Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Evi89 είπε:

Πως καταλαβαίνεις ότι είναι από το έντερο; Γιατί κ εγώ το σκεφτόμουν ...γιατί είμαι δυσκοιλια γενικώς .. μπορείς να μου περιγράψεις πως το νιωθεις εσύ;

Εχτές συγκεκριμένα είχα ένα διαπεραστικό πόνο από τη μια πλευρά.Τις άλλες φορές είχα πονακια όχι διαπεραστικα στο κέντρο.Εχτές που μίλησα με τον γιατρό μου είπε είναι έντερο και όντως έτσι ήταν γιατί το βράδυ δεν κοιμήθηκα,από το φούσκωμα,ευτυχώς σήμερα ενεργηθηκα.Ξέρουν οι γιατροί και διαχωρίζουν πόνο με πόνο.Σαν Γενικό κανόνα έχω κρατήσει ότι ο,τι έχει διάρκεια λεπτού και επάνω είναι σύσπαση.Αν είναι κάτι στιγμιαίο,ήρθε και έφυγε,σίγουρα δεν είναι σύσπαση.Επίσης όταν σφίγγει όλη η κοιλιά είναι σύσπαση,αν σε ένα σημείο είναι σκληρή και σε αλλο/αλλα όχι,τότε δεν είναι σύσπαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, 4shinediamonds είπε:

Μαρδα μου καλημέρα,πως είσαι;

Καλημέρα κορίτσι!

Εγώ για να.καταλάβω την διαφορά συσπασεων απο έντερο η κάτι άλλο,πέρασε καιρός.Εχτές είχα το έντερο μου,μίλησα με τον γιατρό,του έδωσα πλήρη περιγραφή για να καταλήξουμε ότι δεν είναι συσπάσεις αλλά έντερο!

Πολυ καλημερα σας!εγω λιγο ζαλιζομαι σημερα οταν ειμαι ορθια,νομιζω οτι ειναι λογο του οτι δεν κοιμαμαι.κι εχει τοσο ωραια μερα αλλα δε μπορω να κατσω στη βεραντα μου για προτιμω να ξαπλωσω.ισως το απογευματακι να βγω λιγο εξω αν ειμαι καλυτερα.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!Με το καλό κ σε εσένα!!!Αν επιτρέπεται ποιο στοματικό διάλυμα κ οδοντόκρεμα χρησιμοποιείς??

Κοριτσάκι μου νιώθεις να πετρώνει η κοιλιά?εγώ είχα πόνους στην κοιλιά την προηγούμενη Παρασκευή κ μου είπε ο γιατρός να πάω στο μαιευτήριο να με δουν. Τελικά ήταν από το στομάχι κ το έντερο αλλά ποναγα σε όλη την κοιλιά επειδή έχουν πιεστεί όλα τα όργανα. Την ίδια μέρα μόλις έφυγα από το μαιευτήριο άρχισε να με πονάει η μέση ώσπου σε κάποια φάση νόμιζα ότι έσπαγε στα 2 κ νόμιζα ότι θα γεννήσω.τελικα κοιμήθηκα κ όταν ξύπνησα η μέση μου ήταν οκ.Να μείνεις ξάπλα κ να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου.

Της apivita έχω πάρει κοριτσάκι μου.

Just now, Mar.da είπε:

Πολυ καλημερα σας!εγω λιγο ζαλιζομαι σημερα οταν ειμαι ορθια,νομιζω οτι ειναι λογο του οτι δεν κοιμαμαι.κι εχει τοσο ωραια μερα αλλα δε μπορω να κατσω στη βεραντα μου για προτιμω να ξαπλωσω.ισως το απογευματακι να βγω λιγο εξω αν ειμαι καλυτερα.

Ωχου βρε αγάπη.....έχεις μετρήσει.πίεση;Μήπως Έχει πέσει να φας κάνα γλυκάκι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!Με το καλό κ σε εσένα!!!:x Ναι να κάτσεις να ξεκουραστείς!!!Αν πετρώνει  η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα μόνο δεν είναι συσπαση αλλά το μωρό!!!

Ναι κοριτσάκι μου χρειάζομαι ξεκούραση μάλλον γιατί όταν είμαι ξαπλωμένη είμαι καλύτερα... Αν ηταν κάτι πολύ ανησυχητικό φαντάζομαι δεν θα περνούσε με ξεκούραση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, 4shinediamonds είπε:

Εχτές συγκεκριμένα είχα ένα διαπεραστικό πόνο από τη μια πλευρά.Τις άλλες φορές είχα πονακια όχι διαπεραστικα στο κέντρο.Εχτές που μίλησα με τον γιατρό μου είπε είναι έντερο και όντως έτσι ήταν γιατί το βράδυ δεν κοιμήθηκα,από το φούσκωμα,ευτυχώς σήμερα ενεργηθηκα.Ξέρουν οι γιατροί και διαχωρίζουν πόνο με πόνο.Σαν Γενικό κανόνα έχω κρατήσει ότι ο,τι έχει διάρκεια λεπτού και επάνω είναι σύσπαση.Αν είναι κάτι στιγμιαίο,ήρθε και έφυγε,σίγουρα δεν είναι σύσπαση.Επίσης όταν σφίγγει όλη η κοιλιά είναι σύσπαση,αν σε ένα σημείο είναι σκληρή και σε αλλο/αλλα όχι,τότε δεν είναι σύσπαση.

Εγώ καμιά φορά καταλαβαίνω το έντερο σαν πονακια όπως λες ...κ σαν πίεση χαμηλά...γιατί μόλις πάω τουαλέτα περνάει...αλλά γενικότερα τα πετρώματα που έχω είναι μόνο χαμηλά στην κοιλιά σαν ζώνη κ κρατάει δευτερόλεπτα...πάντως πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε οπότε τα περισσότερα είναι φυσιολογικά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Πολυ καλημερα σας!εγω λιγο ζαλιζομαι σημερα οταν ειμαι ορθια,νομιζω οτι ειναι λογο του οτι δεν κοιμαμαι.κι εχει τοσο ωραια μερα αλλα δε μπορω να κατσω στη βεραντα μου για προτιμω να ξαπλωσω.ισως το απογευματακι να βγω λιγο εξω αν ειμαι καλυτερα.

Περαστικά σου κοριτσάκι μου!!!Να μετρήσεις την πίεση σου κ να φας κάτι αλμυρό για να συνέλθεις!!!

Just now, Evi89 είπε:

Ναι κοριτσάκι μου χρειάζομαι ξεκούραση μάλλον γιατί όταν είμαι ξαπλωμένη είμαι καλύτερα... Αν ηταν κάτι πολύ ανησυχητικό φαντάζομαι δεν θα περνούσε με ξεκούραση!!

Ακριβώς κοριτσακι μου!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evi89 είπε:

Εγώ καμιά φορά καταλαβαίνω το έντερο σαν πονακια όπως λες ...κ σαν πίεση χαμηλά...γιατί μόλις πάω τουαλέτα περνάει...αλλά γενικότερα τα πετρώματα που έχω είναι μόνο χαμηλά στην κοιλιά σαν ζώνη κ κρατάει δευτερόλεπτα...πάντως πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε οπότε τα περισσότερα είναι φυσιολογικά!

Ναι μωρέ κοριτσάκι μου,μην αγχώνεσαι ,εφόσον έχεις καθοδήγηση γιατρού όλα είναι υπό έλεγχο.Όπως σου είπα ξέρουν πολύ καλά να διαχωρίζουν πόνο με πόνο.Εμένα πάντα με ρωτάει που πως  και όντως κάθε φορά έτσι ειναι.Το έντερο πλέον το καταλαβαίνω σαν πιο διαπεραστικό πόνο που όμως είναι στιγμιαίος.Σε ανακουφίζει Όταν πας τουαλέτα.Εχτές το βράδυ που σηκώνομουν για τσίσα είχα διπλωσει στην περιοχή που πονούσε το έντερο.Έμοιαζε ελααααχιστα με πόνο περιόδου αλλά πλέον καταλαβαίνω και εγώ με την καθοδήγηση του γιατρού ποτέ κάτι είναι πιο επείγον ως κατάσταση.Και όπως έχω ξαναπεί μην ξεχνάς είμαστε πρωτοτοκες και όλα τα ανακαλυπτουμε για πρώτη φορά:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evi89 είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε; Εγώ από χθές είμαι με πόνους στην κοιλιά...πετρωνε η κοιλιά χαμηλά αρκετές φορές ειδικά όταν περπατούσα κ είχα πονακια περιόδου σε συνδυασμό με την μέση μου... Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση κ μου έδωσε υπόθετο algofren (από το ορθό) δεν καταλαβαίνω γιατί μου το έδωσε για τα πονακια ή για τη μέση; Σήμερα έχω μέση κ ελαφριά πονακια περιόδου κ μου είπε απαραίτητα κ σήμερα απόλυτη ξεκούραση... φοβήθηκα μη γεννήσω πρόωρα χθές αλλά μου είπε με τίποτα δεν γεννάω ακόμη..Είχατε πότε έτσι πονακια σαν να περιμένατε να αδιαθετησετε;; Εσείς πώς είστε κορίτσια μου;;;

@Evi89 μου με την κουραση ειχα παρατηρησει την κοιλια μου να σκληραινει.αν εχει και θεμα δυσκοιλιοτητας τοτε ειναι πιο δυσκολο.εχω ειχα απο την αρχη της εγκυμοσυνης και εχω τωρα 3 βδομαδες που εχω φτιαξει.ο γιατρος τι σου ειπε?εντερικο το θεμα ή συσπασεις?

Just now, 4shinediamonds είπε:

Της apivita έχω πάρει κοριτσάκι μου.

Ωχου βρε αγάπη.....έχεις μετρήσει.πίεση;Μήπως Έχει πέσει να φας κάνα γλυκάκι;

Τη μετρησα 12,5 με 7.ειναι κανονικη.μωρε κοριτσια νιωθω τοσο την ελλειψη του υπνου που ολη μερα ειμαι κουρασμενη και δεν κανω και τιποτα.ελπιζω ο μπεμπης να ειναι καλο παιδι και να κοιμαται γιατι αλλιως θα το παρω σερυ απο την εγκυμοσυνη και με βλεπω καπως ετσι:shock:

Παράθεση

 

 

Just now, Katerina 88 είπε:

Περαστικά σου κοριτσάκι μου!!!Να μετρήσεις την πίεση σου κ να φας κάτι αλμυρό για να συνέλθεις!!!

Ακριβώς κοριτσακι μου!!!

Ευχαριστω κατερινακι μου!η πιεση μου ειναι ενταξει τη μετρησα.λες να χρειαζομαι κατι αλμυρο?η αληθεια ειναι οτι αλατι γενικοτερα δε τρωω.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mar.da είπε:

@Evi89 μου με την κουραση ειχα παρατηρησει την κοιλια μου να σκληραινει.αν εχει και θεμα δυσκοιλιοτητας τοτε ειναι πιο δυσκολο.εχω ειχα απο την αρχη της εγκυμοσυνης και εχω τωρα 3 βδομαδες που εχω φτιαξει.ο γιατρος τι σου ειπε?εντερικο το θεμα ή συσπασεις?

Τη μετρησα 12,5 με 7.ειναι κανονικη.μωρε κοριτσια νιωθω τοσο την ελλειψη του υπνου που ολη μερα ειμαι κουρασμενη και δεν κανω και τιποτα.ελπιζω ο μπεμπης να ειναι καλο παιδι και να κοιμαται γιατι αλλιως θα το παρω σερυ απο την εγκυμοσυνη και με βλεπω καπως ετσι:shock:

 

Ευχαριστω κατερινακι μου!η πιεση μου ειναι ενταξει τη μετρησα.λες να χρειαζομαι κατι αλμυρο?η αληθεια ειναι οτι αλατι γενικοτερα δε τρωω.

Κοριτσάκι μου κ εγώ γενικά δεν τρώω αλάτι αλλά όταν νιώθω έτσι αν φάω κάτι αλμυρό, μετά από λίγο νιωθω καλύτερα.


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Κοριτσάκι μου κ εγώ γενικά δεν τρώω αλάτι αλλά όταν νιώθω έτσι αν φάω κάτι αλμυρό, μετά από λίγο νιωθω καλύτερα.

Τωρα το μεσημερι θα αλατισω λιγο το φαγητο μου μηπως και συνελθω.ευχαριστω για τη συμβουλη!!:-D

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

@Evi89 μου με την κουραση ειχα παρατηρησει την κοιλια μου να σκληραινει.αν εχει και θεμα δυσκοιλιοτητας τοτε ειναι πιο δυσκολο.εχω ειχα απο την αρχη της εγκυμοσυνης και εχω τωρα 3 βδομαδες που εχω φτιαξει.ο γιατρος τι σου ειπε?εντερικο το θεμα ή συσπασεις?

Τη μετρησα 12,5 με 7.ειναι κανονικη.μωρε κοριτσια νιωθω τοσο την ελλειψη του υπνου που ολη μερα ειμαι κουρασμενη και δεν κανω και τιποτα.ελπιζω ο μπεμπης να ειναι καλο παιδι και να κοιμαται γιατι αλλιως θα το παρω σερυ απο την εγκυμοσυνη και με βλεπω καπως ετσι:shock:

 

Ευχαριστω κατερινακι μου!η πιεση μου ειναι ενταξει τη μετρησα.λες να χρειαζομαι κατι αλμυρο?η αληθεια ειναι οτι αλατι γενικοτερα δε τρωω.

Μαρδα μου και εγώ είμαι Έτσι Από όταν μπήκα 3ο τρίμηνο.Απίστευτη κούραση και ατονία σε σημείο να ανησυχώ.Ουτε από το κρεβάτι μπορούσα να σηκωθώ,ουτε δουλειές ούτε τίποτα.Και δε μπορώ να το ρίξω ούτε σε κούραση Ούτε στην ζέστη,ακόμα δεν έχουμε νιώσει γερή ζέστη.Πιστεύω είναι συμπτώματα των εβδομάδων μας.Εμένα άλλοτε με ανακουφίζει κάτι γλυκό,άλλοτε κάτι αλμυρό,άλλοτε κάτι δροσερό,είναι ανάλογα την διάθεση του μωρού νομίζω:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evi89 είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε; Εγώ από χθές είμαι με πόνους στην κοιλιά...πετρωνε η κοιλιά χαμηλά αρκετές φορές ειδικά όταν περπατούσα κ είχα πονακια περιόδου σε συνδυασμό με την μέση μου... Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση κ μου έδωσε υπόθετο algofren (από το ορθό) δεν καταλαβαίνω γιατί μου το έδωσε για τα πονακια ή για τη μέση; Σήμερα έχω μέση κ ελαφριά πονακια περιόδου κ μου είπε απαραίτητα κ σήμερα απόλυτη ξεκούραση... φοβήθηκα μη γεννήσω πρόωρα χθές αλλά μου είπε με τίποτα δεν γεννάω ακόμη..Είχατε πότε έτσι πονακια σαν να περιμένατε να αδιαθετησετε;; Εσείς πώς είστε κορίτσια μου;;;

Εγώ είμαι από την Τετάρτη με πόνους περιόδου και πόνους στη μέση. Βέβαια ειμαι ξάπλα εδώ και ένα μήνα από συσπάσεις. Έχω τρομοκρατηθει. Νομιζω γενναωωω. Η γιατρός που μίλησα είπε είναι από συσπάσεις. Είσαι καλύτερα σήμερα εσύ? Σου έφυγαν? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...