Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Κάποιες φορές έχω ένα συνεχόμενο χτύπημα. Ρυθμικό όμως. Επαναλβανομενο σ ένα συγκεκριμένο σημείο.  Όχι όπως νιώθουμε όταν κλωτσαει ή κουνιέται. Σαν να ακούω τους παλμούς του. Συμβαίνει και σε άλλες;

Εγώ συνέχεια εδώ και 3 μήνες. Νομίζω είναι λοξυγκας ή ο ομφαλιος λωρος δεν ξέρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εγώ συνέχεια εδώ και 3 μήνες. Νομίζω είναι λοξυγκας ή ο ομφαλιος λωρος δεν ξέρω. 

Κι εγώ αλλά δεν ήξερα ότι αυτός είναι ο λόξυγκας. Καλό!!!!!

πρίν από 15 λεπτά , Matina87 είπε:

Ναι και είναι καλό σημάδι μου είπε ο γιατρός μου!!

Γιατί; Τι εννοείς;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Κάποιες φορές έχω ένα συνεχόμενο χτύπημα. Ρυθμικό όμως. Επαναλβανομενο σ ένα συγκεκριμένο σημείο.  Όχι όπως νιώθουμε όταν κλωτσαει ή κουνιέται. Σαν να ακούω τους παλμούς του. Συμβαίνει και σε άλλες;

Και σε εμενα συμβαινει.. εχουν λοξυγκα τα μικρουλια

πρίν από 16 λεπτά , Matina87 είπε:

Ναι και είναι καλό σημάδι μου είπε ο γιατρός μου!!

Και εμενα ετσι μου ειπε.. γιατι ετοιμαζουν τους πνευμονες για το οταν γεννηθουνε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,σήμερα μπήκα στην 37η εβδομάδα,έκανα καρδιοτοκογραφο και η μπεμπα είναι μια χαρά. Όμως έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις και πονάω αρκετά,μου είπε ο γιατρός να αλλάξω την ώρα που κάνω τις αντιπηκτικες και να τις κάνω νωρίς το πρωί,διότι συνήθως οι τοκετοί ξεκινούν το απόγευμα η το βράδυ,οπότε θα έχουν περάσει 12 ώρες από την πρωινή ένεση και θα μπορέσω να κάνω επισκληριδιο.  Η μπεμπα την Τρίτη ηταν 3650,είναι χοντρούλα,αλλά θα γεννήσω με καισαρική οπότε δεν αγχώνομαι. Άντε να περάσουν οι μέρες και να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά ❤️

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,σήμερα μπήκα στην 37η εβδομάδα,έκανα καρδιοτοκογραφο και η μπεμπα είναι μια χαρά. Όμως έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις και πονάω αρκετά,μου είπε ο γιατρός να αλλάξω την ώρα που κάνω τις αντιπηκτικες και να τις κάνω νωρίς το πρωί,διότι συνήθως οι τοκετοί ξεκινούν το απόγευμα η το βράδυ,οπότε θα έχουν περάσει 12 ώρες από την πρωινή ένεση και θα μπορέσω να κάνω επισκληριδιο.  Η μπεμπα την Τρίτη ηταν 3650,είναι χοντρούλα,αλλά θα γεννήσω με καισαρική οπότε δεν αγχώνομαι. Άντε να περάσουν οι μέρες και να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά ❤️

Οι πονοι πως ειναι; Χαμηλα στην κοιλια ή στο ηβικο οστο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , elena93 είπε:

Οι πονοι πως ειναι; Χαμηλα στην κοιλια ή στο ηβικο οστο;

Πονάω σε όλη την περιοχή της κοιλιάς αλλά κυρίως χαμηλά. Μου είπε και ο γιατρός και η μαία ότι είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχω για πρόωρη γεννα,διότι οι πόνοι του τοκετού είναι συνεχόμενοι και πολύ έντονοι. Ελπίζω να κάτσει ήσυχη η μπεμπα άλλες δύο βδομάδες και να μην μου κάνει κανένα ξαφνικό

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εχθές που έκανες τον πρώτο καρδιοτοκογραφο πόσο ήσουν;

Νομίζω πως ο δικός μου, μου είπε να κάνω τον πρώτο καρδιοτοκογραφο όταν θα μπαίνω στην 38η εβδομάδα γιατί πιο μπροστά απλά πέφτει το τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου και δε τον βολεύει. Να πω την αλήθεια αγχωθηκα τώρα 

Άντε καλέ. Όλες τα κάνουμε αυτά. Μην αγχώνεσαι. Τι θα κάνουμε δηλαδή; Θα κοιτάμε μόνο το ταβάνι;

36+5 ήμουν στον πρώτο καρδιοτοκογραφο. Και μου είπαν από εδώ και πέρα κάθε εβδομάδα μέχρι να γεννήσω 

20 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@Laky Μολις μπηκα στην 35η

@Blue Velvet δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι, δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Εγω κουβαλουσα ασταματητα πολλα κιλα για να προλαβω να τελειωσω τις δουλειες μου πριν μπω στον μηνα μου, αλλα φαινεται πως το παρακανα και ζοριστηκα. Το δικο σου σωμα ισως ειναι πιο δυνατο απ το δικο μου. Το οτι προσεχουμε βεβαια, δεν σταματησε ποτε να ισχυει! ;)

@Marianthi27 αλλαξε αν μπορεις μια απο τις μακρυμανικες,παρε μια κοντομανικη να βολευτεις!

Της πήρα μέσω ίντερνετ και τις έχω ήδη πλύνει χάχα Μέχρι και στη βαλίτσα τις έβαλα. Δεν πειράζει, ευκαιρία να κάψω και καμιά θερμίδα με τον ιδρώτα χαχα

17 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Ναι ναι..μετά το nst μου έκανε και υπέρηχο αλλά τελικά πήγα εμβρυολογο ξανά έκανα doppler μου είπε πως υπάρχει αυτή η διαφορά αλλά την έχω εξ αρχής και απ' την στιγμή που η διαφορά παραμένει μόνο 5 μέρες δε μας ανησυχεί και αφού με αγχωσε η γυναικολόγος της έστειλα την επαναληπτική και μου λέει πολύ καλό το doppler..και ρωτώ τώρα..να τη πλακωσω στα χαστούκια που τη μια μέρα με αγχωσε και την άλλη είπε όλα πολύ καλά;

Και που ξανά έκανα επαναληπτική της το έστειλα και μου λέει είναι πολύ καλό..και τώρα θέλω να πάω να τη πλακωσω στα χαστούκια..

Και εμένα πολλές φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με αγχωναν και μετά το έπαιρναν πίσω. Νομίζω είναι κλασσική τακτική των γιατρών για να σε έχουν αρχικά σε επιφυλακή και μετά να χαλαρώσουν... Τι να πω.. 

9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Κάποιες φορές έχω ένα συνεχόμενο χτύπημα. Ρυθμικό όμως. Επαναλβανομενο σ ένα συγκεκριμένο σημείο.  Όχι όπως νιώθουμε όταν κλωτσαει ή κουνιέται. Σαν να ακούω τους παλμούς του. Συμβαίνει και σε άλλες;

Μπορεί να ναι λοξυγκας. Εμένα επειδή από πολύ νωρίς πήρε θέση, ξέρω που είναι το κεφάλι του οπότε όταν νιώθω αυτό το ρυθμικό χτύπημα, ξέρω ότι έχει λοξυγκα. Είναι πολύ συνηθισμένο 

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,σήμερα μπήκα στην 37η εβδομάδα,έκανα καρδιοτοκογραφο και η μπεμπα είναι μια χαρά. Όμως έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις και πονάω αρκετά,μου είπε ο γιατρός να αλλάξω την ώρα που κάνω τις αντιπηκτικες και να τις κάνω νωρίς το πρωί,διότι συνήθως οι τοκετοί ξεκινούν το απόγευμα η το βράδυ,οπότε θα έχουν περάσει 12 ώρες από την πρωινή ένεση και θα μπορέσω να κάνω επισκληριδιο.  Η μπεμπα την Τρίτη ηταν 3650,είναι χοντρούλα,αλλά θα γεννήσω με καισαρική οπότε δεν αγχώνομαι. Άντε να περάσουν οι μέρες και να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά ❤️

Αχ το γιγαντακι σου! Φτου φτου να το χαίρεσαι! 

Εμένα από το νοσοκομείο σταμάτησαν να μου μετράνε κιλά, οπότε πλέον ο μπέμπης θα μου είναι κιντερ έκπληξη! Χαχα

Θύμισε μου λίγο γιατί τα ξέχασα, συσπασεις είναι οι πόνοι χαμηλά εκεί που ήταν παλιά η μήτρα ε; Γιατί ο καρδιοτοκογραφος προχθές; γειά έδειξε 2 αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα.. Ντιπ αναίσθητη βρε παιδί μου.. Χαχα


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε;37+3 σήμερα και δεν έχω γενικά καθόλου πονάκια ενοχλήσεις..όσες έχετε προηγούμενη εμπειρία υπάρχει περίπτωση να με πιάσουν πόνοι ξαφνικά; σκέφτομαι πως σίγουρα θα πάρω όλες τις βδομάδες..δεν θα είχα έστω ενοχλήσεις..δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω και καθόλου συσπάσεις προπαρασκευαστικές που λένε..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,σήμερα μπήκα στην 37η εβδομάδα,έκανα καρδιοτοκογραφο και η μπεμπα είναι μια χαρά. Όμως έχουν ξεκινήσει οι συσπάσεις και πονάω αρκετά,μου είπε ο γιατρός να αλλάξω την ώρα που κάνω τις αντιπηκτικες και να τις κάνω νωρίς το πρωί,διότι συνήθως οι τοκετοί ξεκινούν το απόγευμα η το βράδυ,οπότε θα έχουν περάσει 12 ώρες από την πρωινή ένεση και θα μπορέσω να κάνω επισκληριδιο.  Η μπεμπα την Τρίτη ηταν 3650,είναι χοντρούλα,αλλά θα γεννήσω με καισαρική οπότε δεν αγχώνομαι. Άντε να περάσουν οι μέρες και να πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά ❤️

Με το καλό κορίτσι μου έχετε κλείσει ημερομηνία για τοκετό; Θυμάσαι πόσο ήταν 34 εβδομάδα πόσο βάρος είχε; Και πως είναι τα πινάκια που έχεις εγώ κλείνω την 35 αύριο κ έχουν ξεκινήσει εδώ κ δυο μέρες πόνο στην μέση χαμηλή κ πινακίδα περιόδου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nantiaki al είπε:

Με το καλό κορίτσι μου έχετε κλείσει ημερομηνία για τοκετό; Θυμάσαι πόσο ήταν 34 εβδομάδα πόσο βάρος είχε; Και πως είναι τα πινάκια που έχεις εγώ κλείνω την 35 αύριο κ έχουν ξεκινήσει εδώ κ δυο μέρες πόνο στην μέση χαμηλή κ πινακίδα περιόδου.

34 +4 ο δικός μου ήταν 2.300 σχεδόν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

36+5 ήμουν στον πρώτο καρδιοτοκογραφο. Και μου είπαν από εδώ και πέρα κάθε εβδομάδα μέχρι να γεννήσω 

Της πήρα μέσω ίντερνετ και τις έχω ήδη πλύνει χάχα Μέχρι και στη βαλίτσα τις έβαλα. Δεν πειράζει, ευκαιρία να κάψω και καμιά θερμίδα με τον ιδρώτα χαχα

Και εμένα πολλές φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με αγχωναν και μετά το έπαιρναν πίσω. Νομίζω είναι κλασσική τακτική των γιατρών για να σε έχουν αρχικά σε επιφυλακή και μετά να χαλαρώσουν... Τι να πω.. 

Μπορεί να ναι λοξυγκας. Εμένα επειδή από πολύ νωρίς πήρε θέση, ξέρω που είναι το κεφάλι του οπότε όταν νιώθω αυτό το ρυθμικό χτύπημα, ξέρω ότι έχει λοξυγκα. Είναι πολύ συνηθισμένο 

Αχ το γιγαντακι σου! Φτου φτου να το χαίρεσαι! 

Εμένα από το νοσοκομείο σταμάτησαν να μου μετράνε κιλά, οπότε πλέον ο μπέμπης θα μου είναι κιντερ έκπληξη! Χαχα

Θύμισε μου λίγο γιατί τα ξέχασα, συσπασεις είναι οι πόνοι χαμηλά εκεί που ήταν παλιά η μήτρα ε; Γιατί ο καρδιοτοκογραφος προχθές; γειά έδειξε 2 αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα.. Ντιπ αναίσθητη βρε παιδί μου.. Χαχα

Και γιγαντακι και  μοσχαράκι να το πεις,πάλι μέσα θα πεσεις:-P Να ναι καλά το μπεμπακι μου ❤️ Τώρα σχετικά με τις συσπάσεις,σκληραίνει όλη η κοιλιά μου όταν συμβαίνουν και με πιάνουν κάτι πονακια χαμηλά . Δεν είναι ανυπόφορο όμως,γιατί είναι νωρίς ακόμα.Σε κάθε γυναίκα νομίζω είναι λίγο διαφορετικές.Άντε με το καλό ο μπέμπης σου,γέρος και δυνατός ❤️

6 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Με το καλό κορίτσι μου έχετε κλείσει ημερομηνία για τοκετό; Θυμάσαι πόσο ήταν 34 εβδομάδα πόσο βάρος είχε; Και πως είναι τα πινάκια που έχεις εγώ κλείνω την 35 αύριο κ έχουν ξεκινήσει εδώ κ δυο μέρες πόνο στην μέση χαμηλή κ πινακίδα περιόδου.

Ευχαριστώ πολύ Νάντια,θα κλείσουμε ραντεβού την Παρασκευή και λογικά μεταξύ 24-29 Οκτωβρίου θα γεννήσω,εκτός αν η μικρή μας κάνει καμία έκπληξη και αποφασίσει να βγει νωρίτερα. Σχετικά με το βάρος δε θυμάμαι ακριβώς ,πάντως η δικιά μου ήταν χοντρούλα σε όλη την εγκυμοσύνη,όταν μας ελεγε ο γιατρός τα κιλά της ,ο άντρας μου φούσκωνε από περηφάνια και εγώ αγχωνομουν για το πώς θα βγει από μέσα μου τόσο μεγάλο μωρό. Άντρες,τι να πεις:razz:

Τα πονακια είναι κυρίως χαμηλά στην κοιλιά,σαν πόνοι περιόδου αλλά περνάνε μετα από λιγο. Όταν με πιάνουν συσπάσεις σκληραίνει όλη κοιλιά μου και με πιάνει δυσφορία,αλλά είναι φυσιολογικό. Στη μέση δεν έχω καθόλου πόνους. Με το καλό κορίτσι μου να γεννηθεί το μπεμπακι και με έναν πόνο❤️

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

34 +4 ο δικός μου ήταν 2.300 σχεδόν 

Κ έφτασε τόσο πολύ σε δύο βδομάδες ;;; Και εγώ ακριβώς 34και 3 2500 κιλά στο ντοπλερ μακάρι να βγουν χοντρουλικα γτ εγώ το πρώτο Μ παιδί γεννήθηκε 38+ 3  2700 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Κ έφτασε τόσο πολύ σε δύο βδομάδες ;;; Και εγώ ακριβώς 34και 3 2500 κιλά στο ντοπλερ μακάρι να βγουν χοντρουλικα γτ εγώ το πρώτο Μ παιδί γεννήθηκε 38+ 3  2700 

Εμένα μου είπε ο γιατρός οτι δε θα βγει μεγάλο μωρό. Δε θα περάσει τα 3 κιλά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσιαα..σημερα η μπεμπα μεχρι τωρα δεν ειναι πολυ ενεργητικη..κουνιεται αλλα οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο..λετε να παρω ενα τηλ την μαια;

Όσο περνάνε οι μέρες τόσο μειώνονται οι κινήσεις,διότι το μωρό μεγαλώνει και δεν έχει αρκετό χώρο να κουνηθεί. Αλλά πάρε και τη μαία σου για να ηρεμήσεις,εγώ κάθε φορά που κάτι δεν πάει καλά παίρνω το γυναικολόγο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...