Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

500€ εγκεφαλικό... αλλά θα τα έδινα... είναι απαραίτητο να γίνει την ίδια μέρα με την αυχενική; Γτ εμένα δε μου είπε τίποτα μόνο για την αυχενική να κλείσω... με είδε 6 κ 6 κ κατευθείαν μου είπε όχι άλλο υπέρηχο εκτός Αν είσαι αγχωμένη... για μένα πήγαινε κατευθείαν αυχενική... τώρα είμαι 8 κ 1 κ αυχενική θα κάνω στις 12. Ένα μήνα ακόμα δε νομίζω να αντέξω, αλλά λείπει για τοκετό η γιατρός κ δε ξέρω που να πάω για υπέρηχο.

τα νύχια τα έκανα ακρυλικό για ενίσχυση γτ τα φυσικά μου σπάνε κ με πονάνε.. τώρα τα έκανα κοντά.... αλλά δε μ αφήνει ούτε στα πόδια, που εγώ δε μπορώ καθόλου χωρίς βαμμένο νύχι στα πόδια ειδικά με σανδάλια..... είναι λίγο αυστηρή αλλά έχει πολλά θετικά είναι πάντα διαθέσιμη, με ηρεμεί αρκετά και καλά να πάνε όλα 38η βδομάδα θα ανεβεί Αθήνα μαζί μου κ θα περιμένουμε φτ... εδώ όλες πάνε με πρόκληση γτ οι γιατροί ανεβαίνουν ΣΚ στην Αθήνα για προγραμματισμένους τοκετούς δε σε περιμένουν. Δεν έχουμε νοσοκομείο, πάμε Αθήνα μόλις μπούμε στο μήνα μας.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , noni90 είπε:

500€ εγκεφαλικό... αλλά θα τα έδινα... είναι απαραίτητο να γίνει την ίδια μέρα με την αυχενική; Γτ εμένα δε μου είπε τίποτα μόνο για την αυχενική να κλείσω... με είδε 6 κ 6 κ κατευθείαν μου είπε όχι άλλο υπέρηχο εκτός Αν είσαι αγχωμένη... για μένα πήγαινε κατευθείαν αυχενική... τώρα είμαι 8 κ 1 κ αυχενική θα κάνω στις 12. Ένα μήνα ακόμα δε νομίζω να αντέξω, αλλά λείπει για τοκετό η γιατρός κ δε ξέρω που να πάω για υπέρηχο.

τα νύχια τα έκανα ακρυλικό για ενίσχυση γτ τα φυσικά μου σπάνε κ με πονάνε.. τώρα τα έκανα κοντά.... αλλά δε μ αφήνει ούτε στα πόδια, που εγώ δε μπορώ καθόλου χωρίς βαμμένο νύχι στα πόδια ειδικά με σανδάλια..... είναι λίγο αυστηρή αλλά έχει πολλά θετικά είναι πάντα διαθέσιμη, με ηρεμεί αρκετά και καλά να πάνε όλα 38η βδομάδα θα ανεβεί Αθήνα μαζί μου κ θα περιμένουμε φτ... εδώ όλες πάνε με πρόκληση γτ οι γιατροί ανεβαίνουν ΣΚ στην Αθήνα για προγραμματισμένους τοκετούς δε σε περιμένουν. Δεν έχουμε νοσοκομείο, πάμε Αθήνα μόλις μπούμε στο μήνα μας.... 

οχι noni το κανεις κ αλλη μερα δεν εχει σχεση με την αυχενικη. εδω οι γιατροι δεν το προτεινουν πριν τα 35 το κανεις μονο αν θελεις εσυ προσωπικα δεν ειναι στις απαραιτητες εξετασεις εγω το εκανα γιατι εγω το ηθελα για σιγουρια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , noni90 είπε:

500€ εγκεφαλικό... αλλά θα τα έδινα... είναι απαραίτητο να γίνει την ίδια μέρα με την αυχενική; Γτ εμένα δε μου είπε τίποτα μόνο για την αυχενική να κλείσω... με είδε 6 κ 6 κ κατευθείαν μου είπε όχι άλλο υπέρηχο εκτός Αν είσαι αγχωμένη... για μένα πήγαινε κατευθείαν αυχενική... τώρα είμαι 8 κ 1 κ αυχενική θα κάνω στις 12. Ένα μήνα ακόμα δε νομίζω να αντέξω, αλλά λείπει για τοκετό η γιατρός κ δε ξέρω που να πάω για υπέρηχο.

τα νύχια τα έκανα ακρυλικό για ενίσχυση γτ τα φυσικά μου σπάνε κ με πονάνε.. τώρα τα έκανα κοντά.... αλλά δε μ αφήνει ούτε στα πόδια, που εγώ δε μπορώ καθόλου χωρίς βαμμένο νύχι στα πόδια ειδικά με σανδάλια..... είναι λίγο αυστηρή αλλά έχει πολλά θετικά είναι πάντα διαθέσιμη, με ηρεμεί αρκετά και καλά να πάνε όλα 38η βδομάδα θα ανεβεί Αθήνα μαζί μου κ θα περιμένουμε φτ... εδώ όλες πάνε με πρόκληση γτ οι γιατροί ανεβαίνουν ΣΚ στην Αθήνα για προγραμματισμένους τοκετούς δε σε περιμένουν. Δεν έχουμε νοσοκομείο, πάμε Αθήνα μόλις μπούμε στο μήνα μας.... 

Άν θες πάρε του κορρε να βάψεις τα νύχια στα πόδια σου.και μένα δεν μ'αφήνει μάλλον θα πάρω από το φαρμακείο που είναι και φυτικά.σανδαλι και χάλια νύχι δύσκολο.κλεισε με κάποιον άλλο γιατρό για υπερυχο αν θες οπωσδήποτε αν αγχώνεσαι.

Το harmony νομίζω Δεν είναι απαραίτητο. Κάνεις Αυχενική και άλλη μια αιματολογικη και αναλόγως το αποτέλεσμα Μπορεί να χρειαστεί να κανει ς αυτό , αντί αμνιοπαρακεντηση.τωτα και Και εγώ θέλω να το συζητήσω με το γιατρό μου Μήπως είναι καλύτερα να το καν ουμε να χουμε δούμε το κεφάλι μας σίγουρο καλου κακού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα! Επιτέλους, ΣΚ! 

Κι ο δικός μου γιατρός είναι από τους αυστηρούς, μαλλιά δεν αφήνει πριν τα μέσα του πέμπτου μήνα περίπου. Αλλά για τα νύχια μου είπε δεν έχει πρόβλημα, αλλά μόνο ότι στα ινστιτούτα μπορεί να μου έρθει αναγουλα. Μετά την εμπειρία της πρώτης εγκυμοσύνης, είναι τόσος λίγος ο χρόνος που περιοριζεσαι, σιγά 6-7 μήνες μας έμειναν. Νομίζω σαν χθες ήμουν έγκυος στο πρώτο! 

 

πρίν από 3 λεπτά , loyloy είπε:

Άν θες πάρε του κορρε να βάψεις τα νύχια στα πόδια σου.και μένα δεν μ'αφήνει μάλλον θα πάρω από το φαρμακείο που είναι και φυτικά.σανδαλι και χάλια νύχι δύσκολο.κλεισε με κάποιον άλλο γιατρό για υπερυχο αν θες οπωσδήποτε αν αγχώνεσαι.

Το harmony νομίζω Δεν είναι απαραίτητο. Κάνεις Αυχενική και άλλη μια αιματολογικη και αναλόγως το αποτέλεσμα Μπορεί να χρειαστεί να κανει ς αυτό , αντί αμνιοπαρακεντηση.τωτα και Και εγώ θέλω να το συζητήσω με το γιατρό μου Μήπως είναι καλύτερα να το καν ουμε να χουμε δούμε το κεφάλι μας σίγουρο καλου κακού.

Κι εγώ είχα κάνει την εξέταση αυτή στην πρώτη εγκυμοσύνη. Τώρα θα δω πώς θα είναι τα αποτελέσματα της αυχενικής και θα πράξω ανάλογα. Δυστυχώς κι εγώ είμαι πάνω από 35, οπότε ενδέχεται να χρειαστεί. Κι ο γιατρός μου την προτείνει αντί για την αμνιοπαρακέντηση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , loyloy είπε:

Άν θες πάρε του κορρε να βάψεις τα νύχια στα πόδια σου.και μένα δεν μ'αφήνει μάλλον θα πάρω από το φαρμακείο που είναι και φυτικά.σανδαλι και χάλια νύχι δύσκολο.κλεισε με κάποιον άλλο γιατρό για υπερυχο αν θες οπωσδήποτε αν αγχώνεσαι.

Το harmony νομίζω Δεν είναι απαραίτητο. Κάνεις Αυχενική και άλλη μια αιματολογικη και αναλόγως το αποτέλεσμα Μπορεί να χρειαστεί να κανει ς αυτό , αντί αμνιοπαρακεντηση.τωτα και Και εγώ θέλω να το συζητήσω με το γιατρό μου Μήπως είναι καλύτερα να το καν ουμε να χουμε δούμε το κεφάλι μας σίγουρο καλου κακού.

το harmony δεν χρησιμοποιειτε αντι της αμνιοπαρακεντησης το harmony χρησιμοποιητε μονο κ αυστηρα μονο οταν η αυχενικη ειναι αψογη κ ολα πανε τελεια κ εσυ για δικους σου λογους πχ ηλικια θες να κανεις κ το κατι παραπανω. αν βγει κατι στην αυχενικη πας απευθειας για τροφοβλαστη η αμνιοπαρακεντηση ειναι οι μονες διαγνωστικες εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω την αλήθεια όταν σκέφτομαι ότι τα νυχάκια είναι αβάντα γιατί έχω μωράκι δε με πειράζει!! Έχω κΑνει πέντικιουρ εννοειται, μου τα λιμάρουν μου τα φτιάχνουν ωραίο σχήμα κ απλά είναι αβάφτα... όσο για τον υπέρηχο απλά νομίζω είναι πολύς ο καιρός σχεδόν 6 βδομάδες.... δε ξέρω κ κάθε ποτέ είναι το κανονικό να πηγαίνεις για υπέρηχο στο πρώτο τρίμηνο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , noni90 είπε:

Να πω την αλήθεια όταν σκέφτομαι ότι τα νυχάκια είναι αβάντα γιατί έχω μωράκι δε με πειράζει!! Έχω κΑνει πέντικιουρ εννοειται, μου τα λιμάρουν μου τα φτιάχνουν ωραίο σχήμα κ απλά είναι αβάφτα... όσο για τον υπέρηχο απλά νομίζω είναι πολύς ο καιρός σχεδόν 6 βδομάδες.... δε ξέρω κ κάθε ποτέ είναι το κανονικό να πηγαίνεις για υπέρηχο στο πρώτο τρίμηνο...

Κοίτα ρώτησα το γιατρό μου είπε εφόσον έχει αποδειχθεί ότι είναι μια ενδομήτρια κύηση με καλ η λειτουργία συνήθως προτείνουν έναν υπερυχο ακόμα για να πας στο γιατρό να δει και τις εξετάσεις του Προγεννητικου και να σε ξεκινήσει τα ανάλογα φάρμακα.εμενα τώρα με ειδ ε στην αρχή μετα απο μια βδομάδα για να δει τις εξετάσεις και ξαναπήγα άλλη μια φορά εδ ω που είμαι  σε άλλο γιατρό γτ Έχω άγχος λόγω παλλινδρομης τώρα θα με ξαναδεί στη 10η βδομάδα γτ τον ζαλισα και μετά Αυχενική.

Εγώ απ'οτι καταλαβαίνεις και με ιστορικό μια παλλινδρομη φοβάμαι παραπάνω και ανά 2 με 3 βδομάδες πάω περίπου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , noni90 είπε:

Να πω την αλήθεια όταν σκέφτομαι ότι τα νυχάκια είναι αβάντα γιατί έχω μωράκι δε με πειράζει!! Έχω κΑνει πέντικιουρ εννοειται, μου τα λιμάρουν μου τα φτιάχνουν ωραίο σχήμα κ απλά είναι αβάφτα... όσο για τον υπέρηχο απλά νομίζω είναι πολύς ο καιρός σχεδόν 6 βδομάδες.... δε ξέρω κ κάθε ποτέ είναι το κανονικό να πηγαίνεις για υπέρηχο στο πρώτο τρίμηνο...

Εγώ κάθε 2 εβδομάδες πάω για υπέρηχο πάντως. Μου κάνει εντύπωση που σε αφήνει τόσον καιρό χωρις να σε δει και να ελέγξει πως πατε. 

 Όσο για νυχια και μαλλιά πρόκειται για νεκρα κύτταρα. Κ εγω δεν πρόκειται να πειράξω ρίζα στα μαλλιά για να πεις οτι έρχεται σε επαφή με το δερμα η βαφή. Ίσως στο λέει η γιατρός λογω της μυρωδιας οτι μπορει να σε ζαλίσει η μυρωδια της βαφης κ των υλικων. Νομίζω με μια απλή μασκα αυτες της μιας χρήσης, θα αποφευχθουν και τυχον αιωρουμενα σωματίδια και λοιπες ενοχλήσεις . 

Ας είναι καλές οι εγκυμοσύνες μας κορίτσια και τα λοιπά δεν εχουν και πολλή σημασία. Συμφωνώ με την @elise , αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μπορούμε να κάνουμε ότι και πριν απλα με προσοχή κ οχι υπερβολές. 

Την εξεταση αυτην πρωτη φορα την ακουω που λες αλλα 500ε ειναι πραγματικα πάρα πολλα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

το harmony δεν χρησιμοποιειτε αντι της αμνιοπαρακεντησης το harmony χρησιμοποιητε μονο κ αυστηρα μονο οταν η αυχενικη ειναι αψογη κ ολα πανε τελεια κ εσυ για δικους σου λογους πχ ηλικια θες να κανεις κ το κατι παραπανω. αν βγει κατι στην αυχενικη πας απευθειας για τροφοβλαστη η αμνιοπαρακεντηση ειναι οι μονες διαγνωστικες εξετασεις. 

ετσι ακριβως, πολυ σωστά τα λέει η λίνα !


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, nanoula90 είπε:

Εγώ κάθε 2 εβδομάδες πάω για υπέρηχο πάντως. Μου κάνει εντύπωση που σε αφήνει τόσον καιρό χωρις να σε δει και να ελέγξει πως πατε. 

 Όσο για νυχια και μαλλιά πρόκειται για νεκρα κύτταρα. Κ εγω δεν πρόκειται να πειράξω ρίζα στα μαλλιά για να πεις οτι έρχεται σε επαφή με το δερμα η βαφή. Ίσως στο λέει η γιατρός λογω της μυρωδιας οτι μπορει να σε ζαλίσει η μυρωδια της βαφης κ των υλικων. Νομίζω με μια απλή μασκα αυτες της μιας χρήσης, θα αποφευχθουν και τυχον αιωρουμενα σωματίδια και λοιπες ενοχλήσεις . 

Ας είναι καλές οι εγκυμοσύνες μας κορίτσια και τα λοιπά δεν εχουν και πολλή σημασία. Συμφωνώ με την @elise , αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μπορούμε να κάνουμε ότι και πριν απλα με προσοχή κ οχι υπερβολές. 

Την εξεταση αυτην πρωτη φορα την ακουω που λες αλλα 500ε ειναι πραγματικα πάρα πολλα. 

Κ εμένα περίεργο μου φάνηκε.. τώρα τι να σου πω θα δείξει κιολας δε μ είπε μην έρθεις μου είπε για μένα δε χρειάζεται αλλά αν θέλεις έλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , noni90 είπε:

Κ εμένα περίεργο μου φάνηκε.. τώρα τι να σου πω θα δείξει κιολας δε μ είπε μην έρθεις μου είπε για μένα δε χρειάζεται αλλά αν θέλεις έλα...

Είσαι άνετη να περιμένεις την Αυχενική?αν δεν αγχώνεσαι τότε μη πας τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , loyloy είπε:

Είσαι άνετη να περιμένεις την Αυχενική?αν δεν αγχώνεσαι τότε μη πας τώρα.

Τώρα δε πάω πριν μια βδομάδα πηγα περίπου!! Αλλά ίσως πάω την άλλη η την παραλλη, θα έχει γυρίσει κ η γιατρός μου λογικά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Εγώ σήμερα είμαι 11+2 και εδώ και κάποιες μέρες νιώθω τον τράχηλο μου στη μήτρα να πιέζεται προς τα έξω αρκετά η κάπως να έχει φουσκώσει και με πιεζει?δεν ξέρω πως να το περιγράψω έχει καμία σας κάτι παρόμοιο η θυμάται να έχει από προηγούμενες εγκυμοσύνες και μάλιστα τόσο νωρίς? Να ανησυχήσω?


boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Σεβη93 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Εγώ σήμερα είμαι 11+2 και εδώ και κάποιες μέρες νιώθω τον τράχηλο μου στη μήτρα να πιέζεται προς τα έξω αρκετά η κάπως να έχει φουσκώσει και με πιεζει?δεν ξέρω πως να το περιγράψω έχει καμία σας κάτι παρόμοιο η θυμάται να έχει από προηγούμενες εγκυμοσύνες και μάλιστα τόσο νωρίς? Να ανησυχήσω?

μηπως ειναι η κυστη σου? παρατηρησε το αν ανακουφιζεσε οταν πηγαινεις τουαλετα η κυστη συνηθως πιεζει που κ που κ μπερδευεσε. γενικα παντως αν νιωθεις βαρος χαμηλα κ δεν σε ανακουφιζει η τουαλετα να μιλησεις με το γιατρο σου αμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

μηπως ειναι η κυστη σου? παρατηρησε το αν ανακουφιζεσε οταν πηγαινεις τουαλετα η κυστη συνηθως πιεζει που κ που κ μπερδευεσε. γενικα παντως αν νιωθεις βαρος χαμηλα κ δεν σε ανακουφιζει η τουαλετα να μιλησεις με το γιατρο σου αμεσα. 

Η κύστη δεν είναι! Το έντερο δεν ξέρω αν είναι γιατί έχω αρχίσει σιδηρο και έχω να πάω τουαλέτα τρεις μέρες αν και είμαι δισκοιλια εδώ και κάτι χρόνια,αλλά δεν νομίζω γιατί το έχω εδώ και κάμποσες ημέρες!


boS9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...