Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Anastasia05 είπε:

Ναι τα εξετάζουν ,εννοείται! Οπότε εσύ θα το δεις μετά με τον παιδίατρο ;)

Ξέχασα να σου πω! Όταν είναι 7 ημερών θα έρθει να μας δει παιδίατρος. Μιλησαμε σήμερα κ για το εμβόλιο του μεγάλου κ μου είπε να καλέσω πάλι όταν με το καλό γεννήσω για να κλείσουμε ραντεβού και για τα δύο. Εσύ μίλησες με παιδιατρο?

Ναι σήμερα καλή ώρα!! Είχα δύο υποψηφίους κ έλεγα οποίος μου κάνει κλικ στο τηλ,ευτυχώς πέτυχα με τη πρώτη!! 

Έδειξε φουλε ενδιαφέρον,ρώτησε για εμάς κ το μωρό κ μου είπε να τον πάρω κ αύριο που θα γίνει ο έλεγχος για ζάχαρο κ ίκτερο να του πω πως πήγε κ γενικά θέλει λέει να είμαστε σε επικοινωνία ουφ!!

Είπε πως θα έρθει τη Πέμπτη..(Τετάρτη γυρνάμε σπίτι εμείς!) Να δούμε..εκείνος θα μας γράφει λογικά κ εξετάσεις που πρέπει να κάνει το μωρό ή όχι??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Ναι σήμερα καλή ώρα!! Είχα δύο υποψηφίους κ έλεγα οποίος μου κάνει κλικ στο τηλ,ευτυχώς πέτυχα με τη πρώτη!! 

Έδειξε φουλε ενδιαφέρον,ρώτησε για εμάς κ το μωρό κ μου είπε να τον πάρω κ αύριο που θα γίνει ο έλεγχος για ζάχαρο κ ίκτερο να του πω πως πήγε κ γενικά θέλει λέει να είμαστε σε επικοινωνία ουφ!!

Είπε πως θα έρθει τη Πέμπτη..(Τετάρτη γυρνάμε σπίτι εμείς!) Να δούμε..εκείνος θα μας γράφει λογικά κ εξετάσεις που πρέπει να κάνει το μωρό ή όχι??

Ναι εννοείται! Εγώ είχα κάνει αίτηση κ μου στείλανε τον φάκελο του παιδιού από το μαιευτήριο ,οπότε τα έδειξα όλα(είχε θεμα με το σάκχαρο κ ήθελα να έχω το ιστορικό που τα λέει αναλυτικά)

Όλα ο γιατρός θα σου τα πει ,μην ανησυχείς. Κ τα εμβόλια κ όλα!:)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Εμας 1 μέρα πριν φύγουμε μας δώσανε το βιβλιάριο του παιδιού. Και επειδή έμεινε μέσα 2 μερουλες για ικτερο μολις πήγαμε να την πάρουμε μας δώσανε μαζί με το βιβλιάριο της και Όλα τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις που της κάνανε !

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Σε κιλα συννενοουμαστεμε τον γιατρό!:P Μετρήσεις κι εμένα βγαίνει πιο μεγάλος αλλά δεν ξέρω ακριβώς. Και δεν τον πήρα τον τελευταίο υπέρηχο,θα πω στον γιατρό να τον στείλει. Σε κιλά(εχθές) ηταν 3474 αν θυμάμαι σωστά. Σάββατο με το καλό θα γεννήσω.

Ναι είναι σε μια φάση τα μωρά μας που δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσα καταλαβαίνουν. Εμένα ξέρει ότι έχουμε έναν μπεμπη/μωρό κι ότι είναι στην κοιλίτσα μου. Δίνει κ φιλάκια κ κάνει κ αγκαλιές στη κοιλιά, όποτε έχει όρεξη,δεν τον πιεζω.

Οταν βλέπουμε σε βιβλία αδερφια, του εξηγώ ότι είναι αδερφός του ο μπέμπης στη κοιλίτσα κ κάπως έτσι... Γενικά όλα μέσα από τα βιβλία του τα εξηγώ γιατί τα αγαπάει πολύ κ είναι πάντα συγκεντρωμενος σε αυτα

Επίσης πάντα προσέχουμε τα κουκλάκια μας, δε τα χτυπάμε(όπως κ κανέναν άλλο) κ πάντα φροντίζουμε να μην είναι πεταμενα αλλά καθισμένα όμορφα κ ανετα:lol:

Κ το σκυλάκι που έχει η μαμά μου, οπότε του φωνάζει(από χαρά τον λατρεύει τον σκύλο) ο μικρός, τον μαζεύουμε αμέσως να του εξηγήσουμε ότι δεν πρέπει να φωνάζει στο σκυλάκι(ούτε τα μισά δεν ακούει ο ερμος είναι γεράκος) κι ότι πρέπει να το προσέχουμε,να κάνουμε απαλές κινήσεις κ να μη το τρομάζουμε.

Κάπως έτσι το φαντάζομαι ότι θα πάει κ με το μωρό. Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις πρέπει να είναι πάντα ψύχραιμες κ να εξηγούμε τα πάντα στο παιδι.

 

Θα το βρείτε,είσαστε πολύ καλά! Κάθε αρχή κ δύσκολη,έτσι κ στον θηλασμό!

Να σου πω ότι εβγαινα με τέτοια ευκολία με το μωρό όταν το θήλαζα,κανένα άγχος πότε θα πεινάσει κ τι θα φάει. Καθόμασταν,άπλωνα κ ένα μαντήλι, έτρωγε,νάνι καπάκια,κ συνέχιζα τη βόλτα!:wub:

Σε κιλα μου το βγάζει πάνω από 4 αλλά ελπίζω πως κανει λάθος. Θα δείξει το τελικό αποτέλεσμα! Δε με πειράζει να είναι μεγάλο αν δεν έχω πρόβλημα στη γεννα. 

Εγω έχω σκυλάκι στο σπίτι κι έχει μάθει να μην την ενοχλεί. Την ζητάει κιολας. Και όταν βγαίνουμε βολτα την κρατάει αυτή από την αλυσίδα! Γενικά είναι καλό παιδί απλώς δεν έχει έρθει σε επαφή με αλλα μωράκια. Μόνο με παιδάκια. Με τα οποία είναι καλή. Τα μόνα όμως μωράκια που ξέρει είναι οι κούκλες της και δεν χρήζουν της καλύτερης μεταχειρησης ως τώρα! Γι αυτό λέω ο Θεός βοηθός! Επισης ρε παιδί μου σκέφτομαι πως θα την παραμελώ γιατί δεν θα έχω τόσο χρονο για εκείνη πια. Αλλα εντάξει θα τις βρούμε τις ισορροπίες μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Σε κιλα μου το βγάζει πάνω από 4 αλλά ελπίζω πως κανει λάθος. Θα δείξει το τελικό αποτέλεσμα! Δε με πειράζει να είναι μεγάλο αν δεν έχω πρόβλημα στη γεννα. 

Εγω έχω σκυλάκι στο σπίτι κι έχει μάθει να μην την ενοχλεί. Την ζητάει κιολας. Και όταν βγαίνουμε βολτα την κρατάει αυτή από την αλυσίδα! Γενικά είναι καλό παιδί απλώς δεν έχει έρθει σε επαφή με αλλα μωράκια. Μόνο με παιδάκια. Με τα οποία είναι καλή. Τα μόνα όμως μωράκια που ξέρει είναι οι κούκλες της και δεν χρήζουν της καλύτερης μεταχειρησης ως τώρα! Γι αυτό λέω ο Θεός βοηθός! Επισης ρε παιδί μου σκέφτομαι πως θα την παραμελώ γιατί δεν θα έχω τόσο χρονο για εκείνη πια. Αλλα εντάξει θα τις βρούμε τις ισορροπίες μας!

Όλες οι δευτερομανες το σκεφτόμαστε αυτό! Εδώ θα είμαστε να τα λέμε :)

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, P.L.L. είπε:

Εγώ είμαι κλαψιαρα. Σας προειδοποιώ από τώρα!

Εγώ να δεις κλαμααα

Κορίτσια έχω θέμα... Και θέλω την συμβουλή σας.. @Anastasia05 @Christinα @marianna1986

Καλημερα κιόλας.. 

Δεν είμαι καλά σήμερα κοριτσια.. Θέλω να κάνω καισαρική γιατί έχω εξηγήσει πολλες φορες οτι δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το μωρό σε περιπτωση που σπάσουν τα νερά. Μα εκτός από αυτό δεν αντέχω και τους πονους, όπως την προηγ φορά που πεθανα για 17ωρες.

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός αρνείται να μου κάνει καισαρική.. Είναι κάθετος 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Έχω τρομερό άγχος για το πως θα ναι το παιδι μακριά μου 4 μέρες(θα χει έρθει η μαμά μου τοτε, την οποία δεν βλέπει και πολυ συχνά καθώς είναι μακριά, μα θα ναι και η νταντά μαζί τους τα πρωινα) 

Και έχω άγχος γιατί δεν αντέχω άλλους πονους.. Έχω περασει διαφορά που δεν έχω πει εδώ ξανά.. Έχω περασει φρίττουν πονους λόγω ενός θέματος υγείας. Και δεν αντέχω να ποναω πια.. Φοβάμαι την δευτερη γεννά φυσιολογικά. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Πείτε μου... 

7 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Καλά εσυ μην λες πολλά! Με τόσο περπάτημα έπρεπε να είχες γεννήσει ήδη! 

Πηγα στον γιατρό και είπε να ξαναπάω την Τετάρτη. Μάλλον θα  υο προχωρήσουμε για πρόκληση την Πέμπτη. Ο μικρός συνεχίζει να μετριέται πολύ μεγαλος και αν δεν προχωρήσουμε σε αυτή τη λύση θα πάω σε καισαρική. Έχω μεγάλο αγχος αλλά θα δείξει. Κυριως για το να είναι το παιδί καλά και μετά για το πως θα συνδυαστεί η ανατροφή μωρού μαζί με ένα νήπιο στο σπίτι. Έστησα την καλαθουνα στο σαλόνι και την έχει κανει παιχνίδι για τα κουκλάκια της. Κι όλο προσπαθεί να μπει μέσα. 

Δεν με βλέπω να γεννά όμως... Και δεν είναι μόνο το περπατημα να ξέρεις... Χαχα κάθε μέρα λιώνω στις δουλειές.. Λες και δεν είμαι έγκυος.. 

Με το καλό... Πες μου κι εσυ την γνώμη σου στο θέμα μου... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Εγώ να δεις κλαμααα

Κορίτσια έχω θέμα... Και θέλω την συμβουλή σας.. @Anastasia05 @Christinα @marianna1986

Καλημερα κιόλας.. 

Δεν είμαι καλά σήμερα κοριτσια.. Θέλω να κάνω καισαρική γιατί έχω εξηγήσει πολλες φορες οτι δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το μωρό σε περιπτωση που σπάσουν τα νερά. Μα εκτός από αυτό δεν αντέχω και τους πονους, όπως την προηγ φορά που πεθανα για 17ωρες.

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός αρνείται να μου κάνει καισαρική.. Είναι κάθετος 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Έχω τρομερό άγχος για το πως θα ναι το παιδι μακριά μου 4 μέρες(θα χει έρθει η μαμά μου τοτε, την οποία δεν βλέπει και πολυ συχνά καθώς είναι μακριά, μα θα ναι και η νταντά μαζί τους τα πρωινα) 

Και έχω άγχος γιατί δεν αντέχω άλλους πονους.. Έχω περασει διαφορά που δεν έχω πει εδώ ξανά.. Έχω περασει φρίττουν πονους λόγω ενός θέματος υγείας. Και δεν αντέχω να ποναω πια.. Φοβάμαι την δευτερη γεννά φυσιολογικά. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Πείτε μου... 

Δεν με βλέπω να γεννά όμως... Και δεν είναι μόνο το περπατημα να ξέρεις... Χαχα κάθε μέρα λιώνω στις δουλειές.. Λες και δεν είμαι έγκυος.. 

Με το καλό... Πες μου κι εσυ την γνώμη σου στο θέμα μου... 

Εγώ καταλαβαίνω ότι εκτός από τους ιατρικούς λόγους υπάρχουν και ψυχολογικοί λόγοι που μπορεί μια γυναίκα να θέλει καισαρική. Στην πρώτη μου γέννα ζοριστηκα κι εγώ πολύ κι εκεί κατάλαβα πως αν μια γυναίκα νιώθει ότι για τους οποιουσδήποτε λόγους δεν γίνεται να γεννήσει φυσικά, είναι πιο ασφαλές να κάνει κτ παρά να παλέψει φτ ενώ δεν έχει τη ψυχική δύναμη εκείνηη τη στιγμη.

Από την άλλη η κτ είναι χειρουργείο και έχει κινδύνους , οπως όλα τα χειρουργεία..

θέλω να πιστεύω (και για μένα) ότι την δεύτερη φορά θα γεννησουμε πιο εύκολα.. 

Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις ειλικρινά στον γιατρό σου, για να καταλάβει ότι δεν αστιευεσαι κι ότι δεν είσαι στη ψυχική κατάσταση για να γεννήσεις φυσικά. 

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ καταλαβαίνω ότι εκτός από τους ιατρικούς λόγους υπάρχουν και ψυχολογικοί λόγοι που μπορεί μια γυναίκα να θέλει καισαρική. Στην πρώτη μου γέννα ζοριστηκα κι εγώ πολύ κι εκεί κατάλαβα πως αν μια γυναίκα νιώθει ότι για τους οποιουσδήποτε λόγους δεν γίνεται να γεννήσει φυσικά, είναι πιο ασφαλές να κάνει κτ παρά να παλέψει φτ ενώ δεν έχει τη ψυχική δύναμη εκείνηη τη στιγμη.

Από την άλλη η κτ είναι χειρουργείο και έχει κινδύνους , οπως όλα τα χειρουργεία..

θέλω να πιστεύω (και για μένα) ότι την δεύτερη φορά θα γεννησουμε πιο εύκολα.. 

Εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις ειλικρινά στον γιατρό σου, για να καταλάβει ότι δεν αστιευεσαι κι ότι δεν είσαι στη ψυχική κατάσταση για να γεννήσεις φυσικά. 

Εχω την ψυχική δυναμη.. Μα δεν την έχω ολόκληρη.. Δηλαδή φοβάμαι ότι θα ξεπεράσουμε παλι τις δέκα ώρες. Και φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω πανω απο εφτα ώρες με πονους.. Εκείνος λέει ότι θα γεννήσουμε πολυ ευκολα μα δεν το πιστευω.. Φοβάμαι ότι θα παρει ώρες ο τοκετός και αφου θα χω πεθανει στους πονους, έπειτα θα χω να αντιμετωπίσω και την καισαρική... 

Το χειρουργείο το φοβάμαι όπως κάθε χειρουργείο που έχω κάνει... Δεν με τρόμαζει τόσο, όσο οι πονοι της γέννας.. Απλά δεν ξέρω.. Φοβάμαι τους πονους αυτή τη φορά.. 

Εκείνη την πρωτη φορα άντεξα.. Κι αν δεν αντέξω τώρα?? 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Εγώ να δεις κλαμααα

Κορίτσια έχω θέμα... Και θέλω την συμβουλή σας.. @Anastasia05 @Christinα @marianna1986

Καλημερα κιόλας.. 

Δεν είμαι καλά σήμερα κοριτσια.. Θέλω να κάνω καισαρική γιατί έχω εξηγήσει πολλες φορες οτι δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το μωρό σε περιπτωση που σπάσουν τα νερά. Μα εκτός από αυτό δεν αντέχω και τους πονους, όπως την προηγ φορά που πεθανα για 17ωρες.

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός αρνείται να μου κάνει καισαρική.. Είναι κάθετος 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Έχω τρομερό άγχος για το πως θα ναι το παιδι μακριά μου 4 μέρες(θα χει έρθει η μαμά μου τοτε, την οποία δεν βλέπει και πολυ συχνά καθώς είναι μακριά, μα θα ναι και η νταντά μαζί τους τα πρωινα) 

Και έχω άγχος γιατί δεν αντέχω άλλους πονους.. Έχω περασει διαφορά που δεν έχω πει εδώ ξανά.. Έχω περασει φρίττουν πονους λόγω ενός θέματος υγείας. Και δεν αντέχω να ποναω πια.. Φοβάμαι την δευτερη γεννά φυσιολογικά. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Πείτε μου... 

Δεν με βλέπω να γεννά όμως... Και δεν είναι μόνο το περπατημα να ξέρεις... Χαχα κάθε μέρα λιώνω στις δουλειές.. Λες και δεν είμαι έγκυος.. 

Με το καλό... Πες μου κι εσυ την γνώμη σου στο θέμα μου... 

Συγγνωμη που παρεμβαινω. Αν κανεις καισαρικη θα αργησεις πολυ περισσοτερο να επανελθεις... στο λεω εγω που εχω κανει δυο επειδη επρεπε. Δυσκολευομαι να σηκωσω το νεογεννητο κ θελω αρκετη βοηθεια, ποσο μαλλον Ενα πιο μεγαλο και βαρυ μωρο. Οι περισσοτερες γυναικες εχουν δυσκολια τουλαχιστον δυο μηνες, δεν πρεπει να κανεις αρκετες κινησεις, δεν πρεπει να σηκωνεις τιποτα πιο βαρυ απο το μωρο σου και πρεπει να προσεχεις πολυ την τομη. Ο πονος επισης ειναι πολυς τις πρωτες μερες μετα, οσο δεν ποναει πριν ποναει μετα. Ειναι μεγαλο χειρουργειο και εχει ολα τα αρνητικα που εχει ενα μεγαλο χειρουργειο.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, SasT είπε:

Συγγνωμη που παρεμβαινω. Αν κανεις καισαρικη θα αργησεις πολυ περισσοτερο να επανελθεις... στο λεω εγω που εχω κανει δυο επειδη επρεπε. Δυσκολευομαι να σηκωσω το νεογεννητο κ θελω αρκετη βοηθεια, ποσο μαλλον Ενα πιο μεγαλο και βαρυ μωρο. Οι περισσοτερες γυναικες εχουν δυσκολια τουλαχιστον δυο μηνες, δεν πρεπει να κανεις αρκετες κινησεις, δεν πρεπει να σηκωνεις τιποτα πιο βαρυ απο το μωρο σου και πρεπει να προσεχεις πολυ την τομη. Ο πονος επισης ειναι πολυς τις πρωτες μερες μετα, οσο δεν ποναει πριν ποναει μετα. Ειναι μεγαλο χειρουργειο και εχει ολα τα αρνητικα που εχει ενα μεγαλο χειρουργειο.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές μέσα από τις εμπειρίες σου.. Ειλικρινά τα περιμενω όλα αυτά που λες.. Μα δεν ξέρω τι να κάνω.. Είμαι πολυ αγχωμένη και φοβισμένη σχετικά με την δευτερη γεννά.. Με έχουν πιασει οι φοβίες μου.. Και δεν μπορώ με τίποτα να σερνω το παιδι στο μαιευτήριο με σπασμένα νερά, και θέλω να ναι δίπλα μουνι άντρας μου, δεν θα αντέξω μόνη μου φυσιολογικό τοκετό. Εκ των πραγματων δνε γίνεται να ναι και με το παιδι και μαζί μου ο άντρας μου.. Άρα έτσι καταλήγω παλι σε καισαρική.. Δεν ξέρω τι θα κάνω ως τότε μα δεν νιώθω καλά με το να κάνω παλι πανω απο δέκα ωρες γεννά... Δεν αντέχω. 

Η νυφη μου που γέννησε με καισαρική στο γιατρό μου για ιατρικούς λόγους ήταν περδικι μέσα σε μια βδομαδα. Και είχε πολυ καλη εμπειρία.. Από το χειρουργείο και το θέμα της τομής δεν την απασχόλησε ποτε. Βέβαια δεν είχε και δευτερο παιδι. Ήταν το πρωτο... 

Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχω κάνει αρκετά χειρουργεια και δνε τα φοβάμαι πολυ, δλδ πιο πλ με τρομάζουν οι ώρες των πονων που περασα τότε, παρατο χειρουργςιο


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές μέσα από τις εμπειρίες σου.. Ειλικρινά τα περιμενω όλα αυτά που λες.. Μα δεν ξέρω τι να κάνω.. Είμαι πολυ αγχωμένη και φοβισμένη σχετικά με την δευτερη γεννά.. Με έχουν πιασει οι φοβίες μου.. Και δεν μπορώ με τίποτα να σερνω το παιδι στο μαιευτήριο με σπασμένα νερά, και θέλω να ναι δίπλα μουνι άντρας μου, δεν θα αντέξω μόνη μου φυσιολογικό τοκετό. Εκ των πραγματων δνε γίνεται να ναι και με το παιδι και μαζί μου ο άντρας μου.. Άρα έτσι καταλήγω παλι σε καισαρική.. Δεν ξέρω τι θα κάνω ως τότε μα δεν νιώθω καλά με το να κάνω παλι πανω απο δέκα ωρες γεννά... Δεν αντέχω. 

Η νυφη μου που γέννησε με καισαρική στο γιατρό μου για ιατρικούς λόγους ήταν περδικι μέσα σε μια βδομαδα. Και είχε πολυ καλη εμπειρία.. Από το χειρουργείο και το θέμα της τομής δεν την απασχόλησε ποτε. Βέβαια δεν είχε και δευτερο παιδι. Ήταν το πρωτο... 

Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχω κάνει αρκετά χειρουργεια και δνε τα φοβάμαι πολυ, δλδ πιο πλ με τρομάζουν οι ώρες των πονων που περασα τότε, παρατο χειρουργςιο

Κορίτσι δεν μπορείς να πας με πρόκληση και ραντεβού για να είσαι σίγουρη? Έχω ακούσει ότι τα Δέυτερα μωρά έρχονται πιο εύκολα και εμπεδωνονται την ώρα του τοκετού! Επίσης αν δείτε ότι σε ζοριζει του λες κάνε μου καισαρική! Λες να σε κρατήσει με το ζόρι στο φ.τ. ενώ αργείς η πονάς πολύ? Επίσης το ενδεχόμενο να κάνεις από νωρίς επισκληριδιο και να κάνεις πολλές φορές ώστε να μη καταλάβεις και πολλά? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσι δεν μπορείς να πας με πρόκληση και ραντεβού για να είσαι σίγουρη? Έχω ακούσει ότι τα Δέυτερα μωρά έρχονται πιο εύκολα και εμπεδωνονται την ώρα του τοκετού! Επίσης αν δείτε ότι σε ζοριζει του λες κάνε μου καισαρική! Λες να σε κρατήσει με το ζόρι στο φ.τ. ενώ αργείς η πονάς πολύ? Επίσης το ενδεχόμενο να κάνεις από νωρίς επισκληριδιο και να κάνεις πολλές φορές ώστε να μη καταλάβεις και πολλά? 

Ευχαριστω Χιονάτη μου για τις συμβουλές!!! 

Η προκληση είναι με τεχνιτους πονους, τους οποίους τους έζησα στο φουλ την πρωτη φορα, καθώς έσπασαν τα νερά μα η διαδικασία δεν ξεκίνησε ποτε.. Γι αυτό δεν θέλω να παω με προκληση.. Δεν μου άρεσε καθόλου ο όρος και το υπόθετο.. Αστα για μενα δεν ήταν καλή η εμπειρία.. 

Την πρωτη φορα δεν κατάλαβα ποτε περασαν οι 17 ώρες καθώς υπέφεραν χωρίς επισκληριδιο, αφου μου έλεγε δεν σου κάνω κτ. Επισκληριδιο δεν δίνουν πολλες δόσεις γιατί όταν έρχεται η ώρα η γυναίκα δεν έχει δυναμη να σπρωξει και έτσι καταλήγουν όλοι οι τοκετό σε κτ. 

Γι αυτό και τότε έκανα ελάχιστα λίγο πριν σπρώξω.. Αλλά αυτό που λες μου το είπε και ο πατερας μου σήμερα που το συζητήσαμε.. Να παω φυσιολογικά και να θέσω ένα όριο στον εαυτό μου.. Αν δω ότι το ξεπερνάω, να ζητήσω κτ. Και ότι γίνει.. 

Σε ευχαριστωωω

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Ευχαριστω Χιονάτη μου για τις συμβουλές!!! 

Η προκληση είναι με τεχνιτους πονους, τους οποίους τους έζησα στο φουλ την πρωτη φορα, καθώς έσπασαν τα νερά μα η διαδικασία δεν ξεκίνησε ποτε.. Γι αυτό δεν θέλω να παω με προκληση.. Δεν μου άρεσε καθόλου ο όρος και το υπόθετο.. Αστα για μενα δεν ήταν καλή η εμπειρία.. 

Την πρωτη φορα δεν κατάλαβα ποτε περασαν οι 17 ώρες καθώς υπέφεραν χωρίς επισκληριδιο, αφου μου έλεγε δεν σου κάνω κτ. Επισκληριδιο δεν δίνουν πολλες δόσεις γιατί όταν έρχεται η ώρα η γυναίκα δεν έχει δυναμη να σπρωξει και έτσι καταλήγουν όλοι οι τοκετό σε κτ. 

Γι αυτό και τότε έκανα ελάχιστα λίγο πριν σπρώξω.. Αλλά αυτό που λες μου το είπε και ο πατερας μου σήμερα που το συζητήσαμε.. Να παω φυσιολογικά και να θέσω ένα όριο στον εαυτό μου.. Αν δω ότι το ξεπερνάω, να ζητήσω κτ. Και ότι γίνει.. 

Σε ευχαριστωωω

έτσι κι αλλιώς επισκληριδιος γίνεται μετά από κάποια ώρα για να μη καθυστερήσει τον τοκετό...

Εγώ με αρκετή δόση δεν μπορούσα  να γεννήσω γιατί δεν καταλάβαινα να σπρωξω. Οπότε σταμάτησαν τη χορήγηση για λίγο για να γεννησω.

Είναι πολλές ώρες 17 κι ενώ έχουν σπάσει τα νερά σου.. να το θέσετε από τώρα το όριο να μην έχεις θεμα να είσαι πιο ηρεμη


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

έτσι κι αλλιώς επισκληριδιος γίνεται μετά από κάποια ώρα για να μη καθυστερήσει τον τοκετό...

Εγώ με αρκετή δόση δεν μπορούσα  να γεννήσω γιατί δεν καταλάβαινα να σπρωξω. Οπότε σταμάτησαν τη χορήγηση για λίγο για να γεννησω.

Είναι πολλές ώρες 17 κι ενώ έχουν σπάσει τα νερά σου.. να το θέσετε από τώρα το όριο να μην έχεις θεμα να είσαι πιο ηρεμη

Ειδες με ένα τοκετό στο ιστορικο τα ξέρεις ήδη ολα. Η επισκληριδιος είναι για πριν το σπρώξιμο.. Γιατί μετά δεν μπορείς να σπρωξεις.. 

Ακριβώς είναι πολλες ώρες.. Ακόμα κι αν είναι δέκα.. Δεν αντέχω να περασω τις εφτα ώρες.. Αυτό θεωρώ θα ναι το όριο μου.. Και λέω να τα συζητήσω μαζί του αυτή τη βδομάδα.. Και να θέσω ένα όριο.. Αν δω ότι το ξεπερνάμε και καθυστερούμε τότε θα παω με κτ και ότι γίνει.. 

Πάντως με το παιδι στο αυτοκίνητο με βλέπω να μαστε, αν έχουμε απρόοπτο (δλδ σπάσιμο νερων/) και μόνη μου μέσα στον τοκετό. Δεν θα το θελα αυτό η αλήθεια είναι. Αλλά δεν έχω και πολλες επιλογές μέχρι να έρθουν οι δικοί μου... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...