Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Nina13 είπε:

Ειδες με ένα τοκετό στο ιστορικο τα ξέρεις ήδη ολα. Η επισκληριδιος είναι για πριν το σπρώξιμο.. Γιατί μετά δεν μπορείς να σπρωξεις.. 

Ακριβώς είναι πολλες ώρες.. Ακόμα κι αν είναι δέκα.. Δεν αντέχω να περασω τις εφτα ώρες.. Αυτό θεωρώ θα ναι το όριο μου.. Και λέω να τα συζητήσω μαζί του αυτή τη βδομάδα.. Και να θέσω ένα όριο.. Αν δω ότι το ξεπερνάμε και καθυστερούμε τότε θα παω με κτ και ότι γίνει.. 

Πάντως με το παιδι στο αυτοκίνητο με βλέπω να μαστε, αν έχουμε απρόοπτο (δλδ σπάσιμο νερων/) και μόνη μου μέσα στον τοκετό. Δεν θα το θελα αυτό η αλήθεια είναι. Αλλά δεν έχω και πολλες επιλογές μέχρι να έρθουν οι δικοί μου... 

Πιστεύω θα πας με πρόκληση τελικά κ η γοργόνα θα κάνει ένα σάλτο κ θα βγει μπαμ μπαμ. Δεύτερος τοκετός κ τόσο περπάτημα...τι στο καλό????

Μίλησε μαζί του κ θα τη βρείτε τη λύση που ταιριάζει καλύτερα σε σενα:)

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Πιστεύω θα πας με πρόκληση τελικά κ η γοργόνα θα κάνει ένα σάλτο κ θα βγει μπαμ μπαμ. Δεύτερος τοκετός κ τόσο περπάτημα...τι στο καλό????

Μίλησε μαζί του κ θα τη βρείτε τη λύση που ταιριάζει καλύτερα σε σενα:)

Λες ε? Μα με τόσο περπατημα πρεπει να βγει στο αμάξι μη σου πω ... Χαχα

Ασε που από 37 και μετά θα ξεκινήσω και το άθλημα που λέγαμε.. Τελικά έχω ψηθεί για φυσιολογικό τοκετό.. Όμως με τα όρια που είπαμε πριν.. Ο θεος μαζι μου.. Εκτός αν γυρίσει τίποτα θέση η Αριελ στα τελευταία ρβ και παμε αναγκαστικά με κτ. 

Τι να πω.. Ασε μην αγχωνω κι αλλά κορίτσια.. Πάντως το άγχος που έχω δεν λέγεται... 

Just now, Anastasia05 είπε:

Πιστεύω θα πας με πρόκληση τελικά κ η γοργόνα θα κάνει ένα σάλτο κ θα βγει μπαμ μπαμ. Δεύτερος τοκετός κ τόσο περπάτημα...τι στο καλό????

Μίλησε μαζί του κ θα τη βρείτε τη λύση που ταιριάζει καλύτερα σε σενα:)

Σε ευχαριστώ και σας ευχαριστω όλες για τις συμβουλές σας!! 

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Nina13 κ εγώ θα σου έλεγα να εξαντλήσεις το θέμα και αν είναι να πας με πρόκληση. Κ αν δεις πως δεν την παλεύεις με τους πόνους κ εξαντληθείς κάνε καισαρική! Κ την μέρα της πρόκλησης θα έρθει κ η μαμά σου να κρατησει το παιδι. Σκέψου κ τη λύση της νταντάς αν γίνει τπτ απρόοπτο μέσα στη νύχτα ή και τη μέρα να έρθει να το κρατήσει μέχρι να φτάσει η μαμά σου! Είναι πολύ μακριά; Η κουμπάρα μου που γεννάει σε ένα μήνα, έχει κανονίσει με μια γειτόνισσα να της αφήσει το μεγάλο της ο,τι ώρα και να είναι (αν γίνει κάτι ξαφνικο) μέχρι να έρθουν τα πεθερικά της.

 


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@Nina13 κ εγώ θα σου έλεγα να εξαντλήσεις το θέμα και αν είναι να πας με πρόκληση. Κ αν δεις πως δεν την παλεύεις με τους πόνους κ εξαντληθείς κάνε καισαρική! Κ την μέρα της πρόκλησης θα έρθει κ η μαμά σου να κρατησει το παιδι. Σκέψου κ τη λύση της νταντάς αν γίνει τπτ απρόοπτο μέσα στη νύχτα ή και τη μέρα να έρθει να το κρατήσει μέχρι να φτάσει η μαμά σου! Είναι πολύ μακριά; Η κουμπάρα μου που γεννάει σε ένα μήνα, έχει κανονίσει με μια γειτόνισσα να της αφήσει το μεγάλο της ο,τι ώρα και να είναι (αν γίνει κάτι ξαφνικο) μέχρι να έρθουν τα πεθερικά της.

 

Σε ευχαριστώ θερμά.. Ξεκινάω απο το τέλος. Τυχερή η κουμπαρα σου..μα εγώ Να αφήσω το παιδι σε γείτονα.. Οχι δεν έχω εμπιστοσυνη δυστυχώς...εδώ δεν έχω στη νταντά για βράδυ.. Αν γίνει μέρα ναι.. Αν είναι βράδυ δεν υπάρχει περιπτωση.. Γι αυτό αγχώνομαι.. Είναι αρκετά μακριά οι δικοί μου...και δεν θα ναι σε συντομο διάστημα εδώ γι αυτό το λέω..σε περιπτωσηνπου γίνει ξαφνικό

.μα και η ιδέα της προκλησης με τρομάζει γιατί είναι παλι τεχνιτοί πονοι.. Και όλα θα γίνουν παλι αργά.. Όπως στον πρωτο τοκετό... Να φαω και ταλαιπωρια και μαχαίρι??? 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Λες ε? Μα με τόσο περπατημα πρεπει να βγει στο αμάξι μη σου πω ... Χαχα

Ασε που από 37 και μετά θα ξεκινήσω και το άθλημα που λέγαμε.. Τελικά έχω ψηθεί για φυσιολογικό τοκετό.. Όμως με τα όρια που είπαμε πριν.. Ο θεος μαζι μου.. Εκτός αν γυρίσει τίποτα θέση η Αριελ στα τελευταία ρβ και παμε αναγκαστικά με κτ. 

Τι να πω.. Ασε μην αγχωνω κι αλλά κορίτσια.. Πάντως το άγχος που έχω δεν λέγεται... 

Σε ευχαριστώ και σας ευχαριστω όλες για τις συμβουλές σας!! 

Νίνα πετάγομαι κι εγώ λίγο στο θέμα μπας κ σε καθησυχάσω.πρωτον αν σπάσουν τα νερά σου,λογικά κ σαν δεύτερη γεννα δεν θα αργήσει τόσο η μικρή,ειδικά από την στιγμη που στο λέει κ ο γιατρός σου.θα μπορούσες αν φοβάσαι να είσαι μόνη σου στον τοκετό,να έχεις stand by την baby sitter σου που αν θυμάμαι καλά,έχεις,μέχρι να έρθει η μαμά σου κ να αναλάβει τον μικρό.να σου τις περισσότερες φορές βράδυ σπάνε τα νερά άρα κ λογικά θα κοιμάται το παιδάκι σου μέχρι να έρθει η κοπέλα που σε βοηθάει.αν πάλι δεν θες να περιμένεις σπάσιμο νερών,μπορείς μετά τις 38 να πας με πρόκληση κ να το δοκιμάσεις ετσι.εγω πέρσι πήγα με πρόκληση στις 38+5(λόγω διαβήτη κύησης) ,στις 12 ώρες γέννησα αλλά ήταν μοναδική εμπειρία.αυτο που λέτε ότι σου βάζει επισκληριδιο μόνο για να σπρώξεις,που το είπες εσύ κ άλλη μια μανούλα,δεν το καταλαβαίνω πως το εννοειτε.εγω μετά από κάποια φάση κ αφού μου σπασανε τα νερά,ζητούσα επισκληριδιο,μου βάζαμε τόσο ώστε να νιώθω εννοείται αλλά να μην πονάω αβάσταχτα.απλα στην τελευταία φορά που μου βάλανε ,μου είπανε τώρα σου βάζουμε λίγο παραπάνω για να σπρώξεις καλά κ να βγει ο μικρός.ποιος μικρός δηλαδή;;4 κιλα βγήκε το αγοράκι μου!τι θέλω να πω;!το ότι η πρώτη φορά δεν ήταν ιδανική ,δεν πάει να πει ότι έτσι θα είναι κ η δευτερη.μπορεις όμως οοολα αυτά να τα συζητήσεις με τον γιατρο σου,έτσι αναλυτικά όπως τα λέμε εδώ,να θέσεις τα όρια σου κ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.

Παρένθεση αυτό,το θεωρώ αξιόλογο που δεν σου βάζει κατευθείαν καισαρική ενώ οι περισσότεροι αυτό κάνουν για να πληρωθούν κ να ξεμπερδεψουν σε μισή ωρίτσα.προφανως βλέπει ότι έχεις τις προϋποθέσεις για φτ.κ μην ξεχνάς είναι η δεύτερη σου γέννα κ αυτό μετράει πολυ στην διαδικασία,το σώμα θυμάται.

Σορυ για την σεντοναρα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MumMaria είπε:

Νίνα πετάγομαι κι εγώ λίγο στο θέμα μπας κ σε καθησυχάσω.πρωτον αν σπάσουν τα νερά σου,λογικά κ σαν δεύτερη γεννα δεν θα αργήσει τόσο η μικρή,ειδικά από την στιγμη που στο λέει κ ο γιατρός σου.θα μπορούσες αν φοβάσαι να είσαι μόνη σου στον τοκετό,να έχεις stand by την baby sitter σου που αν θυμάμαι καλά,έχεις,μέχρι να έρθει η μαμά σου κ να αναλάβει τον μικρό.να σου τις περισσότερες φορές βράδυ σπάνε τα νερά άρα κ λογικά θα κοιμάται το παιδάκι σου μέχρι να έρθει η κοπέλα που σε βοηθάει.αν πάλι δεν θες να περιμένεις σπάσιμο νερών,μπορείς μετά τις 38 να πας με πρόκληση κ να το δοκιμάσεις ετσι.εγω πέρσι πήγα με πρόκληση στις 38+5(λόγω διαβήτη κύησης) ,στις 12 ώρες γέννησα αλλά ήταν μοναδική εμπειρία.αυτο που λέτε ότι σου βάζει επισκληριδιο μόνο για να σπρώξεις,που το είπες εσύ κ άλλη μια μανούλα,δεν το καταλαβαίνω πως το εννοειτε.εγω μετά από κάποια φάση κ αφού μου σπασανε τα νερά,ζητούσα επισκληριδιο,μου βάζαμε τόσο ώστε να νιώθω εννοείται αλλά να μην πονάω αβάσταχτα.απλα στην τελευταία φορά που μου βάλανε ,μου είπανε τώρα σου βάζουμε λίγο παραπάνω για να σπρώξεις καλά κ να βγει ο μικρός.ποιος μικρός δηλαδή;;4 κιλα βγήκε το αγοράκι μου!τι θέλω να πω;!το ότι η πρώτη φορά δεν ήταν ιδανική ,δεν πάει να πει ότι έτσι θα είναι κ η δευτερη.μπορεις όμως οοολα αυτά να τα συζητήσεις με τον γιατρο σου,έτσι αναλυτικά όπως τα λέμε εδώ,να θέσεις τα όρια σου κ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.

Παρένθεση αυτό,το θεωρώ αξιόλογο που δεν σου βάζει κατευθείαν καισαρική ενώ οι περισσότεροι αυτό κάνουν για να πληρωθούν κ να ξεμπερδεψουν σε μισή ωρίτσα.προφανως βλέπει ότι έχεις τις προϋποθέσεις για φτ.κ μην ξεχνάς είναι η δεύτερη σου γέννα κ αυτό μετράει πολυ στην διαδικασία,το σώμα θυμάται.

Σορυ για την σεντοναρα

Έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις.. Μα η νταντά μας είναι μικρή σε ηλικία και δεν ξέρω καν αν έχει ιδέα απο μαιευτήρια κτλ.. Όποτε δνε ξέρω κατά ποσων θα μπορεί να με βοηθήσει στο μαιευτήριο.. Αν αυτό εννοείς.. Εμπιστοσυνη δυστυχώς δεν έχω να την αφήσω βράδυ με το παιδι.. 

Τώρα θα συζητήσω και με τον γιατρό για την προκληση που λέτε, μα δεν μπορώ να μαι εκει και να ποναω πάνω από δέκα ώρες.. Εδώ πιστευω ουτε εφτα δεν θα αντέξω.. Γενικά δεν μπορώ πια τους πονους.. Δεν ξέρω τι με έχει πιασει, ίσως να ναι που έχω υποφέρει και με άλλα θεματα. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου και χαίρομαι να ακουω και μια ομορφη εμπειρία σαν τη δική σου.. Θέλω φτ αλλά δεν αντέχω να πονεσω.. Αυτή τη φορά δεναντεχω. Γι αυτό το χω παρει έτσι αρνητικά.. 

Γενικά ο γιατρός μου, οχι επειδή έχουμε συγγένεια, είναι κατά της καισαρικής χωρίς λόγο. Όποτε είχα φανταστεί ότι θα μου φέρει αντιρρήσεις.. Τώρα θα τα συζητήσω όλα αυτά μαζί του να δω που θα κατάληξουμε. 

Σε ευχαριστώ και παλιιιι

 

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Σε ευχαριστώ θερμά.. Ξεκινάω απο το τέλος. Τυχερή η κουμπαρα σου..μα εγώ Να αφήσω το παιδι σε γείτονα.. Οχι δεν έχω εμπιστοσυνη δυστυχώς...εδώ δεν έχω στη νταντά για βράδυ.. Αν γίνει μέρα ναι.. Αν είναι βράδυ δεν υπάρχει περιπτωση.. Γι αυτό αγχώνομαι.. Είναι αρκετά μακριά οι δικοί μου...και δεν θα ναι σε συντομο διάστημα εδώ γι αυτό το λέω..σε περιπτωσηνπου γίνει ξαφνικό

.μα και η ιδέα της προκλησης με τρομάζει γιατί είναι παλι τεχνιτοί πονοι.. Και όλα θα γίνουν παλι αργά.. Όπως στον πρωτο τοκετό... Να φαω και ταλαιπωρια και μαχαίρι??? 

Η κουμπάρα μου δεν έχει γονείς κ τα πεθερικά μένουν 3 ώρες μακριά αλλά κάποιος πρέπει να της κρατήσει το παιδί της για να την πάει ο άντρας της στην κλινικη γι αυτό θα το αφήσει στη γειτόνισσα αν χρειαστεί. Κ επειδή δεν έχει μείνει βράδυ ποτέ με άλλον το παιδι, θα κάτσει η πεθερα μαζι της στην κλινική και ο άντρας της θα κάτσει σπίτι με το παιδί... Υπάρχουν κ χειροτερα δλδ!

@MumMaria κ εμένα στην πρώτη γέννα μου εκαναν επισκληριδιο λίγο πριν την τελική ευθεια. Πιο πριν δεν μου την έκαναν κ ας παρακαλούσα για να μην πάει πίσω η διαδικασία!

Just now, Nina13 είπε:

Έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις.. Μα η νταντά μας είναι μικρή σε ηλικία και δεν ξέρω καν αν έχει ιδέα απο μαιευτήρια κτλ.. Όποτε δνε ξέρω κατά ποσων θα μπορεί να με βοηθήσει στο μαιευτήριο.. Αν αυτό εννοείς.. Εμπιστοσυνη δυστυχώς δεν έχω να την αφήσω βράδυ με το παιδι.. 

Τώρα θα συζητήσω και με τον γιατρό για την προκληση που λέτε, μα δεν μπορώ να μαι εκει και να ποναω πάνω από δέκα ώρες.. Εδώ πιστευω ουτε εφτα δεν θα αντέξω.. Γενικά δεν μπορώ πια τους πονους.. Δεν ξέρω τι με έχει πιασει, ίσως να ναι που έχω υποφέρει και με άλλα θεματα. 

Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου και χαίρομαι να ακουω και μια ομορφη εμπειρία σαν τη δική σου.. Θέλω φτ αλλά δεν αντέχω να πονεσω.. Αυτή τη φορά δεναντεχω. Γι αυτό το χω παρει έτσι αρνητικά.. 

Γενικά ο γιατρός μου, οχι επειδή έχουμε συγγένεια, είναι κατά της καισαρικής χωρίς λόγο. Όποτε είχα φανταστεί ότι θα μου φέρει αντιρρήσεις.. Τώρα θα τα συζητήσω όλα αυτά μαζί του να δω που θα κατάληξουμε. 

Σε ευχαριστώ και παλιιιι

 

Πάντως σε καταλαβαίνω κ εγώ όσο σκέφτομαι εκείνους τους πόνους με πιάνει πανικος:unsure: κ ας μην έκανα πολλή ώρα να γεννησω... Καλά δεν συζητώ το θέμα της πρόκλησης... Αν μου τύχει πιστεύω θα νιώθω σαν να πηγαίνω για εκτέλεση. Ούτε κ την καισαρική θέλω, φοβάμαι τα χειρουργεία αλλά κ την μετά ταλαιπωρία...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Η κουμπάρα μου δεν έχει γονείς κ τα πεθερικά μένουν 3 ώρες μακριά αλλά κάποιος πρέπει να της κρατήσει το παιδί της για να την πάει ο άντρας της στην κλινικη γι αυτό θα το αφήσει στη γειτόνισσα αν χρειαστεί. Κ επειδή δεν έχει μείνει βράδυ ποτέ με άλλον το παιδι, θα κάτσει η πεθερα μαζι της στην κλινική και ο άντρας της θα κάτσει σπίτι με το παιδί... Υπάρχουν κ χειροτερα δλδ!

@MumMaria κ εμένα στην πρώτη γέννα μου εκαναν επισκληριδιο λίγο πριν την τελική ευθεια. Πιο πριν δεν μου την έκαναν κ ας παρακαλούσα για να μην πάει πίσω η διαδικασία!

Καταλαβαινω πως το λες.. Πάντα υπάρχουν χειρότερα.. Και ο δικός μας δεν έχει ξανά μείνει μόνος του βράδυ.. Και η ιδέα να το αφήσω σε κάποιον γείτονα μου φαινεται τρομακτική... :( το πολυ πολυ να μαι μόνη μου στην κλινική, η να πω στην νταντά να έρθει μαζί μου στην κλινική και ο άντρας μου να μείνει με το παιδι.. Θα δουμε.. Θα φανεί... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Η κουμπάρα μου δεν έχει γονείς κ τα πεθερικά μένουν 3 ώρες μακριά αλλά κάποιος πρέπει να της κρατήσει το παιδί της για να την πάει ο άντρας της στην κλινικη γι αυτό θα το αφήσει στη γειτόνισσα αν χρειαστεί. Κ επειδή δεν έχει μείνει βράδυ ποτέ με άλλον το παιδι, θα κάτσει η πεθερα μαζι της στην κλινική και ο άντρας της θα κάτσει σπίτι με το παιδί... Υπάρχουν κ χειροτερα δλδ!

@MumMaria κ εμένα στην πρώτη γέννα μου εκαναν επισκληριδιο λίγο πριν την τελική ευθεια. Πιο πριν δεν μου την έκαναν κ ας παρακαλούσα για να μην πάει πίσω η διαδικασία!

Σε δημόσιο ή ιδιωτικό γεννήσες;;δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί όλες οι φίλες/γνωστές μου που κάνανε επισκληριδιο,το κάνανε άλλες στην 2 διαστολή,αλλες πριν καν τις σπάσουν τα νερά κ γεννησανε με φτ.τωρα μιλάω για ιδιωτικές ,συγκεκριμένα Γένεσις κ γενική κλινική Θεσσαλονίκης.

Εγώ το καθυστέρησα,έκανα γύρω στο 5 διαστολή γιατί ήξερα αυτό που λες ότι καθυστερεί την διαδικασία αλλά οι μαίες με ρωτούσαν για επισκληριδιο από την πολύ αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Καταλαβαινω πως το λες.. Πάντα υπάρχουν χειρότερα.. Και ο δικός μας δεν έχει ξανά μείνει μόνος του βράδυ.. Και η ιδέα να το αφήσω σε κάποιον γείτονα μου φαινεται τρομακτική... :( το πολυ πολυ να μαι μόνη μου στην κλινική, η να πω στην νταντά να έρθει μαζί μου στην κλινική και ο άντρας μου να μείνει με το παιδι.. Θα δουμε.. Θα φανεί... 

Να έρθει η μαμά σου στην κλινική δεν παίζει; Πάντως κ με τη μαμά σου να μείνει το μωρό πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα αρκεί να βρεις κάποιον για τις ώρες μέχρι να έρθει! Δύσκολες αυτές οι περιπτωσεις, πρέπει από νωρίς να οργανονται κ να υπάρχουν κ εναλλακτικές σε περίπτωση που κάτι στραβωσει! Κ εγώ την δικιά μου δεν την έχω αφήσει ποτέ βράδυ αλλά έχουμε κάνει συζήτηση και έχει συμφωνήσει πως θα κάτσει με τη γιαγιά... Αλλά αν δουμε πως το πρώτο βράδυ πάει χάλια θα έρθουν Αθήνα γιαγιά κ εγγονή και τα βράδια θα είναι ο άντρας μου μαζί τους όταν φεύγει από μένα!

@MumMariaσε ιδιωτικό είχα γεννήσει στην Αθήνα! Κ εγώ κάπου σε διαστολή 5 την έκανα. Οι μαίες έκαναν ότι τους έλεγε ο γιατρός δεν με ρωτούσαν αν θέλω επισκληριδιο. Αλλιώς εννοείται θα την ήθελα από την αρχη, τους παρακαλούσα κιόλας!

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μου κάνανε μετά τα 4 εκατοστά διαστολή για να μη καθυστερήσει ο τοκετός..

Εγώ πονούσα από πολύ πιο νωρίς βέβαια..

Αυτή τη φορά ελπίζω να αντέξω λίγο παραπάνω

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Εγώ να δεις κλαμααα

Κορίτσια έχω θέμα... Και θέλω την συμβουλή σας.. @Anastasia05 @Christinα @marianna1986

Καλημερα κιόλας.. 

Δεν είμαι καλά σήμερα κοριτσια.. Θέλω να κάνω καισαρική γιατί έχω εξηγήσει πολλες φορες οτι δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το μωρό σε περιπτωση που σπάσουν τα νερά. Μα εκτός από αυτό δεν αντέχω και τους πονους, όπως την προηγ φορά που πεθανα για 17ωρες.

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός αρνείται να μου κάνει καισαρική.. Είναι κάθετος 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Έχω τρομερό άγχος για το πως θα ναι το παιδι μακριά μου 4 μέρες(θα χει έρθει η μαμά μου τοτε, την οποία δεν βλέπει και πολυ συχνά καθώς είναι μακριά, μα θα ναι και η νταντά μαζί τους τα πρωινα) 

Και έχω άγχος γιατί δεν αντέχω άλλους πονους.. Έχω περασει διαφορά που δεν έχω πει εδώ ξανά.. Έχω περασει φρίττουν πονους λόγω ενός θέματος υγείας. Και δεν αντέχω να ποναω πια.. Φοβάμαι την δευτερη γεννά φυσιολογικά. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Πείτε μου... 

Δεν με βλέπω να γεννά όμως... Και δεν είναι μόνο το περπατημα να ξέρεις... Χαχα κάθε μέρα λιώνω στις δουλειές.. Λες και δεν είμαι έγκυος.. 

Με το καλό... Πες μου κι εσυ την γνώμη σου στο θέμα μου... 

Έλα μην στεναχωριέσαι, θα κλαίμε μαζί! Και θα υο ευχαριστιομαστε κιολας! 

Εγω πιστεύω πως αυτή τη φορά θα γεννήσεις ποοοοοολυ πιο εύκολα! Η μαμα μου δυσκολεύτηκε στο πρώτο και το δεύτερο παραλίγο να το κανει στην τουαλέτα. Ούτε πόνος ούτε τίποτα. Νόμιζε πως ήθελε κακακια και ξαφνικά έπιασε το κεφάλι του παιδιού. Ήταν ήδη στο μαιευτήριο και άρχισε να φωνάζει. Μέχρι να την πάνε στην αίθουσα τοκετού το ειδε βγάλει. Κάπως έτσι θα είσαι κι εσυ, είμαι σίγουρη! 

Κι εγώ έχω περάσει πολλούς πόνους για λόγους υγείας. Έχω κανει ήδη 4 χειρουργεία και προσπαθούμε να καθυστερήσουμε το 5ο. Αλλά νομίζω πως με έχουν κανει πιο ανθεκτική τελικά. Όχι βέβαια ότι δεν ζητούσα σαν τρελή επισκληρίδειο όταν είχε έρθει η ώρα. Αλλο αυτό! Και ευτυχως γεννησα γρήγορα γιατί δε με έπιασε κιολας! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!!! @Renezνα σου ζήσει κορίτσι μου το μπεμπακι σου!!!! Δεν κρατιοταν στην κοιλιτσα.... Ανυπομονουσε κ αυτό να γνωρίσει μαμά και μπαμπά!!!! Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας και όλα να σας έρθουν οπως τα έχετε ονειρευτεί.... Αντε και στα δικά μας τώρα!!!! 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Εγώ να δεις κλαμααα

Κορίτσια έχω θέμα... Και θέλω την συμβουλή σας.. @Anastasia05 @Christinα @marianna1986

Καλημερα κιόλας.. 

Δεν είμαι καλά σήμερα κοριτσια.. Θέλω να κάνω καισαρική γιατί έχω εξηγήσει πολλες φορες οτι δεν υπάρχει κάποιος να κρατήσει το μωρό σε περιπτωση που σπάσουν τα νερά. Μα εκτός από αυτό δεν αντέχω και τους πονους, όπως την προηγ φορά που πεθανα για 17ωρες.

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός αρνείται να μου κάνει καισαρική.. Είναι κάθετος 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Έχω τρομερό άγχος για το πως θα ναι το παιδι μακριά μου 4 μέρες(θα χει έρθει η μαμά μου τοτε, την οποία δεν βλέπει και πολυ συχνά καθώς είναι μακριά, μα θα ναι και η νταντά μαζί τους τα πρωινα) 

Και έχω άγχος γιατί δεν αντέχω άλλους πονους.. Έχω περασει διαφορά που δεν έχω πει εδώ ξανά.. Έχω περασει φρίττουν πονους λόγω ενός θέματος υγείας. Και δεν αντέχω να ποναω πια.. Φοβάμαι την δευτερη γεννά φυσιολογικά. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Πείτε μου... 

Δεν με βλέπω να γεννά όμως... Και δεν είναι μόνο το περπατημα να ξέρεις... Χαχα κάθε μέρα λιώνω στις δουλειές.. Λες και δεν είμαι έγκυος.. 

Με το καλό... Πες μου κι εσυ την γνώμη σου στο θέμα μου... 

Νίνα μου σου απαντώ βιαστικά! Να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις άνετα! Καταλάβαινώ τον ενδοιασμό σου αλλά προέχει η ψυχολογία και Ναι και η βολεψη μας όσο και να μην ακούγεται ωραίο σε κάποιους! Η κ.τ είναι ένα χειρουργείο κ έχει άλλη ανάρρωση από το Φ.τ. βέβαια αφού ξέρεις από δικό άνθρωπο ότι ο γιατρός το χει μην ανησυχείς αν και πιστεύω είναι κυρίως θέμα οργανισμού. Εγώ έχω κάνει κ.τ και ήμουν μια χαρά σε όλα! Το παιδί το μεγάλο όμως δεν θα μπορείς να το σηκώνεις στην αρχή για το καλό σ αλλά κ στον Φ.τ νομίζω πάλι πρέπει να προσέχεις! Το θέμα που θα αφήσεις το παιδί είναι ούτως ή άλλως πρόβλημα όπως κ να γεννήσεις, απλά το απρόοπτο σίγουρα θα σε αιφνιδιάσει! Με τη πρόκληση έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου κ γι αυτό δεν την επέλεξα γτ νομίζω είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει σε κ.τ ή πολύωρο μαρτύριο. Κάνε όπως νιώθεις εσύ,εσύ ξέρεις το καλύτερο για εσένα και το παιδί σου κ μην παρασύρεσαι από συναισθηματισμους ή κοινωνικά στερεότυπα. Ξέρεις τι εννοώ!

  • Ευχαριστώ 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nina13 είπε:

Σε ευχαριστώ θερμά.. Ξεκινάω απο το τέλος. Τυχερή η κουμπαρα σου..μα εγώ Να αφήσω το παιδι σε γείτονα.. Οχι δεν έχω εμπιστοσυνη δυστυχώς...εδώ δεν έχω στη νταντά για βράδυ.. Αν γίνει μέρα ναι.. Αν είναι βράδυ δεν υπάρχει περιπτωση.. Γι αυτό αγχώνομαι.. Είναι αρκετά μακριά οι δικοί μου...και δεν θα ναι σε συντομο διάστημα εδώ γι αυτό το λέω..σε περιπτωσηνπου γίνει ξαφνικό

.μα και η ιδέα της προκλησης με τρομάζει γιατί είναι παλι τεχνιτοί πονοι.. Και όλα θα γίνουν παλι αργά.. Όπως στον πρωτο τοκετό... Να φαω και ταλαιπωρια και μαχαίρι??? 

Κι εγώ δεν έχω κάποιον να αφήσω τη μικρή αλλά ευτυχως εμπιστεύομαι την νταντα. Θα την έχει όλη μέρα και το βράδυ που θα βγαίνει ο άντρας μου από το μαιευτήριο θα την παίρνει σπίτι μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...