Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

κορίτσια μου γειά σας! έχω χαθεί αλλά λίγο η αυπνια λίγο η καταθλιψουλα που πέρασα δεν θέλει κ πολύ!

λοιπόν αρχικά σας θαυμάζω που θηλάζετε,εγώ δεν άντεξα ένοιωθα εξαντλημενη και τρομερά αγχωμένη με τη μικρή στο να παίρνει βάρος γιατί ήταν μια σταλιά κι έτσι έδωσα ξένο...τα πάμε καλά,έχει πάρει σχεδόν 1,5 κιλό και συνεχίζουμε! τις τελευταίες μέρες έχει μάλλον κολικούς κ είναι γκρινιάρουλα αλλά με πολύ αγκαλιά το περνάμε.. έχουμε ένα θεματακι με τον βραδυνο ύπνο αφού δεν θέλει καθόλου να κοιμάται στο κρεβατακι της παρόλο που είναι δίπλα μας,θέλει αγκαλιά.. οπότε κοιμόμαστε εναλλάξ με τον συζηγο για να αντέχουμε!σαραντισαμε κιολας.. αυτά τα νέα μας πάνω κάτω!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Jiji είπε:

κορίτσια μου γειά σας! έχω χαθεί αλλά λίγο η αυπνια λίγο η καταθλιψουλα που πέρασα δεν θέλει κ πολύ!

λοιπόν αρχικά σας θαυμάζω που θηλάζετε,εγώ δεν άντεξα ένοιωθα εξαντλημενη και τρομερά αγχωμένη με τη μικρή στο να παίρνει βάρος γιατί ήταν μια σταλιά κι έτσι έδωσα ξένο...τα πάμε καλά,έχει πάρει σχεδόν 1,5 κιλό και συνεχίζουμε! τις τελευταίες μέρες έχει μάλλον κολικούς κ είναι γκρινιάρουλα αλλά με πολύ αγκαλιά το περνάμε.. έχουμε ένα θεματακι με τον βραδυνο ύπνο αφού δεν θέλει καθόλου να κοιμάται στο κρεβατακι της παρόλο που είναι δίπλα μας,θέλει αγκαλιά.. οπότε κοιμόμαστε εναλλάξ με τον συζηγο για να αντέχουμε!σαραντισαμε κιολας.. αυτά τα νέα μας πάνω κάτω!

Καλημέρα Τζίτζι μου . Μια χαρά τα νέα σας!!! Βλέπω σχεδόν όλα τα μωρά το ίδιο είναι με την αγκαλιά όλη μέρα.... Εγώ. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω όταν είμαι σπίτι για να αποφύγω να την έχω όλη μέρα πάνω μου . Χρησιμοποιοω το μάρσιπο σπίτι...

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κορίτσια..εγώ είμαι στα πρόθυρα να της δώσω πιπίλα γτ έχει κάνει εμένα πιπίλα κι αυτό με εξοργίζει πια

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!!Δεν σας ξέχασα καθόλου.Τρεχω και δεν φθάνω.Σπυριδουλα, είναι σαν να έγραψες και για μένα... Είμαι σε φάση επαναγαλακτισμού  , δηλαδή μειώνω σταδιακά το ξένο με όνειρο τον αποκλειστικό θηλασμό... Αλλά βρε κορίτσια έχω πελαγωσει..Όταν ξυπνάνε και τα δύο ταυτόχρονα και αρχίζουν και κλαίνε,με πιάνει απελπισία..Πως τα καταφέρνουν με δίδυμα αποκλειστικό θηλασμό;Πήρα και μαξιλάρι θηλασμού για δίδυμα αλλά και με αυτό δυσκολεύομαι.Πραγμστκα ώρες ώρες κλαίω ασταμάτητα.Δεν θέλω να παραιτηθώ.Εχω και τον σύζυγο από πάνω φρουρό μην δεν τα καταφέρω και δεν πάρουν βάρος τα μωρά κι αγχώνομαι παραπάνω..

καλημέρα κορίτσι μου! Εγω θα σου πρότεινα να συνεχίσεις μεικτή διατροφή. Σκεφτομαι πως ο αποκλειστικος θηλασμος θα είναι πολύ απαιτητικός με δίδυμα, και μπορεί να οδηγηθεις στο να τα παρατήσεις. Για μένα καλύτερα να συνεχίσεις να θηλάζεις όσο πιο πολύ μπορείς κι ας δινεις και ξενο για συμπλήρωμα. Να εχεις υπομονή!

7 ώρες πρίν, Jiji είπε:

κορίτσια μου γειά σας! έχω χαθεί αλλά λίγο η αυπνια λίγο η καταθλιψουλα που πέρασα δεν θέλει κ πολύ!

λοιπόν αρχικά σας θαυμάζω που θηλάζετε,εγώ δεν άντεξα ένοιωθα εξαντλημενη και τρομερά αγχωμένη με τη μικρή στο να παίρνει βάρος γιατί ήταν μια σταλιά κι έτσι έδωσα ξένο...τα πάμε καλά,έχει πάρει σχεδόν 1,5 κιλό και συνεχίζουμε! τις τελευταίες μέρες έχει μάλλον κολικούς κ είναι γκρινιάρουλα αλλά με πολύ αγκαλιά το περνάμε.. έχουμε ένα θεματακι με τον βραδυνο ύπνο αφού δεν θέλει καθόλου να κοιμάται στο κρεβατακι της παρόλο που είναι δίπλα μας,θέλει αγκαλιά.. οπότε κοιμόμαστε εναλλάξ με τον συζηγο για να αντέχουμε!σαραντισαμε κιολας.. αυτά τα νέα μας πάνω κάτω!

Καλημερα κοριτσι μου! Λυπαμαι που διαβαζω πως πέρασες κατάθλιψη.. Γιατι όμως; Δυσκολευτηκες με το μωρό που γεννήθηκε μικρουλι, ένιωσες πίεση με την ευθύνη; πες μας αν θες την εμπειρία σου και πως το ξεπερασες! 

Την ημέρα κοιμάται στο κρεβατάκι της; Μηπως δεν το έχει μάθει, και της φαίνεται ξένο; Δοκιμασε να την βάζεις να περνάει λίγο χρόνο μόνη της και στην κούνια της. Οσο κάθεται χωρίς να κλαίει, και σιγά σιγά θα μάθει να κάθεται και μόνη της.  Ιδανικα να μη σε βλεπει γιατί θα κλαίει για να την πάρεις.. 

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα Τζίτζι μου . Μια χαρά τα νέα σας!!! Βλέπω σχεδόν όλα τα μωρά το ίδιο είναι με την αγκαλιά όλη μέρα.... Εγώ. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω όταν είμαι σπίτι για να αποφύγω να την έχω όλη μέρα πάνω μου . Χρησιμοποιοω το μάρσιπο σπίτι...

Ο θηλασμός είναι δύσκολος κορίτσια..εγώ είμαι στα πρόθυρα να της δώσω πιπίλα γτ έχει κάνει εμένα πιπίλα κι αυτό με εξοργίζει πια

 

Δοκιμασε όπως είπα και στην τζιτζι να την αφήνεις μέσα στο κουνακι της από λίγο μέσα στην ημέρα. βαλτης ένα παιχνίδι να χαζεύει και λίγη μουσικούλα. Σιγα σιγά ίσως αρχίσει να κάθεται μόνη της κι εσύ να παίρνεις λιγο αερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

καλημέρα κορίτσι μου! Εγω θα σου πρότεινα να συνεχίσεις μεικτή διατροφή. Σκεφτομαι πως ο αποκλειστικος θηλασμος θα είναι πολύ απαιτητικός με δίδυμα, και μπορεί να οδηγηθεις στο να τα παρατήσεις. Για μένα καλύτερα να συνεχίσεις να θηλάζεις όσο πιο πολύ μπορείς κι ας δινεις και ξενο για συμπλήρωμα. Να εχεις υπομονή!

Καλημερα κοριτσι μου! Λυπαμαι που διαβαζω πως πέρασες κατάθλιψη.. Γιατι όμως; Δυσκολευτηκες με το μωρό που γεννήθηκε μικρουλι, ένιωσες πίεση με την ευθύνη; πες μας αν θες την εμπειρία σου και πως το ξεπερασες! 

Την ημέρα κοιμάται στο κρεβατάκι της; Μηπως δεν το έχει μάθει, και της φαίνεται ξένο; Δοκιμασε να την βάζεις να περνάει λίγο χρόνο μόνη της και στην κούνια της. Οσο κάθεται χωρίς να κλαίει, και σιγά σιγά θα μάθει να κάθεται και μόνη της.  Ιδανικα να μη σε βλεπει γιατί θα κλαίει για να την πάρεις.. 

Δοκιμασε όπως είπα και στην τζιτζι να την αφήνεις μέσα στο κουνακι της από λίγο μέσα στην ημέρα. βαλτης ένα παιχνίδι να χαζεύει και λίγη μουσικούλα. Σιγα σιγά ίσως αρχίσει να κάθεται μόνη της κι εσύ να παίρνεις λιγο αερα!

δεν ξέρω βρε κορίτσια,οι ορμόνες  η αϋπνία η κλεισουρα? πάντως δεν ένιωθα καλά αρκετές μέρες,ηθελα μόνο να κοιμάμαι,ήμουν θλιμμένη...φυσικά όταν κοιτάω τη μπουμπού μου τα ξεχνάω όλα...κ έτσι κατάφερα σιγά σιγά να συνέλθω αν κ με πιάνει που κ που μια μοναξιά.. δε βοηθάει κ ο καιρός εδώ στα βερολινα ακόμα χιονίζει!!!!

στην κούνια κάθεται το πολύ τέταρτο κ μετά ξυπναει πάλι...μάλλον είναι η φάση τους που θέλουν αγκαλίτσα κ ασφάλεια...περιμένω κ εγω το μαρσιπο να μπορώ να κάνω καμιά δουλειά εστω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  Καλησπέρα σε όλες! 

Δείτε και αυτό το θέμα και την σφυγμομέτρηση που ρωτάμε για τα live ! 

μιας και θέλουμε την άποψή σας 😍

 💗🙏💗 ευχαριστούμε θερμά💗🙏💗


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/5/2023 at 2:28 PM, Amalia! said:

καλημέρα κοπελα μου!! Η καλύτερη ενεργοποίηση για το στήθος είναι να βάζεις το μωρό να θηλάζει, ή να χαζοπιπιλιζει.. αυτό θα δώσει το σήμα! κι αφού θέλει κι αγκαλιά όλη μέρα, ευκαιρία, βάλτον στο στήθος και αστον! Εχεις δώσει πιπίλα? τη νύχτα που κοιμάται?

Εγω αγόρασα τσαι γλυκανισου να πίνω που βοηθάει στην παραγωγή γάλακτος..

Επισης το χω γυρίσει και τρώω πρόβεια και κατσικίσια γαλακτοκομικά. μέχρι στιγμής δε φαίνεται να την ενοχλεί κάτι άλλο, έχει αέρια αλλά νομίζω σε φυσιολογικά επίπεδα. δε κλαίει δηλαδή απλά πιέζεται.

Τον εχω αυνεχεια στο στηθος να πιπιλαει κ να θηλαζει! Οπως λεει κ @SpiridoulaKειμαστε αυτοκολλητακια κ εγω δν κανω ρουπι! Πιπιλα οχι δεν του εδωσα ακομα μετα το διμηνο σκεφτομαι. Τα βραδια κοιμαται διπλα μου στο κρεβατι κ οχι στο λικνο, γιατι τον θηλαζω ξαπλωμενη κ αποκοιμιεται ετσι, μαζι κ εγω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , N.Angel είπε:

Τον εχω αυνεχεια στο στηθος να πιπιλαει κ να θηλαζει! Οπως λεει κ @SpiridoulaKειμαστε αυτοκολλητακια κ εγω δν κανω ρουπι! Πιπιλα οχι δεν του εδωσα ακομα μετα το διμηνο σκεφτομαι. Τα βραδια κοιμαται διπλα μου στο κρεβατι κ οχι στο λικνο, γιατι τον θηλαζω ξαπλωμενη κ αποκοιμιεται ετσι, μαζι κ εγω..

Μπράβο τότε πιστεύω σύντομα θα ενεργοποιηθεί και το στήθος.. Ετσι ήμασταν κι εμείς τις πρώτες ημέρες, φουλ στήθος.. τώρα έχει βρει τη σειρά της, τρώει και κοιμάται! Καμια φορά κοιμόμαστε κι εμείς μαζί μετά από θηλασμό αν εχει γκρίνια, αλλά φοβάμαι λίγο, οπότε δεν το προτιμώ αν δεν είναι απαραίτητο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Μια παρόμοια κατάσταση ζούμε κ εμείς. Η μπέμπα ενώ έχει θηλάσει και αποκοιμηθεί στην αγκαλιά με το που πάω να την βάλω στην καλαθουνα  ξυπνάει και το πάμε πάλι από την αρχή. Κ τότε είναι που σκέφτομαι να της δώσω πιπίλα, αλλά κρατιεμαι ακόμα. Εν τω μεταξύ ευτυχώς τώρα έχει άδεια ο σύζυγος και βοηθάει με τα άλλα δύο παιδιά, οπότε προσπαθώ να την θηλάζω όσο περισσότερο μπορώ. Όταν γυρίσει στην δουλειά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε..

Μας είδε και η παιδίατρος χθες και μας βρήκε μια χαρά! Έφτασε 3100 το μπουμπουκακι μου από 2300 που την πήραμε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, N.Angel είπε:

Τον εχω αυνεχεια στο στηθος να πιπιλαει κ να θηλαζει! Οπως λεει κ @SpiridoulaKειμαστε αυτοκολλητακια κ εγω δν κανω ρουπι! Πιπιλα οχι δεν του εδωσα ακομα μετα το διμηνο σκεφτομαι. Τα βραδια κοιμαται διπλα μου στο κρεβατι κ οχι στο λικνο, γιατι τον θηλαζω ξαπλωμενη κ αποκοιμιεται ετσι, μαζι κ εγω..

Έτσι κι εμείς. Μαζί κοιμόμαστε κάθε βράδυ με τη μπέμπα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

κορίτσια τι πάνες χρησιμοποιείτε??

Εγώ έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες αλλά εχω καταλήξει στις Pampers λόγω της ψηλής απορροφητικότητας που έχουν. Και οι Babylino είναι μια χαρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Χάθηκα εντελώς!!! Τώρα διάβασα όλα τα νέα σας μαζεμένα!!! Κάπως το βρήκαμε με τον μπεμπούλη! Όλη αυτή η αναστάτωση που είχε το παιδί ήταν επειδή δεν χορταινε! Του δίνω πλέον μπουκάλι μετά από κάθε θηλασμό.Το παλεύω πολύ να κάνω μικτή διατροφή και να μην καταφύγω στη φόρμουλα αποκλειστικά! Τον πιάνουν και κολικοί καθημερινά, αλλά για κάνα δίωρο και μετά είναι αρνάκι. Έχω πάθει ανοσία στο κλάμα πλέον!🥴🥴🥴 Όσο για τον ύπνο, άλλες φορές θα μου κοιμηθεί συνεχόμενα στην καλαθούνα του, άλλες θα ξυπνάει μόλις τον αφήσω και θα θέλει μόνο αγκαλιά να κοιμηθεί. Ακόμα δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα με τον ύπνο και τα γεύματα...άλλες μέρες είναι εύκολες άλλες δύσκολες!

Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες!!💕💕💕

**Πάνες χρησιμοποιω τις Pampers premium care. Λίγο ακριβές αλλά πολύ βολικές!

  • Μου αρέσει 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ τις premium care χρησιμοποιώ.. Δοκιμασα να αλλάξω στις babylino αλλά πραγματικά είναι σα να διπλώνω το παιδί με εφημερίδα! Ειναι σαν χαρτί το εξωτερικό της πάνας και δεν εφαρμόζει καλά. βέβαια κανουν και μισή τιμη, αλλά δε μου αρέσουν. Θα δοκιμάσω κι άλλες..

13 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Pampers sensitive!Τις βρίσκω και σε προσφορά και παίρνω μπόλικες!!!

Μήπως εννοείς τις babylino sensitive; Γιατί έψαξα στις pampers αλλά δεν έχει sensitive σειρά στις πάνες.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...