Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι κι εγώ μανούλα του Οκτωβριόυ 2009...έχω ένα υπέροχο αγοράκι...

Μου αρέσουν οι κουβεντούλες σας εδώ μέσα, και θα ήθελα να μπω κι εγώ στην παρέα σας....

Θα ηθελα να σας ρωτήσω: Το καλοκαίρι θα πάτε διακοπές? Και αν ναι πως θα βολέψετε το θέμα του φαγητού? (Δεν μιλάω για κρέμες - γιαούρτια και φρουτόκρεμες... αλλά για το κύριο φαγητό. Τι θα του δίνετε?)

Πολλά φιλιά σε όλες

Καλώς ήρθες Ksdesign! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!

Εγώ έχω μία κόρη 8 μυσι μηνών και μία ακόμη 12 χρονών!

Η μπέμπα αν και έχει 4 δόντια και ακόμη 2 ετοιμάζονται, η γιατρός είπε αλεσμένα ως 10μηνών. Στις διακοπές θα πάρω το multi και ο Θεός βοηθός, αφού δεν τρώει σχεδόν καθόλου φαγητό. Δεν έχω ιδέα πιά τί άλλες συνταγές να της φτιάξω μπας και συγκινηθεί!

Εσείς βρε κορίτσια, πείτε καμιά συνταγή; Τί τούς φτιάχνετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια ευχαριστώ, νιώθω υπέροχα που μιλάμε εδώ μέσα και μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις για τα όμορφα πλασματάκια μας!!!!!!!!!

Λοιπόν εγώ του βάζω ότι λογής λαχανικό εποχής βγάλει ο κήπος του αδερφού μου...

Για παράδειγμα σήμερα του έβαλα μοσχαράκι με: (κλασσικά πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέλινο -καθημερινά), συν ντομάτα, πιπεριά, μελιτζανούλα, και λίγα φασολάκια πράσινα...καθε μέρα του βάζω αυτά με συν πλην κάποιο από τα παραπάνω λαχανικά, και επισης κάποιες φορές του αντικαθιστώ την πατάτα με ρύζι και άλλες φορές ζυμαρικά. (Τα ζυμαρικά όμως τα αποφεύγω δεν του βάζω συχνά...μου το είπε η παιδίατρος).

Μόλις βλέπει το φαγητό του γλύφεται και μου κάνει μιαμ-μιαμ...του βάζω γύρω στα 250 γρ. και δεν αφήνει τίποτα!

Βασικά προσπαθώ να του βάζω όσο πιο πολλά μπορώ για να παίρνει όλες τις βιταμίνες!!!

Εσείς τι τους φτιάχνετε;


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

ksdesign τώρα είδα ότι είσαι από τα πανέμορφα Χανιά...Κι εγώ και ο Νίκος από την Κρήτη είμαστε, εγώ από Ηράκλειο και ο Νίκος από Σφακιά...Μάλιστα είχα περάσει και Ρέθυμνο και σπούδασα εκεί 5 χρόνια...Αχ, πόσο θέλω να ξαναπάμε Κρήτη, έχουμε σπίτι στη Κνωσσό και έχω μεγάλο σόι και στα Χανιά...Είναι τα αδέρφια της γιαγιάς μου στα Χανιά...

Εμένα η δικιά μου γεννήθηκε στις 3/10 στις 8:35 το πρωί...Εμείς τα κόψαμε τα αλεσμένα αυτό το μήνα ύστερα από εντολή της παιδιάτρου που λέει πως πρέπει να μάθει σιγά σιγά να τρώει και να καταπίνει μη αλεσμένη τροφή...Και από δόντια 2 έχουμε μέχρι στιγμής..

Με το φαγητό έχουμε κι εμείς πρόβλημα καθώς δεν είναι και πολύ φαν...Εγώ της βάζω καρότο, πατάτα, κολοκυθάκι, τραχανά, ζυμαρικά, ντομάτα...Αυτά μέχρι στιγμής, όχι όλα μαζί βέβαια αλλά κάνω συνδυασμούς και θα αρχίσω να της δοκιμάζω και άλλα λαχανικά...


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

Astarti,

τι σύμπτωση...συντοπίτισα δηλαδή!!!! Λες σε λίγο να βγούμε συγγενείς; (Πλάκα κάνω!!! χιχιχι)

Εμείς είμαστε όλοι από τα Χανιά...και ζούμε εκεί.:D

Έχουμε δηλαδή μόλις 10 μέρες διαφορά!!!! Ωραία!!!

Τραχανά δεν του έχω δώσει μπορεί αν το θυμιθώ κάποια στιγμή να του πάρω......

Εγώ τα λαχανικά του τα βάζω σχεδόν όλα μαζί, αλλά με μικρές παραλλαγές για να μην

τα βαριέται και να αλλάζει η γεύση...(σκούπα τα κάνει...δεν αφήνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!)

...εσύ τώρα που της τα δίνεις όχι αλεσμένα, μπορεί να τα φάει; δεν πνίγεται;

Αύριο το μεσημέρι έχουμε παιδίατρο, να δούμε κι εμείς τι θα μας πει!

Φιλάκια (τα λέμε σύντομα)


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Αναρίτα,

να σου ζήσουν όλα σου τα παιδάκια, να τα χαίρεσαι!!! Κι εμείς αύριο έχουμε παιδίατρο...έχουμε μόνο δυο δόντια, δεν νομίζω να μας τα κόψει από τώρα!!! Τώρα στις διακοπές θα πάρω κι εγώ το multi αλλά θα πάρω και μία κατσαρολίτσα μήπως του μαγειρεύω στο δωμάτιο, αλλά αν του βάζω κρέας μέσα θα πρέπει να το ψήνω 2 ώρες και ....θα ρωτήσω την παιδίατρο μήπως για μια εβδομάδα του δίνω μόνο λαχανικά που βράζονται γρήγορα...


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ksdesign καλως ήρθες!

Εμένα η μικρή μου γεννήθηκε 15 οκτώβρη,έχουμε 2 δοντάκια και ακόμη αλέθουμε φαγάκι!

Αυτό που με προβληματίζει στις διακοπές είναι τι θα κάνουμε που η μικρή μας κοιμάται από τις 20:30 με 21:00 και αποκλειστικά στην κούνια της (ή στο παρκοκρέβατο, σπάνιο έχει κοιμηθεί 4-5 φορές) σε κρεβατάκι δηλ όχι καρότσι, και έχουμε και την ιεοτελεστία μπάνιο, γάλα, νάνι...δεν θέλω να της το χαλάσω τουλάχιστον μέχρι να χρονίσει (και περισσότερο). Καμιά ιδέα τι κάνουμε στο δωμάτιο στο νησί από τόσο νωρίς το βράδυ?


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olive,

το ίδιο θέμα είχα κι εγώ...και δεν ήθελα να του χαλάσω το πρόγραμμα του, ακριβώς όπως κι εσύ...(Τα παιδάκια μας έχουν 2 μέρες διαφορά)..Τελικά αποφάσισα του Αγ. Πνευματος να πάμε ένα διήμερο...με την βόλτα το ευχαριστιόταν τόσο πολύ, και παραλληλα κουραζόταν τόσο πολύ, που μόλις του χαμήλωνα το "σκίαστρο" του καροτσιού, (τον κούναγα και λίγο μεσα στο καρότσι, μπρος πίσω) και όπου κι άν είμασταν έκλεινε τα ματάκια του και κοιμόταν χωρίς κόπο.....κατευθείαν..ετσι μπορούσαμε κι εμείς να πιούμε το καφεδάκι ή το ποτάκι μας μέχρι 11 - 12 το βράδυ. Μετά πηγαίναμε στο ξενοδοχείο τον έβαζα στο παρκοκρέββατο και όλα ήταν μια χαρά μέχρι το πρωι...το μονο που φρόντιζα ήταν να του φοράω ρουχαλάκια απαλά σαν πυτζαμάκια και μετά δεν τον άλλαζα κοιμόταν με αυτά μια χαρά!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι πέρασε κι αυτό καλά, κι εμείς καλύτερα!!!!!!!!!!!! χιχιχι!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

stellitsa από μόνη της το άλλαξε τον χειμώνα κοιμόταν 9.5 με 10 το βράδυ τώρα λόγω ζέστης πέφτει από νωρίς, σήμερα είχαμε και κόσμο που συνήθως τους κάνει χαρές και κοιμήθηκε από τις 20:15! Αλλά φυσικά να φάει δεν το συζητά: σήμερα έχει φάει ένα γάλα το πρωί στις 6, 5 κουταλιές φρουτόκρεμα στις 9...στις 17:00 το απόγευμα 3 κουταλιές κρεατόσουπα (για μεσημεριανό ούτε λόγος!) και για βράδυ της έφτιαξα γάλα και δεν ήπιε ΤΙΠΟΤΑ!

Λέτε να πάθει κάτι από την αφαγία αλλά από την άλλη αν πεινούσε έστω το γάλα δεν θα το έτρωγε????

ksdesign μια χαρά είναι ο μπέμπης σου και με πολύ μαλλί! Το ψιλοδοκιμάσαμε στην βάφτιση αυτό που λες -που ήταν απογευματινή- με αποτέλεσμα μέχρι τις 12 το βράδυ γαρίδα το μάτι, έβλεπε κόσμο και δεν ήθελε να κοιμηθεί!!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olive,

...μην αγχώνεσαι, και μην στενοχωριέσαι, δεν νομίζω να πάθει τίποτα το παιδάκι σου, από μία φορά που δεν έφαγε....ίσως να ζεσταίνεται και να μην έχει όρεξει...κι εμένα χθες έφαγε έτσι λιγότερο, σήμερα όμως τα τσάκισε όλα!!!!!!!!

...και μένα ο δικός μου μετά το 1ο τρίμηνο που κοιμόταν στις 5 το πρωί για κανένα 6ωρο και καθόλου άλλο το υπόλοιπο της ημέρας...μετά το έφτιαξε μόνος του το πρόγραμμά του...το πήγε 1 για καμιά εβδομάδα, μετά 11 και μετά (μέχρι σήμερα - δόξα το θεό-) κοιμάται γύρω στις 8:30 με 9 όπου και να είμαστε...το αργότερο 9:30 αν δεν έχει κοιμηθεί, βάζει ένα πανί στο προσωπάκι του, σκεπαζει τα ματάκια του και κοιμάται μέχρι το πρωί...

...όσο για το μαλλί, γεννήθηκε με..."πλεξίδες"...όλοι είχαν πάθει πλάκα!!!! μετά δεν μας έπεσε τρίχα, που όλοι μας έλεγαν ότι θα πέσουν...και το αποτέλεσμα; τον έχω κουρέψει 2 φορες μέχρι σήμερα!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Astarti,

τι σύμπτωση...συντοπίτισα δηλαδή!!!! Λες σε λίγο να βγούμε συγγενείς; (Πλάκα κάνω!!! χιχιχι)

Εμείς είμαστε όλοι από τα Χανιά...και ζούμε εκεί.:D

Έχουμε δηλαδή μόλις 10 μέρες διαφορά!!!! Ωραία!!!

Τραχανά δεν του έχω δώσει μπορεί αν το θυμιθώ κάποια στιγμή να του πάρω......

Εγώ τα λαχανικά του τα βάζω σχεδόν όλα μαζί, αλλά με μικρές παραλλαγές για να μην

τα βαριέται και να αλλάζει η γεύση...(σκούπα τα κάνει...δεν αφήνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!)

...εσύ τώρα που της τα δίνεις όχι αλεσμένα, μπορεί να τα φάει; δεν πνίγεται;

Αύριο το μεσημέρι έχουμε παιδίατρο, να δούμε κι εμείς τι θα μας πει!

Φιλάκια (τα λέμε σύντομα)

Καλέ το γελάς????Εγώ είχα βάλει στο parents μια αγγελία που χάριζα κάτι κουπόνια και μου έστειλε μια κοπέλα από Ηράκλειο μήνυμα και είχαμε το ίδιο επίθετο...Ε, βγήκαμε σόι με τον άντρα της!!!!Ποτέ δεν ξέρεις....Μέσα στην πόλη μένετε???

Μια χαρά φαίνεται το αγοράκι σου...Κι εμάς με μαλλιά γεννήθηκε και όντως δεν έπεσαν ούτε εμάς και την κούρεψα μία φορά...:-D:-D:-D

Olive μην ανησυχείς και η δικιά μου λιγόφαγη είναι με το φαγητό, γάλα ευτυχώς πίνει αρκετό...Ζέστη, δόντια όλα αυτά τα επηρεάζουν μωρέ...

Εγώ κορίτσια της τα βράζω στον ατμομάγειρα και μετά στο μπλεντερ τα χτυπάω μία δύο φορές ώστε να μην είναι τελείως αλεσμένα αλλά ούτε και ολόκληρα και μια χαρά τα καταπίνει...Γενικά την έχω καταλάβει πως τα αλεσμένα δεν τα θέλει ενώ άμα της δώσω μη αλεσμένο μια χαρά το μασουλάει...:mrgreen::mrgreen:

Εμείς με τον ύπνο ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα, γιατί κοιμάται ψιλοαργά αλλά επίσης κοιμάται και εύκολα όπου να ναι οπότε όλα καλά...Θα πηγαίνουμε μαζί για ποτάκι..:tongue::tongue:


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!!!!!!!!!!!!!

Εμείς σήμερα είμαστε λίγο αρρωστούληδες...τρέχει η μυτούλα μας και βήχουμε...η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο αγχωθεί!!!!!!!!!!!

(ειδικά όταν τον βλέπω τον καημενούλη να βήχει και να πνίγεται..............)

...τον βράδυ "σουτάραμε ελαφρώς" το μπαμπά από τον κρεββάτι και κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα...φοβόμουν να τον αφησω μόνο του...ασε που τώρα έχουμε μάθει και γυρνάμε μπρούμυτα...και μετά σαν κατσαρίδα, δεν μπορεί να γυρίσει από την άλλη πλευρά -ανάσκελα-....και γκρινιάζει ο καημενούλης για βοήθεια!!!!!!!!!!!!!

Επίσης πήγαμε παιδίατρο χθες, για το φαγητό του, μου είπε ακόμα αλεσμένα...δεν την ρώτησα πότε θα τους δώσουμε ψάρι και αυγό...εσας σας έχει πει πότε; Μας μέτρησε βάρος και ύψος και όλα είναι μια χαρούλα, είναι 9130kg βάρος και 75cm ύψος.

Astarti,

μένουμε 4χλμ από το κέντρο των Χανίων...Μουρνιές λέγεται η περιοχή μας...εσένα η γιαγιά σου απο που έχει σόι...:-D:grin::-D?


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα............. πως είστε;

ksdesign καλώς ήρθες και περαστίκα στο μωράκι σου που είναι και γλύκας.

Τένια και μένα πολύ μ' αρέσει η ιδέα για το πάρτυ και λέω να το δανειστώ και μαζί με της προσκλήσης να κάνουμε και καρτελάκια που θα λένε:

Σας περιμένω στο πάρτυ μου που θα γίνει...................

Όσο για το φαγήτο και εγώ τα δίνω ακόμα αλεσμένα δεν του έχω δώσει ουτε μπισκοτάκι ακόμα φοβάμα πάρα πολύ, ksdesign για ψάρι και αυγό μετά τον χρόνο.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σας! Εχω καποιες μερες να μπω αλλα περασα μια φρικη με το κετερινγκ της βαφτισης και ετρεχα. Ενω που λετε τα ειχαμε μιλησει απο τον Μαρτιο , ειχαμε κανονισει μενου, χρηματα, κτλ. μου ανακοινωνει ο κυριος οτι τελικα δεν μπορει να το διοργανωσει λογω φορτου εργασιας!!!!! Επεσα ξερη! Μετα απο εναν μαραθωνιο τηλεφωνηματων και ψαξιματος, τελικα συνενοηθηκα ευτυχως με ενα αλλο το οποιο χθες μας καλεσε σε εναν γαμο και δοκιμασαμε κιολας. Καθε εμποδιο για καλο μιας και τελικα αυτο ηταν μια χαρα και πανω κατω στα ιδια λεφτα. Αυτα!

Κατερινακι πηρες τελικα κατι απο την κηποτεχνικη? Χθες ειχαμε σταματησει με το αμαξι για να παρουμε λεφτα απο την τραπεζα και ειδα πρωτα την Ελλη , η οποια εχει μεγαλωσει παααααρα πολυ. Ksdesign καλωσηρθες και να σου ζησει ο κουκλος! Ειναι ωραιο που γινομαστε περισσοτερες! Φιλια!!


fS4Kp3.png

ttiMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!

Τις τελευταιες ημέρες ενώ μπαίνω και σας διαβάζω, δεν τα έχω καταφέρει να σας γράψω. Νέα πολλά.

Εμείς πήγαμε παιδίατρο, η Μελίνα είναι 9500 κιλά, 74 ύψος. Μας είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε να τρώμε απο όλα εκτός από αυγό, ψάρι, σοκολάτα και ξηρούς καρπούς....και θα κάνουμε και μπάνιο στην θάλασσα....το τι χαρά πήραμε, δεν σας λέω. Την παρασκευή πετάξαμε για Καλαμάτα και όλα πήγαν μια χαρά, η Μελίνα ασχολιόταν με την πιπίλα της, την οποία της είχα βάλει για την απογείωση και προσγείωση και με ένα περιοδικό...πολύ πλάκα. Γελάγε σε όλο τον κόσμο. Κατα τα άλλα καλά.

Ksdesign καλώς μας ήρθες και να χαίρεσαι το μπουμπουκάκι σου!!! Περαστικά σας, κι εμείς είχαμε περάσει κάτι παρόμοιο, αλλα περνάει γρήγορα. Μωρε ιδρωνουνε με την ζεστη και μπορει να αρπαξουν κρυωματακι χωρις να το καταλαβεις

Αχ Νικ μου....τι άγχος βρε παιδί μου. Απαράδεκτοι πάντως, να το έχεις κλείσει από τον Μάρτιο και τελικά να σου λένε δεν μπορούμε λόγω φόρτου εργασίας; Όπως είπες κι εσυ κάθε εμπόδιο για καλό. Αν δεν είχες βρει θα σου πρότεινα ένα, το οποίο είχαμε στον γάμο μας και σκεφτόμασταν αρχικά και για την βάφτιση της Μελίνας μας. Με το καλό.

Νατασούλα κι εμείς ακόμα αλεσμένα, αλλά δοκιμάζουμε φρουτάκια μικρα μικρούτσικα κομματακια και τα μασαει....Και απο εχθες τα αλεθω 2'3 φορες για να μην γινονται αλοιφη για να συνιθιζει σιγα σιγα πιο στερεη τροφη και τα παει μια χαρα. Σημερα της εδωσα και ψιχα αντιδερο, που πηγαμε 3η φορα για να την κοινωνησουμε:).

Olive μου μην στενοχωριεσαι, να εισαι σιγουρη οτι αν πειναγε θα ετρωγε, μπορει να το επιραξε η ζεστη ή τα δοντακια.

Τα παρτυ θα ειναι τελειααααααααααααα....χαχαχαχ

Πολλά φιλιά σε όλες σας και στα μωράκια σας:-D


an1cF1X-O6k1210MDAwODM1ZHw0NDU0NTRkYXxIIGtvdW1waXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif

Make your dreams come true!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...