Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Amalia! είπε:

Στην ίδια εβδομάδα είμαστε.. ναι φαίνεται η κοιλίτσα μου λίγο, αλλά όπως το λες σαν να έχω φάει πολυ και να έχει πρηστεί.! Αν φοραω πιο χαλαρη μπλουζα δε φαίνεται τίποτα.. Εγώ δεν νιώθω αυτό το σαν να κολυμπάει κάτι, ή σαν ψαράκι που λένε άλλες κοπέλες. Ένιωσα 2 φορές αυτή την κίνηση, σαν εντερου, αλλά αποκλείεται εκεί κάτω να είναι το έντερο, ήταν πολύ χαμηλά! Και τις 2 φορές ήμουν ξαπλωμενη! Μακάρι να αρχίσουμε να το νιώθουμε πιο συχνά!!! Πόνους έχεις στους κοιλιακούς σου τώρα που φουσκώνει η κοιλιά? Εγώ τους νιώθω να τεντωνονται, ειδικά όταν είμαι ξαπλωμενη και σηκώνομαι!! Νιώθω μια ενοχλητική πίεση!

Όχι όχι κακό δε θα κάνει σε καμία περίπτωση.. εγώ παίρνω της pregnacare για την εγκυμοσύνη από την αρχή... κάποια στιγμή θα σου δωσει, μην ανησυχείς, δεν βγαίνει η εγκυμοσύνη χωρίς συμπληρώματα όσο αντίθετος κι αν είναι!

Εγώ εδώ και δύο βδομάδες νιώθω ένα βάρος χαμηλά στη μήτρα. Τώρα νιώθω ότι μεγαλώνει. Κι εγώ όταν είμαι ανάσκελα νιώθω αυτή τη περίεργη κίνηση στη κοιλιά. Επίσης όσες γενικά δεν έχουμε κοιλιά ανέκαθεν, είναι πιο πιθανό να νιώσουμε νωρίτερα τη κίνηση του μωρού λόγω του ότι δεν υπάρχει πολύ λίπος . Οι γυναικολόγοι υποστηρίζουν ότι σε πρώτες εγκυμοσύνες οι κινήσεις του μωρού γίνονται αντιληπτές από την 20η εβδομάδα. Εγω δεν το πιστεύω...τα έμβρυα από 8 εβδομάδων κινούνται άσχετα που είναι τόσο μικρά που δεν τα αντιλαμβανόμαστε...έχω πονάκια χαμηλά καθημερινά σχεδόν, ήπια όμως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, LouloudakiK είπε:

Εγώ εδώ και δύο βδομάδες νιώθω ένα βάρος χαμηλά στη μήτρα. Τώρα νιώθω ότι μεγαλώνει. Κι εγώ όταν είμαι ανάσκελα νιώθω αυτή τη περίεργη κίνηση στη κοιλιά. Επίσης όσες γενικά δεν έχουμε κοιλιά ανέκαθεν, είναι πιο πιθανό να νιώσουμε νωρίτερα τη κίνηση του μωρού λόγω του ότι δεν υπάρχει πολύ λίπος . Οι γυναικολόγοι υποστηρίζουν ότι σε πρώτες εγκυμοσύνες οι κινήσεις του μωρού γίνονται αντιληπτές από την 20η εβδομάδα. Εγω δεν το πιστεύω...τα έμβρυα από 8 εβδομάδων κινούνται άσχετα που είναι τόσο μικρά που δεν τα αντιλαμβανόμαστε...έχω πονάκια χαμηλά καθημερινά σχεδόν, ήπια όμως 

Ναι αυτό το βαρος που λες το νιώθω κι εγώ οταν ξαπλωνω ανάσκελα φουλ..! Εγώ από πονακια δεν έχω κάθε μέρα, συνήθως με πιάνει κάποια βραδιά, προχθές πχ με ενοχλούσε τόσο χαμηλά και δεξιά που δε βολευόμουν καθόλου και δεν μπορούσα να κοιμηθώ..! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amalia! said:

Στην ίδια εβδομάδα είμαστε.. ναι φαίνεται η κοιλίτσα μου λίγο, αλλά όπως το λες σαν να έχω φάει πολυ και να έχει πρηστεί.! Αν φοραω πιο χαλαρη μπλουζα δε φαίνεται τίποτα.. Εγώ δεν νιώθω αυτό το σαν να κολυμπάει κάτι, ή σαν ψαράκι που λένε άλλες κοπέλες. Ένιωσα 2 φορές αυτή την κίνηση, σαν εντερου, αλλά αποκλείεται εκεί κάτω να είναι το έντερο, ήταν πολύ χαμηλά! Και τις 2 φορές ήμουν ξαπλωμενη! Μακάρι να αρχίσουμε να το νιώθουμε πιο συχνά!!! Πόνους έχεις στους κοιλιακούς σου τώρα που φουσκώνει η κοιλιά? Εγώ τους νιώθω να τεντωνονται, ειδικά όταν είμαι ξαπλωμενη και σηκώνομαι!! Νιώθω μια ενοχλητική πίεση!

Όχι όχι κακό δε θα κάνει σε καμία περίπτωση.. εγώ παίρνω της pregnacare για την εγκυμοσύνη από την αρχή... κάποια στιγμή θα σου δωσει, μην ανησυχείς, δεν βγαίνει η εγκυμοσύνη χωρίς συμπληρώματα όσο αντίθετος κι αν είναι!

Αχ αυτο που λες για την κινητικοτητα του εντερου το εχω νιωσει κ εγω κ κατι σαν χτυπηματα απο μεσα…πως καμια φορα κανει συσπαση καποιο νευρο..αλλα παλι δεν μπορω να πω κ με σιγουρια! Ανυπομονω να το νιωσω κ εγω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Amalia! είπε:

Ναι αυτό το βαρος που λες το νιώθω κι εγώ οταν ξαπλωνω ανάσκελα φουλ..! Εγώ από πονακια δεν έχω κάθε μέρα, συνήθως με πιάνει κάποια βραδιά, προχθές πχ με ενοχλούσε τόσο χαμηλά και δεξιά που δε βολευόμουν καθόλου και δεν μπορούσα να κοιμηθώ..! 

Σε νιώθω απόλυτα. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά.... Έχετε δει φύλο;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LouloudakiK είπε:

Σε νιώθω απόλυτα. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά.... Έχετε δει φύλο;;

Μάλλον είναι κοριτσάκι..δεν μας έχουν πει με σιγουριά.  Εσείς??

1 ώρα πρίν, N.Angel είπε:

Αχ αυτο που λες για την κινητικοτητα του εντερου το εχω νιωσει κ εγω κ κατι σαν χτυπηματα απο μεσα…πως καμια φορα κανει συσπαση καποιο νευρο..αλλα παλι δεν μπορω να πω κ με σιγουρια! Ανυπομονω να το νιωσω κ εγω!!

Εγώ την πρώτη φορά είπα αποκλείεται είναι πολύ νωρίς.  Τη 2η φορά είπα βρε λες?? Χαχα πιστεύω πολύ σύντομα θα αρχίσουμε να νιώθουμε πιο πολλά!! Υπάρχει αυτή η γλυκιά ανυπομονησία!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Amalia! είπε:

Μάλλον είναι κοριτσάκι..δεν μας έχουν πει με σιγουριά.  Εσείς??

Εγώ την πρώτη φορά είπα αποκλείεται είναι πολύ νωρίς.  Τη 2η φορά είπα βρε λες?? Χαχα πιστεύω πολύ σύντομα θα αρχίσουμε να νιώθουμε πιο πολλά!! Υπάρχει αυτή η γλυκιά ανυπομονησία!

Δεν έχουμε ιδέα....την επόμενη Τετάρτη έχω υπέρηχο.... ανυπομονώ να μάθουμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Δεν έχουμε ιδέα....την επόμενη Τετάρτη έχω υπέρηχο.... ανυπομονώ να μάθουμε 

Εύχομαι να είναι γερό πάνω απ όλα, κι έπειτα να σας πουν το φύλο που θέλετε πιο πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2022 at 6:44 ΜΜ, Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε την αυχενική διαφάνεια τη Δευτέρα. Χθες βράδυ μου έστειλαν τα οριστικά αποτελέσματα. Οι πιθανότητες για τρισωμια 21 είναι 1/2694 και η αυχενική 1,9. Δεν μου ζητήθηκε κάτι άλλο, αν και εγώ λόγω ηλικίας(38) σκεφτόμουν να κάνω και το nipt τεστ.  Ωστόσο, άλλο με προβληματίζει περισσότερο.. ο γιατρός που μου έκανε την εξέταση προτείνει να ξεκινήσω salospir των 160, γιατί μου βγάζει υψηλές πιθανότητες για προεκλαμψία, περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης και τοκετό πριν τις 34 εβδομάδες. Ο γυναικολόγος μου θεωρεί πως δεν το χρειάζομαι και ότι η innohep που κάνω (λόγω αντιφωσφολιπιδικου συνδρόμου) αρκει, αλλά μου προτείνει να ρωτήσω και τον αιματολογο.. Έχω ήδη έναν πρόωρο τοκετό στο ιστορικό μου στις 22 εβδομάδες, αλλά μετά κατάφερα να αποκτήσω τα διδυμακια μου, όπου γέννησα προγραμματισμένα στις 35+2. Θα ρωτήσω και τον αιματολογο, αλλά όσο να το κάνεις ένα άγχος και μια ανασφάλεια την νιώθω..

Από φάρμακα εγώ παίρνω φυλλικό, σίδηρο, προγεστερόνη και innohep.

Καλησπέρα, να ξέρεις πως για αυτά ο πλέον αρμόδιος γιατρός είναι ο αιματολόγος...η γυναικολόγος μου όταν τη ρωτησα για σαλοσπιρ κ μήπως σιγά σιγά που θα κλείσω το πρώτο τρίμηνο να κάνω ενεση μου είπε ότι αυτά θα  τα αποφασίσει η αιματολόγος...προς το παρόν παίρνω σαλοσπιρ 100... Filicine, και για 15μερες  utrogestan... Εφόσον έχεις ιστορικό μη παίρνεις τέτοια ρίσκα...με ένα σαλοσπιρ παραπάνω δεν έγινε κάτι :P υπαρχει και των 100, νομίζω και των 80... Αν σου φαίνεται υπερβολή των 160... Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά ! Να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε?? Πως τα πάτε??

Κορίτσια να σας ρωτήσω, χρησιμοποιείτε κρέμες στην κοιλιά σας για τις ραγάδες? Ποια έχετε πάρει? Πόσες φορές τη μέρα βάζετε?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε?? Πως τα πάτε??

Κορίτσια να σας ρωτήσω, χρησιμοποιείτε κρέμες στην κοιλιά σας για τις ραγάδες? Ποια έχετε πάρει? Πόσες φορές τη μέρα βάζετε?

Καλησπέρα....εγώ παίρνω της frezyderm για τη πρόληψη των ραγαδων... βάση οδηγιών λέει χρήση σε καθαρό δέρμα δύο φορές την ημέρα...βάζω και στα μπούτια και στήθος ώστε να αποφευχθεί τυχόν ραγαδα... είναι λίγο ακριβή...αλλά είναι από τις καλύτερες στην αγορά οπως και της mustela. Γύρω στο 20αρικο είναι περίπου και οι δύο. Από τον 4ο ειδικά προτείνεται η χρήση της 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα....εγώ παίρνω της frezyderm για τη πρόληψη των ραγαδων... βάση οδηγιών λέει χρήση σε καθαρό δέρμα δύο φορές την ημέρα...βάζω και στα μπούτια και στήθος ώστε να αποφευχθεί τυχόν ραγαδα... είναι λίγο ακριβή...αλλά είναι από τις καλύτερες στην αγορά οπως και της mustela. Γύρω στο 20αρικο είναι περίπου και οι δύο. Από τον 4ο ειδικά προτείνεται η χρήση της 

Κι εγώ 2 φορές την ημέρα βάζω.. έχω πάρει ένα λαδάκι από weleda και μια κρέμα για ραγάδες, δε θυμάμαι την μάρκα, φαρμακείου είναι γύρω στα 16 ευρώ την παίρνω. Και τις εναλλασω! Μόλις που τελειώσει θα πάρω της frezyderm έτσι για αλλαγή ή μπορεί να πάρω και τις 2! Χάχα μακάρι να μας βοηθήσουν, λένε πρέπει το δερμα να είναι καλά ενυδατωμένο.. παλιά μια γνωστή μου, μου χε πει ότι έβαζε baby oil μόνο, και ήταν μια χαρά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Κι εγώ 2 φορές την ημέρα βάζω.. έχω πάρει ένα λαδάκι από weleda και μια κρέμα για ραγάδες, δε θυμάμαι την μάρκα, φαρμακείου είναι γύρω στα 16 ευρώ την παίρνω. Και τις εναλλασω! Μόλις που τελειώσει θα πάρω της frezyderm έτσι για αλλαγή ή μπορεί να πάρω και τις 2! Χάχα μακάρι να μας βοηθήσουν, λένε πρέπει το δερμα να είναι καλά ενυδατωμένο.. παλιά μια γνωστή μου, μου χε πει ότι έβαζε baby oil μόνο, και ήταν μια χαρά.

Ναι...γιατί λόγω ορμονών γίνεται ξηρό μερικές φορές..και επειδή τεντώνεται το δέρμα ειδικά της κοιλιάς φαντάζομαι... είναι καλό να βάζουμε κρέμες ή λάδια κατάλληλα...ναι όταν δεν είχα κρέμα έβαζα κι εγώ baby oil.. δεν θυμάμαι αν σε έχω ρωτήσει...έχεις ήρεμη εγκυμοσύνη ως τώρα;; Εννοώ από συμπτώματα....βέβαια κάθε γυναίκα είναι διαφορετική όπως και κάθε εγκυμοσύνη....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε?? Πως τα πάτε??

Κορίτσια να σας ρωτήσω, χρησιμοποιείτε κρέμες στην κοιλιά σας για τις ραγάδες? Ποια έχετε πάρει? Πόσες φορές τη μέρα βάζετε?

Εγώ βάζω της Lierac από την πρώτη στιγμή! Τα φαρμακεία την έχουν γύρω στα 30 ευρώ αν την γκουγκλαρεις θα βρεις στο skroutz προσφορά μια + μια στα 23 περίπου!! Κ υπάρχει κ ένα λάδι λίγο ακριβό τέλειο της bio oil !!! Θα σου πω όμως ότι εγώ κοιλιά δεν έχω κάνει ακομα τώρα ξεκινάω να φαίνομαι λίγο ,  έχω κάνει στήθος όμως κ δυστυχώς εκεί δεν τις πρόλαβα έχω ήδη ραγάδες.  . . Δεν έβαζα τόσο στο στήθος.  .   . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Ναι...γιατί λόγω ορμονών γίνεται ξηρό μερικές φορές..και επειδή τεντώνεται το δέρμα ειδικά της κοιλιάς φαντάζομαι... είναι καλό να βάζουμε κρέμες ή λάδια κατάλληλα...ναι όταν δεν είχα κρέμα έβαζα κι εγώ baby oil.. δεν θυμάμαι αν σε έχω ρωτήσει...έχεις ήρεμη εγκυμοσύνη ως τώρα;; Εννοώ από συμπτώματα....βέβαια κάθε γυναίκα είναι διαφορετική όπως και κάθε εγκυμοσύνη....

Κοίτα στην αρχή ταλαιπωρηθηκα αρκετά.. είχα αρκετή κούραση, ζαλάδες, ναυτιες και έντονο πρόβλημα με τις μυρωδιές.. ευτυχώς δεν είχα εμετούς!!!  Από την 12 εβδομάδα περίπου σταμάτησαν σταδιακά όλα.. εσύ αν θυμάμαι ταλαιπώρησε ακόμα ε?? Είσαι καθόλου καλύτερα?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...