Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Clue είπε:

Καλημέρα. Απλά να θυμάσαι 1) ότι μέσα στο αυτοκίνητο πρέπει να είναι ασφαλές, δηλαδή δεμένο και να υπάρχει πρόβλεψη για δέσιμο. Π.χ. μπορεί να είναι είτε σε καθισματάκι αυτοκινήτου για 0-6 μηνών (αυγό), είτε σε ειδικό πορτ-μπεμπε (πιο σκληρή καλαθούνα) που δένει όμως. και 2) ότι μέχρι 6  μηνών (κάποιοι λένε 3) η στάση του σώματος πρέπει να είναι ξαπλωτή. Άρα είτε πάτε βόλτα είτε είστε ξαπλωμένοι σπίτι πρέπει να είναι σε μέρος που να μπορεί να ξαπλώσει. Στο καθισματάκι αυτοκινήτου προέχει η ασφάλεια και γι αυτό γίνεται εξαίρεση. απλά δεν είναι για πολύ. όμως διάβασα ότι σε μεγάλα ταξίδια πρέπει να κάνετε στάσεις συχνά και να βγαίνει από το καθισματάκι. (Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά έχω κάνει διδακτορικό διαβάζοντας όσα περισσότερα μπορώ.χεχε)

Δεν πειράζει που το ξέχασες, αλλά πάρτον αν είναι να του το πεις σήμερα. ή σημείωσε το για να μην το ξεχάσεις την επόμενη φορά. Εγώ είμαι φουλ ξεχασιάρα και έχω ένα χαρτί πάνω στο γραφείο και κάθε φορά που μου έρχεται κάτι πάω και το γράφω. Βέβαια φοβάμαι ότι θα ξεχάσω το χαρτί....

Δεν είχα σκεφτεί όμως να σημειώνω αυτά που μου λέει ο γιατρός, με αποτέλεσμα να παίρνω το σίδηρο μία φορά τη μέρα αντί για 2 που μου είχε πει...:oops:

Τα ούτρο και τα vasclor βοηθάνε και στις αποκολλήσεις. Ή στο να μη γίνει αποκόλληση. Άρα μπορεί να μη μειώνουν τις συσπάσεις αλλά να μειώνουν την επίδραση των συσπάσεων. (Δεν το λέω με σιγουριά, απλά έτσι το σκέφτομαι)

Στις αποκολλήσεις το ξέρω. Αλλά το αποτέλεσμα των συσπάσεων δεν είναι η αποκόλληση δυστυχώς. Αυτό είναι το λιγότερο. Οι συσπάσεις μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό ή σε εξάλειψη του τραχήλου.... Αυτά έχω διαβάσει.... Όμως σίγουρα κάποια επίδραση στις συσπάσεις θα έχουν και τα φάρμακα αυτά. Σίγουρα περισσότερη δύναμη έχει το μαγνήσιο αλλά μπορεί να μη δίνουν πια τόσο εύκολα.

Just now, Farmakotriftena είπε:

Παρ'τον τηλέφωνο!! Πες του ακριβώς αυτό που παθαίνεις και πες του ότι θες να σε δει. Είδες εγώ... Δεν έχω πετρώματα και τελικά κάνω έντονες συσπάσεις. Μην το αφήνεις έτσι. Απλά νομίζω πως αν τη στιγμή που κάνεις υπέρηχο δεν έχει σύσπαση εκείνη τη στιγμή, δε ξέρω αν φαίνονται προγενέστερες συσπάσεις... Θα σε γελάσω ως προς αυτό. Εγώ έκανα σε όλη τη διάρκεια του υπερηχου. Εγώ αγχώνομαι γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να ξαπλώσω. Μόνο για 1,5 αντε 2 ώρες max το μεσημέρι που κοιμάται ο μικρός. Όλη την άλλη μέρα τρέχω. Και σήμερα πάλι κουράστηκα και νιώθω πάλι βάρος χαμηλά. Άλλες οι αντοχές μας προ εγκυμοσύνης και άλλες τώρα. Είναι και βαρύς ο μικρός. Πφφφφφ

Μου είπε εχθές από βδομάδα να πάω να με δει αν συνεχίσει έτσι. Οποτε Δευτέρα Τρίτη θα πάω.... Ο μικρός σου δε δέχεται να μην τον παίρνεις αγκαλίτσα ε; Εμένα ευτυχώς συμβιβάζεται να την παίρνω όταν κάθομαι και μόνο.... Αλλά από αντοχες κι εγώ έχω κλαταρει...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, winspert said:

Ωωω σε ευχαριστώ πολύ. Πολυ αναλυτικη. Θεωρεις απαραίτητο το καθισμα του αυτοκινητου να κουμπωνει στο καροτσι; Ειναι πολυ σημαντικό λες; Επισης τα καροτσια που στην αρχη ειναι καλαθουνα κ μετα δενει απο κατω κ γινεται το κανονικό καροτσι για αργότερα ειναι καλο; Δλδ ειναι ασφαλες για τους πρώτους 6 μήνες ; χαχαχα, πολλες αποριες... 

Εγω ο, τι ερωτήσεις εχω, που έχω πολλες καθε φορα τις σημειωνω στο κινητό που το εχω παντα μαζι μου κ τα ρωταω ολα... Κ οταν έπαιρνα πιο πολλα φαρμακα εβαζα ειδοποίηση στο κινητο να χτυπαρι καθε μερα την ιδια ωρα. Τωρα του θυρεοειδη που παιρνω κ το φιλισιν τα βγαζω απο το βραδυ στο κομοδινο μου κ τα δυο χαπακια κ ετσι τα βλεπω να τα πάρω κ ξερω κ αν τα εχω παρει... 

Για κουνιες τι συμπερασματα εχεις βγαλει; Με καγκελο που κατεβαίνει για θηλασμο οσες θελουν, με καγκελο που βγαινει τελειως; Σταθερη κουνια κ λικνο για αρχη που κολλάει στο κρεβάτι;;; Ποια είναι η γνώμη σου; 

Το κάθισμα δεν είναι απαραίτητο να κουμπώνει στο καρότσι. Απλά συνήθως είναι θέμα άνεσης. Αν το μωρό κοιμάται δεν θέλεις να κάνεις πολλές μετακινήσεις και να το ξυπνάς. Άρα αν θες να το βάλεις στο αυτοκίνητο και το βγάλεις από το καρότσι για να το βάλεις στο καθισματάκι μπορεί να είναι λίγο άβολο. Κι αν κοιμηθεί στο καθισματάκι, όταν φτάσετε θα πρέπει να το βγάλεις από εκεί για να το βάλεις στο καρότσι. Βέβαια ούτως ή άλλως δεν κάνει να το αφήσεις για πολλή ώρα, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω...

Για τα καρότσια δεν ξέρω σίγουρα. Κι εγώ δεν έχω καταλήξει. Το σίγουρο είναι αυτό για τις θέσεις. Συνήθως αν υπάρχει δυνατότητα να είναι φουλ ξαπλωτά είναι από τη γέννηση, είτε πέφτει η πλάτη είτε μετατρέπεται σε καλαθούνα. Νομίζω έχει να κάνει και με τη μάρκα για την ποιότητα του υφάσματος... Άλλα καρότσια έχουν πλαστικό, άλλα ύφασμα. Είναι τόσες πολλές επιλογές που είναι για να πελαγώνεις! Εμείς είχαμε εντοπίσει ένα που μας άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά κλπ, αλλά διάβασα κριτικές, ότι μετά από το εξάμηνο σπάγανε τα κουμπώματα...

Η κούνια πάλι έχει να κάνει με πολλά. Απόσταση στα κάγκελα, βαφή που έχει χρησιμοποιηθεί (αν και νομίζω πως πλέον όλα είναι προσεγμένα). Έχω διαβάσει κι εγώ αυτό που λες για το κάγκελο που κατεβαίνει που είναι επικίνδυνο, όπως και για το κάγκελο που βγαίνει. Όμως είναι επικίνδυνο και το να προσπαθήσει να βγει από πάνω και να πέσει. Οπότε αυτό που έχω σκεφτεί είναι να πάρω μία απλή κούνια που να μην κατεβαίνει το κάγκελο, αλλά κάποια στιγμή να βγαίνει γενικά και να πάρω ένα προστατευτικό κρεβατιού να βάλω όταν με το καλό έρθει η ώρα. Όταν βλέπω ότι θα αρχίσει τα ακροβατικά θα βάζω μαξιλάρια. Επίσης για τα πάντα(μαξιλαράκι γύρω γύρω από τα κάγκελα) έχω διαβάσει ότι δεν κάνει όταν είναι πολύ μικρό ακόμα και δεν ελέγχει το κεφάλι για να μην εμποδίσει την αναπνοή. Θα πάρω μία να έχει 3 θέσεις για το στρώμα για να μην με πιάνει η μέση, και συρτάρια από κάτω για αποθήκευση λόγω έλλειψης χώρου. Για τον ίδιο λόγο θα πάρω και αλλαξιέρα ξύλινη που στηρίζεται στα κάγκελα.

Το κακό είναι με τα πράγματα που αλλάζουν συνέχεια... Μία να τα βάζουμε τα μωρά στο πλάι με σφηνάκι, μία ανάσκελα, μία μπρούμυτα.... Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη τι σας είχαν πει? Ποια άποψη επικρατεί τώρα? Πάντα βέβαια θα ακούμε το γιατρό μας...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Το κάθισμα δεν είναι απαραίτητο να κουμπώνει στο καρότσι. Απλά συνήθως είναι θέμα άνεσης. Αν το μωρό κοιμάται δεν θέλεις να κάνεις πολλές μετακινήσεις και να το ξυπνάς. Άρα αν θες να το βάλεις στο αυτοκίνητο και το βγάλεις από το καρότσι για να το βάλεις στο καθισματάκι μπορεί να είναι λίγο άβολο. Κι αν κοιμηθεί στο καθισματάκι, όταν φτάσετε θα πρέπει να το βγάλεις από εκεί για να το βάλεις στο καρότσι. Βέβαια ούτως ή άλλως δεν κάνει να το αφήσεις για πολλή ώρα, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω...

Για τα καρότσια δεν ξέρω σίγουρα. Κι εγώ δεν έχω καταλήξει. Το σίγουρο είναι αυτό για τις θέσεις. Συνήθως αν υπάρχει δυνατότητα να είναι φουλ ξαπλωτά είναι από τη γέννηση, είτε πέφτει η πλάτη είτε μετατρέπεται σε καλαθούνα. Νομίζω έχει να κάνει και με τη μάρκα για την ποιότητα του υφάσματος... Άλλα καρότσια έχουν πλαστικό, άλλα ύφασμα. Είναι τόσες πολλές επιλογές που είναι για να πελαγώνεις! Εμείς είχαμε εντοπίσει ένα που μας άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά κλπ, αλλά διάβασα κριτικές, ότι μετά από το εξάμηνο σπάγανε τα κουμπώματα...

Η κούνια πάλι έχει να κάνει με πολλά. Απόσταση στα κάγκελα, βαφή που έχει χρησιμοποιηθεί (αν και νομίζω πως πλέον όλα είναι προσεγμένα). Έχω διαβάσει κι εγώ αυτό που λες για το κάγκελο που κατεβαίνει που είναι επικίνδυνο, όπως και για το κάγκελο που βγαίνει. Όμως είναι επικίνδυνο και το να προσπαθήσει να βγει από πάνω και να πέσει. Οπότε αυτό που έχω σκεφτεί είναι να πάρω μία απλή κούνια που να μην κατεβαίνει το κάγκελο, αλλά κάποια στιγμή να βγαίνει γενικά και να πάρω ένα προστατευτικό κρεβατιού να βάλω όταν με το καλό έρθει η ώρα. Όταν βλέπω ότι θα αρχίσει τα ακροβατικά θα βάζω μαξιλάρια. Επίσης για τα πάντα(μαξιλαράκι γύρω γύρω από τα κάγκελα) έχω διαβάσει ότι δεν κάνει όταν είναι πολύ μικρό ακόμα και δεν ελέγχει το κεφάλι για να μην εμποδίσει την αναπνοή.

Το κακό είναι με τα πράγματα που αλλάζουν συνέχεια... Μία να τα βάζουμε τα μωρά στο πλάι με σφηνάκι, μία ανάσκελα, μία μπρούμυτα.... Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη τι σας είχαν πει? Ποια άποψη επικρατεί τώρα? Πάντα βέβαια θα ακούμε το γιατρό μας...

Εμένα μου είχαν πει πλάι όχι όμως με σφηνάκια απαγορεύεται... Πάντα όμως γυρναγε ανάσκελα.... Εγώ άκουσα πρόσφατα και ότι οι κουνουπιέρες απαγόρευε γιατί όταν μεγαλώσει λίγο 3 μηνων πχ τη τραβάει το μωρό και μπορεί να τυλιχτεί.... Ακούς τοοοοσα πολλά που πελαγωνεις...

Άποψη να επικρατεί δε θα βρεις. Κάθε ένας λέει τα δικά του. Φαντάσου ρωταγα μια μαία πχ κάτι και στην ίδια ερώτηση μου απαντούσαν αλλά άλλες μαίες. Το ίδιο και με τον παιδίατρο το ίδιο παντού....

  • Μπερδεμένη/-ος 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Το κάθισμα δεν είναι απαραίτητο να κουμπώνει στο καρότσι. Απλά συνήθως είναι θέμα άνεσης. Αν το μωρό κοιμάται δεν θέλεις να κάνεις πολλές μετακινήσεις και να το ξυπνάς. Άρα αν θες να το βάλεις στο αυτοκίνητο και το βγάλεις από το καρότσι για να το βάλεις στο καθισματάκι μπορεί να είναι λίγο άβολο. Κι αν κοιμηθεί στο καθισματάκι, όταν φτάσετε θα πρέπει να το βγάλεις από εκεί για να το βάλεις στο καρότσι. Βέβαια ούτως ή άλλως δεν κάνει να το αφήσεις για πολλή ώρα, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω...

Για τα καρότσια δεν ξέρω σίγουρα. Κι εγώ δεν έχω καταλήξει. Το σίγουρο είναι αυτό για τις θέσεις. Συνήθως αν υπάρχει δυνατότητα να είναι φουλ ξαπλωτά είναι από τη γέννηση, είτε πέφτει η πλάτη είτε μετατρέπεται σε καλαθούνα. Νομίζω έχει να κάνει και με τη μάρκα για την ποιότητα του υφάσματος... Άλλα καρότσια έχουν πλαστικό, άλλα ύφασμα. Είναι τόσες πολλές επιλογές που είναι για να πελαγώνεις! Εμείς είχαμε εντοπίσει ένα που μας άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά κλπ, αλλά διάβασα κριτικές, ότι μετά από το εξάμηνο σπάγανε τα κουμπώματα...

Η κούνια πάλι έχει να κάνει με πολλά. Απόσταση στα κάγκελα, βαφή που έχει χρησιμοποιηθεί (αν και νομίζω πως πλέον όλα είναι προσεγμένα). Έχω διαβάσει κι εγώ αυτό που λες για το κάγκελο που κατεβαίνει που είναι επικίνδυνο, όπως και για το κάγκελο που βγαίνει. Όμως είναι επικίνδυνο και το να προσπαθήσει να βγει από πάνω και να πέσει. Οπότε αυτό που έχω σκεφτεί είναι να πάρω μία απλή κούνια που να μην κατεβαίνει το κάγκελο, αλλά κάποια στιγμή να βγαίνει γενικά και να πάρω ένα προστατευτικό κρεβατιού να βάλω όταν με το καλό έρθει η ώρα. Όταν βλέπω ότι θα αρχίσει τα ακροβατικά θα βάζω μαξιλάρια. Επίσης για τα πάντα(μαξιλαράκι γύρω γύρω από τα κάγκελα) έχω διαβάσει ότι δεν κάνει όταν είναι πολύ μικρό ακόμα και δεν ελέγχει το κεφάλι για να μην εμποδίσει την αναπνοή. Θα πάρω μία να έχει 3 θέσεις για το στρώμα για να μην με πιάνει η μέση, και συρτάρια από κάτω για αποθήκευση λόγω έλλειψης χώρου. Για τον ίδιο λόγο θα πάρω και αλλαξιέρα ξύλινη που στηρίζεται στα κάγκελα.

Το κακό είναι με τα πράγματα που αλλάζουν συνέχεια... Μία να τα βάζουμε τα μωρά στο πλάι με σφηνάκι, μία ανάσκελα, μία μπρούμυτα.... Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη τι σας είχαν πει? Ποια άποψη επικρατεί τώρα? Πάντα βέβαια θα ακούμε το γιατρό μας...

Ναι,με το καροτσι δεν υπάρχει κατι ιδανικό. Καποια στιγμη θα ξεβολευτει το παιδι. Όσο για τις κουνιες απο αυτα που εχω ψάξει, εχω βρει να αφαιρουνται 3 κάγκελα οταν μεγαλωσει για να μπαινοβγαινει μονο του κ βγαίνει το καγκελο μετα κ εχουν κ προστατευτικο οπως λες, κομπλέ απο την αρχη... Εγω για αλλαξιερα θα χρησιμοποιω ενα γραφείο που υπάρχει στο δωμάτιο. Ειναι πολυ μικρο το δωμάτιο. Η μια πλευρά ειναι ολο ντουλαπα κ η αλλη ντουλάπα κ παραθυρο. Μενουν αλλες δυο πλευρές που στη μια ειναι κ η πορτα οποτε, περιορισμένος χωρος... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ανάσκελα μου έλεγαν και στο μαιευτήριο και ο γιατρός μου. Αλλά αυτό προτείνει και ο παγκόσμιος φορέας υγείας και ίσως γι'αυτό. Τώρα βέβαια διάβαζα ακραίες συμβουλές του τύπου και όλη νύχτα να γυρίζει το μωρο πλάι η μπρούμυτα η μαμα θα πρέπει να το γυρίζει ανάσκελα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Εγώ μέχρι πριν ένα μήνα κοιμόμουν μαζί του και η αλήθεια είναι ότι γύριζε συνέχεια οπότε τον γυριζα όσες φορές άντεχα.

*τον γύριζα όσο ήταν πολύ μωρό. Όταν μπορούσε να γυρίζει από μόνος του (ανάσκελα σε μπρούμυτα και τούμπαλιν) δεν είχε νόημα να τον γυρίζω

Just now, Clue είπε:

, είτε σε ειδικό πορτ-μπεμπε (πιο σκληρή καλαθούνα) που δένει όμως.

Clue μου, Υπάρχει καλαθουνα που να δένει; για να είναι ασφαλές το μωρό θα πρέπει και το ίδιο να είναι δεμένο σε ημικαθιστη θέση και το κάθισμα να είναι κατάλληλο. Η καλαθουνα είναι επικίνδυνη εκτός κι αν κυκλοφορεί κάτι ειδικό που δεν ξέρω. Μιλάω για μέσα στο αυτόκινητο πάντα όχι για τη βόλτα με το καρότσι. Αν κατάλαβα καλά λέτε για αυτοκινητο; sorry αν κατάλαβα λάθος.

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena said:

Εμένα ανάσκελα μου έλεγαν και στο μαιευτήριο και ο γιατρός μου. Αλλά αυτό προτείνει και ο παγκόσμιος φορέας υγείας και ίσως γι'αυτό. Τώρα βέβαια διάβαζα ακραίες συμβουλές του τύπου και όλη νύχτα να γυρίζει το μωρο πλάι η μπρούμυτα η μαμα θα πρέπει να το γυρίζει ανάσκελα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Εγώ μέχρι πριν ένα μήνα κοιμόμουν μαζί του και η αλήθεια είναι ότι γύριζε συνέχεια οπότε τον γυριζα όσες φορές άντεχα.

*τον γύριζα όσο ήταν πολύ μωρό. Όταν μπορούσε να γυρίζει από μόνος του (ανάσκελα σε μπρούμυτα και τούμπαλιν) δεν είχε νόημα να τον γυρίζω

Clue μου, Υπάρχει καλαθουνα που να δένει; για να είναι ασφαλές το μωρό θα πρέπει και το ίδιο να είναι δεμένο σε ημικαθιστη θέση και το κάθισμα να είναι κατάλληλο. Η καλαθουνα είναι επικίνδυνη εκτός κι αν κυκλοφορεί κάτι ειδικό που δεν ξέρω. Μιλάω για μέσα στο αυτόκινητο πάντα όχι για τη βόλτα με το καρότσι. Αν κατάλαβα καλά λέτε για αυτοκινητο; sorry αν κατάλαβα λάθος.

 

Όχι καλαθούνα. Πορτ-μπεμπε. Έχω βρει μία μάρκα μόνο, που δένει το μωρό στο πορτ-μπεμπέ σε ξαπλωτή θέση και το πορτ μπεμπέ, με ειδικό σύστημα, στο αυτοκίνητο. Το "πιο σκληρή καλαθούνα" το είπα σε παρένθεση για κάποια που δεν ξερει τι είναι το πορτ-μπεμπε.

Έχεις δίκιο πάντως. Το πιο ασφαλές είναι το καθισματάκι αυτοκινήτου, ειδικό για την ηλικία του μωρού.

Μιας και το συζητάμε, να ρωτήσω κάτι? Μετά τη γέννα, βγαίνοντας από το νοσοκομείο, πόσο εύκολο είναι να περπατήσεις? Γιατί μένω σχετικά κοντά στο μαιευτήριο και θέλω να δω τις επιλογές μου...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Όχι καλαθούνα. Πορτ-μπεμπε. Έχω βρει μία μάρκα μόνο, που δένει το μωρό στο πορτ-μπεμπέ σε ξαπλωτή θέση και το πορτ μπεμπέ, με ειδικό σύστημα, στο αυτοκίνητο. Το "πιο σκληρή καλαθούνα" το είπα σε παρένθεση για κάποια που δεν ξερει τι είναι το πορτ-μπεμπε.

Έχεις δίκιο πάντως. Το πιο ασφαλές είναι το καθισματάκι αυτοκινήτου, ειδικό για την ηλικία του μωρού.

Μιας και το συζητάμε, να ρωτήσω κάτι? Μετά τη γέννα, βγαίνοντας από το νοσοκομείο, πόσο εύκολο είναι να περπατήσεις? Γιατί μένω σχετικά κοντά στο μαιευτήριο και θέλω να δω τις επιλογές μου...

Πάντως δεν ξέρω αν ενδείκνυται και αυτό. Βγάζουν γενικά πολύ σκαρτα πράγματα που δεν περνούν από έγκριση. Καλύτερα κάθισμα με πιστοποίηση i size να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο που έχουν περάσει από crash test και άλλες συναφή δοκιμασίες πάρα ότι άλλο πλασάρουν στην αγορά. Γνώμη βέβαια αυτό αλλά προκειμένου να πουλήσουν τα μαγαζιά βγάζουν διαφορά. 

Εννοείς να φύγεις από το μαιευτήριο και να πας με τα πόδια στο σπιτι; κοίτα αν μένεις πολύ κοντά πήγαινε καλέ με τα πόδια!! Μόνο αν σου κάτσει καισαρική (και είναι η 1η σου καισαρική ίσως να πονάς..ισως) Κι εγώ κοντά στο Ρέα μένω με αμάξι γύρισα σπίτι αλλά άνετα ήθελα να βγω μετά βόλτα με το μωρο αλλά πιο πολύ σκεφτόμουν τους έξω που μπορεί να κραζανε που βγάλω το νεογέννητο(βλακείες βέβαια) μετά από 5 ημέρες έβγαινα έξω.(Και μου την είχε πει μια γιαγια χαχαχα)

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααα και το άλλο! Διάβαζα ότι έχουν και ημερομηνία λήξης τα καθισματάκια. Δεν είναι για να περάσουν πολλά χρόνια και παιδιά από πάνω... Δεν είμαι και σίγουρη αν ισχύει, απλά μου ήρθε φλασιά.

  • Χαχα 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Πάντως δεν ξέρω αν ενδείκνυται και αυτό. Βγάζουν γενικά πολύ σκαρτα πράγματα που δεν περνούν από έγκριση. Καλύτερα κάθισμα με πιστοποίηση i size να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο που έχουν περάσει από crash test και άλλες συναφή δοκιμασίες πάρα ότι άλλο πλασάρουν στην αγορά. Γνώμη βέβαια αυτό αλλά προκειμένου να πουλήσουν τα μαγαζιά βγάζουν διαφορά. 

Εννοείς να φύγεις από το μαιευτήριο και να πας με τα πόδια στο σπιτι; κοίτα αν μένεις πολύ κοντά πήγαινε καλέ με τα πόδια!! Μόνο αν σου κάτσει καισαρική (και είναι η 1η σου καισαρική ίσως να πονάς..ισως) Κι εγώ κοντά στο Ρέα μένω με αμάξι γύρισα σπίτι αλλά άνετα ήθελα να βγω μετά βόλτα με το μωρο αλλά πιο πολύ σκεφτόμουν τους έξω που μπορεί να κραζανε που βγάλω το νεογέννητο(βλακείες βέβαια) μετά από 5 ημέρες έβγαινα έξω.(Και μου την είχε πει μια γιαγια χαχαχα)

@Farmakotriftenaχαιρομαι που εισαι καλα αγάπη και το μωρακι σου επισης εχει δίκιο για φο καθισμα και συμφωνω να πάρεις μονκ καθισμα και τιποτα αλλο για να δένεται το μωρό και να ειναι ασφαλες 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Αααα και το άλλο! Διάβαζα ότι έχουν και ημερομηνία λήξης τα καθισματάκια. Δεν είναι για να περάσουν πολλά χρόνια και παιδιά από πάνω... Δεν είμαι και σίγουρη αν ισχύει, απλά μου ήρθε φλασιά.

Αυτό εγώ το ξέρω με τα στρώματά κρεβατιού, λικνου, πάρκου κλπ. Ότι παίρνει το σχήμα του πρώτου παιδιού οπότε καλό είναι να αλλάζουμε κλπ. Πιστεύω ότι μερικά είναι και τρικ για να προβούμε ξανά σε αγορά. Δε λέω να το έχουμε 10 ετια και να έχει ταλαιπωρηθεί το κάθε τι. Αλλά και ημερομηνία λήξης σε αντικείμενα ενώ δεν έχουν φθορά γιατί άραγε; Χμμμ

Just now, Giotitsa είπε:

@Farmakotriftenaχαιρομαι που εισαι καλα αγάπη και το μωρακι σου επισης εχει δίκιο για φο καθισμα και συμφωνω να πάρεις μονκ καθισμα και τιποτα αλλο για να δένεται το μωρό και να ειναι ασφαλες 

Κι εγώ συμφωνω σε θέμα καθίσματος. Τα Πορτ μπεμπέ για το αμάξι τα φοβάμαι.

Just now, Farmakotriftena είπε:

Πάντως δεν ξέρω αν ενδείκνυται και αυτό. Βγάζουν γενικά πολύ σκαρτα πράγματα που δεν περνούν από έγκριση. Καλύτερα κάθισμα με πιστοποίηση i size να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο που έχουν περάσει από crash test και άλλες συναφή δοκιμασίες πάρα ότι άλλο πλασάρουν στην αγορά. Γνώμη βέβαια αυτό αλλά προκειμένου να πουλήσουν τα μαγαζιά βγάζουν διαφορά. 

Εννοείς να φύγεις από το μαιευτήριο και να πας με τα πόδια στο σπιτι; κοίτα αν μένεις πολύ κοντά πήγαινε καλέ με τα πόδια!! Μόνο αν σου κάτσει καισαρική (και είναι η 1η σου καισαρική ίσως να πονάς..ισως) Κι εγώ κοντά στο Ρέα μένω με αμάξι γύρισα σπίτι αλλά άνετα ήθελα να βγω μετά βόλτα με το μωρο αλλά πιο πολύ σκεφτόμουν τους έξω που μπορεί να κραζανε που βγάλω το νεογέννητο(βλακείες βέβαια) μετά από 5 ημέρες έβγαινα έξω.(Και μου την είχε πει μια γιαγια χαχαχα)

Αχ αυτές οι γιαγιάδες χαχαχα. Πάντως χαρά στο κουράγιο σας με το περπάτημα χαχαχαχα. Βέβαια εμένα το μαιευτήριο είναι μακριά οπότε δε μπορώ να το σκεφτώ ούτε σαν ιδέα χαχαχαχα


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mamacita Alina είπε:

Αυτό εγώ το ξέρω με τα στρώματά κρεβατιού, λικνου, πάρκου κλπ. Ότι παίρνει το σχήμα του πρώτου παιδιού οπότε καλό είναι να αλλάζουμε κλπ. Πιστεύω ότι μερικά είναι και τρικ για να προβούμε ξανά σε αγορά. Δε λέω να το έχουμε 10 ετια και να έχει ταλαιπωρηθεί το κάθε τι. Αλλά και ημερομηνία λήξης σε αντικείμενα ενώ δεν έχουν φθορά γιατί άραγε; Χμμμ

Κι εγώ συμφωνω σε θέμα καθίσματος. Τα Πορτ μπεμπέ για το αμάξι τα φοβάμαι.

Αχ αυτές οι γιαγιάδες χαχαχα. Πάντως χαρά στο κουράγιο σας με το περπάτημα χαχαχαχα. Βέβαια εμένα το μαιευτήριο είναι μακριά οπότε δε μπορώ να το σκεφτώ ούτε σαν ιδέα χαχαχαχα

Ναι ναι οι γιαγιάδες στο δρόμο είναι όλα τα λεφτά. Δεν ξέρω σε σας αλλά εμένα με έχουν σταματήσει κάποιες φορές να μου πουν το μακρύ και τι κοντό τους αχαχ


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ναι ναι οι γιαγιάδες στο δρόμο είναι όλα τα λεφτά. Δεν ξέρω σε σας αλλά εμένα με έχουν σταματήσει κάποιες φορές να μου πουν το μακρύ και τι κοντό τους αχαχ

Εγώ ακούω μακρύ και κοντό από περιβάλλον κοντινό αν με σταματούσαν και οι γιαγιάδες θα είχα τρελαθεί. Μόνο τοτε που ήμουν έγκυος επειδή πήγα στην εκκλησία με γόβα (είχαν πρηστεί τα πόδια μου και ήταν το μόνο παπούτσι που έμπαινα μιας που μου το έκαναν δώρο σε ένα νούμερο μεγαλύτερο χαχαχαχα) και σχολίαζαν που πάει έγκυος με τη γόβα και τις άκουγα. Και όχι μόνο γιαγιάδες. Ή επειδή είχα μικρή κοιλιά μια κοπέλα μικρή πάλι σε ηλικία όχι γιαγιά επέμενε να πω στον γιατρό μου ότι κάνει λάθος και ότι έχω ξεκάθαρα αγόρι.... Αχ μάνα μου χαχαχαχα

  • Χαχα 4

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κορυφαίο ήταν τώρα τον χειμώνα που έκανε κάποιες μέρες κρύο (όχι με τα χιόνια) ήμουν εγώ με το καρότσι και μια γιαγιά που ήταν στο απέναντι στενό άρχισε να μου φωνάζει "καλέ το μωρο το έχεις σκεπασμένο;;;" χωρίς καν να μπορεί να δει το μωρο γιατί ήταν απέναντι...

Εντωμεταξύ, με φόρμα εξόδου ο μικρός με προβιά από μέσα.

  • Χαχα 5

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εμένα το κορυφαίο ήταν τώρα τον χειμώνα που έκανε κάποιες μέρες κρύο (όχι με τα χιόνια) ήμουν εγώ με το καρότσι και μια γιαγιά που ήταν στο απέναντι στενό άρχισε να μου φωνάζει "καλέ το μωρο το έχεις σκεπασμένο;;;" χωρίς καν να μπορεί να δει το μωρο γιατί ήταν απέναντι...

Εντωμεταξύ, με φόρμα εξόδου ο μικρός με προβιά από μέσα.

Όχι έπρεπε να της πεις γιατί κάνει κρύο; Χαχαχαχαχα μα δε μπορωωωωωω. Θα θυμηθώ κι εγώ κάτι τόσα που έχω ακούσει αλλά όχι από αγνώστους ευτυχώς γιατί ολίγον τι θα φρικαρα. Γιατί οι περισσότεροι μιλάνε και κακοπροαιρετα δεν τα λένε ευγενικά...

Βρε κορίτσια εμφανίστηκε να πείτε κι εσείς καμία κουλή ιστορία είτε έχει να κάνει με εγκυμοσυνη είτε οχι. Εμεις εδώ καλά περνάμε χαχαχα.

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...