Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@CME2205 κρίμα ρε γαμωτο. Εχεις μιλήσει με τον γιατρό σου μήπως κ μπορείς να πάρεις Τπτ για τις ανακατωσούρες; Είναι άσχημο να ανακατεύεσαι κ να μν μπορείς να φας . 

 δύσπνοια μεγάλη έχω και εγώ , επίσης κ πόνο σε λεκάνη και τα βραδυα όταν πέφτω για ύπνο αρχίζουν τα γόνατα . 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Mariachi είπε:

@CME2205 κρίμα ρε γαμωτο. Εχεις μιλήσει με τον γιατρό σου μήπως κ μπορείς να πάρεις Τπτ για τις ανακατωσούρες; Είναι άσχημο να ανακατεύεσαι κ να μν μπορείς να φας . 

 δύσπνοια μεγάλη έχω και εγώ , επίσης κ πόνο σε λεκάνη και τα βραδυα όταν πέφτω για ύπνο αρχίζουν τα γόνατα . 

Έχω μιλήσει με το γιατρό και μου είπε πως όλα αυτά είναι αναμενόμενα λόγω της πίεσης από το μωρό και επειδή είναι μεγάλο το παιδί. Μπορώ να πάρω αντιόξινα και αν είμαι πολύ χάλια Zantac, όμως δεν μου κάνουν τίποτα!! Αντιόξινα παίρνω 2-3 την ημέρα αλλά ιδιαίτερη βελτίωση δεν βλέπω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

CME2205: Μηπως αν πιεις κανενα χλιαρο γαλα σε βοηθησει.υπομονη λιγες βδομαδες εμειναν.

εγω εκανα χθες την πρωτη ενεση κορτιζονης και ξυπνησα σημερα ζαχαρο νηστιας 119 επαθα σοκ.. Ελπιζω να μην ειχε ανεβει και απο πριν δεν το ειχα παρει χαμπαρι και να οφειλεται μονο στην κορτιζονη γιατι η αληθεια ειναι το παραξεφτυλισα με τα γλυκα.θα κατσω τωρα νυστικη να μαθω....

παντως εγω αλλιως την περιμενα την εγκυμοσυνη κ αλλιως ειναι μεχρι τωρα ολα πανε πολυ καλα μονο καπου καπυ εχω πονο στο ισχιο κατα τα αλλα τιποτα απ την αρχη.αφου αρχιζω και ανησυχω μηπως στραβωσει κατι στο τελος ,στη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

@rainbow η κορτιζόνη απορρυθμίζει πολύ το ζάχαρο! Κάνεις και ινσουλίνη; Θα κάνεις και άλλες ενέσεις κορτιζόνης; Γιατί αν είναι να την πάρεις συστηματικά θα θέλει αναπροσαρμογή η ρύθμιση του σακχάρου σου!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γνκ όλοι λένε να απολαύσεις την κύηση γτ είναι μαγευτική περίοδος , τουλάχιστον για όσες δεν έχουν παιδί . Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω το γτ .... 

@CME2205 υπομονή κορίτσι μου.

  • Χαχα 1

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράθεση

 

Καλημέρα κορίτσια μου... βλέπω όλες έχουμε αρχίσει και διαλυομαστε... εγώ που είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου γιατί λέγεται ότι η εγκυμοσύνη είναι η πιο όμορφη περίοδος της γυναίκας, μου είχε πει ότι ή γκέι πρέπει να είναι αυτός που το έβγαλε ή βλάκας, γιατί δοκιμάζεται τόσο πολύ το σώμα και η ψυχή της που μόνο όμορφη δεν τη λες...elenakith αυτές οι πετσουλες που λες μου ακούγονται για ξηροδερμια... βάζεις ενυδατικη στο στήθος; γιατί και γω έχω αρκετή ξηροδερμια ακόμα και εκεί... ούτε εγώ βάζω κρέμα ούτε στην κοιλιά δεν βάζω να πω την αλήθεια μου,με έχει φάει η βαρεμάρα..

Εμένα κορίτσια την Κυριακή έχει γενέθλια ο κανακάρης μου, γίνεται 7 ετών και το Σάββατο απόγευμα θα του κάνω γενέθλια σε παιδότοπο μαζί με τα γενέθλια της μεσαίας μου που γίνεται 6 και σκέφτηκα να τους τα κάνω μαζί γιατί η κόρη μου που έχει γενέθλια τον Δεκέμβριο δεν θα μπορέσω να ξαναδιοργανωσω πάρτυ.. Οπότε αυτή τη βδομάδα είχα λίγο τρέξιμο, τούρτες, μενού να αποφασίσω, τί θα φτιάξω εγώ και τί όχι.γιατι με δύο παιδιά έχω καλεσμένους περισσότερο κόσμο, οπότε πρέπει να έχω ικανοποιητικές μερίδες.. τώρα αύριο θα κάτσω να φτιάξω τυρόπιτα δύο ταψιά,μαφινς αλμυρά, κέικ και κάτι κρουασάν αλμυρά τα έχω παραγγείλει από φούρνο..να δούμε πόσο θα αντέξω με την μέση που με βασανίζει...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

@november rain να σου ζήσουν τα καμάρια σου . Λογικό να τα κανείς μαζί . Κ από άποψη ότι δεν θα αντέχεις αλλά κ ότι είναι πολύ κοντά τα γενέθλια τους . Και οι δικοί μου οι γονείς μαζί μας τα έκαναν που είχαμε ένα μήνα διαφορά . Μπράβο κιόλας που αντέχεις να κανείς τόσα . Επίσης σωστός ο γιατρός , Χαχαχα 


S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα όμορφες εγκυούλες! :) 

3 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα στις όμορφες μανούλες!!

@Mariachi καιν @dimitroula30 πολύ σας ζηλεύω! εγώ δεν είδα γάλα στο στήθος ούτε όταν θήλαζα!! Άρα είστε σε πολύ καλό δρόμο!

κορίτσια εγώ είμαι πολύ χάλια! Όσο περνάει ο καιρός αυτή η εγκυμοσύνη γίνεται ανυπόφορη! Το στομάχι μου είναι χάλια, δεν μπορώ πια να φάω τίποτα, πονάει απίστευτα και έχω τρομερές ανακατοσούρες. Όλη νύχτα δεν κοιμήθηκα πάλι από το στομάχι και όταν ξύπνησα έκανα εμετό ενώ χθες το βράδυ είχα φάει μόνο ένα γιαούρτι! Επίσης πονάνε όλα τα κόκαλα της λεκάνης μου σε σημείο που κουτσαίνω! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα μόνο καούρα, τίποτα από αυτά! Α! Επίσης το σημαντικότερο είναι πως έχω απίστευτη δύσπνοια, σε σημείο που δεν μπορώ ούτε να μιλήσω!! 

Κουράγιο κορίτσι μου. Ο γαστρεντερολόγος μου είπε ότι το πιο φυσικό και καλό για το στομάχι είναι η μαστίχα Χίου. Μου είπε να πάρω μαστίχα φυσική σε μορφή σταγόνας, όχι σκόνη, να αφήνω 4-5 κομμάτια σε ένα ποτήρι νερό όλο το βράδυ, το πρωί που σηκώνομαι με άδειο στομάχι να βγάζω τις μαστίχες και να πίνω το νερό. Τι μαστίχες που θα έχουν μαλακώσει, να τις βάζω σε αλουμινόχαρτο για να διατηρούνται μαλακές και να μασάω μία μία σε τακτά διαστήματα. Μου είπε και να πίνω και κανένα gaviscon που και που. Επόσης το στομάχι όσο μένει άδειο τόσο το χειρότερο νομίζω. Αν φας κανένα τοστ μόνο με τυρί ή καμιά φρυγανιά πάλι σε ενοχλεί? Μήπως να το δοκίμαζες? Κακό δεν μπορεί να σου κάνει έτσι κι αλλιώς. Και η διαιτολόγος μου είπε ότι συνιστά μαστίχα Χίου για την εγκυμοσύνη.

1 ώρα πρίν, rainbow είπε:

CME2205: Μηπως αν πιεις κανενα χλιαρο γαλα σε βοηθησει.υπομονη λιγες βδομαδες εμειναν.

εγω εκανα χθες την πρωτη ενεση κορτιζονης και ξυπνησα σημερα ζαχαρο νηστιας 119 επαθα σοκ.. Ελπιζω να μην ειχε ανεβει και απο πριν δεν το ειχα παρει χαμπαρι και να οφειλεται μονο στην κορτιζονη γιατι η αληθεια ειναι το παραξεφτυλισα με τα γλυκα.θα κατσω τωρα νυστικη να μαθω....

παντως εγω αλλιως την περιμενα την εγκυμοσυνη κ αλλιως ειναι μεχρι τωρα ολα πανε πολυ καλα μονο καπου καπυ εχω πονο στο ισχιο κατα τα αλλα τιποτα απ την αρχη.αφου αρχιζω και ανησυχω μηπως στραβωσει κατι στο τελος ,στη γεννα.

Άντε καλέ γιατί να στραβώσει κάτι? όλα καλά θα πάνε!!! στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου είχες πιο πολλά προβλήματα?

Η κορτιζόνη ανεβάζει το ζάχαρο..εσύ είχες θέμα με ζάχαρο? ίσως θα ήταν καλό να ενημερώσεις τον γυναικολόγο ή τον ενδοκρινολόγο σου..

 

1 ώρα πρίν, Mariachi είπε:

Γνκ όλοι λένε να απολαύσεις την κύηση γτ είναι μαγευτική περίοδος , τουλάχιστον για όσες δεν έχουν παιδί . Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω το γτ .... 

@CME2205 υπομονή κορίτσι μου.!

χαχαχαχα κι εγώ την ίδια απορία είχα ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης! Από τη στιγμή όμως που ένιωσα το μπεμπάκι μέσα μου πετάω σε πελάγη ευτυχίας! :) Βέβαια υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία, άσε που ξεχνάς τις περισσότερες συνήθειες που είχες πριν...εγώ έχω καταλάβει τους γέρους που λένε ότι η ψυχή επιθυμεί να κάνει πράγματα αλλά το σώμα δεν αντέχει... 

 

πρίν από 46 λεπτά , november rain είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου... βλέπω όλες έχουμε αρχίσει και διαλυομαστε... εγώ που είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου γιατί λέγεται ότι η εγκυμοσύνη είναι η πιο όμορφη περίοδος της γυναίκας, μου είχε πει ότι ή γκέι πρέπει να είναι αυτός που το έβγαλε ή βλάκας, γιατί δοκιμάζεται τόσο πολύ το σώμα και η ψυχή της που μόνο όμορφη δεν τη λες...elenakith αυτές οι πετσουλες που λες μου ακούγονται για ξηροδερμια... βάζεις ενυδατικη στο στήθος; γιατί και γω έχω αρκετή ξηροδερμια ακόμα και εκεί... ούτε εγώ βάζω κρέμα ούτε στην κοιλιά δεν βάζω να πω την αλήθεια μου,με έχει φάει η βαρεμάρα..

Εμένα κορίτσια την Κυριακή έχει γενέθλια ο κανακάρης μου, γίνεται 7 ετών και το Σάββατο απόγευμα θα του κάνω γενέθλια σε παιδότοπο μαζί με τα γενέθλια της μεσαίας μου που γίνεται 6 και σκέφτηκα να τους τα κάνω μαζί γιατί η κόρη μου που έχει γενέθλια τον Δεκέμβριο δεν θα μπορέσω να ξαναδιοργανωσω πάρτυ.. Οπότε αυτή τη βδομάδα είχα λίγο τρέξιμο, τούρτες, μενού να αποφασίσω, τί θα φτιάξω εγώ και τί όχι.γιατι με δύο παιδιά έχω καλεσμένους περισσότερο κόσμο, οπότε πρέπει να έχω ικανοποιητικές μερίδες.. τώρα αύριο θα κάτσω να φτιάξω τυρόπιτα δύο ταψιά,μαφινς αλμυρά, κέικ και κάτι κρουασάν αλμυρά τα έχω παραγγείλει από φούρνο..να δούμε πόσο θα αντέξω με την μέση που με βασανίζει...

Μάλλον έχεις δίκιο νοβέμπερ..πρέπει να είναι από ξηροδερμία. έχω σταματήσει να βάζω κρέμες, είναι η αλήθεια, και από τότε μου σταμάτησε και η φαγούρα στην κοιλιά... ίσως πρέπει να ξαναρχίσω να βάζω σιγά σιγά...

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Μπράβο σου που έχεις κουράγιο και δύναμη να ετοιμάσεις και τόσα φαγητά!!! Εγώ 2 ώρες να μείνω όρθια και μου πονάει η μέση και η πλάτη...αυτά τα κρουασάν τα αλμυρά τώρα κάτι μου έκαναν...μιααααμ μιαααααμ!


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, σήμερα είμαι με τρεις ώρες ύπνο , γιατί είχαμε κάτι μικρους σεισμούς την νύχτα και από τον φόβο μου ταράχτηκα και δεν μπορούσα να κοιμηθώ!!  @CME2205 δοκίμασε το σιρόπι emecalm που είναι για εγκυμοσύνη σίγουρα!! εγώ το πήρα στην αρχή της εγκυμοσύνης που είχα ανακατωσούρες και με βοηθούσε πολύ. Όσο για την δύσπνοια διαβάζω ένα βιβλίο που λέει ότι το άσθμα είναι πολύ συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη , το είχα κι εγώ σε πολύ έντονο βαθμό πριν κάποιες μέρες και χρησιμοποιούσα aerolin. Επίσης άφοβο στην εγκυμοσύνη!! Κάνε μια δοκιμή αφού ρωτήσεις τον γιατρό σου!!

Πάντως εγώ κορίτσια έχω πολλά νεύρα τελευταία, χθες πάλι με τσάτισε ο άντρας μου εκεί που συζητάμε οτιδήποτε , μόλις πάει η συζήτηση στον αδερφό του η στη μάνα του η απάντηση που παίρνω πάντα είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Αυτό το ΔΕΝ ΞΕΡΩ μου τρυπάει τα αυτιά και χτυπάει κατευθείαν στο νευρικό μου σύστημα!!! Δηλαδή εγώ πως του λέω τα πάντα;;;; Μου την δίνει υπερβολικά που δεν μου λέει το παραμικρό για εκείνους . ότι εντολή έχει βέβαια από την μέγαιρα!!!!  Αυτό το μικρόβιο που μου μπαίνει ότι μου λέει ψέματα ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ για κάτι τελείως ασήμαντο με δηλητηριάζει και μετά κάνω καμιά βδομάδα να συνέλθω!! Γιατί σίγουρα ξέρει...... ουφ!!!!! Δηλαδή στη μάνα του πως πάει και τα ξερνάει όλα? 

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith τη δοκίμασα και τη μαστίχα... τίποτα!!

@dimitroula30 το άσθμα δεν εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη αν δεν το έχεις από πριν. Επίσης η δύσπνοια που προκαλούν οι παροξύνσεις του άσθματος είναι συγκεκριμένες και όχι συνέχεια όλο το 24ωρο. Η δύσπνοια στην εγκυμοσύνη οφείλεται σε 2 λόγους: 1) μηχανικούς λόγω ανύψωσης του διαφράγματος 2) λόγω άμεσης επίδρασης των ορμονών της εγκυμοσύνης στο αναπνευστικό κέντρο του εγκεφάλου. Ο δεύτερος λόγος είναι σημαντικότερος και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό εκτός από υπομονή! Όμως, αιφνίδια δύσπνοια στην εγκυμοσύνη θέλει επίσης ψάξιμο, καθώς υπάρχουν άλλες σοβαρές αιτίες. Πάντως μην παίρνεις aerolin χωρίς ένδειξη καθώς πρώτον, έχει πολύ συγκεκριμένες ενδείξεις και αν υπάρχει όντως άσθμα δεν είναι αρκετό και 2ον δεν είναι άφοβο!!! 

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Faith 30 είπε:

Καλημερα κ απο μενα,

Βλεπω ειμαστε ολες για συνεργειο,

Εγω εχω πονο στα κοκαλα της λεξανης κ στην μεση οταν κουραζομαι.

Υπομονη η ουρα εμεινε!!!!

Σωστό κι αυτό αλλά μετά σκέφτομαι: τι είναι καλύτερο; να είμαι όπως τώρα υπό διάλυση αλλά τουλάχιστον να έχω μία σχετική ησυχία και να κοιμάμαι το βράδυ ή να είμαι καλά σωματικά, να ουρλιάζουν και τα 2 μωρά και να ξυπνάω κάθε 2 ώρες;;;;;;; Ρητορικό ερώτημα!!!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ πάλι είμαι υπό διάλυση σε όλη την εγκυμοσύνη, οπότε το έχω συνηθίσει. Κάνω κάθε μέρα σχεδόν 1 εμετό, οι αναγούλες είναι μόνιμες και γενικά έχω να φάω φυσιολογικά σαν ανθρωπος από πριν μείνω έγκυος. Δύσπνοια κλασικά, αλλά και πολύ ζάλη λόγω χαμηλού αιματοκρίτη. Τώρα τελευταία έχω και κάποιους πόνους στην κοιλιά και μείωσα κι άλλο τη δραστηριότητα (που δεν έχω), αλλά τέλος πάντων. Ευτυχώς είμαστε στην τελική ευθεία. 

Κατά τα άλλα αγχώνομαι μήπως δεν προλάβω να τα έχω έτοιμα όλα πριν τη γέννα και αγχώνομαι και για την ίδια τη γέννα πλέον. Η μπέμπα πάντως είναι πολύ δραστήρια και έχει φθάσει το 1.400. Ήδη δε χωράει, φαντάσου μετά.

  • Μου αρέσει 1

R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

CME2205: Οχι δεν κανω ινσουλινη εκανα 2 δοσεις και τελος .πιστευω σε 3-4 μερες θα ρυθμιστει παλι .

το aerolin φερνει ταχυκαρδιες παντως...

οσο για τη δυσπνοια και εγω εχω και συνηθως με πιανει στις 7 το πρωι..για κανενα δυορο μετα μου περναει..αλλα ειναι πολυ σπαστικο να θες να κοιμηθεις και μην μπορεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...