Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

καμία συμβουλή φίλη μου, γιατί κ η σύσα το ίδιο βιολί έχει! μαμούλα μου αγκαλίτα θέλω! να παίσουνε;=να παίξουμε;

όποτε μπορώ αναβάλλω τις δουλειές για να παίξω μαζί της, όποτε μπορώ κάνω δουλειές μαζί της κ αυτό είναι κάτι που την διασκεδάζει. π.χ. της αρέσει να βάζει τα άπλυτα τα δικά της στο καλάθι της, τα δικά μας στο δικό μας καλάθι, να μου δίνει το στραγγιστήρι, κούπες, μπολ, κουτάλια, να κλείνει ντουλάπια, να μου φέρνει καλαμάκια (που ρουφάμε...χοχοχοχο), της αρέσει να της δίνω πανάκι να καθαρίζει τάχα τις σκόνες! σκέφτομαι κάποια στιγμή να της πάρω ένα ψεκαστήρι κ μέσα να βάλω ή νερό σκέτο ή μέσαστο νερό ελάχιστο ξύδι, γιατί συνέχεια θέλει το δικό μου που έχει μέσα στο νερό μαλλακτικό!

όταν βάζω σκούπα εννοείται είναι από δίπλα! όταν σιδερώνω, επίσης. στο σιδέρωμα όμως της δίνω το ελεύθερο να παίζει στο δωμάτιο με αντικείμενα που δεν είναι παιχνίδια. αναγκαστικά σιδερώνοντας έχω κ μάτια στον .ώλο μου, γιατί το ψαλίδι το κρύβω, το συρραπτικό, τα γυλίά ηλίου ή μυωπίας τα 2α του μπαμπά, κλπ. οπότε τελειώνοντας το σιδέρωμα, τακτοποιώ τ αρούχα κ σαφώς ξετρυπώνω από κρυψώνες τα επικίνδυνα...

χθες για παράδειγμα την άφησα στην πολυθρόνα του γραφείου να ζωγραφίζει το ημερολόγιο! σε λίγο το βαρέθηκε κ έπαιζε με τα στυλό, τις πένες, τα μολύβια!!!! πέταξε τα μισα κάτω...μετακίνησε στο σαλόνι φλασάκια, κλειδιά, κομπολόι, μολυβοθήκη...

για να πάω στο μπάνιο μόνη μου...από δύσκολο έως ακατόρθωτο πολλές φορές.

δεν βαριέσαι!

να έχεις υπομονή κ φαντασία, αλλά κ τα μάτια σου 14!!!!!

υ.γ. μέχρι κ με τα ρολά υγείας παίξαμε. τα ζωγγραφίσαμε με φατσούλες! τους βάλαμε κ μαλλιά από χαρτοπετσέτα, σε άλλο ρολό βάλαμε αλουμινόχαρτο για μαλλιά, κ τα στερεώσαμε με συνδετήρες!

μη φανταστείς ότι τα κράτησε για πολύ!

άλλες φορές καθόμαστε στο χαλί κα απλώς φανταζόμαστε ότι είμαστε σε καράβι κ δίπλα μας οι παντόφλες μας είναι κακαρίας, τάλαινα, παπάκια!!!! κ τραβάμε κ κουπί κ λέμε τραγουδάκια....

άλλες βλέπουμε ντι βι ντι "τσάρλι κ λόλα", τίμπελε=τίνκερμπελ, μίκυ, την μπάρμπυ την ξεπεράσαμε. τελευταία χαρά είναι τα στρουμφάκια κ ιδιαίτερα ο τετέρης=ξεφτέρης κ η τουφίνα=στρουμφίτα!!!!!

της αρέσει κ ο λαζόπουλος-μαμά ατός έχει πάκα, γηλάει μωρέ!!!!αμάαααααν, γηλάει!!

δεν είναι βλαχάκι, το διευκρινίζω!!!!!!!βλάχος είναι ο νονός!

μάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

χαχαχα! Σε διάβασα και το απόλαυσα fefi μου!!

Εμείς τον καρχαρία τον λέμε Ζαχαρία (τον μπερδεύει με έναν συμμαθητή της).

Από όλα αυτά που περιγράφεις, τα περισσότερα ισχύουν και σε μας. Απλά θα ήθελα κάποιες φορές να παίρνει ένα παιχνιδάκι και να κάθεται στο χαλάκι της να παίξει για τουλάχιστον μισή ωρίτσα, να μπορέσω να κάνω καμιά δουλειά ήρεμα και ολοκληρωμένα. Αλλά έτσι όπως τα περιέγραψες είναι τόσο γλυκό το να έχεις χρόνο για το παιδί σου, που κάποτε θα πεθυμούμε αυτές τις στιγμές. Οπόταν ας τις απολαύσουμε και άσε τις δουλειές να περιμένουν.

Φιλιά!!!!!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

υγεία να έχουμε κ θα την βρούμε ψάχνοντας...τη χρυσή τομή, γιατί δεν είμαστε μόνο εργαζόμενες, μανάδες, νοικοκυρές, κόρες, νύφες, αδερφές ....είμαστε κ σύζυγοι. εγώ εκεί μάλλον παίρνω κακό βαθμό!!!!αλλά το έχω στο νου μου να το δουλέψω προσεχώς!!!!!!!

σκέφτομαι να αφήσω την σύσα κάποιο βράδυ δοκιμαστικά σε κάποια γιαγιά. προτιμότερο στη μάνα μου που της έχει κ τεράστια αδυναμία! μπας κ βγούμε με τον φέφο βράδυ για φαγητό κ ποτό!!!!!όνειρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.........μια απο τα ιδια και εμεις ομως εμενα παιζεικαι μονος του περνει το ψαλιδι και κοβει και εχει και κολα και κολλαει απλα ερχεται να μου τα δειξει.....αμα βαρεθει ερχεται και θελει να παιξουμε μαζι....μαγειρευουμε μαζι και βαζει αλατι και πιπερι αυτος και καλα......γαλα μπιμπερο εννοειτε.....ολα τα αλλα πολυ και ρο τωρα καλαμακι.....αν και προσπαθησα να κοψω το μπιμπερο αλλα δεν επινε πολυ γαλα....συν οτι εννοειτε οτι 5 και 6 το πρωι δεν παλευεται η κουπα.....ουτε για αστειο......ολα θα γινουν ......


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα φίλες μου! Πώς είστε, πώς ήταν το σ/κ σας;

fefi μου μην το φοβάσαι, δώσε της ένα μικρό ψαλίδι να δοκιμάσει, στην αρχή εννοείται να είσαι κοντά να την προσέχεις μέχρι να μάθει και μετά... δεν θα τη φτάνεις!! Ψαλίδι και κόλλα και η Αννούλα και ναι, είναι κάτι που μπορεί να την κρατήσει απασχολημένη για κανένα τεταρτάκι σίγουρα! Και όπως λέει και η christinapgr, θα μάθει να προσέχει όπως δεν το φαντάζεσαι! Θα εκπλαγείς!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;

Ήρθε η άνοιξη και δεν μένουμε καθόλου σπίτι μας, όλο βολτούλες είμαστε!!!!

Προοδεύσαμε και στο κολυμβητήριο και μπαίνουν μόνα τους τώρα τα μικρούλια χωρίς τη μαμά μόνο με το δάσκαλο!!!!!

Τα δικά σας νέα;


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο για το κολυμβητήριο όλιβ.

χριστίνα κ νικ αργότερα το ψαλίδι, γιατί είμαι χέζος!!!!!

σήμερα πήρα άδεια λόγω τρομερού πονόλαιμου. θα πάω παθολόγο σε λίγο κ αργότερα ίσως οδοντίατρο.

μάκια σε όλες!

καλημέρες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

τελικά έχω ρινοφαρυγγίτιδα. ο φέφος με ίωση, όπως κ η κοράκλα μου.

είναι 96-97 στο ύψος κ 14.770 στο βάρος.

χάρηκε πολύ με τα κάλαντα!

αλλά μιλάμε για ΤΟ κλάμα για το ξεμύξιασμα!

της δίνω σιροπάκι ξοζάλ για μπούκωμα. δηλαδή, πήγε 2 μέρες παιδικό κ τις υπόλοιπες αναρρώνει!!!!!

τέεεεεελειααααααα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! καλημέρα!!

τελικά έχω ρινοφαρυγγίτιδα. ο φέφος με ίωση, όπως κ η κοράκλα μου.

Περαστικά σε όλους σας. Εύχομαι να αναρρώσετε σύντομα για να χαρείτε το Πάσχα χωρίς ιώσεις και ταλαιπωρία!!!

είναι 96-97 στο ύψος κ 14.770 στο βάρος. φτου φτου! Ψηλή και δυνατή! Να τη χαίρεστε, πάντα με υγεία!

χάρηκε πολύ με τα κάλαντα! ποια κάλαντα; δεν κατάλαβα...

αλλά μιλάμε για ΤΟ κλάμα για το ξεμύξιασμα! και η Αννούλα είχε κάμποση μυξούλα αυτές τις 2-3 μέρες... Ευτυχώς κάπως ηρέμησε από χθες το απόγευμα.

της δίνω σιροπάκι ξοζάλ για μπούκωμα. δηλαδή, πήγε 2 μέρες παιδικό κ τις υπόλοιπες αναρρώνει!!!!!

τέεεεεελειααααααα! κατάλαβα... Και η δική μας ταλαιπωρήθηκε πολύ φέτος από τις ιώσεις λόγω σχολείου. Τι να κάνουμε όμως;

fefi μου, όταν κάνει λίγο καιρό η κοράκλα σας στο σπίτι, μετά που την ξαναρχίζετε παιδικό μένει με ευκολία; Δεν κλαίει όταν την αφήνετε; Νομίζω ότι η δική μου δεν θα με άφηνε εύκολα να φύγω...

Πολλά φιλιά σε όλες τις μανούλες και τα παιδάκια!!!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

fefi μου, όταν κάνει λίγο καιρό η κοράκλα σας στο σπίτι, μετά που την ξαναρχίζετε παιδικό μένει με ευκολία; Δεν κλαίει όταν την αφήνετε; Νομίζω ότι η δική μου δεν θα με άφηνε εύκολα να φύγω...

Πολλά φιλιά σε όλες τις μανούλες και τα παιδάκια!!!

Όχι δεν κλαίει! βέβαια κοιμάται-ξυπνάει με την τσάντα της, μιλάει για τη δασκάλα της, τα παιδιά, αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. να την στείλω παιδικό, όταν έχω γιαγιάδες πρόθυμες να την προσέξουν μέχρι να γίνει εντελώς καλά; γιατί;

στον παιδικό αν μένει με ευκολία; εννοείται! αφού τρελαίνεται για παιδάκια! τα πρώτα 5 sec στέκεται δίπλα μου κ μετά με χαιρετάει ή κ δεν με χαιρετάει καθόλου!!!! αν βρει άμεση απασχόληση!:rolleyes:

κάλαντα του Λαζάρου-Βαϊων "ήρθε ο Λάζαρος ήρθαν τα Βάγια, ήρθε η Κυριακή που τρων τα ψάρια, σήκω Λάζαρε κ μην κοιμάσαι, ήρθε η μάνα σου από την πόλη, σου φερε χαρτί κ κομπολόι, ..."

σε πολλές παραλλαγές!!!!!!:)

ευχαριστώ για τα περαστικά!

μάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ θα έλεγα ότι ειναι καλύτερα να την κρατήσετε ακόμη λίγο σπίτι, αφού υπάρχει τρόπος, μέχρι να φτιάξει ο καιρός για τα καλά και να συνέλθουν όλα τα παιδάκια από τις ιώσεις.

Αυτά τα κάλαντα πρώτη φορά τα ακούω, δεν τα ξέρουμε εδώ στην Κύπρο, ή τουλάχιστον δεν τα έχω ακούσει εγώ.

Πολλά φιλιά, εύχομαι να είστε όλοι καλύτερα!


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εγώ μάλλον έχω μια μικρή βελτίωση. με τόσα φάρμακα έχω αηδιάσει.

η μικρή συνεχίζει βήχα πρωινές ώρες, αλλά με λιγότερες μύξες.

κατά τα άλλα βρέχει, υγρασία κ πεσμένη διάθεση λόγω κούρασης κυρίως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...