Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      Εγώ είχα στην κατάψυξη 2 όταν πέρασα απο την επιτροπή και απλά δεν το δήλωσα κάπου. Το μόνο κακό ειναι ότι δεν θα μπορέσεις να πάρεις πχ κάποιο ιστορικό απο την κλινική που έχεις τα έμβρυα (εφόσων δεν θέλεις να αναφερθούν τα εναπομείναντα)

      Έχεις δίκιο..θα ρωτήσω το γιατρό μου όταν πάω και πιστεύω θα βρεθει λύση.Ισως είναι καλύτερα να κάνω πρώτα διέγερση ξανά,θα δούμε 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Vivi8 είπε:

Ρε κορίτσια εγώ έχω αγχωθεί λίγο. Η μπεμπουλα συνέχεια κοιμάται, όταν προσπαθώ εγώ να την ξυπνήσω δεν ξυπνάει με τιποτα και τρώει πολύ λίγο. Άντε ένα τεταρτο να θηλάζω ανα 3-4 ώρες. Μόνο σήμερα τα ξημερώματα θήλασα 40 λεπτά. Είμαστε δεύτερο 24ωρο. Να ανησυχήσω;;;

Όχι βέβαια!! Κοιμούνται πολύ πολλά νεογέννητα,μιλα κ με κάποια μαία να ηρεμήσεις..εμένα θηλάζει περίπου 1.5 ωρα με κενό για ρέψιμο/αλλαγμα/αγκαλίτσα κ μετά κοιμάται 3ωρα..

Εχεις κατεβάσει γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Όχι βέβαια!! Κοιμούνται πολύ πολλά νεογέννητα,μιλα κ με κάποια μαία να ηρεμήσεις..εμένα θηλάζει περίπου 1.5 ωρα με κενό για ρέψιμο/αλλαγμα/αγκαλίτσα κ μετά κοιμάται 3ωρα..

Εχεις κατεβάσει γάλα?

Έχω κατεβάσει ναι! Το 1.5 ώρα φαντάζει άπιαστο όνειρο...


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Σε κιλα συννενοουμαστεμε τον γιατρό!:P Μετρήσεις κι εμένα βγαίνει πιο μεγάλος αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Και δεν τον πήρα τον τελευταίο υπέρηχο,θα πω στον γιατρό να τον στείλει. Σε κιλά(εχθές) ηταν 3474 αν θυμάμαι σωστά. Σάββατο με το καλό θα γεννήσω.

Ναι είναι σε μια φάση τα μωρά μας που δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσα καταλαβαίνουν. Εμένα ξέρει ότι έχουμε έναν μπεμπη/μωρό κι ότι είναι στην κοιλίτσα μου. Δίνει κ φιλάκια κ κάνει κ αγκαλιές στη κοιλιά, όποτε έχει όρεξη,δεν τον πιεζω.

Οταν βλέπουμε σε βιβλία αδερφια, του εξηγώ ότι είναι αδερφός του ο μπέμπης στη κοιλίτσα κ κάπως έτσι... Γενικά όλα μέσα από τα βιβλία του τα εξηγώ γιατί τα αγαπάει πολύ κ είναι πάντα συγκεντρωμενος σε αυτα

Επίσης πάντα προσέχουμε τα κουκλάκια μας, δε τα χτυπάμε(όπως κ κανέναν άλλο) κ πάντα φροντίζουμε να μην είναι πεταμενα αλλά καθισμένα όμορφα κ ανετα:lol:

Κ το σκυλάκι που έχει η μαμά μου, οπότε του φωνάζει(από χαρά τον λατρεύει τον σκύλο) ο μικρός, τον μαζεύουμε αμέσως να του εξηγήσουμε ότι δεν πρέπει να φωνάζει στο σκυλάκι(ούτε τα μισά δεν ακούει ο ερμος είναι γεράκος) κι ότι πρέπει να το προσέχουμε,να κάνουμε απαλές κινήσεις κ να μη το τρομάζουμε.

Κάπως έτσι το φαντάζομαι ότι θα πάει κ με το μωρό. Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις πρέπει να είναι πάντα ψύχραιμες κ να εξηγούμε τα πάντα στο παιδι.

 

Θα το βρείτε,είσαστε πολύ καλά! Κάθε αρχή κ δύσκολη,έτσι κ στον θηλασμό!

Να σου πω ότι εβγαινα με τέτοια ευκολία με το μωρό όταν το θήλαζα,κανένα άγχος πότε θα πεινάσει κ τι θα φάει. Καθόμασταν,άπλωνα κ ένα μαντήλι, έτρωγε,νάνι καπάκια,κ συνέχιζα τη βόλτα!:wub:

Πολύ βασικό φίλη κ αυτό!! Κ ούτε αποστειρωσεις/πλύσιμο/λεφτά για γάλατα/ ζεσταμα απαπα κ το καλύτερο δωράκι για αυτά όσο μπορούμε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Ρε κορίτσια εγώ έχω αγχωθεί λίγο. Η μπεμπουλα συνέχεια κοιμάται, όταν προσπαθώ εγώ να την ξυπνήσω δεν ξυπνάει με τιποτα και τρώει πολύ λίγο. Άντε ένα τεταρτο να θηλάζω ανα 3-4 ώρες. Μόνο σήμερα τα ξημερώματα θήλασα 40 λεπτά. Είμαστε δεύτερο 24ωρο. Να ανησυχήσω;;;

Θα σου πρότεινα να την βάζεις ανά τρίωρο.. κ λίγο να τη ξυπνάς για να φάει. Είτε με τσιμπηματακια αλλαγή πανας,κάτι. Είσαι στο μαιευτήριο? Να μιλήσεις με τις μαίες.


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Θα σου πρότεινα να την βάζεις ανά τρίωρο.. κ λίγο να τη ξυπνάς για να φάει. Είτε με τσιμπηματακια αλλαγή πανας,κάτι. Είσαι στο μαιευτήριο? Να μιλήσεις με τις μαίες.

Μιλάω με τις μαίες και με καθησυχάζουν αλλά όταν βλέπω 1.5 ώρα κι εμενα κάθεται με το ζόρι τεταρτο ανησυχώ! Δεν έχω rooming in! Μου την φέρνουν ανα 3-4 ώρες, την αφήνουν 1.5 ώρα περίπου και την παίρνουν.


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Πολύ βασικό φίλη κ αυτό!! Κ ούτε αποστειρωσεις/πλύσιμο/λεφτά για γάλατα/ ζεσταμα απαπα κ το καλύτερο δωράκι για αυτά όσο μπορούμε!!

Το μόνο που σε απασχολεί,να βάλεις κάτι που βγαίνει το μεμε εύκολα.:tongue:

Όταν είχα πάει να ψωνίσω για την βάφτιση του μικρού μου κ ζητούσα αρχικά κάτι με τιράντες κ μου δείχνανε αλλά για αλλά είπαν να εξηγήσω καλυτερα κ τους έλεγα πως ήθελα κατι να βγαίνει το στήθος εύκολα έξω για να θηλάζω,με κοιτούσαν σαν εξωγήινη:P

Όπως βλέπεις στη φωτό στο προφιλ, το βρηκα:lol:

Just now, Vivi8 είπε:

Μιλάω με τις μαίες και με καθησυχάζουν αλλά όταν βλέπω 1.5 ώρα κι εμενα κάθεται με το ζόρι τεταρτο ανησυχώ! Δεν έχω rooming in! Μου την φέρνουν ανα 3-4 ώρες, την αφήνουν 1.5 ώρα περίπου και την παίρνουν.

Δεν ήθελες rooming in?

Θα κάτσει κ παραπάνω,μην ανησυχείς, βοηθάει όμως τώρα που είναι αρχή να τη βάζεις πριν ακόμη το ζητήσει. :)

Πολλές ώρες κάνουν να στη φέρουν.. 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ζήτησα rooming in γιατί θεώρησα πως θα την φέρνουν όταν πρέπει! Σπάνια πάντως κλαίει όταν τη φέρνουν. Δεν ξέρω ίσως και τα κορίτσια εδώ δεν τρελαίνονται για να βοηθήσουν...


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Όχι δεν ζήτησα rooming in γιατί θεώρησα πως θα την φέρνουν όταν πρέπει! Σπάνια πάντως κλαίει όταν τη φέρνουν. Δεν ξέρω ίσως και τα κορίτσια εδώ δεν τρελαίνονται για να βοηθήσουν...

Σε ποιο μαιευτήριο? Να ζητήσεις βοήθεια! Κ με τον θηλασμό κ με ότι άλλο θέλεις !


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο? Να ζητήσεις βοήθεια! Κ με τον θηλασμό κ με ότι άλλο θέλεις !

Στο Ρεα. Ζητάω βοήθεια. Δεν ξέρω τι φταιει.. Η εκείνες είναι πολύ χαλαρές η εγώ υπερβολική.

Τελος παντων ευχαριστώ για την υποστήριξη!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Στο Ρεα. Ζητάω βοήθεια. Δεν ξέρω τι φταιει.. Η εκείνες είναι πολύ χαλαρές η εγώ υπερβολική.

Τελος παντων ευχαριστώ για την υποστήριξη!

Εσύ να είσαι όσο υπερβολική θέλεις!!! Έχεις κάνει ένα μωράκι κ οι ορμόνες χορεύουν!-_-

Να κάνεις οτι νιώθεις εσύ για σωστο! Καλή ξεκούραση!:)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vivi8 είπε:

Έχω κατεβάσει ναι! Το 1.5 ώρα φαντάζει άπιαστο όνειρο...

Το  κάθε μωράκι έχει δικού του Ρυθμό κ πρόγραμμα..μη ξεχνάς ακόμη είναι μόνο δύο ημερών με ένα τόσο δα στομαχακι..δεν έχει ανάγκη πολύ φαι αλλά ποιοτικό!

Στο μαιευτήριο δεν είσαι ακόμα? Εκμετάλλευσοθ το κ ρωτά ότι σε απασχολεί κάποια μαία Βιβή μου.

Επίσης τι χαπακια σου δινουν μες τη μέρα?

 

Το νέο,αγαπημένο και εξελιγμένο πινακακι μας λοιποοοον!!

 @Eval

 @Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) 

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα)

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος)

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα)

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..)

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος)

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός)

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (26/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι 3η ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα)

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ)

 @Christinα κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών)

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος)

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης)

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 33!!

Αγοράκια 13!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 25 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 7!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Εμένα ήταν να βγει κ ο πρώτος Ζυγός αλλά βγήκε Σκορπιός σαν εμενα! Έχουμε κ ίδιο ζώδιο κ ωροσκόπο!

Ο δεύτερος όσο κ να έμενε,Ζυγός θα εβγαινε!! Άμα ειμασταν 3 σκορπιοί σπίτι,μάλλον θα έφευγε ο μπαμπάς μας:lol:

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι σίγουρα με 3 σκορπιους άστα... είστε κ πολύ δυναμικό ζώδιο

  • Χαχα 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Από τις προαιρετικές εξετάσεις νεογνού,ποιες κάνατε όσες έχετε γεννήσει??

Εμένα δε κάνουν καμία γτ είναι δημόσιο..ηλεγξαν προς το παρόν ισχια κ γενικα ανατομία κ καρδιακή λειτουργία..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Εμένα δε κάνουν καμία γτ είναι δημόσιο..ηλεγξαν προς το παρόν ισχια κ γενικα ανατομία κ καρδιακή λειτουργία..

Ναι τα εξετάζουν ,εννοείται! Οπότε εσύ θα το δεις μετά με τον παιδίατρο ;)

Ξέχασα να σου πω! Όταν είναι 7 ημερών θα έρθει να μας δει παιδίατρος. Μιλησαμε σήμερα κ για το εμβόλιο του μεγάλου κ μου είπε να καλέσω πάλι όταν με το καλό γεννήσω για να κλείσουμε ραντεβού και για τα δύο. Εσύ μίλησες με παιδιατρο?

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...