Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, marianna1986 είπε:

Καλησπέρα από την εξωτική Μεσσηνία!  

Ήρθαμε για λιγες μέρες στο χωριό του μπαμπα μου, στην Κυπαρισσία (κάπου αναφέρθηκε και παραπάνω) μιας κ δρόσισε ο καιρός (αν είχε ζέστη δεν θα κουναγα γιατί το σπίτι δεν έχει ερ κοντισιον)! Τώρα που πάω με κοιλιά 8 μηνών δεν ξέρω, ούτε τα πόδια μου δεν μπορούσα να πάρω λίγο που βγήκαμε μια βόλτα. 

Γουρνοπουλα δεν λιγουρευομαι γιατί έχω σίγουρη την καούρα, όμως είδαμε κάνα 2 στο δρόμο και ήθελε ο άντρας μου να πάρει να φάει με κρύα μπυριτσα αλλά του είπα έτσι κ βάλεις αυτό το πράμα στο αμάξι έχω κάνει εμετο:lol:. Υπο φυσιολογικές συνθήκες όμως την τσακίζω αρκεί να είναι ζεστή και να είναι από την κοιλιά.

Αλλά τη σιζαρς όμως άνετα την τσάκιζα αλλά έχει μαρούλι οπότε άκυρη κ αυτη προς το παρόν. Και ναι δυστυχώς πολλά πρέπει να αποφεύγουμε κ στο θηλασμό κυρίως γαλακτοκομικά όταν έχουν κολικους. Καλά κρασια, αλκοόλ κλπ ούτε κατά διάνοια, επίσης πολλά μωρά παρουσιάζουν και στο αυγό αλλεργία οπότε αντίο και στα γλυκά.

Για το αλκοόλ να πω ότι ένα ποτηράκι κρασί ή μπύρα επιτρέπεται που κ που αρκεί να περάσει αρκετή ώρα μέχρι τον επόμενο θηλασμό. Είναι συγκεκριμένη ανάλογα την ποσότητα κ τα κιλά της μητέρας αν θυμάμαι καλά. Επίσης μετά από τόσο καιρό που δεν πίνουμε,ένα ποτηράκι είναι αρκετο:mrgreen:

Εγώ δεν απέφυγα πολλά στον θηλασμο:roll: τσιγάρο,αλκοόλ, ωμά θαλασσινά ,κρέας όχι τελείως ψημένο(αχ) και όχι πάνω από 2 καφέδες. Αυτά! Κολικούς είχε λίγους κ αλλεργία ευτυχώς καμία. 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Διάφανο αλκόοοολλλ...... Ζωντανά όστρακα.... Μππουυυύχουχουχου....

Ας παρηγορηθώ με την αστεία έκφραση του συζύγου όταν έμαθε οτι η αποτριχωτική μου δεν ειναι απλα μια γυναικεία ξυριστική, αλλά "μαγκώνει τις τρίχες". Καλή δουλίτσα έκανε, γλόμπος τα ποδαράκια αλλά μπορει και να βλέπει εφιάλτες ξεμαλλιάσματος απο δω και πέρα...

Σοσιαλισμός  (αποτρίχωση) ή βαρβαρότητα!

Υ.Γ.: Το μισό φόρουμ Κυπαρισσία/Ηλεία θα ναι ε??

  • Χαχα 4

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LadyP said:

Ναι αμέ! Με το κεφαλάκι κάτω είναι! Τώρα μια γυρίζει πλάτη μια μπροστά! Έχουμε σπίτι δεν είμαι από εκεί αλλά πάω από μικρή άρα έτσι το αισθάνομαι σαν μέρος δικό μου!ναι θέλω να θηλάσω πολύ ! Βεβαιατ εγώ σκέφτομαι το 6μηνο και όχι μέχρι χρόνο κτλ που σκέφτονται πολλές μανουλες. Βέβαια έχω τρομοκρατηθεί με όλα αυτά που ακούω... Μαστίτιδες, γρουμπαλακια με γάλα που πρέπει να τα πιέζεις να φύγουν κτλ.... Ειλικρινά με τρομάζουν από θέμα πόνου  και λίγο δεν ξέρω μου φαίνονται κάπως.... Πάει το τσιπουρακι για το επόμενο 8μηνο

Και μένα με προβληματίζουν όλα αυτά που λες, αλλά έχω ρίξει πολύ διάβασμα για να μάθω τί να κάνεις για να τα αποφύγεις ή/και για να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα αν σου τύχουν. Έχω διαβάσει σχετικά κεφάλαια σε βιβλία, έχω δει ένα σωρό βιντεάκια και έχω κατεβάσει όλα τα αρχεία θηλασμού από την ομάδα στο facebook. Μου έχει πει και η αδερφή μου κάποια πράγματα, που παιδεύτηκε πολύ, για να μην πάθω κι εγώ τα ίδια... οπότε ελπίζω να τα καταφέρω με όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα. Γενικά ενημερώσου όσο μπορείς, η γνώση είναι δύναμη, και για τον πόνο να ξέρεις ότι ακόμα και στην αρχή αν ξέρεις πώς είναι ο σωστός τρόπος και βοηθήσεις κι εσύ το μωρό να πιάσει το στήθος σωστά τότε δεν πρέπει να έχεις ούτε πληγές ούτε δυνατό πόνο (μόνο ενόχληση στην αρχή). 

  • Μου αρέσει 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Πες τα ,που θα τις πάμε με τις σαλάτες???

Εγώ ειμαι του τσίπουρου χωρίς γλυκάνισο,αλλά εντάξει αυτά είναι λεπτομέρειες!!!

Τσιπουρακι κ όστρακα που σπαρταρανε:x

Ααααα εγώ το θέλω τον γλυκάνισο μου, κ ειμαι πιο πολύ του χταποδιού κ της γαρίδας, αλλά δεν θα διαφωνήσουμε σε αυτά καλέ!!!

Άκου μου χέι λείψει λέει το μαρούλι, διάβαζα κ σταυροκιοπουν :P

Καλημέρα κορίτσιαααα

  • Χαχα 4

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Christinα said:

Και κάπως έτσι η συζήτηση γίνεται πρόστυχη...το κουτί φιλτατη είναι το...Αυτο εκεί κάτω της φίλης μας @Renez από όπου κ περιμένει να βγει ο γιόκας της! Στη πορεία μας βρέθηκε κ άλλη να το αποκαλεί έτσι αν θυμάμαι καλά! Εσύ είχες ακούσει ποτέ αυτόν τον χαρακτηρισμό?:lol::mrgreen::lol:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:mrgreen::lol:

οχι!!!!!! ουτε καν!!!! τωρα ομως με στιγματισατε.... κουτακι? κουτακι...! 

  • Χαχα 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Όχι πουλάκι μου μην αγχώνεσαι!! 

Καταρχάς δεν το παθαίνουν όλες κ έπειτα αν δεις πως δυσκολεύεσαι ή έχεις θεματακκα θα πάρεις μια σύμβουλο θηλασμού να έρθει 1-2 φορές κ θα τα φτιάξετε όλα!!!

Άρα δε θα δουλεύεις μέχρι το 6 μηνο φίλη?? Έχεις τοση άδεια τυχερή??

Εγώ πρώτα ο Θεός θα τον θηλάσω αν μπορέσω 3 μήνες που θα είμαι σπίτι κ έπειτα λέω να προσπαθήσω να έχω αποθήκευση στη κατάψυξη να πίνει μπιμπερο μεν μητρικό δε..

Καλημέρα! Έχω τη κλασσική άδεια μετά το τοκετό και σκέφτομαι να πάρω και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετά να καθήσω συνολικά μαζί με άδειες ένα 9μηνο. Βέβαια αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε από το σπίτι ίσως να μη πάρω εγώ το 6μηνο ΟΑΕΔ αλλά να το πάρει ο άντρας ( νομιζω ότι γίνεται) και να είμαστε όλοι στο σπίτι! Αυτό θα εξαρτηθεί και στο ποσο θα έχουμε προσαρμοστεί στο 3μηνο και τι θα γίνει με τον κορονοιο τον ατιμο! 

@Eva137 και σε εμένα έχει πέσει πολύ μελέτη αλλά ένα άγχος η αλήθεια είναι πως το έχω! @Renez επίσης έχω ήδη έτοιμη σύμβουλο θηλασμού που μου σύστησαν για όταν γυρίσουμε σπίτι γιατί ειμαι και Τύπος πιο πολύ προφορικός παρά του διαβάσματος! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP said:

Καλημέρα! Έχω τη κλασσική άδεια μετά το τοκετό και σκέφτομαι να πάρω και το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετά να καθήσω συνολικά μαζί με άδειες ένα 9μηνο. Βέβαια αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε από το σπίτι ίσως να μη πάρω εγώ το 6μηνο ΟΑΕΔ αλλά να το πάρει ο άντρας ( νομιζω ότι γίνεται) και να είμαστε όλοι στο σπίτι! Αυτό θα εξαρτηθεί και στο ποσο θα έχουμε προσαρμοστεί στο 9μηνο και τι θα γίνει με τον κορονοιο τον ατιμο! 

@Eva137 και σε εμένα έχει πέσει πολύ μελέτη αλλά ένα άγχος η αλήθεια είναι πως το έχω! @Renez επίσης έχω ήδη έτοιμη σύμβουλο θηλασμού που μου σύστησαν για όταν γυρίσουμε σπίτι γιατί ειμαι και Τύπος πιο πολύ προφορικός παρά του διαβάσματος! 

και εγω δουλευω απ το σπιτι απ τον Μαρτη και σκεφτομαι να παρω ολο το 6μηνο του ΟΑΕΔ - και μετα οταν επιστρεψω να παρω και το μειωμενο για 18 μηνες. Σημερα θα το ανακοινωσω στη δουλεια - αναμενω αντιδρασεις :roll::mrgreen:


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:mrgreen::lol:

οχι!!!!!! ουτε καν!!!! τωρα ομως με στιγματισατε.... κουτακι? κουτακι...! 

Εγώ θα σε καλωσορίσω φίλτατη κ ας σε έφερε η @Renez με το ζόρι για να γίνετε περισσότερες οι αγορομανουλες! Πως είναι η εγκυμοσύνη σου;;; Α θα βγαλεις χειμωνιάτικο μωράκι... τελεια! 
 Κ θα ξεκινήσω το θέμα της ημέρας... πόσες έχετε πετύχει κάπου τη μέθοδο baby led weaning? Αν την έχει δοκιμάσει καμία παλιά μανούλα;;; Και θα μου πείτε ακόμα δε γέννησες κουκλίτσα μου, δεν έχουν πιει γάλα τα παιδιά σου κ εσυ ψάχνεις πως θα τρώνε... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ θα σε καλωσορίσω φίλτατη κ ας σε έφερε η @Renez με το ζόρι για να γίνετε περισσότερες οι αγορομανουλες! Πως είναι η εγκυμοσύνη σου;;; Α θα βγαλεις χειμωνιάτικο μωράκι... τελεια! 
 Κ θα ξεκινήσω το θέμα της ημέρας... πόσες έχετε πετύχει κάπου τη μέθοδο baby led weaning? Αν την έχει δοκιμάσει καμία παλιά μανούλα;;; Και θα μου πείτε ακόμα δε γέννησες κουκλίτσα μου, δεν έχουν πιει γάλα τα παιδιά σου κ εσυ ψάχνεις πως θα τρώνε... 

Εγώ την ακολούθησα κάπως(δεν ξέρω αν το ακολουθήσαμε 100%οπως προτεινεται,βρήκαμε δικό μας τρόπο)..έτρωγε από πολύ νωρίς κομμάτια ο δικός μου. Πάντα με δική μου επίβλεψη

Ποια κοπέλα είχε πει ότι θα πάρει ο άντρας της το 6 μηνο του ΟΑΕΔ?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ θα σε καλωσορίσω φίλτατη κ ας σε έφερε η @Renez με το ζόρι για να γίνετε περισσότερες οι αγορομανουλες! Πως είναι η εγκυμοσύνη σου;;; Α θα βγαλεις χειμωνιάτικο μωράκι... τελεια! 
 Κ θα ξεκινήσω το θέμα της ημέρας... πόσες έχετε πετύχει κάπου τη μέθοδο baby led weaning? Αν την έχει δοκιμάσει καμία παλιά μανούλα;;; Και θα μου πείτε ακόμα δε γέννησες κουκλίτσα μου, δεν έχουν πιει γάλα τα παιδιά σου κ εσυ ψάχνεις πως θα τρώνε... 

Κύρια κυρία έχω άγνωστες λέξεις!!!!Τι είν' τούτο;;;

@pap88 καλώς ήρθες κ από εμένα!!! Με το καλό το μωράκι σου!!αν κ μου μυρίζεται σκευωρία ώστε να αυξηθούν τα αρσενικά της  ομαδας:lol:


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, pap88 είπε:

και εγω δουλευω απ το σπιτι απ τον Μαρτη και σκεφτομαι να παρω ολο το 6μηνο του ΟΑΕΔ - και μετα οταν επιστρεψω να παρω και το μειωμενο για 18 μηνες. Σημερα θα το ανακοινωσω στη δουλεια - αναμενω αντιδρασεις :roll::mrgreen:

Καλώς μας ήρθες κορίτσι! Εσύ έχεις μωράκι καραντινατο από ότι καταλαβαίνω! Χεχε και εγώ από το Μάρτη είμαι σπίτι καλά μας έκατσε δεν λέω αλλά πολύ κλεισούρα ρε παιδί μου! Χαχα ας τους να αντιδράσουν όπως θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ την ακολούθησα κάπως(δεν ξέρω αν το ακολουθήσαμε 100%οπως προτεινεται,βρήκαμε δικό μας τρόπο)..έτρωγε από πολύ νωρίς κομμάτια ο δικός μου. Πάντα με δική μου επίβλεψη

Ποια κοπέλα είχε πει ότι θα πάρει ο άντρας της το 6 μηνο του ΟΑΕΔ?

Για τα ρυζάλευρα κλπ τι γνώμη εχεισ;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Κύρια κυρία έχω άγνωστες λέξεις!!!!Τι είν' τούτο;;;

@pap88 καλώς ήρθες κ από εμένα!!! Με το καλό το μωράκι σου!!αν κ μου μυρίζεται σκευωρία ώστε να αυξηθούν τα αρσενικά της  ομαδας:lol:

Ναι βέβαια!! Φαίνεται σήμερα είναι πολλές οι σκευωρίες εδώ....:evil:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Τη χειρότερη:mrgreen:

Δεν έδωσα ποτέ κ ούτε έχω σκοπό!

Με τη γιατρό μου πήγαμε βάσει οδηγιών του ΠΟΥ .

Κ εγώ αυτό διαβάζω ποσό καλό ΔΕΝ κάνουν! Χαχαχαχα γι αυτό έψαχνα εναλλακτικά τι θα τρώνε! 


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...