Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

@fairy-mary τα νέα μ όχι κ τόσο καλά. 

Έκανα σήμερα το πρωί στις 8 εξέταση προλακτινη κ ήταν στα ύψη 46 με όριο 23. 

Ο γιατρός μ έβαλε να αρχίσω κ dostinex εκτός από το cyclacur. 

Δλδ θα παίρνω ότι ορμόνη υπάρχει. Μου είπε αυτή μου προκάλεσε "στείρωση κ Κύστες. Και του είπα ότι υποψιάζομαι το t4 που άρχισα κ μου λέει όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Επίσης πριν 1 μήνα είχα κάνει πάλι προλακτινη κ ήταν φυσιολογική από τοτε που άρχισα το t4 έγινε αυτό. 

Ο γιατρός μου λέει φταίει κ το χασιμοτο που έχω κ του απαντάω ότι πάντα είχα εδώ κ 5 χρόνια αλλά δεν μου είχε πειράξει την προλακτινη πότε. 

Επίσης έκανα την εξέταση 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα καθόλου μα καθόλου κ Επίσης ήμουν στην 11 μετά δεν ξέρω άμα παίζουν ρόλο όλα αυτά. 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 35 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είσαστε!

Διαβάζω κάποια λίγα πράγματα άλλα είμαι διακοπές και δε προλαβαίνω να γράφω!

@Flo flo πως είσαι κοπέλα μου;

Καλυτερα;

Πηγές και σε άλλο γιατρό σήμερα;

@Beboula25 @kido όλα καλα;

Σας φιλώ όλες!!

Κι εγώ διακοπαρω! Καλά να περάσεις! Μπαίνω λίγο στα κλεφτά αλλά γενικά θέλω να κάνω αποτοξίνωση!

πρίν από 16 λεπτά , Flo flo είπε:

@fairy-mary τα νέα μ όχι κ τόσο καλά. 

Έκανα σήμερα το πρωί στις 8 εξέταση προλακτινη κ ήταν στα ύψη 46 με όριο 23. 

Ο γιατρός μ έβαλε να αρχίσω κ dostinex εκτός από το cyclacur. 

Δλδ θα παίρνω ότι ορμόνη υπάρχει. Μου είπε αυτή μου προκάλεσε "στείρωση κ Κύστες. Και του είπα ότι υποψιάζομαι το t4 που άρχισα κ μου λέει όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Επίσης πριν 1 μήνα είχα κάνει πάλι προλακτινη κ ήταν φυσιολογική από τοτε που άρχισα το t4 έγινε αυτό. 

Ο γιατρός μου λέει φταίει κ το χασιμοτο που έχω κ του απαντάω ότι πάντα είχα εδώ κ 5 χρόνια αλλά δεν μου είχε πειράξει την προλακτινη πότε. 

Επίσης έκανα την εξέταση 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα καθόλου μα καθόλου κ Επίσης ήμουν στην 11 μετά δεν ξέρω άμα παίζουν ρόλο όλα αυτά. 

Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν κοιμήθηκες...ξέρω οτι επηρεάζεται από το άγχος η προλακτινη αλλά καλό είναι να την κατέβασεις. Επίσης λένε να την κάνουμε 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσουμε κι όχι αμέσως. Μήπως να έκανες μια επανάληψη;

 

1 ώρα πρίν, Efouko είπε:

Hellooooo !!! Εγώ σήμερα- αυριο περίμενω αλλά με ποναει η κοιλιά μου ρε κορίτσια και δεν μπορώ να πάρω τα ποδια μου.. όπως όταν είναι να μου έρθει ... Οπότε έχω αρχισει και απογοητεύομαι.. έβλεπα και ένα χαζό ονειρο το βραδυ .. είχα κάνει λέει χοριακη και ήταν 99 ούτε καν 100 !! Χαχαχαχαχααχ ότι να ναι εχουμε χαζεψει..

Άντε μανάρι μου κανε να βγει το όνειρο αληθινό! Θα ξαναμπώ να δω νέα σου!

Φιλακια κορίτσια και καλό βράδυ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, favol είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Εδώ είναι η μελέτη: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4074557 και https://www.fertilitycenter.com/fertility_cares_blog/intercourse-at-the-time-of-embryo-implantation --> "Couples who had intercourse on 2 or more days during the peri-implantation window were 40% less likely to become pregnant compared with couples who did not have intercourse during the peri-implantation window. "  Αλλά σε αυτό που λες " Αν ήταν έτσι με τόσο  μεγαλες πιθανοτητες δεν θα είχε  τόσο πλυθησμο ο κόσμος" έχεις δίκιο! χαχα Βασικά μάλλον με το οτι συσπάται η μήτρα και δεν γίνεται η εμφύτευση φαντάζομαι έχει να κάνει..

Ουφφφ... δεν παλεύονται αυτά τα "αν" και η αναμονή, δεν παλεύονται!!!

Θα το διαβασω! Ξέρεις τι σκεφτομουν; Ότι αν πάρουμε μόνο τις πιθανοτητες της αποτυχίας δλδ αυτό που λέει αυτή η έρευνα με 40% και προσθέσουμε το υπόλοιπο του 25% που έχουμε κάθε μήνα για σύλληψη δλδ 75%+40% πιθανοτητες για αποτυχία τότε όταν προκύπτει εγκυμοσυνη θα πρέπει να γράφετε στα μεγάλα κατορθώματα Χαχαχ! Προφανως για αυτό θα το λένε και σίγουρα τα αποτελέσματα θα έχουν προκύψει από μικρό αριθμό. Η μητρα κατά την εμφύτευση ουτως ή αλλως συσπαται αφού νιώθει το κυημα ως ξένο σώμα. Αυτό μου έχει πει γιατρος. Πολλά τα αν και η αναμονή αγχώνει για αυτό καλύτερα χαλαρά....:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kido said:

Κι εγώ διακοπαρω! Καλά να περάσεις! Μπαίνω λίγο στα κλεφτά αλλά γενικά θέλω να κάνω αποτοξίνωση!

Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν κοιμήθηκες...ξέρω οτι επηρεάζεται από το άγχος η προλακτινη αλλά καλό είναι να την κατέβασεις. Επίσης λένε να την κάνουμε 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσουμε κι όχι αμέσως. Μήπως να έκανες μια επανάληψη;

 

Άντε μανάρι μου κανε να βγει το όνειρο αληθινό! Θα ξαναμπώ να δω νέα σου!

Φιλακια κορίτσια και καλό βράδυ!

Τώρα που πήγα τουαλέτα κορίτσι μου είχα λίγο καφέ στο σερβιετακι οπότε μάλλον και γω τζιφος αυτό το μήνα... Καλή ξεκούραση κορίτσι μου.. καλά να περάσετε !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Επέστρεψα δριμύτερη μετά από τόσο καιρό που είχα να μπω.. Έχει πέσει πολύ τρέξιμο, αλλά παρόλα αυτά στις γόνιμες του δώσαμε και κατάλαβε! Αύριο ή μεθαύριο περιμένω περίοδο και πολύ θα ήθελα να μην εμφανιστεί αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι πιστή στο ραντεβού .. Περιμένω πώς και πώς τέλος Αυγούστου να πάμε λίγες μέρες οικογενειακά διακοπές να ξεκουραστώ λιγάκι! Εσείς τι κάνετε;; Δεν πρόλαβα να διαβάσω τα νέα σας , θα το κάνω όμως σύντομα! Φιλιά πολλά! 

  • Μου αρέσει 2

xcCgp2.png

tt1bb96b.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , iokasti83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Επέστρεψα δριμύτερη μετά από τόσο καιρό που είχα να μπω.. Έχει πέσει πολύ τρέξιμο, αλλά παρόλα αυτά στις γόνιμες του δώσαμε και κατάλαβε! Αύριο ή μεθαύριο περιμένω περίοδο και πολύ θα ήθελα να μην εμφανιστεί αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι πιστή στο ραντεβού .. Περιμένω πώς και πώς τέλος Αυγούστου να πάμε λίγες μέρες οικογενειακά διακοπές να ξεκουραστώ λιγάκι! Εσείς τι κάνετε;; Δεν πρόλαβα να διαβάσω τα νέα σας , θα το κάνω όμως σύντομα! Φιλιά πολλά! 

Εύχομαι να μην είναι πιστη στο ραντεβού της. Μν εισαι σίγουρη!! ;)

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Έχεις λιγες μερες μόνο ακόμη για περιοδο όμως σωστά θυμαμαι; Αν είναι έτσι τότε περιμένεις.. 

Ποιος πάει;; :P

Περιμενω καπου στις 20 τουμηνα αλλα δεν ειχαμε ολες τις γονιμες επαφες...οποτε δεν περιμενω κατι..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

@fairy-mary τα νέα μ όχι κ τόσο καλά. 

Έκανα σήμερα το πρωί στις 8 εξέταση προλακτινη κ ήταν στα ύψη 46 με όριο 23. 

Ο γιατρός μ έβαλε να αρχίσω κ dostinex εκτός από το cyclacur. 

Δλδ θα παίρνω ότι ορμόνη υπάρχει. Μου είπε αυτή μου προκάλεσε "στείρωση κ Κύστες. Και του είπα ότι υποψιάζομαι το t4 που άρχισα κ μου λέει όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Επίσης πριν 1 μήνα είχα κάνει πάλι προλακτινη κ ήταν φυσιολογική από τοτε που άρχισα το t4 έγινε αυτό. 

Ο γιατρός μου λέει φταίει κ το χασιμοτο που έχω κ του απαντάω ότι πάντα είχα εδώ κ 5 χρόνια αλλά δεν μου είχε πειράξει την προλακτινη πότε. 

Επίσης έκανα την εξέταση 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα καθόλου μα καθόλου κ Επίσης ήμουν στην 11 μετά δεν ξέρω άμα παίζουν ρόλο όλα αυτά. 

Όταν είδα την προλακτινη μου πρώτη φορά ήταν 65.αλλη φορά 75.πεφτει αμέσως μην σε αγχώνει. Με 8 dostinex θα εξαφανιστεί. Το θέμα είναι αν μετά θα μείνει σταθερή ή θα ανεβοκατεβαινει σαν εμένα. Επίσης τις πρώτες 3 μέρες φουλ δυσκοιλιοτητα


CpFNp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

@fairy-mary τα νέα μ όχι κ τόσο καλά. 

Έκανα σήμερα το πρωί στις 8 εξέταση προλακτινη κ ήταν στα ύψη 46 με όριο 23. 

Ο γιατρός μ έβαλε να αρχίσω κ dostinex εκτός από το cyclacur. 

Δλδ θα παίρνω ότι ορμόνη υπάρχει. Μου είπε αυτή μου προκάλεσε "στείρωση κ Κύστες. Και του είπα ότι υποψιάζομαι το t4 που άρχισα κ μου λέει όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Επίσης πριν 1 μήνα είχα κάνει πάλι προλακτινη κ ήταν φυσιολογική από τοτε που άρχισα το t4 έγινε αυτό. 

Ο γιατρός μου λέει φταίει κ το χασιμοτο που έχω κ του απαντάω ότι πάντα είχα εδώ κ 5 χρόνια αλλά δεν μου είχε πειράξει την προλακτινη πότε. 

Επίσης έκανα την εξέταση 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα καθόλου μα καθόλου κ Επίσης ήμουν στην 11 μετά δεν ξέρω άμα παίζουν ρόλο όλα αυτά. 

Καλημέρα! Κάτσε να βαλουμε μια σειρά μήπως σε βοηθήσει κάτι κοριτσάκι μου. Επειδή αυτές τις ορμόνες τις ξεσκονισα για ένα τρίμηνο και ρώτησα τα πάντα διάβασα τα πάντα γιατί είχα φρικάρει. Ξεκινάμε από το χάπι του θυρεοειδη. Ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί αυξηση των ορμονών δλδ κ της προλακτινης άρα αντιθετως το t4 σε βοηθάει.Επειτα υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις μερες μέτρησης. Τρεις γιατροί δυο γυναικολόγοι και η ενδοκρινολόγος μου είπαν η μέτρηση πρέπει να γίνεται 2-4η μέρα περιοδου ιδανικά.Την κανεις και άλλη μέρα αλλα συνηθως ζητάνε αυτες τις μερες για να την δουν συνδυαστικά κ με αλλες που αφορούν την γονιμότητα. Πρεπει να έχεις κοιμηθει καλα και να έχεις ξυπνήσει τουλάχιστον δυο ώρες πριν την μέτρηση και φυσικά να μην κουραστείς μέχρι να πας δλδ αν είναι δυνατόν να σε πάνε μου είχαν πει και αν έχει σκάλες εσυ με ανσανσερ. Το τονίζω γιατί η σωστή μέτρηση δεν έχει καμία σχέση με αυτή που κάνουμε εμείς. Κάνει η αδερφή μου κ το ξέρω καλα της μετράνε την προλακτινη σε δυο φασεις.Η μια μόλις πάει η δεύτερη μετά από 40’ ξαπλωνενη σε πολυθρόνα με τα πόδια ευθεία. Η προλακτινη εμποδίζει την σύλληψη γιατί να το πω απλά ο οργανισμός πιστεύει πως διανύει εγκυμοσυνη και με αυτό τον τρόπο  τον προστατεύει. Όμως κατά κόρον η προλακτινη εάν δεν είσαι εγκυος και δεν έχεις θέμα με θυρεοειδή θεωρείται η ορμονη του στρες!! Τώρα όσον αφορά την θεραπεία με το ντοστινεξ θα σου πω τι έγινε με εμενα. Την πρώτη φορά είχα προλακτινη 80! Η απάντηση του γιατρού ήταν να κάνω μια μαγνητική στο κεφάλι ώστε να δούμε την υπόφυση εάν είναι δλδ παθολογικό. Μην τρομάζεις δεν είναι κάτι ανησυχητικό απλώς δείχνει εάν προέρχεται από αυτό ή απλώς λόγω άγχους έχει αυξηθεί. Δεν την έκανα πάντως. Μετά από ένα μήνα και όχι σε φάση περιοδου είχε πέσει στο 26 αν θυμαμαι κάπου εκεί. Του ζήτησα να βοηθήσει και μου είπε με την καμία δεν σου δίνω χαπι.Βασικά μου το ανέφερε με την δραστική του ουσία και όχι με το όνομα του. Μόνη σου θα ηρεμήσεις μου είπε δεν ξέρω πως βρες τρόπο! Μου είπε κ αλλα δεν χρειάζεται να αναφέρω πάντως ήταν αρνητικός.Μετά από δυο μηνες 3η μέρα περιοδου είχε πέσει στο 14! Μετά από δυο κυκλους έμεινα εγκυος τώρα δλδ. 

Εμπιστευεσαι τον γιατρό σου και πολύ καλα κανεις εγω δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλα να σε ξε-αγχωσω. Δεν νομίζω πως με την πρώτη μέτρηση και βάση της αϋπνίας θα έπρεπε αμεσως να σου δώσει ντοστινεξ. Θεωρώ πως θα έπρεπε να επαναλάβεις και αν συνεχίζει να είναι αυξημένη τότε το βλέπατε πάλι. Και πάλι όμως είναι η προσωπική άποψη μου λόγω του ότι πέρασα από αυτό και μάλιστα πολύ υψηλότερο του 46 και επειδή τότε έβλεπα δυο γυναικολόγους κανενας δεν ανέφερε θεραπεία αλλα επανάληψη της μέτρησης. 

10 ώρες πρίν, Efouko είπε:

Τώρα που πήγα τουαλέτα κορίτσι μου είχα λίγο καφέ στο σερβιετακι οπότε μάλλον και γω τζιφος αυτό το μήνα... Καλή ξεκούραση κορίτσι μου.. καλά να περάσετε !!! 

Αν ήρθε δεν πειράζει αγαπούλα μου ξανά δυνατά και αισιόδοξα στην επόμενη προσπάθεια!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

@fairy-mary τα νέα μ όχι κ τόσο καλά. 

Έκανα σήμερα το πρωί στις 8 εξέταση προλακτινη κ ήταν στα ύψη 46 με όριο 23. 

Ο γιατρός μ έβαλε να αρχίσω κ dostinex εκτός από το cyclacur. 

Δλδ θα παίρνω ότι ορμόνη υπάρχει. Μου είπε αυτή μου προκάλεσε "στείρωση κ Κύστες. Και του είπα ότι υποψιάζομαι το t4 που άρχισα κ μου λέει όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Επίσης πριν 1 μήνα είχα κάνει πάλι προλακτινη κ ήταν φυσιολογική από τοτε που άρχισα το t4 έγινε αυτό. 

Ο γιατρός μου λέει φταίει κ το χασιμοτο που έχω κ του απαντάω ότι πάντα είχα εδώ κ 5 χρόνια αλλά δεν μου είχε πειράξει την προλακτινη πότε. 

Επίσης έκανα την εξέταση 8 το πρωί δεν κοιμήθηκα καθόλου μα καθόλου κ Επίσης ήμουν στην 11 μετά δεν ξέρω άμα παίζουν ρόλο όλα αυτά. 

Καλημέρα κοριτσάκι μου,

Μη στεναχωριέσαι αυτά είναι θέματα που ρυθμίζονται....

Αν θεωρείς ότι δε σε καλύπτει ο γιατρός αυτός Πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Σίγουρα ξέρω ότι το στρες επηρεάζει την προλα κτινη οπότε επειδή ήσουν αυπνη  και σίγουρα στρεσαρισμενη  ίσως να έπαιξε το ρόλο του!

Υπομονή και όλα θα γίνουν!


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου,

Μη στεναχωριέσαι αυτά είναι θέματα που ρυθμίζονται....

Αν θεωρείς ότι δε σε καλύπτει ο γιατρός αυτός Πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Σίγουρα ξέρω ότι το στρες επηρεάζει την προλα κτινη οπότε επειδή ήσουν αυπνη  και σίγουρα στρεσαρισμενη  ίσως να έπαιξε το ρόλο του!

Υπομονή και όλα θα γίνουν!

Καλημέρα νεραιδουλα.. τι κανεις πως είσαι; Ποτε περιμένεις εσυ; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Καλημέρα! Κάτσε να βαλουμε μια σειρά μήπως σε βοηθήσει κάτι κοριτσάκι μου. Επειδή αυτές τις ορμόνες τις ξεσκονισα για ένα τρίμηνο και ρώτησα τα πάντα διάβασα τα πάντα γιατί είχα φρικάρει. Ξεκινάμε από το χάπι του θυρεοειδη. Ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί αυξηση των ορμονών δλδ κ της προλακτινης άρα αντιθετως το t4 σε βοηθάει.Επειτα υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις μερες μέτρησης. Τρεις γιατροί δυο γυναικολόγοι και η ενδοκρινολόγος μου είπαν η μέτρηση πρέπει να γίνεται 2-4η μέρα περιοδου ιδανικά.Την κανεις και άλλη μέρα αλλα συνηθως ζητάνε αυτες τις μερες για να την δουν συνδυαστικά κ με αλλες που αφορούν την γονιμότητα. Πρεπει να έχεις κοιμηθει καλα και να έχεις ξυπνήσει τουλάχιστον δυο ώρες πριν την μέτρηση και φυσικά να μην κουραστείς μέχρι να πας δλδ αν είναι δυνατόν να σε πάνε μου είχαν πει και αν έχει σκάλες εσυ με ανσανσερ. Το τονίζω γιατί η σωστή μέτρηση δεν έχει καμία σχέση με αυτή που κάνουμε εμείς. Κάνει η αδερφή μου κ το ξέρω καλα της μετράνε την προλακτινη σε δυο φασεις.Η μια μόλις πάει η δεύτερη μετά από 40’ ξαπλωνενη σε πολυθρόνα με τα πόδια ευθεία. Η προλακτινη εμποδίζει την σύλληψη γιατί να το πω απλά ο οργανισμός πιστεύει πως διανύει εγκυμοσυνη και με αυτό τον τρόπο  τον προστατεύει. Όμως κατά κόρον η προλακτινη εάν δεν είσαι εγκυος και δεν έχεις θέμα με θυρεοειδή θεωρείται η ορμονη του στρες!! Τώρα όσον αφορά την θεραπεία με το ντοστινεξ θα σου πω τι έγινε με εμενα. Την πρώτη φορά είχα προλακτινη 80! Η απάντηση του γιατρού ήταν να κάνω μια μαγνητική στο κεφάλι ώστε να δούμε την υπόφυση εάν είναι δλδ παθολογικό. Μην τρομάζεις δεν είναι κάτι ανησυχητικό απλώς δείχνει εάν προέρχεται από αυτό ή απλώς λόγω άγχους έχει αυξηθεί. Δεν την έκανα πάντως. Μετά από ένα μήνα και όχι σε φάση περιοδου είχε πέσει στο 26 αν θυμαμαι κάπου εκεί. Του ζήτησα να βοηθήσει και μου είπε με την καμία δεν σου δίνω χαπι.Βασικά μου το ανέφερε με την δραστική του ουσία και όχι με το όνομα του. Μόνη σου θα ηρεμήσεις μου είπε δεν ξέρω πως βρες τρόπο! Μου είπε κ αλλα δεν χρειάζεται να αναφέρω πάντως ήταν αρνητικός.Μετά από δυο μηνες 3η μέρα περιοδου είχε πέσει στο 14! Μετά από δυο κυκλους έμεινα εγκυος τώρα δλδ. 

Εμπιστευεσαι τον γιατρό σου και πολύ καλα κανεις εγω δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλα να σε ξε-αγχωσω. Δεν νομίζω πως με την πρώτη μέτρηση και βάση της αϋπνίας θα έπρεπε αμεσως να σου δώσει ντοστινεξ. Θεωρώ πως θα έπρεπε να επαναλάβεις και αν συνεχίζει να είναι αυξημένη τότε το βλέπατε πάλι. Και πάλι όμως είναι η προσωπική άποψη μου λόγω του ότι πέρασα από αυτό και μάλιστα πολύ υψηλότερο του 46 και επειδή τότε έβλεπα δυο γυναικολόγους κανενας δεν ανέφερε θεραπεία αλλα επανάληψη της μέτρησης. 

Αν ήρθε δεν πειράζει αγαπούλα μου ξανά δυνατά και αισιόδοξα στην επόμενη προσπάθεια!!

Εντυπωσιακό που έπεσε μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Καλημέρα! Κάτσε να βαλουμε μια σειρά μήπως σε βοηθήσει κάτι κοριτσάκι μου. Επειδή αυτές τις ορμόνες τις ξεσκονισα για ένα τρίμηνο και ρώτησα τα πάντα διάβασα τα πάντα γιατί είχα φρικάρει. Ξεκινάμε από το χάπι του θυρεοειδη. Ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί αυξηση των ορμονών δλδ κ της προλακτινης άρα αντιθετως το t4 σε βοηθάει.Επειτα υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις μερες μέτρησης. Τρεις γιατροί δυο γυναικολόγοι και η ενδοκρινολόγος μου είπαν η μέτρηση πρέπει να γίνεται 2-4η μέρα περιοδου ιδανικά.Την κανεις και άλλη μέρα αλλα συνηθως ζητάνε αυτες τις μερες για να την δουν συνδυαστικά κ με αλλες που αφορούν την γονιμότητα. Πρεπει να έχεις κοιμηθει καλα και να έχεις ξυπνήσει τουλάχιστον δυο ώρες πριν την μέτρηση και φυσικά να μην κουραστείς μέχρι να πας δλδ αν είναι δυνατόν να σε πάνε μου είχαν πει και αν έχει σκάλες εσυ με ανσανσερ. Το τονίζω γιατί η σωστή μέτρηση δεν έχει καμία σχέση με αυτή που κάνουμε εμείς. Κάνει η αδερφή μου κ το ξέρω καλα της μετράνε την προλακτινη σε δυο φασεις.Η μια μόλις πάει η δεύτερη μετά από 40’ ξαπλωνενη σε πολυθρόνα με τα πόδια ευθεία. Η προλακτινη εμποδίζει την σύλληψη γιατί να το πω απλά ο οργανισμός πιστεύει πως διανύει εγκυμοσυνη και με αυτό τον τρόπο  τον προστατεύει. Όμως κατά κόρον η προλακτινη εάν δεν είσαι εγκυος και δεν έχεις θέμα με θυρεοειδή θεωρείται η ορμονη του στρες!! Τώρα όσον αφορά την θεραπεία με το ντοστινεξ θα σου πω τι έγινε με εμενα. Την πρώτη φορά είχα προλακτινη 80! Η απάντηση του γιατρού ήταν να κάνω μια μαγνητική στο κεφάλι ώστε να δούμε την υπόφυση εάν είναι δλδ παθολογικό. Μην τρομάζεις δεν είναι κάτι ανησυχητικό απλώς δείχνει εάν προέρχεται από αυτό ή απλώς λόγω άγχους έχει αυξηθεί. Δεν την έκανα πάντως. Μετά από ένα μήνα και όχι σε φάση περιοδου είχε πέσει στο 26 αν θυμαμαι κάπου εκεί. Του ζήτησα να βοηθήσει και μου είπε με την καμία δεν σου δίνω χαπι.Βασικά μου το ανέφερε με την δραστική του ουσία και όχι με το όνομα του. Μόνη σου θα ηρεμήσεις μου είπε δεν ξέρω πως βρες τρόπο! Μου είπε κ αλλα δεν χρειάζεται να αναφέρω πάντως ήταν αρνητικός.Μετά από δυο μηνες 3η μέρα περιοδου είχε πέσει στο 14! Μετά από δυο κυκλους έμεινα εγκυος τώρα δλδ. 

Εμπιστευεσαι τον γιατρό σου και πολύ καλα κανεις εγω δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλα να σε ξε-αγχωσω. Δεν νομίζω πως με την πρώτη μέτρηση και βάση της αϋπνίας θα έπρεπε αμεσως να σου δώσει ντοστινεξ. Θεωρώ πως θα έπρεπε να επαναλάβεις και αν συνεχίζει να είναι αυξημένη τότε το βλέπατε πάλι. Και πάλι όμως είναι η προσωπική άποψη μου λόγω του ότι πέρασα από αυτό και μάλιστα πολύ υψηλότερο του 46 και επειδή τότε έβλεπα δυο γυναικολόγους κανενας δεν ανέφερε θεραπεία αλλα επανάληψη της μέτρησης. 

Αν ήρθε δεν πειράζει αγαπούλα μου ξανά δυνατά και αισιόδοξα στην επόμενη προσπάθεια!!

Μπεμπουλα με βοήθησες παρά πολύ σ ευχαριστώ. Κατάλαβα σ εμένα είναι ένας αχταρμάς πάντως άκρη δεν βγάζω με όλα αυτά. Εγώ θα πάρω για 1 μήνα το χάπι κ μετά θα κάνω εξέταση. Για 2 μήνες δεν θέλω να το πάρω. Εξάλλου πιστεύω δεν είναι αυτή η πραγματική τιμή της γτ δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά κ πήγα κ αγχωμένη λόγου ύπνου. Ήθελε να την κάνω συγκεκριμένη ώρα στις 7 κ μισή το πρωί εγώ πήγα στις 8 αλλά δεν είμαι συνηθισμένη να ξυπνάω τέτοια ώρα συνήθως ξυπνάω 10 .

Θα πάρω το χάπι για 1 μήνα κ θα δω.Σημερα θα πάρω τηλ κ τον Ενδοκρινολογο μου να του τα πω όλα αυτά.    .

Πάντως λέει η προλακτινη σε συνδυασμό με τις Κύστες προκαλούν στειρότητα άρα πρέπει να φύγουν αυτά για να ξαναπροσπαυησω από Σεπτέμβρη .

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου,

Μη στεναχωριέσαι αυτά είναι θέματα που ρυθμίζονται....

Αν θεωρείς ότι δε σε καλύπτει ο γιατρός αυτός Πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Σίγουρα ξέρω ότι το στρες επηρεάζει την προλα κτινη οπότε επειδή ήσουν αυπνη  και σίγουρα στρεσαρισμενη  ίσως να έπαιξε το ρόλο του!

Υπομονή και όλα θα γίνουν!

Νεραιδουλιτσα τον εμπιστεύομαι πολύ αλλά ντάξει σε θέματα ορμονική πιστεύω πρέπει να πάρω κ μια δεύτερη γνώμη ενδοκρινολογου. 

Εσύ τι κάνεις?


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , favol είπε:

Εντυπωσιακό που έπεσε μόνο του!

Στο 80αρι ήταν μετά το τρίμηνο της αποξεσης όταν πέρασε δλδ κ ξεκινήσαμε επαφες χωρίς αποτέλεσμα με έστειλε για εξετασεις. Ήμουν χάλια ψυχολογικά πολύ άγχος πολύ ένταση αλλα δεν ξέρω αν επισης επηρέαζε το ότι μόλις είχα μπει στον τέταρτο στην απόξεση κ μπορεί ακόμη η προλακτινη ακόμη κ μετά από μηνες να ήταν ανεβασμένη ως ένα σημείο βέβαια. Κάθε μήνα και το διαστημα έτσουζε το στηθος αφού το ανακάλυψα ήξερα πως προέρχεται από αυτό. Όταν έπεσε κατάλαβα πως είχε δίκιο για το άγχος. Έτσι μετά έπρεπε όντως να προσπαθήσω να ηρεμήσω εφόσον ήθελα να τα καταφέρω. Κάθε φορά που στρεσαρομαι για κάτι έχω στο μυαλό το ποσο επηρεάζω τον οργανισμό μου. Άρα η φράση ουδέν κακό αμιγές καλού ταιριαζει γάντι. 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πολύ!! Και είναι πρώτη φορά που ακούω κάτι βάσιμο που να έχει να κάνει με το άγχος και τη σύλληψη.. Γιατί γενικά αυτά τα "ξεαγχώσου και θα έρθει" δεν τα μπορώ.. Πραγματικά απορώ πώς μπορεσες να ηρεμίσεις και να ακούσεις τον γιατρό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...