Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, LadyP είπε:

Καλημέρα! Έχω τη κλασσική άδεια μετά το τοκετό και σκέφτομαι να πάρω και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετά να καθήσω συνολικά μαζί με άδειες ένα 9μηνο. Βέβαια αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε από το σπίτι ίσως να μη πάρω εγώ το 6μηνο ΟΑΕΔ αλλά να το πάρει ο άντρας ( νομιζω ότι γίνεται) και να είμαστε όλοι στο σπίτι! Αυτό θα εξαρτηθεί και στο ποσο θα έχουμε προσαρμοστεί στο 3μηνο και τι θα γίνει με τον κορονοιο τον ατιμο! 

@Eva137 και σε εμένα έχει πέσει πολύ μελέτη αλλά ένα άγχος η αλήθεια είναι πως το έχω! @Renez επίσης έχω ήδη έτοιμη σύμβουλο θηλασμού που μου σύστησαν για όταν γυρίσουμε σπίτι γιατί ειμαι και Τύπος πιο πολύ προφορικός παρά του διαβάσματος! 

Μπράβο φίλη κ εγώ έχω σκοπό να πάρω αν χρειαστεί μια συμβουλο..

Άρα δεν έχεις τπτ να σε φοβίζει!!! Όλα θα πάνε τέλεια θα δεις!!! Συνήθως τέτοια παθαίνουν μανουλες που δεν το έχουν ψάξει κ δε ξέρουν..

Just now, Jasmine@ είπε:

Κ εγώ αυτό διαβάζω ποσό καλό ΔΕΝ κάνουν! Χαχαχαχα γι αυτό έψαχνα εναλλακτικά τι θα τρώνε! 

Να δεις σε καμία ομάδα στο fb......:twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Jasmine@ είπε:

Κ εγώ αυτό διαβάζω ποσό καλό ΔΕΝ κάνουν! Χαχαχαχα γι αυτό έψαχνα εναλλακτικά τι θα τρώνε! 

Μπες να διαβάσεις οδηγίες από τον που για να πάρεις μια ιδεα! :) με λαχανικά ξεκινάνε μαγειρεμένα σε ζωμό κρέατος


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Μπες να διαβάσεις οδηγίες από τον που για να πάρεις μια ιδεα! :) με λαχανικά ξεκινάνε μαγειρεμένα σε ζωμό κρέατος

Πολυ ενδιαφέροντα όσα λέει κ σίγουρα μπορούμε να τα εμπιστευτούμε καθώς είναι εγκεκριμένα κ από τον ΠΟΥ κ από το ελληνικό υπουργείο υγείας..

@Jasmine@ δε ξέρω αν το διάβασες αλλά για τις τροφές σε κομματάκια που έλεγες συστήνει να γίνει σταδιακά κ να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τον 10ο μήνα..δλδ από τον 6ο που ξεκινάνε λέει τροφές αρχίζουμε με πολτοποιημένες 1 μήνα,επειτα μικρά μικρά κομματάκια κ σταδιακά να τα μεγαλώνουμε..

Επίσης λέει πως δεν υπάρχει στάνταρ με ποια τροφή να αρχίζουν τα μωρά καθώς διαφέρει από εποχή σε εποχή(τα λαχανικά πχ κ τα φρούτα εποχής) κ από χώρα σε χώρα αναλόγως των διατροφικών συνηθειών της κάθε μιας..

Τέλος,για τις ετοιματζιδικες που λέγαμε τροφές συστινουν ΜΟΝΟ σε κάποιο ταξίδι κ σε ώρα "ανάγκης" που δεν είναι εφικτο κάτι να έχουμε μαγειρεμένο γεύμα,ποτέ άλλοτε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Πολυ ενδιαφέροντα όσα λέει κ σίγουρα μπορούμε να τα εμπιστευτούμε καθώς είναι εγκεκριμένα κ από τον ΠΟΥ κ από το ελληνικό υπουργείο υγείας..

@Jasmine@ δε ξέρω αν το διάβασες αλλά για τις τροφές σε κομματάκια που έλεγες συστήνει να γίνει σταδιακά κ να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τον 10ο μήνα..δλδ από τον 6ο που ξεκινάνε λέει τροφές αρχίζουμε με πολτοποιημένες 1 μήνα,επειτα μικρά μικρά κομματάκια κ σταδιακά να τα μεγαλώνουμε..

Επίσης λέει πως δεν υπάρχει στάνταρ με ποια τροφή να αρχίζουν τα μωρά καθώς διαφέρει από εποχή σε εποχή(τα λαχανικά πχ κ τα φρούτα εποχής) κ από χώρα σε χώρα αναλόγως των διατροφικών συνηθειών της κάθε μιας..

Τέλος,για τις ετοιματζιδικες που λέγαμε τροφές συστινουν ΜΟΝΟ σε κάποιο ταξίδι κ σε ώρα "ανάγκης" που δεν είναι εφικτο κάτι να έχουμε μαγειρεμένο γεύμα,ποτέ άλλοτε!!

Ακριβώς..είναι οδηγίες εγκεκριμένες..

Όχι εμεις τότε δίνανε ρυζαλευρο ή ο γιατρός λέει ετσι...γιατί? Δεν προσφέρει κάτι διατροφικά.

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ακριβώς..είναι οδηγίες εγκεκριμένες..

Όχι εμεις τότε δίνανε ρυζαλευρο ή ο γιατρός λέει ετσι...γιατί? Δεν προσφέρει κάτι διατροφικά.

 

Ακριβώς!! Μωρέ όσο μαθαίνουμε δεν θα έχουμε ανάγκη κανέναν γτ θα ξέρουμε οι ίδιες το καλύτερο για τα παιδιά μας!! Αρκεί βέβαια να διαβάζουμε έτσι έγκυρες πηγές..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 minutes ago, Jasmine@ said:

Εγώ θα σε καλωσορίσω φίλτατη κ ας σε έφερε η @Renez με το ζόρι για να γίνετε περισσότερες οι αγορομανουλες! Πως είναι η εγκυμοσύνη σου;;; Α θα βγαλεις χειμωνιάτικο μωράκι... τελεια! 
 Κ θα ξεκινήσω το θέμα της ημέρας... πόσες έχετε πετύχει κάπου τη μέθοδο baby led weaning? Αν την έχει δοκιμάσει καμία παλιά μανούλα;;; Και θα μου πείτε ακόμα δε γέννησες κουκλίτσα μου, δεν έχουν πιει γάλα τα παιδιά σου κ εσυ ψάχνεις πως θα τρώνε... 

χιχι ευχαριστω πολύ! Με το καλό να ευχηθώ και εγώ σε όλες σας με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας <3

η εγκυμοσυνη μου ηταν δυσκολη μονο το πρωτο τριμηνο οπου ειχα φουλ ναυτίες και εμετούς... ενα με την τουαλετα αλλα πλεον μοιαζει απλα με κακη μακρυνη αναμνηση! απ οταν μπηκα στον 3ο ολα τελεια.

για το baby led weaning το εχει κανει η κορη μιας φιλης της μαμας μου στο UK και για τα δυο της παιδακια... εκεινοι ορκιζονται στη μεθοδο αλλα δε ξερω περισσοτερες λεπτομερειες. σιγουρα παντως γινεται, νομιζω ειναι οτι βολεψει και θέλει η μανουλα να δοκιμασει... 

Just now, EugenJen said:

Κύρια κυρία έχω άγνωστες λέξεις!!!!Τι είν' τούτο;;;

@pap88 καλώς ήρθες κ από εμένα!!! Με το καλό το μωράκι σου!!αν κ μου μυρίζεται σκευωρία ώστε να αυξηθούν τα αρσενικά της  ομαδας:lol:

Ευχαριστω πολύυυ! πάντως εγώ χαίρομαι που έχετε τόσα κορίτσια. εμένα ο κύκλος μου αποτελείται αποκλειστικά κ μόνο από αγορομαμάδες, σε σημείο που έλεγα ότι κορίτσι δε θα υπάρχει εκεί έξω... ειστε η ελπιδα μας :mrgreen:

Just now, LadyP said:

Καλώς μας ήρθες κορίτσι! Εσύ έχεις μωράκι καραντινατο από ότι καταλαβαίνω! Χεχε και εγώ από το Μάρτη είμαι σπίτι καλά μας έκατσε δεν λέω αλλά πολύ κλεισούρα ρε παιδί μου! Χαχα ας τους να αντιδράσουν όπως θέλουν!

χιχιχι ευχαριστω. ναι για ονομα σκεφτομαστε και το καραντινακι :P ναι... η κλεισουρα ειναι γεγονος και μιας και ο αντρας μου δουλευει κ εκείνος συνηθως απ το σπιτι τωρα, ομολογώ οτι αισθανομαστε οτι εχουμε ιδρυματοποιηθει λιγο. τουλαχιστον εχουμε παρεα ο ενας τον αλλον. τις μερες που παει γραφειο, δεν εχω χειροτερο απ το να καθομαι μονη μου για μεσημεριανο :oops:

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ακριβώς!! Μωρέ όσο μαθαίνουμε δεν θα έχουμε ανάγκη κανέναν γτ θα ξέρουμε οι ίδιες το καλύτερο για τα παιδιά μας!! Αρκεί βέβαια να διαβάζουμε έτσι έγκυρες πηγές..

Κ ψυχραιμία άμα στραβοκαταπιει το παιδί! Γιατί κ  αυτό μπορεί να γίνει.


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Κ ψυχραιμία άμα στραβοκαταπιει το παιδί! Γιατί κ  αυτό μπορεί να γίνει.

Το να στραβοκαταπιει εντάξει νομίζω καλό θα του κάνει υπο την έννοια ότι σιγά σιγά θα μαθαίνει κ μόνο του να διαχειρίζεται καλύτερα τη τροφή στο στόμα..

Μη του κάτσει κάνα κομματάκι κ πνίγει φοβάμαι...βέβαια αν το κάνουμε σταδιακά όπως προτείνει ο ΠΟΥ κ όχι κατευθείαν πιστεύω είναι καλύτερο γτ θα μάθει σιγά σιγά το παιδί να καταπίνει κτλ ....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Μπες να διαβάσεις οδηγίες από τον που για να πάρεις μια ιδεα! :) με λαχανικά ξεκινάνε μαγειρεμένα σε ζωμό κρέατος

Ναι ναι θα τα διαβάσω γιατί είμαι πολύ κατά του ρυζάλευρου.... νομίζω γεμίζουν τα παιδιά άχρηστες θερμίδες όλες αυτές οι κρέμες!

Just now, Renez είπε:

Πολυ ενδιαφέροντα όσα λέει κ σίγουρα μπορούμε να τα εμπιστευτούμε καθώς είναι εγκεκριμένα κ από τον ΠΟΥ κ από το ελληνικό υπουργείο υγείας..

@Jasmine@ δε ξέρω αν το διάβασες αλλά για τις τροφές σε κομματάκια που έλεγες συστήνει να γίνει σταδιακά κ να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τον 10ο μήνα..δλδ από τον 6ο που ξεκινάνε λέει τροφές αρχίζουμε με πολτοποιημένες 1 μήνα,επειτα μικρά μικρά κομματάκια κ σταδιακά να τα μεγαλώνουμε..

Επίσης λέει πως δεν υπάρχει στάνταρ με ποια τροφή να αρχίζουν τα μωρά καθώς διαφέρει από εποχή σε εποχή(τα λαχανικά πχ κ τα φρούτα εποχής) κ από χώρα σε χώρα αναλόγως των διατροφικών συνηθειών της κάθε μιας..

Τέλος,για τις ετοιματζιδικες που λέγαμε τροφές συστινουν ΜΟΝΟ σε κάποιο ταξίδι κ σε ώρα "ανάγκης" που δεν είναι εφικτο κάτι να έχουμε μαγειρεμένο γεύμα,ποτέ άλλοτε!!

Συγκεντρωσου εσυ πρέπει να διαβάσουμε τι θα ταΐζουμε τα παιδιά μας!!!! Να φανείς οργανωτική κ σε αυτό σε παρακαλώ... 

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Ναι ναι θα τα διαβάσω γιατί είμαι πολύ κατά του ρυζάλευρου.... νομίζω γεμίζουν τα παιδιά άχρηστες θερμίδες όλες αυτές οι κρέμες!

Συγκεντρωσου εσυ πρέπει να διαβάσουμε τι θα ταΐζουμε τα παιδιά μας!!!! Να φανείς οργανωτική κ σε αυτό σε παρακαλώ... 

Μα γαμωτο αυτά διάβασα που είπε η Αναστασία του ΠΟΥ και λέει πως δεν υπάρχει στάνταρ με ποια τροφή θα αρχίσουν!!!!! Ωωωω

Απλά από τα πρώτα είναι φρούτα κ λαχανικά αλλά δεν λέει ποια ακριβώς!!! Αναλογως λέει την εποχή..

Εμάς θα είναι τυχερά γτ θα πέσει καλοκαίρι όταν αρχίσουν κ θα έχουν μπόλικες νόστιμες επιλογές σε φρούτα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Εγώ την ακολούθησα κάπως(δεν ξέρω αν το ακολουθήσαμε 100%οπως προτεινεται,βρήκαμε δικό μας τρόπο)..έτρωγε από πολύ νωρίς κομμάτια ο δικός μου. Πάντα με δική μου επίβλεψη

Ποια κοπέλα είχε πει ότι θα πάρει ο άντρας της το 6 μηνο του ΟΑΕΔ?

C'est moi! Το στεφάνι μου...

Για ρυζάλευρο κλπ: Ρε κορίτσια δεν ξέρω, εγώ πχ δε θα δινα στο παιδί μου κάτι που εμένα μου φαίνεται λίγο μπλιαχ... πχ ρυζάλευρο ή γάλα σκόνη ή κάτι λιωμένα... ΟΚ δε λέμε άμα χρειαστεί! Αλλά νομίζω οτι δεν υπάρχει λόγος στην καθημερινότητα, ο καλός Θεούλης τόσα μαλακά και νόστιμα τρόφιμα μας έδωσε!

2 πραματάκια: μου έλεγε το "στεφάνι" ότι όσο τεμαχίζεις τις τροφές, τόσο αυτές χάνουν τα θρεπτικά συστατικά γιατί έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια κ οξειδώνονται...

Έχω διαβάσει επίσης οτι οι μπισκοτόκρεμες που ήταν πολύ της μοδός στη γενιά μας ευθύνονται για τα ποσοστά παχυσαρκίας των ενηλίκων σήμερα.


JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

C'est moi! Το στεφάνι μου...

Για ρυζάλευρο κλπ: Ρε κορίτσια δεν ξέρω, εγώ πχ δε θα δινα στο παιδί μου κάτι που εμένα μου φαίνεται λίγο μπλιαχ... πχ ρυζάλευρο ή γάλα σκόνη ή κάτι λιωμένα... ΟΚ δε λέμε άμα χρειαστεί! Αλλά νομίζω οτι δεν υπάρχει λόγος στην καθημερινότητα, ο καλός Θεούλης τόσα μαλακά και νόστιμα τρόφιμα μας έδωσε!

2 πραματάκια: μου έλεγε το "στεφάνι" ότι όσο τεμαχίζεις τις τροφές, τόσο αυτές χάνουν τα θρεπτικά συστατικά γιατί έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια κ οξειδώνονται...

Έχω διαβάσει επίσης οτι οι μπισκοτόκρεμες που ήταν πολύ της μοδός στη γενιά μας ευθύνονται για τα ποσοστά παχυσαρκίας των ενηλίκων σήμερα.

Τι καλύτερο από φρέσκα λαχανικά κ φρούτα?? Τι συγκρίνουμε τώρα..

Το έχετε κοιτάξει με τον ΟΑΕΔ? Μιλάμε για το εξάμηνο όχι το μειωμένο ωραριο,σωστά? Εγώ δεν το δικαιούμαι(το 6μηνο) κ θέλω να το ψάξω για τον σύζυγο να το πάρει αυτος

Έβγαλα άκρη κ με την άδεια μητρότητας. Τα στέλνει απευθείας το νοσοκομείο που είμαι ,απλά να τους πάω βεβαίωση Πητ από τον γυναικολογο μου(κι ας είναι ιδιώτης). Και για κυοφορίας κ για λοχείας, μία κ εξω θα γίνει τώρα. Πάει κι αυτό!! 

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξεκινησει να ψαχνω τις τροφες ακομη, θυμαμαι ομως οτι η αδερφη μου στα παιδακια της εφτιαχνε κρεμα με quaker και λιγη μπανανα αντι να παιρνει ετοιμα ρυζαλευρα κτλπ


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Τι καλύτερο από φρέσκα λαχανικά κ φρούτα?? Τι συγκρίνουμε τώρα..

Το έχετε κοιτάξει με τον ΟΑΕΔ? Μιλάμε για το εξάμηνο όχι το μειωμένο ωραριο,σωστά? Εγώ δεν το δικαιούμαι(το 6μηνο) κ θέλω να το ψάξω για τον σύζυγο να το πάρει αυτος

Έβγαλα άκρη κ με την άδεια μητρότητας. Τα στέλνει απευθείας το νοσοκομείο που είμαι ,απλά να τους πάω βεβαίωση Πητ από τον γυναικολογο μου(κι ας είναι ιδιώτης). Και για κυοφορίας κ για λοχείας, μία κ εξω θα γίνει τώρα. Πάει κι αυτό!! 

 

Ναι, άμα ο σύζυγος είναι μισθωτός κι εσύ για κάποιο λόγο δεν το δικαιούσαι, μπορεί να το πάρει σε γενικές γραμμές, τώρα μπορεί να υπάρχουν και υπο-περιπτώσεις, πάρτους ένα τηλ αν δεν έχει κοντά σου!

  • Ευχαριστώ 1

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Ναι, άμα ο σύζυγος είναι μισθωτός κι εσύ για κάποιο λόγο δεν το δικαιούσαι, μπορεί να το πάρει σε γενικές γραμμές, τώρα μπορεί να υπάρχουν και υπο-περιπτώσεις, πάρτους ένα τηλ αν δεν έχει κοντά σου!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι! Μετά το δίμηνο λοχειας το παίρνει σωστά? 

Θα είναι τέλεια να το πάρει να είναι με τα παιδάκια μας να κάνει κι ένα διάλειμμα από τη δουλεια


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...