Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Jiji είπε:

σιγά μην κάνω κ τσουρέκια! ούτε αυγα θα βαψω δεν έχω χρόνο το μωρακι μας έχει τρελάνει πολύ αγκαλιά κ βαρυνε κιολας κ με έπιασε η μέση τραβάει κ η καισαρική γενικά πολύ κούραση κορίτσια! Ξυπναει κ κάθε μέρα από τις 4 κ δεν παλεύεται εύκολα ευτυχώς με βοηθάει ο άντρας μου όσο μπορεί αλλά δουλεύει κιολας! τις Κυριακές την αφήνω εγώ μερικές ώρες στη μαμά μου κ περνάνε μια χαρά κ εγώ κοιμάμαι να αναπληρωσω δυνάμεις αχχαχαχ

Πλάκα πλάκα κι εμένα τώρα τελευταία ξυπνάνε ακριβώς στις τέσσερις το πρωί!Αυτά ξανακοιμουνται εγώ όμως χαζοκοιμαμαι.Εν τω μεταξύ δεν ξέρω εσείς αλλά εγώ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου...

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Marla@ είπε:

Πλάκα πλάκα κι εμένα τώρα τελευταία ξυπνάνε ακριβώς στις τέσσερις το πρωί!Αυτά ξανακοιμουνται εγώ όμως χαζοκοιμαμαι.Εν τω μεταξύ δεν ξέρω εσείς αλλά εγώ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου...

αχ ευτυχώς κ νόμιζα μόνο εγώ τα έχω φτύσει! δεν είμαι μόνη δηλαδή! κουράγιο κορίτσια που θα παει δε θα μάθουν να κοιμούνται πιο πολλές ώρες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Χρόνια πολλά με υγεία σε εσάς και την οικογένειά σας ❣️

Η μπέμπα ευτυχώς μέρα με τη μέρα κάθεται όλο και περισσότερο μόνη της πια νομίζω. Κάθεται στο γυμναστήριο της και της βάζω τραγούδια και χαζεύει ενώ εγώ κάνω δουλειές του σπιτιού. Η αγκαλιά είναι δεδομένη αλλά όχι όπως ήταν πριν ένα μήνα.

Εννοείται ότι δε θα κάνω τσουρέκια και ούτε αυγά θα βάψω. Έχει ωραιότατα στο σούπερ μάρκετ και στους φούρνους. 

Κι εγώ βάφω τα μαλλιά μου με φυτική βαφή όπως έκανα και στην εγκυμοσύνη και γενικά προσπαθώ να περιποιούμαι τον εαυτό μου όπως έκανα πάντα και προ εγκυμοσύνης. Η αυτοπεποίθηση είναι πολύ σημαντική πιστεύω. Να πάρουμε λίγο τα πάνω μας με όλα αυτά τα πρωτόγνωρα που ζούμε... 

Σχετικά με τον βραδινό ύπνο, ξυπνάει μια δυο φορές σχεδόν κάθε πρωί στις 06:00. Μου είπε η παιδίατρος ότι σχεδόν τα περισσότερα μωρά ξυπνούν 06:00 το πρωί. Λες και έχει ρολόι ένα πράμα. Μετά ξανακοιμομαστε εννοείται! Και οι θηλασμοι μας πλέον γίνονται σχεδόν ανά τρίωρο....

 

4 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!Τι κάνετε; Προχθές κάναμε τα πρώτα εμβόλια! Ευτυχώς όλα καλά! Ούτε πυρετός ούτε κάτι άλλο.Πως περνάτε;Θα φτιάξετε τσουρέκια και κουλουράκια; Γενικά έχετε ελεύθερο χρόνο;Πήρα βαφές φυτικές να βάψω τα μαλλιά μου γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να λείπω δύο τρεις ώρες ώρες από το σπίτι..Πόση ώρα το πολύ λείπετε από το σπίτι;

Συνήθως δε πάω πουθενά χωρίς τη μπέμπα. Αλλά αν χρειαστεί τη κρατάει ο άντρας μου φαγωμενη και αλλαγμένη εννοείται και δε λείπω παραπανω από μια ώρα....ελεύθερος χρόνος; Χαχαχα σαν όνειρο ακούγεται. Όλα στη τσίτα τα κάνω πια. Μέχρι και το κατούρημα... βασικά να μη τα παραλέω...έχει βελτιωθεί η κατάσταση...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου! Χρονια πολλα! Καλο Πασχα, καλη Ανασταση να εχουμε με υγεια παντα!

Κ εγω ουτε αυγα θα βαψω ουτε τσουρεκια θα κανω! Αν σας πω πως την κουζινα μου δεν μου την εχουν οκοκληρωσει ακομα;; Θα με πιστεψετε;

Εμενα η δικη μου κουραση ειναι πολυ στο σωμα..επαθα τενοντιτιδα, μουδιαζει πολυ το δεξι μου χερι, ολη μερα ειναι μουδιασμενο…ποναει η πλατη μου επισης κ γενικα ολο μου το σωμα..αφου ανησυχω μηπως εχω κατι..μηπως τπτ πυροδοτηθηκε απο την εγκυμοσυνη! Κ ο μπεμπης μου ειναι ακομα στα 5 κιλα περιπου μετα τι θα κανω;; Ουτε να τον σηκωσω δεν θα μπορω! 

Εγω χρειαστηκε να λειψω ενα διωρο μια δυο φορες, εμεινε με τους γονεις μου..τωρα σε δυο βδομαδες θελω να κανω τα μαλλια ανταυγειες κ θα πρεπει να λειπω κανενα 5ωρο, δεν ξερω πως θα γινει…το σκεφτομαι πολυ! Αφηστε που οταν φευγω νιωθω λιγο τυψεις..αλλα και μου λειπει!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!Τι κάνετε; Προχθές κάναμε τα πρώτα εμβόλια! Ευτυχώς όλα καλά! Ούτε πυρετός ούτε κάτι άλλο.Πως περνάτε;Θα φτιάξετε τσουρέκια και κουλουράκια; Γενικά έχετε ελεύθερο χρόνο;Πήρα βαφές φυτικές να βάψω τα μαλλιά μου γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να λείπω δύο τρεις ώρες ώρες από το σπίτι..Πόση ώρα το πολύ λείπετε από το σπίτι;

Εμείς μετα το Πάσχα θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο.. το βάρος της με αγχώνει γιατί ενώ πίνει μόνο φόρμουλα από την αρχή ζυγίζει 3750, βέβαια από το μαιευτήριο την πήρα 2400.. ποιο είναι το βάρος το δικό σας; Πάντως ζηλεύω όσες μπορέσατε να καθίσετε και να απολαύσετε την μητρότητα, εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας έπρεπε να επιστρέψω αμέσως στην δουλειά με φουλ ωράρια και υποχρεωσεις και την κρατάνε αναγκαστικα οι γονείς μου 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, DINA86 είπε:

Εμείς μετα το Πάσχα θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο.. το βάρος της με αγχώνει γιατί ενώ πίνει μόνο φόρμουλα από την αρχή ζυγίζει 3750, βέβαια από το μαιευτήριο την πήρα 2400.. ποιο είναι το βάρος το δικό σας; Πάντως ζηλεύω όσες μπορέσατε να καθίσετε και να απολαύσετε την μητρότητα, εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας έπρεπε να επιστρέψω αμέσως στην δουλειά με φουλ ωράρια και υποχρεωσεις και την κρατάνε αναγκαστικα οι γονείς μου 

Ο παιδιατρος σου τι λέει? είναι εντάξει το βάρος? εμείς βγήκαμε από το νοσοκομείο 1850 και πριν 1 μήνα ήταν 3600 περίπου τώρα σε λίγες μέρες κλείνουμε τον τρίτο κ έχουμε παιδίατρο να δούμε πόσο πήρε αλλά πιστεύω πέρασε τα 4 κιλά...θα κάνουμε κ εμβόλια..πόσο μηνων είναι το μωρακι σου? κάθε μωρό είναι διαφορετικό,αν τρώει καλά και παίρνει βάρος λίγο ή πολύ δε νομίζω να παίζει ρόλο.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, DINA86 είπε:

Εμείς μετα το Πάσχα θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο.. το βάρος της με αγχώνει γιατί ενώ πίνει μόνο φόρμουλα από την αρχή ζυγίζει 3750, βέβαια από το μαιευτήριο την πήρα 2400.. ποιο είναι το βάρος το δικό σας; Πάντως ζηλεύω όσες μπορέσατε να καθίσετε και να απολαύσετε την μητρότητα, εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας έπρεπε να επιστρέψω αμέσως στην δουλειά με φουλ ωράρια και υποχρεωσεις και την κρατάνε αναγκαστικα οι γονείς μου 

Υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται child growth tracker. Βάζεις τα κιλά του μωρού σου και βλέπεις σε ποια καμπύλη κινείται. Κατέβασε την να δεις που βρίσκεται το μωρό, ίσως δεν παίρνει ικανοποιητικα βάρος, μπορεί να χρειάζεται να αλλάξεις γάλα ή να αυξησεις τα μλ που τρωει.. Ο παιδίατρος τι σου λεει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια χρόνια πολλά καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση να έχουμε!!Φετος είπα να βάψω λίγα αυγά κ να κάνω κ τσουρέκια.Γενικά η μικρούλα μ κάθεται στην φωλίτσα της αρκετες ώρες κ άμα βρισκω τα σκούρα την κρεμάω στο μαρσιπο.Από πιπίλα δεν την ξαναπήρε παρά μόνο μια φορά.Εσείς ποιας εταιρείας πιπίλα έχετε δώσει?Γενικα δεν βγαίνω χωρις εκείνη άμα είναι να λείψω πολύ ώρα κ αν χρειαστεί ν πεταχτώ κάπου για λίγο την κρατάει ο αντρας μου.Κατα τ αλλά είναι 3 μέρες που ταλαιπωριόμαστε με κολικούς κάθε απόγευμα κ μου έδωσε ο παιδιατρος κάτι σταγόνες να δούμε αν θα την βοηθήσουν.Μετά το Πάσχα έχουμε κ το πρώτο εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται child growth tracker. Βάζεις τα κιλά του μωρού σου και βλέπεις σε ποια καμπύλη κινείται. Κατέβασε την να δεις που βρίσκεται το μωρό, ίσως δεν παίρνει ικανοποιητικα βάρος, μπορεί να χρειάζεται να αλλάξεις γάλα ή να αυξησεις τα μλ που τρωει.. Ο παιδίατρος τι σου λεει; 

Τώρα θα πάω πρώτη επίσκεψη στην ουσία δεύτερη για το πρώτο εμβόλιο σε λίγες μέρες κλείνει δυο μηνών, εχθές την είχα πάει στο ιασω σε μια παιδοενδοκρινολόγο και είπε ότι είναι στα φυσιολογικά προς τα κάτω σε σχέση με το βάρος.. το ύψος είναι καλό 

5 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται child growth tracker. Βάζεις τα κιλά του μωρού σου και βλέπεις σε ποια καμπύλη κινείται. Κατέβασε την να δεις που βρίσκεται το μωρό, ίσως δεν παίρνει ικανοποιητικα βάρος, μπορεί να χρειάζεται να αλλάξεις γάλα ή να αυξησεις τα μλ που τρωει.. Ο παιδίατρος τι σου λεει; 

Τώρα θα την πάω για το πρώτο της εμβόλιο σε λίγες μέρες γίνεται δυο μηνών 

6 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Ο παιδιατρος σου τι λέει? είναι εντάξει το βάρος? εμείς βγήκαμε από το νοσοκομείο 1850 και πριν 1 μήνα ήταν 3600 περίπου τώρα σε λίγες μέρες κλείνουμε τον τρίτο κ έχουμε παιδίατρο να δούμε πόσο πήρε αλλά πιστεύω πέρασε τα 4 κιλά...θα κάνουμε κ εμβόλια..πόσο μηνων είναι το μωρακι σου? κάθε μωρό είναι διαφορετικό,αν τρώει καλά και παίρνει βάρος λίγο ή πολύ δε νομίζω να παίζει ρόλο.. 

σε λίγες μέρες γίνεται δυο μηνών.. είναι στα φυσιολογικά προς τα κάτω είπε εχθές μια παιδοενδοκρινολογος στο ιασω που την είχα πάει ότι σε περίπου 6 μήνες θα φτάσει στα φυσιολογικά κιλά για την ηλικία της αν όχι ίσως χρειαστώ βοήθεια από εκεί 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα!!! Καλό Πάσχα να έχουμε! Εμείς κάναμε το εμβόλιο πριν μία βδομάδα, τίποτα δεν εμφάνισε!!! Στα κιλά του είναι 5.500 και ύψος 61 πόντους. Έχω έρθει στο χωριό και οι παππούδες έχουν πέσει με τα μούτρα! Έτσι κι εγώ το απολαμβάνω! Και τσουρέκια έκανα... και έξω με τις φίλες μου βγήκα...Γενικά κάνω ότι μπορώ για να είναι καλά η ψυχολογία μου. Τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα...έτσι μπορώ να τον αφήσω ένα 3ωρο πάνω κάτω στη μαμά μου και να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Το βράδυ κοιμάται καλά δόξα το Θεό, αλλά εννοείται αγκαλίτσα στο κρεβάτι...για κούνια και λίκνο ούτε λόγος, μου ξυπναει αμέσως! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα!!! Καλό Πάσχα να έχουμε! Εμείς κάναμε το εμβόλιο πριν μία βδομάδα, τίποτα δεν εμφάνισε!!! Στα κιλά του είναι 5.500 και ύψος 61 πόντους. Έχω έρθει στο χωριό και οι παππούδες έχουν πέσει με τα μούτρα! Έτσι κι εγώ το απολαμβάνω! Και τσουρέκια έκανα... και έξω με τις φίλες μου βγήκα...Γενικά κάνω ότι μπορώ για να είναι καλά η ψυχολογία μου. Τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα...έτσι μπορώ να τον αφήσω ένα 3ωρο πάνω κάτω στη μαμά μου και να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Το βράδυ κοιμάται καλά δόξα το Θεό, αλλά εννοείται αγκαλίτσα στο κρεβάτι...για κούνια και λίκνο ούτε λόγος, μου ξυπναει αμέσως! 

Ακριβώς ίδιο ύψος κ βάρος έχουμε κ εμείς.... πότε ακριβώς γεννησες

3 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα!!! Καλό Πάσχα να έχουμε! Εμείς κάναμε το εμβόλιο πριν μία βδομάδα, τίποτα δεν εμφάνισε!!! Στα κιλά του είναι 5.500 και ύψος 61 πόντους. Έχω έρθει στο χωριό και οι παππούδες έχουν πέσει με τα μούτρα! Έτσι κι εγώ το απολαμβάνω! Και τσουρέκια έκανα... και έξω με τις φίλες μου βγήκα...Γενικά κάνω ότι μπορώ για να είναι καλά η ψυχολογία μου. Τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα...έτσι μπορώ να τον αφήσω ένα 3ωρο πάνω κάτω στη μαμά μου και να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Το βράδυ κοιμάται καλά δόξα το Θεό, αλλά εννοείται αγκαλίτσα στο κρεβάτι...για κούνια και λίκνο ούτε λόγος, μου ξυπναει αμέσως! 

Σου ξυπνάει συχνά τη νύχτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς γίναμε προχθές 2 μηνών, περνάει γρήγορα ο καιρός μου φαίνεται.. Την άλλη βδομάδα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο. Το βράδυ ξυπνάμε τουλάχιστον δύο φορές για να φάμε. Τρώμε ανά 3 ωρο περίπου, οπότε αν θέλω να βγω απ'το σπίτι μπορώ να την αφήσω 2 ωρίτσες το πολύ με τον άντρα μου. Όταν γκρινιάζει μας βοηθάνε πολύ οι λευκοί ήχοι. 

Καλό Πάσχα σας εύχομαι! Να περάσετε τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, geozak είπε:

Ακριβώς ίδιο ύψος κ βάρος έχουμε κ εμείς.... πότε ακριβώς γεννησες

Σου ξυπνάει συχνά τη νύχτα?

Γέννησα 5 Φεβρουαρίου!😁 Τι ωραία!!! Πάμε μαζί στην ανάπτυξη χεχε... Τη νύχτα οχι, κοιμάται καλά το ψυχάκι δόξα το Θεό! Θα ταισω τελευταίο γεύμα κατά τις 11 και μετά θα ξυπνήσει 5-5μιση να φάει και μετά κατά τις 9!!!! Οπότε ουσιαστικά μέσα στη νύχτα κάνουμε ένα ξύπνημα!☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα!!! Καλό Πάσχα να έχουμε! Εμείς κάναμε το εμβόλιο πριν μία βδομάδα, τίποτα δεν εμφάνισε!!! Στα κιλά του είναι 5.500 και ύψος 61 πόντους. Έχω έρθει στο χωριό και οι παππούδες έχουν πέσει με τα μούτρα! Έτσι κι εγώ το απολαμβάνω! Και τσουρέκια έκανα... και έξω με τις φίλες μου βγήκα...Γενικά κάνω ότι μπορώ για να είναι καλά η ψυχολογία μου. Τον θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα...έτσι μπορώ να τον αφήσω ένα 3ωρο πάνω κάτω στη μαμά μου και να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Το βράδυ κοιμάται καλά δόξα το Θεό, αλλά εννοείται αγκαλίτσα στο κρεβάτι...για κούνια και λίκνο ούτε λόγος, μου ξυπναει αμέσως! 

Μια από τα ίδια στο θέμα ύπνου. το βράδυ κοιμάται μια χαρά μόνο πάνω μου όμως. Αν τυχόν την αφήσω ξυπνάει αμέσως σχεδόν.... Δε ξέρω πως θα φτιάξει αυτό που σιγά σιγά βαραίνουν.... 

6 ώρες πρίν, Arden είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς γίναμε προχθές 2 μηνών, περνάει γρήγορα ο καιρός μου φαίνεται.. Την άλλη βδομάδα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο. Το βράδυ ξυπνάμε τουλάχιστον δύο φορές για να φάμε. Τρώμε ανά 3 ωρο περίπου, οπότε αν θέλω να βγω απ'το σπίτι μπορώ να την αφήσω 2 ωρίτσες το πολύ με τον άντρα μου. Όταν γκρινιάζει μας βοηθάνε πολύ οι λευκοί ήχοι. 

Καλό Πάσχα σας εύχομαι! Να περάσετε τέλεια!!!

Όντως αυτόν τον ήχο του σεσουάρ τον ακούω ακόμα και στον ύπνο μου... είναι ο νούμερο ένα λόγος που έχω κάθε μέρα πονοκέφαλο.... Βοηθά πολύ συνήθως . Μόνο με αυτόν κοιμάται μόνη της κι όχι πάνω μου....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Γέννησα 5 Φεβρουαρίου!😁 Τι ωραία!!! Πάμε μαζί στην ανάπτυξη χεχε... Τη νύχτα οχι, κοιμάται καλά το ψυχάκι δόξα το Θεό! Θα ταισω τελευταίο γεύμα κατά τις 11 και μετά θα ξυπνήσει 5-5μιση να φάει και μετά κατά τις 9!!!! Οπότε ουσιαστικά μέσα στη νύχτα κάνουμε ένα ξύπνημα!☺️

  Εμένα ξυπνάει 2 η 3 φορές...μου είπε ο γιατρός θα δούμε από τον επόμενο μήνα πως να τον βάλω σε πρόγραμμα για να μειώσει την νύχτα γιατί έχω εξαντληθεί..έκανε τα δύο εμβόλια. το κεφαλάκι του κάνει προσπάθειες να το στηρίξει? Εγώ γέννησα 10 Φεβρουαρίου

@Ardenεσύ,???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...