Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Τι κανετε;Λιγες μερες εμειναν για τα Χριστουγεννα...τι θα κανετε;εμεις μαλλον στα πεθερικα κ πρωτοχρονια στους δικους μου

Χτες εφτιαξα μακαρονια με κιμα το μεσημερι και το βραδυ ηρθαν κατι φιλοι κ φαγαμε σουβλακια. Σημερα φακες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους.

Πολλές ευχές από μένα για οικογενειακή και προσωπική ευτυχία, υγεία και χαρά.

 

Τζένη μου χρόνια σου πολλά για τη γιορτή σου στις 24/12. Αγγελική και Ιωάννα να χαίρεστε τους Χρήσους σας, Νίκο να χαίρεσαι τη Χριστίνα σου.

 

Ήρθε την Παρασκευή το απόγευμα και η δική μου η Εβιρίνα. Περνάμε ήσυχα και οικογενειακά τη σημερινή μέρα.

Το πρωί πήγαμε στην πρώτη Θ. Λειτουργία των Χριστουγέννων και γυρίσαμε μετά τις 10:00 γιατί κοινώνησε απίστευτα μεγάλος αριθμός πιστών από έναν παπά. Εδώ οι Εκκλησίες κάνουν δύο Θ. Λειτουργίες στις 06:00 - 09:00 η πρώτη και στις 09:00 - 12:00 η δεύτερη για όσους δεν μπορούν να έρθουν στην πρώτη. Στο σπίτι ακολούθησε καφεδάκι, γαλατάκια, δίπλες, τσουρέκια Τερκενλής, σοκολατένια μελομακάρονα και κουραμπιέδες για να βγάλουμε το άχτι μας.

 

Στη συνέχεια ετοιμάσαμε το χριστουγεννιάτικο φαγητό μας που ήταν και πάλι η σούπα με κάστανο από τα χεράκια της Εβιρίνας, φιλέτο γαλοπούλας γεμιστό με χριστουγεννιάτικο κιμά και στο ταψί πατάτες. Φτιάξαμε και χριστόψωμο από χτες που έγινε πολύ μαλακό με την περσινή επιτυχημένη συνταγή.

Τώρα έχουμε πέσει στη σπαρίλα χυμένοι στους καναπέδες συντροφιά με την τηλεόραση.

Είχαμε καλέσει ένα συνάδελφο του άντρα μου, αλλά δυστυχώς αρρώστησε μεσοβδόμαδα και δεν μπόρεσε να έρθει. Ετσι έχουμε μοναξιές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Χρόνια πολλά στην Τζένη μας, στους Χρήστους της Ιωάννας και της Αγγελικής, στην Χριστίνα του Νίκου και σε όλους όσους γιορτάζουν και σήμερα!

Με γεια και το καινούργιο λουκ του φόρουμ μας... λίγο δύσκολο για αρχή, αλλά θα το συνηθίσουμε σιγά σιγά.

Πώς περνάτε παιδιά; έχει και ωραίες μέρες, οπότε είναι ότι πρέπει για βολτούλες!:-D

Εμείς μαζευτήκαμε όλη η οικογένεια χτες, ακόμα και τα χωρισμένα ζευγάρια, πράγμα που δεν το έχουμε κάνει ποτέ και φάγαμε, ήπιαμε, μοιράσαμε τα δώρα και γενικώς περάσαμε πολύ όμορφα! Η χαρά της γονιών μου, που είδαν όλα τα παιδιά τους μαζί! Καταλαβαίνετε. Εγώ έφτιαξα μπούτια γαλοπούλας στο φούρνο, καραμελωμένα καρότα για γαρνιτούρα, τυροκροκέτες-αστεράκια και μία τούρτα σοκολάτα για την μία ανιψιά μου, που έχει γενέθλια αύριο και της κάναμε έκπληξη.

Σήμερα αράζουμε στο σπίτι και χαλαρώνουμε, κάνοντας σχέδια για την Πρωτοχρονιά.

Φιλιά σε όλους και να περνάτε όμορφα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια Πολλά!

Αγγελική και Ιωαννα να χαιρεστε τους γιους σας! Νικο να χαιρεσαι τη Χριστίνα! Τζενη χρονια πολλά για τη γιορτουλα σου! Χρόνια Πολλά και στους υπόλοιπους αν έχετε εορτάζοντες!

Εγω εκανα ενα διαλειμμα από το ιντερνετ αυτες τις μερες. Πηγαμε Αθηνα την Παρασκευη το βραδυ κι εγω επεστρεψα χτες αφου σημερα δουλευω ενω τα παιδια τα αφησα να τα χαρει λιγο κι ο μπαμπας τους. Ετσι κι αλλιως Παρασκευη εκει θα ξαναειμαι και θα περασω και την αδεια μου εκει. Θα κατσω μεχρι τα Φωτα θελετε να κανονισουμε να βρεθουμε; (αν δεν ερθει εν τω μεταξυ η συντελεια του κοσμου)

Αυτες τις μερες δεν μαγειρεψα ιδιαιτερα γιατι το ριξαμε στις βολτες και βρεθηκαμε σε σπιτια. Σαββατο βραδυ ημαστε στην κουνιαδα μου και ψησαμε κοντοσουβλι, λουκάνικα, μανιταρια πλευρωτους, ρολο κοτοπουλο, παστιτσιο, σαλάτες κλπ. Την Κυριακή το μεσημέρι βγηκαμε εξω με κατι κουμπαρους μας. Χτες μακαρονια με κιμα. Η κορη αυτες τις μερες ολο και κατι τσιμπολογαει.

Εβιρι μου βοηθεια σας! Καλως δεχτηκατε και την Εβιρινα σας! Παλι μας κανατε να ζηλεψουμε ε; Πως ειναι  εκει τα πραγματα;

Ιωαννα μου κριμα για την άδεια σου! Τραγικο με αυτον τον καιρο να μεινετε κι απο θερμανση. 

Νινα χαιρομαι που μαζευτηκατε ολοι! Φανταζομαι τη χαρα των γονιων σας! Κι εσυ βλέπω δεν εφτιαξες και τιποτα ιδιαιτερο:):) Αλήθεια πως παει ο πατερας σου;

Φιλια σε ολη την παρεούλα και καλά να περνατε!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΦΩΤΕΙΝΗ763 said:

Καλημέρα! Χρόνια Πολλά!

Αγγελική και Ιωαννα να χαιρεστε τους γιους σας! Νικο να χαιρεσαι τη Χριστίνα! Τζενη χρονια πολλά για τη γιορτουλα σου! Χρόνια Πολλά και στους υπόλοιπους αν έχετε εορτάζοντες!

Εγω εκανα ενα διαλειμμα από το ιντερνετ αυτες τις μερες. Πηγαμε Αθηνα την Παρασκευη το βραδυ κι εγω επεστρεψα χτες αφου σημερα δουλευω ενω τα παιδια τα αφησα να τα χαρει λιγο κι ο μπαμπας τους. Ετσι κι αλλιως Παρασκευη εκει θα ξαναειμαι και θα περασω και την αδεια μου εκει. Θα κατσω μεχρι τα Φωτα θελετε να κανονισουμε να βρεθουμε; (αν δεν ερθει εν τω μεταξυ η συντελεια του κοσμου)

Αυτες τις μερες δεν μαγειρεψα ιδιαιτερα γιατι το ριξαμε στις βολτες και βρεθηκαμε σε σπιτια. Σαββατο βραδυ ημαστε στην κουνιαδα μου και ψησαμε κοντοσουβλι, λουκάνικα, μανιταρια πλευρωτους, ρολο κοτοπουλο, παστιτσιο, σαλάτες κλπ. Την Κυριακή το μεσημέρι βγηκαμε εξω με κατι κουμπαρους μας. Χτες μακαρονια με κιμα. Η κορη αυτες τις μερες ολο και κατι τσιμπολογαει.

Εβιρι μου βοηθεια σας! Καλως δεχτηκατε και την Εβιρινα σας! Παλι μας κανατε να ζηλεψουμε ε; Πως ειναι  εκει τα πραγματα;

Ιωαννα μου κριμα για την άδεια σου! Τραγικο με αυτον τον καιρο να μεινετε κι απο θερμανση. 

Νινα χαιρομαι που μαζευτηκατε ολοι! Φανταζομαι τη χαρα των γονιων σας! Κι εσυ βλέπω δεν εφτιαξες και τιποτα ιδιαιτερο:):) Αλήθεια πως παει ο πατερας σου;

Φιλια σε ολη την παρεούλα και καλά να περνατε!

Καλημέρα. 

Φωτεινή, πρέπει να συναντηθούμε, τώρα που είσαι εδώ... δεν θα μας ξεφύγεις! Και η συντέλεια του κόσμου δεν μας πτοεί! Για προτείνετε κορίτσια!

Σήμερα δεν έχω ιδέα τι θα μαγειρέψω...μάλλον θα καταλήξη σε κανένα λαχανόρυζο. Χτες φάγαμε ένα ζουμερό κριθαράκι, που πολύ το απόλαυσα μετά από την τελευταία κρεατοφαγία.

Σας αφήνω προς το παρόν, γιατί μαζευτήκανε πολλές δουλειές.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα!!!!ωραια περασαμε τα Χριστουγεννα οικογενειακα...την Κυριακη πηγαμε στα πεθερικα φαγαμε χοιρινο πατατες τζατζικι κτλ της ημερας κ την δευτερα στους δικους μου φαγαμε γαλοπουλα κ τα υπολοιπα συνοδευτικα πατατες τζατζικι τυροσαλατα...σκασαμε στο φαγητο.σημεραα μακαρονια με κιμα κ αυριο λεω να φτιαξω φασολακια εχω κ γαλοπουλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και χρόνια πολλά!

Ευχαριστώ καταρχήν για τις ευχές για τον γιόκα μου! ΚΙ εσείς να χαίρεστε τις οικογένειές σας!

Όλη την προηγούμενη εβδομάδα την πέρασα κρεβατωμένη. Αρχικά ξεκίνησε ο μικρός με ίωση γαστρεντερίτιδας την οποία κόλλησαν και η κόρη και ο άντρας μου. Τελευταία όμως κόλλησα κι εγώ και λόγω της ευαισθησίας που έχω μου το γύρισε σε λοίμωξη του αναπνευστικού βαρβάτη! Έφραξαν και τα 2 ιγμόρια και τώρα παίρνω 2 αντιβιώσεις, χώρια τα εισπνεόμενα και τα φάρμακα για πλύσεις της μύτης. Μία μαγεία! 

Ανήμερα τα Χριστούγεννα ήρθαν οι δικοί μου και ο αδερφός μου και φάγαμε όλοι μαζί αφού ο γιόκας μου το περίμενε πως και πως. Καλά ήταν αλλά δεν το πολυευχαριστήθηκα καθώς ήμουν αρκετά πεσμένη λόγω της ίωσης. 

Σήμερα ήρθα πρώτη μέρα στην δουλειά και είμαι σαν κοτόπουλο!   


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Αγγελική τι να πω; Πέρασες ζόρικα βρε παιδί μου... όλα μαζί όμως;! Είπα και εγώ, που χάθηκαν όλες... είναι και το νέο λουκ του φόρουμ, που δυσκολεύει λίγο.Ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα και το κύριο, να μην έχει πολλή δουλειά, τώρα που είσαι έτσι.

Liana βλέπω είχε από όλα το μενού... και γαλοπούλα και χοιρινό... και του χρόνου, να είσαστε καλά.:-D

Οι υπόλοιπες πού είστε; Ξέρω ότι και η Ιωάννα κρεβατώθηκε.

Σήμερα έκανα ρεβύθια και σκέφτομαι πώς θα κάνω την βασιλόπιτα φέτος... λέω να κάνω την συνταγή του μερεντόψωμου, που είναι τσουρεκένια.. εσείς τι θα κάνετε; Κατά τα άλλα, ετοιμαζόμαστε για τον επερχόμενο χιονιά.. έκοψα όλα τα μαρούλια του κήπου, σκέπασα τα λουλουδάκια μου, μήπως και τα σώσω και τα φτυάρια είναι ετοιμοπόλεμα... πλάκα θα έχει, να μην γίνει τίποτα τελικά:shock:

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Πάλι εγώ μπαίνω σφήνα, αλλά τι να κάνω που χρειάζομαι τα φώτα σας? :-P

Είναι οι πρώτες γιορτές που θα μείνουμε εδώ και δε θα παμε στους γονείς μας, λόγω της μπεμπας μας που ειναι ακομη στη ΜΕΝΝ και μια κια τα Χριστουγεννα μαγειρεψε ο μπαμπας μας, την Πρωτοχρονια λεω να τον ξεκουρασω λιγο, γι' αυτό και ψάχνω να μαγειρέψω κάτι σπέσιαλ, να χαρούνε κι οι μικρές.

Σκεφτόμουν να κάνω γεμιστή γαλοπούλα, όμως 2-3 συνταγές που κοίταξα, μου φάνηκαν δύσκολες.

έχετε μήπως καμιά  εύκολη συνταγή προτείνετε σε μένα την άσχετη? :-D

οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

 

Επεξεργάστηκαν by nataliag
προσθηκη

VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγγελική μου περαστικά σας! Πωπω σε έριξε άσχημα εσενα. Λογικό ειναι να μην ευχαριστηθεις γιορτες με αυτην την κατασταση. Ελπίζω να εισαι αρκετα καλύτερα τωρα που γυρισες στη δουλεια κι οσο να'ναι θα ταλαιπωρηθεις. 

Ιωαννα μια που το μαθαμε απο τη Νινα περαστικά και σε εσενα!

Νινα καλά εκανες και προετοιμαστηκες για το χιονια. Παντως ειναι η τριτη χρονια που πετυχαινω τετοιο καιρο στην Αθηνα την Πρωτοχρονια. Γιαυτο ελεγα για τη συντελεια του κοσμου.

Λιανα ειδα απ'ολα ειχε το μενου! Και του χρόνου με υγεία!

Ναταλία όλα καλά με τη μικρουλα; Πως παει; Ευχομαι ότι καλύτερο στη ζωή της! Η Εβιρι ειχε στο μπλογκ της γεμιστα φιλετακια γαλοπουλας που μου φανηκαν ευκολα. Γιατι δεν δοκιμαζεις; Κατι αλλο σπεσιαλ εκτος απο τα κλασσικα "καλά" φαγητα κι εγω δεν ξερω να σου πω γιατι δεν ειμαι κι η τοπ μαγειρισσα.

Καλά κι εγω παραξενευτηκα που εχετε χαθει ολες. Χτες ειχαμε περισσευματα και για σημερα εχουμε πει τραχανα που ταιριαζει και με τον καιρο. 

Προσπαθω να τα καταφερω να φυγω αυριο βραδυ αλλα δεν ξερω αν θα γινει τελικα. Με κουρασε πολυ αυτη η χρονια.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια και χρονια πολλα!!!

Τζενακι οτι επιθυμεις με υγεια κι εσυ Αγγελικη να χαιρεσαι το παιδακι σου! Νικο τις ευχες στη γυναικα σου

 

Εμεις απο την Παρασκευη ειμαστε απο το ενα τραπεζι στο αλλο και ανημερα εκανα γιορτη του παιδιου, ωραια περασαμε και φαγαμε πολλα και διαφορα!

Αχ δεν μπορω να το συνηθισω το φορουμ ετσι, δεν μου αρεσει!

Εγω απο τη Δευτερα ειμαι αρρωστη με κοξακι παρακαλω, σημερα ηρθα λιγο στη δουλεια αλλα σε λιγο θα φυγω, καλε τι φαγουρα ειναι αυτη!!!

Αν κανονισετε απο την αλλη βδομαδα που ελπιζω να ειμαι καλα θα ερθω κι εγω.

Δεν μπορω να γραψω πονανε τα δαχτυλα φιλια σε ολους καλα να περνατε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακι ελπίζω να είστε όλοι καλά !

Χρόνια πολλα !

Ήρθε ο παππούς κ τρεχούμε + δουλειά ε ποσό ;;

Σάββατο φαγαμε στους γονείς μου ψαράκι με λαχανικά στο φούρνο σαλάτα κ σολωμό με ανθοτυρο.

Κυριακή τραπέζι στην κουμπάρα περάσαμε υπέροχα κ το αστερακι μας καλύτερα είχε μοσχαράκι με δαμάσκηνα ρύζι σουφλέ ζυμαρικών σαλάτες αρνάκι πατάτες φούρνου κ καλή παρέα τι άλλο θες;;

Δεύτερα σε αλλους κουμπάρους (έχουμε κ πολλούς ) για καφέ ξεκινήσαμε σε φαγητό καταλήγουμε πάλι με μοσχαράκι με χοντρό μακαρόνια τζατζίκι που το μισό έφαγε το αστερακι μου σαγανάκι τυρί σαλάτα .

Τρίτη γαστρεντερίτιδα εγώ ευτυχώς δεν κόλλησα κανέναν κ σήμερα το αστερακι με πολύ μπούκωμα !!!

Χθες μακαρόνια με κιμά σήμερα κ αύριο ψαρασουπα .

Καλη χρονιά σας εύχομαι με υγεία αγάπη εύχομαι να είναι καλύτερο από το προηγούμενο με χαρά κ ευτυχια για όλους.

Ένα γλυκό φιλί σε όλους :tongue:

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ χρονια πολλα!  Χαθηκα το ξερω αλλα εχω τοσο τρεξιμο τι να πω, εγω κ ο βεγγος!  Φανταστειται οτι χριστουγεννα εκανα με ριζα αβαφτη 2 δαχτελα κ εχτες κατάφερα να τα βαψω!  Μιλαμε για καταντια! 

Επιτελους απο τις 19 δεκεμβρη μπηκαμε στο καινούργιο μαγαζι,  εγινε πολυ ωραια αλλα υπαρχουν ακομα εκκρεμοτητες που πρεπει να γίνουν.  Δεν σας εχω διαβασει ελπιζω να είστε ολες καλα μονο το ποστ της Ιωάννας διαβασα περαστικα κοριτσι μου,  μα που το κολλησες το κοκξακι? 

Πολυ κρυο κανει κ δεν θα παμε την πρωτοχρονια σαλαμινα στους γονεις μου που λεγαμε,  θα κατσουμε σπιτακι μας.  

Εχτες ειχαμε φακες κ για σήμερα πατατες με λουκανικα στον φουρνο.  Φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παλι χιονισε το πρωι και δυσκολευτηκα να φυγω το πρωι. Σημερα θα φαμε κεφτεδακια!

Το κοξακι δεν ξερω που το κολλησα, ειχαν κατι φιλες μου πριν λιγο καιρο αλλα δεν ειχαμε ερθει τοτε σ επαφη. Δεν ξερω και για ποσο καιρο μετα κολλαει. Εκτος αν το κουβαλησε ο μικρος απο το σταθμο, εκεινος βεβαια για την ωρα ειναι καλα

Πειτε καμμια καλη ιδεα για πρωτοχρονιατικο τραπεζι, ευκολο να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ έχει το μενού μας σήμερα. 

Εγώ ακόμη δεν έχω συνέλθει καλά. Γυρίζω το απόγευμα στο σπίτι κομμάτια και πέφτω για ύπνο από τις 9. Τους λέω και με ξυπνάνε στις 11 για να πιώ αντιβίωση και συνεχίζω τον ύπνο. 'Αντε να δω πότε θα συνέλθω...

Ιωάννα περαστικά! 

Αν προλάβω θα ξαναμπώ κι αργότερα. ..


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...