Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

δε σας ξυπνάνε μετά το ρεψιμο?? Η δικιά μου κοιμάται στο στήθος κι όταν την σηκώνω ξυπνάει!

 

Εγώ την αφήνω συνήθως να κοιμηθεί βαθιά γιατί εάν δεν έχει κοιμηθεί βαθιά και την βγάλω από την αγκαλιά μου, ξυπνάει αμέσως 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/20/2023 at 9:23 PM, Στελλα33 said:

Κοριτσια σαν πιο εμπειρες βοηθηστε κ εμας που δεν γεννησαμε ακομη! Ποιο καροτσι προτινετε; Θελω κατι γερο, στιβαρο, οχι πολυ βαρυ, να κλεινει ευκολα, οχι τεραστιο σε ογκο! Ειδα το inglesina electa και μου αρεσε.. αλλα δεν ειδα κ πολλα! Αυτο και το cybex balios

Εγω εχω το bailos απο οσα ειχα δοκιμασαι με βολεψε πιο πολυ! Ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως. Μια φιλη εχει το melios κ ειναι το πιο ελαφρυ που εχω δει κ μικρο κ κλεινει κ ευκολα!

 

On 2/22/2023 at 6:40 PM, SpiridoulaK said:

Χαίρομαι που είναι καλύτερα το ζουζούνι. Πως αντιμετωπίζες τη γκρίνια της;;

Μου έδωσαν μια λίστα με τρόφιμα που απαγορεύεται να τρώω και είναι:

Χοιρινό και αλλαντικά, σοκολάτα και ότι έχει κακάο, απαγορεύονται τα εσπεριδοειδή φρούτα και ενδείκνυται τα γλυκά φρούτα όπως μήλο και αχλάδι, καφές ντεκαφεινε(εγώ δε πίνω καθόλου),όχι μπαχαρικά και μυρωδικά. Γενικά φαγητά ελαφρά χωρίς πολλά λιπαρά. Δε ξέρω αν έχω ξεχάσει κάτι αλλά γενικά επειδή τρέμω στην ιδέα μη μου πάθει κολικούς έχω κόψει αρκετά τρόφιμα 

Με το καλό να πάτε σπίτι σας!!!! Πώς είναι η μπέμπα;;

Τώρα το είδα αυτό...

Εμένα είναι 3260. Πήγαμε παιδίατρο χθές και τώρα θα πάμε μόλις σαραντισουμε.

Κι εγώ έχω γάλα αρκετό.. σε διατροφολόγο δε πήγα όχι. Αρκεί η διατροφή που κάνω για τον θηλασμό και ο θηλασμός ο ίδιος κορίτσια θα το πω χίλιες φορές!!! Βοηθά πάρα πολύ στο να χάσουμε τα κιλά της εγκυμοσύνης...

Εγώ ένα κιλό να χάσω ακόμα και γυρνάω στα κιλά μου. Βέβαια ιδανικά θα ήθελα να χάσω άλλα τρία. 

εμενα παλι η παιδιατρος μου ειπε τρωω τα παντα με μετρο! 
 

εγω κοριτσια μου εχω αλλο μεγαλο προβλημα…εχω στεναχωρθει πολυ κ απελπιστει γιατι το ενα στηθος δεν βγαζει καθολου γαλα κ το αλλο δεν ειναι αρκετο για να καλυψει τις αναγκες του μπεμπη! Το διαπιστωσαμε γιατι εχει χασει ηδη 200 γρ απο τοτε που βγηκαμε απο την κλινικη ενω τον ειχα ολη μερα στο στηθος!! 
. Η παιδιατρος που ειναι κ συμβουλος θηλασμου μου εχει δωσει να πινω piullatte, μαγια μπυρας 15 χαπια, τριγωνελλα 6 χαπια κ σημερα ξεκινησα κ ενα φαρμακευτικο που αυξαναι υποτιθεται την παραγωγη, νοικιασα κ νοσοκομειακο θηλαστρο κ ετσι ειδα οτι το ενα δν βγαζει ντιπ! Θελω τοσο πολυ να θηλασω κ εχω απογοητευτει γιατι καταβαλω μεγαλη προσπαθεια…δν συζητω τον πονο στις θηλας! Γι αυτο χαθηκα κοριτσια γιατι ειμαι στην τρελα!!

On 2/24/2023 at 6:49 PM, Amalia! said:

κορίτσια κλαίνε τα δικά σας μωράκια στην αλλαγη της πάνας?? 

Με ποια σειρά κάνετε το τάισμα, πανα , ρεψιμο?

Εμενα πλανταζε αλλα βρηκα λυση να ανοιγω το πιστολακι κ τωρα κλαιει σπανια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, N.Angel είπε:

Εγω εχω το bailos απο οσα ειχα δοκιμασαι με βολεψε πιο πολυ! Ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως. Μια φιλη εχει το melios κ ειναι το πιο ελαφρυ που εχω δει κ μικρο κ κλεινει κ ευκολα!

 

εμενα παλι η παιδιατρος μου ειπε τρωω τα παντα με μετρο! 
 

εγω κοριτσια μου εχω αλλο μεγαλο προβλημα…εχω στεναχωρθει πολυ κ απελπιστει γιατι το ενα στηθος δεν βγαζει καθολου γαλα κ το αλλο δεν ειναι αρκετο για να καλυψει τις αναγκες του μπεμπη! Το διαπιστωσαμε γιατι εχει χασει ηδη 200 γρ απο τοτε που βγηκαμε απο την κλινικη ενω τον ειχα ολη μερα στο στηθος!! 
. Η παιδιατρος που ειναι κ συμβουλος θηλασμου μου εχει δωσει να πινω piullatte, μαγια μπυρας 15 χαπια, τριγωνελλα 6 χαπια κ σημερα ξεκινησα κ ενα φαρμακευτικο που αυξαναι υποτιθεται την παραγωγη, νοικιασα κ νοσοκομειακο θηλαστρο κ ετσι ειδα οτι το ενα δν βγαζει ντιπ! Θελω τοσο πολυ να θηλασω κ εχω απογοητευτει γιατι καταβαλω μεγαλη προσπαθεια…δν συζητω τον πονο στις θηλας! Γι αυτο χαθηκα κοριτσια γιατι ειμαι στην τρελα!!

Εμενα πλανταζε αλλα βρηκα λυση να ανοιγω το πιστολακι κ τωρα κλαιει σπανια! 

Καλημέρα κορίτσι μου ... Πώς είναι ο μπέμπης; Εσύ;;

Μην απογοητεύεσαι... Τουλάχιστον ξέρεις ότι το παλεύεις και είσαι άξια!!! ❤️ Στο τέλος θα τα καταφέρεις αλλά και σε περίπτωση που δεν θηλάσεις δε σημαίνει κάτι . Φιλιά πολλά 

Link to comment
Share on other sites

Που είστε κορίτσια?? ξέρετε πότε ξεκινούν οι κολικοί κ πόσο κρατάνε???απόψε μου έκλαιγε κ σφιγγοταν .....τον λυπήθηκα...είμαστε 19 ημερών.....εάν το ξανακάνει απόψε ίσως έχει κολικούς 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, geozak είπε:

Που είστε κορίτσια?? ξέρετε πότε ξεκινούν οι κολικοί κ πόσο κρατάνε???απόψε μου έκλαιγε κ σφιγγοταν .....τον λυπήθηκα...είμαστε 19 ημερών.....εάν το ξανακάνει απόψε ίσως έχει κολικούς 

Κ μένα το κάνει αυτό από 12 ημερών. Κολικοί είναι μας είπε η παιδίατρος. Μας έδωσε και σταγόνες προβιοτικων, αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι άλλαξε κάτι. Αν θηλάζεις πρόσεχε και την διατροφή σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, geozak είπε:

Που είστε κορίτσια?? ξέρετε πότε ξεκινούν οι κολικοί κ πόσο κρατάνε???απόψε μου έκλαιγε κ σφιγγοταν .....τον λυπήθηκα...είμαστε 19 ημερών.....εάν το ξανακάνει απόψε ίσως έχει κολικούς 

μπήκα να γράψω για ακριβώς τον ίδιο λόγο..  και η δικιά μου σφίγγεται και βογγαει, δεν κλαίει ευτυχώς. αλλά φαίνεται ότι ανακουφίζεται όταν κάνει κακά της.. πως ακριβώς τον ηρεμειτε? 

 

5 ώρες πρίν, Arden είπε:

Κ μένα το κάνει αυτό από 12 ημερών. Κολικοί είναι μας είπε η παιδίατρος. Μας έδωσε και σταγόνες προβιοτικων, αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι άλλαξε κάτι. Αν θηλάζεις πρόσεχε και την διατροφή σου.

θηλάζεις εσύ κοπέλα μου? κλαίει σε εσάς ή απλά σφίγγεται και πιέζεται? τι γίνεται όλα τα μωράκια τα ίδια κάνουν?? Η δικιά μου βογγαει.. σαν μεγάλος άνθρωπος κάνει.. ευτυχώς δεν κλαίει..

On 26/2/2023 at 3:47 ΠΜ, N.Angel είπε:

Εγω εχω το bailos απο οσα ειχα δοκιμασαι με βολεψε πιο πολυ! Ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως. Μια φιλη εχει το melios κ ειναι το πιο ελαφρυ που εχω δει κ μικρο κ κλεινει κ ευκολα!

 

εμενα παλι η παιδιατρος μου ειπε τρωω τα παντα με μετρο! 
 

εγω κοριτσια μου εχω αλλο μεγαλο προβλημα…εχω στεναχωρθει πολυ κ απελπιστει γιατι το ενα στηθος δεν βγαζει καθολου γαλα κ το αλλο δεν ειναι αρκετο για να καλυψει τις αναγκες του μπεμπη! Το διαπιστωσαμε γιατι εχει χασει ηδη 200 γρ απο τοτε που βγηκαμε απο την κλινικη ενω τον ειχα ολη μερα στο στηθος!! 
. Η παιδιατρος που ειναι κ συμβουλος θηλασμου μου εχει δωσει να πινω piullatte, μαγια μπυρας 15 χαπια, τριγωνελλα 6 χαπια κ σημερα ξεκινησα κ ενα φαρμακευτικο που αυξαναι υποτιθεται την παραγωγη, νοικιασα κ νοσοκομειακο θηλαστρο κ ετσι ειδα οτι το ενα δν βγαζει ντιπ! Θελω τοσο πολυ να θηλασω κ εχω απογοητευτει γιατι καταβαλω μεγαλη προσπαθεια…δν συζητω τον πονο στις θηλας! Γι αυτο χαθηκα κοριτσια γιατι ειμαι στην τρελα!!

Εμενα πλανταζε αλλα βρηκα λυση να ανοιγω το πιστολακι κ τωρα κλαιει σπανια! 

πως τα πας κοπέλα μου με τον θηλασμό και το μωράκι σου? είπες κι εσύ ότι είχε κολικούς? Καλυτερευσε καθόλου??

On 26/2/2023 at 5:51 ΠΜ, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ... Πώς είναι ο μπέμπης; Εσύ;;

Μην απογοητεύεσαι... Τουλάχιστον ξέρεις ότι το παλεύεις και είσαι άξια!!! ❤️ Στο τέλος θα τα καταφέρεις αλλά και σε περίπτωση που δεν θηλάσεις δε σημαίνει κάτι . Φιλιά πολλά 

κορίτσι μου μόνο εσένα δεν πονάει το μωράκι σου?? τι τρως μέσα στην ημέρα ενδεικτικά? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

μπήκα να γράψω για ακριβώς τον ίδιο λόγο..  και η δικιά μου σφίγγεται και βογγαει, δεν κλαίει ευτυχώς. αλλά φαίνεται ότι ανακουφίζεται όταν κάνει κακά της.. πως ακριβώς τον ηρεμειτε? 

 

θηλάζεις εσύ κοπέλα μου? κλαίει σε εσάς ή απλά σφίγγεται και πιέζεται? τι γίνεται όλα τα μωράκια τα ίδια κάνουν?? Η δικιά μου βογγαει.. σαν μεγάλος άνθρωπος κάνει.. ευτυχώς δεν κλαίει..

πως τα πας κοπέλα μου με τον θηλασμό και το μωράκι σου? είπες κι εσύ ότι είχε κολικούς? Καλυτερευσε καθόλου??

κορίτσι μου μόνο εσένα δεν πονάει το μωράκι σου?? τι τρως μέσα στην ημέρα ενδεικτικά? 

Καλησπέρα βρε κορίτσια. Τι να πω. Φτου φτου τίποτα δε την έχει πειράξει έως τώρα και εύχομαι να μην και σύντομα τα μωρά σας να ηρεμήσουν. 

Φρούτα γλυκά όπως μήλο αχλάδι μπανάνα (όχι εσπεριδοειδή),λαχανικά ( όχι Κουνουπιδι και μπρόκολο)χαμομήλι,πολύ ελαφρύ φαγητό. Τρώω πολύ προσεκτικά. Ούτε γλυκά δε τρώω και ζάχαρη. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Το χαμομηλι επιτρεπεται στον θηλασμο??

Όχι μόνο επιτρέπεται αλλά προτείνονται τρεις κούπες ημερησίως. Εδώ σκέψου επιτρέπεται ο καφές και καλά,δε θα επιτρέπεται το χαμομήλι; Είναι ένα χαλαρωτικό ρόφημα χωρίς καφεινη 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Όχι μόνο επιτρέπεται αλλά προτείνονται τρεις κούπες ημερησίως. Εδώ σκέψου επιτρέπεται ο καφές και καλά,δε θα επιτρέπεται το χαμομήλι; Είναι ένα χαλαρωτικό ρόφημα χωρίς καφεινη 

διάβασα κάπου ότι κόβει τον θηλασμό γι αυτό σε ρωτάω.  από λαχανικά τι τρως? δεν πειράζουν την μικρή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Amalia! είπε:

διάβασα κάπου ότι κόβει τον θηλασμό γι αυτό σε ρωτάω.  από λαχανικά τι τρως? δεν πειράζουν την μικρή?

Όχι βρε τι κουταμαρες είναι αυτές... Ρώτα παιδίατρο να σου πει τη γνώμη του.

Λαχανικά σχεδόν όλα εκτός από μπρόκολο και κουνουπίδι. Τελικά κατάλαβες τι μπορεί από αυτά που έφαγες να πείραξε τη μικρή σου; Είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Όχι βρε τι κουταμαρες είναι αυτές... Ρώτα παιδίατρο να σου πει τη γνώμη του.

Λαχανικά σχεδόν όλα εκτός από μπρόκολο και κουνουπίδι. Τελικά κατάλαβες τι μπορεί από αυτά που έφαγες να πείραξε τη μικρή σου; Είναι καλύτερα;

νομίζω την πειράζουν τα γαλακτοκομικά. Τυρόπιτα είχα φάει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 9:38 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Οπότε σημειώνεις τι την πειράζει ώστε να μη το τρως. Θηλάζεις αποκλειστικά;

Ναι αποκλειστικά θηλάζω! Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει να την ενοχλεί κάτι άλλο..

Πως τα πάτε κορίτσια; Ελάτε να πούμε τα νέα μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Amalia! είπε:

Ναι αποκλειστικά θηλάζω! Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει να την ενοχλεί κάτι άλλο..

Πως τα πάτε κορίτσια; Ελάτε να πούμε τα νέα μας!

Σούπερ! Της πέρασε ο πόνος ;

Εμείς τα πάμε μια χαρά. Ξυπνάει κάθε τρεις ώρες τη νύχτα και την ημέρα περίπου. Έχω μια ψηφιακή ζυγαριά σπίτι ώστε να τη ζυγίζω και παίρνει μια χαρά βάρος. Βέβαια δεν είναι ακριβείας όπως της παιδιάτρου. Θα πάμε σε λίγες ημέρες μόλις σαραντισει. Βγαίνουμε βόλτες με το μάρσιπο ή το καρότσι όταν δε βρέχει εδώ στη Κέρκυρα και η καθημερινότητα γενικότερα είναι ευχάριστη παρόλο που δε κοιμάμαι καλά. Γιατί όταν διακόπτεται ο ύπνος μας σίγουρα δεν ξεκουραζόμαστε..

Από κιλά είμαι πλέον και λιγότερο από ότι όταν έμεινα έγκυος... χαχαχα τρομερό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...