Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

elenakith: Και εγω θα ηθελα να βαψω τα μαλλια εχουν γινει ombre αλλα κ εγω δεν ξερω ποτε..σκεφτομουν μηπως τα βαψω μετα απο κανενα τετραμηνο απο τη γενα κ οντως να τα κανω ενα σουλουπωμενο ombre

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες.. εχω αγχωθει λιγακι αλλα ανυπομονω! Πρεπει να ξανατσεκαρω βαλιτσα και να κανω ενα τελευταιο συγυρισμα στο σπιτι! 

@elenakith κι εγω τα βαφω αλλα τωρα στην εγκυμοσυνη δεν τα εβαψα..ολο το αφηνα, γιατι ο γιατρος μου ειχε πει μονο φυτικη..και καθαρα φυτικη ηταν η χενα! Σκεψου τελευταια φορα τα εβαψα στο γαμο μου, κοντευει χρονος! Τα εκοψα αρκετα βεβαια, γιατι ειχα εντονο ombre.. τωρα θα παω μετα την γεννα, και αποσο εχω διαβασει η βαφη ειναι συμβατη με το θηλασμο.


ufTXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εγω παντως τα εβαψα τα νυχια με απλο χρωμα, οχι κατι σε ημιμονιμο και τετοια. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι μετα το πρωτο τριμηνο μπορω να τα βαφω αλλα οχι συχνα. Εχω να τα βαψω απο το καλοκαιρι! Οσο για μαλλια, εγω κανω ανταυγιες. Θα ηθελα να τα περασω μια πριν γεννησω γιατι πρακτικα θα ειναι πολυ δυσκολο μετα. Για να κανω ολο το κεφαλι ανταυγειες θελω περιπου 4 ωρες στο κομμωτηριο βαλε τα πηγαινε ελα, αρα που να αφησω το μωρο και το αλλο για τοσες ωρες; αν θηλαζω; αλλα δυστυχως δεν νομιζω να προλαβαινω. Ασε που με την κουτσαμαρα δεν μπορω και να οδηγησω για να παω κομμωτηριο!

@Rosa Maria να εμπιστευτεις το γιατρο σου, προφανως κατι ειδε και τον προβληματισε, δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες!! 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια μου εγώ έχω ασπρίσει από τα 26! Στο μήνα που είναι άβαφα τα μαλλιά φαίνεται άσπρη η ρίζα οπότε δεν μπορώ να τα αφήνω πάρα πολύ. Στην εγκυμοσύνη τα έχω βάψει 4 φορές ως τώρα με φυτική βαφή, αλλά τώρα θέλουν πάλι και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα πριν ή μετά τον τοκετό...προσανατολίζομαι στο πριν όμως, γιατί μετά δεν ξέρω πόσο κουράγιο θα έχω...

άσχετο τώρα, έχω αρχίσει και πηγαίνω τουαλέτα 2-3 φορές τη μέρα από χθες...είναι λέτε σημάδι ότι πήρε επιτέλους θέση ο μπέμπης ή ότι έρχεται η ώρα της γέννας???


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , elenakith είπε:

αχ κορίτσια μου εγώ έχω ασπρίσει από τα 26! Στο μήνα που είναι άβαφα τα μαλλιά φαίνεται άσπρη η ρίζα οπότε δεν μπορώ να τα αφήνω πάρα πολύ. Στην εγκυμοσύνη τα έχω βάψει 4 φορές ως τώρα με φυτική βαφή, αλλά τώρα θέλουν πάλι και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα πριν ή μετά τον τοκετό...προσανατολίζομαι στο πριν όμως, γιατί μετά δεν ξέρω πόσο κουράγιο θα έχω...

άσχετο τώρα, έχω αρχίσει και πηγαίνω τουαλέτα 2-3 φορές τη μέρα από χθες...είναι λέτε σημάδι ότι πήρε επιτέλους θέση ο μπέμπης ή ότι έρχεται η ώρα της γέννας???

Να τα κανεις πριν γιατι μετα δεν θα εχεις το χρονο. Αν το μωρο θηλαζει πχ καθε 2 ωρες ποτε θα προλαβεις; αυτο με την τουαλετα το εχω ακουσει οτι σχετιζεται με τον τοκετο. Αντε να παιρνουμε σειρα σιγα σιγα!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elenakith αυτό με την τουαλετα το έχω εδώ και 3-4μερες. Μέχρι χθες δεν ειχα καθόλου συσπασουλες. Τωρα παρατηρώ απο το απογευμα και μετα οτι κάτι γίνεται!! Εγώ εδώ αλλες 4μερουλες και μετά θα πάω με πρόκληση. Ελπίζω να κοντευω....


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30& @elenakith και γω κοριτσια εχω λιγο διαφορετικη δραστηριοτητα στη τουαλεττατις τελευταιες μερες... πχ 2 φορες μεσα στη μερα δεν παω ποτε... ουτε καθε μερα καποιες φορες... τωρα τις τελευταιες μερες μουρχεται πιο συχνα ... κ πιο.... ρευστα σορρυ για την περιγραφη ... μαλλον εχει σχεση ... πιεζει φαινεται κ φανταζομαι οσο φτανει η ωρα θα γινει πιο εντονο!

 

Εγω τη δευτερα παω ξανα γιατρο κ πιστευω πως αν μεχρι την αλλη κυριακη δε γεννησω λογικα θα με βαλει ή προκληση ή καισαρικη... δε νομιζω ν μαφησει πανω απο 40 εβδ... επειδη ηταν λιγο χαμηλα τα αμνιακα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! 

Τι κάνουν οι μανούλες και τα μωράκια τους??? 

@Rosa Maria με το καλό την Τρίτη να γεννηθεί το μωράκι σου!!! Αν η καισαρική είναι το καλύτερο,τότε ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου..κι εγώ δεν ήθελα να ακούω τη λέξη καισαρική, αλλά τώρα με αυτό που έγινε με την κοπέλα θα κάνω απλά ό,τι πει ο γιατρός χωρίς να πιέζω για φτ.

Κορίτσια τι ωραία που φροντίζετε χέρια πόδια! Κι εγώ λέω μες στη βδομάδα να κάνω ένα πεντικιούρ, για μανικιούρ δεν ξέρω ακόμα, θα δω πώς θα είμαι γιατί δεν μπορώ πολλή ώρα στην καρέκλα...αλλά λέω να μην βάλω χρώμα...εσείς τα βάψατε?

Επίσης, ξέρετε αν είναι καλύτερα (για το μωρό) να βάψω μαλλιά πριν ή αφού γεννήσω? 

Λοιπόν ας αρχίσω να απαντάω γιατί έχω πολλά νέα σήμερα!!

Κορίτσι μου, εγώ τα βάφω πάντα πρίν την γέννα γιατί μετά όχι χρόνο για βαφή δεν θα έχεις, αλλα θα ψάχνεις κρεββάτι να γύρεις το κορμάκι σου... οπότε μέχρι να σαραντησει περίπου το μωρό και να μπει σε Ρυθμό δεν θα είσαι και εσύ με μια ρίζα μέχρι το πάτωμα... μετά μπορείς να το αφήσεις και κάνα δυωρο να πας για μαλλί.

Νύχια: μόνο περιποίηση θα κάνουμε, εξάλλου το νύχι δεν πρέπει να είναι βαμμένο στην γέννα,στα ξεβαφουν για να βλέπουν την εικόνα σου την ώρα του χειρουργείου.εγω έχω ανάγκη από καθάρισμα στις φτέρνες και τις σκληριες , το βάψιμο καθόλου δεν με συγκινεί στην παρούσα φάση.

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στα καυτά νέα της ημέρας: σήμερα το πρωί την έβγαλα στο νοσοκομείο!!!με έπιασε στις 10.30 ένας έντονος πόνος κάτω από το διάφραγμα, εκεί που είναι το στομάχι, και έγινε διάχυτος σε όλη την αριστερή πλευρά σε κοιλιά και πλάτη...περνω τηλ τη γιατρό, μου λέει πας νοσοκομείο.εντωμεταξυ για καλή μου τύχη,εφημερευε αυτή σήμερα στα χειρουργεία.με βάζει ο άντρας στο αμάξι και με alarm και κόρνες πηγαίναμε στο δρόμο.κοριτσια φοβήθηκα ότι θα ανοίξει η κοιλιά σαν καρπούζι στην μέση... βασικά είχα πόνους που έχεις σε κωλικο..με βάλανε στην αίθουσα προετοιμασίας τοκετού, μου βάλανε όρο με 4 μαγνησια ενδοφλεβίως, μου κάνανε κορτιζόνη για τα πνευμόνια του μωρού και καταγραφή των συσπάσεων.οι συσπάσεις πολλές και ακανόνιστες.μου κάνανε υπέρηχο να αποκλειστεί ότι δεν έχω κάτι παθολογικό, δηλαδή κωλικο σε νεφρό, σε χολή, ήπαρ... μόνο το στομάχι δεν μπόρεσαν να δούνε, δεν φαίνεται λέει με τον υπέρηχο.οποτε αφου παθολογικά ήμουν καθαρή τότε οι αβασταχτοι πόνοι έρχονταν από τις συσπάσεις

Μου έβαλε μια μαία και ένας ειδικευόμενος χέρι από κάτω να δούμε αν έχω καθόλου διαστολή αλλά τίποτα.. μόνο πόνους, πόνους αφορητους... μετά από μια ώρα με έπιασε ο όρος και αρχισα να χαλαρώνω, έκατσα 4-5 ώρες εκεί μέχρι που τελείωσαν και τα πιο μικρά τσιμπήματακια..η γιατρός ήθελε να μείνω ,εγώ επέμενα να φύγω, μου είπε ότι αν νιώσω το παραμικρό να πάω πάλι γιατί φοβάται για ρήξη μήτρας...3φορες προηγηθησα καισαρικη, έχει τις επιπτώσεις της.. γι'αυτό κορίτσια σκεφτείτε το καλά πριν μπει το μαχαίρι,αν μπορείτε να το αποφύγετε κάντε το, γιατί μετά δεσμευεσαι σε πολλά... τώρα είμαι σαν την βρεγμένη γάτα, αύριο θα φτιάξω βαλίτσα,η άχρηστη δεν είχα ετοιμάσει τίποτα, ούτε βρακί δεν είχα πάρει μαζί μου, τόσο επαναπαυμενη ήμουνα, αξύριστη και απλυτη σαν την γύφτισσα πήγα, πόσο ντρεπόμουν!! και έπεσα σε γνωστή νοσοκόμα που πάνε μαζί τα παιδιά μας στο σχολείο, μόνο ντροπή ένιωθα... τεσπά

Οπότε κι εγώ κορίτσια δεν ξέρω πότε θα γεννήσω, τί θα μου ξημερώσει αύριο, γι'αυτό καλύτερα είναι να ξέρεις ημερομηνία συγκεκριμένη παρά να πηγαίνεις στα κλεφτα και όλο άγχος αν γεννας ή όχι... το μωρό μια χαρά το Μαναράκι μου,3400 το έβγαλε ο υπέρηχος!!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα όλες...

@november rain περαστικά κι ελπίζω να ήταν τυχαίο συμβάν...

@Rosa Maria είμαι η περίπτωση σου. Στην πρώτη εγκυμοσύνη με ισχιακό παιδί θα έμπαινα καισαρική όταν έκλεινα τις 38! Στον καρδ/κο δυσανασχετούσε(είχε περιτύλιξη) και πήγαινα καθημερινά για 3 μέρες μέχρι που με βαλανε 37+4. Ό, τι πει ο γιατρός σου...

Για τα νύχια-μαλλιά δεν εχω καμια απαγόρευση εκτός από τη μέρα τ τοκετού όπως ειπε κ η november.

Αλλά μετα θα περασει λίγος καιρός κορίτσια για να σουλουπωθούμε, οι πρώτες εβδομάδες είναι περίεργες...

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@november rain πωπω περιπετειώδης νυχτα! Τώρα πως είσαι εφυγε εντελώς ο πόνος ?? Σιγουρα παντως πρεπει να ετοιμασεις τη βαλιτσούλα σου! Κανε κ λιγο τα beaute σου, κανα λουσιμο ,ξυρισμα να σαι ετοιμη! Ασε κ γω καθε μερα το σκεφτομαι μεσα σ ολα αυτο, να λουστω να μην παω με αλουστο μαλλι να γεννησω γιατι οχι τπτ αλλο μετα εχουμε κ τα επισκεπτηρια χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

@november rain τι ηταν αυτο που περασες!!! Γιατι δεν κανατε την καισαρικη ομως; ποσο εισαι τωρα;

Εγω παντως οτι περιποιηση (εκτος απο μαλλι) μπορουσα να κανω την εκανα! Αυριο εχω γιατρο και θα δουμε, ομως για τεταρτη με βλεπω. Δεν νιωθω κατι για νωριτερα. Απο την αλλη το ποδι μου με εχει πεθανει. Ελπιζω κατι να πιεζει ο μπεμπης και οταν βγει να μου περασει γιατι δεν μπορω να κανω τιποτα πια!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

@november rain περαστικά σου! Πολλή ταλαιπωρία βρε κορίτσι μου! Πάντως όσο για το ότι ήσουν αξύριστη να σου πω ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχείς, στα μάτια μου είσαι ηρωίδα που καταφέρνεις να είσαι έγκυος και να προσέχεις άλλα τρία παιδιά! τα υπόλοιπα είναι τρίχες :) 

@CME2205 πιστεύωμόλις γεννήσεις θα φύγει ο πόνος από το πόδι! 3 μέρες υπομονή ακόμα και μετά θα έχεις αγκαλιά το αγοράκι σου! 

Εγώ μάλλον σήμερα θα βάψω μαλλί και μες στη βδομάδα ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω πόδια, φτέρνες κτλ...

Κορίτσια βρεφοζυγό θα χρειαστούμε στην αρχή? λέω να παραγγείλω έναν οικονομικό που βρήκα..

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...