Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      • Καλή τύχη! 2

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Οσο είναι μωράκι(τους 2 πρώτους μήνες τουλάχιστον) κ χωρίς λάστιχο (αρκεί να μπαίνει κάτω από το στρωματακι ε?!) Θα βολεψει πιστεύω επειδή δεν κινούνται πολύ ώστε να το βγάζουν..

μεγαλώνοντας θα είναι καλύτερα σίγουρα με λάστιχο..στη χειριστή μπορείς να πάρεις απλά σεντονακια κ να σου περάσει λάστιχο μια μοδίστρα..

Υγ: ναι θέλουν κ σεντονακια κ για το κουνακι κ για να το τυλίγουμε..

Χαχαχα που να μεγαλώσει κ η μπέμπα λίγο λίγο να έχεις λευκό κ Μπάρμπι παντού μαζί :P μάνα κουράγιο!!!!

Εγώ έχω σίγουρα μέχρι 3 μηνών περίπου (62εκ) πολλά κ ζιπουνακια κ φορμακια..

Τώρα για μεγαλύτερο έχω λίγα αλλά νταξει καλύτερα για να μπορώ να πηγαίνω μαζί με τον μπέμπη μου να του αγοράζω μετά που θα ξέρω κ τα κυβικά του:x

Καλύτερα αγάπη να τα διαλέγετε μαζί, να έχει λόγο γτ άκου τον πόνο μου:

Αχ ...έχω και τον άντρα μου που λέει να τα δώσω όλα γτ δεν είναι ροζ...Ε ναι τα γκρι, εκρου του γιου είναι unisex ξεκάθαρα! Καλύτερα να μην είχα κανένα, να τα αγόραζε κ να τον έβαζα να τα πλένει στο χέρι... μα και παππουτσακι μωρού, αυτά τα μπεμπέ που δεν πατάνε ,σε λευκό nike δεν το βάζει κορίτσι???? Αχ τι τραβάω που του κάνω κ οικονομία...


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Μααααα θυμόμουν κάποια είχε βγάλει κ εκείνη στο κουτί της φλεβιτσα..:|

Τεσπα..άρα βρηκαμε η μαμοθρεφτουλα είναι η Χριστίνα κ η άλλη φίλη με τη φλεβιτσα αγνοείται ακομη:rolleyes:

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ποιο λίκνο έχεις ρε αγάπη?? Στενόμακρο είναι είναι ε..? Κοιτάω για σεντονακια να σε βοηθήσω κ βρίσκω ή 50×80 ή μεγαλύτερα..:|

Μας το φέρανε σήμερα...Και εμένα στενομακρο που φαίνεται με βάση  τις διαστάσεις των σεντονιων. .:-|

Αν κάνεις μια αναζήτηση είναι σαν αυτό το λίκνο bebe stars το ξύλινο..

Εκτός αν πάρω μεγάλα και τα χώνω κάτω από το στρώμα.. :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Καλύτερα αγάπη να τα διαλέγετε μαζί, να έχει λόγο γτ άκου τον πόνο μου:

Αχ ...έχω και τον άντρα μου που λέει να τα δώσω όλα γτ δεν είναι ροζ...Ε ναι τα γκρι, εκρου του γιου είναι unisex ξεκάθαρα! Καλύτερα να μην είχα κανένα, να τα αγόραζε κ να τον έβαζα να τα πλένει στο χέρι... μα και παππουτσακι μωρού, αυτά τα μπεμπέ που δεν πατάνε ,σε λευκό nike δεν το βάζει κορίτσι???? Αχ τι τραβάω που του κάνω κ οικονομία...

Άστον παιδάκι μου να λέει!! Πως δε φοριούνται?? Κ πέραν τη πλάκα είναι τελείως βαρετό κ μονότονο να φοράει μόνο ροζ ένα κοριτσάκι..κ γιατί να βγει απαραίτητα "πριγκιπισσουλα"? Δε ξέρουμε πως θα είναι ο χαρακτήρας τους..ίσως βγουν πχ πιο δυναμικές κάποιες ή μπορεί να μη τους αρέσουν οι φούστες όπως την έπαθε η κουνιάδα μου στη 3η της κόρη που από 1.5χρ που άρχισε να έχει άποψη του τι φοράει έκανε επανάσταση κ δεν ήθελε καθόλου φούστες κ ροζ/μωβ κ τρελάθηκε η κουνιάδα μου γτ όλο τέτοια είχε από τις άλλες δύο κόρες της!!

Χαχαχα με τον τσαμποθκα της όμως η μικρή κατάφερε κ της πήραν ένα κάρο καινούργια ρούχα:P

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Με γεια σας!!!

Έχω μια τριάδα λευκά mothercare,αν δεν κάνω λάθος, με λάστιχο κ όντως βολεύουν πολύ! Θα πρότεινα να μην πάρεις με σχέδια γτ θα λερώνουν με γουλιτσα ή κακά κ έτσι θα είναι πιο εύκολο να τα πλύνεις χωρίς να ξεβαψουν. Πάρε 3 κ επειδή θα τα αλλάζεις συχνά θα βάζεις κι από τιΣ  πάνες αγκαλιας να βολεύεσαι.εγω έτσι έκανα κι ούτως ή άλλως η χρήση είναι για πολύ λίγο καιρό.

Σε ευχαριστούμε πολυυυ πολυυυ!!

Θα το κοιτάξω και στο mother care να δω τι έχει!!! Ναι ας είναι λευκά δεν πειραζει η διάσταση λίγο με προβληματίζει ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mariamaraki είπε:

Μας το φέρανε σήμερα...Και εμένα στενομακρο που φαίνεται με βάση  τις διαστάσεις των σεντονιων. .:-|

Αν κάνεις μια αναζήτηση είναι σαν αυτό το λίκνο bebe stars το ξύλινο..

Εκτός αν πάρω μεγάλα και τα χώνω κάτω από το στρώμα.. :-P

Νομίζω το καλύτερο θα είναι αυτό για να σου μείνουν μια κ καλή κ για τη κούνια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Άστον παιδάκι μου να λέει!! Πως δε φοριούνται?? Κ πέραν τη πλάκα είναι τελείως βαρετό κ μονότονο να φοράει μόνο ροζ ένα κοριτσάκι..κ γιατί να βγει απαραίτητα "πριγκιπισσουλα"? Δε ξέρουμε πως θα είναι ο χαρακτήρας τους..ίσως βγουν πχ πιο δυναμικές κάποιες ή μπορεί να μη τους αρέσουν οι φούστες όπως την έπαθε η κουνιάδα μου στη 3η της κόρη που από 1.5χρ που άρχισε να έχει άποψη του τι φοράει έκανε επανάσταση κ δεν ήθελε καθόλου φούστες κ ροζ/μωβ κ τρελάθηκε η κουνιάδα μου γτ όλο τέτοια είχε από τις άλλες δύο κόρες της!!

Χαχαχα με τον τσαμποθκα της όμως η μικρή κατάφερε κ της πήραν ένα κάρο καινούργια ρούχα:P

Καλέ μιλάμε για παράνοια...τη θέλει αγοροκοριτσο, αθλητική,με πολεμικές τέχνες αλλά το ροζ παραμένει ροζ! Φαντάζομαι ένα νιντζακι με αμφίεση πριγκιπισσουλας να του ρίχνει κλωτσισες ...:tongue: Με φουντώνει ο γλυκός μου αλλά από τη λαχτάρα του τα λέει, ξέρει ότι το δικό μ περνάει! Κ αφού του είπα έχουμε ρούχα μέχρι την άνοιξη κ του τα έδειχνα κ μουρμουριζε, στο τέλος είπε: από το καλοκαίρι αναλαμβάνω εγώ τη γκαρνταρόμπα της μικρής!

Εγώ εν το μεταξύ είμαι πολύ κουλ, θέλω να γίνουν ότι θέλουν κ εγώ να είμαι εκεί να τα βοηθάω να ξετυλιγουν τα ταλέντα τους! Δεν μπορώ καθόλου τη φραση: Θα τον κάνω ποδοσφαιριστη π.χ.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου επιστρέψαμε σπιτάκι μας, κοιμήθηκα μισή ωρίτσα κ τώρα θέλω να σηκωθώ να βάλω πλυντήριο κ απλά κοιτάω το ταβάνι!!!

@Christinα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, να κάνει ότι θέλει , αλλά πχ να έρθει η κόρη μου κ να μου πει μαμά γράψε με ποδοσφαιρο ,θα την πάθω την κατάθλιψη!! Δεν θέλω να γίνει πριγκιπέσσα αλλά δεν την θέλω κ νταλικερη βρε αδερφέ!!! Όχι ότι έχουν κάτι οι νταλικερηδες!!:tongue:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Μααααα θυμόμουν κάποια είχε βγάλει κ εκείνη στο κουτί της φλεβιτσα..:|

Τεσπα..άρα βρηκαμε η μαμοθρεφτουλα είναι η Χριστίνα κ η άλλη φίλη με τη φλεβιτσα αγνοείται ακομη:rolleyes:

Παίζει να λες εμένα :-D Είχα κάνει μια ευρυαγγεία μέσα στο μπούτι αλλά όχι κιρσό. 

@Christinα Τελικά όλοι οι άνδρες ίδιοι είναι! Που να γεννηθούν κιόλας οι κόρες τους...  Αυτό είναι και το πιο σωστό, να είσαι δίπλα τους χωρίς να τα πιέζεις να γίνουν κάτι που ονειρεύεσαι εσύ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δεν είπα να είναι στα άκρα..

Η ανήψια μου που σας έλεγα ναι μεν δε θέλει φρουφρου κ ροζ(τώρα είναι πλέον 5χρονων!) Αλλα είναι των αθλημάτων..κάνει κολυμβητήριο κ ενόργανη κ εκεί πχ της αρέσουν οι κορδέλες κ το κορμακι κτλ..

Στα ρούχα έχει το θέμα:P κ εγώ δε θα χαιρομουν να μου πει ο γιος μου ότι θέλει να γίνει χορευτής αλλά δε θα προσπαθούσα να τον κάνω αυτό που θέλω αντί για αυτό που θα είναι..

Μωρέ υγεία ας έχουν κ εμείς ας εκμεταλλευτούμε αυτα τα 1-2 χρόνια που μπορούμε κ να κάνουμε ότι θέλουμε εμείς σε ντύσιμο κ δωμάτια πχ..μετά ας κάνουν ότι θέλουν!!

Πωω εγώ θυμάμαι μικρή κλασσική δίδυμος κορίτσια..είχα αλλάξει δε ξέρω πόσα χόμπι μέχρι να καταλήξω στην... ιππασία!! Κ όμως μετά από (κολυμβητήριο,μπαλέτο,ζωγραφική, βόλεϊ και αρμόνιο!!) Κατέληξα για 6χρονια..έπειτα με το διάβασμα το άφησα κ αυτό..τώρα είμαι η τύπισσα που έχω πληρώσει 2 έγραφες σε γυμναστήριο κ ακόμη περιμένουν να πάω ..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Ε ναι δεν είπα να είναι στα άκρα..

Η ανήψια μου που σας έλεγα ναι μεν δε θέλει φρουφρου κ ροζ(τώρα είναι πλέον 5χρονων!) Αλλα είναι των αθλημάτων..κάνει κολυμβητήριο κ ενόργανη κ εκεί πχ της αρέσουν οι κορδέλες κ το κορμακι κτλ..

Στα ρούχα έχει το θέμα:P κ εγώ δε θα χαιρομουν να μου πει ο γιος μου ότι θέλει να γίνει χορευτής αλλά δε θα προσπαθούσα να τον κάνω αυτό που θέλω αντί για αυτό που θα είναι..

Μωρέ υγεία ας έχουν κ εμείς ας εκμεταλλευτούμε αυτα τα 1-2 χρόνια που μπορούμε κ να κάνουμε ότι θέλουμε εμείς σε ντύσιμο κ δωμάτια πχ..μετά ας κάνουν ότι θέλουν!!

Πωω εγώ θυμάμαι μικρή κλασσική δίδυμος κορίτσια..είχα αλλάξει δε ξέρω πόσα χόμπι μέχρι να καταλήξω στην... ιππασία!! Κ όμως μετά από (κολυμβητήριο,μπαλέτο,ζωγραφική, βόλεϊ και αρμόνιο!!) Κατέληξα για 6χρονια..έπειτα με το διάβασμα το άφησα κ αυτό..τώρα είμαι η τύπισσα που έχω πληρώσει 2 έγραφες σε γυμναστήριο κ ακόμη περιμένουν να πάω ..

 

Μια από τα ίδια φιλενάδα!! Έχω μόνιμα μια συνδρομή στο γυμναστήριο να τρέχει, αλλά τρέχει μόνο αυτή!!:lol:

Εγώ το μόνο που έχω πει είναι ότι θα την γράψω ενόργανη σαν πρώτο άθλημα γιατί είχα μια τρέλα εγώ κ όταν μεγαλώσει κ αν αποφασίσει ότι θέλει κάτι άλλο οκ μαζί της ,ο άντρας μου από τώρα μου λέει μην βγάζεις τα απωθημένα σου στο παιδί!

  • Χαχα 3

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, κιρσούς δεν έχω (προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί έχουμε ακόμα 2 μήνες μπροστά μας... μέχρι τότε ποιος ξέρει). Επίσης, απορώ πώς την παλεύετε χωρίς σερβιετάκια. Εγώ με τον ιδρώτα και τα υγρά της εγκυμοσύνης θα έπρεπε να αλλάζω βρακί 5 φορές τη μέρα και πάλι θα ένιωθα λερωμένη. Τουλάχιστον όμως φοράω αυτά τα λεπτά βαμβακερά σερβιετάκια, χωρίς χλωρίνη, αρώματα, χημικά κτλ. και τα αλλάζω πολλές φορές την ημέρα.

Όσο για το μαιευτήριο, κι εγώ μόνο τον άντρα μου θα έχω μαζί... θα ήθελα και την μαμά και την αδερφή μου βέβαια αλλά δεν υπήρχε ποτέ αυτή η δυνατότητα έτσι κι αλλιώς. Άλλους συγγενείς δε θα ήθελα στην αρχή ούτε στο μαιευτήριο ούτε στο σπίτι. Γι'αυτό και δε ζητήσαμε από τα πεθερικά μου να έρθουν εδώ τον πρώτο μήνα/δίμηνο μετά τη γέννα να μας βοηθήσουν γιατί εννοείται ότι θα έμεναν μαζί μας και δε θέλω να ανησυχώ συνέχεια ότι θα είμαι πρησμένη, ταλαιπωρημένη, αχτένιστη και να προσέχω να καλύπτω και το στήθος μου όλη την ώρα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. Μπορεί να πελαγώσω βέβαια και να χρειαστώ πράγματι βοήθεια, αλλά προτιμώ να τα βρούμε οι δυο μας με τον άντρα μου.

 

Just now, Renez said:

Ε ναι δεν είπα να είναι στα άκρα..

Η ανήψια μου που σας έλεγα ναι μεν δε θέλει φρουφρου κ ροζ(τώρα είναι πλέον 5χρονων!) Αλλα είναι των αθλημάτων..κάνει κολυμβητήριο κ ενόργανη κ εκεί πχ της αρέσουν οι κορδέλες κ το κορμακι κτλ..

Στα ρούχα έχει το θέμα:P κ εγώ δε θα χαιρομουν να μου πει ο γιος μου ότι θέλει να γίνει χορευτής αλλά δε θα προσπαθούσα να τον κάνω αυτό που θέλω αντί για αυτό που θα είναι..

Μωρέ υγεία ας έχουν κ εμείς ας εκμεταλλευτούμε αυτα τα 1-2 χρόνια που μπορούμε κ να κάνουμε ότι θέλουμε εμείς σε ντύσιμο κ δωμάτια πχ..μετά ας κάνουν ότι θέλουν!!

Πωω εγώ θυμάμαι μικρή κλασσική δίδυμος κορίτσια..είχα αλλάξει δε ξέρω πόσα χόμπι μέχρι να καταλήξω στην... ιππασία!! Κ όμως μετά από (κολυμβητήριο,μπαλέτο,ζωγραφική, βόλεϊ και αρμόνιο!!) Κατέληξα για 6χρονια..έπειτα με το διάβασμα το άφησα κ αυτό..τώρα είμαι η τύπισσα που έχω πληρώσει 2 έγραφες σε γυμναστήριο κ ακόμη περιμένουν να πάω ..

 

Και μένα οι γονείς μου με είχαν γράψει μπαλέτο μαζί με την αδερφή μου και μας άρεσε πολύ και θυμάμαι που το σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να το συνεχίσω και να μεγαλώσω και να γίνω μπαλαρίνα! Μετά όμως, στην τρίτη δημοτικού, μας έγραψαν αγγλικά και ωδείο (αρμόνιο) και μας σταμάτησαν από το μπαλέτο.:sad: Αααχ, τώρα θα ήμουν και καλή χορεύτρια και με κορμάρα και ευλυγισία... τί να κάνεις... όνειρα!

 

Just now, EugenJen said:

Μια από τα ίδια φιλενάδα!! Έχω μόνιμα μια συνδρομή στο γυμναστήριο να τρέχει, αλλά τρέχει μόνο αυτή!!:lol:

Εγώ το μόνο που έχω πει είναι ότι θα την γράψω ενόργανη σαν πρώτο άθλημα γιατί είχα μια τρέλα εγώ κ όταν μεγαλώσει κ αν αποφασίσει ότι θέλει κάτι άλλο οκ μαζί της ,ο άντρας μου από τώρα μου λέει μην βγάζεις τα απωθημένα σου στο παιδί!

Χαχα, κι εγώ έκανα σχέδια ότι αν είχα κόρη θα την έγραφα από μικρή μπαλέτο να πηγαίνουμε παρέα στο mommy and me, και μετά εννοείται να διαλέξει εκείνη αν θέλει να το συνεχίσει ή να κάνει κάτι άλλο. Τώρα με τον γιο δεν έχω ιδέα!:unsure: Και ο μπαμπάς του γενικά δεν έχει χόμπι (αθλήματα, καλλιτεχνικά ή κάτι άλλο), μόνο με την δουλειά του ασχολείται και τα μαστορέματα στο σπίτι, οπότε είμαι πολύ περίεργη τί θα θελήσει να κάνει εκείνος και από πού να τον ξεκινήσουμε.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Εγώ κορίτσια, κιρσούς δεν έχω (προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί έχουμε ακόμα 2 μήνες μπροστά μας... μέχρι τότε ποιος ξέρει). Επίσης, απορώ πώς την παλεύετε χωρίς σερβιετάκια. Εγώ με τον ιδρώτα και τα υγρά της εγκυμοσύνης θα έπρεπε να αλλάζω βρακί 5 φορές τη μέρα και πάλι θα ένιωθα λερωμένη. Τουλάχιστον όμως φοράω αυτά τα λεπτά βαμβακερά σερβιετάκια, χωρίς χλωρίνη, αρώματα, χημικά κτλ. και τα αλλάζω πολλές φορές την ημέρα.

Όσο για το μαιευτήριο, κι εγώ μόνο τον άντρα μου θα έχω μαζί... θα ήθελα και την μαμά και την αδερφή μου βέβαια αλλά δεν υπήρχε ποτέ αυτή η δυνατότητα έτσι κι αλλιώς. Άλλους συγγενείς δε θα ήθελα στην αρχή ούτε στο μαιευτήριο ούτε στο σπίτι. Γι'αυτό και δε ζητήσαμε από τα πεθερικά μου να έρθουν εδώ τον πρώτο μήνα/δίμηνο μετά τη γέννα να μας βοηθήσουν γιατί εννοείται ότι θα έμεναν μαζί μας και δε θέλω να ανησυχώ συνέχεια ότι θα είμαι πρησμένη, ταλαιπωρημένη, αχτένιστη και να προσέχω να καλύπτω και το στήθος μου όλη την ώρα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. Μπορεί να πελαγώσω βέβαια και να χρειαστώ πράγματι βοήθεια, αλλά προτιμώ να τα βρούμε οι δυο μας με τον άντρα μου.

 

Και μένα οι γονείς μου με είχαν γράψει μπαλέτο μαζί με την αδερφή μου και μας άρεσε πολύ και θυμάμαι που το σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να το συνεχίσω και να μεγαλώσω και να γίνω μπαλαρίνα! Μετά όμως, στην τρίτη δημοτικού, μας έγραψαν αγγλικά και ωδείο (αρμόνιο) και μας σταμάτησαν από το μπαλέτο.:sad: Αααχ, τώρα θα ήμουν και καλή χορεύτρια και με κορμάρα και ευλυγισία... τί να κάνεις... όνειρα!

 

Χαχα, κι εγώ έκανα σχέδια ότι αν είχα κόρη θα την έγραφα από μικρή μπαλέτο να πηγαίνουμε παρέα στο mommy and me, και μετά εννοείται να διαλέξει εκείνη αν θέλει να το συνεχίσει ή να κάνει κάτι άλλο. Τώρα με τον γιο δεν έχω ιδέα!:unsure: Και ο μπαμπάς του γενικά δεν έχει χόμπι (αθλήματα, καλλιτεχνικά ή κάτι άλλο), μόνο με την δουλειά του ασχολείται και τα μαστορέματα στο σπίτι, οπότε είμαι πολύ περίεργη τί θα θελήσει να κάνει εκείνος και από πού να τον ξεκινήσουμε.

Τρέλανε με!! Δεν θέλει ο άντρας σου να γράψει τον γιο ποδοσφαίρο;;;


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Eva137 είπε:

Εγώ κορίτσια, κιρσούς δεν έχω (προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί έχουμε ακόμα 2 μήνες μπροστά μας... μέχρι τότε ποιος ξέρει). Επίσης, απορώ πώς την παλεύετε χωρίς σερβιετάκια. Εγώ με τον ιδρώτα και τα υγρά της εγκυμοσύνης θα έπρεπε να αλλάζω βρακί 5 φορές τη μέρα και πάλι θα ένιωθα λερωμένη. Τουλάχιστον όμως φοράω αυτά τα λεπτά βαμβακερά σερβιετάκια, χωρίς χλωρίνη, αρώματα, χημικά κτλ. και τα αλλάζω πολλές φορές την ημέρα.

Όσο για το μαιευτήριο, κι εγώ μόνο τον άντρα μου θα έχω μαζί... θα ήθελα και την μαμά και την αδερφή μου βέβαια αλλά δεν υπήρχε ποτέ αυτή η δυνατότητα έτσι κι αλλιώς. Άλλους συγγενείς δε θα ήθελα στην αρχή ούτε στο μαιευτήριο ούτε στο σπίτι. Γι'αυτό και δε ζητήσαμε από τα πεθερικά μου να έρθουν εδώ τον πρώτο μήνα/δίμηνο μετά τη γέννα να μας βοηθήσουν γιατί εννοείται ότι θα έμεναν μαζί μας και δε θέλω να ανησυχώ συνέχεια ότι θα είμαι πρησμένη, ταλαιπωρημένη, αχτένιστη και να προσέχω να καλύπτω και το στήθος μου όλη την ώρα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. Μπορεί να πελαγώσω βέβαια και να χρειαστώ πράγματι βοήθεια, αλλά προτιμώ να τα βρούμε οι δυο μας με τον άντρα μου.

 

Και μένα οι γονείς μου με είχαν γράψει μπαλέτο μαζί με την αδερφή μου και μας άρεσε πολύ και θυμάμαι που το σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να το συνεχίσω και να μεγαλώσω και να γίνω μπαλαρίνα! Μετά όμως, στην τρίτη δημοτικού, μας έγραψαν αγγλικά και ωδείο (αρμόνιο) και μας σταμάτησαν από το μπαλέτο.:sad: Αααχ, τώρα θα ήμουν και καλή χορεύτρια και με κορμάρα και ευλυγισία... τί να κάνεις... όνειρα!

 

Χαχα, κι εγώ έκανα σχέδια ότι αν είχα κόρη θα την έγραφα από μικρή μπαλέτο να πηγαίνουμε παρέα στο mommy and me, και μετά εννοείται να διαλέξει εκείνη αν θέλει να το συνεχίσει ή να κάνει κάτι άλλο. Τώρα με τον γιο δεν έχω ιδέα!:unsure: Και ο μπαμπάς του γενικά δεν έχει χόμπι (αθλήματα, καλλιτεχνικά ή κάτι άλλο), μόνο με την δουλειά του ασχολείται και τα μαστορέματα στο σπίτι, οπότε είμαι πολύ περίεργη τί θα θελήσει να κάνει εκείνος και από πού να τον ξεκινήσουμε.

Μουσική θα κάνουν τα παιδάκια μου σίγουρα. Ότι όργανο θέλουν. Ήδη ο μεγάλος μου έχει διάφορα παιδικά κ ασχολείται από τώρα.

Από εκεί κ πέρα κ κάποια φυσική δραστηριότητα, ότι διαλέξουν . Θα τους ξεκινήσω εκεί στα 3 κολυμβητήριο κ βλέπουμε πως θα πάει. 

εγώ έκανα από μικρή ενόργανη κ μετά χρόνια μπαλέτο αλλά μετά σταμάτησα γιατί έφτασα σε σημείο που σοβαρευουν τα πράγματα, με υποτροφίες σε σχολες κ οι κοπέλες ήταν ανταγωνιστικές κι εγώ δεν ήμουν σε τέτοια φάση τοτε κ το σταμάτησα!

Βέβαια συνέχισα με άλλους χορούς και σε κάποια φάση θα ξεκινήσω ξανά

Ότι κάνουν τα παιδάκια καλό είναι, κ μετά από κάποια ηλικία αποφασίζουν κ μόνα τους! Πρέπει όμως να έχουν ερεθίσματα:)

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, EugenJen said:

Τρέλανε με!! Δεν θέλει ο άντρας σου να γράψει τον γιο ποδοσφαίρο;;;

Χαχα, όχι, ούτε καν βλέπει ο ίδιος ποδόσφαιρο, πόσο μάλλον να παίξει ή να γράψει τον γιο του! Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό στάθηκα πολύυυυ τυχερή!:wink:

 

Just now, Anastasia05 said:

Μουσική θα κάνουν τα παιδάκια μου σίγουρα. Ότι όργανο θέλουν. Ήδη ο μεγάλος μου έχει διάφορα παιδικά κ ασχολείται από τώρα.

Από εκεί κ πέρα κ κάποια φυσική δραστηριότητα, ότι διαλέξουν . Θα τους ξεκινήσω εκεί στα 3 κολυμβητήριο κ βλέπουμε πως θα πάει. 

εγώ έκανα από μικρή ενόργανη κ μετά χρόνια μπαλέτο αλλά μετά σταμάτησα γιατί έφτασα σε σημείο που σοβαρευουν τα πράγματα, με υποτροφίες σε σχολες κ οι κοπέλες ήταν ανταγωνιστικές κι εγώ δεν ήμουν σε τέτοια φάση τοτε κ το σταμάτησα!

Βέβαια συνέχισα με άλλους χορούς και σε κάποια φάση θα ξεκινήσω ξανά

Ότι κάνουν τα παιδάκια καλό είναι, κ μετά από κάποια ηλικία αποφασίζουν κ μόνα τους! Πρέπει όμως να έχουν ερεθίσματα:)

Η μουσική πράγματι είναι πολύ καλή ενασχόληση, και με τόσα διαφορετικά όργανα και ήδη μουσικής μπορούν τα παιδιά να διαλέξουν σίγουρα κάτι που να τους αρέσει. Για φυσική δραστηριότητα αναρωτιέμαι τί θα ταίριαζε καλύτερα σε αγοράκι, που να μην είναι και πολύ ανταγωνιστικό/επιθετικό, και τώρα που το λες το κολυμβητήριο είναι πολύ καλή επιλογή και καλή άσκηση! Αυτό πάντως που ακόμα δεν έχουν βγει από την κοιλιά και συζητάμε σε τί δραστηριότητες θα τα γράψουμε με ξεπερνάει!:P

Ναι, αφού σου αρέσει ο χορός να τον ξεκινήσεις πάλι όταν θα έχεις την ευκαιρία! Κι εγώ είχα τέτοιο άχτι να πάω χορό (πόσο μάλλον που δεν με πήγαιναν οι δικοί μου όταν ήμουν μικρή) που ξεκίνησα να φανταστείς μετά που ήρθα Αμερική! Aπλά σαν ενήλικας πια (27 χρονών κιόλας) ήμουν μεγάλη για μπαλέτο οπότε γράφτηκα σε contemporary-lyrical-jazz… στην αρχή ένιωθα λίγο χαμένη αλλά μετά τον πρώτο μήνα περίπου έφτασα τις άλλες κοπέλες στο επίπεδο (μόνο στην ευλυγισία υστερούσα) και χορεύαμε και σε ρεσιτάλ στο τέλος της χρονιάς... πολύ πλάκα! Στην Φλόριντα που ήμουν τα τελευταία δυο χρόνια έκανα λάτιν (σάλσα και τσα-τσα κυρίως) και μου άρεσε πολύ και αυτό, αλλά μόλις έμεινα έγκυος που έπεσε και η πανδημία σταμάτησα. Τώρα μόλις ξεπεταχτεί λίγο ο μπέμπης, και ελπίζω να λήξει και η καραντίνα, δε ξέρω τί θα βρω να γραφτώ, αλλά στη χειρότερη θα πάω να κάνω Zumba που μου αρέσει και είναι και πολύ καλή αεροβική άσκηση. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...