Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Nik εδώ εισαι? Α ουτε και εμεις θα πάμε. Εχουμε κάτι χρόνια να κάνουμε διακοπές. Να δροσίσει λίγο και να πάμε κουνιες! Με τον μπεμπη μαζι εννοειται και την κούκλα τη γαλανομάτα σου!

Εγώ γι αυτο εκανα παιδι στο καπάκι.

Δεν ειχα τελειωσει απο ολα αυτα και τα ξανάρχισα. Κουραστικα βέβαια αλλα δεν περασε καιρός ενδιάμεσα. Τωρα ειναι σαν διδυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σου Στελλα μου! Εισαι καλα? Εμεις το παλευουμε.Ο μικρος εχει κολικους και ειναι λιγο γκρινιαρακος. Εγω στο μεταξυ ειμαι ψιλοασχετη γιατι η Εβελινα 2-3 φορες ειχε συμπτωματα και μετα τιποτα. Ποσο κρατανε ,ξερεις?


fS4Kp3.png

ttiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Στελλα. Ναι ,θηλαζω αλλα τελικα δεν νομιζω πως εχει σχεση. Ελπιζω να μην κρατησουν πολυ, ο παιδιατρος μου εδωσε ενα χαμομηλι απο το φαρμακειο και ηπια 3-4 φορες.


fS4Kp3.png

ttiMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νικ καλημέρα. Υπαρχουν και ειδικες θηλές για τους κολικους και ειδικες ασκησουλες που κανεις στο μωρό. Ψαξε στο youtube εχει πάρα πολλές. Ειναι για να βγαίνει ο αερας απο την κοιλίτσα τους και να μην πονάνε...

Επισης κρατα τον και μπρουμυτα στο χέρι σου. Ανακουφίζεται.

Αυτα ξέρω μονο......

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοχι Στέλλα μου δεν είμαστε όλες διακοπές! Και ούτε θα πάμε επίσης! Θα μείνουμε εδώ μιας και ο μπεμπης είναι πολυ μικρός για μετακινήσεις αφ΄ενος αφ΄ εταίρου δεν υπάρχει ρευστοτις! Εδώ και 20 μέρες ζούμε τους ροκ ρυθμους της τετραμελους πλέον οικογένειας και μέχρι στιγμής επιβιώσουμε όλοι! Ρε κορίτσια δεν έχει περάσει και τόσος καιρός, αλλα αυτο το πακέτο ξενυχτι-θηλασμου-δέσμευση μου φαίνεται πολυ βαρύ αυτή τη φορά. Βέβαια , οπως λεει και η Σέβη, νομίζω και εγω πως το μητρικό γάλα είναι ο,τι καλύτερο για τα μωρακια, αλλα άλλο να είναι το πρώτο σου και άλλο να έχεις το ένα στο στήθος και το άλλο να ζητάει ταυτόχρονα ίσο μερίδιο προσοχής. Τέλος πάντων όσο αντέξουμε. Στέλλα γιατι θα σε απολυσουν? έχει να κάνει με την άδεια που πήρες? δεν θέλω να γίνω αδιάκριτη,αν θες άπαντας, η ξαδερφη μου όμως που δουλεύει στον ίδιο όμιλο με σένα και που γέννα Νοέμβρη μου έλεγε αυτο, πως όταν πάρεις άδεια λοχειας μεγάλη μετα σε διώχνουν. Οπως και να έχει λυπάμαι, ελπίζω να βρείτε κάτι άλλο σύντομα. Τα μικρά σου τι κάνουν? θα παει ο Βασιλακης παιδικό σταθμό? κοριτσακια να περάσετε όμορφα όπου και αν είστε. Σας φιλω!

Στέλλα, δεν μπορούν να σε απολύσουν 18 μήνες μετά τον τοκετό! νομίζω πως τόσο είναι. αν θες να το ψάξω.

Νικ μήπως να δοκίμαζες ένα ριγκ σλιγκ για να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα κ για τη μεγάλη σου; η Εβελίνα θα πάει σχολείο; εμάς ο παιδίατρος μας είπε να μην την στείλουμε, αλλά αποφασίσαμε να την στείλουμε κ όσο αντέξει. έχω κ τις γιαγιάδες σε εφεδρεία!

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα.

Τι κάνετε?

σήμερα πρώτη μέρα δουλειάς μετά από 7 μέρες άδειας (σπίτι μείναμε) κ μου κακοφαίνεται!

Ο μικρος εχει κολικους και ειναι λιγο γκρινιαρακος. Εγω στο μεταξυ ειμαι ψιλοασχετη γιατι η Εβελινα 2-3 φορες ειχε συμπτωματα και μετα τιποτα. Ποσο κρατανε ,ξερεις?

θέλει καλό ρέψιμο, υπομονή,να τον κρατάς όρθιο 20 λεπτά τουλάχιστον μετά το κάθε γεύμα!

κολικός μπορεί να είναι κ από δυσκολία να ρευτεί!

κολικός μπορεί να προήλθε κ από κάτι που έφαγες κ που δεν ανέχτηκε το εντεράκι του-στομαχάκι του. π.χ. κάτι πράσινο, όσπριο, κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο.

τί χαμομήλι πήρες;

οι ασκησούλες όπως είπε η Στέλλα βοηθούν! μαζεύεις τα ποδαράκια του στην κοιλίτσα του κ τα κινείς κυκλικά ή μετις παλάμες σου!

εγώ της έδινα κ ινφακόλικ-διμεθικόνη πριν από θηλασμό 3-4 φορές το 24ωρο!

οι κολικοί κρατούν από 2-4 μήνες.

Γεια σου Στελλα. Ναι ,θηλαζω αλλα τελικα δεν νομιζω πως εχει σχεση. Ελπιζω να μην κρατησουν πολυ, ο παιδιατρος μου εδωσε ενα χαμομηλι απο το φαρμακειο και ηπια 3-4 φορες.

υπάρχει ένα ρόφημα με γλυκάνισο κ άλλα βότανα...αλλά δεν το χρησιμοποίησα κ έτσι δεν έχω προσωπική άποψη.

μήπως ζεσταίνεται;

ο ρυθμικός θόρυβος τα ηρεμεί! π.χ. πιστολάκι ή απορροφητήρας ή ηλεκτρική σκούπα.

στον πόνο η καλύτερη παρηγοριά είναι το στήθος της μαμάς! η αγκαλιά της κ το στήθος της!!!

τί μου θύμησες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στελλα. Ναι ,θηλαζω αλλα τελικα δεν νομιζω πως εχει σχεση. Ελπιζω να μην κρατησουν πολυ, ο παιδιατρος μου εδωσε ενα χαμομηλι απο το φαρμακειο και ηπια 3-4 φορες.

κοριτσαρα μου,να σιυ ζησει δεν θυμαμαι να σου εχω ευχηθει και σου ζητω συγνωμη!!!!

και εμενα ο γιος μου ειχε κολικους και του εδινα χαμομηλι αλλα οχι φαρμακειου!!!!!!!!!!!!!!!!!!το δικο μας το λιπτον......ποτε χαμομηλι φαρμακειου στο παιδι.....εχει πολυ ζαχαρι....το δικομας παλι οχι!!!!!αν δεν το επινε του το εβαζα μεσα στο γαλα του....(και εγω θηλαζα και το εβγαζα ομως)

καλη υπομονη!!!!φιλισε μου τα πατουσακια του......


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες μου γεια σας! Σας ευχαριστώ και για τις ευχές και για τις συμβουλές. Χριστινιω τι κάνει η λεβεντογενα Κρήτη? πολυ μας έχει στοιχίσει που δεν θα πάμε φέτος, τα τελευταία 7 χρόνια κάνουμε σταθερά διακοπές στο Ρέθυμνο, αλλα φέτος είπαμε με τόσο μωρό να μην το ρισκαρουμε. Κλάψ.. Χαμομηλι δίνω του φαρμακείου αλλα όχι πολυ 50 μιλ τη μερα. Το ξέρω πως έχει ζάχαρη αλλα ο παιδιατρος κάτι ανέφερε για κίνδυνο αλλεργίας στο απλό, τέλος πάντων εύχομαι να μην κρατήσει πολυ. Τις ασκήσεις τις κάνουμε, σλινγκ έχουμε και η αλήθεια είναι Σεβουλα ότι στο αμην βολεύει,απλά αυτός ο πονηρός συνηθίζει και μετα ακόμη κι όταν είναι καλα θέλει αγκαλιτσες! Τις σταγόνες τις ξέρω απλά ο δικός μου γιατρος τις δίνει σε πολυ έντονο πόνο και συνεχή, και νομίζω πως ο μπεμπης δεν υποφέρει σε τέτοιο βαθμό. Φιλια σε ολες σας και στα μικρά σας!


fS4Kp3.png

ttiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νικακι και εγω αν και υποφεραμε σταγονες δεν εδωσα.....απλα οταν ειχε αερια του ανοιγα τον ποπουδακο να κανει κακα και να μην ζοριζεται.....αυτο μου βγηκε σε καλο μιας και συνηθισε και εκανε κακα στην λεκανη απο 7 μηνων.....χιχιχιχιχι!!!!!υπομονη......


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

τελικά η κάθε μαμά κάνει αυτό που θεωρεί σωστό.

άλλη μαμά θεωρεί κακή τη ζάχαρη, άλλη τη διμεθικόνη. σημασία έχει να είναι καλά τα παιδάκια μας κ εμείς μαζί τους.

υπάρχει κ μια λοσιόν βελέντα που την χρησιμοποιείς για μασαζάκι ανακουφιστικό!

πάντως στο θηλασμό δεν πρέπει να δίνουμε τίποτα άλλο, μόνο μητρικό κ ιδίως τίποτα ανταγωνιστικό.

οι παιδίατροι, αν δεν είναι πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού, έχουν τύφλα από θηλασμό κ λένε ό,τι να 'ναι!

φιλάκια κ του χρόνου κ οι τέσσερις διακοπές!

Χριστίνα, εμείς επειδή την έπλενα σε κάθε αλλαγή πάνας, μέχρι που φορέσαμε βρακί, μου φαίνεται παιχνιδάκι τώρα που πλενόμαστε στο μπάνιο στα κακά!!!!! σχεδόν ντουζ τώρα το καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια τι κανετε? ποσο καιρο εχω να σας γραψω?τα παιδακια σας?νικολ μου να σου ζησει και απο εδω ! αχ αυτοι οι κολικοι και εμεις με το ινφακολικ την βγαλαμε καθαρη και ασκησουλες. Ελπιζω να ειστε ολοι καλα εμεις ειμαστε μια χαρα ξεκινησαν και παιδικο η μαρ ειναι ενθουσιασμενη ο κων ξινιζει λιγο αλλα θα μαθει.Μεταξυ τους τα πανε παρα πολυ καλα χωρις να σημενει οτι δεν εχουμε και ξυλο σχεδον καθημερινα αλλα κατα αλλα ειναι πολυ αγαπημενοι.


an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwwMDA4OTk2ZHx0byBtb3JvIG1vdSBlaW5haSA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...