Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Οσο για τα δημόσια νοσοκομεία, εμείς στον τόπο μου δεν τα αλλάζουμε με όλα τα ιδιωτικά του κόσμου. Όλα τα κορίτσια σε δημόσιο πάνε κι είναι ευχαριστημένες, ειδικά από το παλιό νοσοκομείο.

Στην Αθήνα ξέρω όμως πως τα αποφεύγετε. Μάλιστα και τις καλές εποχές, πριν από την οικονομική κρίση, τα αποφεύγατε. Γιατι;;;; Η αδελφή μου που δούλευε στο Τζάνειο μου έλεγε τότε πως είχε γίνει μία καταπληκτική μαιευτική πτέρυγα, αλλά, όπως έλεγε χαρακτηριστικά "την φτιάξαμε με λεφτά δικά μας, για να τη χαίρονται όλες οι αλλοδαπές".


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια εμεις ειμαστε καλα εχω σημερα γιατρο να μου κοψει τα φαρμακα, νομιζω οτι γλυτωσαμε την προωροτητα.

Η μικρη μου τοσες μερες μακρυα απο το σπιτι τωρα αρχησε να δειχνει τα πρωτα σημαδια οτι της ελλειψε, το βραδυ δεν κατουρουσε την πανα της ενω εδω και 5 μερες την κατουραει. Ζηταει πολυ τον μπαμπα της στον υπνο της και κλαιει. Αντε να γεννησω με το καλο να παμε σπιτι μας.


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλεναδιτσες...

Ποσο χαιρομαι με την εγκυμοσύνη της Μάγδας...

Τελικα βγηκε γουρλιδικο το καφε μας,γεμισε μωράκια...

Δομνινα να σας ζήσει η μπουλουκα...

Καλο φθινόπωρο και καλη σχολικη χρονια σε μαμαδες.και.παιδια

Η δικη μου πηγαίνει εκτη..

Τον Αυγούστο.ειχαμε παει στο νησί...γυρισαμε ανανεωμένες

Φέτος πρωτη χρονια που δεν πηγα στον

αγιασμό...ντρέπεται και.δε θελει να.τη.

συνοδευω...μεγαλωσαμε..

Καληνυχτα κι όνειρα γλυκά

Αχ Μιλητσα ποσο χαιρομαι οταν σε διαβαζω!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την πανα ο ανηψιος μου ζηλεψε την Μαρια που πηγαινε στο γιογιο και το εκοψε αμεσως και αυτος.

Δομνινα μου να σας ζησει η μπουμπου, γερη και τυχερη να ειναι!!! Δεν ερχεσε και απο εδω για δουλιτσες γιατι ετσι που φυγαμε ουτε γενικη αλλα ουτε το δωματιο του μωρου δεν εκανα!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου.

Μαγδα μου αντε τον εφαγες το γαιδαρο!!!!! Γεννησε εσυ με το καλο και ολα τα υπολοιπα θα γινουν σιγα σιγα. Θα δυσκολευτει το κοριτσακι σου και αλλο νομιζω με το μπεμπακι σας αλλα ολα μες στο προγραμμα ειναι.

Μαρτζι μου τι εχουν οι "ηπειρωτικες λέξεις" παρακαλω. Για γραψε μου και μενα μερικες να τις μαθω στη μπουμπου μου και στη γαιδουρα μου. Εμεις χωρις το "γκοτς" δεν πειθετε να παει πουθενα ουτε να κανει τιποτα. Ετσι μπανουμε στη κουνια μας ετσι αλλαζουμε στην αλλαξιερα και ετσι παμε να πιουμε το γαλα μας. Και γενικα εχω εκπαιδευσει και το συζυγο χρονια τωρα και χρησιμοποιει μερικες πολυ ευχαριστα.

Μια πως περασατε?

Φιλια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα φιλεναδίτσες μου!

Μαγδούλα κι εγώ νομίζω πως πλέον έχετε αποφύγει την προωρότητα.. Με το καλό να κρατήσεις τον μπεμπούλη σου στην αγκαλιά σου.. Όσο για τη μικρή..λογικό να της λείπει το σπίτι της, η βολή της και ο πατέρας της μιας και εσύ είσαι ακινητοποιημένη.. Αν μπορούσες να βγεις και να πηγαίνετε βόλτες σίγουρα δεν θα τις έλειπαν τόσο πολύ!

Μάρτζι μου για το Πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα. Και στην Αθήνα έχουμε δημόσια νοσοκομεία δε λέω αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι μαιευτήρες ξεγεννούν μόνο σε ιδιωτικά οπότε δεν έχουμε επιλογή. Πάμε όπου είναι ο γιατρός μας..

Καταλαβαίνω πως σου λείπει η μικρή αλλά αφού περνάει τέλεια αυτό έχει σημασία.. Κι ο δικός μου άντρας κάνει τη νταντά τώρα αλλά λίγες ώρες μιας και ο μικρός πάει σταθμό. Ότι και να λέμε πάντως δυστυχώς οι άντρες δεν είναι για τέτοια πράγματα.. Έχουν ελάχιστη υπομονή και αντοχή και αυτό κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Σήμερα θα πάω τον μικρό μου σε ένα γυμναστήριο να κάνει δοκιμαστικό. Καθηγήτρια είναι μια φίλη μου οπότε είμαι σίγουρη ότι θα τον προσέξει! Δεν ξέρω αν θα τον πάρει τελικά μιας και το πρόγραμμα είναι για παιδάκια από 3 και πάνω αλλά μου είπε ότι επειδή συνήθως τα αγόρια είναι πιο ανεπτυγμένα να τον πάω για δοκιμαστικό και βλέπουμε.

Επίσης θα πάμε και κολυμβητήριο! Θέλω να κάνει πράγματα και να μη μένει συνέχεια μέσα στο σπίτι!

Συμπεθέρα θα τα πούμε το σβκ?

Μία μου τι κάνεις; πως πήγαν οι εκλογές;

Μηλίτσα χάρηκα πολύ που σε διάβασα. Μη χάνεσαι!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάγδα μου. Πολύ ευχάριστα τα νέα. Αχ, αυτός ο μικρός σου! Από την αρχή ζόρικος μας βγήκε. Για να δούμε πώς θα είναι σαν μωρό. Λες να σε τρέχει ή να ηρεμήσει με το που θα γεννηθεί;

Τη μικρή σου τη βρίσκω πολύ προχωρημένη με το θέμα τις πάνας! Ενταξει, πισωγυρίσματα θα έχει αλλά τα βήματά της είναι θεαματικά.

Νόρα μου, αυτό το "γκοτς" τι σημαίνει; Οι ηπειρώτικες λέξεις είναι πολλές. Η μικρή έχει μαθει να λέει τα κουκούτσια "γκουγκουλίτσια" (άκουσον! άκουσον! και το λέει πεντακάθαρα). Επίσης τη λέξη "μπανταλός" που είναι ο χαζός. Όταν την άκουσα να τη χρησιμοποιεί - ειδικά αυτή τη λέξη - μού ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και τη μάλωσα. Αλλά τι να το κάνεις; Αφού οι παππούδες γελάνε μόλις το ακουνε, νομίζει κι αυτή πως κάτι κάνει. Το λέει και γελάει..........

Δόμνα, στο γυμναστήριο τι θα κάνει ακριβώς το παιδάκι βρε; Στο κολυμβητήριο να το πας και καλά θα κάνεις. Το γυμναστήριο μού φαίνεται τραβηγμένο γιατί είναι μικρός ακόμη. Πιστεύω πως ο παιδικός και το κολυμβητήριο είναι ό,τι πρέπει. Γνώμη μου είναι να μην τον πολυφορτώσεις. Να σου πω την αλήθεια, σε ακούω να λες τι θα τον βάλεις να κάνεις κι αρχίζω να αγχώνομαι που ακόμη δεν έχω ξεκινήσει τίποτα με τη μικρή. Οσο για τον άντρα μου, ενώ έχει πολλά ελαττώματα, το θετικό του είναι πως, αν χρειαστεί, τη μικρή μπορεί να την κρατήσει. Πέρισυ την κράτησε πολύ καλά και δεν παραπονιόταν. Αλλωστε όλο το καλοκαίρι το πέρασε ανέμελα. Εγώ ασχολιόμουν αποκλειστικά με την μικρή. Την έπαιρνα για πολλές ώρες βόλτα, την απασχολούσα στο σπιτι. Αυτός ελάχιστα. Επομένως ήρθε η ώρα του!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το Πανεπιστημιακό δεν είναι τόσο καλό όσο το Χατζηκώστα ( το παλιό δηλ). Στα δικά σας δημόσια νοσοκομεία δεν υπάρχουν καλοί μαιευτήρες; Εμείς εδώ κάνουμε και το άλλο. Μπορεί να μας παρακολουθεί γιατρός ιδιώτης, αλλά φροντίζουμε να επισκεπτόμαστε και μαιευτήρα του νοσοκομείου, κι έτσι, όταν έρθει η ώρα, γεννάμε εκεί.

Αλήθεια, πόσο κοστίζει μία γέννα σε ιδιωτικό;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες καλημερες.

Μαρτζι μου το γκοτς σημαινει οτι την παιρνω στην πλατη και τη κουβαλαω ετσι παντου για να κανουμε τις δουλειες μας και συνεχιζω βεβαια και την αλλαζω στην αλλαξιερα ή την ντυνω γιατι με τη μεση και την πλατη μου δεν μπορω να σκυβω στο κρεββατι. Αυτη τη λεξη για το κουκουτσι δεν την εχω ξανακουσει μαλλον εχουμε διαφορες στη διαλεχτο μας τελικα.

Εμενα ο αντρας μου δεν ασχολειτε πολυ με τη μικρη ουτε και με τη μεγαλη γιατι γυρναει αργα. Αλλα αν τυχει και φυγω για καμια δουλεια ειμαι ησυχη οτι μπορει να την προσεξει αλλαξει και ταισει.

Σας φιλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Ο μικρός μου κάθε μέρα που περνάει τα πάει όλο και καλύτερα στον παιδικό.. Έχουμε φτάσει στο σημείο να ανυπομονούμε να πάμε στο σχολείο για να δούμε την κα. Κατερίνα (η δασκάλα του)!

Μάρτζι μου μη φανταστείς ότι στο γυμναστήριο κάνει κάτι το εξαιρετικό.. Πολύ απλές ασκησούλες, έτσι για να περνάει η ώρα και να μάθει να παίζει ομαδικά. Χθες που μίλησα με τη φίλη μου, μου είπε ότι τα πήγε μια χαρά και να τον πηγαίνω. Το μόνο μου θέμα είναι πως τα πολύ μικρά τα έχουν βάλει πολύ νωρίς (4.30), πράγμα που σημαίνει ότι θα προλαβαίνει να κοιμάται μόλις 1 ώρα το μεσημέρι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει ο μικρός μου.

Το κολυμβητήριο από την άλλη θα ξεκινήσει σε 2 βδομάδες και είναι 50 Ευρώ το μήνα. Σίγουρα θα του κάνει πολύ καλό, και του αρέσει και το νερό αλλά και 50 Ευρώ το μήνα αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να τα μαζέψω!

Ο άντρας μου επιτέλους ξεκουνήθηκε και έχει αρχίσει και στέλνει βιογραφικά.. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Θέλω να είμαι αισιόδοξη!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nora, εμείς το δικό σας "γκοτσ", το λέμε "αγκότσια". Μου πήγε το μυαλό εκεί, αλλά και πάλι δεν ήμουν σίγουρη. Αλήθεια, είσαι από τα μέρη μου; Αν σου πω ότι δεν θυμάμαι από πού είσαι.......(μην με παρεξηγήσεις....γηρατειά γαρ).

Μωρέ Δόμνα μου, ωραίο το γυμναστήριο έτσι όπως μου το περιγράφεις, αλλά κρίμα το καημένο, να μην απολαμβάνει τον ύπνο του. Αλλωστε το ομαδικό παιγνίδι το μαθαίνει και στον παιδικό. Το κολυμβητήριό όντως πολύ ακριβό. Μα καλά, πού νομίζουν ότι απευθύνονται; Δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει κρίση;;;; Τεσπα.......

Αυριο θα δω την μικρούλα μου! Αδημονώ.


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και εμεις πηγαμε στο γιατρο, απο σημερα δεν παιρνω χαπια, ο τραχηλος ειναι μικρος με διαστολη 1 αλλα ο μπεμπης γυρισε εγκαρσια, ο γιατρος δεν ανησυχει λεει θα ξανακατεβει. Ειμαστε στα 3 κιλα.

Δομνινα ο μικρος απο μικρος στα δυσκολα, ομως ειναι ωραιο να ερχονται σε επαφη με αλλα παιδακια.

Το γυμναστηριο οντως ακριβο, μηπως να το αφηνες για του χρονου που θα καταλαβαινει καλυτερα;

Μαρτζυ μου με το καλο να δεις την μικρη.


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!

Μου φαίνεται ότι έχουμε πολλά αρβανίτικα κεφάλια μαζεμένα εδώ μέσα!!!

Μάρτζι μου η Νόρα μας είναι από την Πρέβεζα, σχετικά κοντά σας..

Αύριο έχω να πάω τον μικρό σε δοκιμαστικό μάθημα μουσικοκινητικής.. Όχι ότι θα πάει κανονικά, απλά το πρώτο μάθημα είναι δωρεάν και έτσι είναι ευκαιρία να γεμίζουν κάπως οι ελεύθερες ώρες του..

Το κολύμπι θα του κάνει πολύ καλό είμαι σίγουρη.. απλά θα πρέπει να τον πηγαίνει ο πατέρας του.. Θα δούμε πως θα τα καταφέρουμε..

Μαγδούλα 3 κιλάκια ο μπέμπης! Τέλεια, με το καλό να τον κρατήσεις στην αγκαλιά σου και να έχεις μια πανεύκολη γέννα!

Η ανηψιά μου καλόμαθε στο μπιμπερό και δεν πιάνει καθόλου στήθος.. έτσι η αδερφή μου το βγάζει με το θήλαστρο και της το δίνει.. Δεν είχε και η ίδια υπομονή καθόλου και έτσι το έχασε το παιχνίδι..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

η μικρη εχει κολλησει πανω μου λες και καταλαβαινει οτι κατι συμβαινει. Δεν παει πουθενα χωρις εμενα, με κουρασε, ευτυχως θα ερθει σημερα ο μπαμπας της.

Εγω καθε βραδυ απο το Σαββατο λεω οτι γενναω ξεκιναν κατα της 3 πονοι περιοδου δυνατοι ανα μια ωρα μετα πανε μισαωρο και κατα της 8 φευγουν...πολυ με κουρασε, ποσο καιρο θα παμε ετσι δεν ξερω. Παντως πριν 2 μερες ειχα και πολλες βλενες χωρις αιμα και ξαμπα χαρηκα


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλενάδες από την "ξενιτεμένη"!

Μάγδα μου, έρχεται επιτέλους ο ζόρικος νεαρός μας. Τελικά, μεγάλο μυστήριο βρε παιδιά αυτές οι επικίνδυνες εγκυμοσύνες. Θυμάμαι και στη δική μου, ενώ πέρασα 6 μήνες καθηλωμένη στο κρεβάτι μέσα στην αγωνία και με ένα σωρό χάπια και εξετάσεις, μόλις μπήκα στο μήνα μου και το μωρό πέρασε τα 2 κιλά, σταμάτησαν ως δια μαγείας οι αιμορραγίες, έκοψα τα φάρμακα κι άρχισα τις βόλτες.

Με το καλό να τον δεχτείτε στην οικογένεια!

Και τώρα οι εντυπώσεις από το ταξίδι του Γκιούλιβερ (κυριολεκτικά). Εφιαλτική εμπειρία, κορίτσια, μέσα σε ένα τριήμερο που είχε: Ταλαιπωρία με το ΚΤΕΛ (8 ώρες διαδρομή με μια μόνο 20λεπτη στάση στο Αντίρριο και διαρκές πιάσιμο λόγω του ότι τα καθίσματα του απαίσιου πούλμαν είναι κατάλληλα για επιβάτες με ύψος κάτω του 1,60), άθλιοι καρόδρομοι, φοβερές στροφές, επική καταιγίδα το βράδυ της Κυριακής με διακοπή ρεύματος που κράτησε περίπου 6 ώρες (μέσα στις οποίες κι ενώ το μπουρίνι λυσσομανούσε, εγώ έπρεπε επειγόντως να βρω σερβιέτες ##@@ την τύχη μου), ψοφόκρυο τη Δευτέρα και επανάληψη του φρικτού ταξιδιού επιστροφής, που έλεγες πως δεν θα τελειώσει ποτέ.

Στα θετικά ήταν οι βόλτες, το άνετο ξενοδοχείο με ωραία θέα από το μπαλκόνι και Goody's από κάτω (με λυπήθηκε ο Θεός!) και, βέβαια, το ότι δεν χρειάστηκε τελικά να αναπληρώσω κάποιον και να πρέπει να κάνω καταμέτρηση, να παραδώσω σάκο κλπ. μέσα στον κακό χαμό και την αντάρα.

Και τώρα μια γεύση από την καθημερινότητά μου: Κατ' αρχήν προσπαθώ να στρώσω τη μικρή στο διάβασμα, γιατί αποδιοργανώθηκε πλήρως με το ταξίδι και να μαζέψω τα καλοκαιρινά ρούχα βάζοντας ατέλειωτες μπουγάδες και ζώντας μέσα σε ένα χαοτικό σπίτι που μοιάζει με καταυλισμό, αφού τα φθινοπωρινά βγήκαν αναγκαστικά στη μέση και περιφέρονται από κρεβάτι σε καναπέ κι από καναπέ σε κρεβάτι (όποιο βρεθεί πρόχειρο - να μην ξεχάσω να γράψω ότι μέσα στο σαλόνι μου έχω φέρει ΚΑΙ 2 απλώστρες).

Στη δουλειά, όσοι είμαστε απλήρωτοι έχουμε μπει στην τελική ευθεία για τη διεκδίκηση των χρημάτων μας, με συνεχείς διαπληκτισμούς και διενέξεις.

Τέλος (σαν "κερασάκι στην τούρτα"), στα ταβάνια του σπιτιού παρουσιάστηκαν τεράστιοι υγροί λεκέδες, η δε υγρασία είχε σαν συνέπεια τη διακοπή του ρεύματος στα μισά δωμάτια λόγω βραχυκυκλώματος. Έτσι, μαζέψαμε προσφορές και κάνουμε απανωτές γενικές συνελεύσεις για τη μόνωση της ταράτσας (άλλοι καυγάδες εκεί-ευτυχώς το μεγαλύτερο μέρος το έχει αναλάβει ο σύζυγος, ως ειδήμων περί τα τεχνικά θέματα). Μια φορά, κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι λείπει η "περιπέτεια" από τη ζωή μου....

Πιστεύω να μπορέσω να ξαναμπώ γρήγορα. Πολλά φιλιά σε όλες!


Μεγαλώνεις γλυκιά πολυαγαπημένη μου μπαλαρίνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...