Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Klegeo είπε:

Καλημερα κοριτσια!  Αυριο μπαινω στην 40η εβδομαδα:x.. Ανυπομονω να συναντησω το αγορακι μου!! 

Καλημέρα!!!!!!πω πω εσύ πλησιάσες για τα καλά!!! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 4

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιας και πλησιάζει ο καιρός έχετε σκεφτεί αν θα κάνετε rooming in? Θέλω πολύ να κάνω αλλά επειδή το πιο πιθανό είναι να γεννήσω με καισαρική φοβάμαι τι θα κάνω το βράδυ. Πχ το πρώτο βράδυ είσαι με καθετήρα,όρο κτλ και ο άντρας μου λόγω κανονισμών κοβιντ θα πρέπει στις 9 να φύγει. Σκέφτομαι τι θα γίνει με το μωρό τότε??? :-(


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Έφτασες με το καλό κ εσύ!!! Θα είσαι απο τις πρώτες του Γενάρη μάλλον γιατί είχαμε κ το Δεκέμβριο γεννητούρια αλλά ο μήνας μας επίσημα είναι αυτός χιχι. Όλα καλά @Klegeo θα πάνε να δεις κ Θα μας λες τα νέα σου μέρα μέρα. Που γεννάς;

Έχω αποφασίσει ότι δε θα κάνω rooming in ,θέλω λίγο να έχω χρόνο να συνέλθω με ότι γεννά προκύψει. Είτε κτ είτε φτ , το σώμα, οι ορμόνες,όλα τα παρελκομενα θα με επηρεάσουν σε ένα βαθμό. Οπότε ...μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο να νιώθω λίγο περιποίηση 


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Klegeo said:

Καλημερα κοριτσια!  Αυριο μπαινω στην 40η εβδομαδα:x.. Ανυπομονω να συναντησω το αγορακι μου!! 

Άντε με το καλό, με εύκολο και γρήγορο τοκετό! Μάλλον θα κόψεις πρώτη το νήμα για τον Ιανουάριο!!! Θα μας κάνεις ποδαρικό!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@butterfly1986 @Lottaki @Bellitsa! Σας ευχαριστω πολυ! 

Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο.. Θεωρω οτι το σκ θα μπω προγραμματισμενα με κτ λογω ισχιακης προβολης. 

Να ρωτησω τις ηδη μανούλες και μη.? Τα εμβολια τα κανετε στην παιδιατρο? Μπορουμε να τα κανουμε κ στο ικα δωρεαν?  Καθε ποτε κανουμε εμβολια? Αν ξερει καποια να μου πει..? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

@butterfly1986 @Lottaki @Bellitsa! Σας ευχαριστω πολυ! 

Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο.. Θεωρω οτι το σκ θα μπω προγραμματισμενα με κτ λογω ισχιακης προβολης. 

Να ρωτησω τις ηδη μανούλες και μη.? Τα εμβολια τα κανετε στην παιδιατρο? Μπορουμε να τα κανουμε κ στο ικα δωρεαν?  Καθε ποτε κανουμε εμβολια? Αν ξερει καποια να μου πει..? 

Τα εμβόλια αν θυμάμαι καλά τα ξεκινάμε στο δεύτερο μήνα και νομίζω μέχρι τους 6-7 μήνες είναι κάθε μήνα περίπου . Μετά αρχίζουν και γίνονται σε λίγο πιο χαλαρά διαστήματα. προσωπικά τα κάναμε στην παιδίατρο. Δηλαδή ερχόταν σπίτι μας τον πρώτο καιρό. Απ' όσο ξέρω μπορείς να τα γράφεις και στο ΙΚΑ και να τα κάνεις εκεί. Μια κοπέλα μου είχε πει το έκανε έτσι αλλά δεν ξέρω ακριβώς διαδικασία για να σε βοηθήσω.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Κορίτσια μιας και πλησιάζει ο καιρός έχετε σκεφτεί αν θα κάνετε rooming in? Θέλω πολύ να κάνω αλλά επειδή το πιο πιθανό είναι να γεννήσω με καισαρική φοβάμαι τι θα κάνω το βράδυ. Πχ το πρώτο βράδυ είσαι με καθετήρα,όρο κτλ και ο άντρας μου λόγω κανονισμών κοβιντ θα πρέπει στις 9 να φύγει. Σκέφτομαι τι θα γίνει με το μωρό τότε??? :-(

Επειδή προσφατα το συζήτησα με τη μαία μου μου είπε ότι το προτείνει το rooming in γιατι δεν είναι δεσμευτικο.Οποτε θες το παίρνουν και σε 3 ώρες τους χτυπάς κουδούνι εσύ να το φέρουν να θηλάσεις ή γενικά όταν θες να κοιμηθείς κτλ το παίρνουν. γτ πρέπει να αποκτήσουμε μια επαφή με το μωρό μου είπε μη πελαγωσουμε στο σπίτι.Αλλα για σένα είναι αλλιώς που έχεις και ξέρεις απ' τα δίδυμα φυσικα. Βέβαια είναι προσωπική επιλογή της καθεμιάς μας.

 

@Klegeo με το καλό σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!και να έχεις ένα τέλειο τοκετό!!

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, butterfly1986 είπε:

Κορίτσια μιας και πλησιάζει ο καιρός έχετε σκεφτεί αν θα κάνετε rooming in? Θέλω πολύ να κάνω αλλά επειδή το πιο πιθανό είναι να γεννήσω με καισαρική φοβάμαι τι θα κάνω το βράδυ. Πχ το πρώτο βράδυ είσαι με καθετήρα,όρο κτλ και ο άντρας μου λόγω κανονισμών κοβιντ θα πρέπει στις 9 να φύγει. Σκέφτομαι τι θα γίνει με το μωρό τότε??? :-(

Μια ιδεα ειναι να το απολαυσεις οσες ωρες μπορεις την πρωτη ημερα οσο θα ειναι εκει και ο αντρας σου και εχει το κουραγιο ο ιδιος να ανταπεξελθει στην περιποιηση του μωρου και στην δικη σου... ωστε να το γεμισετε πολλες αγκαλιες και φιλια να το χαρειτε... επειτα ξεκουρασου το βράδυ  και βλεπεις πως θα ξημερωσει... και μολις ερθει ξανα ο μπαμπας η αν δεν ερθεις και μπορεις παρτο για οσες ωρες μπορεις... σημασια εχει και εσυ και το μωρο να ειστε χαρουμενοι να μην πιεζεσαι και ολα θα πανε τελεια!!! Μπορεις δεν σε φοβαμαι!!

Just now, Klegeo είπε:

@butterfly1986 @Lottaki @Bellitsa! Σας ευχαριστω πολυ! 

Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο.. Θεωρω οτι το σκ θα μπω προγραμματισμενα με κτ λογω ισχιακης προβολης. 

Να ρωτησω τις ηδη μανούλες και μη.? Τα εμβολια τα κανετε στην παιδιατρο? Μπορουμε να τα κανουμε κ στο ικα δωρεαν?  Καθε ποτε κανουμε εμβολια? Αν ξερει καποια να μου πει..? 

Εγω βρηκα συμβεβλημενο γιατρο δημοσιου καθως εχω ασφαλεια δημοσιου (λογω συζυγου) και ο παιδιατρος μας δεν χρεωνει ουτε επισκεψεις, ουτε εμβόλια, και τα φερνει και η ιδια δεν κανω απολυτως τπτ... απλα παω στο ραντεβου μου... η συχνοτητα ειναι οπως τα ειπε η πεταλουδιτσα νομίζω.. δεν εχω καλη μνημη...

για ικα μακαρι να ισχυει το ιδιο... 

Ασχετο που θα πρότεινα τις νεες μανουλες: εγω διαλεξα νεογνολογο και μου βγηκε σε καλο οχι απλα παιδιατρο εχει σημασια αν υπαρχει η δυνατοτητα και 2ον διαλεξα μια νεογνολογο η οποια ηταν διαθεσιμη εξ αρχης οποιαδηποτε στιγμη και κατοπιν βεβαια ως μου υποσχεθηκε... δλδ τηλέφωνα βιπερ νύχτα  ηταν αποικο... βοηθαει πολυ τις πρωταρες... η ξαδελφη μου που έπαιρνε  παιδιατρο πχ για το πολυ απλο πως πεφτει ο αφαλος του μωρου δεν τον εβρισκε ποτε πουθενα... ενω εγω ετυχε μεσα στην νυχτα να οριεται το μωρο να μην κοιμαται ενω το νανουριζαμε 3 ατομα και να την παρω και να με καθοδηγει με ολη της την αγαπη.. 

Τελος, κλεγεο με το καλο.. ευχομαι με εναν πονο.. και εγω ανυπομονω... εμενα μου εδωσε παραταση μεχρι 18 Ιανουαριου τελικη παραταση να γεννησω στην 41... αλλα δεν εχω καθολου υπομονη δεν περνανε οι μερες με τίποτα.. αλλες 2 βδομαδες μου φαινονται βουνο... και η γκρινια μου στα μεγαλεία  της...:tongue:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, enjoy είπε:

Μια ιδεα ειναι να το απολαυσεις οσες ωρες μπορεις την πρωτη ημερα οσο θα ειναι εκει και ο αντρας σου και εχει το κουραγιο ο ιδιος να ανταπεξελθει στην περιποιηση του μωρου και στην δικη σου... ωστε να το γεμισετε πολλες αγκαλιες και φιλια να το χαρειτε... επειτα ξεκουρασου το βράδυ  και βλεπεις πως θα ξημερωσει... και μολις ερθει ξανα ο μπαμπας η αν δεν ερθεις και μπορεις παρτο για οσες ωρες μπορεις... σημασια εχει και εσυ και το μωρο να ειστε χαρουμενοι να μην πιεζεσαι και ολα θα πανε τελεια!!! Μπορεις δεν σε φοβαμαι!!

Εγω βρηκα συμβεβλημενο γιατρο δημοσιου καθως εχω ασφαλεια δημοσιου (λογω συζυγου) και ο παιδιατρος μας δεν χρεωνει ουτε επισκεψεις, ουτε εμβόλια, και τα φερνει και η ιδια δεν κανω απολυτως τπτ... απλα παω στο ραντεβου μου... η συχνοτητα ειναι οπως τα ειπε η πεταλουδιτσα νομίζω.. δεν εχω καλη μνημη...

για ικα μακαρι να ισχυει το ιδιο... 

Ασχετο που θα πρότεινα τις νεες μανουλες: εγω διαλεξα νεογνολογο και μου βγηκε σε καλο οχι απλα παιδιατρο εχει σημασια αν υπαρχει η δυνατοτητα και 2ον διαλεξα μια νεογνολογο η οποια ηταν διαθεσιμη εξ αρχης οποιαδηποτε στιγμη και κατοπιν βεβαια ως μου υποσχεθηκε... δλδ τηλέφωνα βιπερ νύχτα  ηταν αποικο... βοηθαει πολυ τις πρωταρες... η ξαδελφη μου που έπαιρνε  παιδιατρο πχ για το πολυ απλο πως πεφτει ο αφαλος του μωρου δεν τον εβρισκε ποτε πουθενα... ενω εγω ετυχε μεσα στην νυχτα να οριεται το μωρο να μην κοιμαται ενω το νανουριζαμε 3 ατομα και να την παρω και να με καθοδηγει με ολη της την αγαπη.. 

 

Έχεις δίκιο!Μάλλον αυτό θα κάνω . Θα πάρω rooming in ώστε να έχω γενικά το μωράκι μου μαζί μου και το πολύ το πρώτο βράδυ που δεν θα μπορώ να σηκωθώ αν τα δω σκούρα θα το δώσω να το κρατήσουν στο θάλαμο και να μου το φέρνουν για το θηλασμό. 

Κι εμένα η παιδίατρος μου είναι νεογνό λόγος. Βασικά δουλεύει στη Μενν που ήταν τα μωρά. Οπότε τα ξέρει από το πρώτο λεπτό της ζωής τους κι αυτό πάντα μου δημιουργούσε μια έξτρα ασφάλεια και σιγουριά. 

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα το rooming in αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μαι μονη στο δωματιο.. Κ ισως οι κοπελες διπλα μου τα εχουν συνεχεια κ δεν θα μπορεσω να ξεκουραστω απο το χειρουργειο.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έδειξα στο γιατρό τις εξετάσεις μου και μου είπε ότι είναι καλουτσικες μεν αλλά ότι έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν οι τιμές για χολοσταση. :-( άρα δεν είναι ψυχολογικο το ξύσιμο μου. στεναχωρηθηκα λίγο... τουλάχιστον αυτή τη φορά είμαι σε πιο καλή βδομάδα....

Just now, Klegeo είπε:

Θα ηθελα το rooming in αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μαι μονη στο δωματιο.. Κ ισως οι κοπελες διπλα μου τα εχουν συνεχεια κ δεν θα μπορεσω να ξεκουραστω απο το χειρουργειο.. :roll:

Έχεις ένα δίκιο. Βέβαια και να μην έχουν rooming in οι διπλανές σου μπορεί να κάνουν αποκλειστικό θηλασμό οπότε να πηγαινοέρχονται μωράκια :-P αλλα εικάζω ότι σίγουρα θα είναι πιο ησυχα...


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια.... εσας τι σας ειπαν περι τουτου?? Αληθεια ισχυει κατι τετοιο??? Αν ναι πολυ κριμα απο την αποψη του οτι δεν σε αναλαμβανει ο γιατρος σ λογω κοβιντ... δεν εχει παρει τ αυτι μου κατι περι τουτου..

 

 

2 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

 

2 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Θα ηθελα το rooming in αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μαι μονη στο δωματιο.. Κ ισως οι κοπελες διπλα μου τα εχουν συνεχεια κ δεν θα μπορεσω να ξεκουραστω απο το χειρουργειο.. :roll:

οτι και να επιλεξεις στην κλινικη... rooming in θα εισαι σπιτι σου... οποτε θα απολαυσεις καθε στιγμη της ζωη του μωρου σου... και με το θηλασμο αν τον διαλεξεις θα κανεις τα απαραιτητα εκει και απο το σπιτι σου τα υπολοιπα... καθε επιλογη ειναι υπεροχη... αρκει να ειμαστε καλα εμεις... και τα μωρακια μας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

Απο περιεργεια.... εσας τι σας ειπαν περι τουτου?? Αληθεια ισχυει κατι τετοιο??? Αν ναι πολυ κριμα απο την αποψη του οτι δεν σε αναλαμβανει ο γιατρος σ λογω κοβιντ... δεν εχει παρει τ αυτι μου κατι περι τουτου..

 

 

Κι εγώ αυτό ξέρω για Αθήνα. Ότι άμα βγεις θετική σε ξαποστελνουν σε νοσοκομείο δημόσιο νομίζω στο Αττικό που λένε και προφανώς γέννας με όποιο γιατρό έχει εφημερία. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.....

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...