Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 41 minutes ago, Blue Velvet said:

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

      Εμείς είχαμε θέμα με την μορφολογία  σπέρματος ήταν 2% … και στις τρεις εξετάσεις σπέρματος … αυτά πρόπερσι κ πέρυσι … πριν τιν εξωσωματική δεν έκαναν εξέταση σπέρματος στάθηκαν στις προηγούμενες … κ όταν κάναμε εξωσωματική άφησαν να γίνει φυσικά η γονιμοποίηση καθώς μας είπαν το σπερμα  κρίθηκε άριστο … τώρα τι να πω και εγώ σκεφτήκαμε μήπως λόγω κοβιντ κλπ το ανοσοποιητικό του άντρα μου ήταν πεσμένο καθώς ήταν κ πολύ συχνά κρυωμένος … από την άλλη γιατί όχι μπορεί αυτά τα χάπια όντως να βοήθησαν … τώρα όσον αγορά τιν ποιότητα ωαρίων δ ξέρω ακόμα σίγουρα πήγε σχετικά καλα γιατί πήραμε 5 βλαστοκυστες 5 ημερών με τις τρεις να χαρακτηρίζονται άριστες … 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

μπουρμπουριστος? :D:D:D:D

ΜπουΡμπουριστος????? χαχαχαχαχχαχαχα

Απο τη μπουρμπουληθρα βγαινει αυτο?

Μπουμπουριστος Φερυ μου λεγεται. Το "Μπουμπουριστος" προερχεται απο το γνωστο ρημα "Μπουμπουριζω" δηλαδη γυρναω αναποδα.

Ενιοτε δε χρησιμοποιειται και η εκφραση "Αμπουμπουρα" για να περιγραψει καποιον που ειναι γυρισμενος αναποδα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ουφ τσακισα ενα γιαουρτακι!!!! τι πεινα....γυριζω απο την δουλεια κ εχω κ αλλες δουλειες στο σπιτι κ δεν πειναω...κ με πιανει τετοια ωρα :(

Εγω παλι δε εχω τετοια προβληματα. Παντα πειναω :P

Ευτυχως εχω σχετικα καλο μεταβολισμο, αλλιως...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@travellingmum: μένουμε στην επαρχία, στο Royal Wootton Bassett, 5 λεπτά έξω από το Swindon. Το council tax είναι 1450 λίρες το χρόνο, για semi-detached, 3 bedroom house (band c).

Φέτος ανακοίνωσε το Wiltshire council ότι δεν θα ανεβάσει το tax καθώς έκαναν διάφορα cost savings, κυρίως η αστυνομία και η πυροσβεστική. Τα σκουπίδια μέχρι στιγμής τα μαζεύουν κάθε εβδομάδα και έρχονται κάθε δύο εβδομάδες για τους κάδους ανακύκλωσης. Ωστόσο ανακοίνωσαν ότι στο πλαίσιο των cost savings από τον Απρίλιο θα τα μαζεύουν όλα κάθε δεκαπενθήμερο. Δεν με χαλάει γιατί λόγω των όσων ανακυκλώνουμε ο πράσινος κάδος (general waste) δεν γεμίζει στη βδομάδα.

Biggi παρότι είμασταν και έμεις τακτικοί του download στην Ελλάδα, εδώ δεν κατεβάζουμε ούτε mp3. Ο άντρας μου έχει ακούσει πολλά από συναδέλφους για γνωστούς τους που τους έκοψαν το internet οι πάροχοι και ακολούθησαν μηνύσεις. Ψάξτο λιγάκι, μη σας έρθει τίποτα ξαφνικό.

Fairy εμείς δεν έχουμε στεγνωτήριο και 1,5 χρόνο τώρα όταν ο καιρός δεν επιτρέπει να απλώνουμε ρούχα έξω τα απλώνω στο spare room το οποίο τώρα θα γίνει το δωμάτιο του νέου μωρού. Δεν έχω παρατηρήσει περισσότερη υγρασία από ότι στα άλλα δωμάτια. Ίσα ίσα, λόγω του καλοριφέρ η ατμόσφαιρα στα υπνοδωμάτια μου φαίνεται ξηρή και με πιάνει βήχας, οπότε αρκετές φορές βάζω ένα κατσαρολάκι με νερό στο καλοριφέρ για να δημιουργηθούν υδρατμοί. Είναι προβληματικό αυτό;

Να ρωτήσω και κάτι τις κοπέλες που γέννησαν Αγγλία (μιας και ο πρώτος μας γιος γεννήθηκε Ελλάδα και δεν έχω εμπειρία από εδώ). Είναι αλήθεια ότι αν γεννήσεις φυσιολογικά και δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό δεν σε βάζουν καν σε amenity room και παίρνεις εξιτήριο από το delivery ward; Πόσες ώρες/μέρες μείνατε μέσα; Επίσης, συλλογή βλαστοκυττάρων δεν κάνουν εδώ πέρα;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις να φυγεις, κ η προηγουμενη σου γεννα δεν ειχε επιπλοκες κλπ συνηθως σε αφηνουν να φυγεις αν κ συστηνουν να μεινεις τουλαχιστον ενα βραδυ. η μαια απο την επομενη κιολας ερχεται σπιτι σου κ γι αυτο ο λογος που σε αφηνουν να βγεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω ακουσει οτι βγαινεις απο το νοσοκομειο 6 ωρες μετα απο φυσιολογικο τοκετο. Δεν ξερω αν τιθεται θεμα επιλογης, να επιλεξεις δηλαδη ποσο καιρο θα μεινεις μεσα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

@travellingmum: μένουμε στην επαρχία, στο Royal Wootton Bassett, 5 λεπτά έξω από το Swindon. Το council tax είναι 1450 λίρες το χρόνο, για semi-detached, 3 bedroom house (band c).

Φέτος ανακοίνωσε το Wiltshire council ότι δεν θα ανεβάσει το tax καθώς έκαναν διάφορα cost savings, κυρίως η αστυνομία και η πυροσβεστική. Τα σκουπίδια μέχρι στιγμής τα μαζεύουν κάθε εβδομάδα και έρχονται κάθε δύο εβδομάδες για τους κάδους ανακύκλωσης. Ωστόσο ανακοίνωσαν ότι στο πλαίσιο των cost savings από τον Απρίλιο θα τα μαζεύουν όλα κάθε δεκαπενθήμερο. Δεν με χαλάει γιατί λόγω των όσων ανακυκλώνουμε ο πράσινος κάδος (general waste) δεν γεμίζει στη βδομάδα.

Biggi παρότι είμασταν και έμεις τακτικοί του download στην Ελλάδα, εδώ δεν κατεβάζουμε ούτε mp3. Ο άντρας μου έχει ακούσει πολλά από συναδέλφους για γνωστούς τους που τους έκοψαν το internet οι πάροχοι και ακολούθησαν μηνύσεις. Ψάξτο λιγάκι, μη σας έρθει τίποτα ξαφνικό.

Fairy εμείς δεν έχουμε στεγνωτήριο και 1,5 χρόνο τώρα όταν ο καιρός δεν επιτρέπει να απλώνουμε ρούχα έξω τα απλώνω στο spare room το οποίο τώρα θα γίνει το δωμάτιο του νέου μωρού. Δεν έχω παρατηρήσει περισσότερη υγρασία από ότι στα άλλα δωμάτια. Ίσα ίσα, λόγω του καλοριφέρ η ατμόσφαιρα στα υπνοδωμάτια μου φαίνεται ξηρή και με πιάνει βήχας, οπότε αρκετές φορές βάζω ένα κατσαρολάκι με νερό στο καλοριφέρ για να δημιουργηθούν υδρατμοί. Είναι προβληματικό αυτό;

Να ρωτήσω και κάτι τις κοπέλες που γέννησαν Αγγλία (μιας και ο πρώτος μας γιος γεννήθηκε Ελλάδα και δεν έχω εμπειρία από εδώ). Είναι αλήθεια ότι αν γεννήσεις φυσιολογικά και δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό δεν σε βάζουν καν σε amenity room και παίρνεις εξιτήριο από το delivery ward; Πόσες ώρες/μέρες μείνατε μέσα; Επίσης, συλλογή βλαστοκυττάρων δεν κάνουν εδώ πέρα;

καλησπερα. Για βλαστοκυτταρα θα πρεπει να μιλησεις με το νοσοκομειο σου, συνηθως δεν αναλαμβανουν να συλλεξουν βλαστοκυτταρα για προσωπικη χρηση, αλλα δε θα σε σταματησουν να τα συλλεξεις εσυ (αν εχεις δικη σου μαια μεσα πχ). Δεν ξερω τι συμβαινει στην περιπτωση που θελεις να τα δωρισεις σε δημοσια τραπεζα. Παντως γενικοτερα, οι μαιες (και με βρισκουν συμφωνη) υπερασπιζονται στο φτ να ΜΗΝ κοβεται τοσο νωρις ο ομφαλιος λορος αλλα να κοπει μονο οταν σταματησει να παλλεται, ετσι παιρνει το μωρο ολα του τα αιμοπεταλια και αποφευγεται η αναιμια.

Το ποτε θα φυγεις εξαρταται απο την κατασταση τη δικη σου και του μωρου. Και το που θα γεννησεις, αν δηλαδη θα πας σε birth centre ή σε νοσοκομειο. Στο birth centre, αν ολα πανε καλα και γεννησεις χωρις προβληματα θα πας σπιτι σου μολις νιωσεις καλα, δε σε διωχνει κανεις, η κουνιαδα μου σε 6 ωρες εφυγε και πηγε σπιτακι της να ξεκουραστει. Εγω ημουνα σε νοσοκομειο λογω επιπλοκων, στο νοσοκομειο μετα το delivery room σε πηγαινουν στο postnatal ward, εκει μενεις περιπου 24 ωρες αν ολα ειναι καλα. Εγω ειχα μεινει 3 μερες (δυο νυχτες) λογω ικτερου και δικων μου θεματων, αλλα οι περισσοτερες κοπελες εφευγαν πολυ συντομα, μια νυχτα εμεναν και τελειωνε η υποθεση. Εκτος απο καισαρικη. Στο δικο μου νοσοκομειο αυτες που εκαναν καισαρικη ειχαν για τις πρωτες δυο μερες δικο τους δωματιο (χωρις να πληρωσουν) και μετα τις μετεφεραν στο ward για αλλες δυο μερες.

Ολα αυτα θα σου τα πουν στο νοσοκομειο ή birth centre που θα διαλεξεις, εγω σου λεω μονο για τη δικη μου περιπτωση, σαν παραδειγμα. Οταν θα σε καλεσουν τη 12η εβδομαδα για υπερηχο και ραντεβου με τη μαια θα σε ενημερωσουν για μαθηματα ανωδινου και tours του νοσοκομειου που ωργανωνουν, και μπορεις να ρωτησεις ο,τι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρετε αν το amenity room μπορείς να το ζητήσεις εκείνη την ώρα ή πρέπει να το έχεις αποφασίσει από πριν;

Στην Ελλάδα θυμάμαι φέραμε παιδίατρο όταν γυρίσαμε σπίτι και επίσης ήρθε με το που κλείσαμε μήνα. Να υποθέσω ότι εδώ δεν παίζει να δει το παιδί παιδιάτρος, έτσι; Ο health visitor τι ακριβώς είναι;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δεν ειχα νορμαλ γεννα κ εμεινα στο νοσοκομειο αλλα παρολο που ειχα καισαρικη ζητησα κ εφυγα πιο νωρις

το παιδι δεν νομιζω να μπορεσει να φυγει απο το νοσοκομειο χωρις να το δει γιατρος κ χωρις να γινουν οι απαραιτητες εξετασεις.

health visitor ειναι η επισκεπτρια υγειας κ ασχολειται με γενικα θεματα της μαμας κ του μωρου κ μπορει να συμβουλεψει ακομα κ για την διατροφη του μωρου κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Για βλαστοκυτταρα θα πρεπει να μιλησεις με το νοσοκομειο σου, συνηθως δεν αναλαμβανουν να συλλεξουν βλαστοκυτταρα για προσωπικη χρηση, αλλα δε θα σε σταματησουν να τα συλλεξεις εσυ (αν εχεις δικη σου μαια μεσα πχ). Δεν ξερω τι συμβαινει στην περιπτωση που θελεις να τα δωρισεις σε δημοσια τραπεζα. Παντως γενικοτερα, οι μαιες (και με βρισκουν συμφωνη) υπερασπιζονται στο φτ να ΜΗΝ κοβεται τοσο νωρις ο ομφαλιος λορος αλλα να κοπει μονο οταν σταματησει να παλλεται, ετσι παιρνει το μωρο ολα του τα αιμοπεταλια και αποφευγεται η αναιμια.

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό και δεν ξέρω τι θα προτιμήσω. Από τη μια είναι αυτό που λες, από την άλλη λένε ότι μπορεί να χάσεις πολύ αίμα όσο περιμένεις να γεννηθεί ο πλακούντας. Θα γεννήσω σε νοσοκομείο (στο Great Western Hospital στο Swindon) γιατί πάω για VBAC (Vaginal Birth After Ceasarian). Ελπίζω να καταφέρω να έχω φυσιολογικό τοκετό. Θα ήθελα αν όλα πάνε καλά να πάω σπίτι σύντομα, γιατί εδώ είμαστε μόνοι μας (θα έρθει ο πατέρας μου εκείνες τις μέρες) και σκέφτομαι το πως θα αντιδράσει ο μεγάλος μου ο γιος που θα είναι στο σπίτι, αν λείψουμε αρκετά εγώ και ο μπαμπάς του.

Ολα αυτα θα σου τα πουν στο νοσοκομειο ή birth centre που θα διαλεξεις, εγω σου λεω μονο για τη δικη μου περιπτωση, σαν παραδειγμα. Οταν θα σε καλεσουν τη 12η εβδομαδα για υπερηχο και ραντεβου με τη μαια θα σε ενημερωσουν για μαθηματα ανωδινου και tours του νοσοκομειου που ωργανωνουν, και μπορεις να ρωτησεις ο,τι θελεις.

Είμαι ήδη στην 35η εβδομάδα αλλά επειδή είμαι δευτερότοκη η μαία μου είπε ότι δεν προβλέπονται μαθήματα ανώδυνου ούτε tours του νοσοκομείου. Με παρέπεμψε σε ιδιωτικά μαθήματα αν θέλω στο NCT (National Childbirth Trust) και στο site του NHS αντί του tour :rolleyes:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...