Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Arabella είπε:

Γεια σας μανούλες του καλοκαιριού!

@V_baby χάρηκα πολύ με τα νέα σου.Υπομονή και σε λίγο καιρό θα κρατάς το θαυματάκι σου αγκαλιά και θα είσαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο.

@_marjio μπορώ να επιβεβαιώσω αυτό που γράφεις περί βρέφους, πρόωρου και μη σε ότι αφορά την επαφή με την μητέρα.Γέννησα τον γιο μου και η μαία μου τον έβαλε απευθείας επάνω στο στέρνο μου και απο εκείνη τη στιγμή ήμασταν συνέχεια μαζί.Θήλασε αμέσως.Εδώ τα μωράκια είναι πάντα με τις μητέρες τους κι εγώ υποστηρίζω αυτή την πρακτική.Δεν θα μπορούσα να αφήσω το μωρό μου με κάποια μαία ή σε άλλο δωμάτιο.Φυσικά όταν το μωράκι γεννιέται πρόωρα είναι λογικό να απομακρύνεται για λίγο απο τη μητέρα, να μπαίνει σε θερμοκοιτίδα κλπ. Ωστόσο συμφωνώ οτι θα έπρεπε την επαφή με τη μητέρα να την επιτρέπουν ακόμη και σε τέτοιες συνθήκες.

@Τζινα38 με το καλό να την πάρετε στο σπίτι την μπεμπούλα σας.Σας είπαν κατά προσέγγιση πότε; Φανράζομαι πόσο ανυπόμονη είσαι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου..  σήμερα που τους ρώτησα μου είπαν ότι σίγουρα άλλη μια βδομάδα θα μείνει μέσα.. όπως το υπολογίζω σε 10 μέρες περίπου θα την πάρουμε εκτός απροόπτου βέβαια.. μέχρι στιγμής είναι σταθερή η εξέλιξη της και κάθε μέρα κάνει και ένα βήμα 

  • Μου αρέσει 5

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τζινα38 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου..  σήμερα που τους ρώτησα μου είπαν ότι σίγουρα άλλη μια βδομάδα θα μείνει μέσα.. όπως το υπολογίζω σε 10 μέρες περίπου θα την πάρουμε εκτός απροόπτου βέβαια.. μέχρι στιγμής είναι σταθερή η εξέλιξη της και κάθε μέρα κάνει και ένα βήμα 

Μέτρα αντίστροφα Τζινάκι!Μπράβο στην μπεμπούλα σου που είναι δυνατή και κάθε μέρα πάει καλύτερα.Θέλει να πάει στο σπίτι με τη μανούλα χεχε.Όλα τα μωράκια πάντως εντός του μαιευτηρίου χάνουν γραμμάρια μετά τη γέννα.Ο γιος μου είχε χάσει 200γρ. την δεύτερη μέρα που τον ζυγίσαμε κι εγώ είχα βάλει τα κλάμματα απο την στενοχώρια μου.Η μαία όμως με διαβεβαιώσε πως αυτό συμβαίνει στα περισσότερα μωράκια αν όχι σε όλα και πως γρήγορα θα τα αναπλήρωνε, όπως κι έγινε.Συνέχισε με τις αντλήσεις μέχρι να έρθει στο σπίτι η μικρούλα.Ο θηλασμός αξίζει και θα είναι ωφέλιμος για το μωράκι σου :x

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

@Τζινα38 θα περάσουν οι μέρες γρήγορα, θα δυναμώνει όλο και περισσότερο και θα την πάρεις στο σπιτακι σου..

Κορίτσια μου έγω πήρα.. Είδα τη μικρούλα μου.. Το ισχιο μου όντως έχει επιβαρυνθεί και χρειάζομαι ξεκούραση.. Την πέτυχε ο γιατρός σε απίστευτη πόζα.. Αχ από τωρα είμαι η μαμά κουκουβάγια.. Χαχαχαχα.. Βέβαια μετά επειδή την ενοχλούσε ο υπερηχος, έβαλε τα χέρια της στο κεφάλι και ήταν πολύ αστείο όλο αυτό.. Είναι 1710 γραμμάρια, είμαι στη 33 εβδομάδα.. Μου είπε ότι θα βγει μικρούλα αλλά μεγαλώνει φυσιολογικά.. Το ανώτερο να γεννηθεί περίπου 3 κιλά.. Αυτά τα νέα μου.. Σκέφτομαι ο, τι έχω πάρει φορμάκια από 0 έως 3.. Μήπως θα της είναι μεγάλα; να της αγοράσω κανένα για νεογέννητο;

Εύχομαι και στις υπόλοιπες που έχετε σύντομα ραντεβού με τον γιατρό, να τα δείτε και να τα χαρείτε.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

@Αντζελίνα 30 μου αφού μεγαλώνει φυσιολογικά αυτό έχει σημασία!! Τα έχουμε πει αυτά!! Και εμένα η κορη μου 3100 γεννήθηκε.  Όσο για τα φορμακια θα δεις ότι μεγαλώνουν τοοοοσο γρήγορα, πιστεύω άδικα θα χαλάσεις λεφτά!! Καλοκαιρι θα είναι και να της ειναι λίγο άνετα δε θα έχεις πρόβλημα ❤

 

Εμείς έχουμε γιατρό το πρωί, μιας και πήρε αναβολή το χθεσινό λόγω τοκετού! Μα σας το έχω ξαναπεί, αλλά είναι δυνατόν όλο το βράδυ να είναι ήσυχος και με το που ξυπνάω εγώ να ξυπνάει και αυτός και να αρχίζει τις έντονες κινήσεις?? Με αφήνει να κοιμηθώ... μα τι μωρό είναι αυτο?? @Αντζελίνα 30 κι άλλη κουκουβάγια εδώ χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;;; Εμείς είμαστε καλά και ξεκουραζόμαστε στο σπίτι. Ο μικρός γενικά είναι πολύ δραστήριος αν και μερικές μέρες παίρνει "ρεπό" και είναι πιο ήρεμος, αλλά την ρίχνει την κλωτσιά του και κάνει τα κυματακια του. Οπότε, είμαι ήσυχη. Στο nonstress παταγα συνέχεια το κουμπί. Λοιπόν, σήμερα κορίτσια πήρα την απόφαση με τον σύζυγο να πάμε να δούμε για καρότσι και για καθισματακι. Και μετά να συγκρίνουμε τις τιμές στο ίντερνετ κλπ και να δούμε πως και τι θα πάρουμε. Εντάξει δεν θα καθίσω με τις ώρες, ισα ίσα να τα δω και εγώ λίγο από κοντά.

@Τζινα38 υπομονή!!! Με το καλό να πάρεις τη μπέμπα σου στο σπίτι σύντομα και να την γεμίσεις φιλιά!!!

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιλιτσες!!! Πως μου είστε?

Άντε @Τζινα38 μου να περάσουν οι μέρες γρήγορα να την πάρεις αγκαλίτσα με το καλό τη μπεμπουλα σου!!!

@_marjio περιμένουμε νέα από το γιατρό!!

@Αντζελίνα 30 μια χαρά θα της είναι τα φορμακια που πήρες πιστεύω!!

Πήγα κι εγώ στο γερμανικό κορίτσια να πάρω το θερμόμετρο αλλά δεν είχαν αφήσει ούτε ένα!! Βρήκα τελικά ένα κολάν εγκυμοσύνης για εμένα και εννοείται το πήρα γιατί και το προηγούμενο με είχε βολεψει απίστευτα!

Καλέ κι εμένα με αφήνει το μωράκι μου και κοιμάμαι κανονικότατα!! Ούτε κλωτσιές ούτε τίποτα, ξυπνάει το πρωί λίγο μετά αφού σηκωθώ εγώ! Μα τι καλά παιδάκια έχουμε! .. τι καλά να είναι έτσι και μετά τη γέννηση τους!! Το μόνο που με ενοχλεί στον ύπνο είναι που πιάνεται ο γοφος μου γιατί προσπαθώ να κοιμάμαι κυρίως αριστερά.. κατά τα άλλα για 9ο μήνα μία χαρά κοιμάμαι!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου

Εγω πηγα χθες σ αυτο το σουπερ κ δε βρηκα ουτε κ γω  θερμομετρο..:-(..αλλααα..πηρα το μαξιλαρι θηλασμου!! Τι εργαλειο ειναι αυτοοο ρε παιδια;!;! Χαχχαχ.. @V_baby καλα ψωνια τι ωραια που ειναι αυτα!! @_marjio με το καλο να δεις το μπεμπακι σου!! @Αντζελίνα 30 κ μενα τα ιδια μου ειχε πει!!! Στις 32 εβδ ηταν 1600.. εσενα ήταν παντα πιο μικρουλι η τωρα στο πε πρωτη φορα;πανρως κ γω λιγα φπρμακια πηρα για 0 γιατι οκ θα βγει νιρκουλης αλλα μεγαλωνουν μωρε γρηγορα. Κ καλοκαιρι κιολας..οποτε!! @Τζινα38 νερο θα περασουν οι μερες κ θα ειστε αχωριστεες!!!

Κατ αλλα τι ωραιος καιρός!!!!!!! Αντε σκ παλι..να εχω παλι παρεα τον αντρα μου!!! Εσεις οσες δεν εχετε παιδακια δε ωαριεστε καποια στιγμή μες τη μερα;

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!εγω βρε κοριτσια χρησιμοποιώ θερμομετρο υδράργυρου...δε ξερω νομιζω πως αν βαλω ηλεκτρονικο θα εχω αμφιβολίες,βασικα δε νομιζω σιγουρα!εχω κ απο τα δυο...ενταξει δεν εχουν μεγαλη απόκλιση...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Emma9 εγώ προσωπικά όταν είμαι μόνη μου βαριέμαι απίστευτα τώρα που δε μπορώ να κάνω κ πολλά πράγματα για να περνάει η ώρα. Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να έχω εδώ το μπομπιρακο να περνάει η ώρα μου ευχάριστα αλλά λογικά πρώτα ο Θεός έχω δύο μήνες γεμάτους ακόμα!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Είχα πάει στο γιατρό σήμερα, γενικά όλα καλα. Μου είπε ότι τον βγάζει τον μικρό δύο βδομάδες μεγαλύτερο, μου έπιασε και τη κοιλιά και μου πε πως μπορεί να είναι και πιο μεγάλος γιατι τον έπιανε σε όλη τη κοιλιά, και τον υπολογίζει στα 2500 με 2700. Και μετα μου λέει "είναι πολύ μεγάλος και δε ξέρω και πώς θα τον βγάλεις από κει κάτω". Δεν είπα κάτι εκείνη την ώρα(το μετάνιωσα) αλλά μετά σκεφτόμουν μήπως με προετοιμάζει για καισαρική; Είναι λόγος για καισαρική το μέγεθος του μωρού;; Γενικά δεν έχω ακούσει γενικά να υπάρχει θέμα με το αν είναι το μωρό μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Μου πε θα με ξαναδεί σε δέκα μέρες, όπου αν μου ξαναπεί κάτι για το μέγεθος θα του απαντήσω αναλόγως. Σήμερα κόλλησα να απαντήσω και το σκυλομετανιωσα. Έχω προβληματιστεί κορίτσια μου.


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήρθα με νέα για αγορές πάλι!:PΓια νυχτικά μαιευτηρίου αυτη την φορά! Επειδή ψαχνοντας σε μαγαζια συνοικιακά ολα ήταν ή γριίτικα ή....για να κάνεις κι άλλο μπε μπε:lol: δεν εμεινα ικανοποιημένη κι επειδη στα πολυκαταστηματα βρεφικων οι τιμές ήταν εξωπραγματικές για την τσέπη μου (ε, οχι και 70€ για νυχτικάκι που θα χρησιμοποιηθεί μόνο 2-3 μήνες), έψαξα λοιπον διαδυκτιακά και έπεσα πανω στο moromou . gr

Για όσες δεν έχετε πάρει ακόμα και ψάχνετε κάτι οικονομικό αλλα και κομψό, έχει απλά νυχτικάκια βαμβακερά, με κουμπια για να διευκολύνει τον θηλασμο και τα στέλνουν και άμεσα! Το αναφέρω γιατι ως γνωστον γινεται χαμος στα ταχυδρομεια αυτο το διαστημα κι όμως μόλις τα παρέλαβα στην πόρτα μου μετά απο μόνο μια εβδομάδα αναμονής! Στην ιστοσελιδα θα βρειτε πινακακι με διαστασεις για να μην πέσετε εξω στο νούμερο! Εγω με το που ανοιξα το κουτι τρομαξα! Ωχ λεω την πάτησα! Τι τεραστια τσουβαλια ειναι αυτά!! Και τα δοκιμασα κοριτσια και ήταν σαν να ραφτηκαν επανω μου! ΠΟΣΟ ΕΧΩ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΘΕΕ ΜΟΥ!!:lol::lol: Η αδερφη μου που τα ειδε (σε φωτο) μου λεει βρε αυτα μοιαζουν με φορεματακια κι οχι με νυχτικα!! Μα έχουν μέχρι και τσέπες!! Χαχαχαχα πολύ τα χάρηκα!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;

Είχα πάει στο γιατρό σήμερα, γενικά όλα καλα. Μου είπε ότι τον βγάζει τον μικρό δύο βδομάδες μεγαλύτερο, μου έπιασε και τη κοιλιά και μου πε πως μπορεί να είναι και πιο μεγάλος γιατι τον έπιανε σε όλη τη κοιλιά, και τον υπολογίζει στα 2500 με 2700. Και μετα μου λέει "είναι πολύ μεγάλος και δε ξέρω και πώς θα τον βγάλεις από κει κάτω". Δεν είπα κάτι εκείνη την ώρα(το μετάνιωσα) αλλά μετά σκεφτόμουν μήπως με προετοιμάζει για καισαρική; Είναι λόγος για καισαρική το μέγεθος του μωρού;; Γενικά δεν έχω ακούσει γενικά να υπάρχει θέμα με το αν είναι το μωρό μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Μου πε θα με ξαναδεί σε δέκα μέρες, όπου αν μου ξαναπεί κάτι για το μέγεθος θα του απαντήσω αναλόγως. Σήμερα κόλλησα να απαντήσω και το σκυλομετανιωσα. Έχω προβληματιστεί κορίτσια μου.

Γιγαντακος!!! Χαχχχαχα..κοιτα μπορει να σε προετοιμαζει για καισαρικη ή για φυσιολογ με τεχνητούς..γιατι το ιδιο ακριβως συναιβει στη φίλη μου που γεννησε χθες..επειδη ηταν τσουπωτος ο μπεμπης της λεει αν τον αφησουμε να βγει οποτε θελει κ κλεισει δηλ 40 εβδομ θα βγει 4κιλα κ θα ταλαιπωρηθείςκ εσυ κ εκεινο..οποτε της ειχε πει στις 38 εβδομ να της το παρει με προκληση..αλλα τελικα εφτασε 39 ο τραχηλος δε μαλακωνε κ τελικα καισαρικη..βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..τωρα αν ειναι οντως έτσι κ δεν το κανουν απλα για να μην εχουν απρογραμμαριστες γεννες τι να σου πω βρε κοριτσι μου..

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Γιγαντακος!!! Χαχχχαχα..κοιτα μπορει να σε προετοιμαζει για καισαρικη ή για φυσιολογ με τεχνητούς..γιατι το ιδιο ακριβως συναιβει στη φίλη μου που γεννησε χθες..επειδη ηταν τσουπωτος ο μπεμπης της λεει αν τον αφησουμε να βγει οποτε θελει κ κλεισει δηλ 40 εβδομ θα βγει 4κιλα κ θα ταλαιπωρηθείςκ εσυ κ εκεινο..οποτε της ειχε πει στις 38 εβδομ να της το παρει με προκληση..αλλα τελικα εφτασε 39 ο τραχηλος δε μαλακωνε κ τελικα καισαρικη..βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..τωρα αν ειναι οντως έτσι κ δεν το κανουν απλα για να μην εχουν απρογραμμαριστες γεννες τι να σου πω βρε κοριτσι μου..

Συμφωνώ κι εγώ. Καλό θα είναι την επόμενη φορά να τον ρωτήσεις τι εννοεί και εφόσον δεν θέλεις καισαρική να του το κάνεις ξεκάθαρο απο τώρα.Κι η δικιά μου η μπεμπόνα μεγάλη είναι σκέψου και του χα πει του γιατρου πως ανησυχω μην με τραυματισει πολυ στον τοκετο και με "μαλωσε". Οσο κι αν μεγαλώσει μου πε θα το παλέψουμε μαζί εκείνη την στιγμή.Κι οτι όσο απρόβλεπτος κι αν είναι ο τοκετός είναι δικαίωμα σου να διαλέξεις τι θα κάνεις με το σώμα σου.Συζητήστε το αναλυτικά είτε με τον ίδιο είτε με την μαία αν θα εχεις.

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλάκι είπε:

Συμφωνώ κι εγώ. Καλό θα είναι την επόμενη φορά να τον ρωτήσεις τι εννοεί και εφόσον δεν θέλεις καισαρική να του το κάνεις ξεκάθαρο απο τώρα.Κι η δικιά μου η μπεμπόνα μεγάλη είναι σκέψου και του χα πει του γιατρου πως ανησυχω μην με τραυματισει πολυ στον τοκετο και με "μαλωσε". Οσο κι αν μεγαλώσει μου πε θα το παλέψουμε μαζί εκείνη την στιγμή.Κι οτι όσο απρόβλεπτος κι αν είναι ο τοκετός είναι δικαίωμα σου να διαλέξεις τι θα κάνεις με το σώμα σου.Συζητήστε το αναλυτικά είτε με τον ίδιο είτε με την μαία αν θα εχεις.

Θα του το πω την επόμενη φορά. Μαία δε θα χω. Γενικά είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και φαντασου σήμερα τον είδα το πρωί πολύ βιαστικά λίγο πριν μπει σε χειρουργείο. Τα παμε στο πόδι με λιγα λόγια, ίσα ίσα να δει το μωρό και να μου γράψει εξετάσεις. Δε ξέρω κάτι δε μου κάθησε καλά σε αυτό που μου πε.

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...