Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Fofi91 είπε:

Ναι μωρε το πρωτο ειναι..ελπιζω να ειναι φυσιολογικη ολη αυτη η αγωνια και ανασφαλεια που εχω!!

λογικο μου φαίνεται!κ εμενα το πρώτο!τον προηγουμενο μηνα ειχα αγχος εγω για την γεννα αλλα ειπα να ηρεμησω κ ν το ξανασκεφτω κοντα να μπω στον μηνα μου!!!ποτε πας για ντοπλερ?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και πολυ καλα κανεις και δε το πολυσκεφτεσαι!! εγω ετσι και ετσι με τη γεννα..το μετα με αγχωνει πιο πολυ..Για το πως θα ειμαι εγω :confused:Βρισκομαι στην 31 +2.. τελευταια φορα που πηγα στο γιατρο στις 9/1 με ειπε οτι τωρα που θα παω την επόμενη θα με βαλει για καρδιοτοκογραφο..για τις συσπασεις..για doppler δε με ειπε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Έκανα και την καμπύλη και τις άλλες εξετάσεις, τιμές φυσιολογικές, μόνο η τρίτη μέτρηση στις 2 ώρες με ανώτερο φυσιολογικό τα 110 έδειξε 112.Ευτυχώς όλα καλά.

@Fofi91 καλωσόρισες, με το καλό ο μπέμπης! κι εμένα το πρώτο είναι και αυτές τις μέρες έχω αρχίσει κι εγώ να αγχώνομαι, μάλλον είναι μέσα στα συμπτώματα που εμφανίζονται με το που μπαίνεις στον όγδοο :-)  

Εμένα το doppler μου το κάνει ο γιατρός μου, έτσι μου είπε την τελευταία φορά που πήγα.Το doppler δεν μετράει την ανάπτυξη του εμβρύου;

  • Μου αρέσει 1

g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες! Χαίρομαι που διαβάζω νέα σας! 

Ελιζ όλα καλά με την καμπύλη, μπράβο! Νομίζω στο ντοπλερ,  πέρα από την ανάπτυξη του εμβρυου, εξετάζεται και η κατάσταση του πλακούντα, των μητριαιων αρτηριών, αν η ροή αίματος είναι καλή κλπ. Πάντως και εγώ δεν κάνω ξεχωριστό ντοπλερ, μου τα τσεκάρει ο γιατρός κάθε φορά που κάνουμε υπέρηχο. 

@Fofi91 καλώς ήρθες, με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου.

Εγώ προς το παρόν δεν αγχώνομαι για τη γέννα, ίσως γιατί τα έχω περάσει και ξέρω,  αλλά βλέπω κάτι κουλά όνειρα και κυρίως με απασχολεί πως θα το πάρει η κόρη μου και γενικά πως θα βρούμε τις ισορροπίες μας ως τετραμελής οικογένεια πλέον. 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Elise76 καλησπερα κοριτσι μου! απ οτι βλεπω στην ιδια εβδομαδα ειμαστεε!! αντε με το καλο να μας πανε ολα!! ναι μαλλον το αγχος αυτο ειναι του μηνα!ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιρος γιατι εχω πληροφορηθει οτι αυτοι οι δυο τελευταιοι ειναι καπως γενικως! εμενα μου τη δινει που δεν εχω διαθεση και με ανησυχει!! γιατι θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου :shock:Το Dobbler αν δε κανω λαθος εχει σχεση με ροη του αιματος στα αγγεια! ακομα καμπυλη σακχαρου δε με εβαλε να κανω...τον ρωτησα και με ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο ακομα..ουτε κιλα εχω παρει πολλα ..το μωρο καλα σε βαρος..μονο με ειπε αν στην επομενη εξεταση δει οτι το βαρος του μωρου ειναι παραπανω απ οτι πρεπει τοτε θα κανω ..

@dobby με το καλο και το δευτερο κοριτσι μου..να χαιρεσαι την οικογενεια σου..αχ μονο πες μου οτι ολα αυτες οι ανασφαλειες θα φυγουν οταν γεννησω και οι φοβιες που εχω !! Τα ονειρα να σκεφτεσαι οτι δεν εχουν καμια σχεση με τη πραγαμτικοτητα..και εγω τετοια βλεπω..και λεω οχι δεν ειναι πραγματικα και συνερχομαι !! με υπομονη και απο τους δυο σας και με προγραμμα ολα τα στρωσουν!! ντοντ γουορι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Fofi91 είπε:

@Elise76 καλησπερα κοριτσι μου! απ οτι βλεπω στην ιδια εβδομαδα ειμαστεε!! αντε με το καλο να μας πανε ολα!! ναι μαλλον το αγχος αυτο ειναι του μηνα!ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιρος γιατι εχω πληροφορηθει οτι αυτοι οι δυο τελευταιοι ειναι καπως γενικως! εμενα μου τη δινει που δεν εχω διαθεση και με ανησυχει!! γιατι θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου :shock:Το Dobbler αν δε κανω λαθος εχει σχεση με ροη του αιματος στα αγγεια! ακομα καμπυλη σακχαρου δε με εβαλε να κανω...τον ρωτησα και με ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο ακομα..ουτε κιλα εχω παρει πολλα ..το μωρο καλα σε βαρος..μονο με ειπε αν στην επομενη εξεταση δει οτι το βαρος του μωρου ειναι παραπανω απ οτι πρεπει τοτε θα κανω ..

@dobby με το καλο και το δευτερο κοριτσι μου..να χαιρεσαι την οικογενεια σου..αχ μονο πες μου οτι ολα αυτες οι ανασφαλειες θα φυγουν οταν γεννησω και οι φοβιες που εχω !! Τα ονειρα να σκεφτεσαι οτι δεν εχουν καμια σχεση με τη πραγαμτικοτητα..και εγω τετοια βλεπω..και λεω οχι δεν ειναι πραγματικα και συνερχομαι !! με υπομονη και απο τους δυο σας και με προγραμμα ολα τα στρωσουν!! ντοντ γουορι

Καλε ναι! Μην αγχώνεσαι! Θα έχεις δουλειές με φούντες μόλις γεννηθεί ο μπέμπακος που δε θα προλαβαίνεις να έχεις καμιά ανασφάλεια! Άσε που αφού τα κατάφερα εγώ που δεν είχα ιδέα από μωρά και ειδικά από νεογέννητα τότε μπορούν να τα καταφέρουν όλοι. Ούτε πως να την πιάσω δεν ήξερα! :-DΚατά ένα περίεργο τρόπο όμως (ένστικτο;) θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις με το μωρό σου και θα μπορείς να ερμηνεύσεις το κάθε του κλάμα, όλα θα έρθουν πολύ φυσικά και ήρεμα. Όλα θα πάνε τέλεια! 

Να μην αγχώνεσαι επίσης που δεν έχεις διάθεση, είναι πολύ φυσικό. Κάνουν πάρτυ οι ορμόνες και στην κάθε γυναίκα ερμηνεύονται διαφορετικά. Όλα αυτά που νιώθουμε και η πεσμένη διάθεση και οι ανασφάλειες και το άγχος είναι όλα πολύ φυσιολογικά. Ντοντ γουορυ που λες κι εσύ :-P


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dobby  αχ κοριτσι μου να σαικαλα μου εφτιαξες την διαθεση!! γιατι γενικα νιωθω μερικες φορες τυψεις που δεν εχω την τελεια χαρα!! γιατι το παιδακι το θελαμε παρα πολυ  και μετα τον 6 νιωθω πεσμενη γενικα ψυχολογικα!! και λεω τι ακαρδη μανα θα γινωωωωωω  ,,..ευτυχως με ανεχεται ακομα ο δικος μ με αυτα που τραβαει ο καημενος,,,γιατι γενικα ημουν πολυ ευχαριστο ατομο :-P

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κοριτσια τις τελευταιες 2-3 μερες δεν νιωθω τοσο εντονα την μικρη...δεν ειναι πολυ δραστηρια..δε ξερω γτ..ειχα κανει υπερηχο την δευτερα κ ηταν καλα αλλα απο τριτη αρχισαν να μειωνονται οι βολτες τις...εσας κουνιουνται συνεχεια?


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 Μην αγχωνεσαι

Ετσι ενιωθα και εγω πριν κανα 10ημερο...Εκεί που την άκουγα συνέχεια την μικρή, ξαφνικά άρχισα να την νιώθω ελάχιστα.Κουνιόταν βέβαια αλλά καμία σχέση με το πώς την έιχα συνηθίσει. Μου κράτησε όλο αυτό περίπου 5 μέρες και αγχώθηκα τόσο που είχα πείσει τον εαυτό μου πως κάτι δεν πάει καλά. Σκεφτόμουν μέχρι και να πάω σε δημόσιο μαιευτήριο για υπέρηχο. Δεν ήξερα πού πρέπει να ψάξω και τον γιατρό δεν τον έπαιρνα γιατί λέω θα τον πιάσουν τα γέλια με τον καημό της κάθε εκκολαπτόμενης μάνας. Ε, μετά άρχισε πάλι να κλωτσάει και πλέον την ακούω κάθε μέρα και μου δίνει και γερές κλωτσιές όχι αστεία. Οπότε χαλάρωσε και θα δεις που σε λίγες μερούλες θα ξαναρχίσει τα ακροβατικά.

 

Κορίτσια κάτι άλλο.... Χθες ξεκίνησα δειλά δειλά τα πρώτα ψώνια για ρουχαλάκια. Μετά από έρευνα αγοράς κατέληξα πως τα πιο οικονομικά βαμβακερά είναι στο λητώ και έτσι σκέφτηκα να πάρω κάποια βασικά βαμβακερά και να συμπληρώσω στο τέλος με πράγματα απο orchestra, zara κλπ

Πήρα 5 φορμάκια-εσωρουχάκια κοντομάνικα

2 φορμάκια ολόσωμα για μέσα στο σπίτι

2 φορμάκια ολόσωμα λίγο πιο χοντρά για τις εξόδους μας

και ένα ολόσωμο χοντρό μπουφάν για τις βόλτες μας

Α!και ένα σετάκι σκουφάκι-γαντάκια

Τα εσωρουχάκια μου είπαν οι κοπέλες εκεί, να τα πάρω οπωσδήποτε για νεογέννητο (1 μηνών- όχι αυτά που είναι για προωράκια ) και όχι μέχρι 3 μηνών γιατί θα του πέσουν μεγάλα. Το ίδιο και για τα φορμάκια τα ολόσωμα τα εντός σπιτιού. Για έξοδο πήρα 1μηνών και για βόλτες πήρα 0-3. Καλά έκανα; Η αλήθεια είναι πως όλο αυτό με τα ρούχα για νεογέννητο και ρούχα για 0-3 με έχει μπερδέψει. Απτη μία θεωρώ πως το να πάρεις για νεογεννητο είναι πεταμένα λεφτά και από την άλλη οι κοπέλες στο κατάστημα επέμεναν πως μέχρι 3 μηνών εσώρουχα θα πέσουν μεγάλα.

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω και μακρυμάνικα εσώρουχα. Οι κοπέλες εκεί μου είπαν πως δεν χρειάζεται γιατί μετά από λίγο ο καιρός θα ζεστάνει και τα μακρυμάνικα θα πέσουν too much για το μωρό αφού θα έχω και ολόσωμα φορμάκια και μπουφανάκι. Πάντως λέω να μείνω σε αυτές τις αγορές γιατί οι φίλες μου θέλουν να μου οργανώσουν baby shower και σκέφτομαι πως θα γεμίσω με πράγματα και θα μπορώ να πάω να αλλάξω ό,τι δεν με καλύπτει.

Εσείς τι έχετε πάρει έως τωρα;

Ετσι για την ιστορία να πω πως τη Δευτέρα έχω ραντεβού με το γιατρό και την μεθεπόμενη βδομάδα doppler

Σας φιλώ γλυκά στις κοιλίτσες σας

Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι..βλεπω ειμαστε πανω κατω στις ιδιες μερες!! και εμενα ο μικρος μου εχει εδω και κανα δυο-3 μερες που δεν ηταν δραστηριος και ρωτησα απο δω απο κει και εμαθα οτι τα μωρα κατα τον 8ο και μετα πεφτουν ωρισμενες ωρες σε λιθαργο!! αναλογα και το εμβρυο βεβαια και σε τι σταση ειναι μεσα!! εγω οταν τον αισθανομουν οληηηη μερα πριν..τωρα κυριως το βραδυ σεληνιαζεται και τα πρωινα μονο!! 

@Stalicha μπραβοο κοριτσιιι σε βλεπω εχεις παρει ολα τα απαραιτητα και μπραβο σου!! εγω να σε πω την αληθεια δεν εχω πολυασχοληθει με το ζητημα των ρουχων καθως εχω τρεις ξαδερφες με αγορια και ηλικιακα ειναι κοντα με τον δικο μου..ολες μαζι γεννησαν περυσι (χριστε μου:-P) και μου τα κουβαλησαν σπιτι.!! εχω ολων των ειδων τα μεγεθη,,οποτε το πολυ πολυ να παρω κανενα σετακι εγω ετσι για το καλο για να χαρω και εγω βρε παιδι μου..οτι κατι πηρα ντε! αλλα ναι θα σου συνηστουσα αυτο που ειπες οχι πολλα πολλα γιατι ξεπεταγονται γρηγορα τα μικρα  και οπως ξεπεταγονται τσουπ θα αρχισει να φτιαχνει και ο καιρος!! οποτε λιγα και καλα..μην καταξοδεφτεις 

 

και εγω ετσι για την ιστορια που ΄λες!! στις 30- εχω ραντεβου με τον γιατρο και θα κανω καρδιοτοκογραφο..!!για doppler δε μου ειπε ακομα τιποτις ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Stalicha  @Fofi91 καλημερα!!με κλωτσαει δε μπορω να πω,ειδικα το βραδυ ρεσιταλ δινει απλα μεσα στην ημερα δινει το παρον αλλα οχι τοσο εντονα οσο παλιοτερα!

κ εμενα μου εδωσαν αρκετα ρουχα!!εχω αγορασει φορμακια μακριμανικα 0-3 κ κοντομανικα 3-6...γενικα εχω κ απο τα δυο στα φορμακια...ρουχαλακια πηρα χθες απο την μπενετον που τα εχει μιση τιμη κ πηρα 2 μπλουζακια μακριμανικα κ 2 παντελόνακια 3-6(γτ λεω θα γεννηθει αρχες μαρτη οποτς τελη απριλη θα ειναι σχεδον 2 μηνων οποτε θα της πηγαίνουν,θα ειναι λιγο μεγαλα κ θα τα γυριζω αλλα μπορει αν τα επαιρνα 0-3 να μην της εκαναν,ασε που κ τον ιουνιο μακριμανικα φοραμε οποτε δε θα πανε χαμένα ..επισης πηρα κ 2 μπλουζακια μακριμανικα κ 1 παντελονακι για 6-9 για τον Σεπτέμβρη!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην νομίζετε..δεν εχω πολυασχοληθει με το θεμα απλα χθες βρεθηκα κοντα στο λητω και επειδη ειχα χρονο ειπα να κανω τις πρωτες αγορες γιατι εχω πολλες δουλειες και αγχωθηκα. Συν του οτι εμεις δεν εχουμε κοριτσια στο σόι και ο,τι υπάρχει σε μωρουδιακο απο αδελφια-ξαδελφια είναι αγορια!!!!Αρα αναγκάζομαι...αλλιώς μην νομίζετε... κ γω απο συγγενείς θα έπαιρνα.

Καρότσι και κρεβατι έχω καταληξει αλλα δεν τα εχω παραγγειλει ακόμα. Καροτσάκι απλό -οχι τριλογιες- της peg perego το Βοοκ 21. Το βρήκα στα pali και μου ερχεται με την εκπτωση απο οτι μου ειπε ο καταστηματαρχης γυρω στα 350-370 ευρω. Καρεκλάκι αυτοκινήτου δεν θα πάρω. Θα μου δώσουν συγγενείς από Γερμανία της Kiddy που λενε πως είναι τα καλύτερα γενικά στην αγορά αλλά δεν τα φέρνουν Ελλάδα. Αυτο το καρεκλάκι πέφτει εντελώς σε οριζόντια θέση και έτσι δεν θα πάρω καν πορτ μπεμπε. μονο δυο ανταπτορες απο το ιντερνετ θα παρω για να εφαρμοζει το καθισματακι πανω στο καροτσι.

Για δωμάτιο παλι κατεληξα στο pali σε σετ με κουνια-στρωμα-παντες-μαξιλαρακι-παπλωμα-συρταριερα-αλλαξιερα-μπανακι-κουνουπιερα. Ουτε αυτα τα εχω παραγγειλει ακομα.μαλλον τελος Γεναρη θα δωσω την παραγγελια. αλλά απο οτι ειδα σε ηρα, λητω και ενα συνοικιακο στην νεα ιωνια, το pali μου εκανε πολυ καλες τιμες και ενιωσα πως ηταν ειλικρινεις μαζι μου οι ανθρωποι και η αληθεια ειναι πως ηταν εντελως ενημερωμενοι απο τιμες στο ιντερνετ. τους ειπα για παραδειγμα ποσο υπολογιζα να δωσω για το καθε τι (τα ειχα δει στο skroutz)και μου ειπαν πως πριν κοστολογησουν τα προιοντα τους, βλεπουν ττις τιμες στο skroutz και με βαση αυτο τιμολογουν. κ ετσι ειναι γιατι σε οσα κοιταξα ηξερα τις τιμες στο skroutz και οι δικες τους ηταν καπου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αχχ τι καλα αλλη χαρη εχουν τα κοριτσιστικα τα ρουχακια οπως και να το κανουμε<3

Της pegperego πηρα και εγω οχι τριλογια μονο καροτσι,,το βρηκα στο oneira bebe στη μιση τιμη και το πηρα το black friday..του 18 το μοντελο..

καθισματακι παλι της pegperego το βρηκα στα λητω σε καλη τιμη το περιμενω συντομα ..καλαθουνα δε παιρνω και μπανιερο γιατι θα μου τα δωσουν οι ξαδερφες

κρεβατακι απο λητω και αυτο αλλα αρχες του αλλου μηνα θα το παραγγειλω..και συρταριερα απο scroutz γιατι εξω δεν εβρισκα καλες αλλα και ηταν πανακριβες κιολας..

σκεφτομουν ναπαρω και μια κουνιστη καρεκλα θυλασμου...τι λετε ειναι αναγκαιο η τζαμπα λεφτα ..?

 

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις τελις του μηνα θα κανουμε τις αγορες μας!μαλλον σε καροτσι anex θα καταληξουμε αλλα θα δουμε κ αλλα γτ ειδε στο δρομο ο ανδρας μου ενα της hauck κ του άρεσε κ αυτο...κουνια κ συρταριερα θα παρω απο τα λητω ενα σετ που ειναι γκρι λευκο με κατι αρκουδακια,δεν εχω βρει καποια αλλη να μου αρεσει μεχρι στιγμης...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...