Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μόνο ενας συνοδός στο μαιευτήριο.


Recommended Posts

Just now, Aurela είπε:

Αν θες τον άντρα σου,λες στη μαμα σου ότι θέλουμε να είναι ο πατέρας του παιδιού για να ζήσουμε μαζί αυτές της πρώτες στιγμές. 

Να σου πω αιφνιδιαστηκα γιατι δεν περίμενα καν να τεθεί τέτοιο δίλλημα.

Just now, mama16 είπε:

Αν ο άντρας σου μπορεί κ δεν θα δουλεύει εκείνες τις μέρες εννοείται ότι προτεραιότητα έχει αυτός. Εγώ επειδή γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο κ εκεί δεν επιτρέπονταν σύνοδος δεν ήταν κανείς αλλά αν ήταν κ ήταν κ το πρώτο μου παιδάκι εννοείται ότι θα ήθελα ασυζητητί τον άντρα μου. Κ 2 φορές που γέννησα περίμενα το επισκεπτήριο πως κ πως για να δω μόνο αυτόν, όλοι οι άλλοι κ να μην έρχονταν δεν με πείραζε καν

Δεν ξερω απο άδεια τι δικαιούται, φαντάζομαι το πρώτο τριήμερο σίγουρα , ασε που μπορει να βάλει και κανονική.

Just now, Nansy29 είπε:

@Καντι εγώ γεννησα το Μάιο στο μητερα.επιτρεποταν μόνο ένας σύνοδος που μπορούσε να μπαινοβγαίνει όμως .τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα .μας ειχαν πει ότι μόνο ένας μπορούσε να μπει που θα το ειχαμε δηλωσει. Αλλά η διπλανη μου είχε εναλλάξ μια τον άντρα της μια τη μαμά της..εγώ προσωπικά μόνο τον άντρα μου ήθελα και κανεναν άλλο ..δεν χρειάζεσαι στην ουσία κάποιον είναι εκεί οι κοπέλες συνεχεια από πάνω σου..εγω βέβαια γεννησα προωρα κάι δεν είχα τα μωρα μαζί .αλλά και πάλι στα ιδιωτικά στα παρεχουν όλα .σίγουρα ωραία θα ηταν να ήταν και η μαμά μου αλλά μετά τον άντρα μου..τη μαμα μου την είχα  και έχω για βοηθεια αφού γύρισα σπίτι...εκεί χρειάζεται ;) 

Εγώ προσωπικά απόλαυσα ησυχία εκείνες τις μερες......χωρίς κόσμο χωρίς επισκέπτες ..

 

 

Καλα εννοειται και μεχρι τον Δεκέμβριο μπορει να ειμαστε στο σημείο κανένας σύνοδος.

Για μενα αυτο ειναι το ιδανικό σενάριο το εναλλάξ για να μπορούν να πανε να ξαπλώσουν και σε ενα κρεβάτι να ξεκουραστούν κανονικά.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι said:

Να σου πω αιφνιδιαστηκα γιατι δεν περίμενα καν να τεθεί τέτοιο δίλλημα.

Δεν ξερω απο άδεια τι δικαιούται, φαντάζομαι το πρώτο τριήμερο σίγουρα , ασε που μπορει να βάλει και κανονική.

Καλα εννοειται και μεχρι τον Δεκέμβριο μπορει να ειμαστε στο σημείο κανένας σύνοδος.

Για μενα αυτο ειναι το ιδανικό σενάριο το εναλλάξ για να μπορούν να πανε να ξαπλώσουν και σε ενα κρεβάτι να ξεκουραστούν κανονικά.

Μην δώσεις πολύ σημασία,αυτά είναι μικροπράγματα, οι γονείς είσαστε εσείς. Μαζι το κάνατε,μαζί πρέπει να τα ζήσετε,και δεν μπορεί κανένας να σας πάρει αυτό το δικαίωμα. Αποφασίζετε εσείς οι δυο ποιος θα είναι μαζί σου. Ούτε η μαμά σου ούτε κανένας αλλος

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Να σου πω αιφνιδιαστηκα γιατι δεν περίμενα καν να τεθεί τέτοιο δίλλημα.

Δεν ξερω απο άδεια τι δικαιούται, φαντάζομαι το πρώτο τριήμερο σίγουρα , ασε που μπορει να βάλει και κανονική.

Καλα εννοειται και μεχρι τον Δεκέμβριο μπορει να ειμαστε στο σημείο κανένας σύνοδος.

Για μενα αυτο ειναι το ιδανικό σενάριο το εναλλάξ για να μπορούν να πανε να ξαπλώσουν και σε ενα κρεβάτι να ξεκουραστούν κανονικά.

Καλησπέρα! Εγώ γενναω σε ιδιωτικό μαιευτήριο στην επαρχία. Είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα με εσένα χωρίς όμως καμμία πίεση από τη μαμα μου! Ακολουθεί σεντόνι για να καταλάβεις τη λογική μ.

Είναι 2ο παιδάκι κ πάω πάλι με κ.τ. στο 1ο είχε μείνει όλα τα βράδια η μαμά μου αλλά κι ο άντρας μ ήταν μαζί έως το βράδυ αφού επιτρεπόταν  τότε. Είχα άψογη ανάρρωση αλλά με rooming in η πρώτη μέρα θέλει βοήθεια! Με τη μαμά μου ένιωθα πιο άνετα στα γυναικεία θέματα κ ήξερε κ πως να κινηθεί με το μωρό! Φυσικά ο άντρας μ το είδε πρώτος μόνος του κ μετά πήγαν κι εμενα κλ!

Τώρα στο 2ο επιτρέπεται ένα σύνοδος αλλά επειδή θέλω τη μαμά μ το 1ο βράδυ για βοήθεια μου είπαν ότι μπορώ να δηλώσω κ άλλον ένα συνοδό να εναλλάσσονται. Οποτε θα μπω να γεννήσω με τον άντρα μου το πρωί, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν θα είναι ο πρώτος που θα δει το μωρό μας! Θα μείνει μέχρι να τακτοποιηθουμε και να το ζήσουμε λίγο οι 3 μας κ μετά θα μπει η μαμά μ για βράδυ. Τις επόμενες μέρες ο άντρας μ αποκλειστικά μαζί μας μέχρι να φύγουμε! 

Μέχρι να γεννήσεις βλέπεις τι θα ισχύει γτ κάθε κλινική έχει τα δικά της! Αν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο όπως εγώ νομίζω είναι ιδανικά! Φυσικά να το ζήσει ο άντρας σου όλο αυτό κ αργότερα έρχεται η μαμά να βοηθήσει! Να το συζητήσεις όμως κ με τον άντρα σ γτ μπορεί να μην μπορεί να ανταπεξέλθει, να φοβάται κλ,όλα είναι λογικά κ καθόλου παρεξηγησημα! Ο δικός μου το 1ο φοβόταν να το πάρει αγκαλιά, να το ταΐσει,το έβλεπε πολύ εύθραυστο αν κ ήταν γιγαντομωρο! Τον κατάλαβα, ήθελε κάνα τριάρι μερούλες...οκ! 

  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Καλησπέρα! Εγώ γενναω σε ιδιωτικό μαιευτήριο στην επαρχία. Είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα με εσένα χωρίς όμως καμμία πίεση από τη μαμα μου! Ακολουθεί σεντόνι για να καταλάβεις τη λογική μ.

Είναι 2ο παιδάκι κ πάω πάλι με κ.τ. στο 1ο είχε μείνει όλα τα βράδια η μαμά μου αλλά κι ο άντρας μ ήταν μαζί έως το βράδυ αφού επιτρεπόταν  τότε. Είχα άψογη ανάρρωση αλλά με rooming in η πρώτη μέρα θέλει βοήθεια! Με τη μαμά μου ένιωθα πιο άνετα στα γυναικεία θέματα κ ήξερε κ πως να κινηθεί με το μωρό! Φυσικά ο άντρας μ το είδε πρώτος μόνος του κ μετά πήγαν κι εμενα κλ!

Τώρα στο 2ο επιτρέπεται ένα σύνοδος αλλά επειδή θέλω τη μαμά μ το 1ο βράδυ για βοήθεια μου είπαν ότι μπορώ να δηλώσω κ άλλον ένα συνοδό να εναλλάσσονται. Οποτε θα μπω να γεννήσω με τον άντρα μου το πρωί, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν θα είναι ο πρώτος που θα δει το μωρό μας! Θα μείνει μέχρι να τακτοποιηθουμε και να το ζήσουμε λίγο οι 3 μας κ μετά θα μπει η μαμά μ για βράδυ. Τις επόμενες μέρες ο άντρας μ αποκλειστικά μαζί μας μέχρι να φύγουμε! 

Μέχρι να γεννήσεις βλέπεις τι θα ισχύει γτ κάθε κλινική έχει τα δικά της! Αν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο όπως εγώ νομίζω είναι ιδανικά! Φυσικά να το ζήσει ο άντρας σου όλο αυτό κ αργότερα έρχεται η μαμά να βοηθήσει! Να το συζητήσεις όμως κ με τον άντρα σ γτ μπορεί να μην μπορεί να ανταπεξέλθει, να φοβάται κλ,όλα είναι λογικά κ καθόλου παρεξηγησημα! Ο δικός μου το 1ο φοβόταν να το πάρει αγκαλιά, να το ταΐσει,το έβλεπε πολύ εύθραυστο αν κ ήταν γιγαντομωρο! Τον κατάλαβα, ήθελε κάνα τριάρι μερούλες...οκ! 

Εχεις πολυ δίκιο και ειναι και το ιδανικό σενάριο οπως τα γράφεις, θα δούμε ομως μεχει τότε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια όσες γεννησατε πρόσφατα ή ειστε στις μέρες σας, έχετε ενημερωθεί οτι επιτρέπεται μονο ενας συνοδός κατα τον τοκετό και στην διάρκεια των 3 ημερών παραμονής στο μαιευτήριο;

 Ειναι όντως τόσο αυστηρά τα πράγματα, ειδικά εδώ στην Αθήνα στα ιδιωτικά; Θα με ενδιέφερε πολυ να μας γράψετε πως το βιώσατε.

 Επισης εμενα γέννησαν δυο γνωστές μου μια σε δημόσιο και μια σε ιδιωτικό και όντως ο σύνοδος δεν άλλαξε. Και οι δυο επέλεξαν  να πάρουν τις μαμάδες τους μαζί , οπως καταλαβαινετε  εχει ξεσηκωθεί και η δίκιά μου, και όλο λέει και ξαναλέει οτι αποφασίσεις εσυ, οτι μου πεις θα κανω. Και συνεχεια επαναφέρει το θεμα. Εμενα ρε παιδια μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσεις τον άνδρα που το εκανες το παιδί απ έξω απ όλο αυτο και να πάρεις την μαμά σου. Αν και πιστεύω οτι θα ειναι πιο βοηθητική και δεν θα ζοριστεί με τον εγκλεισμό στο μαιευτήριο οσο ανδρας μου, αλλα και πάλι. Με τον σύζυγο δεν την εχω συζητησει καν αυτην την πιθανότητα , θεωρω οτι ειναι και πολυ νωρίς αλλωστε. Και στην μαμά μου καλα θα δούμε λέω. Τωρα μου ξανά πέταξε με ρώτησαν και οι φίλες μου χτες ποιον θα πάρεις και της απάντησα: « δεν τους είπες οτι το παιδί το έκανε με τον άνδρα της». Δεν της άρεσε η απάντηση...

 Εσεις τι οπτική εχετε;

Πολύ σωστά σκέφτεσαι. Γνώμη μου κι εμένα να πάτε με τον άνδρα σου. Βοήθεια θα έχεις από τις μαίες σε ο,τι χρειαστείς. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να μείνει ο μπαμπάς απέξω. Η γιαγιά δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω...

Κι εδώ τα πράγματα είναι αυστηρά. Οι οδηγίες και για τις γεννήσεις μέχρι του χρόνου την άνοιξη είναι μπαίνετε και οι δύο στο μαιευτήριο, ο σύζυγος κάνει υποχρεωτικά τεστ covid και μένετε μέσα μέχρι την εξοδο. Δεν μπαίνει, δεν βγαίνει κάνεις. 

 

πρίν από 53 λεπτά , Καντι είπε:

Όχι δεν επιβαλεται, αλλα ειναι αυτο με το παράπονο οπως νιώθεις εσυ..... εμενα δεν μένουν εδώ οι δικοί μου , οποτε σίγουρα μετα θα την εχω κάποιες μερες σπίτι εμβολιασμένα εννοειται.

Όλες τα ίδια κάνουν...βάλε όρια γιατί οι γιαγιάδες θα θέλουν να κάτσουν αρκετά...και μετά θα βολευτεις κι εσυ...και ο μπαμπάς θα μετρά μέρες...:D

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Όλες τα ίδια κάνουν...βάλε όρια γιατί οι γιαγιάδες θα θέλουν να κάτσουν αρκετά...και μετά θα βολευτεις κι εσυ...και ο μπαμπάς θα μετρά μέρες...:D

Ο δικος μου στάνταρ! Δεν θελει κόσμο στο σπίτι, δεν το λέει αλλα ζορίζεται.

Η πεθερά δεν προκειται να ρθει ειναι ο πεθερός πολυ χαλια.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια όσες γεννησατε πρόσφατα ή ειστε στις μέρες σας, έχετε ενημερωθεί οτι επιτρέπεται μονο ενας συνοδός κατα τον τοκετό και στην διάρκεια των 3 ημερών παραμονής στο μαιευτήριο;

 Ειναι όντως τόσο αυστηρά τα πράγματα, ειδικά εδώ στην Αθήνα στα ιδιωτικά; Θα με ενδιέφερε πολυ να μας γράψετε πως το βιώσατε.

 Επισης εμενα γέννησαν δυο γνωστές μου μια σε δημόσιο και μια σε ιδιωτικό και όντως ο σύνοδος δεν άλλαξε. Και οι δυο επέλεξαν  να πάρουν τις μαμάδες τους μαζί , οπως καταλαβαινετε  εχει ξεσηκωθεί και η δίκιά μου, και όλο λέει και ξαναλέει οτι αποφασίσεις εσυ, οτι μου πεις θα κανω. Και συνεχεια επαναφέρει το θεμα. Εμενα ρε παιδια μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσεις τον άνδρα που το εκανες το παιδί απ έξω απ όλο αυτο και να πάρεις την μαμά σου. Αν και πιστεύω οτι θα ειναι πιο βοηθητική και δεν θα ζοριστεί με τον εγκλεισμό στο μαιευτήριο οσο ανδρας μου, αλλα και πάλι. Με τον σύζυγο δεν την εχω συζητησει καν αυτην την πιθανότητα , θεωρω οτι ειναι και πολυ νωρίς αλλωστε. Και στην μαμά μου καλα θα δούμε λέω. Τωρα μου ξανά πέταξε με ρώτησαν και οι φίλες μου χτες ποιον θα πάρεις και της απάντησα: « δεν τους είπες οτι το παιδί το έκανε με τον άνδρα της». Δεν της άρεσε η απάντηση...

 Εσεις τι οπτική εχετε;

2 γεννεσ εκανα με τελευταια τον περασμενο οκτ..ο γυναικολογοσ μου ηταν καθετοσ στο να μην εχουμε πολλουσ επισκεπτεσ παρα μονο τον αντρα μου...τησ ιδιασ αποψησ ημουν κ εγω...αλλα δεν τα καταφερα να πεισω την μανα μου να μην ερθει να δει στο μαιευτηριο το μωρο..ηρθαν με τον αδερφο μου κ την νυφη μου για.λιγο ομωσ...

Αυτο με τουσ απειρουσ επισκεπτεσ μεσα στα δωματια δεν το καταλαβα ποτε..μερικοι ερχοντουσαν κ κρυωμενοι...ελεοσ δηλ...κ επισησ δεν αφηναν την λεχωνα να ξεκουραστει...ολο βαβουρα..λεσ κ δεν εχουμε σπιτια..επρεπε να δουν το μωρο εκεινεσ τισ πρωτεσ στιγμεσ..

Πραγματικα οι ωρεσ μετα την γεννα ειναι σημαντικεσ στην αναρρωση τησ μανουλασ..χρειαζεται ησυχια κ ηρεμια..κ ειναι στιγμεσ ευλογημενεσ με το μωρακι...

καταλαβαινω πωσ μια νεα μαμα θα ηθελε την βοηθεια καποιου εμπειρου..ισωσ εγω να εζω σκληραγωγηθει πιο πολυ μιασ κ τελευταια μπαινοβγαινα στα νοσοκομεια για καθολου ευχαριστα θεματα...κ η γεννηση του μωρου μου μου φαινοταν παιχνιδακι μπροστα στα αλλα...

Αλλα πιστεψε με..ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο υπαρχουν οι μαιεσ να βοηθησουν..εγω πχ που εκανα καισαρικεσ με σηκωσαν την 1η φορα κ μετα τελοσ..ουτε τισ ξανα φωναξα..κ ημουν κ σε ιδιωτικο...

Ειδικα τωρα που δεν αφηνουν παρα μονο ενα συνοδο ειναι κριμα ο αντρασ να μην συνοδευειντην γυναικα του..εγω θα θυμωνα πολυ..αυτεσ ειναι στιγμεσ που πρεπει να τισ βιωσει μαζι το ζευγαρι..κ ασ θυμωσει η μαμα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια όσες γεννησατε πρόσφατα ή ειστε στις μέρες σας, έχετε ενημερωθεί οτι επιτρέπεται μονο ενας συνοδός κατα τον τοκετό και στην διάρκεια των 3 ημερών παραμονής στο μαιευτήριο;

 Ειναι όντως τόσο αυστηρά τα πράγματα, ειδικά εδώ στην Αθήνα στα ιδιωτικά; Θα με ενδιέφερε πολυ να μας γράψετε πως το βιώσατε.

 Επισης εμενα γέννησαν δυο γνωστές μου μια σε δημόσιο και μια σε ιδιωτικό και όντως ο σύνοδος δεν άλλαξε. Και οι δυο επέλεξαν  να πάρουν τις μαμάδες τους μαζί , οπως καταλαβαινετε  εχει ξεσηκωθεί και η δίκιά μου, και όλο λέει και ξαναλέει οτι αποφασίσεις εσυ, οτι μου πεις θα κανω. Και συνεχεια επαναφέρει το θεμα. Εμενα ρε παιδια μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσεις τον άνδρα που το εκανες το παιδί απ έξω απ όλο αυτο και να πάρεις την μαμά σου. Αν και πιστεύω οτι θα ειναι πιο βοηθητική και δεν θα ζοριστεί με τον εγκλεισμό στο μαιευτήριο οσο ανδρας μου, αλλα και πάλι. Με τον σύζυγο δεν την εχω συζητησει καν αυτην την πιθανότητα , θεωρω οτι ειναι και πολυ νωρίς αλλωστε. Και στην μαμά μου καλα θα δούμε λέω. Τωρα μου ξανά πέταξε με ρώτησαν και οι φίλες μου χτες ποιον θα πάρεις και της απάντησα: « δεν τους είπες οτι το παιδί το έκανε με τον άνδρα της». Δεν της άρεσε η απάντηση...

 Εσεις τι οπτική εχετε;

Αχ σε καταλαβαίνω έτσι είναι και η δική μου μαμά!! Εγώ γέννησα τον Ιούνιο σε δημόσιο Νοσοκομείο και ήταν από τότε αυστηρά, φαντάζομαι τώρα που έχουν αυξηθεί τα κρούσματα θα είναι χειρότερα! Εγώ επέλεξα τον άντρα μου και δεν το μετάνιωσα στιγμή,  του βγήκε και αυτού πολύ φυσικά η φροντίδα του μωρού και είχα απίστευτη στήριξη!! Της μητέρας μου δεν Της άρεσε που επέλεξα τον άντρα μου (ελεος) αλλά εμάς επιτρεπόταν τότε να φύγει ο ένας συνοδός και να έρθει άλλος για αλλαγή! Και έτσι ήρθε η μητέρα μου...εεε σου λέω δεν έβλεπα την ώρα να έρθει το πρωί να έρθει πάλι ο άντρας μου....καμία σχέση! Εκείνη την ώρα πραγματικά θες τον άντρα σου κανέναν άλλο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω έτσι είναι και η δική μου μαμά!! Εγώ γέννησα τον Ιούνιο σε δημόσιο Νοσοκομείο και ήταν από τότε αυστηρά, φαντάζομαι τώρα που έχουν αυξηθεί τα κρούσματα θα είναι χειρότερα! Εγώ επέλεξα τον άντρα μου και δεν το μετάνιωσα στιγμή,  του βγήκε και αυτού πολύ φυσικά η φροντίδα του μωρού και είχα απίστευτη στήριξη!! Της μητέρας μου δεν Της άρεσε που επέλεξα τον άντρα μου (ελεος) αλλά εμάς επιτρεπόταν τότε να φύγει ο ένας συνοδός και να έρθει άλλος για αλλαγή! Και έτσι ήρθε η μητέρα μου...εεε σου λέω δεν έβλεπα την ώρα να έρθει το πρωί να έρθει πάλι ο άντρας μου....καμία σχέση! Εκείνη την ώρα πραγματικά θες τον άντρα σου κανέναν άλλο!

Επίσης δεν μπορώ τις υποδείξεις, εχω φύγει απο 18 χρόνων απο το σπίτι. Εχουμε ήδη με τον άνδρα μου 13 χρόνια μαζι και δρούμε εντελως αυτόνομα.

 Ήδη με τσιτωσε γιατι ο ανδρας μου δεν εχει κόψει το κάπνισμα. Και πως θα πιάνει το μωρο και θα βρωμοκοπαει στο μωρο.

Πραγμα με το οποιο συμφωνω απόλυτα και χωρις να ξέρει για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου σε μωρά που οι γονείς ειναι καπνιστές  και τα έχουν δίπλα τους το βράδυ. Και προσπαθώ να της εξηγήσω οτι το τσιγάρο το κόβει καθένας οταν αισθανθεί έτοιμος. Αμ δε!

 Αφου το ξέρει οτι δεν κανει , γιατι δεν το κόβει; Γκρρρ


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Επίσης δεν μπορώ τις υποδείξεις, εχω φύγει απο 18 χρόνων απο το σπίτι. Εχουμε ήδη με τον άνδρα μου 13 χρόνια μαζι και δρούμε εντελως αυτόνομα.

 Ήδη με τσιτωσε γιατι ο ανδρας μου δεν εχει κόψει το κάπνισμα. Και πως θα πιάνει το μωρο και θα βρωμοκοπαει στο μωρο.

Πραγμα με το οποιο συμφωνω απόλυτα και χωρις να ξέρει για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου σε μωρά που οι γονείς ειναι καπνιστές  και τα έχουν δίπλα τους το βράδυ. Και προσπαθώ να της εξηγήσω οτι το τσιγάρο το κόβει καθένας οταν αισθανθεί έτοιμος. Αμ δε!

 Αφου το ξέρει οτι δεν κανει , γιατι δεν το κόβει; Γκρρρ

Αχουυυυ ίδιες ίδιες είναι!! Κι εγώ προσπαθώ να εξηγήσω πολλές φορές ότι δεν την αφορα ένα θέμα  και ότι είναι ανάμεσα σε εμένα και τον άντρα μου και εμείς αποφασίζουμε αλλά μάταια!! Εντάξει ξεκάθαρη η επιλογή, ο άντρας σου θα έρθει μαζί χαχαχα!! Έχουν μια μανία να χώνουν μυτούλα όλοι τι να πω!! Δόξα το θεό με τον άντρα μου κλείνουμε τα αυτιά μας σε όλους και έχουμε ο ένας τον άλλον σε όλα!! Εμένα είναι κ η πεθερά μεγάλη ανακατωστρα αλλά ευτυχώς μπαίνουν  οριά!

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Επίσης δεν μπορώ τις υποδείξεις, εχω φύγει απο 18 χρόνων απο το σπίτι. Εχουμε ήδη με τον άνδρα μου 13 χρόνια μαζι και δρούμε εντελως αυτόνομα.

 Ήδη με τσιτωσε γιατι ο ανδρας μου δεν εχει κόψει το κάπνισμα. Και πως θα πιάνει το μωρο και θα βρωμοκοπαει στο μωρο.

Πραγμα με το οποιο συμφωνω απόλυτα και χωρις να ξέρει για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου σε μωρά που οι γονείς ειναι καπνιστές  και τα έχουν δίπλα τους το βράδυ. Και προσπαθώ να της εξηγήσω οτι το τσιγάρο το κόβει καθένας οταν αισθανθεί έτοιμος. Αμ δε!

 Αφου το ξέρει οτι δεν κανει , γιατι δεν το κόβει; Γκρρρ

Δε μπόρεσα να διαβάσω  τις απόψεις όλων των κοριτσιών με προσιχη αλλά με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι όλες στο ίδιο συγκλίνουν..εγω γέννησα αρχές Απρίλη, είχαμε τα SMS τότε.. Ο άντρας μου μπήκε μαζί μου στο Λητώ κ βγήκε ξανά με το εξιτήριο μου.. Αυτή ήταν η πολιτικη του μσιευτηριου..είναι στιγμές που κάθε γυναίκα θέλει να τις ζήσει με τον άντρα της.. Εμείς ξαπλωνσμε αγκαλιά στο ίδιο κρεβάτι κ χαζευαμε τη μπεμπουλα μας δίπλα στο πυρεξακι..βοήθεια θα έχεις από τι προσωπικο κ ο μπαμπάς θα μπει πιο ευκολα στο κλίμα της φροντίδας του μωρου.. Όσο κ να φοβάται,θα αναγκαστεί κάποιες στιγμές πχ είσαι τουαλέτα κ το μωρό κλαει, τι θα κάνει? Η έννοια του για το μωρό θα υπερνικήσει το φόβο του... Δένεται με το παιδι απτις πρωτες στιγμές..Επίσης κάποια πραγματσ πλεον είναι διαφορετικά ως προς το μωρό σε σχέση με παλια ή μπορεί κ να υπάρχει άγνοια ακόμη κ αν οι μαμάδες μας μεγάλωσαν παιδιά.. Θα μπερδευεσαι κ δε θα ξέρεις τι να κάνεις? Αυτό που λένε οι μαίες ή αυτό που λέει η μαμά που έχει πρισωπικη πειρα χρονων! Λόγω καραντίνας  η μσμα μου είδε τη μπεμπα 2 μηνών.. Ακόμη κ τότε ασυναίσθητα έκανα πισω στη φροντίδα του μωρου θεωρώντας ότι θα το κάνει καλυτερα η μαμά μου λες κ 2 μήνες μόνη μου δε τα κατάφερα μια χαρά.. 

Ασε τη μανουλα σπίτι να απολυμανει μέχρι τελευταία στιγμή που θα πατε κ θα το χόρτασει το εγγονακι.. Κ ο άντρας σου να δεις θα ναι ο καλυτερος βοηθός σου κ μένα στο μαιευτήριο ότι ζητουσα το έκανε τσακ μπαμ, τώρα στο σπίτι μου κάνει παλι το ζόρικο Χαχαχα.. Όταν όμως θυμάται στιγμές απ'τη γεννά κ στο μαιευτήριο λιωνει ακόμη... 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Αχουυυυ ίδιες ίδιες είναι!! Κι εγώ προσπαθώ να εξηγήσω πολλές φορές ότι δεν την αφορα ένα θέμα  και ότι είναι ανάμεσα σε εμένα και τον άντρα μου και εμείς αποφασίζουμε αλλά μάταια!! Εντάξει ξεκάθαρη η επιλογή, ο άντρας σου θα έρθει μαζί χαχαχα!! Έχουν μια μανία να χώνουν μυτούλα όλοι τι να πω!! Δόξα το θεό με τον άντρα μου κλείνουμε τα αυτιά μας σε όλους και έχουμε ο ένας τον άλλον σε όλα!! Εμένα είναι κ η πεθερά μεγάλη ανακατωστρα αλλά ευτυχώς μπαίνουν  οριά!

 

Μπα η δίκη μου πεθερά Αγία, την εχει εκπαιδευμένη ο δικος μου δεν εχει πει την παραμικρή κουβεντούλα τόσα χρόνια.

 Δεν ειναι θεμα χώνω την μυτούλα, η δίκη μου εχει δίκιο και τελος, οχι οτι δεν εχει σε πολλα πράγματα, αλλα εμεις τους ρυθμούς μας τους εχουμε βρει και ειμαστε πολυ μακριά απο το πρότυπο των γονιών μας.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια όσες γεννησατε πρόσφατα ή ειστε στις μέρες σας, έχετε ενημερωθεί οτι επιτρέπεται μονο ενας συνοδός κατα τον τοκετό και στην διάρκεια των 3 ημερών παραμονής στο μαιευτήριο;

 Ειναι όντως τόσο αυστηρά τα πράγματα, ειδικά εδώ στην Αθήνα στα ιδιωτικά; Θα με ενδιέφερε πολυ να μας γράψετε πως το βιώσατε.

 Επισης εμενα γέννησαν δυο γνωστές μου μια σε δημόσιο και μια σε ιδιωτικό και όντως ο σύνοδος δεν άλλαξε. Και οι δυο επέλεξαν  να πάρουν τις μαμάδες τους μαζί , οπως καταλαβαινετε  εχει ξεσηκωθεί και η δίκιά μου, και όλο λέει και ξαναλέει οτι αποφασίσεις εσυ, οτι μου πεις θα κανω. Και συνεχεια επαναφέρει το θεμα. Εμενα ρε παιδια μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσεις τον άνδρα που το εκανες το παιδί απ έξω απ όλο αυτο και να πάρεις την μαμά σου. Αν και πιστεύω οτι θα ειναι πιο βοηθητική και δεν θα ζοριστεί με τον εγκλεισμό στο μαιευτήριο οσο ανδρας μου, αλλα και πάλι. Με τον σύζυγο δεν την εχω συζητησει καν αυτην την πιθανότητα , θεωρω οτι ειναι και πολυ νωρίς αλλωστε. Και στην μαμά μου καλα θα δούμε λέω. Τωρα μου ξανά πέταξε με ρώτησαν και οι φίλες μου χτες ποιον θα πάρεις και της απάντησα: « δεν τους είπες οτι το παιδί το έκανε με τον άνδρα της». Δεν της άρεσε η απάντηση...

 Εσεις τι οπτική εχετε;

Αγαπητη μου Καντυ, πριν μια βδομάδα γεννησαν ο αδερφος μου με τη γυναίκα του σε ιδιωτικη κλινικη. Υπενθυμίζω οτι ναι μεν ειμαστε επαρχεια, αλλα παντου η αυστηροτητα ειναι ιδια. Επιτρεποταν ενας συνοδος, κ η νυφη μου διαλεξε τον αδερφο μου. Κ πιστεψε με, ηταν καλύτερα απο οτι αν ειχε τη μαμα της που ειναι μια εξαιρετικη κυρια. Ο αδερφος μου εφτιαξε βαλιτσουλα - ημουν μπροστα στην προετοιμασια πολυ γελιο- σα να εμπαινε κ εκεινος για καισαρικη. Τον ιουλιο έπραξε το ιδιο κ φιλικο μου ζευγαρι, που γεννησε σε δημοσιο νοσοκομειο. Για μενα, κ εκφραζω παντα τη δικη μου γνωμη, θεωρω οτι το ζευγαρι πρέπει να είναι μαζι σε αυτο. Κ δε θα στερησω απο τον αντρα μου αυτην τη στιγμη (εξαλλου εμενα ηδη λογω εργασίας χανει πολλα). Οι μαμαδες εξαλλου, τη δικη τους τη στιγμη ή τις στιγμές, καποτε τις ειχαν. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια όσες γεννησατε πρόσφατα ή ειστε στις μέρες σας, έχετε ενημερωθεί οτι επιτρέπεται μονο ενας συνοδός κατα τον τοκετό και στην διάρκεια των 3 ημερών παραμονής στο μαιευτήριο;

 Ειναι όντως τόσο αυστηρά τα πράγματα, ειδικά εδώ στην Αθήνα στα ιδιωτικά; Θα με ενδιέφερε πολυ να μας γράψετε πως το βιώσατε.

 Επισης εμενα γέννησαν δυο γνωστές μου μια σε δημόσιο και μια σε ιδιωτικό και όντως ο σύνοδος δεν άλλαξε. Και οι δυο επέλεξαν  να πάρουν τις μαμάδες τους μαζί , οπως καταλαβαινετε  εχει ξεσηκωθεί και η δίκιά μου, και όλο λέει και ξαναλέει οτι αποφασίσεις εσυ, οτι μου πεις θα κανω. Και συνεχεια επαναφέρει το θεμα. Εμενα ρε παιδια μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσεις τον άνδρα που το εκανες το παιδί απ έξω απ όλο αυτο και να πάρεις την μαμά σου. Αν και πιστεύω οτι θα ειναι πιο βοηθητική και δεν θα ζοριστεί με τον εγκλεισμό στο μαιευτήριο οσο ανδρας μου, αλλα και πάλι. Με τον σύζυγο δεν την εχω συζητησει καν αυτην την πιθανότητα , θεωρω οτι ειναι και πολυ νωρίς αλλωστε. Και στην μαμά μου καλα θα δούμε λέω. Τωρα μου ξανά πέταξε με ρώτησαν και οι φίλες μου χτες ποιον θα πάρεις και της απάντησα: « δεν τους είπες οτι το παιδί το έκανε με τον άνδρα της». Δεν της άρεσε η απάντηση...

 Εσεις τι οπτική εχετε;

Καλησπέρα κορίτσια!!Εγω γέννησα τον Απρίλιο στο Ιασώ.Στην αναμονή επιτρεπόταν ένα άτομο,αυτός που θα έμενε μαζί μου όσες μέρες καθόμουν μέσα.Εννοειται ότι ήταν ο άντρας μου,είναι όμορφες κ τόσο ξεχωριστές στιγμές που δεν ήθελα κάποιον άλλον δίπλα μου.Γεννησα κ εγώ πρόωρα επομένως δεν είχα  τα μωρά μαζί μου.Σε τρίκλινα κ δίκλινα δεν επιτρεπόταν σύνοδος βραδινές ώρες.Κ την ημέρα ίσχυε λίγο περίεργη κατάσταση.Αφηναν να μπει το ίδιο άτομο που ειχες δηλώσει για καποιες ώρες.
Αν είσαι σε μονόκλινο όπως ημουν εγώ μπορείς να κανεις ότι θέλεις.Εμενα το πρώτο βράδυ έφυγε ο άντρας μου κ έμεινε η μαμά μου.Επρεπε να μου φέρει τα πράγματα μου καθότι ούτε αυτά δεν πρόλαβα να πάρω...Το πρωί επέστρεψε κ έφυγε η μαμά μου.Μας επέτρεψαν αυτή την αλλαγή λόγω μονόκλινου δωματίου κ μόνο για την πρώτη μέρα.Τις υπόλοιπες ημέρες έμεινε ο άντρας μου μαζί μου κ βγήκε καποιες φορές εκτός κ ξαναμπήκε.

Αρα βασικό είναι να δεις σε τι δωμάτιο θα μείνεις.Φανταζομαι ότι κάπως έτσι θα είναι κ στο Μητέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...