Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ένσημα τελευταίου διμήνου για επιδόματα μητρότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία σχετικά με τα ένσημα που πρέπει να έχουμε για να πάρουμε τα επιδόματα κυήσεως και λοχείας. Ξεκινάω Δευτέρα δουλειά και δεν έχω ένσημα προηγούμενων ετών. Διάβασα πως πρέπει να έχουμε 200 ένσημα που είναι περίπου 8,5 μήνες εργασίας. Ξέρω πως το ΙΚΑ είναι 2 μήνες πίσω στα ένσημα. Το γίνεται όμως αν τα ένσημα τελευταίου διμήνου είναι απαραίτητα για να συμπληρωθούν τα 200? Γίνεται με κάποια βεβαίωση να αποδειχθεί ότι τα έχουμε και να πάρουμε τα επιδόματα; Η πρέπει να σκεφτόμαστε με δύο μήνες μείον;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/11/2023 at 5:09 ΜΜ, Nasiad είπε:

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία σχετικά με τα ένσημα που πρέπει να έχουμε για να πάρουμε τα επιδόματα κυήσεως και λοχείας. Ξεκινάω Δευτέρα δουλειά και δεν έχω ένσημα προηγούμενων ετών. Διάβασα πως πρέπει να έχουμε 200 ένσημα που είναι περίπου 8,5 μήνες εργασίας. Ξέρω πως το ΙΚΑ είναι 2 μήνες πίσω στα ένσημα. Το γίνεται όμως αν τα ένσημα τελευταίου διμήνου είναι απαραίτητα για να συμπληρωθούν τα 200? Γίνεται με κάποια βεβαίωση να αποδειχθεί ότι τα έχουμε και να πάρουμε τα επιδόματα; Η πρέπει να σκεφτόμαστε με δύο μήνες μείον;; 

Πρέπει να έχεις μαζέψει 200 ένσημα από την ΠΗΤ και πίσω ( τα τελευταία 2 χρόνια). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Mariam23 είπε:

Πρέπει να έχεις μαζέψει 200 ένσημα από την ΠΗΤ και πίσω ( τα τελευταία 2 χρόνια). 

Ναι αυτό διάβασα κ εγώ, απλα επειδή ξέρω ότι τα ένσημα πάντα φαίνονται με διάφορα δύο μηνών, δεν υπάρχει προβλημα σε αυτό; Δηλαδή έστω ότι έχεις ΠΗΤ 1/11 και βγαίνεις άδεια στις 4/9. Αν έχεις συμπληρώσει πρόσφατα τα 200 ένσημα, πχ τέλος Αυγούστου, παίρνεις κάποια βεβαίωση για να δείξεις ότι τα συμπληρωσες μιας και φαίνονται δύο μήνες πίσω; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Nasiad είπε:

Ναι αυτό διάβασα κ εγώ, απλα επειδή ξέρω ότι τα ένσημα πάντα φαίνονται με διάφορα δύο μηνών, δεν υπάρχει προβλημα σε αυτό; Δηλαδή έστω ότι έχεις ΠΗΤ 1/11 και βγαίνεις άδεια στις 4/9. Αν έχεις συμπληρώσει πρόσφατα τα 200 ένσημα, πχ τέλος Αυγούστου, παίρνεις κάποια βεβαίωση για να δείξεις ότι τα συμπληρωσες μιας και φαίνονται δύο μήνες πίσω; 

Χμ. Κατάλαβα τι λες. Δεν το γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. Πάρε στο 1555 στον εφκα. Θα σε βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...