Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

@Chrussa1982 μιλά καλύτερα με το γυναικολόγο σου για το χάπι του θυρεοειδους. Σκέψου πως εγώ έχω πολύ ανεβασμένα τα anti-tg που υποδηλώνουν χασιμοτο, έχω μια μικρή φλεγμονή στον αδένα και 2 οζους και πάλι χάπι δε μου έδωσε. Επίσης μου είπε πως ο θυρεοειδης μου φταίει κατά ένα 0.3% για την παλινδρομη και την μετέπειτα αδυναμία σύλληψης. Σχεδον καθόλου δηλαδή. Να συμπληρώσω πως το μόνο που μου είπε, είναι σε περίπτωση εγκυμοσυνης ή κλιμακτήριο, να κάνω άμεσα επανέλεγχο χωρίς καμία καθυστέρηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια πήγα στην ενδοκρινολόγο όλες οι εξετάσεις άψογες δεν έχω χασιμοτο η άλλο αυτοάνοσο. Κουβεντιάσαμε αρκετά. Μου ειπε για θυροειδή 2.80 δεν δίνει χάπι και ότι φυσικά μπορεί να γίνει συλληψη. Απλά οι εξωσωματικοι συνήθως μετά από αποτυχία ρίχνουν εκείνου φταίξιμο. Ωστόσο για να μου φύγει οποιαδήποτε υπόνοια μου έγραψε χάπι με σκοπό μέχρι το ραντεβού με το κέντρο να πέσει γύρω στο 2.2 με 2.5. η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα λίγο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε το βρακί μου είναι άσπρο ξεξασπρο ακόμα.

Καλημέρα! Εγώ έχω διαγνωσμένο hasimoto πάνω από 10 χρόνια, με αυξημένα αντισώματα, γιατί πρόκειται για αυτοάνοσο! Η λογική είναι να είναι κοντά στο 2 η TSH αν προσπαθείς εγκυμοσύνη και κάτω από 2,5 στο πρώτο τρίμηνο! Δεν ειναι τίποτα αν χρειαστείς αγωγή! Καλό είναι να το χεις ρυθμισμένο, γιατί όταν μείνεις έγκυος υπάρχει περίπτωση να εκτροχιαστεί! Εγώ ξεκίνησα με tsh 1,5 όταν ξεκίνησα εξωσωματική και στην 5η βδομάδα εγκυμοσύνης έφτασε κοντά στο 4, ενώ έπαιρνα χάπια! Αλλάζεις αγωγή, αυξάνεις τη δόση κι όλα καλά!  

Και γενικά, επειδή τα χω πάρει με τους ενδικρινολογους, αν δεις ότι ο/η ντοκ είναι χαλαρός/ή τύπου "εντάξει δεν ευθύνεται και τόσο για αποβολή ή δυσκολία σύλληψης ο θυροειδής κλπ" τον/την αποχαιρετας (δική μου άποψη)! Αν ετοιμάζεσαι για εξωσωματική (βέβαια, σου εύχομαι να την αποφύγεις), ρύθμισε τα όλα! Είναι μια διαδικασία που κοστίζει και οικονομικά και κυρίως ψυχολογικά! Κάποιοι γιατρό δυστυχώς δεν έχουν ενσυναίσθηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Μυρτώ είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω διαγνωσμένο hasimoto πάνω από 10 χρόνια, με αυξημένα αντισώματα, γιατί πρόκειται για αυτοάνοσο! Η λογική είναι να είναι κοντά στο 2 η TSH αν προσπαθείς εγκυμοσύνη και κάτω από 2,5 στο πρώτο τρίμηνο! Δεν ειναι τίποτα αν χρειαστείς αγωγή! Καλό είναι να το χεις ρυθμισμένο, γιατί όταν μείνεις έγκυος υπάρχει περίπτωση να εκτροχιαστεί! Εγώ ξεκίνησα με tsh 1,5 όταν ξεκίνησα εξωσωματική και στην 5η βδομάδα εγκυμοσύνης έφτασε κοντά στο 4, ενώ έπαιρνα χάπια! Αλλάζεις αγωγή, αυξάνεις τη δόση κι όλα καλά!  

Και γενικά, επειδή τα χω πάρει με τους ενδικρινολογους, αν δεις ότι ο/η ντοκ είναι χαλαρός/ή τύπου "εντάξει δεν ευθύνεται και τόσο για αποβολή ή δυσκολία σύλληψης ο θυροειδής κλπ" τον/την αποχαιρετας (δική μου άποψη)! Αν ετοιμάζεσαι για εξωσωματική (βέβαια, σου εύχομαι να την αποφύγεις), ρύθμισε τα όλα! Είναι μια διαδικασία που κοστίζει και οικονομικά και κυρίως ψυχολογικά! Κάποιοι γιατρό δυστυχώς δεν έχουν ενσυναίσθηση!!!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλοι οι γιατροί λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και τα κάνουν μπαχαλο στο κεφάλι μου. Προσπαθώ να τα ρυθμίσω όλα για αυτό και κάνω εξετάσεις πριν μου ζητηθούν καν. Έριξα μια ματιά δίπλα σε παλιά συζήτηση των κοριτσιών της εξωσωματικής και κάπου είδα ότι όντως τον θέλουν πολύ χαμηλά τον θυροειδη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Μυρτώ είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω διαγνωσμένο hasimoto πάνω από 10 χρόνια, με αυξημένα αντισώματα, γιατί πρόκειται για αυτοάνοσο! Η λογική είναι να είναι κοντά στο 2 η TSH αν προσπαθείς εγκυμοσύνη και κάτω από 2,5 στο πρώτο τρίμηνο! Δεν ειναι τίποτα αν χρειαστείς αγωγή! Καλό είναι να το χεις ρυθμισμένο, γιατί όταν μείνεις έγκυος υπάρχει περίπτωση να εκτροχιαστεί! Εγώ ξεκίνησα με tsh 1,5 όταν ξεκίνησα εξωσωματική και στην 5η βδομάδα εγκυμοσύνης έφτασε κοντά στο 4, ενώ έπαιρνα χάπια! Αλλάζεις αγωγή, αυξάνεις τη δόση κι όλα καλά!  

Και γενικά, επειδή τα χω πάρει με τους ενδικρινολογους, αν δεις ότι ο/η ντοκ είναι χαλαρός/ή τύπου "εντάξει δεν ευθύνεται και τόσο για αποβολή ή δυσκολία σύλληψης ο θυροειδής κλπ" τον/την αποχαιρετας (δική μου άποψη)! Αν ετοιμάζεσαι για εξωσωματική (βέβαια, σου εύχομαι να την αποφύγεις), ρύθμισε τα όλα! Είναι μια διαδικασία που κοστίζει και οικονομικά και κυρίως ψυχολογικά! Κάποιοι γιατρό δυστυχώς δεν έχουν ενσυναίσθηση!!!

Τι εννοεις όταν γράφεις για χαλαρό ενδοκρινολόγο;

Να εχεις οζο κ μα μην δίνει χάπι ας πούμε;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Chrussa1982 μιλά καλύτερα με το γυναικολόγο σου για το χάπι του θυρεοειδους. Σκέψου πως εγώ έχω πολύ ανεβασμένα τα anti-tg που υποδηλώνουν χασιμοτο, έχω μια μικρή φλεγμονή στον αδένα και 2 οζους και πάλι χάπι δε μου έδωσε. Επίσης μου είπε πως ο θυρεοειδης μου φταίει κατά ένα 0.3% για την παλινδρομη και την μετέπειτα αδυναμία σύλληψης. Σχεδον καθόλου δηλαδή. Να συμπληρώσω πως το μόνο που μου είπε, είναι σε περίπτωση εγκυμοσυνης ή κλιμακτήριο, να κάνω άμεσα επανέλεγχο χωρίς καμία καθυστέρηση. 

Εμένα η ενδοκρινολόγος με βρήκε άψογη δεν έχω ούτε αντισώματα ούτε τίποτα. Ωστόσο προβληματίστηκε με την άποψη του γυναικολόγου ότι πρέπει να κατεβάσω την tsh για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένη. Τώρα τι να πω..θα ξαναμιλήσω με τον γιατρό για να δούμε τι θα κάνω τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrussa1982 είπε:

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όλοι οι γιατροί λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και τα κάνουν μπαχαλο στο κεφάλι μου. Προσπαθώ να τα ρυθμίσω όλα για αυτό και κάνω εξετάσεις πριν μου ζητηθούν καν. Έριξα μια ματιά δίπλα σε παλιά συζήτηση των κοριτσιών της εξωσωματικής και κάπου είδα ότι όντως τον θέλουν πολύ χαμηλά τον θυροειδη. 

Δυστυχώς, ο θυροειδής είναι άτιμο πράγμα!!! Αλλά πολύ εύκολα ρυθμίζεται! Αν μπορείς, βρες κάποιον καλό ενδοκρινολογο ή κάποιον που εμπιστεύεσαι! Εγώ έχω πετύχει εγκυμοσύνη και με tsh 2,5, άσχετα αν δεν πήγε καλά! Όλα είναι σχετικά! Αλλά καλό είναι να λειτουργούν όλα ρολόι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Τι εννοεις όταν γράφεις για χαλαρό ενδοκρινολόγο;

Να εχεις οζο κ μα μην δίνει χάπι ας πούμε;

Εμένα μια γνωστή μου με χασιμοτο παίρνει αγωγή 

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Τι εννοεις όταν γράφεις για χαλαρό ενδοκρινολόγο;

Να εχεις οζο κ μα μην δίνει χάπι ας πούμε;

Υπάρχουν, δυστυχώς, κι αυτοί που μπορεί να έχεις tsh κοντά στο 3, τους λες ότι θα πας για εξωσωματική και σου λέει μια χαρά, όταν μείνεις έγκυος πάρε με τηλέφωνο! Ούτε χάπι ούτε τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Μυρτώ είπε:

Δυστυχώς, ο θυροειδής είναι άτιμο πράγμα!!! Αλλά πολύ εύκολα ρυθμίζεται! Αν μπορείς, βρες κάποιον καλό ενδοκρινολογο ή κάποιον που εμπιστεύεσαι! Εγώ έχω πετύχει εγκυμοσύνη και με tsh 2,5, άσχετα αν δεν πήγε καλά! Όλα είναι σχετικά! Αλλά καλό είναι να λειτουργούν όλα ρολόι! 

Εμένα είναι 2,8 δεν είναι ψηλή τιμη η απαγορεύτικη. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα φάρμακα της εξωσωματικής μήπως τον απορυθμιζουν γι αυτό τον θέλουν χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα μια γνωστή μου με χασιμοτο παίρνει αγωγή 

Καλέ ναι! Παίρνεις αγωγή κι όλα καλά! Εγώ έχω ενα παιδάκι και επιτύχει 2 εγκυμοσύνες, ενώ έχω χασιμοτο πάνω από 10 χρόνια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, *Μυρτώ είπε:

Υπάρχουν, δυστυχώς, κι αυτοί που μπορεί να έχεις tsh κοντά στο 3, τους λες ότι θα πας για εξωσωματική και σου λέει μια χαρά, όταν μείνεις έγκυος πάρε με τηλέφωνο! Ούτε χάπι ούτε τίποτα! 

Ναι κατάλαβα. Ευτυχως δεν είναι έτσι οι δικοί μου γιατί θα τους είχα διάολο στείλει 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα είναι 2,8 δεν είναι ψηλή τιμη η απαγορεύτικη. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα φάρμακα της εξωσωματικής μήπως τον απορυθμιζουν γι αυτό τον θέλουν χαμηλά;

Όχι δεν είναι υψηλή παρόλα αυτά βέβαια γενικά max 2.5 την θέλουν 

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα μια γνωστή μου με χασιμοτο παίρνει αγωγή 

Εγω δεν έχω Χασιμότο και παίρνω χάπι. Δηλ νομίζω το περίσσιο φως δεν βλάπτει. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Εμένα η ενδοκρινολόγος με βρήκε άψογη δεν έχω ούτε αντισώματα ούτε τίποτα. Ωστόσο προβληματίστηκε με την άποψη του γυναικολόγου ότι πρέπει να κατεβάσω την tsh για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένη. Τώρα τι να πω..θα ξαναμιλήσω με τον γιατρό για να δούμε τι θα κάνω τελικά.

Πόσο είπαμε πως είναι η tsh σου; και πόσο υποτίθεται πως πρέπει να είναι; νομίζω μου είχε πει εμένα πως πρέπει να έχω max 2.0-2.5 είτε μιλάμε για φυσική σύλληψη, είτε για εξωσωματική. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρη. Αν ο εξωσωματικος την θέλει σε συγκεκριμένη τιμή, εκεί νομίζω πρεπεινα επικεντρωθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Ναι κατάλαβα. Ευτυχως δεν είναι έτσι οι δικοί μου γιατί θα τους είχα διάολο στείλει 

Όχι δεν είναι υψηλή παρόλα αυτά βέβαια γενικά max 2.5 την θέλουν 

@Chrussa1982Και κάποιοι την θέλουν κι ακόμα πιο χαμηλά, κοντά στο 2! Δεν είναι υψηλή η τιμή, μην αγχεσαι, αλλά αν κατέβει, ακόμα καλύτερα! Ετοιμάζεσαι όσο γίνεται καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Μυρτώ είπε:

@Chrussa1982Και κάποιοι την θέλουν κι ακόμα πιο χαμηλά, κοντά στο 2! Δεν είναι υψηλή η τιμή, μην αγχεσαι, αλλά αν κατέβει, ακόμα καλύτερα! Ετοιμάζεσαι όσο γίνεται καλύτερα! 

ΜΕ βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Και η δίκη μου είναι κάτω από 2 τόσο την θέλει δηλ ο ενδοκρινολόγος. 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Τι εννοεις όταν γράφεις για χαλαρό ενδοκρινολόγο;

Να εχεις οζο κ μα μην δίνει χάπι ας πούμε;

Εγώ έχω οζο και υψηλά anti-tg αλλά δε μου έδωσε χάπι γιατί η tsh μου είναι λέει πολύ καλή (1.57). Θέλω να πάω κι εγώ και σε άλλο ενδοκρινολογο, να πάρω μια γνώμη ακόμα αλλά έχω ένα σκασμό άλλες εξετάσεις στη σειρά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...