Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

      Ξεκάθαρα θετικό!!! Εσένα είναι και πιο έντονο,οπότε μάλλον θα έχεις και πιο μεγάλη χοριακη.Σημερα το έκανες? Πριν πόσες μέρες έβαλες είπαμε το εμβρυακι?

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Μάλλον εγώ θα πρέπει να το γυρίσω στα νερόβραστα. Μάλλον έχω διαβήτη κύησης... Το πρωί είχα 110 νηστείας. Το απόγευμα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο. Τουλάχιστον είναι ακόμα νωρίς οπότε θα το προσέχουμε από τώρα.

Σήμερα είνα από τις πιο δύσκολες μέρες μου...


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue said:

Μάλλον εγώ θα πρέπει να το γυρίσω στα νερόβραστα. Μάλλον έχω διαβήτη κύησης... Το πρωί είχα 110 νηστείας. Το απόγευμα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο. Τουλάχιστον είναι ακόμα νωρίς οπότε θα το προσέχουμε από τώρα.

Σήμερα είνα από τις πιο δύσκολες μέρες μου...

Καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω το διαβήτη κύησης τυχαία τον απέκτησες και μάλιστα τόσο νωρίς ή υπήρχε κάποιος επιβατυντικός παράγοντας; Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω άγχος πολύ σε αυτό λόγω ηλικίας βασικά.. Ο γιατρός μου λέει αν το πάθουμε θα το αντιμετωπίσουμε δεν είναι κάτι οπότε μη στενοχωριέσαι.

Πολλά φιλιά

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Mishka said:

Καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω το διαβήτη κύησης τυχαία τον απέκτησες και μάλιστα τόσο νωρίς ή υπήρχε κάποιος επιβατυντικός παράγοντας; Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω άγχος πολύ σε αυτό λόγω ηλικίας βασικά.. Ο γιατρός μου λέει αν το πάθουμε θα το αντιμετωπίσουμε δεν είναι κάτι οπότε μη στενοχωριέσαι.

Πολλά φιλιά

Έκανα για άλλο λόγο εξετάσεις αίματος πριν κάνω τη χοριακή και είδε η ενδοκρινολόγος μου ότι ήταν λίγο τσιμπημένο και γι αυτό μου είπε να το μετράω. Με παρακολουθεί επειδή έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω λίγα παραπάνω κιλα (67 κιλά και 164 ύψος) αλλά δεν έχω κάποιον άλλο επιβαρυντικό παράγοντα.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Μάλλον εγώ θα πρέπει να το γυρίσω στα νερόβραστα. Μάλλον έχω διαβήτη κύησης... Το πρωί είχα 110 νηστείας. Το απόγευμα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο. Τουλάχιστον είναι ακόμα νωρίς οπότε θα το προσέχουμε από τώρα.

Σήμερα είνα από τις πιο δύσκολες μέρες μου...

Είναι νωρίς, πολύ νωρίς για να θεωρηθεί διαβήτης κυήσεως. Μηπως  ήταν από πριν τσιμπημενο; εννοώ και πριν την εγκυμοσύνη; μη σε καταβάλλει το άγχος πάντως. Με σωστή διατροφή όλα καλά θα πάνε. Λογικά έχεις προδιάθεση. Οπότε στη περίοδο της εγκυμοσύνης σίγουρα θα πρέπει να είσαι πολύ πιο προσεκτική.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου επέστρεψα και με καλά και με κακά νέα! Τα καλά είναι ότι το μωράκι μας είναι καλά, η Αυχενική μας βγήκε τέλεια, όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τα κακά είναι ότι μου βρήκε αυξημένη αντίσταση ροής αίματος στις μητριαιες αρτηρίες, στην ουσία δεν αιματωνεται καλά από ότι κατάλαβα και υπάρχει περίπτωση στο τελευταίο τρίμηνο να έχουμε πρόβλημα ανάπτυξης του εμβρύου αν δεν υπάρχει καλή αιμάτωση του. Δε σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί πάρα πολύ!! Μου ξεκίνησε σαλοσπιρ για να βοηθήσει την κατάσταση... Αχ δεν ξέρω βρε κορίτσια μου ανησυχώ τόσο πολύ!!!


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Κορίτσια μου επέστρεψα και με καλά και με κακά νέα! Τα καλά είναι ότι το μωράκι μας είναι καλά, η Αυχενική μας βγήκε τέλεια, όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τα κακά είναι ότι μου βρήκε αυξημένη αντίσταση ροής αίματος στις μητριαιες αρτηρίες, στην ουσία δεν αιματωνεται καλά από ότι κατάλαβα και υπάρχει περίπτωση στο τελευταίο τρίμηνο να έχουμε πρόβλημα ανάπτυξης του εμβρύου αν δεν υπάρχει καλή αιμάτωση του. Δε σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί πάρα πολύ!! Μου ξεκίνησε σαλοσπιρ για να βοηθήσει την κατάσταση... Αχ δεν ξέρω βρε κορίτσια μου ανησυχώ τόσο πολύ!!!

Και τι γινεται σε αυτή την περίπτωση; μπορεί να χρειαστεί να γεννήσεις πιο νωρίς πχ; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Και τι γινεται σε αυτή την περίπτωση; μπορεί να χρειαστεί να γεννήσεις πιο νωρίς πχ; 

Αχ κορίτσι μου πραγματικά τα έχω χαμένα, όλα εξαρτώνται από το πως θα συνεχιστούν οι μετρήσεις από ότι κατάλαβα. Ο γιατρός είπε προχωράμε με ηρεμία και αγωγή για να μειωθούν τα νούμερα. Οσο με το καλό προχωραει η κύηση θα ελέγχουμε αν αναπτύσσεται φυσιολογικα το μωράκι μας... πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ, με έχει στενοχωρησει πολύ όλο αυτό!


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tsilona είπε:

Καλημέρα. Πήρα τις αιματολογικες κ έχω υψηλές τρανσαμινασες. Αγχώθηκα αρκετά μπορώ να πω. Είχα κ τον περασμένο μήνα αλλά είπαμε πως κατά πάσα πιθανότητα είναι απτους εμετούς. Θα κάνουμε πάλι αιματολογικη κ βλέπουμε. Κ κάναμε κ να τα πάλι. Πφφφ

Καλά αποτελέσματα στις αυχενικες αυτής της εβδομάδας!! 

Καλησπερα! Απ οσο ξερω για τις τρανσαμινασες ευθυνονται τα πολλα λιπαρα,τηγανητα και αλκοολ (δεν ειμαι σιγουρη και το τσιγαρο αν ευθυνεται)...λογικα θα σου πει να προσεχεις λιγο τη διατροφη σου...

Just now, Mishka είπε:

Καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω το διαβήτη κύησης τυχαία τον απέκτησες και μάλιστα τόσο νωρίς ή υπήρχε κάποιος επιβατυντικός παράγοντας; Ρωτάω γιατί κι εγώ έχω άγχος πολύ σε αυτό λόγω ηλικίας βασικά.. Ο γιατρός μου λέει αν το πάθουμε θα το αντιμετωπίσουμε δεν είναι κάτι οπότε μη στενοχωριέσαι.

Πολλά φιλιά

Ποσων χρονων εισαι @Mishka αν επιτρεπεται...εχεις συζητησει με το γιατρο σου για αμνιοπαρακεντηση ή εξεταση περιφερειακου αιματος? Ρωταω επειδη εγω ειμαι 36 και τέθηκε τετοιο ζητημα...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Αχ κορίτσι μου πραγματικά τα έχω χαμένα, όλα εξαρτώνται από το πως θα συνεχιστούν οι μετρήσεις από ότι κατάλαβα. Ο γιατρός είπε προχωράμε με ηρεμία και αγωγή για να μειωθούν τα νούμερα. Οσο με το καλό προχωραει η κύηση θα ελέγχουμε αν αναπτύσσεται φυσιολογικα το μωράκι μας... πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ, με έχει στενοχωρησει πολύ όλο αυτό!

Λογικό να έχεις αγχωθει απλά μήπως δεν είναι τόσο σοβαρό όσο μπορεί να το έχεις τώρα στο μυαλό σου. Σε εμβρυολογο πήγες; δεν σου ανέλυσε τα ενδεχόμενα; εγώ θα τον βομβαρδιζα με ερωτήσεις γιατί μπορεί αυτή τη στιγμή να έχεις στεναχωρηθεί και αγχωθεί πολύ και να μην είναι απαραίτητα κάτι επικίνδυνο. Το σημαντικό είναι το μωράκι να είναι καλά κι ας χρειαστεί να γεννήσεις λίγο νωρίτερα. (Αν χρειαστεί γιατί δεν ξέρω καθόλου την περίπτωση σου) Υποθέτω πως στο γ' τρίμηνο θα ελεγχεσαι συνέχεια. Ίσως απλά να βγει μικρό το μωράκι..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gogouli_ είπε:

Κορίτσια μου επέστρεψα και με καλά και με κακά νέα! Τα καλά είναι ότι το μωράκι μας είναι καλά, η Αυχενική μας βγήκε τέλεια, όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός. Τα κακά είναι ότι μου βρήκε αυξημένη αντίσταση ροής αίματος στις μητριαιες αρτηρίες, στην ουσία δεν αιματωνεται καλά από ότι κατάλαβα και υπάρχει περίπτωση στο τελευταίο τρίμηνο να έχουμε πρόβλημα ανάπτυξης του εμβρύου αν δεν υπάρχει καλή αιμάτωση του. Δε σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί πάρα πολύ!! Μου ξεκίνησε σαλοσπιρ για να βοηθήσει την κατάσταση... Αχ δεν ξέρω βρε κορίτσια μου ανησυχώ τόσο πολύ!!!

Χαίρομαι πολυ κοριτσακι μου με τα καλά σου νεα. Οσον αφορα την αιματωση με τα σαλοσπιρ πιστεύω θα φτιάξει το θεμα. Μηπως σε δει αιματολογος καλύτερα; Λεω εγω... Την αντίσταση την ειδε με τον κοιλιακο υπερηχο; Πως το βλέπεις αυτο; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena εσυ ποσους θηλασμους κανεις την ημερα? Και ποσο καιρο εχεις σκοπο να θηλαζεις γενικα? Εχεις μιλησει καθολου με παιδιατρο για τον αποθηλασμο? Βασικά εσυ εχεις και προηγουμενη εμπειρια...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

@Farmakotriftena εσυ ποσους θηλασμους κανεις την ημερα? Και ποσο καιρο εχεις σκοπο να θηλαζεις γενικα?

Γύρω στους 2 κάνω την ημέρα, αλλά δεν τα υπολογίζω ως γεύμα. Πραγματικά δεν ξέρω αν τρώει. Εχω την εντύπωση πως απλά ηρεμεί και θέλει το στηθος ως παρηγοριά. Γενικά δεν ήμουν έτοιμη για να σταματήσω θηλασμό και έχω στεναχωρηθεί που έχουν μειωθεί. Οπότε θα το κρατήσω όσο πάει κι ας είναι μη διατροφικος.. εσυ; από την άλλη δεν ξέρω αν θέλω ταντεμ. Δεν το έχω σκεφτεί. Επειδή η εμπειρία μου με τον γιο ήταν οι πρώτοι 4-5μηνες θηλαζα 20φορες την ημέρα , δεν ξέρω αν θα άντεχα να θηλάζω και ένα πιο μεγάλο μωρό. Απαπα νομίζω θα τρελαινομουν...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Λογικό να έχεις αγχωθει απλά μήπως δεν είναι τόσο σοβαρό όσο μπορεί να το έχεις τώρα στο μυαλό σου. Σε εμβρυολογο πήγες; δεν σου ανέλυσε τα ενδεχόμενα; εγώ θα τον βομβαρδιζα με ερωτήσεις γιατί μπορεί αυτή τη στιγμή να έχεις στεναχωρηθεί και αγχωθεί πολύ και να μην είναι απαραίτητα κάτι επικίνδυνο. Το σημαντικό είναι το μωράκι να είναι καλά κι ας χρειαστεί να γεννήσεις λίγο νωρίτερα. (Αν χρειαστεί γιατί δεν ξέρω καθόλου την περίπτωση σου) Υποθέτω πως στο γ' τρίμηνο θα ελεγχεσαι συνέχεια. Ίσως απλά να βγει μικρό το μωράκι..

Ναι σε εμβρυολογο, στον οποίο έκανα κι εγώ άπειρες ερωτήσεις όπως καταλαβαινεις, γενικά τα σενάρια περιληπτικά είναι τρία, είτε να φτιάξει με την αγωγή και την πάροδο του χρόνου και να αποτελεί τυχαίο γεγονός, είτε να χρειαστεί να το ξεβολεψουμε νωρίτερα γιατί δε θα αναπτύσσεται μέσα στην κοιλίτσα( το οποίο προϋποθέτει ότι θα έχει φτάσει σε μια εύλογη εβδομάδα) είτε το χείριστο όλων, να σταματήσει να αναπτύσσεται σε μικρή εβδομάδα που δεν ξέρω αγάπη εκεί τι θα συμβεί. Βέβαια είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για προβλέψεις και ότι είχε κι άλλα τέτοια περιστατικά που είχαν αισιοτατο τέλος! Καιρός γάρ εγγύς χαχα

 

Just now, winspert είπε:

Χαίρομαι πολυ κοριτσακι μου με τα καλά σου νεα. Οσον αφορα την αιματωση με τα σαλοσπιρ πιστεύω θα φτιάξει το θεμα. Μηπως σε δει αιματολογος καλύτερα; Λεω εγω... Την αντίσταση την ειδε με τον κοιλιακο υπερηχο; Πως το βλέπεις αυτο; 

Αγάπη κι εγώ ρώτησα για τον αιματολογο γιατί σκέφτηκα μήπως χρειάζεται να επισκεφθώ κάποιον. Παραδόξως και ο εμβρυολογος και η γιατρός μου είπαν ότι δε χρειάζεται αιματολογος.. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί λιγάκι. Ναι όλα κοιλιακα τα μέτρησε με τον υπέρηχο. Γενικά ήταν αναλυτικοτατος, μια ώρα με είχε και έκανε μετρήσεις. Ευτυχώς το αστεράκι μας είχε τέλεια θέση και δεν τον βασάνισε. Από τα υπόλοιπα όλα αποτελέσματα είναι υπέρ ευχαριστημένος. Το απόγευμα θα κάνω και το Papp a

  • Μου αρέσει 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Ναι σε εμβρυολογο, στον οποίο έκανα κι εγώ άπειρες ερωτήσεις όπως καταλαβαινεις, γενικά τα σενάρια περιληπτικά είναι τρία, είτε να φτιάξει με την αγωγή και την πάροδο του χρόνου και να αποτελεί τυχαίο γεγονός, είτε να χρειαστεί να το ξεβολεψουμε νωρίτερα γιατί δε θα αναπτύσσεται μέσα στην κοιλίτσα( το οποίο προϋποθέτει ότι θα έχει φτάσει σε μια εύλογη εβδομάδα) είτε το χείριστο όλων, να σταματήσει να αναπτύσσεται σε μικρή εβδομάδα που δεν ξέρω αγάπη εκεί τι θα συμβεί. Βέβαια είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για προβλέψεις και ότι είχε κι άλλα τέτοια περιστατικά που είχαν αισιοτατο τέλος! Καιρός γάρ εγγύς χαχα

 

Αγάπη κι εγώ ρώτησα για τον αιματολογο γιατί σκέφτηκα μήπως χρειάζεται να επισκεφθώ κάποιον. Παραδόξως και ο εμβρυολογος και η γιατρός μου είπαν ότι δε χρειάζεται αιματολογος.. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί λιγάκι. Ναι όλα κοιλιακα τα μέτρησε με τον υπέρηχο. Γενικά ήταν αναλυτικοτατος, μια ώρα με είχε και έκανε μετρήσεις. Ευτυχώς το αστεράκι μας είχε τέλεια θέση και δεν τον βασάνισε. Από τα υπόλοιπα όλα αποτελέσματα είναι υπέρ ευχαριστημένος. Το απόγευμα θα κάνω και το Papp a

Μπορεί στη β επιπέδου να έχουν αλλάξει όλα. Το εύχομαι!!

Just now, Clue είπε:

Μάλλον εγώ θα πρέπει να το γυρίσω στα νερόβραστα. Μάλλον έχω διαβήτη κύησης... Το πρωί είχα 110 νηστείας. Το απόγευμα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο. Τουλάχιστον είναι ακόμα νωρίς οπότε θα το προσέχουμε από τώρα.

Σήμερα είνα από τις πιο δύσκολες μέρες μου...

Κορίτσι μια λύση ειναι ο ατμομαγειρας!! Πολύ πολύ πιο γευστικά και υγιεινά από νεροβραστα. 

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...