Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Α καλα το ειχα καταλάβει δλδ! Ετσι χονδρικά όπως το ειπε η αθηνα το ψιλό καταλαβα αλλα λεω μπαααα....λαθος θ κανω γιατι το κάνατε να ακούγεται πιο εξεζητημένο. Εκτός κ αν πάλι κανω λαθος!

Πολυ πολυ κοινώς ειναι να μην φωνάζεις το παιδι κ να τ εξηγείς τα παντα?


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αν ειναι τοσο απλό το μονο π εχω ν πω ειναι οτι μπορει ν γίνει απλα για τους γονείς δεν ειναι ούτε ολες οι ωρες ίδιες ούτε οι μερες! Το ιδιο ισχύει κ για τα παιδια ποτε ξυπνάνε κ ειναι άγγελοι κ ποτε ξυπνάνε με τον κωλο ψηλά (όπως λεει κ ο μπαμπάς μ) κ ειναι.... Παπαπαπα!

Όποτε εκει π π γονιός ξεκινάει με αυτον τον τροπο κάποια στιγμη (γιατι θέλει κ ποοοοοολυ υπομονή) εεεε θα νευριάσει π θα παει! Όποτε... Ποια η διαφορα απο μια κοινή μερα π λες σημερα δεν θα τον μαλώσω;

Αν κανω λαθος διορθώστε με παρακαλώ...


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Βουλα με καλυψε τελειως η Αθηνα.εχει παρα πολλα αρχεια η ομαδα για διαφορα θεματα.

Διαβασε αυτο http://www.letsfamily.gr/el/sections/243/articles/ensynaisthisi-i-agnosti-dynami-ton-goneon-vinteo

Εγω δεν συμφωνω σε ολα.Προσπαθω να δουλεψω με εμενα πρωτα απ ολα.Να βρω την υπομονή μου.Να δοκιμασω εναν αλλο τρόπο.

Για παράδειγμα το παιδί μου μέχρι που εμεινα εγκυος ηταν ενα γλυκο τρυφερο ηρεμο παιδάκι.Αυτα αλλαξαν.τωρα βλέπω ομως και κατανοω οπλτι φταιω εγω.Εχω κάνει τρομερά λαθη.Τωρα φωναζει χτυπάει δεν ακουει.Επισης κατι που με στεναχωρει πιο πολύ από όλα ειναι οτι φωναζει στα αλλα παιδακια.Και σηκωνει το χερι και καλα να τα χτυπησει.Με ποναει πολυ αυτο.Οποτε ολο αυτο ειναι μια πρόκληση για εμενα.Πρεπει να το αλλαξω.

Αλλο παράδειγμα. Η ζήλια στον Αγγελο.Υπαρχει 1000%

Πρεπει να βάλουμε ταμπελα η οχι?Στην ομάδα λενε δεν πρεπει γιατι στην ουσια η ζήλια δεν υπάρχει.Εμεις την δημιουργούμε.

Αν ρωτας την γνώμη μου, θα σου πω ότι διαφωνώ

Οτι κ να κάνεις δεν γίνεται να μην ζηλεψει.

Δεν συμφωνώ με όλα οσα λενε.


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κορίτσια μου είναι μεγάλο θέμα η ενσυναίσθηση, όποια έχει όρεξη να πω να την προσθέσουν στην ομάδα. Έχει όντως πολλά αρχεία για διάβασμα και όπως είπε η Greta, πολύ δουλειά πρώτα με τον εαυτό μας.

Εγώ θα πω ότι ενσυναίσθηση είναι πέρα από τον ορισμό της Αθηνάς, να συμπεριφερόμαστε στο παιδί σαν ισότιμο μέλος που απλά δεν έχει τις εμπειρίες μας και επίσης τα εργαλεία να εκφράσει αυτό που νιώθει ώστε να το καταλάβουμε. Εκεί είναι η δουλειά του γονιού, να αποκωδικοποιήσει την συμπεριφορά του παιδιού. Οι ταμπέλες είναι κακό να χρησιμοποιούνται γιατί όταν τις χρησιμοποιούμε, έμμεσα προδιαθέτουμε το παιδί να συμπεριφερθεί κατά αυτόν τον τρόπο. Αν λέμε συνέχεια πχ Χρήστο μην είσαι βρωμιάρης, το παιδί χαρακτηρίζει τον εαυτό του ως βρώμικο γενικά. Χαρακτηρίζουμε την πράξη π.χ. Χρήστο βρώμισες τα ρούχα σου, πάμε να αλλάξεις.

Φυσικά και θα νευριάσεις, φυσικά και κάποια πράγματα πρέπει να γίνουν, είτε το θέλει το παιδί είτε όχι (π.χ. ό,τι έχει να κάνει με την ασφάλειά του). Και θα εκφράσεις και την κούρασή σου, και την λύπη σου, αρκεί να μην κάνεις το παιδί να νιώθει ένοχο. Το να γίνεται πάντα ό,τι επιλέγει το παιδί, χοντρικά ονομάζεται παιδοκεντρισμός και κάνει τη ζωή όλων δύσκολη, συν ότι δεν βοηθάει το παιδί να νιώθει ασφάλεια.

Προσωπικά με την βοήθεια των αρχείων κατάλαβα πολλά λάθη των γονιών μου που δεν τα είχα αναγνωρίσει και με επηρεάζουν, όπως και κατάλαβα τα λάθη που έκανα στην μεγάλη μας.

Greta, νομίζω κατάλαβα ποια είσαι, φτου φτου κούκλα ;)

Επίσης, το κρέας δεν το ξαφρίζουμε. Έχει πολύτιμα στοιχεία που πετάμε. Γίνεται μόνο για αισθητικούς λόγους.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιιιιιιιιιιιιιι??

Το αλλο που λενε οτι και καλα δεν πρεπει να ζουμπας ,φιλας , τσιμπας , πιάνεις τα μαλλια του παιδιου σου , να τον χαιδευεις κτλ!Ενταξει εγω γι αυτο ζω!Δλδ πρεπει να τον ρωατω?Αλεξανδρε αγαπη μου να σε χαιδεψω?Καλε εμεις φιλιομαστε γαργαλιομαστε μενουμε απ τα γελια!Δεν ξερω εσεις τι πιστεύετε αλλα εγω θελω να χαίρομαι τα παιδια μου!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Greta, νομίζω κατάλαβα ποια είσαι, φτου φτου κούκλα ;)

.

Detective Βασω :tongue:

ξετρυπωσες τη Μαργαρίτα εντόπισες και τη Γρετα :tongue:

όπου Γκρέτα πουλάκι μου μια λιγο θολή φωτό (που δεν καλοφαινεται ο μικρός?)

??????


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασω συμφωνω. Εγη το εχω κανει αυτο το λαθος!Κοιτα πως εγινες κοιτααααααααα!Και τωρα λιγο με νερο να βραχει κανει σαν τρελος!Ποιος φταιει?Εγω!

Παντως και εγω μπηκα στην διαδικασία να δω τα λαθη των γονιών μου


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά εννοείται ότι ούτε και εγώ συμφωνώ με όλα, αλλά σίγουρα με ένα μεγάλο ποσοστό. Πχ αυτό με τα φιλιά ούτε εγώ το θεωρώ λάθος, ίσα ίσα αυτές οι αυθορμητες εκφράσεις είναι που μας δένουν νομίζω. Εμένα με βοήθησε πολύ το βιβλίο που προτείνουν για τον ύπνο, το no cry sleep solution. Βοήθησε πολύ να καταλάβω γιατί ξυπνουσε η μπεμπα και πως να το περιορισω + να κάνω τον ύπνο της πιο ήρεμο.

Θα σου στείλω το link του προφίλ μου να μας δεις.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια δεν λέει πουθενά δεν θα φιλάτε τα παιδιά σας αλλά τα παιδιά είναι άνθρωποι και όχι κούκλες να τα κάνουμε ό,τι θέλουν εφόσον θέλουν να δώσουν φιλάκι και αγκαλίτσα ας το κάνουν αν όμως δεν θέλουν και βλέπουμε να τσινάνε γιατί σόνι και ντε πρέπει να τους δώσουμε εκείνη τη δεδομένη στιγμή;;


J8ejp3.png

xoM3p3.png

526437xvildghyb3.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το εγραφε.Μου εμεινε ομως οτι πρέπει να τα ρωταμε πριν τους κανοε οτιδήποτε. Τωρα δεν εχω χρονο να το ψαξω και δεν θυμάμαι και σε ποιο θεμα το διαβασα γαμωτο. Αλλα θα προσπαθήσω να το ξαναβρω για να δω ακριβώς πως το γραφει.


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...