Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΕΕΕΕΕΕΣ!!!!

Νομίζατε ότι χάθηκα, ε;;; Όχι, όχι!!! Γέννησε τη Δευτέρα το βράδυ η αδελφή μου! Την έπιασαν οι πόνοι το μεσημέρι της Δευτέρας και μέχρι το βράδυ γέννησε. Όλα καλά, έκανε επισκληρίδειο (απορούσε πώς εγώ δεν έκανα, γιατί αυτή με διαστολή 5 τα είχε δει όλα, μου είπε) και ο ανιψιός 54 εκ. και 3950 γρ. Ολόκληρος παίδαρος! Ίδιος ο μπαμπάς του είναι, τουλάχιστον τώρα.

Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη ήταν στο μαιευτήριο, και επειδή είχα υποσχεθεί στη μαμά μου ότι θα είναι ελεύθερη να πάει να κάτσει εκεί όσο θέλει (και τη νύχτα), καθώς όταν γεννήθηκε ο δικός μου δεν είχε πλησιάσει καθόλου και της είχε μείνει καημός (είχε γρίπη), πήρα άδεια και έμεινα σπίτι για να κρατάω και τον γιο μου, αλλά και τη γιαγιά μου που έχει άνοια και είναι ένα δεύτερο μωρό. Είχα λοιπόν 2 άτομα για περιποίηση full time, μαγείρευα για 12 άτομα (2 ταψιά φαγητό κάθε μέρα), καθώς είχαν έρθει και οι γονείς του γαμπρού μου, καθάριζα ταυτόχρονα και το σπίτι, όσο μπορούσα κλπ, γενικώς έτρεχα και δεν έφτανα! Χθες όμως επέστρεψε η αδελφή μου σπίτι και εγώ στη δουλειά!

Εσείς τι κάνετε;;; Μια χαρά σας βλέπω όλες!

Γεωργία, πολύ ωραία τα πελαργόνια, πράγματι. Το μόνο τους κακό είναι ότι βγάζουν πολλά ξερά φύλλα, ενώ τα γεράνια δεν βγάζουν τόσα. Επειδή κάθομαι και καθαρίζω τα ξερά από τα φυτά (όσο προλαβαίνω), αποφεύγω συνήθως λουλούδια που θέλουν συνεχώς "μάδημα".

Ελπίζω πάντως σήμερα να προλάβω κι εγώ να ασχοληθώ και να κάνω ένα πότισμα μετά από τόσες μέρες. Κοντεύουν να ξεραθούν και τα λουλούδια και ο λαχανόκηπός μου. Κορίτσια, έχω φανταστικό λαχανόκηπο! Έχω ένα σωρό μαρούλια, πατζάρια, κρεμμυδάκια φρέσκα, ραπανάκια, καρότα, λάχανα, μπρόκολα και μεγαλώνουν ταχύτατα και τα φυτά αρακά!!! Ο φρέσκος αρακάς την άνοιξη είναι τέλιος όταν τρώγεται ωμός! Τα περισσότερα βέβαια τα καλλιεργώ για το γιο μου!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν ξέρω γιατί άλλα ενώ έγραφα, δεν κρατησε τιποτα και έστειλε την χθεσινοβραδυνή μου απάντηση (;!...)

Τέλος πάντων.... Το αεράκι καλά κρατεί, αλλα ευτυχώς έχουμε ήλιο.

Ολγάκι σε καθε ευκαιρία να μπαίνεις να μας λες τα νεα  σου.

Αυτό το σύμπτωμα πόσον καιρό το έχεις; Καλύτερα να πας σε έναν δερματολόγο. Γιατί να παιδεύεσαι; 

Κι εγώ με το χέρι που το άφησα.... βλακεία μου... Πάντα βάζω μπροστα τη δουλειά και αφήνω τον εαυτό μου.... Και ενώ λέω πως δεν θα το ξανακάνω, πάντα το κάνω. Να τελειωσω το ένα... Να τελειώσω το άλλο... Είμαι και περήφανη. Δεν θελω να νομίζει κανεις οτι λουφάρω.

Έχω ακουσει καλά λόγια για έναν ορθοπεδικό στο ναυτικό νοσοκομείο, αλλά δέχεται μόνο Δευτέρες. Οπότε αυτήν την Δευτέρα τη χάνω. Πάμε για την παραπάνω. Παντως σήμερα νιώθω λίγο καλύτερα... Για να δουμε μες στη μέρα. Ευτυχώς θα φύγουμε και δεν θα κάνω και δουλειες. Άντε κανένα πλύσιμο πιατων για να ξεκουρασω και τη μαμα μου.

Εσεις μωρομανούλες με τα όμορφα μπεμπακια σας και μέλλουσες μανούλες τι κάνετε;

 

32 minutes ago, Rosali said:

ΚΑΛΗΜΕΡΕΕΕΕΕΕΣ!!!!

Νομίζατε ότι χάθηκα, ε;;; Όχι, όχι!!! Γέννησε τη Δευτέρα το βράδυ η αδελφή μου! Την έπιασαν οι πόνοι το μεσημέρι της Δευτέρας και μέχρι το βράδυ γέννησε. Όλα καλά, έκανε επισκληρίδειο (απορούσε πώς εγώ δεν έκανα, γιατί αυτή με διαστολή 5 τα είχε δει όλα, μου είπε) και ο ανιψιός 54 εκ. και 3950 γρ. Ολόκληρος παίδαρος! Ίδιος ο μπαμπάς του είναι, τουλάχιστον τώρα.

Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη ήταν στο μαιευτήριο, και επειδή είχα υποσχεθεί στη μαμά μου ότι θα είναι ελεύθερη να πάει να κάτσει εκεί όσο θέλει (και τη νύχτα), καθώς όταν γεννήθηκε ο δικός μου δεν είχε πλησιάσει καθόλου και της είχε μείνει καημός (είχε γρίπη), πήρα άδεια και έμεινα σπίτι για να κρατάω και τον γιο μου, αλλά και τη γιαγιά μου που έχει άνοια και είναι ένα δεύτερο μωρό. Είχα λοιπόν 2 άτομα για περιποίηση full time, μαγείρευα για 12 άτομα (2 ταψιά φαγητό κάθε μέρα), καθώς είχαν έρθει και οι γονείς του γαμπρού μου, καθάριζα ταυτόχρονα και το σπίτι, όσο μπορούσα κλπ, γενικώς έτρεχα και δεν έφτανα! Χθες όμως επέστρεψε η αδελφή μου σπίτι και εγώ στη δουλειά!

Εσείς τι κάνετε;;; Μια χαρά σας βλέπω όλες!

Γεωργία, πολύ ωραία τα πελαργόνια, πράγματι. Το μόνο τους κακό είναι ότι βγάζουν πολλά ξερά φύλλα, ενώ τα γεράνια δεν βγάζουν τόσα. Επειδή κάθομαι και καθαρίζω τα ξερά από τα φυτά (όσο προλαβαίνω), αποφεύγω συνήθως λουλούδια που θέλουν συνεχώς "μάδημα".

Ελπίζω πάντως σήμερα να προλάβω κι εγώ να ασχοληθώ και να κάνω ένα πότισμα μετά από τόσες μέρες. Κοντεύουν να ξεραθούν και τα λουλούδια και ο λαχανόκηπός μου. Κορίτσια, έχω φανταστικό λαχανόκηπο! Έχω ένα σωρό μαρούλια, πατζάρια, κρεμμυδάκια φρέσκα, ραπανάκια, καρότα, λάχανα, μπρόκολα και μεγαλώνουν ταχύτατα και τα φυτά αρακά!!! Ο φρέσκος αρακάς την άνοιξη είναι τέλιος όταν τρώγεται ωμός! Τα περισσότερα βέβαια τα καλλιεργώ για το γιο μου!

Καλημέρα Rosalακι! Μας έλειψες!

Τι ωραία τα νέα σου! Να σας ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας! Να 'ναι γερό και τυχερό! Μεγάλο μωρό! Μπράβο στην αδερφή σου. Να το χαίρεται :).

Είχες πολύ τρέξιμο όπως είδα. Μια χαρά τα καταφερες όμως και ενώ είσαι και εγκυος! Μπράβο κοπέλα μου.

Για τον λαχανοκηπο τι να πω; Πρεπει να εί αι υπέροχος! Μεγαλη τυχη να μπορει να το κανει κανείς αυτό ενώ μένει στην Αθήνα! Πραγματικά ζηλεύω (με την καλή εννοια φυσικα!). Ζεις ήδη το ονειρό μου.

Αυτό που λες για το πελαργονι δεν το ηξερα! Ειδες τι κανει η εμπειρια;! Όπου και να διαβασα γι' αυτο πριν το αγορασω, πουθενα δεν το ανεφερε. Κι εγω νόμιζα πως δεν το ποτιζω σωστα και ξερεαίνονται τα φυλλα. Με καθησυχασες. Χαλαλι του ομως. Τα βρισκω τοσο ομορφα που δεν με πειραζει να ασχολει☺ηθω ασχοληθώ και λιγο παραπανω. (Τι γινεται παλι με τον editor;;;! !! Έλεος!).

 

 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και σωστά να τα ποτίζεις, πάλι ξερά βγάζουν. Από τη φύση τους. Αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς όμως, είναι ωραία. Μετά με τα παιδάκια θα δεις τι θα κάνεις.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

τι κάνετε;;πως είστε;;;

Κάρπε μου δεν έχω μάθει στην ζωή μου να πιέζω κανέναν για βοήθεια πόσο μάλλον τον αντρούλη μου.Ο ίδιος απο μόνος του θέλει να το κάνει,και αλλαγή κ μπανάκι κτλ.Το συστηματάκι της πάνας το σκέφτηκα για ευκολία δική του κ δική μου,απλά ήθελα να δώ μήπως το είχε χρησιμοποιήσει κάποιο κορίτσι μας... Κ όπως ξαναείπα δεν είναι η μυρωδιά το θέμα μου ούτε και εκείνου φυσικά.Πλενόμενες δεν θα έπαιρνα εγώ γιατί πλέον βαρέθηκα πλυντήρια/σιδερώματα.

Ευάκι μου φτάνει η β;;; τέλεια!!!!!! Όλα θα πάνε καλά διώξε τις σκέψεις ....

Τζώρτζια την άλλη δευτέρα γιατρό!!!!! Το κλείσαμε το ραντέβου κ το αποφασίσαμε !!!

Ολγάκι σε ευχαριστώ!!!! 

Μήπως έχετε κανένα μαμουνάκι σπίτι κ σας τσιμπάει;;;Δεν κάνεις καμία αποστείρωση κ ψέκασμα μπας κ τρύπωσε τίποτα;;;Δεν θυμάσαι κ η Άντζι είχε θέμα με το Σοφάκι...ψάξε το!!!

Ρόζαλι να σας ζήσει ο μικρός!!!Γερό κ τυχερό!!!!

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε πολύ, Νατάσα, για τις ευχές! Τώρα είσαι η επόμενη που περιμένουμε!!! Άντε με το καλό και με έναν πόνο!

Γεωργία μου, θα σου πω τι ισχύει με τα λιπάσματα: Τους χειμερινούς μήνες, δηλαδή από Νοέμβριο μέχρι τέλη Μαρτίου περίπου, βάζουμε κοκκώδη λιπάσματα (τα μπιλάκια). Όσον αφορά στη συχνότητα, εγώ κοιτάζω να βάζω περίπου όποτε βλέπω ότι έχουν διαλυθεί τα μπιλάκια από την επιφάνεια της γλάστρας, συνήθως πιο αραιά από 15 μέρες. Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια για φυτά που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ κάποια οπωροφόρα δέντρα, αμπέλια κλπ). Τους υπόλοιπους, θερινούς μήνες, βάζουμε υγρά λιπάσματα. Απαγορεύονται τα κοκκώδη γιατί λόγω των υψηλών θερμοκρασιών υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάψουν το φυτό. Η συχνότητα αναφέρεται στη συσκευασία συνήθως, οπότε καλό είναι να ακολουθείς αυτήν. Όσον αφορά στον τύπο λιπάσματος (αναλογίες αζώτου, φωσφόρου, καλίου κλπ), εξαρτάται από το κάθε φυτό, αλλά επειδή το πελαργόνι γενικά δεν είναι "παράξενο" και απαιτητικό φυτό, πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει και το λίπασμα που έχεις. Καλό θα του κάνει, κακό όχι. Αν όμως το μεταφύτευσες πρόσφατα σε νέα γλάστρα με νέο χώμα, άσε να περάσουν πρώτα 15 μέρες και μετά ρίξε λίπασμα.

Είναι πολύ γοητευτικός ο κόσμος της κηπουρικής! Τον λατρεύω και τρελαίνομαι να μαθαίνω διαρκώς νέα πράγματα! Θα δεις ότι κι εσένα θα σε γοητεύσει πολύ!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rosali είπε:

Ευχαριστούμε πολύ, Νατάσα, για τις ευχές! Τώρα είσαι η επόμενη που περιμένουμε!!! Άντε με το καλό και με έναν πόνο!

Γεωργία μου, θα σου πω τι ισχύει με τα λιπάσματα: Τους χειμερινούς μήνες, δηλαδή από Νοέμβριο μέχρι τέλη Μαρτίου περίπου, βάζουμε κοκκώδη λιπάσματα (τα μπιλάκια). Όσον αφορά στη συχνότητα, εγώ κοιτάζω να βάζω περίπου όποτε βλέπω ότι έχουν διαλυθεί τα μπιλάκια από την επιφάνεια της γλάστρας, συνήθως πιο αραιά από 15 μέρες. Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια για φυτά που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ κάποια οπωροφόρα δέντρα, αμπέλια κλπ). Τους υπόλοιπους, θερινούς μήνες, βάζουμε υγρά λιπάσματα. Απαγορεύονται τα κοκκώδη γιατί λόγω των υψηλών θερμοκρασιών υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάψουν το φυτό. Η συχνότητα αναφέρεται στη συσκευασία συνήθως, οπότε καλό είναι να ακολουθείς αυτήν. Όσον αφορά στον τύπο λιπάσματος (αναλογίες αζώτου, φωσφόρου, καλίου κλπ), εξαρτάται από το κάθε φυτό, αλλά επειδή το πελαργόνι γενικά δεν είναι "παράξενο" και απαιτητικό φυτό, πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει και το λίπασμα που έχεις. Καλό θα του κάνει, κακό όχι. Αν όμως το μεταφύτευσες πρόσφατα σε νέα γλάστρα με νέο χώμα, άσε να περάσουν πρώτα 15 μέρες και μετά ρίξε λίπασμα.

Είναι πολύ γοητευτικός ο κόσμος της κηπουρικής! Τον λατρεύω και τρελαίνομαι να μαθαίνω διαρκώς νέα πράγματα! Θα δεις ότι κι εσένα θα σε γοητεύσει πολύ!

Ευχαριστώ ευχαριστώ !!!!

Αχχ να πιάσουν οι ευχές σας κ όντως ένας να είναι ο πόνος!!!!:))))


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! 

Ροζαλι να σας ζήσει το ανηψάκι! Να είναι γερό και τυχερό! Και στις δικές σου χαρές με το καλό. Χαρά στο κουράγιο σου πάντως με την κηπουρική, πιο βαρετό δεν έχω! Μόνο να τα βλέπω όμορφα μ αρέσει. :cool: Ευτυχώς από λαχανικά έχουμε ολόκληρο περιβόλι, είναι η δουλειά του άντρα μου αυτή, οπότε τα φρέσκα δεν θα μας λείψουν. 

Ευάκι που είσαι βρε κορίτσι; Μια χαρά ο μπέμπαρος! Καλά αποτελέσματα και στην β' επιπέδου. 

Carpe πες μας αν τα καταφέρεις με το sling.. σκέφτομαι κι εγώ να πάρω αλλά μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο!!! Πιο εύκολο θεωρώ το mei tai, αλλά θέλω το sling για να θηλάζω κιόλας στις βόλτες μας. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. 

Νατάσα, το σκέφτηκα πολύ χθες και αποφάσισα ότι μάλλον θα τον πάρω τον κάδο τελικά! (μ αρέσει που όλες οι μαμάδες είπαν ότι δε χρειάζεται κι εγώ αποφάσισα το αντίθετο! :-D ) Κυρίως σκέφτηκα αυτό που είπες, πόσες σακούλες να έχεις πια στο σπίτι; Έτσι ψεύτικες που τις κάνουν τώρα καμιά φορά δεν έχω ούτε για τα σκουπίδια. Απλά λέω να πάρω αυτόν που δεν θέλει ανταλλακτικές ταινίες γιατί όντως μου φαίνονται ασύμφορες. 

Γεωργία, στη βράση κολλάει το σίδερο, πάρε τώρα τηλ να κλείσεις για την άλλη Δευτέρα! Άντε, δεν είναι τώρα να τα αφήνεις αυτά τα πράγματα, μετά θα έρθει το παιδάκι κι εκεί είναι που δεν θα χεις χρόνο να ασχοληθείς μ εσένα! 

 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!

Σας διάβαζα πολύ ώρα, πόσα πολλά γράψατε!!

Ρόζαλι να σας ζήσει ο μικρούλης!!! Περιμένω εντυπώσεις από το Μητέρα!

Ευάκι που είσαι?? Πωπω πως πέρασε ο καιρός και για σένα! Έφτασες κιόλας στη β επιπέδου!!

Μελένια καλή επιτυχία σήμερα! Θα περιμένουμε τα νέα σου από τον υπέρηχο!!

Μελιτίνη μου πως πάει το περπάτημα??

Γεωργία να προσέχεις πολύ με τα χέρια σου. Μην το αφήσεις άλλο, γιατί μετά θα ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο.

Κάρπε μου πως τα πάτε με τη μαχήτρια?? Συνήθισε στο σπιτάκι σας?

Δεσποινάκι περαστικά στον μικρούλη!! Αυτό που έλεγες σχετικά με το θηλασμό και τις παρατηρήσεις από τους γύρω-γύρω πως το διαχειρίζεσαι?? Είναι ένα θέμα που με αγχώνει, γιατί δεν είμαι και πολύ ήρεμος άνθρωπος και νομίζω ότι θα αρχίσω να τσακώνομαι.

Ελενάκι με τη φραουλίτσα! Θα την κάνεις βόλτες και το τριήμερο για να κλέψει πάλι την παράσταση??

Νατασάκι αυτό με τις πάνες καθόλου δεν το είχα σκεφτεί. Αν και δεν έχω εμπειρία, θα σου έλεγα να μην κάνεις κάποιο επιπλέον έξοδο από τώρα και να δεις πως θα πάει στην πράξη.

Μπαίνουμε κι εμείς στην τελική ευθεία αύριο! Απίστευτο, ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει! Το μόνο που μου έμεινε είναι κάποια ρουχαλάκια για σιδέρωμα. Έχουμε ξεκινήσει και τις εβδομαδιαίες επισκέψεις στο γιατρό.

Επίσης, έχω κι εγώ μια απορία, αν μπορούν να με διαφωτίσουν οι έμπειρες. Τα ρούχα τα δικά σας που πήρατε στο μαιευτήριο, νυχτικά, φανελάκια κλπ. τα πλύνατε κι αυτά με πράσινο σαπούνι ή με το κλασικό απορρυπαντικό και μαλακτικό σας?  

Σας στέλνω και φωτογραφίες του δωματίου, όπως σας υποσχέθηκα:

16935647_10210640555864568_302750205_o.j

 

16930793_10210640555744565_1627935458_o.

 

Και το καρότσι:

16923881_10210640562184726_1854367927_n.

  • Μου αρέσει 1

EyHAp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, annie1979 είπε:

 

Υπέροχο το δωματιάκι σας!! Του γούστου μου! :-D Με το καλό να το χαρεί η μπεμπούλα σας. Πλησιάζεις κι εσύ!! 

Καλά πάει το περπάτημα, τώρα με τον καλό καιρό το απολαμβάνω. Σιγά σιγά λέω να αρχίσω και μια απογευματινή βόλτα. Όλα καλά γενικά, δόξα τον θεό μέχρι τώρα μου πήγε καλά η εγκυμοσύνη, ελπίζω να τελειώσει κι έτσι! 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε?  εμείς ταλαιπωρούμαστε λιγάκι αλλά ευτυχώς με πολλές αγκαλιές ηρεμουμε για λίγο. 

αννι υπέροχο το δωμάτιο της μικρής σας με το καλό να έρθει και να το γεμίσει. .όσο γι αυτό που ρώτησες σχετικά με τους γύρω μου πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα μπορέσω να το διαχειριστώ με ηρεμία!όποια γνωστή ή άγνωστη συναντά ο αντρας μου εχει κατι να σχολιασει και το ιδιο όποια τυχαινει να μιλησει σ εμενα!νομιζω πως σε λιγο θα αρχισω να στολιζω πολυ κοσμο και οχι αδικα!!!

Νατάσα μου με ένα πόνο αγάπη αλλά ακόμα κι αν υπάρξει δεύτερος ή τρίτος να σκέφτεσαι πως σστην πρώτη σας αγκαλιά θα ξεχαστούν ΌΛΑ! !!!! 

μελιτινακι πως είσαι σήμερα? 

ροζαλι να σας ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας. με το καλό και το δικό σου. θα είναι όλα τόσο κοντά στην ηλικία που θα παίζουν μια χαρά. .

Γεωργία μου ο ραντεβου το κλεισαμε εμεις με συνοπτικες διαδικασιες!μενει να ενημερωσεις εσυ τον γιατρο!!!

μελενια περιμενουμε νεα!!!!

 

 


x6WFp2.pngYIVQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενες μου μολις τελειωσα κ μιλησα κ με το γιατρο μου.

Λοιπον νομιζω πως τα πραγματα ειναι αρκετα καλα. Εχω 9 αυγουλακια αριστερα κ 11 δεξια, σε πολυ καλες διαστασεις για τις ημερες. Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να επαναλαβω Δευτερα που ειναι αργια κ ο γιατρος που μου κανει υπερηχο θα λειπει οποτε μια κ δυο Κυριακη ξεκιναμε για Αθηνα. Τεταρτη με πεμπτη υπολογιζει ωοληψια!

Ποσο σας ευχαριστω που με στηριζετε τοοοοοσο πολυ. Ευχομαι να συνεχισουν ολα ομαλα. 

Σας φιλω πολυ-πολυ. Τωρα θα σας διαβασω να δω τα νεα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Κι εσείς ό,τι επιθυμείτε και με το καλό όλα τα μωράκια!

Άννι, καταπληκτικό το δωμάτιο, φτιαγμένο με πολύ γούστο. Αυτό το γκρι στους τοίχους τελικά είναι μόδα, ε;

Λοιπόν, το Μητέρα πολύ καλό σαν μαιευτήριο. Κατ' αρχήν είναι το μοναδικό ιδιωτικό baby friendly και η αδερφή μου μου είπε ότι πολύ δύσκολα δίνουν ξένο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να σε αποτρέψουν. Το ίδιο κάνουν και στο Έλενα, όπου γέννησα εγώ. Η αδερφή μου ήταν σε τρίκλινο, λόγω οικονομικών, και αυτό ήταν και το μοναδικό αρνητικό, καθώς συχνά υπήρχε πολύς κόσμος μαζεμένος στο δωμάτιο (παρόλο που κανονικά δεν επιτρέπεται), αρκετή φασαρία και τη νύχτα τα μωρά ξυπνούσαν όποτε πχ το ένα από τα 3 έκλαιγε. Αυτά βέβαια είναι αναμενόμενα σε ένα τρίκλινο δωμάτιο. Κατά τα λοιπά, από παροχές είναι καλύτερα από δημόσιο. Είχαν μέσα στο δωμάτιο αλλαξιέρα με όλα τα απαραίτητα, είχαν σερβιέτες και πάμπερ δωρεάν, τα πάντα. Από φαγητό δεν συγκρίνεται με το Έλενα όπου γέννησα εγώ, ενδεικτικά σου αναφέρω κάτι κρουασανάκια και κέικ που είδα για πρωινό, κάτι φιλέτα πέρκας, κάτι περίπλοκες σαλάτες, κάτι σοκολατόπιτες, άσε... Είχε και εναλλακτικά πιάτα, δηλαδή αν δεν ήθελες πχ μπιφτεκάκια γαλοπούλας, μπορούσες να επιλέξεις το 2ο ή το 3ο εναλλακτικό πιάτο. Γενικά πολύ ωραίο φαγητό. Η αδερφή μου έμεινε ευχαριστημένη από όλα, πέρα από αυτό που σου ανέφερα για το τρίκλινο. Εσύ σε τι δωμάτιο λες να πας;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, melitini81 είπε:

Καλημέρα κι από μένα! 

Ροζαλι να σας ζήσει το ανηψάκι! Να είναι γερό και τυχερό! Και στις δικές σου χαρές με το καλό. Χαρά στο κουράγιο σου πάντως με την κηπουρική, πιο βαρετό δεν έχω! Μόνο να τα βλέπω όμορφα μ αρέσει. :cool: Ευτυχώς από λαχανικά έχουμε ολόκληρο περιβόλι, είναι η δουλειά του άντρα μου αυτή, οπότε τα φρέσκα δεν θα μας λείψουν. 

Ευάκι που είσαι βρε κορίτσι; Μια χαρά ο μπέμπαρος! Καλά αποτελέσματα και στην β' επιπέδου. 

Carpe πες μας αν τα καταφέρεις με το sling.. σκέφτομαι κι εγώ να πάρω αλλά μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο!!! Πιο εύκολο θεωρώ το mei tai, αλλά θέλω το sling για να θηλάζω κιόλας στις βόλτες μας. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. 

Νατάσα, το σκέφτηκα πολύ χθες και αποφάσισα ότι μάλλον θα τον πάρω τον κάδο τελικά! (μ αρέσει που όλες οι μαμάδες είπαν ότι δε χρειάζεται κι εγώ αποφάσισα το αντίθετο! :-D ) Κυρίως σκέφτηκα αυτό που είπες, πόσες σακούλες να έχεις πια στο σπίτι; Έτσι ψεύτικες που τις κάνουν τώρα καμιά φορά δεν έχω ούτε για τα σκουπίδια. Απλά λέω να πάρω αυτόν που δεν θέλει ανταλλακτικές ταινίες γιατί όντως μου φαίνονται ασύμφορες. 

Γεωργία, στη βράση κολλάει το σίδερο, πάρε τώρα τηλ να κλείσεις για την άλλη Δευτέρα! Άντε, δεν είναι τώρα να τα αφήνεις αυτά τα πράγματα, μετά θα έρθει το παιδάκι κι εκεί είναι που δεν θα χεις χρόνο να ασχοληθείς μ εσένα! 

 

Μελιτινάκι,και εγώ το συζήτησα με μια καλή μου φίλη χθές κ μου είπε πως αν δεν εχω χώρο να αποθηκεύω σακούλες σκουπιδιών έξτρα να το πάρω.Θα δω μπας κ πεταχτώ αύριο να τα επεξεργαστώ απο κοντά.

 

6 hours ago, annie1979 είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!

Σας διάβαζα πολύ ώρα, πόσα πολλά γράψατε!!

Ρόζαλι να σας ζήσει ο μικρούλης!!! Περιμένω εντυπώσεις από το Μητέρα!

Ευάκι που είσαι?? Πωπω πως πέρασε ο καιρός και για σένα! Έφτασες κιόλας στη β επιπέδου!!

Μελένια καλή επιτυχία σήμερα! Θα περιμένουμε τα νέα σου από τον υπέρηχο!!

Μελιτίνη μου πως πάει το περπάτημα??

Γεωργία να προσέχεις πολύ με τα χέρια σου. Μην το αφήσεις άλλο, γιατί μετά θα ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο.

Κάρπε μου πως τα πάτε με τη μαχήτρια?? Συνήθισε στο σπιτάκι σας?

Δεσποινάκι περαστικά στον μικρούλη!! Αυτό που έλεγες σχετικά με το θηλασμό και τις παρατηρήσεις από τους γύρω-γύρω πως το διαχειρίζεσαι?? Είναι ένα θέμα που με αγχώνει, γιατί δεν είμαι και πολύ ήρεμος άνθρωπος και νομίζω ότι θα αρχίσω να τσακώνομαι.

Ελενάκι με τη φραουλίτσα! Θα την κάνεις βόλτες και το τριήμερο για να κλέψει πάλι την παράσταση??

Νατασάκι αυτό με τις πάνες καθόλου δεν το είχα σκεφτεί. Αν και δεν έχω εμπειρία, θα σου έλεγα να μην κάνεις κάποιο επιπλέον έξοδο από τώρα και να δεις πως θα πάει στην πράξη.

Μπαίνουμε κι εμείς στην τελική ευθεία αύριο! Απίστευτο, ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει! Το μόνο που μου έμεινε είναι κάποια ρουχαλάκια για σιδέρωμα. Έχουμε ξεκινήσει και τις εβδομαδιαίες επισκέψεις στο γιατρό.

Επίσης, έχω κι εγώ μια απορία, αν μπορούν να με διαφωτίσουν οι έμπειρες. Τα ρούχα τα δικά σας που πήρατε στο μαιευτήριο, νυχτικά, φανελάκια κλπ. τα πλύνατε κι αυτά με πράσινο σαπούνι ή με το κλασικό απορρυπαντικό και μαλακτικό σας?  

Σας στέλνω και φωτογραφίες του δωματίου, όπως σας υποσχέθηκα:

16935647_10210640555864568_302750205_o.j

 

16930793_10210640555744565_1627935458_o.

 

Και το καρότσι:

16923881_10210640562184726_1854367927_n.

Άχου τι όμορφο δωμάτιο έχει η μπουμπού!!!!!! Μπράβο σας γιατί κ οι δυό σας ασχοληθήκατε κ το αξίζετε!!!!!!Με το καλό να την υποδεχτείτε!!!!

 

5 hours ago, Δέσποινa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε?  εμείς ταλαιπωρούμαστε λιγάκι αλλά ευτυχώς με πολλές αγκαλιές ηρεμουμε για λίγο. 

αννι υπέροχο το δωμάτιο της μικρής σας με το καλό να έρθει και να το γεμίσει. .όσο γι αυτό που ρώτησες σχετικά με τους γύρω μου πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα μπορέσω να το διαχειριστώ με ηρεμία!όποια γνωστή ή άγνωστη συναντά ο αντρας μου εχει κατι να σχολιασει και το ιδιο όποια τυχαινει να μιλησει σ εμενα!νομιζω πως σε λιγο θα αρχισω να στολιζω πολυ κοσμο και οχι αδικα!!!

Νατάσα μου με ένα πόνο αγάπη αλλά ακόμα κι αν υπάρξει δεύτερος ή τρίτος να σκέφτεσαι πως σστην πρώτη σας αγκαλιά θα ξεχαστούν ΌΛΑ! !!!! 

μελιτινακι πως είσαι σήμερα? 

ροζαλι να σας ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας. με το καλό και το δικό σου. θα είναι όλα τόσο κοντά στην ηλικία που θα παίζουν μια χαρά. .

Γεωργία μου ο ραντεβου το κλεισαμε εμεις με συνοπτικες διαδικασιες!μενει να ενημερωσεις εσυ τον γιατρο!!!

μελενια περιμενουμε νεα!!!!

 

 

Δεσποινάκι μου με τον παραπονιάρη μας κάνε του αγκαλίτσες σφιχτές κ απο εμάς!!!! ...να σαι καλά ψυχή μου...αυτή η πρώτη αγκαλιά θα μας κάνει να ξεχάσουμε τα πάντα!!!!

4 hours ago, Me-Lenia είπε:

Αγαπημενες μου μολις τελειωσα κ μιλησα κ με το γιατρο μου.

Λοιπον νομιζω πως τα πραγματα ειναι αρκετα καλα. Εχω 9 αυγουλακια αριστερα κ 11 δεξια, σε πολυ καλες διαστασεις για τις ημερες. Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να επαναλαβω Δευτερα που ειναι αργια κ ο γιατρος που μου κανει υπερηχο θα λειπει οποτε μια κ δυο Κυριακη ξεκιναμε για Αθηνα. Τεταρτη με πεμπτη υπολογιζει ωοληψια!

Ποσο σας ευχαριστω που με στηριζετε τοοοοοσο πολυ. Ευχομαι να συνεχισουν ολα ομαλα. 

Σας φιλω πολυ-πολυ. Τωρα θα σας διαβασω να δω τα νεα σας!!!

Μπράβο μελένια!!!!! Έλα και κοντεύουμε επιτέλους!!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rosali said:

Ευχαριστούμε πολύ, Νατάσα, για τις ευχές! Τώρα είσαι η επόμενη που περιμένουμε!!! Άντε με το καλό και με έναν πόνο!

Γεωργία μου, θα σου πω τι ισχύει με τα λιπάσματα: Τους χειμερινούς μήνες, δηλαδή από Νοέμβριο μέχρι τέλη Μαρτίου περίπου, βάζουμε κοκκώδη λιπάσματα (τα μπιλάκια). Όσον αφορά στη συχνότητα, εγώ κοιτάζω να βάζω περίπου όποτε βλέπω ότι έχουν διαλυθεί τα μπιλάκια από την επιφάνεια της γλάστρας, συνήθως πιο αραιά από 15 μέρες. Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια για φυτά που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ κάποια οπωροφόρα δέντρα, αμπέλια κλπ). Τους υπόλοιπους, θερινούς μήνες, βάζουμε υγρά λιπάσματα. Απαγορεύονται τα κοκκώδη γιατί λόγω των υψηλών θερμοκρασιών υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάψουν το φυτό. Η συχνότητα αναφέρεται στη συσκευασία συνήθως, οπότε καλό είναι να ακολουθείς αυτήν. Όσον αφορά στον τύπο λιπάσματος (αναλογίες αζώτου, φωσφόρου, καλίου κλπ), εξαρτάται από το κάθε φυτό, αλλά επειδή το πελαργόνι γενικά δεν είναι "παράξενο" και απαιτητικό φυτό, πιστεύω ότι μια χαρά θα κάνει και το λίπασμα που έχεις. Καλό θα του κάνει, κακό όχι. Αν όμως το μεταφύτευσες πρόσφατα σε νέα γλάστρα με νέο χώμα, άσε να περάσουν πρώτα 15 μέρες και μετά ρίξε λίπασμα.

Είναι πολύ γοητευτικός ο κόσμος της κηπουρικής! Τον λατρεύω και τρελαίνομαι να μαθαίνω διαρκώς νέα πράγματα! Θα δεις ότι κι εσένα θα σε γοητεύσει πολύ!

Ευχαριστώ Rosali μου για τις πολύτιμες συμβουλές! Όντως είναι γοητευτικός ο κόσμος της κηπουρικής. Απλώς απογοητεύτηκα με τις πρώτες απόπειρες γιατί δεν μπορούσα να τα κρατήσω ακμαία όπως τα έβλεπα στον κήπο του χωριού για παράδειγμα. Αλλά εκεί το οικοσύστημα δουλεύει στον αυτόματο. Έρχεται η πασχαλιτσα, τρώει την μελιγκρα και όλα είναι είναι σε ισορροπία! Εδώ άρχισα τους ψεκασμούς και καθόλου δεν ήθελα να ξεκινήσω δουλειές με φυτοφάρμακα. Τέλος πάντων θα ξαναπροσπαθησω με φυτά πιο ανθεκτικά και που να πιάνουν όσο το δυνατόν λιγότερες ασθένειες.

Οποτε αν καταλαβα καλα το υδατοδιαλυτο λιπασμα που εχω να το αφησω για το καλοκαιρι και τώρα να πάρω άλλο.

Και πάλι ευχαριστώ μικρη μου. Θα σου πω τις εξελίξεις!

8 hours ago, NatasaP said:

Ευχαριστώ ευχαριστώ !!!!

Αχχ να πιάσουν οι ευχές σας κ όντως ένας να είναι ο πόνος!!!!:))))

Ένας πόνος θα είναι Νατασσάκι! Είσαι αντρακι εσυ!

8 hours ago, melitini81 said:

Καλημέρα κι από μένα! 

Ροζαλι να σας ζήσει το ανηψάκι! Να είναι γερό και τυχερό! Και στις δικές σου χαρές με το καλό. Χαρά στο κουράγιο σου πάντως με την κηπουρική, πιο βαρετό δεν έχω! Μόνο να τα βλέπω όμορφα μ αρέσει. :cool: Ευτυχώς από λαχανικά έχουμε ολόκληρο περιβόλι, είναι η δουλειά του άντρα μου αυτή, οπότε τα φρέσκα δεν θα μας λείψουν. 

Ευάκι που είσαι βρε κορίτσι; Μια χαρά ο μπέμπαρος! Καλά αποτελέσματα και στην β' επιπέδου. 

Carpe πες μας αν τα καταφέρεις με το sling.. σκέφτομαι κι εγώ να πάρω αλλά μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο!!! Πιο εύκολο θεωρώ το mei tai, αλλά θέλω το sling για να θηλάζω κιόλας στις βόλτες μας. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. 

Νατάσα, το σκέφτηκα πολύ χθες και αποφάσισα ότι μάλλον θα τον πάρω τον κάδο τελικά! (μ αρέσει που όλες οι μαμάδες είπαν ότι δε χρειάζεται κι εγώ αποφάσισα το αντίθετο! :-D ) Κυρίως σκέφτηκα αυτό που είπες, πόσες σακούλες να έχεις πια στο σπίτι; Έτσι ψεύτικες που τις κάνουν τώρα καμιά φορά δεν έχω ούτε για τα σκουπίδια. Απλά λέω να πάρω αυτόν που δεν θέλει ανταλλακτικές ταινίες γιατί όντως μου φαίνονται ασύμφορες. 

Γεωργία, στη βράση κολλάει το σίδερο, πάρε τώρα τηλ να κλείσεις για την άλλη Δευτέρα! Άντε, δεν είναι τώρα να τα αφήνεις αυτά τα πράγματα, μετά θα έρθει το παιδάκι κι εκεί είναι που δεν θα χεις χρόνο να ασχοληθείς μ εσένα! 

 

Χα χα! Βαρετό, ε; Εμένα πάλι με χαλαρώνει!

Πήρα την περασμενη εβδομαδα για ραντεβού και το πρώτο διαθέσιμο είναι στις 5 Μαΐου!

Η άλλη λύση είναι να πάω μια Δευτέρα πρωι-πρωί και αν βρουν κανένα κενό να με βάλουν. Έχει ταλαιπωρία αυτό από την μεγάλη αναμονη, αλλά τι να κανουμε;

Το χειρότερο σ' αυτήν την περίπτωση είναι πως δεν καταλαβαίνουν από το γραφειο προσωπικού ότι πραγματικά μπορεί να σπαταλήσει κανείς ολόκληρο το πρωινό έξω από το ιατρείο και ότι δεν την κάνεις κοπάνα...


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...