Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Για τις συμβουλές βρε είναι τέλειες! Όπως και η περιγραφή! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτής της θεωρίας είμαι άρμεγμα φουλ! Τι δεν μπορούν? Εμείς πώς μπορούμε? Μάλιστα του είπα αν δεν μπορείς και πολύ δεν με νοιάζει ας κάνουμε τα προκαταρκτικά αλλά όταν είναι η στιγμή βουρ μέσα! :Pεμεις έχουμε μείνει στο πλάγια, να μην βλέπει και τη κοιλουμπα πολύ και του θυμίζει τη κατάσταση! Και χαμηλό φωτισμό :D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

3 hours ago, Renez said:

Αχχ Αναστασία μου ευχαριστούμε πολύ πολύ!! 

Πρέπει να κάνω υπομονή τώρα που λες κ εσύ να σταματήσει ο πόνος..κ θα το κάνω!! Στο ένα ευτυχώς δε με πονάει τόσο..είναι υποφερτό πολύ το άλλο έχει κάνει μια πληγουλα κ με ψιλό πεθαίνει..

Τι να κάνω να μη το δωσω για μια μέρα να ισιωσει κ να το δώσω μετά? Να δώσω με ψευδοθηλη? Ή να συνεχίσω όπως κάνω δλδ το δίνω για λίγο όσο αντέχω γτ φοβάμαι για τη παραγωγή του κ ταιζω πολύ από το άλλο..

Θήλαστρο έχεις πάρει? Μερικοί όταν έχουν ένα πληγωμένο στήθος αντί να θηλάσουν αντλούν με το θήλαστρο λιγάκι από εκείνη τη μεριά (υποτίθεται ότι πονάει λιγότερο από ότι ο θηλασμός), ίσα ίσα για να μη μειωθεί η παραγωγή. Αυτό μόνο για κάνα-δυο μέρες, όσο χρειαστεί για να γιατρευτεί λίγο το στήθος και να μην υποφέρεις. Το ίδιο βέβαια μπορείς να κάνεις και με μασάζ (ή το άρμεγμα που λέμε, χαχα) με τα χέρια!

 

1 hour ago, Nina13 said:

Είδες? Στα λόγια μου έρχεσαι.. Είναι αλλιώς όταν ξέρεις.. Εμείς που έχουμε και παιδι πισω μας  ... 

Εγώ δεν έχω και που να τον αφήσω εκείνα τα βράδια.. Ο θεος βοηθός.. 

Θα φθάσει καμια από'μας την πητ ... Μπα δεν νομίζω χαχαχαχα

@Anastasia05 @elenioz @Hliolousti @Marti @Annou @LadyP @P.L.L. @Irinoula86 @Christinα @marianna1986 @Eva137 @Eirini_ka

Εγώ έχω την εντύπωση ότι θα την ξεπεράσω την πητ μου, αλλά εύχομαι να βγω ψεύτρα!:wink: Θα δω αν θα μου πει και τίποτα καινούργιο ο γιατρός αύριο που έχω ραντεβού! 


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nina13 είπε:

Είδες? Στα λόγια μου έρχεσαι.. Είναι αλλιώς όταν ξέρεις.. Εμείς που έχουμε και παιδι πισω μας  ... 

Εγώ δεν έχω και που να τον αφήσω εκείνα τα βράδια.. Ο θεος βοηθός.. 

Θα φθάσει καμια από'μας την πητ ... Μπα δεν νομίζω χαχαχαχα

@Anastasia05 @elenioz @Hliolousti @Marti @Annou @LadyP @P.L.L. @Irinoula86 @Christinα @marianna1986 @Eva137 @Eirini_ka

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια και με το καλό οι υπολοιπες!!! Αυτό με τα ζώδια που γράφετε τι ειναι;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Nina13εγώ ΠΗΤ δεν φτάνω στάνταρ!next week έρχεται!!! Αύριο πάω γιατρουλη για τα τελευταία κανονισματα!:wub: Δεν κρατιέμαι, δεν μπορώ!

@Anastasia05 κι ο δικός μ το είχα πει πάλι! Ανήσυχος πολύ...για να δούμε... Τα καμάρια μας πως θα νιώσουν! Του έδωσα κι ένα κουτάκι με μπιμπερό να της κάνει κι αυτός δώρο κι αυτή τελικά θα του φέρει στολή μπατμαν!

Όσο για τα $€ksakia σας τι να πω? Αφού αντέχετε καλά κάνετε, βοηθάει! @OctoberMom το έχεις ψάξει το θέμα! Ξεζουμισε τον! Καλέ για το παιδί...όχι τπτ άλλο!:mrgreen:Εγώ δεν έχω κουράγιο,θα ξεβιδωθω! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ήρθα στις 10:30 με απλό ραντεβού για nst..(αν θυμάστε το Σάββατο είχα έναν τρελό πόνο άρχιζε από πλατη,πήγε μέση κ μετά κοιλιά αλλά σε σημείο που δε μπορούσα να σηκωθώ  από τον καναπε..για 9' που σας είχα πει κ ένιωθα πως μέχρι Τρίτη -τεταρτη θα γεννήσω..τεσπα..)

Αρχίζω καρδιοτοκογραφο με 40αρες κ στο 15' 70αρες κ 80αρες ανά 3'!!

Το βλέπει ο.γιατρος μου λέει πήγαινε σπίτι κάνε μπάνιο ξεκουράσου κ έλα κατά τις 6 έκτο αν πονέσεις πολύ νωρίτερα..

Ξεκινάω να φύγω αλλα με έπιασε ανασφαλεια κ αποφάσισα να μείνω..περπάτησα 30' με τον άντρα μου κ μετά πονούσα αρκετά το είπα στο γιατρό κ ξεκίνησε η εισαγωγή (κλισμα/αλλαγή ρούχων/ιστορικό ευτυχώς ήμουν ξυρισμένη!!) Με είχαν σε ένα δωμάτιο μόνη με το nst από 1-4 περίπου όπου με κοιτούσαν ανά 1 ώρα για διαστολή..στη διαστολή 3 μου έσπασε τα νερά η μαία να βοηθήσει τον τοκετό..

Διαστολή 5 άρχισα να πονάω πιο πολύ ζήτησα επισκληριδιο..έρχεται η αναισθησιολογος κ δε μπορούσε να βρει σημείο να την περάσει..με τρύπησαν 14 φορές(ναι αυτό ήταν το πιο ψυχοφθόρο κομμάτι της γέννας μου,δε πονούσα όσο κουραζομοθν κουλουρισμενη μαε πιέζουν 40' δίχως αποτέλεσμα..) εν τέλη αφού ήρθαν αλλοι 2 αναισθησιολογοι μου βρήκαν ένα σημείο το οποίο εν τέλη έπιασε ΜΟΝΟ τη δεξιά μεριά κ στην αριστερή πλέον διαστολή 8 να τα νιώθω όλο κανονικά..αποφάσισαν ότι δεν είχε νόημα η μισή μουδιασμενη κ δε χορήγησαν άλλο ούτε στη δεξιά..οπότε έμεινα "φυσική"..

Ο πόνος ο μεγάλος ήταν ένα 2 ωρο αλλά δόξα το Θεό είχα τόσο υπέροχες μαίες μου με άφηναν κ έκανα ότι στάση ήθελα(όρθια,καθιστή,στα 4,σε καρέκλα ΟΛΑ!!),με χαιδευαν,με αγκάλιαζαν,με ενθάρρυναν(ήμουν μέχρι της 9:30 που γέννησα ο πρώτος φυσιολογικος τοκετός στο Έλενα για σήμερα να ξέρετε!!στα ήρθε κ μια Συρια κοπέλα..όλα τα άλλα καισαρικές..οπότε είχαν ενθουσιαστεί η μαίες:P

Έτσι μπήκα 9 η ώρα στην αίθουσα τοκετού με διαστολή 9 κ πόνους τρελούς(νιώθεις σαν να θες να σπρώξεις για κακά στο τέλος!!) Εεε 4-5 σπρωξιες υπόθεση ήταν ο κύριος..9:20 γέννησα..στην αίθουσα ήμουν τόσο συγκεντρωμένη να σπρώξω σωστά που ειλικρινά δεν ένιωθα τον πόνο πλέον..τον είχα μόνο σαν καμπανάκι εκκίνησης!! Το ότι εν τέλη δεν έπιασε η επισκληριδιος παρότι λύγισα από τον πόνο σε ένα σημείο κ με συγκράτησαν οι μαίες να συνεχίσω γτ ήμουν ήδη με 8 διαστολή,το θεώρησα εν τέλη θείο δώρο! Ένιωσα τα πάντα κ έτσι ευγνώμων!! Προσωπικά παροτρυνω οποία κοπέλα φυσικά δεν έχει θέμα κ πάει για φτ να προσπαθήσει χωρίς επισκληριδιο κ το λέω εγώ που την είχα "κανονίσει" από τον πρώτο μήνα τρομάρα μου!! Θα με βριζετε σε ένα σημείο του τοκετού αλλά στο τέλος θα με καταλαβετε...

Μου έκανα περινεοτομη κ 3 ράμματα..δε με πονάνε καθόλου..έβαλαν ξυλοκαινη νβεβαια κ μετά πήρα παυσίπονο υπόθετο κ όλα καλά!!

Το μωρό μου το έδωσαν κατευθειαν αγκαλιά όσο με έραβαν δέρμα με δέρμα..μετά τον καθάρισαν κ ήθελαν να μου τον φέρουν για θηλασμό πριν πάω στο δωμάτιο(μας κρατάνε 1.5 ώρα για παρακολούθηση) είπα πως αν δε κλάψει να μην τον φέρουν γτ νυσταζα κ ήμουν εξαντλημενη..όντως κοιμήθηκα 30' κ μου τον έφεραν γτ νιαουρισε..μου τσεκαρε το στήθος η μαία είχα κ γάλα κ πυαρ τον εβαλε έπιασε αμέσως τράβηξε 5-6 φορές κ κοιμήθηκε..με καθυσηχασε η μαία όπως του είναι υπερ αρκετό..

Έπειτα ήρθα στο δωμάτιο μου τον έφεραν κ ξανά έβαλα στήθος..τράβηξε 4 φορές κ νάνι..αυτό στις 12:20 από τότε τον έβαλα άλλη μια φορά 2:20 γτ τον άκουσα να κάνει με τα χειλάκια του θηλαστικες κινήσεις αλλά μπααα..2 τζουρες.κ νάνι ο τύπος..

Κ έμεινα να τον χαζεύω..:x

Υγ: προσπάθησα να είμαι αναλυτικη γτ το ίδιο.ζητουσα κ εγώ κάθε φορά ι το κατανοώ!! Ότι θελήσετε να ρωτησετε μου λέτε ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

Eisai toso thetiki pou me trelaineis!!Bravo,ola super!!Eisai power!!!O antras sou bike ston toketo?

10 ώρες πρίν, LadyP είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Ανυπόμονη κατά βάση είμαι εγώ! Δεν νιώθω και πολλά (δυστυχώς) τι σεξ τι δουλίτσες ακόμα σύσπαση δεν...37 και 3 σημερα!Μια γενικευμένη κούραση χωρίς λόγο αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι βαρυνα ή ότι αισθάνομαι ετοιμογεννη:-P

Akrivws san k emena.K egw tipota den katalavainw,mono an kathomai polu wra orthia den antexw..

3 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Είδες? Στα λόγια μου έρχεσαι.. Είναι αλλιώς όταν ξέρεις.. Εμείς που έχουμε και παιδι πισω μας  ... 

Εγώ δεν έχω και που να τον αφήσω εκείνα τα βράδια.. Ο θεος βοηθός.. 

Θα φθάσει καμια από'μας την πητ ... Μπα δεν νομίζω χαχαχαχα

@Anastasia05 @elenioz @Hliolousti @Marti @Annou @LadyP @P.L.L. @Irinoula86 @Christinα @marianna1986 @Eva137 @Eirini_ka

Axx egw elpizw na ftasw tis 19/10 giati eimai k ligo psuxanagkastiki k exw ena programma sto myalo mou!!!:P

1 ώρα πρίν, OctoberMom είπε:

@Renez ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥ, μα τί ωραίααααα! Να σου ζήσει και να ζήσεις κι εσύ κι ο μπαμπάς του Υπέροχες Στιγμές μαζί του <3 <3 <3 Τί ωραία εμπειρία που μας περιγράφεις! Είδες, καμιά φορά η ζωή τα φέρνει διαφορετικά απ'ό,τι πιστεύαμε, αλλά για καλό :) Que du bonheur για σας και το παιδάκι σαςςςςς!

@Aurora S Λεπόν, για τας σεξουαλικάς διαδικασίας να σου πω εμείς πώς τα καταφέρνουμε: Το κλασσικό ξέχνα το, πάμε στα πλάγια ή στα 4 με 2 μαξιλάρια κάτω απ'την κοιλούμπα. Επίσης, μπορείς να την ακουμπήσεις πάνω του κ ναρθεις απο πάνω αλλά όχι για πολλή ώρα, έτσι για ποικιλία...

Να ψάξετε και στο ίντερνετ για μασάζ περίνεου για να μη σκιστείτε πολύ και για μια fun δραστηριότητα με το σύζυγο (που βλέπει και πιο πολλά πράματα εκεί κάτω...).

Κατα τ'άλλα, κι εγώ πονάκια (αλλά μάλλον επειδή μου κάνει χεράκια η Κυρία) κι εγώ πιγκουίνος, το περίμενα πώς και πώς αυτό, χιιχιχιιιι! Α, και ραγάδες.... :( 

 

Entaxei THEA!!To xeis psaxei vlepw!!Oso gia tis ragades xekina full ladaki min anoixoun k allo.:wink:

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! 3100 το μπεμπακι μας σήμερα 37+4. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι για τη ΠΗΤ και ελπίζω να τα καταφέρουμε, θέλω λίγο ακόμα το μωράκι στη κοιλίτσα :x:x . Για πείτε τώρα όσες έχετε τη δική σας μαία, σκέφτεστε να της κάνετε κάποιο δώρο ή κάτι μετά? Σε εμάς αυτά που θα πληρώσουμε στο γιατρό μας είπε συμπεριλαμβάνουν και τη μαία. Αλλά θα ήθελα και κάτι λίγο πιο προσωπικό γιατί μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι τώρα και είμαι σίγουρη ότι θα είναι στο πλευρό μου συνεχώς στο τοκετό αλλά και μετά.

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Θήλαστρο έχεις πάρει? Μερικοί όταν έχουν ένα πληγωμένο στήθος αντί να θηλάσουν αντλούν με το θήλαστρο λιγάκι από εκείνη τη μεριά (υποτίθεται ότι πονάει λιγότερο από ότι ο θηλασμός), ίσα ίσα για να μη μειωθεί η παραγωγή. Αυτό μόνο για κάνα-δυο μέρες, όσο χρειαστεί για να γιατρευτεί λίγο το στήθος και να μην υποφέρεις. Το ίδιο βέβαια μπορείς να κάνεις και με μασάζ (ή το άρμεγμα που λέμε, χαχα) με τα χέρια!

 

Εγώ έχω την εντύπωση ότι θα την ξεπεράσω την πητ μου, αλλά εύχομαι να βγω ψεύτρα!:wink: Θα δω αν θα μου πει και τίποτα καινούργιο ο γιατρός αύριο που έχω ραντεβού! 

Έχω σπίτι ένα που λέγεται "συλλέκτης γάλακτος" αν μπεις να το δεις θα καταλάβεις τι είναι..προς το παρόν σφίγγω δόντια φίλη γτ βλέπω το άτιμο φατσακι του εκείνη την ώρα κ περνάνε όλα!!

Εδώ εχθές τον φανταζομουν κ έδινα πόνο,τώρα που τον βλέπω κιόλας,ουυυ!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Έχω σπίτι ένα που λέγεται "συλλέκτης γάλακτος" αν μπεις να το δεις θα καταλάβεις τι είναι..προς το παρόν σφίγγω δόντια φίλη γτ βλέπω το άτιμο φατσακι του εκείνη την ώρα κ περνάνε όλα!!

Εδώ εχθές τον φανταζομουν κ έδινα πόνο,τώρα που τον βλέπω κιόλας,ουυυ!!

Τίποτα δε θα χρειαστεί! Είσαι καλυτερα?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou είπε:

Eisai toso thetiki pou me trelaineis!!Bravo,ola super!!Eisai power!!!O antras sou bike ston toketo?

Akrivws san k emena.K egw tipota den katalavainw,mono an kathomai polu wra orthia den antexw..

Axx egw elpizw na ftasw tis 19/10 giati eimai k ligo psuxanagkastiki k exw ena programma sto myalo mou!!!:P

Entaxei THEA!!To xeis psaxei vlepw!!Oso gia tis ragades xekina full ladaki min anoixoun k allo.:wink:

Όχι δυστυχώς..

Το Έλενα είχε ανέκαθεν πολιτική να παρακολουθούν ένα σεμινάριο τοκετού πριν μπουν οι μπαμπάδες το οποίο λόγω κορονοιου έχει σταματήσει οπότε...πακέτο..

Σε εσάς αφήνουν? Ξέρεις?

Όσο για το θετική,ναι φίλη γτ όλα στο μυαλό μας είναι κ τα δημιουργούμε όπως θέλουμε εμείς!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Εγώ θα μαι η τελευταία χαχαχαχ

Καλά εσυ μην λες πολλά! Με τόσο περπάτημα έπρεπε να είχες γεννήσει ήδη! 

Πηγα στον γιατρό και είπε να ξαναπάω την Τετάρτη. Μάλλον θα  υο προχωρήσουμε για πρόκληση την Πέμπτη. Ο μικρός συνεχίζει να μετριέται πολύ μεγαλος και αν δεν προχωρήσουμε σε αυτή τη λύση θα πάω σε καισαρική. Έχω μεγάλο αγχος αλλά θα δείξει. Κυριως για το να είναι το παιδί καλά και μετά για το πως θα συνδυαστεί η ανατροφή μωρού μαζί με ένα νήπιο στο σπίτι. Έστησα την καλαθουνα στο σαλόνι και την έχει κανει παιχνίδι για τα κουκλάκια της. Κι όλο προσπαθεί να μπει μέσα. 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, P.L.L. είπε:

Καλά εσυ μην λες πολλά! Με τόσο περπάτημα έπρεπε να είχες γεννήσει ήδη! 

Πηγα στον γιατρό και είπε να ξαναπάω την Τετάρτη. Μάλλον θα  υο προχωρήσουμε για πρόκληση την Πέμπτη. Ο μικρός συνεχίζει να μετριέται πολύ μεγαλος και αν δεν προχωρήσουμε σε αυτή τη λύση θα πάω σε καισαρική. Έχω μεγάλο αγχος αλλά θα δείξει. Κυριως για το να είναι το παιδί καλά και μετά για το πως θα συνδυαστεί η ανατροφή μωρού μαζί με ένα νήπιο στο σπίτι. Έστησα την καλαθουνα στο σαλόνι και την έχει κανει παιχνίδι για τα κουκλάκια της. Κι όλο προσπαθεί να μπει μέσα. 

Εμένα τη πάει βόλτες επειδή είναι σε βάση με ροδακια:lol:

Ότι χρειαστεί θα κάνετε κορίτσι μου!! Πόσο εφτασε το μωράκι σου??


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Καλά εσυ μην λες πολλά! Με τόσο περπάτημα έπρεπε να είχες γεννήσει ήδη! 

Πηγα στον γιατρό και είπε να ξαναπάω την Τετάρτη. Μάλλον θα  υο προχωρήσουμε για πρόκληση την Πέμπτη. Ο μικρός συνεχίζει να μετριέται πολύ μεγαλος και αν δεν προχωρήσουμε σε αυτή τη λύση θα πάω σε καισαρική. Έχω μεγάλο αγχος αλλά θα δείξει. Κυριως για το να είναι το παιδί καλά και μετά για το πως θα συνδυαστεί η ανατροφή μωρού μαζί με ένα νήπιο στο σπίτι. Έστησα την καλαθουνα στο σαλόνι και την έχει κανει παιχνίδι για τα κουκλάκια της. Κι όλο προσπαθεί να μπει μέσα. 

Γλυκουλι μου..

Μια χαρά καλέ θα τα πάνε..σαν κουκλάκι θα τον εχει:x

Just now, Anastasia05 είπε:

Τίποτα δε θα χρειαστεί! Είσαι καλυτερα?

Το παλεύω φίλη..εντάξει δεν είναι ότι κλαίω όταν το αγγίζει απλά δυσανασχετω έντονα (μέσα μου) δεν είμαι αχάριστη,οβρτι μας 24 ωρο ειναι οπότε έχουμε ακόμη..

Ευελπιστώ μέχρι να πάμε σπίτι να έχει φτιάξει αρκετά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εμένα τη πάει βόλτες επειδή είναι σε βάση με ροδακια:lol:

Ότι χρειαστεί θα κάνετε κορίτσι μου!! Πόσο εφτασε το μωράκι σου??

Πάλι μετριέται πολύ μεγάλο. Φαντάσου ότι πλέον την κνήμη την βγάζει 42 εβδομάδων. Το κεφάλι 41 και την κοιλιά την έβγαλε 40 αυτή την φορά (τον αδυνάτισα τον καημένο). Θέλω να πάνε όλα καλά και να μου πουν τελικά ποσο είναι αυτό το παιδί. Μεγάλη απορία το έχω! 

Κι εσένα παιχνίδι το χει δει ε; Τι ηλικία έχει εσένα; Θύμισε μου. Εμενα είναι 22 μηνών. Κανει του κεφαλιού της. Δεν μπορει να συνειδητοποιήσει τι είναι μωρό κι ας λέει ότι στην κοιλιά μου έχω τον αδερφουλη της! 

Α σορυ. Μόλις είδα. Κι εσένα ίδια ηλικία έχει! Καλά κουραγια μας εύχομαι! 

Έχετε κι εσεις αυπνιες; Εγώ δε μπορώ να κλείσω μάτι όλη τη νύχτα καποιες φορές. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Πάλι μετριέται πολύ μεγάλο. Φαντάσου ότι πλέον την κνήμη την βγάζει 42 εβδομάδων. Το κεφάλι 41 και την κοιλιά την έβγαλε 40 αυτή την φορά (τον αδυνάτισα τον καημένο). Θέλω να πάνε όλα καλά και να μου πουν τελικά ποσο είναι αυτό το παιδί. Μεγάλη απορία το έχω! 

Κι εσένα παιχνίδι το χει δει ε; Τι ηλικία έχει εσένα; Θύμισε μου. Εμενα είναι 22 μηνών. Κανει του κεφαλιού της. Δεν μπορει να συνειδητοποιήσει τι είναι μωρό κι ας λέει ότι στην κοιλιά μου έχω τον αδερφουλη της! 

Α σορυ. Μόλις είδα. Κι εσένα ίδια ηλικία έχει! Καλά κουραγια μας εύχομαι! 

Σε κιλα συννενοουμαστεμε τον γιατρό!:P Μετρήσεις κι εμένα βγαίνει πιο μεγάλος αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Και δεν τον πήρα τον τελευταίο υπέρηχο,θα πω στον γιατρό να τον στείλει. Σε κιλά(εχθές) ηταν 3474 αν θυμάμαι σωστά. Σάββατο με το καλό θα γεννήσω.

Ναι είναι σε μια φάση τα μωρά μας που δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσα καταλαβαίνουν. Εμένα ξέρει ότι έχουμε έναν μπεμπη/μωρό κι ότι είναι στην κοιλίτσα μου. Δίνει κ φιλάκια κ κάνει κ αγκαλιές στη κοιλιά, όποτε έχει όρεξη,δεν τον πιεζω.

Οταν βλέπουμε σε βιβλία αδερφια, του εξηγώ ότι είναι αδερφός του ο μπέμπης στη κοιλίτσα κ κάπως έτσι... Γενικά όλα μέσα από τα βιβλία του τα εξηγώ γιατί τα αγαπάει πολύ κ είναι πάντα συγκεντρωμενος σε αυτα

Επίσης πάντα προσέχουμε τα κουκλάκια μας, δε τα χτυπάμε(όπως κ κανέναν άλλο) κ πάντα φροντίζουμε να μην είναι πεταμενα αλλά καθισμένα όμορφα κ ανετα:lol:

Κ το σκυλάκι που έχει η μαμά μου, οπότε του φωνάζει(από χαρά τον λατρεύει τον σκύλο) ο μικρός, τον μαζεύουμε αμέσως να του εξηγήσουμε ότι δεν πρέπει να φωνάζει στο σκυλάκι(ούτε τα μισά δεν ακούει ο ερμος είναι γεράκος) κι ότι πρέπει να το προσέχουμε,να κάνουμε απαλές κινήσεις κ να μη το τρομάζουμε.

Κάπως έτσι το φαντάζομαι ότι θα πάει κ με το μωρό. Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις πρέπει να είναι πάντα ψύχραιμες κ να εξηγούμε τα πάντα στο παιδι.

 

Just now, Renez είπε:

Γλυκουλι μου..

Μια χαρά καλέ θα τα πάνε..σαν κουκλάκι θα τον εχει:x

Το παλεύω φίλη..εντάξει δεν είναι ότι κλαίω όταν το αγγίζει απλά δυσανασχετω έντονα (μέσα μου) δεν είμαι αχάριστη,οβρτι μας 24 ωρο ειναι οπότε έχουμε ακόμη..

Ευελπιστώ μέχρι να πάμε σπίτι να έχει φτιάξει αρκετά!!

Θα το βρείτε,είσαστε πολύ καλά! Κάθε αρχή κ δύσκολη,έτσι κ στον θηλασμό!

Να σου πω ότι εβγαινα με τέτοια ευκολία με το μωρό όταν το θήλαζα,κανένα άγχος πότε θα πεινάσει κ τι θα φάει. Καθόμασταν,άπλωνα κ ένα μαντήλι, έτρωγε,νάνι καπάκια,κ συνέχιζα τη βόλτα!:wub:


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εγώ έχω αγχωθεί λίγο. Η μπεμπουλα συνέχεια κοιμάται, όταν προσπαθώ εγώ να την ξυπνήσω δεν ξυπνάει με τιποτα και τρώει πολύ λίγο. Άντε ένα τεταρτο να θηλάζω ανα 3-4 ώρες. Μόνο σήμερα τα ξημερώματα θήλασα 40 λεπτά. Είμαστε δεύτερο 24ωρο. Να ανησυχήσω;;;


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...