Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Elenit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γεννήσαμε κι εμείς σήμερα το μεσημέρι, με πρόκληση και φυσιολογικά! 09:15 περίπου ξεκινησε η πρόκληση και 13:45 - μισή ώρα πριν το σεισμό - ήρθε η μπέμπα μας!

Κοριτσι Να σου ζήσει το μωράκι σου με το καλό να πάτε σπιτάκι σας!!! 

  • Μου αρέσει 2

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Elenit να σου ζήσει πάντα τυχαιρο και καλότυχο!!! Βγήκε με Ρυθμό σεισμού.. εμείς είχαμε εξητηριο την ώρα του σεισμού.

Κορίτσι είμαι 4 μέρες άυπνη.. 1 βράδυ γεννας και 3 βράδυα με τον μπέμπη.. θέλω την βοήθεια σας.. ο μπέμπης θηλάζει πλέον όλη μέρα.. το ανώτερα διαλλειμα γισβυονο είναι 1 ώρα και αυτό γίνεται σπάνια.. κοιμάται στο θηλασμό και μετά τον κρατάω πάνω μου κάνα 20 λεπτό και όταν πάω να τον ακουμπήσω στην καλαθουνα κλαίει μετά στον λίγο. Σφίγγετε κιόλας για τα καλά του λες να πονάει;;

Τι στήθος μου δεν παλεύεται είναι η φάση που έχει γίνει 20πλασιο. Όλες οι μαίες στο μαιευτήριο μου είπαν είναι φυσιολογικό αλλά υποφέρω. Και από το μέγεθος και στις θηλές.. τα έχετε περάσει.. δεν ξέρω τι να κάνω με τον ύπνο.. έτος θα πάει; Αλήθεια έχει αρχίσει και τα παίζει το νευρικό μου σύστημα. Το καλό είναι ότι χθες και σήμερα πήρε βαρος., Γιατί στην αρχή είχε χάσει πολύ και είχαν ανησυχήσει. Από ίκτερο είμαστε όρθια.. δεν ξέρω τι να κάνω για αν το βοηθήσω.. σήμερα θα πάμε πάλι νοσοκομείο να κάνουμε μια εξέταση που ήταν για σήμερα αλλά εμείς φύγαμε μια μέρα νωρίτερα να έρθουμε σπιτάκι μας. Θα τους πω αν είναι να μετρήσουν πάλι τον ίκτερο..

Please βοηθήστε με με τον θηλασμό.. τα έχω παίξει από την αϋπνία..

  • Μου αρέσει 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Elenit κοριτσακι μου να σου ζησει..!αντε περιμενουμε λεπτομερειες..οποτε μπορεσεις..

@demmikot ειναι δυσκολα τις πρωτες μερες..ειναι λογικο να καθεται με τις ωρες στο στηθος κι αφου παιρνει βαρος μην ανησυχεις σημαινει οτι τρωει..την αυπνια δηστυχως θα τη συνηθισεις απο δω και περα..αλλα μην ανησυχεις για το θηλασμο..αν παιρνει βαρος σημαινει οτι τα πας καλα..το στηθος την τριτη μερα με τεταρτη κατεβαζει γαλα γι αυτο ειναι τοσο πρησμενο..βαζε συνεχεια το μωρακι να σ ανακουφιζει..

Ρε κοριτσια σημερα φουλ αυπνια..απο τις 4 και μετα μου ξυπναγε ανα 1 ωρα..αλλα μαλλον δεν τον θηλαζα σωστα και δεν ετρωγε οσο επρεπε γιατι κοιμομουν ορθια ουτε καθοταν οση ωρα επρεπε..πφφφφ:(:(:(

  • Μου αρέσει 2

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Να ζησουν σε ολες τα μωρακια σας με το καλο σε οσες εμειναν γερα μωρακια παντα! 

Βλεπω π μιλατε για αυπνιες κ σκεφτομαι τα δικα μας! Οσο κ να σας φαινεται παραξενο περναει τοσο γρηγορα αυτος ο λιγος καιρος π ειναι δυσκολα π μετα φτιαχνουν κατα πολυ τα πραγματα κ ξεχνιουνται τα ξενυχτια μενουν μονο τα καλα! Κ ποια δεν περασε να κοιμαται το μωρο μονο πανω της κ πουθενα αλλου κ να κλαιει οταν το αφηνεις κατω! Πραγματικα ομως ο Θεος δινει ΟΣΑ μποσουμε να αντεξουμε,μετα στρωνουν τα πραγματα κ αν δεν στρωσουν τελειως τουλαχιστον θα φτιαξουν κατα πολυ! οσο κ να σας φαινεται απιστευτο! Υπομονη μανουλες γλυκιες δωστε φιλακια κ αγγαλιτσες στα μωρακια σας κ αυτα τα πρωτα δυσκολα θα περασουν πολυ γρηγορα! 

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Elenit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γεννήσαμε κι εμείς σήμερα το μεσημέρι, με πρόκληση και φυσιολογικά! 09:15 περίπου ξεκινησε η πρόκληση και 13:45 - μισή ώρα πριν το σεισμό - ήρθε η μπέμπα μας!

Να σου ζήσει η μπουμπού! Ευτυχισμένη και καλότυχη να είναι πάντα! 

6 ώρες πρίν, katiak92 είπε:

Να σου ζήσει η μπεμπουλα!!!

Κορίτσια εμένα με πιάσανε οι πόνοι έχω κάνει εισαγωγη κ περιμενω ! :) άντε να δούμε 

Με το καλό κορίτσι μου! Στείλε μας νέα!! 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Elenit said:

Καλησπέρα κορίτσια! Γεννήσαμε κι εμείς σήμερα το μεσημέρι, με πρόκληση και φυσιολογικά! 09:15 περίπου ξεκινησε η πρόκληση και 13:45 - μισή ώρα πριν το σεισμό - ήρθε η μπέμπα μας!

Γερή κ καλότυχη! Καλή ανατροφή! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2019 at 9:40 ΜΜ, demmikot είπε:

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τις ευχες.. εύχομαι με το καλό και στις υπόλοιπες :)

Καμαρι μου γλυκο να σου ζησει γερο δυνατο μωρο να ναι καλη αναρρωση κ καλους θηλασμους!!χιλια μπραβο!!

Just now, Elen211 είπε:

Να σου ζήσει η μπουμπού! Ευτυχισμένη και καλότυχη να είναι πάντα! 

Με το καλό κορίτσι μου! Στείλε μας νέα!! 

Να σας ζησει το μπεμπακι σας!!!καλους θηλασμους!!!

Κοριτσια εγω τον θηλαζω αλλα δινω κ ξενο γαλα δεν ειχε κατεβει το γαλα μ κ το μωρο πεινουσε πολυ εκλαιγε γοερα ενα ολοκληρο 24 κ.επαθα φουλ ψυχολογικο οταν μ ειπαν οτι το μωρο πεινούσε τοσες ωρες!αισθανθηκα αχρηστη κ πολλα ακομα οταν σκεφτομαι εκεινο το βραδυ κλαιω με αναφηλητα!δεν με βοήθησαν καθολου στο νοσοκομειο αλλα ιδιαιτερα η προισταμενη μ διελυσε τηνψυχολογια!εχουμε λιγο ικτερο του δινω αρκετα απτο δικο μου τωρα που κατεβηκε κ κυριολεκτικα σταζει  κ στο.τελος συμπληρωμα κ.οσο πιει ο παιδιατρος μ ειπε οτι δεν χρειαζεται να του δινω αλλα επελεξα μεχρι το επομενο ραντεβου σε τρεις βδομαδες να δινω καθαρα για θεμα ανασφαλειας δικης μου!δοξα το θεο ολα καλα με το ρεψιμο δυσκολευομαι ακομα αλλα θα το βρω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ ο θηλασμός. Δεν βοηθάνε δυστηχως οι νοσοκόμες όσο πρέπει. 

Εμείς σήμερα 40ησαμε. Το δικό μου μωρό ακόμη και τώρα ξυπνάει ανά μια ώρα το βράδυ. Το πιο πολύ που κοιμάται είναι 1.3 ώρα σερί. 

Και εμένα δεν κοιμάται στο κρεβάτι μόνος τους ακόμη και τώρα. Αλλά βλέπω μικρές αλλαγές σιγά σιγά. Αλλά το πήρα απόφαση. Όσο με έχει ανάγκη θα είμαι δίπλα του. Άλλωστε μια φορά θα το ζήσω όλο αυτό. Γιατί να του το στερησω; Η αϋπνία συνηθιζετε με τον καιρό. Βάζε Μαξιλάρια γύρω σου να μην σου πέσει το μωρό. Και αν γίνετε μέσα στη μέρα δώσε σε κάποιον να το κρατήσει ανάμεσα στα γεύματα για να προλάβεις να κοιμηθείς. Δηλαδή με το που θηλάσεις κάποιος να τον πάρει να ρευτει, να αλλάξει και να τον κοιμησει.

@happysmile η γνώμη μου είναι να μην του δίνεις συμπλήρωμα αν έχεις Γαλα. Γιατί οταν αρχίσει να τρώει πιο πολύ εσυ θα χρειαστεί να συμπληρώνεις σε κάθε γεύμα με ξένο και σιγά σιγά θα εδραιωθεί αυτή η κατάσταση. Εγώ ας πούμε υπάρχουν στιγμές τα απογεύματα που νιωθω ότι δεν του φτάνει το γάλα μου. Ας μας πει και κάποια μαμά που έχει μεγαλύτερο μωρό και ξέρει. 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τι έπαθα το βράδυ..  Από τις 9 μέχρι τις 11 θηλαζε και όταν επιτέλους τον πήρε ο ύπνος και το άφησε τον έβαλα στην κούνια να πάω να φάω κάτι για πεινούσα..  Έφαγα και πήγα να κοιμηθώ κι εγώ λιγάκι και ξύπνησα στις 4!! Τον ξύπνησα να τον ταισω..  Έπαθα σοκ! 5 ώρες χωρίς φαγητό??  Επίσης έκλαιγα Κι ακόμα κλαίω μην τυχόν ξύπνησε στο ενδιάμεσο και δεν τον άκουσα..  Έφαγε και Κοιμήθηκε μέχρι τις 7:30 πάλι και από εκείνη την ώρα τρώει κάθε μία ώρα!!  Πήρα τον παιδίατρο και γελούσε και μου λέει είσαι τυχερή..  Να παρακαλάς να κοιμάται έτσι το βράδυ..  Αλλά εγώ έπαθα σοκ! Ξύπνησα και ήμουν μούσκεμα από τα γάλατα..  Και ακόμα σκέφτομαι ότι το άφησα νηστικό το ψυχακι! 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κοριτσια κοιμαστε οταν ειστε μονες σας με τα μωρα?εγω φοβαμαι μην τυχον κ κλαψει κ απο κουραση δν.ακουσω η μ πνιγει!!!επισης οταν θηλαζω χαλαρωνω τοσο πολυ που αισθανομαι να με παίρνει λιγοο υπνος ν πετιεμαι στιγμιαια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είστε όλες καλά να χαίρεστε τα μπεμπακια σας και με το καλό σε όσες έχουν μείνει!

Γενικά γρήγορα έγιναν όλα!  Μπήκαμε προγραμματισμένα στις 7 το πρωί γιατί ήταν η ΠΗΤ. Είχα διαστολή 2 και το μωρό είχε κατέβει αρκετά. Η πρόκληση έγινε στις 9 και κάτι. Είχα συσπάσεις ανά λεπτό και μετά ανά μισό λεπτό. Στην αρχή ο πόνος ήταν ήπιος αλλά δυνάμωνε πολύ γρήγορα, οπότε έκανα επισκληριδιο στις 12 παρά όπου και είχα αρχίσει να τρέμω για να συγκρατήσω τον πόνο από τις συσπάσεις. Η επισκληριδιος τίποτα. Μια δόση μου βάλανε, ένιωσα ένα γλυκό μούδιασμα, είχα συσπάσεις αλλά δεν πονούσα. Τις ένιωθα βέβαια. Ε 12μιση, έχω τελεία διαστολή εκεί που στις 11 είχα 2-3 εκατοστά και το μωρό είχε κατέβει πλήρως. Μετά από λίγο ξεκινησαμε τις εξωθησεις και 13:43 βγήκε το μπουμπούκι! Χθες δεν την χαρήκαμε πολύ γιατί τη βάλανε για λίγο στο οξυγόνο επειδή δεν είχε καλό κορεσμό και μετά θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση. Σήμερα την βγάλανε και την έχουν στην απλή παρακολούθηση να δούνε πως πάει και ελπίζω αύριο πρώτα ο Θεός να μας την φέρουν στο δωμάτιο! Σήμερα μπορέσαμε και την πήραμε και αγκαλίτσα και την ταισαμε κιόλας με το μπιμπερο. Εγώ προσπαθώ με το θηλαστρο να βγάζω όσο μπορώ για να της το δίνουν και για να αυξηθεί η παραγωγη για όταν θηλασουμε.

Πάντως εγώ και με το μπιμπερο πρώτη φορά δυσκολευτηκα γιατί δεν έχω ξαναταισει μωράκι και φοβόμουν μην την πνίξω την καημενουλα. Κι αυτή το έφτυνε όλο και φοβόμουν να την πιέσω. Αλλά ελπίζω να ήταν της πρώτης φοράς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Happysmile όλα αυτά που περιγράφεις, νομίζω τα έχουμε σκεφτεί όλες μας. Μη φοβάσαι, ναι με τον καιρό θα αρχίσεις κ να κοιμάσαι καμιά ωρίτσα κ όταν είσαι μονη σου με το μωράκι. Όλες φοβόμαστε μην πνιγεί το μωράκι μας αλλά ευτυχώς τα μωράκια δεν πνίγονται καθόλου εύκολα. :) φυσιολογικοί όλοι οι φόβοι σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@happysmile εγώ πάλι δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν είναι δίπλα μου. Σκέφτομαι συνέχεια τι κάνει. Δεν παίζει να μην ακούσεις το μωρό. Είναι το ένστικτο. Το ένα αυτί είναι μόνιμα όρθιο πλέον όπως των σκύλων. :-P

Σκέψου λογικά, είναι δυνατόν να εκλεγε και να μην τον άκουσες; αφού ξεσηκώνουν τον κόσμο όταν πεινάνε. 

  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

@happysmile εγώ πάλι δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν είναι δίπλα μου. Σκέφτομαι συνέχεια τι κάνει. Δεν παίζει να μην ακούσεις το μωρό. Είναι το ένστικτο. Το ένα αυτί είναι μόνιμα όρθιο πλέον όπως των σκύλων. :-P

Σκέψου λογικά, είναι δυνατόν να εκλεγε και να μην τον άκουσες; αφού ξεσηκώνουν τον κόσμο όταν πεινάνε. 

Εννοείται να κοιμηθείς κ να ναι δίπλα σου το μωράκι! :D

Κ ναι, τόσο π φωνάζουν, αποκλείεται να μν το ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...