται η ζυγαριά. Εμένα ήταν αναγκαία και στα 2. Γιατί δεν ξέρεις τι τρώνε 

Τώρα τη ζυγίζω συνέχεια που ήρθαμε σπίτι μέχρι να εδραιωθεί να δούμε πως πάει κλπ


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Πιο πολύ στον θηλασμό χρειάζεται η ζυγαριά. Εμένα ήταν αναγκαία και στα 2. Γιατί δεν ξέρεις τι τρώνε 

Τώρα τη ζυγίζω συνέχεια που ήρθαμε σπίτι μέχρι να εδραιωθεί να δούμε πως πάει κλπ

@vaso_mpempisVaso mou na sas zisei h mpempa na einai geri kai kalotixi.❤❤❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Πιο πολύ στον θηλασμό χρειάζεται η ζυγαριά. Εμένα ήταν αναγκαία και στα 2. Γιατί δεν ξέρεις τι τρώνε 

Τώρα τη ζυγίζω συνέχεια που ήρθαμε σπίτι μέχρι να εδραιωθεί να δούμε πως πάει κλπ

 

2 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

1. 95 βαθμοι και πανω

2. Νεογέννητο δε δίνεις σιγουρα αν δε ρωτησεις παιδιατρο

3. Γαλα καλυτερα οχι. Αν χρειαστει θα σου πουν απο την κλινικη

4. Αναρροφητηρας και ορους 5ml οπωσδηποτε

5. Τα κανονικά είναι πιο ακριβή

6. εγω που ειχα παρει στο πρωτο παιδι δεν τη χρησιμοποιησα καθολου ουτε στο δευτερο ουτε τωρα στο τριτο

Ναι κι εγω λεω να θηλασω,γι αυτο ρωταω για ζυγαρια.Αλλα καποιες κοπελες λενε οτι τα ζυγίζουν μόνο στον παιδίατρο.

Για το Depon σίγουρα εννοείται κατόπιν παρότρυνσης του παιδιάτρου αλλά ρωτάω αν χρειάζεται να υπάρχει ένα στο σπίτι αχρείαστο να είναι.

Για το θερμόμετρο ξέρω ότι τα κανονικά είναι πιο ακριβή απλά αναρωτιέμαι αν είναι εύκολο να βάλεις σε μωρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Equality είπε:

 

Ναι κι εγω λεω να θηλασω,γι αυτο ρωταω για ζυγαρια.Αλλα καποιες κοπελες λενε οτι τα ζυγίζουν μόνο στον παιδίατρο.

Για το Depon σίγουρα εννοείται κατόπιν παρότρυνσης του παιδιάτρου αλλά ρωτάω αν χρειάζεται να υπάρχει ένα στο σπίτι αχρείαστο να είναι.

Για το θερμόμετρο ξέρω ότι τα κανονικά είναι πιο ακριβή απλά αναρωτιέμαι αν είναι εύκολο να βάλεις σε μωρό.

Όχι δεν είναι... και όσο μεγαλώνει θα είναι ακόμα πιο δύσκολο. Για μένα παρε μετώπου από τώρα να ξεμπερδεύεις 

Βέβαια είναι και στο παιδί..  εγώ είχα κανονικό και βασανιστηκα.. 

Ντεπον στο φαρμακείο πάντα χρειάζεται. Εγώ έχω πάντα ντεπον αλγκοφρεν όρο και σύριγγες 

Εμείς ήρθαμε σπίτι στις 25 και από τότε μου έχει πει να τη ζυγίζω κάθε μέρα νηστικη γυμνή να βεβαιωθούμε ότι αυξάνει το βάρος σταθερά πάνω από 20-30gr τη μέρα

Από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα σου δώσει συμπλήρωμα ξένο κλπ

Και στο γιο μου το έκανα... αλλά μετά από έναν δύο μήνες το πολυυυυυ δεν την ξαναχρησιμοποιεις ποτε

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!Σας διαβαζω συχνα αλλα δεν προλαβαινω να γραψω...

Να σας ζησουν τα μπεμπακια σε οσες δεν εχω ευχηθει (γιατι καπου εχω χασει την μπαλα πλεον..χαχαχα)!!

@vaso_mpempis Να σου ζησει κοπελα μου η μπεμπα!!Περιμενω εντυπωσεις απο τις πρωτες μερες στο σπιτι με τον μικρο!!Πως το εχει παρει?Ο δικος μου ευτυχως δεχτηκε πολυ καλα τελικα τον μπεμπη και ολο του λεει οτι τον αγαπαει και θελει συνεχεια να τον ακουμπαει (αυτο δεν ειναι πολυ καλο για εμας βεβαια γιατι πρεπει να ειμαστε απο πανω μην τυχον και τον χτυπησει κατα λαθος..οχι βεβαια οτι καθεται και πολυ ο μικρος κατω, ολο αγκαλια τον εχουμε). Ευτυχως, με το θηλασμο που φοβομουν οτι θα εχουμε αντιδρασεις, ολα καλα!Απλα, οποτε θηλαζει ο μπεμπης,ερχεται διπλα μου και θελει να τον εχω κι εκεινον αγκαλια η πειραζει το μωρο (γλυκα ομως!). Κατα τα αλλα βεβαια, ειναι σε μια μονιμη αντιδραση...δε συνεργαζεται σε τιποτα πλεον και γενικα ειμαστε στα καγκελα...τουλαχιστον,με παρηγορει οτι δεν του εχει βγει η αντιδραση προς το μωρο και ευελπιστω οτι οσο περναει ο καιρος, θα βελτιωνεται η κατασταση!!Ειναι κι αυτη η κλεισουρα που δε βοηθαει καθολου...πως να εκτονωθει κι αυτο το καημενο...

 


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια είμαι να σκάσω .Χθες βγήκανε ξαι σήμερα μπορεί να ξαναμπούμε γιατί έκανε ικτερο και θέλουν να την βάλουν στη λάμπα .Μου είπαν φταίει που έχουμε διαφορετικές ομάδες αίματος .Ανησυχώ φουλ έχει περάσει καμία κάτι αντίστοιχο ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζυγαριά δεν πήρα στον πρώτο. Στο δεύτερο όμως (άλλος παιδίατρος) ο γιατρός θέλει όχι απλά να τον ζυγίζω, αλλά να του στέλνω το βάρος 2 φορές την εβδομάδα.

Τη λάμπα την περάσαμε. Είναι χάλια να αφήνεις το μωρό στο νοσοκομείο και να φεύγεις, αλλά κάνει τρομερή δουλειά. Σε 24ωρες παίρνεις άλλο μωρό στα χέρια σου. Εμάς έπεσε η χολερυθρίνη από σχεδόν 16 στο μισό. Είχαν κιτρινισει τα μάτια του μικρούλη και όλα, και έφτιαξε αμέσως. Όταν τον άφηνα έκλαιγα, αλλά ήταν για καλό του τελικά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Σας διαβαζω συχνα αλλα δεν προλαβαινω να γραψω...

Να σας ζησουν τα μπεμπακια σε οσες δεν εχω ευχηθει (γιατι καπου εχω χασει την μπαλα πλεον..χαχαχα)!!

@vaso_mpempis Να σου ζησει κοπελα μου η μπεμπα!!Περιμενω εντυπωσεις απο τις πρωτες μερες στο σπιτι με τον μικρο!!Πως το εχει παρει?Ο δικος μου ευτυχως δεχτηκε πολυ καλα τελικα τον μπεμπη και ολο του λεει οτι τον αγαπαει και θελει συνεχεια να τον ακουμπαει (αυτο δεν ειναι πολυ καλο για εμας βεβαια γιατι πρεπει να ειμαστε απο πανω μην τυχον και τον χτυπησει κατα λαθος..οχι βεβαια οτι καθεται και πολυ ο μικρος κατω, ολο αγκαλια τον εχουμε). Ευτυχως, με το θηλασμο που φοβομουν οτι θα εχουμε αντιδρασεις, ολα καλα!Απλα, οποτε θηλαζει ο μπεμπης,ερχεται διπλα μου και θελει να τον εχω κι εκεινον αγκαλια η πειραζει το μωρο (γλυκα ομως!). Κατα τα αλλα βεβαια, ειναι σε μια μονιμη αντιδραση...δε συνεργαζεται σε τιποτα πλεον και γενικα ειμαστε στα καγκελα...τουλαχιστον,με παρηγορει οτι δεν του εχει βγει η αντιδραση προς το μωρο και ευελπιστω οτι οσο περναει ο καιρος, θα βελτιωνεται η κατασταση!!Ειναι κι αυτη η κλεισουρα που δε βοηθαει καθολου...πως να εκτονωθει κι αυτο το καημενο...

 

Ο δικός μου κρατάει μια περίεργη στάση

Θέλει να τη φροντίσει.. την πλένουμε μαζι (αυτός έχει αναλάβει τις πατουσες) της βάζει κρέμα όταν αλλάζουμε πάνα, την χτενιζει.. 

Αλλά για αγκαλιές και φιλιά δεν λέει ποτε.. άμα του πω εγώ δώσε ένα φιλί..  η έλα να στη δώσω αγκαλίτσα αμέσως τρέχει...αλλά από μόνος του τπτ. Με τον θηλασμο και ο δικός μου δεν ασχολείται..  

Γενικά δεν της δίνει πολλη σημασία και δεν έχω καταλάβει πως νιώθεις

Αγάπες κλπ ούτε καν.. χαχαχαχαχα

Το καλό είναι ότι κάνει τα πάντα για να την ξυπνάει αλλα αυτο το μωρό δεν ξυπνάει με τιποτα οπότε δεν του λέω κάτι ουτε τον εχω μαλώσει και σιγά σιγά εχει ηρεμήσει και το κόβει.

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω .Χθες βγήκανε ξαι σήμερα μπορεί να ξαναμπούμε γιατί έκανε ικτερο και θέλουν να την βάλουν στη λάμπα .Μου είπαν φταίει που έχουμε διαφορετικές ομάδες αίματος .Ανησυχώ φουλ έχει περάσει καμία κάτι αντίστοιχο ;

Μα και εγω που θηλάζω αποκλειστικά το παιδι εχει ίκτερο ειναι κίτρινο. Ο γιατρός μου είπε οτι περιμένουμε 2 μηνες να δούμε λόγω του θηλασμού. Δεν το καταλαβαίνω αυτο που σου είπαν 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ο δικός μου κρατάει μια περίεργη στάση

Θέλει να τη φροντίσει.. την πλένουμε μαζι (αυτός έχει αναλάβει τις πατουσες) της βάζει κρέμα όταν αλλάζουμε πάνα, την χτενιζει.. 

Αλλά για αγκαλιές και φιλιά δεν λέει ποτε.. άμα του πω εγώ δώσε ένα φιλί..  η έλα να στη δώσω αγκαλίτσα αμέσως τρέχει...αλλά από μόνος του τπτ. Με τον θηλασμο και ο δικός μου δεν ασχολείται..  

Γενικά δεν της δίνει πολλη σημασία και δεν έχω καταλάβει πως νιώθεις

Αγάπες κλπ ούτε καν.. χαχαχαχαχα

Το καλό είναι ότι κάνει τα πάντα για να την ξυπνάει αλλα αυτο το μωρό δεν ξυπνάει με τιποτα οπότε δεν του λέω κάτι ουτε τον εχω μαλώσει και σιγά σιγά εχει ηρεμήσει και το κόβει.

Εμενα δυστυχως ο μπεμπης δεν τα παει καλα με τον υπνο και οι φωνες κι η φασαρια του μικρου δε βοηθουν...κι εμενα παντως το ιδιο, το κανει επιτηδες. Ο μπεμπης βεβαια κοιμαται μονο στα χερια και κατα βαση στο μαρσιπο (που ειναι και η σωτηρια μου) και με λιγο κινηση, ξεπερναει το θορυβο και συνεχιζει τον υπνο του. Τουλαχιστον, εισαι τυχερη που η μπεμπα ειναι υπναρου, οποτε φανταζομαι οτι μπορεις να ασχολεισαι λιγο παραπανω με τον μικρο σου!Αυτο ειναι που με ζοριζει περισσοτερο απ' ολα!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...