Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Λουλούδια 2

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

@Τουτουνι μου, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, όπως και κάθε παιδάκι.. Επίσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η θέση του πλακούντα, που στην περίπτωση που είναι εμπρόσθιος τότε δεν μπορείς να καταλάβεις νωρίς ή εύκολα πότε κλωτσάει.. Κ ακόμη μην ξεχνάς πως είναι μικρούλικα.. Εδώ μας είπαν ότι από την 27η εβδομάδα θα πρέπει να τα νιώθουμε κάθε μέρα διαφορετικά πρέπει να πάμε για έλεγχο.. Οπότε μην αγχώνεσαι.. Αλλά επειδή γιατρός δεν είμαι καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του και ίσως πας για έναν πεταχτό υπέρηχο..

@Bellitsa! Κ εμάς εδώ Ολλανδία μας είπαν από την 22η εβδομάδα να κάνουμε το εμβόλιο του κοκκύτη, το οποίο είναι δωρεάν αλλά όχι υποχρεωτικό.. Αν για παράδειγμα δεν το έκανα εγώ θα το έκαναν στο μωρό μετά την γέννα, οπότε λέω εφόσον μπορώ να του γλυτώσω ένα τρύπημα, θα το κάνει η δόλια η μάνα.. Παρεπιπτόντως καμία παρενέργεια! Αλλά δεν συμετείχα στην συζήτηση για το εμβόλιο της γρίπης γιατί εδώ δεν το κάνουμε οπότε δεν ξέρω..

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Opheliav είπε:

Εγώ πήρα εναν υπνοσακο απο τα πρεναταλ χωρις μανικι και ενα με μανικια κ πιο ζεστο υφασμα. και εγω αυτο εχω διαβασει, οτι δε κανει να τα σκεπαζεις οταν ειναι νινακια γιατι μπορει κατα λαθος στον υπνο να κουκουλωθουν και...

και για τον υπνο ανασκελα, οτι ετσι πρεπει και οχι μπρουμυτα.. μπρουμυτα λεει οταν θα αρχισει να σταθεροποιειται και να γυρναει μονο του. 

αλλά η @Mikri Ollandeza εχει τοσο δικιο! θα καθομαστε να τα χαζευουμε στην αρχη απο τη χαρα μας <3

ευχαριστω και τις υπολοιπες για τις απαντησεις για το εμβολιο! τελικα απο βδομαδα και εμεις!

Καλησπέρα!!!Αχ μεγάλο θέμα τ εμβόλιο...η γυναικολόγος μου ,μου είπε να το κάνω καθώς και για τον κόκκινη.Εγω όμως έχω αμφιβολίες...γενικά σπάνια αρρωσταίνω και δεν ξέρω τα φοβάμαι...επίσης έχω την εξής απορείς:δεν μας αφήνουν να πάρουμε κανένα φαρμάκι και το εμβόλιο μας αφήνουν;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@Suzukaki Εμενα η κολλητή μου είναι παιδίατρος όποτε θα έχουμε αυτή μου ειπε να πάρω σφήνα το παιδι στο πλάι μέσα στην σφήνα του και όχι πολυ ζεστη μέχρι 20 βαθμούς στο σπιτι 

Μου εδωσαν σφηνα κατι φιλοι αλλα ακουσα οτι κ αυτο δ κανει λεει για τοσο μωρο πφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια εγώ που είμαι 22 w ειναι λογικό που δεν τα νιώθω συνέχεια???

Κορίτσι μου μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ είμαι 25+6 και έχω το πολύ μία βδομάδα που άρχισα να το νιωθω κάθε μέρα κυρίως απόγευμα και βράδυ. Μέχρι τότε περνάν και 2-3 μέρες χωρίς να το έχω ακούσει καθόλου. Όταν το είπα στο γιατρό μου είπε ότι έχει να κάνει με τη θέση του πλακούντα και να μην ανησυχώ καθόλου.

2 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Γεια σας όμορφες μανούλες,  διάβασα τα νέα σας και χαίρομαι που πατ2 καλά!! Εγώ κορίτσια τον μικρο τον κοιμηζα πάντα στο πλάι ανάσκελα μου είχε πει η παιδίατρος αλλά η μαία μου είπε στο πλάι πάντα να τον έχω κι για να μην γυρίσει έβαζα ένα σεντονακι διπλωμένο σαν ρολακι στην κοιλιά σαν αντίσταση.    

 Πάντως σε αυτήν την  εγκυμοσύνη εμένα πρέπει να με έχουν μουτζωσει έβγαλα κι ουλιτιδα εγκυμοσύνης πολύ πόνο στα δόντια γενικά ,έχει κάποια άλλη κάτι παρόμοιο; ο οδοντίατρος μόνο πλύσεις με χαμομήλι μου είπε κι βουρτσισμα πολλές φορές την μέρα....

Κι εγώ εδώ και μήνες έχω πολύ μεγάλη αιμορραγία κάθε φορά που βουρτσιζω δόντια. Αλλά τώρα λόγω κορονοιου ψιλοφοβαμαι να πάω για καθαρισμό.Μολις γεννήσω όμως θα πάω αμέσως γιατί φοβάμαι μην πάθω τίποτα χειρότερο.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Γεια σας όμορφες μανούλες,  διάβασα τα νέα σας και χαίρομαι που πατ2 καλά!! Εγώ κορίτσια τον μικρο τον κοιμηζα πάντα στο πλάι ανάσκελα μου είχε πει η παιδίατρος αλλά η μαία μου είπε στο πλάι πάντα να τον έχω κι για να μην γυρίσει έβαζα ένα σεντονακι διπλωμένο σαν ρολακι στην κοιλιά σαν αντίσταση.    

 Πάντως σε αυτήν την  εγκυμοσύνη εμένα πρέπει να με έχουν μουτζωσει έβγαλα κι ουλιτιδα εγκυμοσύνης πολύ πόνο στα δόντια γενικά ,έχει κάποια άλλη κάτι παρόμοιο; ο οδοντίατρος μόνο πλύσεις με χαμομήλι μου είπε κι βουρτσισμα πολλές φορές την μέρα....

Αυτό που αναφέρεις είναι σαν τις σφήνες που λένε αλλά έχουν καταργηθεί γτ αν το έχεις το μωρό στο πλάι μπορεί να γυρίσει και πάει μπρούμυτα και είναι επικίνδυνο.Οι μαίες πια λένε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι.Οσον αφορά την ουλίτιδα άστα να πάνε υποφέρω!!έκανα κ ένα καθαρισμό πριν ένα μήνα εκεί να δεις αιμορραγία..:huh: Μου έδωσε ειδική οδόντοκρεμα για εγκυες+υγρό για πλύσεις +μαλακή οδοντόβουρτσα.Λιγο πριν γεννησουμε θα επανέλθει μου είπε τελείως να μην ανησυχούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Κορίτσι μου μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ είμαι 25+6 και έχω το πολύ μία βδομάδα που άρχισα να το νιωθω κάθε μέρα κυρίως απόγευμα και βράδυ. Μέχρι τότε περνάν και 2-3 μέρες χωρίς να το έχω ακούσει καθόλου. Όταν το είπα στο γιατρό μου είπε ότι έχει να κάνει με τη θέση του πλακούντα και να μην ανησυχώ καθόλου.

Κι εγώ εδώ και μήνες έχω πολύ μεγάλη αιμορραγία κάθε φορά που βουρτσιζω δόντια. Αλλά τώρα λόγω κορονοιου ψιλοφοβαμαι να πάω για καθαρισμό.Μολις γεννήσω όμως θα πάω αμέσως γιατί φοβάμαι μην πάθω τίποτα χειρότερο.

Κι εγώ έχω μεγάλο θέμα με τα δόντια, αλλά τα βουρτσιζω πάνω από 4 φορές τη μέρα οπότε τώρα δεν ματώνουν...εμένα κάποια κουνιούνται κιόλας!!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bellitsa! είπε:

Επίσης, εδώ στην Αγγλία εκτός από το εμβόλιο γρίπης, προτείνουν στις έγκυες και το εμβόλιο για κοκκυτη/ διφθερίτιδα (αν έχω καταλάβει σωστά την μετάφραση στα ελληνικά). Και θα το κάνω στις επόμενες 2 βδομάδες. Στην Ελλάδα  προτείνουν οι γιατροί σας να κάνετε αυτό το εμβόλιο;

Ναι κι εμένα μου είπαν για το τριπλό, κοκκιτη διφθερίτιδας τετανου, και θα το κάνω μέσα στον Νοέμβρη λογικά! Και ο μπαμπας πρέπει επισης, και αν είχαμε (αλλα δεν έχουμε)και παππουδογιαγιαδες στην καθημερινή φροντίδα θα έπρεπε κι αυτοί να το κάνουν! Για προστασία του νεογέννητου γίνεται!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κι εγώ έχω μεγάλο θέμα με τα δόντια, αλλά τα βουρτσιζω πάνω από 4 φορές τη μέρα οπότε τώρα δεν ματώνουν...εμένα κάποια κουνιούνται κιόλας!!!!

Πινεις ασβεστιο;;;;μηπως σ αυξησει την δοση.μια φιλη μου ειχε θεμα με ασβεστιο τραβαγε πολυ το παιδι  και ειχε ελλειψη κ αυτη μαλλον και της επεφταν τα δοντια ενω ετρωγε εσπαγαν κ επεφταν

Just now, Angelvas είπε:

Αυτό που αναφέρεις είναι σαν τις σφήνες που λένε αλλά έχουν καταργηθεί γτ αν το έχεις το μωρό στο πλάι μπορεί να γυρίσει και πάει μπρούμυτα και είναι επικίνδυνο.Οι μαίες πια λένε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι.Οσον αφορά την ουλίτιδα άστα να πάνε υποφέρω!!έκανα κ ένα καθαρισμό πριν ένα μήνα εκεί να δεις αιμορραγία..:huh: Μου έδωσε ειδική οδόντοκρεμα για εγκυες+υγρό για πλύσεις +μαλακή οδοντόβουρτσα.Λιγο πριν γεννησουμε θα επανέλθει μου είπε τελείως να μην ανησυχούμε..

Και πως θα κρατησει το μωρο το κεφαλι στο πλαι ολο το βραδυ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Suzukaki είπε:

Και πως θα κρατησει το μωρο το κεφαλι στο πλαι ολο το βραδυ;;

Το κεφάλι του μωρού είναι πιο βαρύ απ' το σώμα του άρα γι'αυτό δ πρέπει να είναι στο πλάι γτ μπορεί να γυρίσει και να πάει μπρούμυτα και να φραξουν οι αεραγωγοί του.Αυτα τα άκουσα σε σεμινάριο και στα λέω.Τωρα οι απόψεις από γιατρό σε γιατρό πιθανόν αλλάζουν.Να ρωτήσεις πάλι καλό θα είναι και το δικό σου γιατρό η τη μαια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα για τα εμβόλια της γρίπης και του κοκκύτη, τα οποία δεν είναι υποχρεωτικά αλλά είναι καλό να γίνονται για την μαμά και το μωρό, δεν περιέχουν ζωντανούς οργανισμούς, οπότε δεν έχουν παρενέργειες. Έτσι μου είπαν στο νοσοκομείο. 

Είχα πάει πριν καιρό να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη και όταν πήγα στην νοσοκόμα, αγχώθηκα και μου δημιουργήθηκαν ένα σωρό απορίες και αμφιβολίες, και έφυγα χωρίς να το κάνω. Και λίγο που το έψαξα,  είδα ότι το κάνουν και στην Ελλάδα, οπότε θα το κάνω αρχές Νοεμβρίου.

Όσον αφορά τον ύπνο για τα νεογέννητα, και εγώ έχω ακούσει ότι πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα και να τους βάζουμε το κεφαλάκι πότε αριστερά πότε δεξιά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια δεν εχει καμια παρενέργεια το εμβόλιο γρίπης στα μωράκια μας όπως και του κοκκύτη που πρέπει υποχρεωτικά να γίνει να πάρει αντισώματα το μωράκι μας.  Εγω εκανα σήμερα το εμβόλιο γρίπης καθώς εδω στην Αμερική είναι υποχρεωτικό όπως και του κοκκύτη και μόλις γεννηθεί το μεράκι του κανουν πρώτη δόση ηπατίτιδας και 2 μηνών κάνει το TDAP είναι του κοκκύτη διφθερίτιδας και τέτανου. Πόσες απο τις μανούλες θα θηλάσουν τα μωράκια τους ? Εγω θα προσπαθήσω να το θηλάζω αλλά δεν ξερω εάν τα καταφέρω θα αγοράσω και PUMP  εαν δεν θηλάσει να του δινω το μητρικό γάλα εαν εχω σε μπουκάλι.Αγχωνομαι για το γάλα αρκετα. Αισθάνομαι και γω το μωρακι μου αρκετα .....με κλωτσάει όλη την μέρα. Από κιλα πως πατε ? 

 

  • Μου αρέσει 3

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roula2021 είπε:

Κορίτσια δεν εχει καμια παρενέργεια το εμβόλιο γρίπης στα μωράκια μας όπως και του κοκκύτη που πρέπει υποχρεωτικά να γίνει να πάρει αντισώματα το μωράκι μας.  Εγω εκανα σήμερα το εμβόλιο γρίπης καθώς εδω στην Αμερική είναι υποχρεωτικό όπως και του κοκκύτη και μόλις γεννηθεί το μεράκι του κανουν πρώτη δόση ηπατίτιδας και 2 μηνών κάνει το TDAP είναι του κοκκύτη διφθερίτιδας και τέτανου. Πόσες απο τις μανούλες θα θηλάσουν τα μωράκια τους ? Εγω θα προσπαθήσω να το θηλάζω αλλά δεν ξερω εάν τα καταφέρω θα αγοράσω και PUMP  εαν δεν θηλάσει να του δινω το μητρικό γάλα εαν εχω σε μπουκάλι.Αγχωνομαι για το γάλα αρκετα. Αισθάνομαι και γω το μωρακι μου αρκετα .....με κλωτσάει όλη την μέρα. Από κιλα πως πατε ? 

 

Καλημερα!!!Εγω έχω σκοπώ να θηλάσω...ελπίζω να πάνε οκ κλ και να μπορέσω!Εμενα μου είπε του κοκκυτη να το κάνω προς το τέλος του 8ου 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα γιατρο 970 γραμ πολυ καλη μου ειπε.επισης εχει βλεφαριδες του εκανε εντυπωση γτ δ εχουν τα περισσοτερα λεει απο τωρα και ειδε και μαλλακια που κ εγω κ ο αντρας μου ημασταν γλομπος....μου εγραψε εμβολιο γριπης κ εμενα μαγνησιο μου ειπε δεν χρειαζομαι εφοαον δ εχω κραμπες η συσπασεις μητρας δεν παιρνουν  ολες.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Πηγα γιατρο 970 γραμ πολυ καλη μου ειπε.επισης εχει βλεφαριδες του εκανε εντυπωση γτ δ εχουν τα περισσοτερα λεει απο τωρα και ειδε και μαλλακια που κ εγω κ ο αντρας μου ημασταν γλομπος....μου εγραψε εμβολιο γριπης κ εμενα μαγνησιο μου ειπε δεν χρειαζομαι εφοαον δ εχω κραμπες η συσπασεις μητρας δεν παιρνουν  ολες.

Μεγάλωσε το κοριτσάκι σου!!!!!!!!!!τι καλά!!!!

Εγώ είμαι μάλλον σε χειρότερο επίπεδο από αυτό που λέτε ότι θα χαζεύουμε με τις ώρες τα μωράκια μας! :-P πάω στον καθρέφτη και κάθομαι με τις ώρες και χαζεύω την κοιλίτσα μου!!!!μου φαίνεται απίστευτο που ένα μικρό ανθρωπάκι ζει εκεί μέσα!!!!!θέλω να απολαύσω την κάθε στιγμή αφού λογικά αυτή θα είναι η τελευταία μου εγκυμοσύνη!!!

  • Μου αρέσει 4

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Μεγάλωσε το κοριτσάκι σου!!!!!!!!!!τι καλά!!!!

Εγώ είμαι μάλλον σε χειρότερο επίπεδο από αυτό που λέτε ότι θα χαζεύουμε με τις ώρες τα μωράκια μας! :-P πάω στον καθρέφτη και κάθομαι με τις ώρες και χαζεύω την κοιλίτσα μου!!!!μου φαίνεται απίστευτο που ένα μικρό ανθρωπάκι ζει εκεί μέσα!!!!!θέλω να απολαύσω την κάθε στιγμή αφού λογικά αυτή θα είναι η τελευταία μου εγκυμοσύνη!!!

Σε ευχαριστω!!Γτ να ειναι η τελευταια σου;ποτε δ το ξερεις αυτο...και εγω κοιταω τη κοιλια αλλα οχι με τις ωρες αλλα σιγουρα το συναισθημα ειναι περιεργο που νιωθεις οτι αλλαζει το σωμα....για μενα ειναι πρωτογνωρο οποτε νιωθω περιεργα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...