Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

Just now, BabyGirl_A είπε:

Κορίτσια εγώ έχω βάλει καλαθουνα η οποία λικνιζεται δίπλα στο κρεβάτι. Σηκώνω συνεχεια μες το βραδυ το κεφάλι μου και την κοιτάω όταν κάνει ήχους. 

Επίσης στις γκρινιτσες της την κουνάω ελαφρά με το χέρι και ξανακοιμαται. 

Δεν ξέρω αν το λίκνο θα με βόλευε περισσότερο... πάντως κι έτσι είμαστε μια χαρά! Απλά ανα 3ωρες που ξυπνάει για να φάει πρέπει να σηκώνομαι για το βάλε βγάλε !

Αυτό θέλω να αποφύγω.. Το σήκω,βάλε,βγάλε ανά 2ωρο 3ωρο... Εννοείται ότι και με το λίκνο ξυπνάς και τραβάς κοντά το μωρό στο στήθος αλλά δεν σηκώνεσαι(νομίζω..) Είναι το πρώτο μας μωράκι και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα:roll:


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Blonde είπε:

Κορίτσια και στο λίκνο κανονικα σηκώνεται το μωρό και το παίρνετε δίπλα σας δεν είναι κάτι που μπορείτε να αποφύγετε! 

Εμείς να μην σηκωνόμαστε από το κρεβάτι για να παίρνουμε το μωρό και ξανά πίσω... Πρέπει να σηκωνόμαστε;


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Αυτό θέλω να αποφύγω.. Το σήκω,βάλε,βγάλε ανά 2ωρο 3ωρο... Εννοείται ότι και με το λίκνο ξυπνάς και τραβάς κοντά το μωρό στο στήθος αλλά δεν σηκώνεσαι(νομίζω..) Είναι το πρώτο μας μωράκι και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα:roll:

Λογικό κορίτσι μου .. σου εύχομαι να βρεις τρόπο και να το αποφύγεις! Εγώ δεν βρήκα ... 

Κι εμένα το 1ο μου είναι οπότε σε καταλαβαίνω!!!! 

Με το καλοοοο

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Λογικό κορίτσι μου .. σου εύχομαι να βρεις τρόπο και να το αποφύγεις! Εγώ δεν βρήκα ... 

Κι εμένα το 1ο μου είναι οπότε σε καταλαβαίνω!!!! 

Με το καλοοοο

η γυριστρο μας τι κάνει???? πως είναι??? τρώει η σε βλέπω να βγαίνεις για δημόσιες σχέσεις??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alcedo είπε:

Εμείς να μην σηκωνόμαστε από το κρεβάτι για να παίρνουμε το μωρό και ξανά πίσω... Πρέπει να σηκωνόμαστε;

Ναι πρέπει να σηκώνεσαι κι εσύ και να σηκώνεις το μωρό και να το παίρνεις  δίπλα σου για να το θηλασεις! Δεν γίνεται να τραβάς το μωρό από το λίκνο δίπλα σου και μετά να το ξανατραβας για να μπει στο λίκνο θα δεις και μόνη σου ότι αυτό είναι αδύνατον!!! Επίσης θα δεις ότι δεν θα μπορείς να θηλάζεις μόνο σε αυτή τη στάση και θα χρειάζεται να αλλάζεις συνεχώς ειδικά στην αρχή μεχρι να μάθεις κι εσύ και το μωρό! Το λίκνο δίπλα μας βολεύει  για την συγκοιμηση και να μην χρειάζεται να σηκωθείς να πας σε άλλο δωμάτιο όταν την ακούσεις η όταν πρέπει να θηλασεις 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Λογικό κορίτσι μου .. σου εύχομαι να βρεις τρόπο και να το αποφύγεις! Εγώ δεν βρήκα ... 

Κι εμένα το 1ο μου είναι οπότε σε καταλαβαίνω!!!! 

Με το καλοοοο

Καλημέρα! Να ζήσει το μωράκι σας,γερό και ευλογημένο! Σε ευχαριστώ πολύ!

5 ώρες πρίν, Blonde είπε:

Ναι πρέπει να σηκώνεσαι κι εσύ και να σηκώνεις το μωρό και να το παίρνεις  δίπλα σου για να το θηλασεις! Δεν γίνεται να τραβάς το μωρό από το λίκνο δίπλα σου και μετά να το ξανατραβας για να μπει στο λίκνο θα δεις και μόνη σου ότι αυτό είναι αδύνατον!!! Επίσης θα δεις ότι δεν θα μπορείς να θηλάζεις μόνο σε αυτή τη στάση και θα χρειάζεται να αλλάζεις συνεχώς ειδικά στην αρχή μεχρι να μάθεις κι εσύ και το μωρό! Το λίκνο δίπλα μας βολεύει  για την συγκοιμηση και να μην χρειάζεται να σηκωθείς να πας σε άλλο δωμάτιο όταν την ακούσεις η όταν πρέπει να θηλασεις 

Καλημέρα! Κατάλαβα... Εύχομαι να βρεθεί ο καλύτερος τρόπος,να την βρούμε την άκρη μας,όταν γεννηθεί με το καλό! 

  • Μου αρέσει 2

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

η γυριστρο μας τι κάνει???? πως είναι??? τρώει η σε βλέπω να βγαίνεις για δημόσιες σχέσεις??? 

Καλημέρα Ραφαελακι μου! Τι κάνεις εσύ και η ζουζούνα σου????? 31βδ ε?? Ποποποπο λίγο έμεινε!!!!! Πώς είστε ? 

Εμείς καλά είμαστε. Προσπαθώ να μην πέσω κάτω από την αϋπνία. Τελικα τρωει φιλη μου  ♡ ανα 1ω την ημέρα και ανα 3ω το βράδυ Ξυπνάει λες κι έχει ενσωματωμένο ξυπνητήρι για να φάει!!!!! Το εχει κάνει το στηθος λάστιχο η τσουπρα

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Καλημέρα! Να ζήσει το μωράκι σας,γερό και ευλογημένο! Σε ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα! Κατάλαβα... Εύχομαι να βρεθεί ο καλύτερος τρόπος,να την βρούμε την άκρη μας,όταν γεννηθεί με το καλό! 

Καλημέραααα!! Μην σε αγχώνει αυτό από τώρα μόλις γεννηθεί το μωράκι σου θα βρεις τους ρυθμούς σου και τι βολεύει εσένα και το μωράκι σου!! Η κάθε γυναίκα και το κάθε μωράκι είναι διαφορετικα ,κατι που βολεύει εμένα ,εσένα μπορεί να είναι τελείως κόντρα ας πούμε και το αντίθετο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Καλημέραααα!! Μην σε αγχώνει αυτό από τώρα μόλις γεννηθεί το μωράκι σου θα βρεις τους ρυθμούς σου και τι βολεύει εσένα και το μωράκι σου!! Η κάθε γυναίκα και το κάθε μωράκι είναι διαφορετικα ,κατι που βολεύει εμένα ,εσένα μπορεί να είναι τελείως κόντρα ας πούμε και το αντίθετο!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό! Το βασικό είναι να πετύχουμε με τον θηλασμό!!


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Alcedo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό! Το βασικό είναι να πετύχουμε με τον θηλασμό!!

Θετική σκέψη και με λίγη βοήθεια από κάποιον σύμβουλο θα το πετύχουμε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!!! Εγώ περιμένω τον Αύγουστο με το καλό το τρίτο μωρακι. Φυσικά εχω πέσει θύμα marketing Γιατί Περί marketing πρόκειται λόγω συχνών μετακινήσεων εχω αγοράσει άπειρα καρότσια οπότε Ναι έχω μια μεγάλη εμπειρία.

Θεωρώ ότι τα μωράκια που γεννιούνται από Μάιο έως Αύγουστο χρειάζονται ελάχιστα ρούχα όπως ( φανελάκια αμανικα κοντομάνικα  καλτσακια λεπτά ) και έπειτα προσθέτεις ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρόυ και την εποχή. Είμαι κατά του να αγοράσεις τώρα πχ σακο εξόδου. Δεν έχουν όλα τα μωρα την ίδια ανάπτυξη.                         

 

 Σε ό,τι αφορά τα λευκά είδη καλό είναι να πάρετε μια πάντα για το κρεβατάκι ( προτείνω του ικεα για οικονομική λύση και πλεξούδα που είναι πολύ της μόδας και πρακτική αν θέλεις κάτι πιο wow ) σίγουρα 2 κατωσεντονα πετσετε με λάστιχο , 2 σεντονακια εκ πείρας με λάστιχο , 3-4 πάνες αγκαλιάς Γιατί το μωρό δεν μπορεί να ακουμπήσει στον καναπέ η στο ριχταρι η στα ρούχα μας Οι πάνες αγκαλιάς είναι απαραίτητες ακόμη και στο μαιευτήριο όπου και αν γεννησετε, 3-4 σελτεδακια με πλαστικό για αλλαγή πάνας. Πανακια για να ταισουμε και να ρευτει το μωράκι 10 προτείνω. 1 κουβερτούλα Πικέ 1 φλις και μια κανονική για χειμώνα. Σε ό,τι αφορά αυτή την κατηγορία απαγορεύονται αυστηρά οι σφήνες ύπνου είναι υπεύθυνες για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου και επίσημη και μόνη θέση ύπνου από τη στιγμή της γέννησής είναι ανάσκελα με το κεφαλι στο πλάι. 

 

Τώρα το καρότσι.... το καρότσι είναι μια ιστορία περίεργη. Όσες θα μπείτε στη διαδικασία αγοράς και δεν θα σας χαρίσουν η δανείσουν. Σκεφτείτε καλά που μένετε αν εκεί έχει σκαλιά αν έχει σκαλιά θα το σηκώνεις στα χερια, τι είδους μέρος είναι αν πχ έχει χάλια πεζοδρόμια θα χρειαστείς ένα καρότσι με αναρτήσεις τι ανσασερ έχεις αν έχεις. Αυτά είναι βασικοί παράμετροι. Έπειτα πρέπει να είναι σίγουρα από 0 μηνών.  Να έχει spf Στην κουκούλα. Port bebe αν χρειαστείτε είναι καθαρά προσωπική επιλογή και max 4 έως 5 μηνες. Οποίος διαθέτει τα χρήματα δεν είναι άσχημη επιλογή αν και για λίγο. Υπάρχουν πλέον καρότσια που το ίδιο το καρότσι γινεται πορτ μπεμπε Γιατί όχι. Το κάθισμα 0-13 που μπαίνει πάνω στο καρότσι είναι μάταια χρήματα. Ένα αναπτυγμένο μωρό δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει εκεί πάνω από 6 μήνες. Προτείνω λοιπόν κάθισμα 0 έως 25 κιλά ότι πιο χρήσιμο κατά την άποψή μου. 

Για το τάισμα όσες θηλάσουν αποκλειστικά θα χρειαστούν μόνο ένα θήλαστρο για αποσυμφόρηση να ξέρετε ότι η medela και η ameda είναι νο1. Όσες δεν θηλάσουν θα χρειαστούν ένα βραστηρα έναν αποστειρωτη θερμός 4 μπουκάλια θήλες συμβατές με το μπιμπερό και κάποιες πιπίλες. 

Τα baby nest φωλιτσες είναι της μόδας προσωπικα μου αρέσει  το προτείνω σε σχέση με το relax. 

Gadget's όπως ενδοεπικοινωνία : προαιρετική και μόνο αν έχεις μεγάλο σπίτι είναι αρκετά χρήσιμη. Καδος απόρριψης πάνας άχρηστο. Παπλώματα ως προίκα για το κρεβάτι εντελώς άχρηστο. Mobile κρεβατιού είναι κάτι χρήσιμο και βασικό. 

Δεν ξέρω ειλικρινά τι ξέχασα ελπίζω να σας βοήθησα. :)

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 2

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Θετική σκέψη και με λίγη βοήθεια από κάποιον σύμβουλο θα το πετύχουμε!!! 

Έτσι είναι! Το παλεύω με την θετική σκέψη...! Ας έρθει η ευλογημένη ώρα να κρατήσουμε τα θαυματάκια μας αγκαλιά,γερά! Και όλα θα γίνουν!!

 

@alexia92 Να χαίρεστε τα  παιδάκια σας και με το καλό να υποδεχτείτε το νέο μέλος της οικογένειας!! 

  • Μου αρέσει 1

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Alcedo είπε:

Αυτό θέλω να αποφύγω.. Το σήκω,βάλε,βγάλε ανά 2ωρο 3ωρο... Εννοείται ότι και με το λίκνο ξυπνάς και τραβάς κοντά το μωρό στο στήθος αλλά δεν σηκώνεσαι(νομίζω..) Είναι το πρώτο μας μωράκι και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα:roll:

Δυστυχώς δεν γίνεται να τραβάς.εγω τουλάχιστον δεν έχω βρει τέτοιο κόλπο. Το έχω κολλητά, αλλά και πάλι πρέπει να σηκωθώ και για να τον πάρω και για να τον βάλω πίσω. Εκείνο που με βολεύει είναι όταν κάνει ήχους που απλά ανοίγω το μάτι να δω τι θέλει, του δίνω πιπίλα χωρίς να κουνήσω και τον χαϊδεύω όταν μουρμουριζει. Το ίδιο μπορείτε να κάνετε και με κούνια. Βγάζεις το κάγκελο μπροστά και την κόλλας στο κρεβάτι. Απλά λόγω μήκους αν το έχεις αγκαλιά πρέπει να σερνεσαι με το μωρό μέχρι να φτάσεις στην άκρη της να σηκωθείς. Κι εγώ χρειάζομαι να το κάνω γιατί είναι μεγάλα αυτά τα λίκνο. Μειωτηρα χώρου κούνιας μην πάρεις από τώρα. Μπορεί να μην έχει πρόβλημα με τον χώρο. Εγώ τον βάζω σε παρκοκρεβατο το πρωί και κοιμάται που είναι τεράστιο και μια χαρά βολεύεται.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...