Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά μου.

Έφτιαξα μπουκιές γαλοπούλας λεμονάτες με συνοδεία πουρέ για σήμερα και μια σαλάτα λάχανο-λυκοτρίβολο με παρμεζάνα.

Αχ θα με σκάσουν αυτοί οι Γερμανοί. Χτες είχαμε συνάντηση γονέων στο σχολείο για ενημέρωση. Μας είπαν ότι μέχρι αύριο Παρασκευή πρέπει να δηλώσουμε ποια παιδιά θα συμμετέχουν στην καλοκαιρινή εκδρομή του Ιουλίου για να πετύχουν καλύτερες τιμές στο χώρο που θα μείνουν τότε.

Αν και το ποσόν έχει ήδη βγει. Πίστευα ότι θα έχουμε λίγο περιθώριο να σκεφτούμε καλύτερα αν θα αφήσουμε το παιδί μας να πάει ή όχι.

Συζητώντας με ένα ζευγάρι Ελλήνων μου είπαν να μην ανησυχώ για κινδύνους και τέτοια κι ότι αν φέρω αντιρρήσεις για να μη συμμετέχει η κόρη μου τότε θα με καλούν διαρκώς οι καθηγητές για να εξακριβώσουν τους λόγους που έχω και θα με καλέσει αργότερα και η διευθύντρια του σχολείου.

Σαν να λέμε δηλαδή θέλω δε θέλω πρέπει να την αφήσω.

Ο μικρος εδω κ μια βδομαδα μας εχει τεντωσει τα βραδια!!!Ξυπναει συνεχεια...δεν κοιμαται στη κουνια..κτλ.....προχθες εσκασε μυτη το πρωτο δοντι κ χθες το δευτερο!!!!

Καλοστέριωτα τα δοντάκια του. Είναι φυσικό αυτές τις μέρες να είστε όλοι μικροί μεγάλοι ανάστατοι με τα δόντια του.

πάντως κι εμείς αντιμετωπίζουμε δυσκολίες στον ύπνο. Χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 23.00 και ξυπνούσε ανά μία ώρα μέχρι τις 3.30!

Ωραίο πρόγραμμα μόνη της το ανοίγει ή υπάρχουν και δεύτερης κατηγορίας τραγουδιστές;

Νινάκι εκέι που μένεις είναι λογικό να θέλεις πάπλωμα! Εδώ εγώ που μένω Πειραιά και σκεπάζομαι με φλις κουβερτούλα.

Είστε αρκετά καλά μόνο με τη φλις ακόμα.

Εβιράκι μου το κοριτσάκι μου μεγάλωσε και μου το αποδυκνείει σιγά σιγά! Απλά, όπως οι περισσότερες μανούλες, έτσι κι εγώ νομίζω οτι είναι μικρούλα ακόμη και ότι δεν θα μεγαλώσει ποτέ!!!

Αυτό πες το και ξαναπές το. Έτσι ακριβώς αισθάνομαι κι εγώ για τις δικές μου.

Το φαγητό χτες έγινε λουκούμι Smurfita! αγχώθηκα λίγο, αλλά τελικά άδικα... έβαλα και ψιλοκομμένο μπέικον μαζί με χυμό πορτοκαλιού για να είμαι πιο σίγουρη.

Χρυσοχέρα μου!!!!!!!!!!!!! Μα φυσικά θα έβγαινε πεντανόστιμο.

Εβίρι τα καλτσούνια, από ότι θυμάμαι από την γιαγιά μου στην Κρήτη, είναι δύσκολα... χαράς στο κουράγιο σου! θα τα βάλεις στο μπλόγκ?

Νίνα μου εγώ θεωρώ ότι έχουν φασαρία και ορθοστασία όχι δυσκολία. Έγραψα στο μπλογκ τα βήματα για να μην πελαγώσει μια νοικοκυρά που τα φτιάχνει μόνη της. Όπως είπα κι εκεί κανονικά τα καλτσουνάκια θέλουν δύο άτομα. Όποιος είναι μόνος του βρίσκει τρόπους.

Στρουμφιτα επρεπε με το ετσι θελω να μπεις στη συζητηση μηπως και καταλαβαιναν τι εκαναν.

Και να τους έκανε τη συζήτηση λέει άνω κάτω με διαφωνίες και αντίλογο.

Εβιρακι μου προσπαθω οσο μπορω να φτιαχνω για τα την οικογενεια μου φαγητα με καλα υλικα ωστε να ξερω τι τρωνε.Φοβαμαι πολυ τα συντηρητικα κ επειδη κ εγω απο μικρη παιρνω ευκολα κιλα δεν θελω να τρωνε σαβουρες κ να φουσκωσουν.

Τα λες πάρα πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Χτες ιδρωσα στο γυμνατησριο πολυ κ μετα πρεπει να την αρπαξα γυρνωντας σπιτι,βγηκα κ εξω στο μπαλκονι χωρις να εχω αλλαξει πρωτα κ σκουπισα κ σημερα αισθανομαι καπως στα πνευμονια ενα καψιμο ενα βρασιμο πφφφ

Ωχ, ας ελπίσουμε ότι δε θα εξελιχθεί άλλο. Ήπιες τίποτα ζεστά ροφήματα;

Γνωρίζω πολύ καλά αυτήν την νοοτροπία μιάς και ο μπαμπάς μου αποτελούσε εξαίρεση δημοσίου υπαλλήλου που δούλευε! Και οι συνάδελφοί του τον έβριζαν γιατί τους χαλαγε την πιάτσα, όπως πολύ χαρακτηριστικά έλεγαν!!!!

Κι εγώ την έχω την ίδια εμπειρία (όχι με πατέρα).

Σκεφτομαι να δοκιμασω να τους φτιαξω σαντουιτσακια με ομελετα μεσα για να τρωει κ αυγο ο μικρος.Λετε να ειναι ωραια?Τι αλλο να βαλω μεσα στο σαντουιτς εκτος απο την ομελετα;τυρακι,γαλοπουλα;

Συμφωνώ με τυρί ή γαλοπούλα και προτείνω ακόμα λουκανικάκια Φρανκφούρτης κομμένα στη μέση κατά μήκος για να χωράνε εύκολα.

Τελικά χτες έκανα μακαρονάδα με κυμά και σήμερα θα κάνω τον αρακά με ρύζι... σας γέλασα χτες! περίσσεψε αρκετός κυμάς, οπότε θα τον κάνω ένα μίνι παστίτσιο την Κυριακή... λέτε να τον βάλω κατάψυξη μέχρι τότε ή απλά στην συντήρηση?

Επειδή δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά, αν ο κιμάς είναι ωμός καλύτερα στην κατάψυξη Νίνα γιατί είναι πολύ ευαίσθητο είδος. Αν έχει περισσέψει ως μαγειρεμένος τότε φύλαξέ τον στη συντήρηση δεν παθαίνει τίποτα.

Μόλις σταμάτησα για καφέ, περιμένοντας να ανέβει το ζυμάρι για να κάνω πίτες για σουβλάκι, από της Εβίρι το μπλογκ... μόνο που δεν βλέπω να ανεβαίνει και πολύ.... ίσως επειδή ξέχασα να σκεπάσω την λεκάνη? και ψήνω μία πάστα φλώρα με μαρμελάδα σύκο, που μου έδωσε η πεθερά μου.

Όχι Νίνα μου δεν παίζει ρόλο η πετσέτα, ίσως η μαγιά να μην ήταν τόσο καλή. Αυτό είναι κάτι που δε φαίνεται όταν την αγοράζεις. Τυχαίνουν και σε μένα φορές που το ζυμάρι γίνεται τριπλάσιο και φορές που ίσα που φουσκώνει λίγο. Αυτό οφείλεται μόνο στη μαγιά. Πάντως στο τηγάνι θα σου φουσκώσουν.

Μπράβο και για τα δύο που φτιάχνεις.

Να σας ρωτήσω κάτι: εσάς μυρίζει το σιφώνι του νεροχύτη σας, όταν βάζετε πλυντήριο ρούχων? επειδή το έχω στην κουζίνα, όποτε βάζω πλυντήριο, στο ξέβγαλμα, μου έρχεται απαίσια μυρωδιά από τον νεροχύτη.

Συνήθως μυρίζει ο σωλήνας που μπαίνει το λάστιχο του πλυντηρίου από το οποίο αδειάζονται τα νερά.

Αν θες να δοκιμάσεις καθάρισμα με φυσικό τρόπο άδειασε στο νεροχύτη σόδα φαγητού με το μάτι και ξύδι, μετά ρίξε μια κατσαρόλα βραστό νερό και θα καθαρίσει εσωτερικά.

Τη γιαγια δεν ακουω πολυ καλά κι αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια. Εχω αρχιζει το μπουρου μπουρου για να την πεισω να επισκεφθει γιατρο. Για να δουμε τι θα δουμε. Αν επαληθευτουν οι φοβοι μου παντως θα εχουν αρχισει νωρις τα οργανα.

Εσύ να συνεχίσεις το τριβέλισμα στο μπούρου μπούρου και ίσως κάποια στιγμή την πείσεις.

Όσο για την πάστα φλώρα σας έχω πει ότι ο άντρας μου την φτιάχνει τέλεια? Τελευταία φορά την είχε φτιάξει με μερέντα αντί μαρμελάδα.

Πωπω η έκφραση που σε κάνει να νιώθεις ευτυχία.

Εγω ελεγα πως συνηλθα αλλα τωρα εχω ακομα αυτο το καψιμο ...Ο μικρος εχει μυξα σημερα κ λιγο μπουκωμα.θα παμε κ για αλλο λογο ΩΡΛ το απογευμα οποτε κατι θα του δωσει νομιζω.

Αχ, περαστικά σας.

Νινακι για τα ρουχα που λες η διπλανη μου επειδη δεν εχει χωρο κλπ οταν ειναι να μαζεψει ρουχα τα πλενει ολα κ τα αποθηκευει ασιδερωτα.Μετα οταν ειναι να τα βγαλει τα σιδερωνει κ τα βαζει επιτοπου φρεσκοσιδερωμενα στην ντουλαπα. Αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα σιδερωνονται αν μεινεουν καιρο, μηπως σκληρηνουν η λεω βλακειες?

Αυτό το είχα κάνει κι εγώ κάποια φορά, αλλά το μετάνιωσα και δεν το ξανάκανα. Επειδή ναι μεν γλιτώνεις τη δουλειά του σιδερώματος πριν αλλά όταν τα βγάζεις μετά από τους μήνες που θα έχουν περάσει όντως δε σιδερώνονται εύκολα.

Έτσι από τότε κάθε χρόνο τα σιδερώνω και τα φυλάω σε κουτιά. Μπορώ να πω ότι πολλά από τα ρούχα όταν τα ξαναβγάζω δε χρειάζονται ξανά σιδέρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Σήμερα θα κάνω σουβλάκια με κοτόπουλο και με τις πίτες που έφτιαξα χτες, με την βοήθεια του μπλογκ της Εβίρι.... Εβίρι έγιναν καταπληκτικές:P... παρόλο που δεν φούσκωσαν ιδιαίτερα, αλλά όπως είπες στο τηγάνι έγιναν όπως έπρεπε. Ευχαριστώ πολύ:tongue:... σκέφτομαι να κάνω με την πρώτη ευκαιρία αρκετές, να τις έχω εύκαιρες.

Αχ Εβίρι αυτοί οι Γερμανοί και η τόσο οργάνωση τους! μου θύμισες τον αδερφό μου, που μόλις τελειώσαν τις διακοπές τους, έκλεισαν για του χρόνου!!:o. Όσο για τα καλτσούνια, θυμάμαι όταν τα έκανε η γιαγιά στη Κρήτη, ίσως επειδή έκανε μεγάλη ποσότητα, ασχολιόταν τουλάχιστον 2 μέρες μέχρι να τα τελειώσει... μου θύμισες όμορφες εικόνες και μυρωδιές από τότε!:P

Καλημέρα!

Ήρεμη μερα σημερα και φωτεινη. Τι ωραια! Καλημέρα! σήμερα είναι έτσι από δω!

Νινα μου αυτο που κανεις ειναι η δουλεια που βαριεμαι αφανταστα. Τα πλενεις, τα σιδερωνεις και τα φυλας και μετα άντε παλι οταν τα βγαζεις σιδερωμα, φρεσκαρισμα. Στη δικη μου περιπτωση βαλε και την απογητευση οτι δεν μου κανουν πιο παλια ρουχα.... Ευχαριστω για τη διευκρινηση περι αρακα. Κι εγω εχω αρκετο καιρο να κανω αλλα δεν τον πολυθελουν οι υπόλοιποι. Να σου πω την αλήθεια, δεν τα πλένω γιατί είναι ήδη καθαρά στην ντουλάπα και δεν σιδερώνω πια, πριν τα αποθηκεύσω... δεν υπάρχει λόγος, αφού θα τα σιδερώσω όταν τα βγάλω... αλλά και μόνο που θέλουν ένα αέρισμα τώρα και σίγουρα σίδερο, φτάνει και περισσεύει:mad:

Αγγελικη χαιρομαι παρα πολυ που σου ταιριαξε αυτο που προτεινα. Ειδες καλο που κανει η παρεα σας; Αρχιζω και ξεμπλοκαρω. Οσο για την εφηβεια θα περασει και θα ερθει η κατανοηση. Που να δεις και την εφηβεια του αγοριου. Απ'οτι λενε και κει ειναι ζορικα.

Τζενη τα σπιτικα χαμπουργκερ ειναι τα καλύτερα. Αν η ομελετα ειναι σκετη μπορει να βαλεις τυρακι ή αλλαντικο. Αν την εχεις με διαφορα μεσα απλά θα εβαζα καποιο dressing, σως δεν ξερω ακριβως πως λεγονται για να μην ειναι τοσο στεγνο το αποτελεσμα στο στομα. Πως εισαι με το κρυωματακι; Να προσεχεις μετα το γυμναστηριο γιατι ειναι πολυ ευκολο να την αρπαξεις.

Τα πιτσιρικια μου ειναι πολύ καλύτερα. Τη γιαγια δεν ακουω πολυ καλά κι αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια. Εχω αρχιζει το μπουρου μπουρου για να την πεισω να επισκεφθει γιατρο. Για να δουμε τι θα δουμε. Αν επαληθευτουν οι φοβοι μου παντως θα εχουν αρχισει νωρις τα οργανα.

Φιλια

Νινακι μας αναστατωσες ολες με την παστα φλωρα!!! :P μου έχει δώσει μία φίλη μία ευκολάτατη συνταγή... μην πετάξουμε και την μαρμελάδα της πεθεράς;) Εγω λεω να τον αφησεις στην συντηρηση, μεχρι την Κυριακη δεν θα παθει τιποτα.

Αγγελικη να μας δωσει ο αντρας σου την συνταγη!!

Φωτεινη μου παρτην σηκωτη που λενε !!! Μεγαλη γυναικα ειναι δεν παιζουμε τωρα με τετοια πραγματα ειδικα στην περιπτωση της που εχει κ θεματα υγειας.

Εγω ελεγα πως συνηλθα αλλα τωρα εχω ακομα αυτο το καψιμο ...Ο μικρος εχει μυξα σημερα κ λιγο μπουκωμα.θα παμε κ για αλλο λογο ΩΡΛ το απογευμα οποτε κατι θα του δωσει νομιζω.

Νινακι για τα ρουχα που λες η διπλανη μου επειδη δεν εχει χωρο κλπ οταν ειναι να μαζεψει ρουχα τα πλενει ολα κ τα αποθηκευει ασιδερωτα.Μετα οταν ειναι να τα βγαλει τα σιδερωνει κ τα βαζει επιτοπου φρεσκοσιδερωμενα στην ντουλαπα.Αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα σιδερωνονται αν μεινεουν καιρο, μηπως σκληρηνουν η λεω βλακειες? Αλλα κ αυτο να γινει με λιγο νερακι αμα τα ψεκασεις μια χαρα θα ειναι . μία χαρά είναι! μιλάω εκ πείρας:)

Ωραι ιδεα για την μαργαριτα !! Ευχαριστω !! Κ τα ψωμακια μπριος επισης.Θα παω απο Δευτερα στον Στεργιου να προμηθευτω να αλλαζουμε

Γεια σας παιδιά μου.

Έφτιαξα μπουκιές γαλοπούλας λεμονάτες με συνοδεία πουρέ για σήμερα και μια σαλάτα λάχανο-λυκοτρίβολο με παρμεζάνα. τί είναι αυτό το λυκοτρίβολο? δεν το έχω ξανακούσει.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο: έχετε αγοράσει ποτέ φαγώσιμα, τύπου νωπό κρέας,ή τυρί, από το γνωστό σούπερ που διαφημίζει το 100αρι αυτές τις μέρες? παλιότερα είχα αγοράσει τυρί και μου φάνηκε απαίσιο... αλλά προχτές αναγκάστηκα να πάρω κοτόπουλο για το σκυλί και όταν το άνοιξα στο σπίτι να το βράσω, μύριζε πολύ άσχημα! αν ήταν να το τρώγαμε εμείς, θα το πέταγα! και το έβρασα πολύ καλά, μην πάθει τίποτα και το σκυλάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπάρεα!

Ηλιόλουστη ξεκίνησε και η σημερινή μέρα και άκουσα πως ο καιρός το Σαββατοκύριακο θα είναι πολύ καλός! Μακάρι!

Σήμερα τρώμε κριθαράκι με καλαμαράκια που έμεινε από χτες.

Εβιράκι τι σύστημα είναι αυτό που ακολουθούν αυτοί οι Γερμανοί? Και αυτό που αν αρνηθείς σε περνάνε από ανάκριτική επιτροπή??? Πφφφφ!

Νινάκι είχε κάποτε στην γειτονιά που είναι το πατρικό μου τέτοιο κατάστημα αλλά έκλεισε μετά από 2-3 χρόνια αφού δεν είχε δουλειά. Δεν μας γέμιζε το μάτι και δεν ψωνίζαμε από εκεί.

Σας αφήνω για την ώρα και επανέρχομαι αργότερα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!! Επιτελους Παρασκευη τι καλα!!!

Νινακι εχω ακουσει κ απο αλλους για κοτοπουλα της προσφορας οτι ειναι κοτοπουλα που τα εχουν πολλες μερες κλπ κλπ κ ετοιμα να χαλασουν .. εγω προσωπικα δεν εχω παρει επειδη δεν εχω κ κοντα μου (αβ δεν λες) αλλα αφου ετυχε μια με το τυρι δευτερη τωρα με την κοτα μην ξαναπαιρνεις. Κ το σκυλακι κριμα ειναι να παθει τιποτα.

Εμενα η δικη μου η πεθερα μου εδωσε μαρμελαδα κυδωνι-μηλο.Δεν την εχω ανοιξει καομα, εχει δοκιμασει καμια σας?

Εχω κ συκο κ κορομηλο απο την μαμα κ λιγη φραουλα κ ειπα να μην τα ανοιψω ολα κ πανε χαμενα.

Εβιρακι πολυ δημοκρατικοι ειναι εκει ε? Τι αλλο να περιμενεις πια απο δαυτους.Αποφασιζω κ διαταζω. Ωραιο κ το φαγακι σου !!κ εγω σαν την Νινα αυτο το δευτερο σλατικο δεν το καταλαβα.

Ναι Αγγελικη μου πες μας οταν μπορεσεις!

Σημερα οπως σας ειπα κ χτες φακες εχει το μενου.

Για την ερχομενη βδομαδα σκεφτομαι

Σαββατο ψαρια ψητα με βραστα λαχανικα

Κυριακη Σουτζουκακια με πατατες τηγανιτες

Δευτερα Κοτοπουλο με μπαμιες

Τριτη σουτζουκακια με ρυζακι η μακαρονακι

Τεταρτη σπανακορυζο

Πεμπτη πιτσα

Παρασκευη ρεβυθια με κριθαρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααα μαλιστα!! γιατι για τον πρωτο εχω γνωστους κ φιλους που ψωνιζουνε μονιμα απο εκει κρεατα κ λενε τα καλυτερα.

Για τον δευτερο εγω δεν παω καθολου γιατι το θεωρω ολιγο τι βρωμικο ( ειδικα τα καρ ..ρ).. περνας διπλα απο τα κρεατα κ τα ψαρια κ αηδιαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο ψαρια ψητα με βραστα λαχανικα

Κυριακη Σουτζουκακια με πατατες τηγανιτες

Δευτερα Κοτοπουλο με μπαμιες

Τριτη σουτζουκακια με ρυζακι η μακαρονακι

Τεταρτη σπανακορυζο

Πεμπτη πιτσα

Παρασκευη ρεβυθια με κριθαρακι

Πολύ ωραίο μενού!!! Εγώ ακόμη δεν έχω σκεφτεί τίποτα αλλά τα σουτζουκάκια θα τα κλέψω κι εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα μια σουπίτσα με ρύζι καρότο και κρεμμύδι στην Εβιρίνα μιας και την τριγυρίζει ίωση και για μας αποφάγια συν μια πλούσια σαλάτα με παρόμοια υλικά σαν τη χτεσινή συν πιπεριά κόκκινη καρότο τριμμένο μήλο τριμμένο αβοκάντο και μουσταρδολαδολέμονο.

Σήμερα θα κάνω σουβλάκια με κοτόπουλο και με τις πίτες που έφτιαξα χτες, ....................σκέφτομαι να κάνω με την πρώτη ευκαιρία αρκετές, να τις έχω εύκαιρες.

Νίνα μου εγώ σ' ευχαριστώ πολύ.

Είναι πάρα πολύ καλή ιδέα να έχεις καμμιά 10ριά στην κατάψυξη γιατί τρώγονται και σαν σαντουιτσάκια αν τις κόψεις στη μέση ή τις διπλώσεις με υλικά καθημερινά (ζαμπόν, τυρί ή γιαούρτι και διάφορα).

Όσο για τα καλτσούνια, θυμάμαι όταν τα έκανε η γιαγιά στη Κρήτη, ίσως επειδή έκανε μεγάλη ποσότητα, ασχολιόταν τουλάχιστον 2 μέρες μέχρι να τα τελειώσει... μου θύμισες όμορφες εικόνες και μυρωδιές από τότε!:P

Ωχ αμάν, φαντάζομαι τι κούραση τραβούσε η καημένη.!!!!

τί είναι αυτό το λυκοτρίβολο? δεν το έχω ξανακούσει.

Γιατί το είχα ξανακούσει εγώ νομίζεις; Όταν το αγόρασα σε πακέτο έγραφε πάνω Feldsalat (σαλάτα του αγρού). Τώρα λέω αν το βάλω στο μπλογκ τι θα γράψω ότι είναι το χορταράκι; Στη μετάφραση του γκουγκλ μου το έβγαλε λυκοτρίβολο και το τσέκαρα στο γκουγκλ εικόνες. Είναι αυτό ακριβώς το φυλλαράκι. Βρε μήπως στον Έλληνα μανάβη το λέμε αλλιώς; Κορίτσια όποια ξέρει ας δώσει τα φώτα της.

lykotrivolo.jpg

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο: έχετε αγοράσει ποτέ φαγώσιμα, τύπου νωπό κρέας,ή τυρί, από το γνωστό σούπερ που διαφημίζει το 100αρι αυτές τις μέρες? παλιότερα είχα αγοράσει τυρί και μου φάνηκε απαίσιο... αλλά προχτές αναγκάστηκα να πάρω κοτόπουλο για το σκυλί και όταν το άνοιξα στο σπίτι να το βράσω, μύριζε πολύ άσχημα! αν ήταν να το τρώγαμε εμείς, θα το πέταγα! και το έβρασα πολύ καλά, μην πάθει τίποτα και το σκυλάκι μου!

Όχι από το συγκεκριμένο σ/μ αλλά από άλλο που πλέον δεν υπάρχει τα έκλεισε όλα τα καταστήματά του είχα πάρει κοτόπουλο που όταν το πήγα στο ταμείο μέχρι να χτυπήσει τα υπόλοιπα πράγματα η ταμίας εκείνο σκυλοβρώμαγε.

Σε πληροφορώ ότι ήρθε η υπεύθυνη κοπέλα από τη ρεσεψιόν και το έβαλε ξανά στο ράφι ενώ εμένα μου έδωσε άλλο.

Εβιράκι τι σύστημα είναι αυτό που ακολουθούν αυτοί οι Γερμανοί? Και αυτό που αν αρνηθείς σε περνάνε από ανάκριτική επιτροπή??? Πφφφφ!

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Φαίνεται ότι αυτοί θεωρούν τα πάντα δεδομένα επειδή αφήνουν τα παιδιά τους από πολύ μικρά λίγο πιο ανεξάρτητα, λίγο πιο ξέφραγα και δε διανοούνται ότι άλλοι γονείς έχουν φόβους. Ίσως να νομίζουν ότι εγώ έχω ζήτημα με την ασφάλεια που θα τους παρέχουν ή γενικά δε θα θέλουν να πιστεύω ότι υπάρχει κάτι αρνητικό από την πλευρά του σχολείου.

Εμενα η δικη μου η πεθερα μου εδωσε μαρμελαδα κυδωνι-μηλο.Δεν την εχω ανοιξει καομα, εχει δοκιμασει καμια σας?

Μάλλον όχι αν και δε θυμάμαι και καλά.

Σαββατο ψαρια ψητα με βραστα λαχανικα

Κυριακη Σουτζουκακια με πατατες τηγανιτες

Δευτερα Κοτοπουλο με μπαμιες

Ήθελα κι εγώ που λες να φτιάξω χτες Πέμπτη για να το βάλω και στο μπλογκ και δε με άφησε η οικογένεια. Βλέπεις δεν τις τρώνε (η μία καθόλου ο άλλος κάπως πιο δύσκολα)

Τριτη σουτζουκακια με ρυζακι η μακαρονακι

Τεταρτη σπανακορυζο

Πεμπτη πιτσα

Παρασκευη ρεβυθια με κριθαρακι

Τέλειο το μενού με ωραίες εναλλαγές.

αααα μαλιστα!! γιατι για τον πρωτο εχω γνωστους κ φιλους που ψωνιζουνε μονιμα απο εκει κρεατα κ λενε τα καλυτερα.

Αυτό είναι αλήθεια κι εγώ έχω μείνει ευχαριστημένη από τα κρέατα του άλλου σ/μ. Έχουμε στην οδό Βουλιαγμένης.

Πολύ ωραίο μενού!!! Εγώ ακόμη δεν έχω σκεφτεί τίποτα αλλά τα σουτζουκάκια θα τα κλέψω κι εγώ ;)

Κλέφτης κλέφτης πιάστε τη πιάστε τη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ουπς με τσακώσατε την κλέφτρα!:tongue::tongue::tongue:

Το λυκοτρίβολο είναι η βαλεριάνα, χόρτο για σαλάτα τύπου ρόκας αλλά με ήπια γεύση όχι τόσο πιπεράτη σαν της ρόκας.Μου αρέσει πάρα πολύ!

Στην λαική μας τα πουλάει μια κυρία με ωραιότατα χόρτα και σαλάτες από την Λειβαδιά.

Link to comment
Share on other sites

ουπς με τσακώσατε την κλέφτρα!:tongue::tongue::tongue:

Το λυκοτρίβολο είναι η βαλεριάνα, χόρτο για σαλάτα τύπου ρόκας αλλά με ήπια γεύση όχι τόσο πιπεράτη σαν της ρόκας.Μου αρέσει πάρα πολύ!

Στην λαική μας τα πουλάει μια κυρία με ωραιότατα χόρτα και σαλάτες από την Λειβαδιά.

Μπράβο βρε Αφροδίτη.

Τελικά η βαλεριάνα είναι!!!!!!! Ούτε καν θυμάμαι αν έχω φάει στην Ελλάδα είτε σε εστιατόριο είτε αν το έχει φέρει ο Έβιρος στο σπίτι. Πάντως εγώ δεν το έχω δει στη δική μας τη λαϊκή. Όμως το φυλλαράκι του μου φαινόταν γνωστό.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Αφροδίτη.

Τελικά η βαλεριάνα είναι!!!!!!! Ούτε καν θυμάμαι αν έχω φάει στην Ελλάδα είτε σε εστιατόριο είτε αν το έχει φέρει ο Έβιρος στο σπίτι. Πάντως εγώ δεν το έχω δει στη δική μας τη λαϊκή. Όμως το φυλλαράκι του μου φαινόταν γνωστό.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Και εμένα κάτι μου θύμιζε, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου στη βαλεριάνα... ούτε και ήξερα ότι τρώγεται ωμή σε σαλάτα... μετά από τέτοια σαλάτα, θα χαλαρώνεις κιόλας:)

Καλημέρα δεν είπα:D τι κάνετε παρεούλα?

Από φαί σήμερα θα κάνω κρέπες με κοτόπουλο, που περίσσεψε από χτες.

Αύριο θα φάω στην μαμά και παράγγειλα μπάμιες με κοτόπουλο.... πάω με παραγγελία χι χι χι!... ο σύζυγος θα λείπει, οπότε ευκαιρία να φάω τις μπάμιες που μου αρέσουν τόσο πολύ και δεν τις τρώει εκείνος:P

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα φάγαμε θράψαλα με πατατούλες τηγανιτές και χόρτα βραστά!

Σας χρωστάω την συνταγή της πάστα φλώρας που φτιάχνει ο άντρας μου.

ΠΑΣΤΑ ΦΛΩΡΑ

___________

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΥΜΗ

-------------------

1 κούπα βούτηρο ή μαργαρίνη

1/3 κούπας ζάχαρη

2 κρόκους αυγών

2 κουταλιές της σούπας κονιάκ

Ξύσμα από 1 λέμονι ή 1 βανίλια

3 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ

--------------------

Οποιαδήποτε μαρμελάδα μας αρέσει ή ακόμη και πραλίνα φουντουκιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

---------

Χτυπάμε το βούτηρο με την ζάχαρη μέχρι ν΄ασπρίσει και ν΄αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτύπημα ρίχνουμε έναν έναν τους κρόκους, το κονιάκ και το ξύσμα λεμονιού ή την βανίλια.

Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε το αλέυρι σε 2-3 δόσεις και ζυμώνουμε απαλά με τα δάχτυλα, ώσπου να γίνει

η ζύμη μαλακιά κι αφράτη.

Προσοχή μην την παραζυμώσουμε!

Στρώνουμε τα 2\3 της ζύμης σε ταψάκι με διάμετρο 25 εκατοστών καλύπτωντας και τα τοιχώματα.

Απλώνουμε την μαρμελάδα και με την υπόλοιπη ζύμη πλάθουμε κορδόνια και στολίζουμε την επιφάνεια.

Ψήνουμε την πάστα φλώρα στους 175 βαθμούς για περίπου μισή ώρα μέχρι να ροδίσει.

Καλή επιτυχία!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα φάγαμε θράψαλα με πατατούλες τηγανιτές και χόρτα βραστά!

Σας χρωστάω την συνταγή της πάστα φλώρας που φτιάχνει ο άντρας μου.

ΠΑΣΤΑ ΦΛΩΡΑ

___________

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΥΜΗ

-------------------

1 κούπα βούτηρο ή μαργαρίνη

1/3 κούπας ζάχαρη

2 κρόκους αυγών

2 κουταλιές της σούπας κονιάκ

Ξύσμα από 1 λέμονι ή 1 βανίλια

3 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ

--------------------

Οποιαδήποτε μαρμελάδα μας αρέσει ή ακόμη και πραλίνα φουντουκιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

---------

Χτυπάμε το βούτηρο με την ζάχαρη μέχρι ν΄ασπρίσει και ν΄αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτύπημα ρίχνουμε έναν έναν τους κρόκους, το κονιάκ και το ξύσμα λεμονιού ή την βανίλια.

Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε το αλέυρι σε 2-3 δόσεις και ζυμώνουμε απαλά με τα δάχτυλα, ώσπου να γίνει

η ζύμη μαλακιά κι αφράτη.

Προσοχή μην την παραζυμώσουμε!

Στρώνουμε τα 2\3 της ζύμης σε ταψάκι με διάμετρο 25 εκατοστών καλύπτωντας και τα τοιχώματα.

Απλώνουμε την μαρμελάδα και με την υπόλοιπη ζύμη πλάθουμε κορδόνια και στολίζουμε την επιφάνεια.

Ψήνουμε την πάστα φλώρα στους 175 βαθμούς για περίπου μισή ώρα μέχρι να ροδίσει.

Καλή επιτυχία!

Νομίζω, από ότι θυμάμαι απέξω, έχω την ίδια συνταγή.... πανεύκολη και τόσο ωραία η γεύση της ζύμης... εγώ αλείφω με τα ασπράδια που περισσεύουν, τα κορδόνια και τη ζύμη γύρω γύρω και παίρνει ένα ωραίο χρώμα. Κορίτσια δοκιμάστε την!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...