Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

@marioula1234 υπερπαραγωγή είναι όταν τα κακα είναι αφρώδη. Πράσινα κακα και κυρίως βλενα με.αιμα , μάλλον αλλεργεια σημαίνει. Ομως 1,2 πανες δε σημαινουν κατι. Επισης μηπως εχει μυξουλες;

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

17 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Κ μενα τωρα τελευταια τρωει 5 10 λεπτα κ καθε μιαμιση ωρα πειναει, επισης χθες κ σημερα κοιμαται ολη μερα οσο μπορει γιατι πεταγεται απο τους πονους των κολικων. Εγω δινω ενα στηθος ανα γευμα.

@Penny...@Dwroπως πατε με τους κολικους;

Εμεις χαλια 3 μερες κλαιει πρωι βραδυ.Κοπηκε η φωνη του απο το κλαμα.Σημερα ηρθε η μαια να μου δειξει μαλαξεις να ηρεμει ποναει κ δεν μπορω να τον βοηθησω.Ολοι λενε υπομονη.Δεν ξερω ειμαι σε απογνωση.

9 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; εμείς θηλάζουμε αυτή τη στιγμή! Λοιπόν η μπέμπα χθες όλη μέρα έκανε πράσινα κακά από μουσταρδι που έκανε πάντα επίσης είχαν βλεννες μέσα... Τώρα έκανε κακά πάλι πράσινα κ στο τέλος έκανε κ μια βλέμμα με αίμα μέσα... Τι στο καλό είναι αυτό; 

Ξερω οτι το αιμα ισως σημαινει αλλεργια σε κατι που τρως συνηθως φταινε τα γαλακτοκομικα γενικα οτι εχει σχεση με αγελαδα

3 ώρες πρίν, Jennak83 είπε:

Ναι ρε γμτ, χθες που εκανε εν τελει κακα το βραδυ κ μαλιστα 2 φορες αλλο παιδι..ησυχος, να κανει χαρουλες χερια ποδια κουναγε! Ε μετα που τον ξαναθηλασα αρχισε να τον ενοχλει κ λεω, λες να τον πειραζει το γαλα μου; αλλα τοσο συντομα ποτε προλαβαινει; η επειδη πινει κ κατεβαινει το γαλατακι τον ενοχλει ξανα το εντερο;

Η παιδιατρος μου ειπε οταν θηλαζεις κανουν συσπασεις τα εντερακια τους γι αυτο πονανε.Μιλαω για τα μωρακια με κολικους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

@marioula1234 υπερπαραγωγή είναι όταν τα κακα είναι αφρώδη. Πράσινα κακα και κυρίως βλενα με.αιμα , μάλλον αλλεργεια σημαίνει. Ομως 1,2 πανες δε σημαινουν κατι. Επισης μηπως εχει μυξουλες;

Αγάπη μου μυξουλες δεν έχουμε.. Μια φορά είδα μόνο αίμα σήμερα είναι ακόμα πράσινα τα κακά της θέλω να δω πως θα είναι κ αυριο

Just now, Dwro είπε:

Εμεις χαλια 3 μερες κλαιει πρωι βραδυ.Κοπηκε η φωνη του απο το κλαμα.Σημερα ηρθε η μαια να μου δειξει μαλαξεις να ηρεμει ποναει κ δεν μπορω να τον βοηθησω.Ολοι λενε υπομονη.Δεν ξερω ειμαι σε απογνωση.

Ξερω οτι το αιμα ισως σημαινει αλλεργια σε κατι που τρως συνηθως φταινε τα γαλακτοκομικα γενικα οτι εχει σχεση με αγελαδα

Η παιδιατρος μου ειπε οταν θηλαζεις κανουν συσπασεις τα εντερακια τους γι αυτο πονανε.Μιλαω για τα μωρακια με κολικους.

Η αλήθεια είναι πως έφαγα πολλά γαλακτοκομικα χθες ζουζούνα σήμερα προσέχω τι τρώω θα δούμε από αύριο πως θα είναι τα κακάκια... 

Εσένα πως είναι το λαχουδι σου γλυκιά μου; είναι καλύτερα με τις μάλαξεις; 

Κορίτσια που τα θαύματακι σας έχουν κολικούς πραγματικά σας θαυμάζω! Λίγο κλαίει η μπουμπούκα μου όταν πεινάσει η λίγο πριν τα κακά κ ραγιζει η καρδιά μου δλδ δεν μπορώ να φανταστώ να κλαίει κ να μην μπορώ να το ηρεμήσω για ώρες ή και για μέρες... Λυπάμαι πολύ κορίτσια μου σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να σταματήσουν να ταλαιπωρουνται τα παιδάκια σας ❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθήστε με λίγο αύριο σαραντωνω η μεθαύριο;;; γέννησα 17 σεπτεμβρη 

Εγώ μέτρησα κ την 17 κ μ βγαίνει πως σαραντωνω αύριο... Κάποιοι μου λένε μεθαύριο με μπέρδεψαν! 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Κορίτσια βοηθήστε με λίγο αύριο σαραντωνω η μεθαύριο;;; γέννησα 17 σεπτεμβρη 

Εγώ μέτρησα κ την 17 κ μ βγαίνει πως σαραντωνω αύριο... Κάποιοι μου λένε μεθαύριο με μπέρδεψαν! 

27 του μήνα μου βγαινει ότι σαραντιζεις κορίτσι.κυριακη.θα πας εκκλησία; Πες τον παπά.εμενα με είπε μια μέρα πριν να πάω για να βγω στις 40 μέρες βόλτα.(ααααααααχαχαχαχαχαχχαχαχ)

  • Χαχα 2

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

27 του μήνα μου βγαινει ότι σαραντιζεις κορίτσι.κυριακη.θα πας εκκλησία; Πες τον παπά.εμενα με είπε μια μέρα πριν να πάω για να βγω στις 40 μέρες βόλτα.(ααααααααχαχαχαχαχαχχαχαχ)

Χαχαχ μίλησα με παπά μου είπε να μετρήσω 40 μέρες υπολογίζοντας την μέρα που γέννησα ως πρώτη άρα στις 26 πφφ τι να πω


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Εμεις χαλια 3 μερες κλαιει πρωι βραδυ.Κοπηκε η φωνη του απο το κλαμα.Σημερα ηρθε η μαια να μου δειξει μαλαξεις να ηρεμει ποναει κ δεν μπορω να τον βοηθησω.Ολοι λενε υπομονη.Δεν ξερω ειμαι σε απογνωση.

Ξερω οτι το αιμα ισως σημαινει αλλεργια σε κατι που τρως συνηθως φταινε τα γαλακτοκομικα γενικα οτι εχει σχεση με αγελαδα

Η παιδιατρος μου ειπε οταν θηλαζεις κανουν συσπασεις τα εντερακια τους γι αυτο πονανε.Μιλαω για τα μωρακια με κολικους.

Πω ρε κοριτσι, το καημενουλι! Ποσο σε νιωθω κ να μη μπορεις να κανεις τιποτα, απογνωση ακριβως! Κ δεν υπαρχει ρε παιδι μου ενα φαρμακο να τα βοηθησει, τιποτα δε κανουν... αυτο με τη φωνη κ γω το λεω οτι εχει βραχνιασει πια απο τοσο δυνατο σφιξιμο μερα νυχτα, θα χαλασει η φωνη του λεω. Εγω εκοψα τα προβιοτικα, βιαστικα στην αρχη γιατι λεω δε κανουν τπτ κ ξεκινησα ινφακολικ..επισης τιποτα!

Με το που το βαζω  να θηλασει αρχιζει κ σφιγγεται, μαζευει ποδια κ ποναει κ λεω λες να φταιω εγω; δε το γνωριζα αυτο που λες για το θηλασμο, ειχα σκοπο να στειλω κ στην παιδιατρο. Εμεις σημερα γενικα ημασταν καλα, μετα απο ενα δυσκολο βραδυ, πρωτη μερα που μου κοιμοταν ωρες..κ εχουμε ξεκινησει τα πονακια φυσικα ηδη...καλο κουραγιο περνας πιο δυσκολα απο μενα..υπομονη λενε ολοι αλλα που να τη βρουμε που εχουμε τοσο καιρο μπροστα αν μας παει στο 3μηνο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Πω ρε κοριτσι, το καημενουλι! Ποσο σε νιωθω κ να μη μπορεις να κανεις τιποτα, απογνωση ακριβως! Κ δεν υπαρχει ρε παιδι μου ενα φαρμακο να τα βοηθησει, τιποτα δε κανουν... αυτο με τη φωνη κ γω το λεω οτι εχει βραχνιασει πια απο τοσο δυνατο σφιξιμο μερα νυχτα, θα χαλασει η φωνη του λεω. Εγω εκοψα τα προβιοτικα, βιαστικα στην αρχη γιατι λεω δε κανουν τπτ κ ξεκινησα ινφακολικ..επισης τιποτα!

Με το που το βαζω  να θηλασει αρχιζει κ σφιγγεται, μαζευει ποδια κ ποναει κ λεω λες να φταιω εγω; δε το γνωριζα αυτο που λες για το θηλασμο, ειχα σκοπο να στειλω κ στην παιδιατρο. Εμεις σημερα γενικα ημασταν καλα, μετα απο ενα δυσκολο βραδυ, πρωτη μερα που μου κοιμοταν ωρες..κ εχουμε ξεκινησει τα πονακια φυσικα ηδη...καλο κουραγιο περνας πιο δυσκολα απο μενα..υπομονη λενε ολοι αλλα που να τη βρουμε που εχουμε τοσο καιρο μπροστα αν μας παει στο 3μηνο!

Παιρναμε πολλα πραγματα σταγονες σιροπι τζελ η τελευταια παιδιατρος που πηγαμε ειπε δεν κανουν τιποτα κι ετσι τα κοψαμε.Παντως ειναι πολυ δυσκολα το μωρο υποφερει κλαιει μερα νυχτα αληθεια ειμαι σε απογνωση και δυστυχως κανενας δεν μπορει να βοηθησει.Το λυπαμαι δεν βγαινει η φωνουλα του απο το κλαμα.Κι αυτες οι μαλαξεις ποσο να βοηθησουν πια οταν τον πιανει πονος δεν θελει τιποτα ουτε καν εμας χτυπιεται ο καημενος.Πηγα κ μας διαβασε ο παπας τις ευχες που δινουν στην αρχη πριν τον σαραντισμο.Πολυ εντονο πραγμα αυτοι οι κολικοι δεν μπορουμε να ηρεμησουμε καθολου μερα νυχτα ελεος 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dwro είπε:

Παιρναμε πολλα πραγματα σταγονες σιροπι τζελ η τελευταια παιδιατρος που πηγαμε ειπε δεν κανουν τιποτα κι ετσι τα κοψαμε.Παντως ειναι πολυ δυσκολα το μωρο υποφερει κλαιει μερα νυχτα αληθεια ειμαι σε απογνωση και δυστυχως κανενας δεν μπορει να βοηθησει.Το λυπαμαι δεν βγαινει η φωνουλα του απο το κλαμα.Κι αυτες οι μαλαξεις ποσο να βοηθησουν πια οταν τον πιανει πονος δεν θελει τιποτα ουτε καν εμας χτυπιεται ο καημενος.Πηγα κ μας διαβασε ο παπας τις ευχες που δινουν στην αρχη πριν τον σαραντισμο.Πολυ εντονο πραγμα αυτοι οι κολικοι δεν μπορουμε να ηρεμησουμε καθολου μερα νυχτα ελεος 

Η ψυχουλα μου, εχεις δικιο ποναει η καρδια μου που το σκεφτομαι να υποφερει ετσι..εδω μου ερχεται να βαλω τα κλαματα με τον δικο μου που απλα βογγαει κ σφιγγεται κ εχει κλεισει επισης η φωνη του, το να κλαιει ειναι πολυ χειροτερο.. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 9:39 ΜΜ, marioula1234 είπε:

Νικολέτα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ γλυκιά μου! ❤️ Ήμουν στον 8ο τα είχα αγοράσει όλα ήταν όλα έτοιμα ήταν κ το πρωτο μας παιδάκι και γενικά ήταν τραγικο αυτό που συνέβη... Πφφ να σαι καλά γλυκιά μου! Εσύ πως είσαι πως τα πας; :)

Στον 8ο λογικό να τα έχεις πάρει όλα. Πολύ δύσκολο αυτό.

Πολύ αϋπνία. Αλλά γενικά μπήκα σε ένα ρυθμό. Τις πρώτες μέρες ξυπνούσα και δεν ήξερα που βρισκόμουν, τι ώρα και τι μέρα ήταν. Από τα ράμματα είμαι πολύ καλύτερα, αλλά ακόμα πονάω. Δεν αντέχω πολύ ώρα όρθια.

Εσύ πώς τα πας;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μανουλες! Τα κακα των μωρων σας ειναι μουσταρδι νερουλα ή πιο πηχτα; μπας κ εχει καμια διαρροια το δικο μου! Επισης απο σημερα κοβω γαλακτοκομικα που κατι τσιμπαγα κ πορτοκαλαδα που επινα που κ που κ δε κανει..κρεας φρουτα κ σαλατα μου ειπε...τιποτα δεν εμεινε να φαω! Βεβαια το πρωι ηπια πορτοκαλαδα ν εφαγα 2 κομματακια σοκολατα γιατι μου ειχε πει να βαλω μια μεριδα γαλακτοκομικων, τι θα διαλεγα εγω! Μετα που μιλησαμε ομως μου ειπε αυτα που σας ειπα...επισης το γυρισα στο biogaia παλι σημερα, τα κοριτσια με τους κολικους ξερουν..

Ασχετο αλλα οταν εισαι εγκυος κ εχεις κ μωρακι, εχεις γαλα για να θηλασεις η σου κοβεται? @Farmakotriftenaεσυ τα ξερεις καλα αυτα! Επισης πως μενεις εγκυος αν θηλαζεις; Σκεφτομαι αν ο Θεος μας βοηθησει να κανω δευτερο να  το κανω σχετικα συντομα γιατι δε μας παιρνει κ πολυ ηλικιακα! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Καλημερα μανουλες! Τα κακα των μωρων σας ειναι μουσταρδι νερουλα ή πιο πηχτα; μπας κ εχει καμια διαρροια το δικο μου! Επισης απο σημερα κοβω γαλακτοκομικα που κατι τσιμπαγα κ πορτοκαλαδα που επινα που κ που κ δε κανει..κρεας φρουτα κ σαλατα μου ειπε...τιποτα δεν εμεινε να φαω! Βεβαια το πρωι ηπια πορτοκαλαδα ν εφαγα 2 κομματακια σοκολατα γιατι μου ειχε πει να βαλω μια μεριδα γαλακτοκομικων, τι θα διαλεγα εγω! Μετα που μιλησαμε ομως μου ειπε αυτα που σας ειπα...επισης το γυρισα στο biogaia παλι σημερα, τα κοριτσια με τους κολικους ξερουν..

Ασχετο αλλα οταν εισαι εγκυος κ εχεις κ μωρακι, εχεις γαλα για να θηλασεις η σου κοβεται? @Farmakotriftenaεσυ τα ξερεις καλα αυτα! Επισης πως μενεις εγκυος αν θηλαζεις; Σκεφτομαι αν ο Θεος μας βοηθησει να κανω δευτερο να  το κανω σχετικα συντομα γιατι δε μας παιρνει κ πολυ ηλικιακα! 

Καλησπέρα κοριτσακι μου... Τα κακα μας ειναι μουσταρδι με σπορακια κ πρεπει να ειναι νερουλα σχετικα. Ωχ, διατροφη, ε;;; Ούτε  να το ακουσω δε θελω... Κ εμενα πρέπει να εχει κολικους κ αυτο που καταλαβα ειναι οτι το στηθος ειναι μεγαλη παρηγοριά τελικα... Εχθες το απογευμα προς βραδυ που μας πιάνει το πολυ το κλαμα, δοκιμασα κ τον εβαλα αρκετες φορες να φαει κ για αρκετη ωρα κ καπως ξεχάστηκε κ περασε πολυ καλυτερα η βραδια μας... Οσο για δεύτερο που λες κ εγω την ιδια απορια εχω κ την ιδια αγωνια βασικα. Ασε που αν δε γινει κανα θαυμα κ μεινω μονη μου έγκυος, εγω πρεπει να ξανακανω εξωσωματικη... Κ αν κρίνω  απο το 83 στο ονομα σου ειμαστε κ ισα... Οποτε κ εγω ηλικιακα δεν θελω να το αφησω μιας κ ο άντρας μου ειναι 45...Νομιζω ομως οτι οσο θηλαζουμε δεν κανουμε ωορηξια οποτε δε γινεται να μεινεις εγκυος. Αν λεω βλακειες διορθωστε με κοριτσια... Δεν ειμαι σιγουρη... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Just now, Jennak83 said:

Καλημερα μανουλες! Τα κακα των μωρων σας ειναι μουσταρδι νερουλα ή πιο πηχτα; μπας κ εχει καμια διαρροια το δικο μου! Επισης απο σημερα κοβω γαλακτοκομικα που κατι τσιμπαγα κ πορτοκαλαδα που επινα που κ που κ δε κανει..κρεας φρουτα κ σαλατα μου ειπε...τιποτα δεν εμεινε να φαω! Βεβαια το πρωι ηπια πορτοκαλαδα ν εφαγα 2 κομματακια σοκολατα γιατι μου ειχε πει να βαλω μια μεριδα γαλακτοκομικων, τι θα διαλεγα εγω! Μετα που μιλησαμε ομως μου ειπε αυτα που σας ειπα...επισης το γυρισα στο biogaia παλι σημερα, τα κοριτσια με τους κολικους ξερουν..

Ασχετο αλλα οταν εισαι εγκυος κ εχεις κ μωρακι, εχεις γαλα για να θηλασεις η σου κοβεται? @Farmakotriftenaεσυ τα ξερεις καλα αυτα! Επισης πως μενεις εγκυος αν θηλαζεις; Σκεφτομαι αν ο Θεος μας βοηθησει να κανω δευτερο να  το κανω σχετικα συντομα γιατι δε μας παιρνει κ πολυ ηλικιακα! 

Και της μικρής μου τα κακά είναι μουσταρδί με σποράκια σχετικά νερουλά.

Το μάτιασα κορίτσια το μωρό μου ότι είναι ήσυχο και ήρεμο. Εχθές έπρεπε να φύγω για λίγο. Έλειψα 1 ώρα στο σύνολο. Είχα αφήσει γάλα αλλά μόνο 30ml. Τη θήλασα πριν φύγω αλλά δεν της έφτασε και έφυγα και την άφησα ξύπνια. Εκεί ήταν το λάθος μου. Ήπιε τα 30ml σε 1 λεπτό και μέχρι να επιστρέψω έκλαιγε. Πόναγε και η κοιλίτσα. Δε νομίζω ότι πείναγε. Πιο πολύ παρηγοριά ήθελε. Όταν γύρισα θήλαζε από τις 8 ως τις 12... Ευτυχώς κοιμήθηκε 3 τρίωρα το βράδυ και ξεκουραστήκαμε...

Δεν ξέρω τι να κάνω... Θα πρέπει να λείψω πάλι την εβδομάδα που μας έρχεται να πάω στην ενδοκρινολόγο και την παράλλη στον γυναικολόγο. Μαζί με την αναμονή παίζει να πάρει 2 ώρες τη φορά. Τι θα κάνω??? Σκέφτομαι να την πάρω μαζί αλλά φοβάμαι τις ιώσεις. Να την αφήσω με γάλα αλλά πως θα κάνω τις αντλήσεις?

Έκανα 1 άντληση χθες και μετά νομίζω δεν είχε να φάει το μωρό από το στήθος. Έκανα διπλή άντληση με νοσοκομειακό για 15 λεπτά. Ίσως πρέπει να κάνω πολλές μικρότερες από σήμερα για να φτάσει ένα γεύμα για την Τετάρτη. Δεν ξέρω... Δε θέλω να πάω πουθενά...

Κι εγώ θα ήθελα να κάνω 2ο παιδάκι αλλά μένουμε σε 51 τετραγωνικά χωρίς δυνατότητα μετακόμισης και για να κάνω κι άλλη εξωσωματική θέλω άλλα 5000. Μάλλον μας βλέπω να μένουμε με ένα παιδάκι. Βέβαια μπορεί να κερδίσουμε το τζόκερ... Ποτέ δεν ξέρεις...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις. Αν πετύχεις την πρώτη σου ωορρηξία, Θα αργήσει η περίοδος να έρθει τουλάχιστον για 9 μήνες.αχαχα.

κι αν μείνεις έγκυος πάλι έχεις γάλα. Στο δεύτερο νομίζω τρίμηνο αρχίζει να μειώνεται η παραγωγή.

Κλου μου αν υπάρχει κάποιος να κάνει το μωρό βόλτα όσο περιμένεις εσύ στο γιατρό είναι κέρδος. Αν χρειαστεί να το θηλάσεις να στο φέρει πάνω στο ιατρείο να το θηλάσεις. Φυσικά ακόμα καλύτερο είναι να έχεις ενημερωθεί για την καθυστέρηση των ραντεβού.

 

  • Ευχαριστώ 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...