Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Κοριτσια τι εμβόλιο σας έγραψαν για όταν πάνε 2 μηνών?εμας μας έγραψε ένα ενέσιμο 

Σήμερα που πήγε δύο μηνών η μπέμπα μου έκανε δύο. Το ένα για τον ροταϊό που είναι πόσιμο και ένα άλλο ενέσιμο που είναι για έξι διαφορετικά νοσήματα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Αα μάλιστα εμενα δεν μου ανέφερε κάτι για το πόσιμο μόνο αυτό με τα έξι νοσήματα που λες.Το πόσιμο γράφετε κ αυτό κ συνταγή?

Ναι ναι γράφεται κι αυτό κανονικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Καλό μήνα! Εύχομαι να είστε καλά εσείς και τα μπεμπάκια σας!!! Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το αλκοόλ σε όσες θηλάζετε...τι σας είπαν οι γιατροί σας;;; Εμένα η παιδίατρος μου είπε καθόλου. Ο γυναικολόγος μου είπε κάνα κρασάκι να πιείς δεν έγινε και τίποτα...Εσείς έχετε ρωτήσει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , Marilou7 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Καλό μήνα! Εύχομαι να είστε καλά εσείς και τα μπεμπάκια σας!!! Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το αλκοόλ σε όσες θηλάζετε...τι σας είπαν οι γιατροί σας;;; Εμένα η παιδίατρος μου είπε καθόλου. Ο γυναικολόγος μου είπε κάνα κρασάκι να πιείς δεν έγινε και τίποτα...Εσείς έχετε ρωτήσει;;;

Αχ θέλω τόσο πολύ να πιω αλκοόλ. Εγώ δε πίνω αλκοόλ προς το παρόν. Μου είπαν ότι μπορώ να πιω αλλά να έχω θηλάσει. Αν πιούμε αλκοόλ πρέπει να θηλάσουμε μετά από τρεις ώρες περίπου που θα έχει μειωθεί η αλκοόλη στον οργανισμό μας. Πίνω μπύρα χωρίς αλκοόλ όμως όπως μου πρότεινε και η παιδίατρος. Δυναμώνει λέει το γάλα η μαγιά μπύρας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα!!δεν έχω ρωτήσει γιατί δεν μου λειπει να σου πω την αλήθεια να πιω.Εμενα αυτό που μου χει λειψει είναι να βάψω τα νυχια μου.Ξέχασα να τον ρωτήσω αν μπορω.Σας έχουν πει εσάς αν μπορούμε να κάνουμε ημιμονιμο τώρα που θηλάζουμε?εχει καμία επίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Καλό μήνα!!δεν έχω ρωτήσει γιατί δεν μου λειπει να σου πω την αλήθεια να πιω.Εμενα αυτό που μου χει λειψει είναι να βάψω τα νυχια μου.Ξέχασα να τον ρωτήσω αν μπορω.Σας έχουν πει εσάς αν μπορούμε να κάνουμε ημιμονιμο τώρα που θηλάζουμε?εχει καμία επίπτωση?

Ναι καλέ και φυσικά μπορούμε. Και στην εγκυμοσύνη μετά το πρώτο τρίμηνο μπορούμε αλλά εγώ προσωπικά δεν έκανα. 

Just now, SpiridoulaK είπε:

Ναι καλέ και φυσικά μπορούμε. Και στην εγκυμοσύνη μετά το πρώτο τρίμηνο μπορούμε αλλά εγώ προσωπικά δεν έκανα. 

Έκανα μετά από εννέα μήνες πριν από μια εβδομάδα σχεδόν το πρώτο μου απλό ημιμόνιμο. Ε θα κάνω κι ένα κόκκινο το Πάσχα για το καλό 😜

Κορίτσια καλό μήνα σε όλες μας. 

Σήμερα το απόγευμα πριν καμία ώρα περίπου έβαλα πιπίλα στη μπέμπα. Στην αρχή την έφτυνε οπότε της εσταξα επάνω στη πιπίλα της όπως με συμβούλεψε η παιδίατρος,τη βιταμίνη της τη D3 που είναι πολύ γλυκιά και της αρέσει κι έτσι τη πήρε με λίγη δυσκολία. Εσάς τα μωρά σας τη παίρνουν αυτή τη βιταμίνη; Εμένα μου είπε να τη δίνω για όσο θηλάζω σίγουρα αλλά και μετά να τη συνεχίσει μόνο καλό της κάνει. Το θέμα είναι ότι όπως σας έχω ξαναγράψει θέλει μονίμως να είναι στο στήθος μου κι εγώ έχω κουραστεί δύο ολόκληρους μήνες όλη μέρα αυτό. Δεν θα της την έχω όλη μέρα. Μόνο όταν βλέπω ότι έχει γκρίνια χωρίς λόγο..Νιώθω τύψεις... Θα έπρεπε να νιώθω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Ναι καλέ και φυσικά μπορούμε. Και στην εγκυμοσύνη μετά το πρώτο τρίμηνο μπορούμε αλλά εγώ προσωπικά δεν έκανα. 

Έκανα μετά από εννέα μήνες πριν από μια εβδομάδα σχεδόν το πρώτο μου απλό ημιμόνιμο. Ε θα κάνω κι ένα κόκκινο το Πάσχα για το καλό 😜

Κορίτσια καλό μήνα σε όλες μας. 

Σήμερα το απόγευμα πριν καμία ώρα περίπου έβαλα πιπίλα στη μπέμπα. Στην αρχή την έφτυνε οπότε της εσταξα επάνω στη πιπίλα της όπως με συμβούλεψε η παιδίατρος,τη βιταμίνη της τη D3 που είναι πολύ γλυκιά και της αρέσει κι έτσι τη πήρε με λίγη δυσκολία. Εσάς τα μωρά σας τη παίρνουν αυτή τη βιταμίνη; Εμένα μου είπε να τη δίνω για όσο θηλάζω σίγουρα αλλά και μετά να τη συνεχίσει μόνο καλό της κάνει. Το θέμα είναι ότι όπως σας έχω ξαναγράψει θέλει μονίμως να είναι στο στήθος μου κι εγώ έχω κουραστεί δύο ολόκληρους μήνες όλη μέρα αυτό. Δεν θα της την έχω όλη μέρα. Μόνο όταν βλέπω ότι έχει γκρίνια χωρίς λόγο..Νιώθω τύψεις... Θα έπρεπε να νιώθω;

Να μη νιώθεις τύψεις.Διαβασα όμως ότι μπορεί να προκαλέσει σύγχυση θηλής.. Μήπως να μη το διακινδυνεψεις;Τα χεις κάνει όλα τέλεια μέχρι τώρα.Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά έπρεπε να στο πω αφού το έχω διαβάσει.Φιλια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δώσει πιπίλα από 10 ημερών!!!! Ο μπέμπης είναι τόσο γκρινιάρης που δεν θέλω να σκεφτώ καν πως θα ήταν χωρίς πιπίλα!!!! Πάντως και πιπίλα δίνω και μπουκάλι συμπλήρωμα και θηλάζω...σύγχιση θηλών ή γενικά κάποια άρνηση δεν έχω δει. Η καθεμία έχει τη δική της τακτική για το μωρό της. Εγώ ότι υπάρχει και μπορεί να το ηρεμεί του το δίνω 😋 Δεν νιώθω καθόλου τύψεις!!! Αααα και ημιμόνιμο έχω κάνει βέβαια! 😁

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Να μη νιώθεις τύψεις.Διαβασα όμως ότι μπορεί να προκαλέσει σύγχυση θηλής.. Μήπως να μη το διακινδυνεψεις;Τα χεις κάνει όλα τέλεια μέχρι τώρα.Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά έπρεπε να στο πω αφού το έχω διαβάσει.Φιλια!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Σιγά που τα έχω κάνει όλα τέλεια. 

Έχω διαβάσει για τη σύγχιση θηλών αλλά πλέον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός όπως μου είπε και η παιδίατρος. Τώρα θα το δω... Δε γίνεται όλη μέρα στήθος και αγκαλιά. Πρέπει να κάθεται και λίγο μόνη της όπως στο γυμναστήριο η στο ριλαξ για παράδειγμα...

πρίν από 26 λεπτά , Marilou7 είπε:

Εγώ έχω δώσει πιπίλα από 10 ημερών!!!! Ο μπέμπης είναι τόσο γκρινιάρης που δεν θέλω να σκεφτώ καν πως θα ήταν χωρίς πιπίλα!!!! Πάντως και πιπίλα δίνω και μπουκάλι συμπλήρωμα και θηλάζω...σύγχιση θηλών ή γενικά κάποια άρνηση δεν έχω δει. Η καθεμία έχει τη δική της τακτική για το μωρό της. Εγώ ότι υπάρχει και μπορεί να το ηρεμεί του το δίνω 😋 Δεν νιώθω καθόλου τύψεις!!! Αααα και ημιμόνιμο έχω κάνει βέβαια! 😁

Πολύ καλά έκανες. Ότι θεωρεί η καθεμία μας καλύτερη λύση και μπορεί να τη βοηθήσει.... Μακάρι να χαλαρώσω κι εγώ λίγο...πως τα πάει ο μπέμπης σου; Θυμάμαι είναι μεγάλο μωρό ε;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Ναι καλέ και φυσικά μπορούμε. Και στην εγκυμοσύνη μετά το πρώτο τρίμηνο μπορούμε αλλά εγώ προσωπικά δεν έκανα. 

Έκανα μετά από εννέα μήνες πριν από μια εβδομάδα σχεδόν το πρώτο μου απλό ημιμόνιμο. Ε θα κάνω κι ένα κόκκινο το Πάσχα για το καλό 😜

Κορίτσια καλό μήνα σε όλες μας. 

Σήμερα το απόγευμα πριν καμία ώρα περίπου έβαλα πιπίλα στη μπέμπα. Στην αρχή την έφτυνε οπότε της εσταξα επάνω στη πιπίλα της όπως με συμβούλεψε η παιδίατρος,τη βιταμίνη της τη D3 που είναι πολύ γλυκιά και της αρέσει κι έτσι τη πήρε με λίγη δυσκολία. Εσάς τα μωρά σας τη παίρνουν αυτή τη βιταμίνη; Εμένα μου είπε να τη δίνω για όσο θηλάζω σίγουρα αλλά και μετά να τη συνεχίσει μόνο καλό της κάνει. Το θέμα είναι ότι όπως σας έχω ξαναγράψει θέλει μονίμως να είναι στο στήθος μου κι εγώ έχω κουραστεί δύο ολόκληρους μήνες όλη μέρα αυτό. Δεν θα της την έχω όλη μέρα. Μόνο όταν βλέπω ότι έχει γκρίνια χωρίς λόγο..Νιώθω τύψεις... Θα έπρεπε να νιώθω;

Ωραια για να τα φτιάξω λιγάκι γιατί κ εγω 9 μήνες δεν έκανα τιποτα στα Νυχια μου.Ναι κ εγω της δίνω βιταμίνη D κ μένα μου είπε ο παιδιατρος για όσο θηλάζω σίγουρα κ μέχρι 1 έτους κ βλέπουμε μετά.

Αμα δεν έχει θέμα με το θηλασμό μην νιώθεις τύψεις προσωπικα μόνο γιαυτο θα είχα άγχος αν έδινα πιπίλα μην πήγαινε κάτι στραβα με το θηλασμό μετά,άμα είναι όλα καλα θα χεις κ εσυ λίγο χρόνο χαλάρωσης από το να σ έχει εσένα πιπίλα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Efaki είπε:

Ωραια για να τα φτιάξω λιγάκι γιατί κ εγω 9 μήνες δεν έκανα τιποτα στα Νυχια μου.Ναι κ εγω της δίνω βιταμίνη D κ μένα μου είπε ο παιδιατρος για όσο θηλάζω σίγουρα κ μέχρι 1 έτους κ βλέπουμε μετά.

Αμα δεν έχει θέμα με το θηλασμό μην νιώθεις τύψεις προσωπικα μόνο γιαυτο θα είχα άγχος αν έδινα πιπίλα μην πήγαινε κάτι στραβα με το θηλασμό μετά,άμα είναι όλα καλα θα χεις κ εσυ λίγο χρόνο χαλάρωσης από το να σ έχει εσένα πιπίλα.

Ε ναι τώρα γιορτές λογικό να θέλουμε να περιποιηθούμε λίγο παραπάνω βρε κορίτσια μου .

Χθες το βράδυ είχε γκρίνια στο στήθος μετά τη πιπίλα.... Δε ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός... Γενικά έχει λίγη γκρίνια το βράδυ αλλά χθες είχε παραπάνω από το συνηθισμένο... Μάλλον είναι η πιπίλα; Αλλά τόσο σύντομα να συνηθίσε τη πιπίλα και να είδε γκρίνια στο στήθος; Μου φαίνεται περίεργο... Σήμερα δε θα της δώσω πιπίλα να δω πως θα είναι... Αν καταλάβω ότι φταίει αυτό,δε θα τη ξαναβάλει για όσο θηλάζω.. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Σιγά που τα έχω κάνει όλα τέλεια. 

Έχω διαβάσει για τη σύγχιση θηλών αλλά πλέον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός όπως μου είπε και η παιδίατρος. Τώρα θα το δω... Δε γίνεται όλη μέρα στήθος και αγκαλιά. Πρέπει να κάθεται και λίγο μόνη της όπως στο γυμναστήριο η στο ριλαξ για παράδειγμα...

Πολύ καλά έκανες. Ότι θεωρεί η καθεμία μας καλύτερη λύση και μπορεί να τη βοηθήσει.... Μακάρι να χαλαρώσω κι εγώ λίγο...πως τα πάει ο μπέμπης σου; Θυμάμαι είναι μεγάλο μωρό ε;

Καλά είναι ο μπεμπούλης!!! Ναι είχε γεννηθεί 3610...και τώρα είμαστε στα 5500!!! Τρώει μια χαρά αλλά είναι δύσκολος στον ύπνο... λαγοκοιμαται και μόνο πάνω μου...μόλις τον αφήνω ξυπνάει στο δεκάλεπτο! Ευτυχώς όμως δεν μου το κάνει το βράδυ! Το βράδυ παίρνει καλά τον υπνάκο και δεν ξυπναει παρά μόνο για να φάει! Τώρα μέσα στη μέρα με το ένα χέρι προσπαθώ να κάνω τις δουλειές και μόλις κοιμηθεί λίγο τρέχοντας να κάνω αυτές που χρειάζονται δύο χέρια!😋😋😋 Γενικά όμως έχει ηρεμήσει από το "κακό" που είχαμε τις πρώτες 40 μέρες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Σιγά που τα έχω κάνει όλα τέλεια. 

Έχω διαβάσει για τη σύγχιση θηλών αλλά πλέον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός όπως μου είπε και η παιδίατρος. Τώρα θα το δω... Δε γίνεται όλη μέρα στήθος και αγκαλιά. Πρέπει να κάθεται και λίγο μόνη της όπως στο γυμναστήριο η στο ριλαξ για παράδειγμα...

Πολύ καλά έκανες. Ότι θεωρεί η καθεμία μας καλύτερη λύση και μπορεί να τη βοηθήσει.... Μακάρι να χαλαρώσω κι εγώ λίγο...πως τα πάει ο μπέμπης σου; Θυμάμαι είναι μεγάλο μωρό ε;

Ξέρω και γω βρε κορίτσια; Αγχώθηκα πολύ με αυτά που διάβασα.Εν τω μεταξύ προσπάθησα να κόψω προοδευτικά το ξένο για να κάνω αποκλειστικό κι η μπέμπα δεν πήρε βαρος καθόλου για δύο βδομάδες...Με έπιασε πανικός.Ξαναπροσθεσα ξένο κι όλα καλά.Δεν θα τρελαθουμε κιόλας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...