Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

Just now, Flolipop said:

Νομίζω περίπου 2mm αλλά δεν είμαι και σιγουρη. Αυτό που μου λέει ο γιατρός μου είναι όμως πολύ εύκολο η μέτρηση του υπερήχου να μην είναι απόλυτα ακριβής γιατί δεν έχουν όλα τα μηχανηματα την ίδια ευαισθησία. Η ηλικία κύησης σου υπερηχογραφικα ποσο βγήκε; Πάντως για 5 εβδομάδων μια χαρά μου ακούγεται που είδατε σάκο. Την επόμενη φορά θα δεις και τα υπόλοιπα. Επίσης ποτε δεν ξέρουμε ακριβώς ποτε έγινε η σύλληψη. Μπορεί να έγινε 2 μέρες μετά από αυτό που υπολογίζεις όποτε θέλει λίγο χρόνο ακόμα. Αφού η χοριακη σου συμβαδίζει με την υπερηχογραφικη σου εικόνα , θεωρώ πως όλα είναι μια χαρά. 

Επαθα τέτοιο blackout που δεν ρώτησα πόσο με βγάζει ο υπέρηχος. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Με έχει πάρει λίγο από κάτω αλλά οκ...θα κάνω υπομονή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, TATAKI είπε:

Επαθα τέτοιο blackout που δεν ρώτησα πόσο με βγάζει ο υπέρηχος. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Με έχει πάρει λίγο από κάτω αλλά οκ...θα κάνω υπομονή

Ολα καλά θα πάνε!! Γιατί όχι? Χαλάρωσε για να το απολαυσεις!!! Εμείς μαζί σου. Το ξέρεις!!!:x

Εγω έχω μία ερώτηση και αν καποια ξέρει να μου πει. Η προλακτινη τι ρόλο παίζει στη γονιμότητα? Όχι για εγκυμοσύνη. Για γονιμότητα. Εμένα η τιμη μου είναι 7,8. Είναι χαμηλή?

  • Ευχαριστώ 1

91P4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klelia81 είπε:

Ολα καλά θα πάνε!! Γιατί όχι? Χαλάρωσε για να το απολαυσεις!!! Εμείς μαζί σου. Το ξέρεις!!!:x

Εγω έχω μία ερώτηση και αν καποια ξέρει να μου πει. Η προλακτινη τι ρόλο παίζει στη γονιμότητα? Όχι για εγκυμοσύνη. Για γονιμότητα. Εμένα η τιμη μου είναι 7,8. Είναι χαμηλή?

Νομίζω είναι μια χαρά η τιμή. Από 5-20 θεωρείται φυσιολογική . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TATAKI said:

Φωτεινούλα και κορίτσια μου χάθηκα λίγο... είμαι σε μια περίεργη αναμονή να δω πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου. Την Παρασκευή πήγα για τον πρωτο υπερηχο. Ημουν 5 εβδ και 1 ημερα. Είδαμε μόνο σάκο και μας είπε πως θα μπορούσε να ήταν και λίγο μεγαλύτερος. Ναι μεν συμβάδιζε με την χοριακή αλλά...ίσως ήταν νωρίς ή ίσως κάτι να θέλει να μας πει. Μου είπε πως δεν σημαίνει κατι και να ξανακάνω μια χοριακή την Πέμπτη και θα μου πει να παω για υπέρηχο. Σήμερα όμως ξαναπήγα από μόνη μου για χοριακή και δεν είδα διπλασιασμό κατά 100% αλλά κατά 80% . Διάβασα πως μετά απο κάποιες μονάδες διπλασιάζεται κάθε 4 ημέρες και όχι κάθε 2. Ωστόσο δεν μπορώ να την πάρω γιατί μου είπε να πάω την Πέμπτη όχι νωρίτερα. Σκούρα τα πράγματα κορίτσια... είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί οι χοριακές μου ήταν πάρα πολύ καλές μέχρι τώρα. Κάνω υπομονή μέχρι την Πέμπτη και φαντάζομαι όταν κανονίσω τον 2ο υπέρηχο να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αυτό το άγνωστο με πεθαίνει. 

ΤΑΤΑΚΙ εμενα η δικη μου εμπειρια ηταν παρομοια. Πηγα 5 εβδομαδων και κατι, και μου εδειχνε αδειο μικρο σακο... Δεν πηγα για χοριακη, αλλα συμφωνα με τη δικη μου λογικη η χοριακη θα ειχε φτασει τοσο πολυ ωστε θα επρεπε να φαινεται και λεκιθικος σακος και εμβρυο, αλλα ο γιατρος μου λεγε να μην αγχωνομαι και σε μια βδομαδα που θα ημουν 6 και κατι θα ηταν πιο ξεκαθαρα. Εγω ομως βαζοντας τα ολα κατω, ημερομηνιες, τιμες κτλ τα νουμερα δεν μου βγαινανε και τα ειχα βαψει μαυρα... Το ειχα για σιγουρα ξεγραμμενο. Και ετσι πηρα την αποφαση την επομενη μερα να παω σε αλλον γιατρο που μου ειχαν πει οτι εχει ενα απο τα καλυτερα μηχανηματα σε ολοκληρη τη πολη. Και ειχαν δικιο! Πηγα την επομενη μερα ακριβως, και ειδαμε και λεκιθικο, και εμβρυο και ακουσαμε και καρδουλα που συνηθως ειναι αρκετα νωρις αλλα λογω του μηχανηματος του ηταν εφικτο. Με αλλα λογια, θελω να σου πω  να εισαι αισιοδοξη! Δεν ειναι ολοι οι υπερηχοι της ιδιας ευκρινιας! Και τελικα απο μηχανημα σε μηχανημα μπορει να υπαρχει πολυ μεγαλη αποκλειση! Ευχομαι να πανε ολα καλα! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ με στηρίζετε απίστευτα!! Είναι αυτή η ελπίδα που τόσο πολύ έχουμε ανάγκη όλες μας που μας κάνει να προχωράμε. Βέβαια όσο δεν κοκκινίζει η σερβιετα δεν σβήνει αλλά οι κράμπες σήμερα μου υπενθυμίζουν ότι απέτυχα. Από αύριο λοιπόν θα κάνω focus στην εξωσωματική λίγο έμεινε ακόμα μέχρι το ραντεβού, κάθε μέρα που περναει είμαι ένα βήμα πιο κοντά!!!

@Klelia81 μου άντε να έρθει και σε εσένα η περίοδος σε έχω έννοια και καταλαβαίνω την αγωνία σου 

Χρυσακι, μην το βλέπεις σαν αποτυχία κορίτσι μου. Δεν είναι αποτυχία. Απλά δεν έκατσε κι αυτό το μήνα. Είσαι πολύ πολύ κοντά στο στόχο σου, αυτό να σκέφτεσαι. 

@Klelia81 εύχομαι σύντομα να αλλάξει κάτι ρε κορίτσι μου. Το ότι έχεις τρέξιμο και δεν το πολυσκέφτεσαι, καλό είναι. Απλά ρε γ@μωτο, δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποια λύση, κάποια επιλογή. Είσαι μικρή ακόμα.

@TATAKI μου γλυκό, κάνε ένα κουράγιο μέχρι τον επόμενο υπέρηχο. Κάπου διάβασα πως ο διπλασιασμός μας ενδιαφέρει μέχρι τις 1200 μονάδες. Εσύ τις έχεις ξεπεράσει. Μην προδικαζεις την κατάσταση κι όπως είπαν τα κορίτσια, δείξε λίγη πίστη στο σώμα σου και σ' αυτό το σπορακι που δίνει τη μάχη του να μεγαλώσει. Είμαστε εδώ και δίπλα σου! Μια αγκαλιά και από εμένα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, TATAKI είπε:

Φωτεινούλα και κορίτσια μου χάθηκα λίγο... είμαι σε μια περίεργη αναμονή να δω πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου. Την Παρασκευή πήγα για τον πρωτο υπερηχο. Ημουν 5 εβδ και 1 ημερα. Είδαμε μόνο σάκο και μας είπε πως θα μπορούσε να ήταν και λίγο μεγαλύτερος. Ναι μεν συμβάδιζε με την χοριακή αλλά...ίσως ήταν νωρίς ή ίσως κάτι να θέλει να μας πει. Μου είπε πως δεν σημαίνει κατι και να ξανακάνω μια χοριακή την Πέμπτη και θα μου πει να παω για υπέρηχο. Σήμερα όμως ξαναπήγα από μόνη μου για χοριακή και δεν είδα διπλασιασμό κατά 100% αλλά κατά 80% . Διάβασα πως μετά απο κάποιες μονάδες διπλασιάζεται κάθε 4 ημέρες και όχι κάθε 2. Ωστόσο δεν μπορώ να την πάρω γιατί μου είπε να πάω την Πέμπτη όχι νωρίτερα. Σκούρα τα πράγματα κορίτσια... είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί οι χοριακές μου ήταν πάρα πολύ καλές μέχρι τώρα. Κάνω υπομονή μέχρι την Πέμπτη και φαντάζομαι όταν κανονίσω τον 2ο υπέρηχο να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αυτό το άγνωστο με πεθαίνει. 

Μήπως ήταν πολύ νωρίς? Εμείς που συμβαδιζουμε μου έκλεισε για 5/4 πρώτο υπέρηχο. Εγώ έκανα την Παρασκευή τελευταία χοριακη και δεν μου ζήτησε άλλη μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi40 said:

Μήπως ήταν πολύ νωρίς? Εμείς που συμβαδιζουμε μου έκλεισε για 5/4 πρώτο υπέρηχο. Εγώ έκανα την Παρασκευή τελευταία χοριακη και δεν μου ζήτησε άλλη μέχρι τότε.

Πιθανόν να ήταν και νωρίς..θα δείξει σύντομα. Μακάρι δηλαδή να πάω την Παρασκευή να μάθω. Πόσο είσαι εσύ; και αν επιτρέπεται η χοριακή σου πόσο ήταν; ετσι για να καταλάβω τι γίνεται με μένα μπας και ηρεμήσω λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα στην ενδοκρινολόγο όλες οι εξετάσεις άψογες δεν έχω χασιμοτο η άλλο αυτοάνοσο. Κουβεντιάσαμε αρκετά. Μου ειπε για θυροειδή 2.80 δεν δίνει χάπι και ότι φυσικά μπορεί να γίνει συλληψη. Απλά οι εξωσωματικοι συνήθως μετά από αποτυχία ρίχνουν εκείνου φταίξιμο. Ωστόσο για να μου φύγει οποιαδήποτε υπόνοια μου έγραψε χάπι με σκοπό μέχρι το ραντεβού με το κέντρο να πέσει γύρω στο 2.2 με 2.5. η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα λίγο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε το βρακί μου είναι άσπρο ξεξασπρο ακόμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια πήγα στην ενδοκρινολόγο όλες οι εξετάσεις άψογες δεν έχω χασιμοτο η άλλο αυτοάνοσο. Κουβεντιάσαμε αρκετά. Μου ειπε για θυροειδή 2.80 δεν δίνει χάπι και ότι φυσικά μπορεί να γίνει συλληψη. Απλά οι εξωσωματικοι συνήθως μετά από αποτυχία ρίχνουν εκείνου φταίξιμο. Ωστόσο για να μου φύγει οποιαδήποτε υπόνοια μου έγραψε χάπι με σκοπό μέχρι το ραντεβού με το κέντρο να πέσει γύρω στο 2.2 με 2.5. η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα λίγο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε το βρακί μου είναι άσπρο ξεξασπρο ακόμα.

Είδες μια  χαρα με τις εξετάσεις σου.ρε συ ξανα λέω μήπως έχεις σπορακι ;;;;γιατί δεν πήγες για χοριακη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια πήγα στην ενδοκρινολόγο όλες οι εξετάσεις άψογες δεν έχω χασιμοτο η άλλο αυτοάνοσο. Κουβεντιάσαμε αρκετά. Μου ειπε για θυροειδή 2.80 δεν δίνει χάπι και ότι φυσικά μπορεί να γίνει συλληψη. Απλά οι εξωσωματικοι συνήθως μετά από αποτυχία ρίχνουν εκείνου φταίξιμο. Ωστόσο για να μου φύγει οποιαδήποτε υπόνοια μου έγραψε χάπι με σκοπό μέχρι το ραντεβού με το κέντρο να πέσει γύρω στο 2.2 με 2.5. η αλήθεια είναι μπερδεύτηκα λίγο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε το βρακί μου είναι άσπρο ξεξασπρο ακόμα.

Θα σου προτεινα, αν μπορεις οικονομικα, να πας    αμεσα κ σε αλλον ενδοκρινολογο για μια δευτερη γνωμη.. και μετα να αποφασισεις   αν πρεπει να παρεις   το χαπι. Αυτο οσον αφορα τον θυροειδή σου.. για να εισαι οκ εσυ με την υγεια σου. Οσον αφορα τη γονιμοτητα σου.. ειναι προφανες   οτι δεν σε εμποδιζει ο θυροειδης   καπου.. ειδικα οταν μιλαμε κ για εξωσωματικη.. δεν ειναι ουτε για να ασχολεισαι πιστευω. Τωρα οσο για το βρακι σου.. τι να πω.. Αν δεν συνηθιζεις   να εχεις   τοση καθυστερηση, μια χοριακη θα σου δωσει την απαντηση. Θα σου ελεγα να μην ενθουσιαζεσαι, οπως   το λεω παντα κ στον εαυτο μου, για να μην απογοητευτεις  . ΟΜΩΣ.. η σαλπιγγογραφια που εγινε αυτο τον μηνα.. δινει ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας   επιπλεον για αυτο τον μηνα..!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vasiliki2020 είπε:

Είδες μια  χαρα με τις εξετάσεις σου.ρε συ ξανα λέω μήπως έχεις σπορακι ;;;;γιατί δεν πήγες για χοριακη

Είχα πάρει 2 τεστ την Κυριακή και χτες έκανα το 2ο. Σήμερα και αύριο έχω φουλ δουλειά από το πρωί ελπίζω να μην έρθει να πάω για χοριακη Πέμπτη πρωί πρωί.

6 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Θα σου προτεινα, αν μπορεις οικονομικα, να πας    αμεσα κ σε αλλον ενδοκρινολογο για μια δευτερη γνωμη.. και μετα να αποφασισεις   αν πρεπει να παρεις   το χαπι. Αυτο οσον αφορα τον θυροειδή σου.. για να εισαι οκ εσυ με την υγεια σου. Οσον αφορα τη γονιμοτητα σου.. ειναι προφανες   οτι δεν σε εμποδιζει ο θυροειδης   καπου.. ειδικα οταν μιλαμε κ για εξωσωματικη.. δεν ειναι ουτε για να ασχολεισαι πιστευω. Τωρα οσο για το βρακι σου.. τι να πω.. Αν δεν συνηθιζεις   να εχεις   τοση καθυστερηση, μια χοριακη θα σου δωσει την απαντηση. Θα σου ελεγα να μην ενθουσιαζεσαι, οπως   το λεω παντα κ στον εαυτο μου, για να μην απογοητευτεις  . ΟΜΩΣ.. η σαλπιγγογραφια που εγινε αυτο τον μηνα.. δινει ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας   επιπλεον για αυτο τον μηνα..!

Οικονομικά δυστυχώς δε με παίρνει έχω ξετιναχτει να πληρώνω γιατρούς πριν καν αρχίσω...ωστόσο κάτι μου λέει μέσα μου να μην το πάρω δεδομένου ότι όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές. Θα μιλήσω πάλι σήμερα με την γυναικολόγο που έχω και τις τιμές από τις υπόλοιπες εξετάσεις μήπως βγάλω άκρη. Γιατί δεν θέλω να χαλάσω κάτι άλλο προσπαθώντας να ρίξω την tsh. 

Όσο για το καθαρό βρακί δεν ενθουσιάζομαι η τουλάχιστον κρατάω μικρό καλάθι. Το καλό είναι ότι ο υπέρηχος έδειξε ότι έκανα ωορρηξία. Θα περιμένω μέχρι Πέμπτη πρωί κ αν δεν έρθει θα πάω για χοριακη. Να ρωτήσω και κάτι άσχετο.. εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάω μέσα στη νύχτα μούσκεμα στον ιδρώτα..το έχει πάθει καμία σας?? Εκτός αν ζεσταίνομαι και γι'αυτό..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrussa1982 είπε:

Είχα πάρει 2 τεστ την Κυριακή και χτες έκανα το 2ο. Σήμερα και αύριο έχω φουλ δουλειά από το πρωί ελπίζω να μην έρθει να πάω για χοριακη Πέμπτη πρωί πρωί.

Οικονομικά δυστυχώς δε με παίρνει έχω ξετιναχτει να πληρώνω γιατρούς πριν καν αρχίσω...ωστόσο κάτι μου λέει μέσα μου να μην το πάρω δεδομένου ότι όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές. Θα μιλήσω πάλι σήμερα με την γυναικολόγο που έχω και τις τιμές από τις υπόλοιπες εξετάσεις μήπως βγάλω άκρη. Γιατί δεν θέλω να χαλάσω κάτι άλλο προσπαθώντας να ρίξω την tsh. 

Όσο για το καθαρό βρακί δεν ενθουσιάζομαι η τουλάχιστον κρατάω μικρό καλάθι. Το καλό είναι ότι ο υπέρηχος έδειξε ότι έκανα ωορρηξία. Θα περιμένω μέχρι Πέμπτη πρωί κ αν δεν έρθει θα πάω για χοριακη. Να ρωτήσω και κάτι άσχετο.. εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάω μέσα στη νύχτα μούσκεμα στον ιδρώτα..το έχει πάθει καμία σας?? Εκτός αν ζεσταίνομαι και γι'αυτό..

Κι εγω ζεσταίνομαι κ δεν είμαι εγκυοσ δε λέει κάτι αυτό . Μην πιάνεσαι από κανένα σύμπτωμα είναι τόσο παραπλανητικά. Κανε χοριακη να ησυχάσεις. Με τόσο άγχος λογικό να μην έρχεται η περίοδος. Καλή επιτυχια!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κι εγω ζεσταίνομαι κ δεν είμαι εγκυοσ δε λέει κάτι αυτό . Μην πιάνεσαι από κανένα σύμπτωμα είναι τόσο παραπλανητικά. Κανε χοριακη να ησυχάσεις. Με τόσο άγχος λογικό να μην έρχεται η περίοδος. Καλή επιτυχια!

Καλημερα!!! Είμαι η κλασική περίπτωση "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...