Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 3

καμμιά μανούλα από γιάννενα


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ακόμη δεν γέννησα! Λέτε να πάρω παράταση; Εχω αρχίσει να ανησυχώ.....εγώ πότε θα γεννήσω, μου λέτε;;;

προφανώς γέννησες!:P:p:p

περιμένουμε λεπτομέρειες!!!

;)

να σας ζήσει!!!!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μου, γέννησα και είμαστε ήδη στο σπίτι με το κοριτσάκι μας! Είμαστε πολύ καλά κι ευχαριστούμε το Θεό που μας έστειλε το παιδάκι μας! Γέννησα με καισαρική τελικά γιατί έπεφταν οι παλμοί της μικρής μου!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Ευχομαι σε όλες τις εγκυούλες να κρατήσουν γερά μωράκια στην αγκαλιά τους!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μου, γέννησα και είμαστε ήδη στο σπίτι με το κοριτσάκι μας! Είμαστε πολύ καλά κι ευχαριστούμε το Θεό που μας έστειλε το παιδάκι μας! Γέννησα με καισαρική τελικά γιατί έπεφταν οι παλμοί της μικρής μου!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Ευχομαι σε όλες τις εγκυούλες να κρατήσουν γερά μωράκια στην αγκαλιά τους!

μπράβο κορίτσι!!!ναστε καλα!καλή ανατροφη!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει ιδία εμπειρία ή έχει ακούσει κάποιον γιατρό του νοσοκομίου (κατα προτίμηση στο Χατζηκώστα) που να αναλαμβάνει έναν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική (VBAC - Vaginal Birth After Caesarean)? Εννοείται ότι εφόσον δεν συντρέχει ο λόγος για τον οποίο έγινε η πρώτη καισαρική ή άλλος λόγος για το οποίο θα πρέπει να γίνει καισαρική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει ιδία εμπειρία ή έχει ακούσει κάποιον γιατρό του νοσοκομίου (κατα προτίμηση στο Χατζηκώστα) που να αναλαμβάνει έναν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική (VBAC - Vaginal Birth After Caesarean)? Εννοείται ότι εφόσον δεν συντρέχει ο λόγος για τον οποίο έγινε η πρώτη καισαρική ή άλλος λόγος για το οποίο θα πρέπει να γίνει καισαρική!

δεν το γνωρίζω αλλά θαταν ενδιαφερον να μάθουμε!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο margi! Να σας ζήσει η κουκλίτσα! Ολα καλα!

Τ προσωπικό του νοσοκομείου πως ηταν; Ο γιατρός ;

Ολο και κάποιος γιατρός θα αναλαμβάνει φ.τ. Μετα απο καισαρκη,

Αλλα δεν φοβάστε βρε κορίτσια; Γιατί και η καισαρκη μια χαρα ειναι, εχει και τα καλα της! Πανω απο ολα οτι ειναι καλύτερο για το μωρο!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάποιος γιατρός θα αναλαμβάνει φ.τ. Μετα απο καισαρκη,

Αλλα δεν φοβάστε βρε κορίτσια; Γιατί και η καισαρκη μια χαρα ειναι, εχει και τα καλα της! Πανω απο ολα οτι ειναι καλύτερο για το μωρο!

Γεια σου maria* μου, η αλήθεια είναι ότι επειδή γέννησα το πρώτο μου με καισαρική στην Αγγλία και εκεί η νοοτροπία είναι πολύ διαφορετική, θέλοντας και μη μπαίνεις στη διαδικασία να διαβάζεις, να μαθαίνεις και να ενημερώνεσαι για τα πάντα γιατί εκεί το σύστημα & οι γιατροί σου δίνουν όλα τα στοιχεία, τα πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, κινδύνους, στατιστικά στοιχεία, κλπ και περιμένουν από εσένα μια απόφαση και απάντηση. Όπως καταλαβαίνεις πολύ πολύ διαφορετικά τα πράγματα από εδώ! Εκεί λοιπόν θεωρούν φυσιολογικό και δεδομένο πλέον το φ.τ. μετά από καισαρική, στην περίπτωση φυσικά που δεν συντρέχει ο ίδιος ή άλλος λόγος για να γίνει και το 2ο καισαρική. Επίσης έχω διαβάσει αρκετά επί του θέματος, οπότε δεν μπορώ να δεχτώ το κατεστημένο που έχω ήδη ακούσει πολλές φορές ότι "αφού έκανες το 1ο καισαρική εξυπακούεται ότι και το 2ο θα είναι καισαρική"! Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ανατομία του σώματος των ελληνίδων γυναικών και συγκεκριμένα η μήτρα τους είναι τόσο πιο πολύ "εύθραυστη" από αυτή των βόριοευρωπαίων γυναικών και εμάς θα υποστεί ρήξη ενώ αυτών είναι τόσο μικρό το ποσοστό κινδύνου που δεν τους ανησυχεί περισσότερο από όλους τους υπόλοιπους κινδύνους που συντρέχουν κατά τη διάρκεια ενός φ.τ.!

ένα μόνο στατιστικό στοιχείο θα παραθέσω εδώ που μου έμεινε στο μυαλό πιο πολύ από όλα όσα έχω διαβάσει ως τώρα και θεωρώ ότι πολύ απλά δείχνει πόσο μικρό είναι το ρίσκο που παίρνει μια γυναίκα που αποφασίζει να κάνει φ.τ. μετά από καισαρική: "Ένα ποσοστό περίπου 72-76% των γυναικών που επιλέγουν VBAC θα καταφέρουν όντως να γεννήσουν φυσιολογικά, ποσοστό συγκρίσιμο με το λίγο πάνω από 80% που ισχύει για μια πρωτότοκο." Για εμένα λοιπόν το 4-8% παραπάνω πιθανότητα ο φ.τ. να μετατραπεί σε επείγουσα καισαρική δεν θα με σταματούσε να το προσπαθούσα. Για εμένα αξίζει το ρίσκο για πολλούς λόγους αλλά δεν θα σας ζαλίσω άλλο! Φυσικά όλα είναι υποκειμενικά, το 4-8% για κάποιους μπορεί να είναι πολύ για άλλους λίγο, το θέμα είναι για μένα ότι πρέπει να είναι στην εμπεριστατωμένη και ενημερωμένη κρίση του ζευγαριού να αποφασίσει ποιο δρόμο θα ακολουθήσει για την γέννηση του παιδιού του. 'Όπως όταν κάνεις μια οποιαδήποτε επέμβαση σε ενημερώνουν για τους κινδύνους που ελλοχεύουν και υπογράφεις για να στην κάνουν, έτσι για μένα θα έπρεπε να συμβαίνει και στην συγκεκριμένη περίπτωση, και όχι να μου λέει η γυναικολόγος, "καλά θέλεις να πάθεις ρήξη της μήτρας και να χάσεις το παιδί και να βάλεις σε κίνδυνο να χάσεις και εσύ τη ζωή σου"..........Για μένα απλά αδιάβαστη....αλλά να μην σας κουράσω άλλο! sorry και για το μακροσκελές μήνυμα, maria* μου sorry αλλά πήρα αφορμή από το δε φοβάστε που είπες και πήρα φόρα!

Πάντως πραγματικά αν ξέρει κάποια κάποιον γιατρών ή έχει ακούσει για κάποιον ας μου πει, με ενδιαφέρει αρκετά όπως βλέπετε!

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο margi! Να σας ζήσει η κουκλίτσα! Ολα καλα!

Τ προσωπικό του νοσοκομείου πως ηταν; Ο γιατρός ;

Ολο και κάποιος γιατρός θα αναλαμβάνει φ.τ. Μετα απο καισαρκη,

Αλλα δεν φοβάστε βρε κορίτσια; Γιατί και η καισαρκη μια χαρα ειναι, εχει και τα καλα της! Πανω απο ολα οτι ειναι καλύτερο για το μωρο!

Δεν έμεινα ευχαριστημένη από το προσωπικό!:( Δεν ηταν τοσο εξυπηρετικοί όσο ακούγεται!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσουμπες καλως σας βρηκα.

κι εδω Γιαννενα με την μικρη Αφροδιτουλα αγκαλια.

θα σταματησει ποτε να βρεχει?ελεος πια:shock::shock::shock::shock::shock:

σκεφτομαι να γραψω τη μικρουλα βρεφονηπιακο, εχει καμια μανουλα εμπειρια απο καποιον?εμας μας πιανει ο 3ος και ο 1ος.

βεβαια μετα απο ερωτησεις πρεπει να εχω ξεχρεωσει τα τεβε μου(κι εδω γελαμε ξεκαρδιστικα).

ειδωμεν!!!!


GLAEp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσουμπες καλως σας βρηκα.

κι εδω Γιαννενα με την μικρη Αφροδιτουλα αγκαλια.

θα σταματησει ποτε να βρεχει?ελεος πια:shock::shock::shock::shock::shock:

σκεφτομαι να γραψω τη μικρουλα βρεφονηπιακο, εχει καμια μανουλα εμπειρια απο καποιον?εμας μας πιανει ο 3ος και ο 1ος.

βεβαια μετα απο ερωτησεις πρεπει να εχω ξεχρεωσει τα τεβε μου(κι εδω γελαμε ξεκαρδιστικα).

ειδωμεν!!!!

που είσαι βρε κορίτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

πώς είστε;;;

τί κάνατε τελικά με το θηλασμό;

εμείς αισίως τώρα 15 μηνών αποθηλάσαμε!

φαντάσου να μην ήμασταν και στην ίδια πόλη!!!:tongue:

εσύ για ποιο λόγο θέλεις να την πας στον παιδικό;κι από πότε;

έχω ακούσει πολύ καλά για τους παιδικούς του οκπαπα

το αρνητικό είναι ότι,έτσι μας έχουν πει υπάλληλοι των σταθμών,ότι κάτω των 2 1/2 -3 ετών τα πάνε γονείς οι οποίοι πραγματικά δεν έχουν κανέναν να τα κρατήσει με αποτέλεσμα ακόμη κι όταν είναι άρρωστα να τα πηγαίνουν αποτέλεσμα να κολλάνε όλα και φυσικά η αντιβίωση πάει γόνα που λέμε κι εμείς εδώ!χααχχχαχα

δεν έχω κάποια άλλη πληροφόρηση!

εμείς λέμε όσο αντέχει η γιαγιά να την κρατήσει!ένα χρόνο ακόμη μας φτάνει!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι καινούρια στην παρέα. Έχω διαβάσει με προσοχή όλα όσα έχετε γράψει και έχω μερικές απορίες. Είμαι έγκυος στην 22 εβδομάδα και με παρακολουθούσε ιδιωτικά κάποιος γιατρός μέχρι τώρα αλλά επειδή ξεγεννά μονο στο μητέρα αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Ακριβη στο Χατζικωστα. Πήγα στης 27 Μάιου μου φάνηκε αρκετά καλός. Μου έκανε όμως εντύπωση ότι είδε μονο όλες τις εξετάσεις μου (από τον άλλον ιατρό που είχα πάρει μαζί μου) και δεν έκανε υπέρηχο. Είναι το πρώτο παιδάκι μου και δεν ξέρω πολλά και φοβάμαι. Δεν θα έπρεπε να το δει το μωράκι? Μου είπε ότι πρέπει να κάνω την Β-επιπέδου και ότι μάλλον θα πρέπει να την κάνω έξω γιατί είναι πολύ αργά να κλείσω τώρα ραντεβού….. πρέπει να κλείσω με άλλον γιατρό για υπέρηχο η θα το κάνει την εκείνος την άλλη φορά???

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι καινούρια στην παρέα. Έχω διαβάσει με προσοχή όλα όσα έχετε γράψει και έχω μερικές απορίες. Είμαι έγκυος στην 22 εβδομάδα και με παρακολουθούσε ιδιωτικά κάποιος γιατρός μέχρι τώρα αλλά επειδή ξεγεννά μονο στο μητέρα αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Ακριβη στο Χατζικωστα. Πήγα στης 27 Μάιου μου φάνηκε αρκετά καλός. Μου έκανε όμως εντύπωση ότι είδε μονο όλες τις εξετάσεις μου (από τον άλλον ιατρό που είχα πάρει μαζί μου) και δεν έκανε υπέρηχο. Είναι το πρώτο παιδάκι μου και δεν ξέρω πολλά και φοβάμαι. Δεν θα έπρεπε να το δει το μωράκι? Μου είπε ότι πρέπει να κάνω την Β-επιπέδου και ότι μάλλον θα πρέπει να την κάνω έξω γιατί είναι πολύ αργά να κλείσω τώρα ραντεβού….. πρέπει να κλείσω με άλλον γιατρό για υπέρηχο η θα το κάνει την εκείνος την άλλη φορά???

Ειρήνη μου με το καλό κορίτσι μου!!!

κι εγώ τον Ακρίβη είχα και πραγματικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη αλλά όπως έχω αναφέρει και σε άλλες δημοσιεύσεις μου στο ίδιο θέμα είναι καθαρά προσωπικό και πρέπει η ίδια να επιλέξεις αν σου κάνει να στο πω απλά ή όχι!

δεν κάνει υπερήχους ο Ακρίβης,το πρωι τουλάχιστον, γιατί το απόγευμα νομίζω πως κάνει!αυτό βέβαια προυποθέτει προσωπικό ραντεβού μαζί του!τις λεπτομέρειες δεν τις γνωρίζω καθώς πήγαινα πάντα πρωι!

αν του ζητήσεις υπέρηχο σε στέλνει δίπλα από το ιατρείο που εξετάζει και εκεί σου κάνουν υπέρηχο ειδικευόμενοι και του πας μετά τον υπέρηχο και τον βλέπει!εχει πάρα πολλές γυναίκες και υποθέτω γιάυτο δεν κάνει ο ίδιος!

όσο για τη β επιπέδου επίσης δεν κάνει ο ίδιος!στο Χατζηκώστα πιστοποιημένος για τετοιες εξετάσεις είναι ο Κορκότζελος!εμένα μου είχε δώσει παραπεμπτικό ο Ακρίβης για β επίπέδου στο νοσοκομείο και μου την έκανε ο Κορκότζελος!για να λέει ότι είναι αργα μάλλον δεν μπορεί να σου κλείσει με τον Κορκότζελο!

τώρα για ιδιώτη:εγώ στον Τζιόρα είχα κάνει την αυχενική!και έμεινα ευχαριστημένη!

οτιδηποτε θελήσεις εδώ είμαστε!;) πάνω απ'ολα μην αγχώνεσαι για τίποτα!όλα θα πάνε καλά!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ στον Τζιόρα θα πάω έχω κλείσει ραντεβού. Ξέρεις πόσο κοστίζει? Ο Ακριβης πολύ κάλος μου φάνηκε και εκεί θα μείνω απλά δεν ήξερα πως γίνετε στο νοσοκομείο. Ήταν η πρώτη φορά. Τώρα έχω πάλι 1 Ιουλίου ραντεβού μαζί του. Το τηλ (κινητό) το δίνει? αν χρειαστώ κάτι που τον βρίσκω η πρέπει να πάω στο νοσοκομείο και τον ειδοποιούν από εκεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...