Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Bluee19 said:

      Κορίτσια γνωρίζετε αν μετά την ετ μπορείς να ταξιδέψεις με αεροπλάνο ; (Μετά από δυο τρεις μέρες ) ή μπορεί να επιρεαΣει αρνητικά τα έμβρυα ; 

      Εμένα στο κέντρο δεν μου τόνισαν κάτι ούτε με ρώτησαν εάν έχω κάποιο προγραμματισμένο ταξίδι ! Μου είπαν συνέχισε την καθημερινότητα σκεπτόμενη πάντα  ότι είσαι έγκυος … δηλαδή όχι βαρύ όχι σκυψιματα όχι απότομες κινήσεις κλπ 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, nanoula90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις νυν και μέλλουσες μανούλες :grin:. Εγώ δεν περίμενα με τίποτα ότι πρίν από σχεδόν ενα μήνα θα έκανα τεστ και θα έβγαινε θετικό. Με τίποτα όμως . Ήταν η πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια που δεν προσέξαμε με τον σύντροφο μου κ όπως φάνηκε κ η τυχερή. Την Κυριακή μπαίνω στην 8η εβδομάδα και η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ αγχωμένη. Ίσως λόγω του ξαφνικού γεγονότος , ίσως του ότι ήμουν σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας και δεν πρόλαβα και τώρα θα μαι άνεργη . Αλλα επίσης έχω αγχωθεί επειδή δεν νιώθω κανένα σύμπτωμα. Μα κανένα όμως. Ίσως μόνο το ότι νιώθω πρησμένη . Έφτασε η στιγμή στη ζωή μου που παρακαλάω για μια ζαλαδούλα , μια αναγουλίτσα, κάτι. Ή είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπτώματα? :huh:

Καλ ως ήρθες στη παρέα μας.ολες με το φόβο είμαστε και άγχος.εγω μπήκα χτες στην 9η εβδομάδα.γενικοτερα ποτε έχω και ποτε δεν εχω συμπτώματα.ειναι Με τις ώρες του.μην ανησυχεις.στο γιατρό πήγες?το άκουσες?

Μιάμιση βδομάδα μετά από μένα είσαι αρα Μπορεί να γεννήσεις και Δεκέμβρη.κατσε εδ ω μαζί μας. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , loyloy είπε:

Καλ ως ήρθες στη παρέα μας.ολες με το φόβο είμαστε και άγχος.εγω μπήκα χτες στην 9η εβδομάδα.γενικοτερα ποτε έχω και ποτε δεν εχω συμπτώματα.ειναι Με τις ώρες του.μην ανησυχεις.στο γιατρό πήγες?το άκουσες?

Μιάμιση βδομάδα μετά από μένα είσαι αρα Μπορεί να γεννήσεις και Δεκέμβρη.κατσε εδ ω μαζί μας. :)

Καλησπέρα γλυκιά μου και εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!  Πήγα την περασμένη εβδομάδα 6+3 κ το ακούσαμε! Αλλα ξέρεις, περνάνε οι μέρες κ δεν νιώθω τιποτα κ μέχρι να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. ΠΗΤ μου έδωσε 2/1 , πρωτοχρονιάτικο σχεδόν. Και εσένα λογικά γιορτινό θα ναι το μπεμπέ σου , κοντά στα Χριστούγεννα, έτσι? :-D

Η κολλητή μου που χε μείνει έγκυος πριν 2 χρόνια , απέβαλε , το ίδιο κ 2 ακόμη πολύ κοντινές μου κοπέλες πέρισυ, και είμαι μέσα στον φόβο .Ξέρω δεν σημαίνει κάτι, αλλά το ακούω τόσο συχνα τελευταία που πραγματικά αγχώνομαι πολύ. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλησπέρα γλυκιά μου και εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!  Πήγα την περασμένη εβδομάδα 6+3 κ το ακούσαμε! Αλλα ξέρεις, περνάνε οι μέρες κ δεν νιώθω τιποτα κ μέχρι να ξαναπάω την επόμενη βδομάδα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. ΠΗΤ μου έδωσε 2/1 , πρωτοχρονιάτικο σχεδόν. Και εσένα λογικά γιορτινό θα ναι το μπεμπέ σου , κοντά στα Χριστούγεννα, έτσι? :-D

Η κολλητή μου που χε μείνει έγκυος πριν 2 χρόνια , απέβαλε , το ίδιο κ 2 ακόμη πολύ κοντινές μου κοπέλες πέρισυ, και είμαι μέσα στον φόβο .Ξέρω δεν σημαίνει κάτι, αλλά το ακούω τόσο συχνα τελευταία που πραγματικά αγχώνομαι πολύ. 

Και εγώ έχω χάσει ενα μωράκι.θα σου πω αυτό που έγραψα και σε παραπάνω διάλογο με τα κορίτσια.οταν πήγα πρώτη φορά το άκουσα και ήταν αδύναμη η καρδιά.φαινοταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.και σε λίγες μέρες το χάσαμε.ειχε δώσει δείγματα όμως.κατάλαβες? Αν ο γιατρός σου,  σου είπε ότι ολ α Καλά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.εγω λόγω της απώλειας αγχώνομαι συνέχεια και αυτό που μου λέει ο γιατρός αναπτύσσεται μια χαρά έχει δυνατή καρδιά. Άρα να ηρεμήσω.και προσπαθώ όσο μπορώ.

Χριστουγεννιάτικο μάλλον θα ναι το δικό μου. :)

Είναι κοπέλες εδ ω στο θέμα που έχουν ήδη παιδάκι και στη πρώτη εγκυμοσύνη τους συμπτώματα δεν είχαν.ειναι στη γυναίκα και στον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , loyloy είπε:

Και εγώ έχω χάσει ενα μωράκι.θα σου πω αυτό που έγραψα και σε παραπάνω διάλογο με τα κορίτσια.οταν πήγα πρώτη φορά το άκουσα και ήταν αδύναμη η καρδιά.φαινοταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.και σε λίγες μέρες το χάσαμε.ειχε δώσει δείγματα όμως.κατάλαβες? Αν ο γιατρός σου,  σου είπε ότι ολ α Καλά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.εγω λόγω της απώλειας αγχώνομαι συνέχεια και αυτό που μου λέει ο γιατρός αναπτύσσεται μια χαρά έχει δυνατή καρδιά. Άρα να ηρεμήσω.και προσπαθώ όσο μπορώ.

Χριστουγεννιάτικο μάλλον θα ναι το δικό μου. :)

Είναι κοπέλες εδ ω στο θέμα που έχουν ήδη παιδάκι και στη πρώτη εγκυμοσύνη τους συμπτώματα δεν είχαν.ειναι στη γυναίκα και στον οργανισμό.

Είναι πολύ σημαντικό που υπάρχουν τέτοιες παρέες όπως αυτή εδώ για να δίνουμε συμβουλές , δύναμη και οτιδήποτε η μια στην άλλη. Νομίζω όλες είμαστε στην ίδια αγωνία, έχεις δίκαιο. Είναι κάτι που δεν σταματάει. Αλλα τουλάχιστον θα ηρεμήσω εφόσον υπάρχουν κ άλλες κοπέλες που δεν έχουν συμπτώματα κ δεν θα σκέφτομαι συνεχώς ότι κάτι δεν πάει καλά. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα κορίτσι μου κ το μπεμπέ σου θα ναι και υγιέστατο και καλότυχο !

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Καλως σας βρήκα γλυκιά μου Αλέσια!! 

Αν κ κανονικά έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα ως Γονείς Ιανουαρίου 2019 , ωστόσο επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί ακόμα το φόρουμ, είδα φως κ τρύπωσα εδώ:oops:

καλως ηρθες και με το καλο ολα ευχομαι !! εγω ειμαι στην ενοτητα νοεβριου κανονικα με πητ 15/11 αλλα ουτε και γω ξερω πως κατεληξα εδώ τελικα χαχαχ δεν πειραζει, λιγο πανω λιγο κατω ολες στα ιδια ειμαστε περιπου. ισα ισα εγω ως λιγο πιο προχωρημενη 14 +2 μπορω να σας ενημερωνω. ως αναφορά τα συμπτωματα μπορουνε να εμφανιστουνε στην 7η ακομα και στην 8η εβδομαδα αλλα ισως και καθολου !! ξερω πολλες κοπελες που δεν ειχανε κανενα συμπτωμα, αυτο δε σημαινει ομως οτι κατι παει στραβα. εγω δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ εμετους ουτε εξαντληση σε φαση να μη μπορω να σηκωθω απο κρεβατι /καναπε. την περασα ελαφρια. και ολα αυτα μεχρι τη 12η εβδ να ξερετε. μετα υποχωρουνε ολα αυτα.

3 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Εγώ ήμουν που ήμουν από πριν τώρα παράγινε.... κάθε 3 μέρες με το ζόρι... η γιατρός λέει ν αυξήσω φρούτα κ λαχανικά, προσπαθώ αλλά αποτέλεσμα μηδέν.... τι ξερά φρούτα τι 2 3 λίτρα νερό τη μέρα, τι κολοκυθάκια αγγουράκια κ τς συναφή.... τίποτα...

dulcosoft σε ποσιμο ! το πηρα και σωθηκα, ειχε ξεφυγει πολυ η κατασταση και με εμενα, τι φρουτα τι νερα τι λαχανικα, τιποτα, οσες εχετε ζορι δοκιμαστε το ! ειναι απολυτα ασφαλες και καταλληλο για εγκυμονουσες και κοπελες που θηλαζουνε, φυσικα συζητηστε το κιολας με γιατρό ή φαρμακοποιο. 

6 ώρες πρίν, noni90 είπε:

 

@elise από εδώ κ πέρα αρχίζεις να φουσκώνεις παντως προετοιμάσου! Εγώ έχω τέτοιο πρήξιμο στη κοιλιά που δε μου κλείνει τιποτΑ, ευτυχώς καλοκαίριαζει κ φοράω μακρυά βαμβακερά φορέματα. Βεβαια πάντα είχα λίγο κοιλιτσα κ πριν τη περίοδο πρηζομουν κ δεν έβαζα τζιν, όποτε είναι σύνηθες για μένα. Είδα ότι μια κοπέλα σου είπε συγχαρητήρια για το αγοράκι σου, τόσο νωρίς φαίνεται το φύλο; Εγώ νόμιζα στη β επιπέδου... πως φαίνεται η πρωτάρα ε;;;

φανηκε γιατί εκανα ΝΙΡΤ (αιματολογικη εξεταση) 

Πρόκειται για μια καινοτόμο εξέταση μη-επεμβατικού προγεννητικού ελέγχου, εύκολη, ακίνδυνη και με μεγάλη ακρίβεια αποτελεσμάτων, που αναλύει το ελεύθερο εμβρυικό κυτταρικό DNA (cell free DNA-cfDNA) στο αίμα της εγκύου μητέρας. Σκοπός της είναι να δώσει μια ισχυρή ένδειξη εάν το έμβρυο έχει υψηλό ή χαμηλό ρίσκο να πάσχει από τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία.

Το NIPT ανιχνεύει:
 Τις συχνότερες χρωμοσωμικές ανωμαλίες: Σύνδρομο Down (Τρισωμία 21) Σύνδρομο Edward’s (Τρισωμία 18)
Σύνδρομο Patau (Τρισωμία 13)
 Ανευπλοειδίες που σχετίζονται με τα φυλετικά χρωμοσώματα: Σύνδρομο Turner (XO)
Σύνδρομο Klinefelter (XXY) Τριπλό Χ ή Υπερθήλυ (ΧΧΧ) Σύνδρομο Jacobs (ΧΥΥ)
 Το φύλο του εμβρύου

 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, elise είπε:

 

dulcosoft σε ποσιμο ! το πηρα και σωθηκα, ειχε ξεφυγει πολυ η κατασταση και με εμενα, τι φρουτα τι νερα τι λαχανικα, τιποτα, οσες εχετε ζορι δοκιμαστε το ! ειναι απολυτα ασφαλες και καταλληλο για εγκυμονουσες και κοπελες που θηλαζουνε, φυσικα συζητηστε το κιολας με γιατρό ή φαρμακοποιο. 

φανηκε γιατί εκανα ΝΙΡΤ (αιματολογικη εξεταση) 

Πρόκειται για μια καινοτόμο εξέταση μη-επεμβατικού προγεννητικού ελέγχου, εύκολη, ακίνδυνη και με μεγάλη ακρίβεια αποτελεσμάτων, που αναλύει το ελεύθερο εμβρυικό κυτταρικό DNA (cell free DNA-cfDNA) στο αίμα της εγκύου μητέρας. Σκοπός της είναι να δώσει μια ισχυρή ένδειξη εάν το έμβρυο έχει υψηλό ή χαμηλό ρίσκο να πάσχει από τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία.

Το NIPT ανιχνεύει:
 Τις συχνότερες χρωμοσωμικές ανωμαλίες: Σύνδρομο Down (Τρισωμία 21) Σύνδρομο Edward’s (Τρισωμία 18)
Σύνδρομο Patau (Τρισωμία 13)
 Ανευπλοειδίες που σχετίζονται με τα φυλετικά χρωμοσώματα: Σύνδρομο Turner (XO)
Σύνδρομο Klinefelter (XXY) Τριπλό Χ ή Υπερθήλυ (ΧΧΧ) Σύνδρομο Jacobs (ΧΥΥ)
 Το φύλο του εμβρύου

 

Δε μ αφήνει η γιατρός, στα μεγάλα ζόρια λέει υπόθετο γλυκερίνης, προσπαθώ όμως μα το αποφύγω γτ στο χαρτάκι μέσα λέει ότι ανεβάζει λίγο το σάκχαρο κ ήδη είμαι οριακά στις μετρήσεις μου... γενικά η γιατρός μου είναι αυστηρή, δε το περίμενα! Κ με τα κιλά, κ δε μ αφήνει να βάψω νύχια... αυτή η εξέταση αντικαθιστά κάποια άλλη; Σου την πρότεινε ο γιατρός σου;;; Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα γιατί είναι μη επεμβατική! Γίνεται σε συγκεκριμένο κέντρο; Σε ζάλισα καλημέρα κιολας!! 

@nanoula90 καλωσήρθες!!! Είμαστε κ ίδια ηλικία αν κρίνω απ το 90? Μια ανέφελη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

τι κάνετε τα υπόλοιπα κορίτσια; Καλημέρα σε όλες!!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elise είπε:

καλως ηρθες και με το καλο ολα ευχομαι !! εγω ειμαι στην ενοτητα νοεβριου κανονικα με πητ 15/11 αλλα ουτε και γω ξερω πως κατεληξα εδώ τελικα χαχαχ δεν πειραζει, λιγο πανω λιγο κατω ολες στα ιδια ειμαστε περιπου. ισα ισα εγω ως λιγο πιο προχωρημενη 14 +2 μπορω να σας ενημερωνω. ως αναφορά τα συμπτωματα μπορουνε να εμφανιστουνε στην 7η ακομα και στην 8η εβδομαδα αλλα ισως και καθολου !! ξερω πολλες κοπελες που δεν ειχανε κανενα συμπτωμα, αυτο δε σημαινει ομως οτι κατι παει στραβα. εγω δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ εμετους ουτε εξαντληση σε φαση να μη μπορω να σηκωθω απο κρεβατι /καναπε. την περασα ελαφρια. και ολα αυτα μεχρι τη 12η εβδ να ξερετε. μετα υποχωρουνε ολα αυτα.

dulcosoft σε ποσιμο ! το πηρα και σωθηκα, ειχε ξεφυγει πολυ η κατασταση και με εμενα, τι φρουτα τι νερα τι λαχανικα, τιποτα, οσες εχετε ζορι δοκιμαστε το ! ειναι απολυτα ασφαλες και καταλληλο για εγκυμονουσες και κοπελες που θηλαζουνε, φυσικα συζητηστε το κιολας με γιατρό ή φαρμακοποιο. 

φανηκε γιατί εκανα ΝΙΡΤ (αιματολογικη εξεταση) 

Πρόκειται για μια καινοτόμο εξέταση μη-επεμβατικού προγεννητικού ελέγχου, εύκολη, ακίνδυνη και με μεγάλη ακρίβεια αποτελεσμάτων, που αναλύει το ελεύθερο εμβρυικό κυτταρικό DNA (cell free DNA-cfDNA) στο αίμα της εγκύου μητέρας. Σκοπός της είναι να δώσει μια ισχυρή ένδειξη εάν το έμβρυο έχει υψηλό ή χαμηλό ρίσκο να πάσχει από τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία.

Το NIPT ανιχνεύει:
 Τις συχνότερες χρωμοσωμικές ανωμαλίες: Σύνδρομο Down (Τρισωμία 21) Σύνδρομο Edward’s (Τρισωμία 18)
Σύνδρομο Patau (Τρισωμία 13)
 Ανευπλοειδίες που σχετίζονται με τα φυλετικά χρωμοσώματα: Σύνδρομο Turner (XO)
Σύνδρομο Klinefelter (XXY) Τριπλό Χ ή Υπερθήλυ (ΧΧΧ) Σύνδρομο Jacobs (ΧΥΥ)
 Το φύλο του εμβρύου

 

Ενω έγραψα πριν απο λιγο στο φόρουμ μολις ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα η απαντηση μου.:sad:

@elise Αχ οπότε μπορεί να ναι δηλαδή θέμα οργανισμού και να περάσω την εγκυμοσύνη μου έτσι ήρεμα και ανέμελα. Ήρθε κ το καλοκαιράκι , ότι πρέπει . Εύχομαι κ σε σένα το ίδιο κορίτσι μου. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

2 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Δε μ αφήνει η γιατρός, στα μεγάλα ζόρια λέει υπόθετο γλυκερίνης, προσπαθώ όμως μα το αποφύγω γτ στο χαρτάκι μέσα λέει ότι ανεβάζει λίγο το σάκχαρο κ ήδη είμαι οριακά στις μετρήσεις μου... γενικά η γιατρός μου είναι αυστηρή, δε το περίμενα! Κ με τα κιλά, κ δε μ αφήνει να βάψω νύχια... αυτή η εξέταση αντικαθιστά κάποια άλλη; Σου την πρότεινε ο γιατρός σου;;; Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα γιατί είναι μη επεμβατική! Γίνεται σε συγκεκριμένο κέντρο; Σε ζάλισα καλημέρα κιολας!! 

@nanoula90 καλωσήρθες!!! Είμαστε κ ίδια ηλικία αν κρίνω απ το 90? Μια ανέφελη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

τι κάνετε τα υπόλοιπα κορίτσια; Καλημέρα σε όλες!!! 

@noni90 Καλημέρα και καλως σας βρηκα! Ναι , είμαι του '90 και σε έναν μήνα κλείνω τα 28 ! Και συ? Να έχεις μια πολύ καλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη ! 

Επίσης απ οτι κατάλαβα εχεις θέμα δυσκοιλιότητας. Εγω είχα πάντα , οπότε δεν βλέπω κάποια αλλαγή τώρα. Αυτό όμως που με έχει βοηθήσει αρκετά τον τελευταίο χρόνο είναι η βρώμη . Την ανακατεύω με δημητριακά ολικής κ γάλα στο πρωινό μου κ εχω δει διαφορά. Επίσης υπάρχουν κ διάφορα είδη τσαγιών και βοτάνων που βοηθάνε . Κάποτε εφτιαχνα ένα ρόφημα από σέννα ( σκετη αηδία) αλλα μέχρι το βράδυ έχεις καθαρίσει. Βεβαια, δεν ξέρω αν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη και δεν ενδείκνυνται για καθημερινή χρήση , αλλα ρώτα τη γυναικολόγο σου μήπως κάτι γίνεται.

Νύχια γιατι?? Αφού δεν διαπερνάει το νύχι το υλικό που βάζουμε. Εμένα κ νύχια μου πε να φτιάχνω και μαλλιά να βάφω και όλα! :lol:


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ενω έγραψα πριν απο λιγο στο φόρουμ μολις ειδα οτι δεν υπαρχει πουθενα η απαντηση μου.:sad:

@elise Αχ οπότε μπορεί να ναι δηλαδή θέμα οργανισμού και να περάσω την εγκυμοσύνη μου έτσι ήρεμα και ανέμελα. Ήρθε κ το καλοκαιράκι , ότι πρέπει . Εύχομαι κ σε σένα το ίδιο κορίτσι μου. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

@noni90 Καλημέρα και καλως σας βρηκα! Ναι , είμαι του '90 και σε έναν μήνα κλείνω τα 28 ! Και συ? Να έχεις μια πολύ καλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη ! 

Επίσης απ οτι κατάλαβα εχεις θέμα δυσκοιλιότητας. Εγω είχα πάντα , οπότε δεν βλέπω κάποια αλλαγή τώρα. Αυτό όμως που με έχει βοηθήσει αρκετά τον τελευταίο χρόνο είναι η βρώμη . Την ανακατεύω με δημητριακά ολικής κ γάλα στο πρωινό μου κ εχω δει διαφορά. Επίσης υπάρχουν κ διάφορα είδη τσαγιών και βοτάνων που βοηθάνε . Κάποτε εφτιαχνα ένα ρόφημα από σέννα ( σκετη αηδία) αλλα μέχρι το βράδυ έχεις καθαρίσει. Βεβαια, δεν ξέρω αν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη και δεν ενδείκνυνται για καθημερινή χρήση , αλλα ρώτα τη γυναικολόγο σου μήπως κάτι γίνεται.

Νύχια γιατι?? Αφού δεν διαπερνάει το νύχι το υλικό που βάζουμε. Εμένα κ νύχια μου πε να φτιάχνω και μαλλιά να βάφω και όλα! :lol:

Μαλλιά κανονικά?εμε να μου ανταύγειες μετά τον 5ο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όχι νύχι... κ έχω να πάω κ σε ένα γάμο τον Ιούνιο... μου είπε απ το δεύτερο τρίμηνο κ μαλλί κ νύχι. Μαλλί δε βάφω γτ δεν έχω λευκά όποτε δε με ένοιαζε... κ βρώμη τρώω με γιαούρτι.. αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Κ εγώ ήμουν δύσκολη κ προ εγκυμοσύνης Απλά τώρα έχει παραγίνει... βότανα μου είπε όχι, σκέψου έπινα κ μέντα κ μου τη σταμάτησε...  για τ συμπτώματα που αναφέρεις παραπάνω μην ανησυχείς κ εγώ δεν έχω!!!! Κ έχω ακούσει καρδούλα κ προς το παρόν όλα καλά!!! Λίγο ναυτίες που έχω είναι απ τη προγεστερονη, όταν τη σταμάτησα 2 μέρες γτ είχα πολ6 ναυτία κόπηκε Αμέσως τωρ την ξΑναξεκινησα κ πάλι τα ίδια... ούτε η μαμά μου δεν είχε συμπτώματα σε καμία απ τις 2 εγκυμοσύνες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Μαλλιά κανονικά?εμε να μου ανταύγειες μετά τον 5ο.

Καλημέρα ! Ναι. Την ερχομενη βδομαδα εχω κλείσει για να κάνω ανταυγιες κ βαφή τύπου όμπρε. Δεν τον ρωτησα αν εννοούσε βαφή ή λίγες ανταύγιες αλλα μου πε μαλλιά μπορείς να βάφεις κανονικά αν θες όπως κ νύχια. Δεν μου " απαγόρευσε " τίποτα. Παρα μονο να αποφεύγω τα ωμά λαχανικά κ φρούτα απ εξω κ γενικά το φαγητό να ναι καλά μαγειρεμένο . Κατα τ αλλα μπορώ να κάνω ότι κ πριν . Αυτό με τα μαλλιά κ γω έχω ακούσει πολλούς γιατρούς που λένε να αποφεύγεται , δεν ξέρω γιατί δεν συμφωνούν όλοι σε αυτά τα θέματα και μας δημιουργούν απορίες. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Δε μ αφήνει η γιατρός, στα μεγάλα ζόρια λέει υπόθετο γλυκερίνης, προσπαθώ όμως μα το αποφύγω γτ στο χαρτάκι μέσα λέει ότι ανεβάζει λίγο το σάκχαρο κ ήδη είμαι οριακά στις μετρήσεις μου... γενικά η γιατρός μου είναι αυστηρή, δε το περίμενα! Κ με τα κιλά, κ δε μ αφήνει να βάψω νύχια... αυτή η εξέταση αντικαθιστά κάποια άλλη; Σου την πρότεινε ο γιατρός σου;;; Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα γιατί είναι μη επεμβατική! Γίνεται σε συγκεκριμένο κέντρο; Σε ζάλισα καλημέρα κιολας!! 

 

καλέ πολύ αυστηρη η γιατρος σου !! γιατι ετσι ??? α πα πα.. εγω να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα κανεναν και τιποτα, για το ντουλκοσοφτ με την φαρμακοποιο συζητησα η οποια το προτεινε και επανω στο κουτι ειναι σαφέσαστο και κατανοητό οτι ενδεικνυται και οτι κατασκευαστηκε για εγκυους και για κοπελες που θηλαζουνε.

για νύχια εχω το δικο μου στουντιακι και τα κανω μονη μου, ημιμονιμο και τα στεγνωνω σε led λαμπα. δε ρωτησα ποτε τη γιατρο αλλα οσες φορες πηγα βαμμενα ητανε δε με ρωτησε τιποτα. τα περιποιουμε αλλωστε τα τελευταια 8 χρονια σε συστηματικη βαση.

η εξεταση αυτή ναι προταθηκε απο τη γιατρο γιατί ειναι οτι ποιο καινουργιο προηγμενο 99,7% εγκυρο ασφαλές και ανιχνευει πολλα περισσοτερα απο την αυχενικη διαφανεια. ουσιαστικα κατα μια εννοια την αυχενικη "αντικαθιστα" οχι οτι δε γινεται ΚΑΙ υπερηχος ΤΗΝ ΙΔΙΑ μερα παντα με το ΝΙΡΤ.  μενω εξωτερικο η αιμοληψια εγινε σε νοσοκομειο και πληρωσα 8,86 ευρω -μεσω ασφαλειας-, κανονικη τιμη ειναι 260 ευρω -χωρις ασφαλεια-. και μη ξαναπεις βρε οτι με ζαλισες ! ρωτησε ΟΟΟΤΙ θες γι αυτο ειμαστε ολες εδω !!

επισης μαλλια δεν εβαψα μεχρι στιγμής αλλα θα το κανω καποια στιγμή, δε βαζω βαριά βαφη με οξυζενε ουτως ή αλλως, απο καστανά τα κανω μαυρα και αυτο γιατι μ αρεσει το χρωμα οχι για να καλυψω ασπρες τριχες. συνεπως σαν ενα ποιο "ενισχυμενο" χρωμοσαμπουαν ειναι το οποιο "ξεβαφει" μετα απο λουσιματα.

πρίν από 29 λεπτά , nanoula90 είπε:

 

@elise Αχ οπότε μπορεί να ναι δηλαδή θέμα οργανισμού και να περάσω την εγκυμοσύνη μου έτσι ήρεμα και ανέμελα. Ήρθε κ το καλοκαιράκι , ότι πρέπει . Εύχομαι κ σε σένα το ίδιο κορίτσι μου. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

 

ακριβως !! τα συμπτωματα δεν ειναι κατι που ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τα εχουνε ολες οι γυναικες ουτε πανε αναλογικα με την υγεια του μωρου δλδ οσο περισσοτερα τοσο ποιο υγιες, καμια σχεση. ξερω κοπελες που δεν ειχανε κανενα συμπτωμα και γεννησανε υγιεστατα παιδακια και ολα καλα. αλλωστε αυτα οταν ερχονται ειναι απο 7η/8η- εως 12η εβδ. 

εγω 14 +2 σημερα και εχουνε υποχωρηει ηδη ολα, δε νοιωθω τιποτα.


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , noni90 είπε:

Εμένα όχι νύχι... κ έχω να πάω κ σε ένα γάμο τον Ιούνιο... μου είπε απ το δεύτερο τρίμηνο κ μαλλί κ νύχι. Μαλλί δε βάφω γτ δεν έχω λευκά όποτε δε με ένοιαζε... κ βρώμη τρώω με γιαούρτι.. αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Κ εγώ ήμουν δύσκολη κ προ εγκυμοσύνης Απλά τώρα έχει παραγίνει... βότανα μου είπε όχι, σκέψου έπινα κ μέντα κ μου τη σταμάτησε...  για τ συμπτώματα που αναφέρεις παραπάνω μην ανησυχείς κ εγώ δεν έχω!!!! Κ έχω ακούσει καρδούλα κ προς το παρόν όλα καλά!!! Λίγο ναυτίες που έχω είναι απ τη προγεστερονη, όταν τη σταμάτησα 2 μέρες γτ είχα πολ6 ναυτία κόπηκε Αμέσως τωρ την ξΑναξεκινησα κ πάλι τα ίδια... ούτε η μαμά μου δεν είχε συμπτώματα σε καμία απ τις 2 εγκυμοσύνες! 

noni κ εδω κανουν το nipt σε ολα τα μαιευτηρια στην αθηνα κ τα μεγαλα μικροβιολογικα τυπου βιοιατρικη εδω το λενε Harmony test εγω το εκανα στο ιασω μετα την αυχενικη κοστιζει 500 ευρω. μια απλη αιμοληψια ειναι αλλα τα δειγματα πηγαινουν στην Αμερικη κ σε 10 μερες εχεις αποτελεσματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

noni κ εδω κανουν το nipt σε ολα τα μαιευτηρια στην αθηνα κ τα μεγαλα μικροβιολογικα τυπου βιοιατρικη εδω το λενε Harmony test εγω το εκανα στο ιασω μετα την αυχενικη κοστιζει 500 ευρω. μια απλη αιμοληψια ειναι αλλα τα δειγματα πηγαινουν στην Αμερικη κ σε 10 μερες εχεις αποτελεσματα. 

πωπω ρε κοριτσια τι τιμες ειναι αυτες !! ακου 500 ευρω αν ειναι δυνατον...... εδω 8,86 ευρω μεσω ασφαλειας και χωρις ασφαλεια 260 ! και δε μενω σε χωρα κρισης οπως η ελλαδα μας !τι να πω ... βεβαια και στην ελλαδα να ημουνα και γω θα τα δινα προκειμενου να βεβαιωθω οτι το μωρακι ειναι υγιες .. εκει προφανως πατανε.. οτι εις το ονομα της υγειας του μωρου χαλί θα γινουμε .. 

αποτελεσματα πηρα σε 5 ημερες επειδη εδω διατιθεται κεντρο αναλυσης δε τα στειλανε δλδ αμερικη ή καπου αλλου

πρίν από 28 λεπτά , nanoula90 είπε:

. Αυτό με τα μαλλιά κ γω έχω ακούσει πολλούς γιατρούς που λένε να αποφεύγεται , δεν ξέρω γιατί δεν συμφωνούν όλοι σε αυτά τα θέματα και μας δημιουργούν απορίες. 

εμ εγω γι αυτο δε ρωτησα κανεναν και τιποτα, ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, αλλος γιατρος απαγορευει τα παντα άλλος τιποτα. και σε τελικη δεν νομιζω οτι εχει τοοοσο σημασια πια ! δηλαδη αμα δε βαψω τα νυχια μου αμα δεν ανανεωσω το χρωμα των μαλλιων μου, αμα δεν πιω τον 1/ημέρα πρωινο καφέ μου, να παθω και καμια καταθλιψη και αντε μετα ΑΥΤΟ ΠΩΣ να το διορθωσεις - έχω περασει μια φορα γι αυτο το λεω, είδα και έπαθα να την ξεπερασω- ! σιγουρα ενα μέτρο και μια προσοχή αλλά μην υπερβαλλουμε κιολας. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , elise είπε:

πωπω ρε κοριτσια τι τιμες ειναι αυτες !! ακου 500 ευρω αν ειναι δυνατον...... εδω 8,86 ευρω μεσω ασφαλειας και χωρις ασφαλεια 260 ! και δε μενω σε χωρα κρισης οπως η ελλαδα μας !τι να πω ... βεβαια και στην ελλαδα να ημουνα και γω θα τα δινα προκειμενου να βεβαιωθω οτι το μωρακι ειναι υγιες .. εκει προφανως πατανε.. οτι εις το ονομα της υγειας του μωρου χαλί θα γινουμε .. 

αποτελεσματα πηρα σε 5 ημερες επειδη εδω διατιθεται κεντρο αναλυσης δε τα στειλανε δλδ αμερικη ή καπου αλλου

εμ εγω γι αυτο δε ρωτησα κανεναν και τιποτα, ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, αλλος γιατρος απαγορευει τα παντα άλλος τιποτα. και σε τελικη δεν νομιζω οτι εχει τοοοσο σημασια πια ! δηλαδη αμα δε βαψω τα νυχια μου αμα δεν ανανεωσω το χρωμα των μαλλιων μου, αμα δεν πιω τον 1/ημέρα πρωινο καφέ μου, να παθω και καμια καταθλιψη και αντε μετα ΑΥΤΟ ΠΩΣ να το διορθωσεις - έχω περασει μια φορα γι αυτο το λεω, είδα και έπαθα να την ξεπερασω- ! σιγουρα ενα μέτρο και μια προσοχή αλλά μην υπερβαλλουμε κιολας. 

εδω απλως αυτες τις εξετασεις δεν τις κανει το δημοσιο ειναι μονο στα ιδιωτικα οταν θα ερθουν κ στο δημοσιο θα πεσουν οι τιμες. εδω απλα το θεμα ειναι οτι το δημοσιο ενω εχει παροχες δεν υπαρχει προσωπικο οι αναμονες ειναι μεγαλες μονο στην επαρχια σε τακτοποιουν πιο γρηγορα αλλα εκει εχουν ελλειψεις σε αλλα θεματα οπως εξειδικευμενους γιατρους κ μηχανηματα. ευτυχως τουλαχιστον οι ιδιωτικοι γιατροι ειναι πολυ κ εχεις απλετες επιλογες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...