Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Vila είπε:

@Emma9 εννοείς να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό και αν δεις ότι αντέχεις να το κρατήσεις τελικά στο δωμάτιο? 

Η μαία της κλινικής μου είπε πως το δηλώνουμε μπαίνοντας στην κλινική για τον λόγο ότι σε δωμάτιο rooming in έχουν όλες οι μανούλες τα μωράκια μαζί.. δηλαδή χωρίζουν τις μανούλες στα δωμάτια σύμφωνα με το τι έχουν δηλώσει..

@FofiK και @_marjio με πείσατε!! Η αλήθεια είναι πως αυτό είχα στο νου μου, πως θα είναι ωραίο και καλό για το μωράκι να με νιώθει δίπλα του! Απλά επειδή δεν έχω καμία εμπειρία σκέφτομαι μήπως θα αγχωθω και μήπως κάτι δεν πάει καλά! Φαντάζομαι πως αν χρειαστώ βοήθεια θα μπορώ να καλέσω τις μαίες να το πάρουν για λίγο πχ να το αλλάξουν ή για να μπω να κάνω ένα ντουζακι.. είναι και όλο αυτό με τα μέτρα προστασίας που δε θα μπορώ να έχω εκεί τη μαμά μου.. το είχα αλλιώς στο μυαλό μου! Ίσως γι αυτό νιώθω άγχος

Καπως ετσι..εχω πει οσο μπορεσω κ νομιζω θα τα καταφερω θελω αποκλειστικο θηλασμο..θα δουμε..ξερω γω..στο ιδιο μαιευτηριο που ηταν κ η φιλη μου με μενα ετσι το εκανε κ ουσιαστικα το ειχε μονιμα διπλα..τωρα τι να πω..θα δουμε..γιατι απ τη μια σκεφτομαι δε θελω να τον αποχωριστω αλλα απ την αλλη οταν για παραδειγμα βγαινω για περπατημα που θα πρεπει να γίνει πολυ αμεσα λογω καισαρικης που μεινει μονο του στο δωμάτιο;!;! Κ καπως ετσι καταλαβαίνωποσο δεν εχω ιδεα απ ολα αυτα κ αγχωνομαι!!!!;)

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Emma9 είπε:

Καπως ετσι..εχω πει οσο μπορεσω κ νομιζω θα τα καταφερω θελω αποκλειστικο θηλασμο..θα δουμε..ξερω γω..στο ιδιο μαιευτηριο που ηταν κ η φιλη μου με μενα ετσι το εκανε κ ουσιαστικα το ειχε μονιμα διπλα..τωρα τι να πω..θα δουμε..γιατι απ τη μια σκεφτομαι δε θελω να τον αποχωριστω αλλα απ την αλλη οταν για παραδειγμα βγαινω για περπατημα που θα πρεπει να γίνει πολυ αμεσα λογω καισαρικης που μεινει μονο του στο δωμάτιο;!;! Κ καπως ετσι καταλαβαίνωποσο δεν εχω ιδεα απ ολα αυτα κ αγχωνομαι!!!!;)

Σε ιδιωτικό μαιευτήριο δε θα είσαι? Αν ναι, μπορείς να δίνεις το μωρό παρόλο που έχεις ζητήσει rooming in, τουλάχιστον έτσι ήταν στα δύο μαιευτήρια που ήμουν εγώ! Δλδ θα το ταΐζεις όσο βλέπεις ότι κάθεται στο στήθος και μετά μπορείς να ζητήσεις να το πάρουν για καμία ώρα!!

 

Καλημέρα κορίτσια μου!! Τι κανετε??

Πόσο βοηθάει ο καιρός αυτός εμάς τις έγκυες! Αλλο πράμα! Εντωμεταξύ το πουλάκι μου το βράδυ ειναι όσο ήσυχο πρέπει και κοιμάμαι και εγώ! Μακάρι να το κρατήσει αυτό και μετά τη γέννηση του χαχαχα λεεεεεμε τώρα!!!

  • Χαχα 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Όντως ο καιρός υπέροχος! Και φαντάσου είμαι τύπος που μισώ τη συννεφιά και τον μουντό καιρό! :D ας κρατήσει όσο μπορεί έτσι γιατί η ζέστη που είχε πριν δέκα μέρες δεν παλευοταν!

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας τι κάνετε σήμερα? Ευτυχώς όντως έχει δροσίσει γιατί η ζέστη δε παλεύεται. Σήμερα είχα κ τη πρώτη μου πτώση ευτυχώς δε χτύπησα τη κοιλιά πιστεύω να μην έπαθε τπτ ο μικρός μου. Θα το έχω άγχος νομίζω ολή μέρα πφφφφ.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου, 

Ο καιρος ειναι τελειος..καλα εγω αγαοω χειμωνα κ βροχες ποσο μαλλον τωρα που ειμαι ετσι κ ειμαι κ κλεισμενη σπιτι..χιχι.. @Gianna! μου πιστευω δε θα εγινε κατι γιατι τα μωρα προστατευονται πολυ οποτε μην αγχωνεσαι.. @_marjio μου μαλλον ετσι θα το κανω!!! Εενταξει η τζινα, η v_baby ρε κορίτσια που ειναι;;να ναι ολα καλα ευχομαι!!! Κατ αλλα πως ειστε;;;εγω αποφασισα να γινω μεγαλη καρδια σημερα κ να φτιαξω μουσακα στον αντρουλι μου,  που εμένα δεν μ αρεσει ιδιαιτερα αλλα αφου του αρεσει..ας του τον κανω τωρα γιατι μετα δε ξανα βλεπω να τρωει το υπολοιπο καλοκαιρι..χαχχα ..εσεις τι μαγειρευετε;;;

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emma9 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου, 

Ο καιρος ειναι τελειος..καλα εγω αγαοω χειμωνα κ βροχες ποσο μαλλον τωρα που ειμαι ετσι κ ειμαι κ κλεισμενη σπιτι..χιχι.. @Gianna! μου πιστευω δε θα εγινε κατι γιατι τα μωρα προστατευονται πολυ οποτε μην αγχωνεσαι.. @_marjio μου μαλλον ετσι θα το κανω!!! Εενταξει η τζινα, η v_baby ρε κορίτσια που ειναι;;να ναι ολα καλα ευχομαι!!! Κατ αλλα πως ειστε;;;εγω αποφασισα να γινω μεγαλη καρδια σημερα κ να φτιαξω μουσακα στον αντρουλι μου,  που εμένα δεν μ αρεσει ιδιαιτερα αλλα αφου του αρεσει..ας του τον κανω τωρα γιατι μετα δε ξανα βλεπω να τρωει το υπολοιπο καλοκαιρι..χαχχα ..εσεις τι μαγειρευετε;;;

@Emma9 το καλό είναι ότι νιώθω τις κινήσεις του κ εκεί ηρεμώ ο άντρας μου βέβαια έχει αγχωθει κ δεν είναι εδώ κ με περνει οπότε μπορεί τηλέφωνο κ με ρωτάει αν πονάω αν έχω κάτι να έρθει να πάμε στο γιατρό. Εντάξει κ εγώ φοβήθηκα αλλά αφού τον νιώθω πιστεύω ότι όλα είναι καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε @Gianna! ελπίζω να μην ειναι τίποτα, πως έπεσες; μείνε ήρεμη σήμερα και αν κάτι σε ανησυχήσει εννοείται τηλέφωνο στο γιατρό!!

Εγώ μιας και χειμωνιασε θα κάνω μοσχαρόσουπα σήμερα! 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Έλα βρε @Gianna! ελπίζω να μην ειναι τίποτα, πως έπεσες; μείνε ήρεμη σήμερα και αν κάτι σε ανησυχήσει εννοείται τηλέφωνο στο γιατρό!!

Εγώ μιας και χειμωνιασε θα κάνω μοσχαρόσουπα σήμερα! 

@_marjio πήγα να βγάλω τα ρούχα για άπλωμα κ γλυστρισα κ στο δεύτερο βήμα έπεσα αλλά έβαλα τα χέρια μπροστά κ γόνατα κ δε χτύπησα καθόλου στη κοιλιά δεν ένιωσα ούτε κάποιο τράβηγμα τπτ. Το καλό είναι ότι ακόμα κ τώρα κουνιέται είναι δραστήριος. Θα στείλω στη γιατρό μου να της το πω να δω τι θα μου πει κ αυτή

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια και κοιλιτσες!

@Gianna! μου ειναι πολύ καλά προστατευμένο το μωράκι σου στη κοιλίτσα μέσα! Μίλα και με τη γιατρό σου να σε καθησυχάσει για να καθησυχαστει και ο άντρας σου :)

μοσχαροσουπα βλέπω , μουσακά βλέπω πωπω κορίτσια μου τρέχουν τα σάλια!

Εγώ θα φτιάξω φάβα σήμερα, κι έχω και ντολμαδάκια γιαλαντζι που μου έστειλε η μανούλα μου! Πώς θα κρατηθώ να μη βάλω κι ένα ουζακι να πιω δε ξέρω χαχαχχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου? Εγώ μετά το προχθεσινο ξενυχτι κοιμήθηκα σαν πουλάκι.. Είχε κ ωραία δροσιά!! Η κοιλιά απόλυτη ηρεμία χθες οπότε ησύχασα κ εγώ. Φτου φτου! 

@Gianna! Πάλι καλά δεν χτύπησες την κοιλιά βρε κορίτσι μου! Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου αφού το αισθάνεσαι κ συνέχεια.στειλε κ στην γιατρό να μην έχεις καμιά αμφιβολία.

Εγω σήμερα κάνω γεμιστά. Πεινάω εντωμεταξύ πάρα πολύ σήμερα!!! Έχω φάει 2 φορές ως τώρα κ γουργουριζει η κοιλιά.. Θα ζυγιστω για να μου κοπεί λίγο η όρεξη χαχα

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Gianna! είπε:

@Emma9 το καλό είναι ότι νιώθω τις κινήσεις του κ εκεί ηρεμώ ο άντρας μου βέβαια έχει αγχωθει κ δεν είναι εδώ κ με περνει οπότε μπορεί τηλέφωνο κ με ρωτάει αν πονάω αν έχω κάτι να έρθει να πάμε στο γιατρό. Εντάξει κ εγώ φοβήθηκα αλλά αφού τον νιώθω πιστεύω ότι όλα είναι καλά!

Ολα καλα, μην αγχωνεσαι αφου κουνιεται κ δεν πονας καπου ..το πολυ πολυ αν σε αγχωνει τοσο παρε το γιατρο σου να πας για ενα υπερηχο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Just now, FofiK είπε:

Γεια σας κοριτσάκια και κοιλιτσες!

@Gianna! μου ειναι πολύ καλά προστατευμένο το μωράκι σου στη κοιλίτσα μέσα! Μίλα και με τη γιατρό σου να σε καθησυχάσει για να καθησυχαστει και ο άντρας σου :)

μοσχαροσουπα βλέπω , μουσακά βλέπω πωπω κορίτσια μου τρέχουν τα σάλια!

Εγώ θα φτιάξω φάβα σήμερα, κι έχω και ντολμαδάκια γιαλαντζι που μου έστειλε η μανούλα μου! Πώς θα κρατηθώ να μη βάλω κι ένα ουζακι να πιω δε ξέρω χαχαχχαχαχα

Αχχχχ ντολαμαδακια γιαλατζι..λοιπον στειλε μου ντολμαδακια σου στελνω μουσακα!!! ΧΑΧΧΑ

  • Χαχα 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

 @Gianna!  μου αφού μίλησες με τη γιατρό τότε θα σε κατευθύνει σε οτιδήποτε! Όλα καλά θα είναι αφού δε χτύπησες τη κοιλίτσα!!

Εγώ έκανα όλο το σπίτι και κάτι έχω πάθει με τις μυρωδιές εντωμεταξύ,  τρίβω τρίβω να είναι όλα καθαρά και στο μπάνιο συνεχίζει κάτι να μου μυρίζει μετά από ένα τόνο καθαριστικά....αυτή η μύτη πια στην εγκυμοσύνη παραγινε ευαίσθητη χαχα 

Αύριο επιτέλους θα πάμε μαζί με τον άντρα μου στο γιατρό και μετά στη μαια!! Ευτυχώς έχει δροσιά γιατί είναι μεσημέρι το ραντεβού και σε άλλη περίπτωση θα σκαγαμε..όλα καλά όμως!! Nst  πότε κάνουν κανονικα; ούτε που θυμάμαι.. νομίζω κατά τις 36 εβδομάδες?? 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες σας... τα πράγματα από χθες πάνε καλύτερα... το ουρικό σε μία μέρα από 9,1 έπεσε στο 7,9 ενώ οι πιέσεις μου με τη βοήθεια και των αντιυπερτασικών κινούνται πλέον κάτω από 14 η μεγάλη και κάτω από 9 η μικρή... ενώ και η crp μου χθες είχε πέσει στο 1,69 από 2,97...

οπότε, προς το παρόν τουλάχιστον, απομακρύνεται ο κίνδυνος της άμεσης γέννας...

το συγκλονιστικό που έμαθα όμως, όταν πήγα τη Δευτέρα το βράδυ στην ενδοκρινολόγου μου για να μου φτάξει το πρωτόκολλο για το χειρουργείο σχετικά με τον διαβήτη, ξέρετε ποιο είναι;;; ό,τι ότι έτρωγα τους τελευταίους μήνες ανεβάζει το ουρικό και ότι απέφευγα το κρατάει κάτω... δηλ. με σπανάκι, ντομάτες, κρεμμύδια, ψάρια κλπ ανεβαίνει στο θεό, ενώ μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, γλυκά, αλάτι, κρέμες γάλακτος, κοκα κόλα, ζάχαρη κλπ το κρατάνε κάτω... αχαχαχαχαχαχαχα

εγώ με τον διαβήτη κύησης έκανα αυστηρή διατροφή για να μην κάνω και τις ενέσεις ινσουλίνης ταχείας... έκανα κάθε μέρα τις 24ώρου και σπανίως και νιώθοντας και τύψεις, έκανα καμιά ταχείας αν είχα φάει πχ τα ντολμαδάκια της μαμάς μου (1 φορά) ή καμιά πίτα... αχαχαχαχαχαχα... και ότι φυσικά οι υδατάνθρακες είναι απαραίτητοι γιατί αλλιώς ναι μεν ο οργανισμός αναγκάζεται να κάψει την πρωτεΐνη και καίει έτσι λίπος αλλά δυστυχώς επιβαρύνονται πάρα πολύ τα νεφρά λόγω της υψηλής πρωτεΐνης... εγώ παλιότερα που είχα κάνει ντουκάν και είχα χάσει 40 κιλά είχα εξαιρετικές εξετάσεις.... αλλά είχα ξεχάσει ότι στη διατροφή αυτή είναι απαραίτητες 2 κουταλιές πίτουρο βρώμης την ημέρα για τους υδατάνθρακες και άπειρο νερό... και τι τελευταίες βδομάδες όντως δεν έπινα πολύ νερό...

η ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είμαι πολύ καλά ρυθμισμένη αλλά τώρα θα επικεντρωθούμε στο ουρικό... οπότε κομμένα τα παραπάνω τα "υγιεινά" που σας είπα και ξεκινάω όλα τα απαγορευμένα.. με μετρήσεις πριν και μετά , ινσουλίνη ταχείας και διόρθωση στη 1 ώρα αν χρειαστεί... εγώ φοβόμουν ακόμα κι αν ήμουν 140 π.χ. μετά από 1 ώρα αλλά μου είπε ότι δεν τρέχει τίποτα γιατί θα κάνω μια διορθωτική και θα πέσει... η 1 ώρα δεν μας νοιάζει... το πρόβλημα θα ήταν αν ανέβαινα 190 και 200 και χρειαζόμουν ταχείας 10 και 15 μονάδες αντί για 3-4 που θα κάνω τώρα...

επίσης θέλει και πάρα πολύ νερό... τέλος μου είπε ότι αν βάλω κιλά με τους υδατάνθρακες να μη με νοιάζει γιατί θα μου δώσει άλλες ενέσεις μετά... και επειδή είχα να τη δω και μήνες από κοντά, αφού λόγω μέτρων συνεννοούμασταν από το viber, μου είπε ότι έχω αδυνατίσει πολύ και φαίνεται... 

τώρα νεώτερα θα έχω την Πέμπτη οπότε και θα επαναλάβω τα εργαστηριακά, τον καρδιοτοκογράφο και τον υπέρηχο καρδιάς... 

ωστόσο από χθες κάτι νιώθω να έχει αλλάξει... σαν να έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου ένα πράγμα... αχαχαχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

@Athinaa βουρ στα απαγορευμένα ε?? Που να το ήξερες τόσο καιρό; Θύμισε μου υπέρηχο καρδιάς γιατί κανετε συνέχεια? 

αυτόν τον 3ο τώρα θα τον κάνουμε επειδή στον επαναληπτικό δεν κουνιόταν και δεν μπορούσε να κάνει τις μετρήσεις σωστά, εκτός από τις βασικές της καρδιάς... και τον ελέγχουμε συνέχεια με doppler, καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο -από τότε που βγήκα από το νοσοκομείο με την υποψία της βαριάς λοίμωξης λόγω υψηλής crp- για να βλέπουμε πώς μεγαλώνει και αν είναι μέσα στα όρια... επειδή πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μπω εκτάκτως για καισαρική...

όσο για τους υδατάνθρακες ευτυχώς που δεν το ήξερα γιατί ναι μεν θα ρύθμιζα το ζάχαρο αλλά θα με κατέβαζαν με γερανό... αχαχαχαχαχαχαχα... και τώρα μετά τις προχθεσινές και χθεσινές κραιπάλες -έφαγα χθες ψωμί μετά από μήνες, μόνο αυτό σου λέω- προσπαθώ να τρώω υδατάνθρακες σε ένα γεύμα την ημέρα... πχ τώρα ετοιμάζω φαχίτας με κοτόπουλο... αχαχαχαχαχαχαχα

ωστόσο από προχθές είμαι 1 κιλό κάτω... βέβαια με αυτά τα 2 κιλά πάνω κάτω παίζω όλους τους τελευταίους μήνες αλλά είχα φοβηθεί μήπως με τόσο υδατάνθρακα πάρω ξαφνικά την ανηφόρα... και δεν είμαι καμία υστερική με το σώμα μου... αλλά είμαι ήδη υπέρβαρη για να μην πω παχύσαρκη οπότε ότι πάρω θα με ταλαιπωρήσει πολύ μετά για να μπορώ να είμαι λειτουργική...

  • Μου αρέσει 3

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...