Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τσιμπλες έχει βγαλει εχω δει.. Πρέπει δλσ να στάζει;;; εσενα ετσι εκαναν;; 

Το παρκο προβλεπψ να το γεμίσει παιχνίδια κ να μπαίνει μέσα χααχα

Οχι εμένα δεν έχουν τσιμπλες καθόλου, μια κοπέλα σε άλλο τοπικ το έγραψε για την μικρούλα της, αυτό είπα και στην Βαλεντινα... Δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σε διαφωτίσω, πάρε καμίας άλλης μανούλα τη γνώμη και μετά παιδίατρο για σιγουρα!!!


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Οχι εμένα δεν έχουν τσιμπλες καθόλου, μια κοπέλα σε άλλο τοπικ το έγραψε για την μικρούλα της, αυτό είπα και στην Βαλεντινα... Δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σε διαφωτίσω, πάρε καμίας άλλης μανούλα τη γνώμη και μετά παιδίατρο για σιγουρα!!!

Παιδίατρο θα παμε τετάρτη!! Επιτέλους!δεν κατάλαβα τελικά τι πρέπει να κανουν τα μάτια; να τρεχουν η όχι;;;  

Τι έχουμε να μάθουμε ακομα!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τσιμπλες έχει βγαλει εχω δει.. Πρέπει δλσ να στάζει;;; εσενα ετσι εκαναν;; 

Το παρκο προβλεπψ να το γεμίσει παιχνίδια κ να μπαίνει μέσα χααχα

Εμενα εχει κ τσιμπλες και τρεχουν κανονικα δακρυα γιαυτο ελεγα μηπως ερεθιστικε απο κατι! Η παιδιατρος λεει να μην της το καθαριζω συνεχεια μια με δυο φορες την ημερα κ οτι ειναι φυσιολογικο ειτε ερεθιστικε απο κατι ειτε δεν εχει ανοιξει ο δακρυικος αλλα δακρυα βλεπω κανονικα....δεν ξερω την λυπαμαι κιολας να την κανω μονο 2 φορες την ημερα δεν μπορει να ανοιξει το ματακι απο την τσιμπλα! 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εμενα εχει κ τσιμπλες και τρεχουν κανονικα δακρυα γιαυτο ελεγα μηπως ερεθιστικε απο κατι! Η παιδιατρος λεει να μην της το καθαριζω συνεχεια μια με δυο φορες την ημερα κ οτι ειναι φυσιολογικο ειτε ερεθιστικε απο κατι ειτε δεν εχει ανοιξει ο δακρυικος αλλα δακρυα βλεπω κανονικα....δεν ξερω την λυπαμαι κιολας να την κανω μονο 2 φορες την ημερα δεν μπορει να ανοιξει το ματακι απο την τσιμπλα! 

Κορίτσι εμένα η παιδίατρος μου είπε πως από το μήνα και έπειτα βγάζουν δάκρυα 

Γιατί δεν της το κάνεις μόνο μπαμπακι και ζεστό νερό? 


 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εμενα εχει κ τσιμπλες και τρεχουν κανονικα δακρυα γιαυτο ελεγα μηπως ερεθιστικε απο κατι! Η παιδιατρος λεει να μην της το καθαριζω συνεχεια μια με δυο φορες την ημερα κ οτι ειναι φυσιολογικο ειτε ερεθιστικε απο κατι ειτε δεν εχει ανοιξει ο δακρυικος αλλα δακρυα βλεπω κανονικα....δεν ξερω την λυπαμαι κιολας να την κανω μονο 2 φορες την ημερα δεν μπορει να ανοιξει το ματακι απο την τσιμπλα! 

Τοσο πολυ έχει;; δεν ανοίγει τα ματακια της εύκολα;;κ με το καθάρισμα ανοιγει κατευθείαν ;εμενα δεν ειναι ετσι στον μικρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Cath3rine είπε:

Τοσο πολυ έχει;; δεν ανοίγει τα ματακια της εύκολα;;κ με το καθάρισμα ανοιγει κατευθείαν ;εμενα δεν ειναι ετσι στον μικρό. 

Ναι ανοιγει κατευθειαν μετα....απο εχθες το επαθε η παιδιατρος ειπε μετα τις 3μερες αν δεν φυγει να παρω κατι σε κολλυριο αλλα συνηθως φευγει σε 2-3 μερες

πρίν από 35 λεπτά , kathyv25 είπε:

Κορίτσι εμένα η παιδίατρος μου είπε πως από το μήνα και έπειτα βγάζουν δάκρυα 

Γιατί δεν της το κάνεις μόνο μπαμπακι και ζεστό νερό? 

Ναι ειναι πανω απο μηνα γιαυτο κ εχει δακρυα της το κανω κ με νερακι χλυαρο αλλα μ ειπε οχι συνεχεια γιατι ετσι δεν το αφηνω να γινει καλα....δηλαδη μ ειπε να τις αφηνω τις τσιμπλουλες να ξερενονται κ μετα να τις βγαζω αλλα δεν γινεται αυτο γτ δεν μπορει να ανοιξει το ματακι της καποιες φορες! 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι ανοιγει κατευθειαν μετα....απο εχθες το επαθε η παιδιατρος ειπε μετα τις 3μερες αν δεν φυγει να παρω κατι σε κολλυριο αλλα συνηθως φευγει σε 2-3 μερες

Ναι ειναι πανω απο μηνα γιαυτο κ εχει δακρυα της το κανω κ με νερακι χλυαρο αλλα μ ειπε οχι συνεχεια γιατι ετσι δεν το αφηνω να γινει καλα....δηλαδη μ ειπε να τις αφηνω τις τσιμπλουλες να ξερενονται κ μετα να τις βγαζω αλλα δεν γινεται αυτο γτ δεν μπορει να ανοιξει το ματακι της καποιες φορες! 

Κ μενα τσιμπλιαζαν πολυ τα ματακια του για πολλες μερες και δεν ανοιγαν. Ο γιατρος μου χε πει ειναι φραγμενος ο πορος και να βαζω φυσιολογικο ορό. Αλλα και παλι δεν ανοιγαν. Μετα πηρα 2 κολλυρια και με μασαζακι εφτιαξαν πριν λιγες μερες ! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , nanoula90 είπε:

Κ μενα τσιμπλιαζαν πολυ τα ματακια του για πολλες μερες και δεν ανοιγαν. Ο γιατρος μου χε πει ειναι φραγμενος ο πορος και να βαζω φυσιολογικο ορό. Αλλα και παλι δεν ανοιγαν. Μετα πηρα 2 κολλυρια και με μασαζακι εφτιαξαν πριν λιγες μερες ! 

Πω πω δεν ειναι κριμα να τα βλεπεις ετσι; μ σχιζεται η καρδια ευχομαι να κρατησει οσο την προηγουμενη φορα αυριο δηλ ν ειναι ενταξει


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβασα εν ταχει τα νεα σας! Εμείς καλά είμαστε σαραντισαμε την Τετάρτη και πήγαμε και την πρώτη βόλτα μας την Πέμπτη!! Όχι ότι κατάλαβε τίποτα ο μπέμπης γιατί κοιμόταν όλη την ώρα! 

Χθες πήγαμε και παιδίατρο και επειδή δεν πήρε τα γραμμάρια που ήθελε μας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, διακριτικά μεν, να αυξήσουμε το συμπλήρωμα. Και πλέον ενώ ηθελα πάρα πολύ να θηλασω αποκλειστικά εχω κουραστεί να διαφωνώ με τον άντρα μου και αποφάσισα να του δίνω περισσότερο συμπλήρωμα και ας μου κοπει το γάλα... Γενικά έχω ζοριστει πολύ από όταν γεννηθηκε ο μπέμπης μια με τον ίκτερο που νοσηλεύτηκε μια που δεν έπαιρνε βάρος και γενικά με διάφορα άλλα θέματα... Και συνειδητοποίησα ότι με το να θέλω σαν τρελή να θηλασω αποκλειστικά δεν έχω καταφέρει ακόμα να χαρώ το μπεμπακι μου... 

Να ρωτήσω όσες θηλάζετε και δίνετε και συμπλήρωμα πόσα ml δίνετε περίπου την μέρα;


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Πω πω δεν ειναι κριμα να τα βλεπεις ετσι; μ σχιζεται η καρδια ευχομαι να κρατησει οσο την προηγουμενη φορα αυριο δηλ ν ειναι ενταξει

Ναι μωρε τα καημενουλια, αλλα δεν ειναι κατι σοβαρο, οποτε μην αγχωνεσαι. Θα περασει. Εμενα εχει κ νινιδα και μαζι με τις φλουδες φευγουν και μαλλια απο το κεφαλι του! 

Και μαμακιας και κουρουπας, καμια σωτηρία δηλαδη χαχαχα

πρίν από 25 λεπτά , Natasoula85 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβασα εν ταχει τα νεα σας! Εμείς καλά είμαστε σαραντισαμε την Τετάρτη και πήγαμε και την πρώτη βόλτα μας την Πέμπτη!! Όχι ότι κατάλαβε τίποτα ο μπέμπης γιατί κοιμόταν όλη την ώρα! 

Χθες πήγαμε και παιδίατρο και επειδή δεν πήρε τα γραμμάρια που ήθελε μας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, διακριτικά μεν, να αυξήσουμε το συμπλήρωμα. Και πλέον ενώ ηθελα πάρα πολύ να θηλασω αποκλειστικά εχω κουραστεί να διαφωνώ με τον άντρα μου και αποφάσισα να του δίνω περισσότερο συμπλήρωμα και ας μου κοπει το γάλα... Γενικά έχω ζοριστει πολύ από όταν γεννηθηκε ο μπέμπης μια με τον ίκτερο που νοσηλεύτηκε μια που δεν έπαιρνε βάρος και γενικά με διάφορα άλλα θέματα... Και συνειδητοποίησα ότι με το να θέλω σαν τρελή να θηλασω αποκλειστικά δεν έχω καταφέρει ακόμα να χαρώ το μπεμπακι μου... 

Να ρωτήσω όσες θηλάζετε και δίνετε και συμπλήρωμα πόσα ml δίνετε περίπου την μέρα;

Κοριτσι μου εννοειται να μη στεναχωριεσαι! Αλιμονο δηλαδη. Το παιδι σου την ιδια αγαπη θα λαβει με οποιον τροπο και αν σιτιζεται. Δεν πειραζει αν δεν σου βγηκε, δεν εγινε και κατι. Κ με το ξενο γαλατακι μια χαρα θα ειναι. Εγω αυτο που σε συμβουλευω ειναι να μην σταματησεις τον θηλασμο παραλληλα με το συμπληρωμα. Οσο μπορεις δινε και στηθος αν φυσικα το θες κ συ. Οπως κ να χει μην αναλωνεσαι σε αυτα που προσταζουν οι αλλοι, ή που φαινομενικα θα "επρεπε" να εκανες. Να απολαυσεις το μπεμπακι σου γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορααα. Ολα τα αλλα ειναι μικρης εως μηδαμινης σημασιας

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ναι μωρε τα καημενουλια, αλλα δεν ειναι κατι σοβαρο, οποτε μην αγχωνεσαι. Θα περασει. Εμενα εχει κ νινιδα και μαζι με τις φλουδες φευγουν και μαλλια απο το κεφαλι του! 

Και μαμακιας και κουρουπας, καμια σωτηρία δηλαδη χαχαχα

Κοριτσι μου εννοειται να μη στεναχωριεσαι! Αλιμονο δηλαδη. Το παιδι σου την ιδια αγαπη θα λαβει με οποιον τροπο και αν σιτιζεται. Δεν πειραζει αν δεν σου βγηκε, δεν εγινε και κατι. Κ με το ξενο γαλατακι μια χαρα θα ειναι. Εγω αυτο που σε συμβουλευω ειναι να μην σταματησεις τον θηλασμο παραλληλα με το συμπληρωμα. Οσο μπορεις δινε και στηθος αν φυσικα το θες κ συ. Οπως κ να χει μην αναλωνεσαι σε αυτα που προσταζουν οι αλλοι, ή που φαινομενικα θα "επρεπε" να εκανες. Να απολαυσεις το μπεμπακι σου γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορααα. Ολα τα αλλα ειναι μικρης εως μηδαμινης σημασιας

Εννοείται ότι θα θηλάζω ταυτόχρονα για όσο έχω γάλα! Απλά εκεί που υπολόγιζα να κόψω σιγά σιγά το συμπλήρωμα δεν θα το κόψω και ισως το αυξήσω κιόλας.


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Ναι μωρε τα καημενουλια, αλλα δεν ειναι κατι σοβαρο, οποτε μην αγχωνεσαι. Θα περασει. Εμενα εχει κ νινιδα και μαζι με τις φλουδες φευγουν και μαλλια απο το κεφαλι του! 

Και μαμακιας και κουρουπας, καμια σωτηρία δηλαδη χαχαχα

Κοριτσι μου εννοειται να μη στεναχωριεσαι! Αλιμονο δηλαδη. Το παιδι σου την ιδια αγαπη θα λαβει με οποιον τροπο και αν σιτιζεται. Δεν πειραζει αν δεν σου βγηκε, δεν εγινε και κατι. Κ με το ξενο γαλατακι μια χαρα θα ειναι. Εγω αυτο που σε συμβουλευω ειναι να μην σταματησεις τον θηλασμο παραλληλα με το συμπληρωμα. Οσο μπορεις δινε και στηθος αν φυσικα το θες κ συ. Οπως κ να χει μην αναλωνεσαι σε αυτα που προσταζουν οι αλλοι, ή που φαινομενικα θα "επρεπε" να εκανες. Να απολαυσεις το μπεμπακι σου γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορααα. Ολα τα αλλα ειναι μικρης εως μηδαμινης σημασιας

Ααα εχετε και νινιδα εσεις;; εμεις δεν βγαλαμε.... χαχχαχαχαχα πολλυυυυυ γελασααα! Εμενα ρε κοριτσι ολο αγγαλια θελει τωρα τελευταια....

Σημερα πηγαμε 40ντισαμε τελικα πηραμε κ την ευχουλα κ ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.  Σαραντισαμε κ εμεις σημερα. Ελπιζω να ειστε ολες καλα. Εμενα η μικρη οσο περνανε οι μερες χειροτερευει μμε το ξενυχτι. Χθες ολη νυχτσ ημουν στο ποδι. 8 πια κοιμηθηκα για δυο ωρες.  Η μικρη ολο ξυπναγε τη μια πεινουσε μετα της εδινα συμπληρωμα γιατι με το στηθος δεν χορταινε κ εκλαιγε, κ μετα εκανε κατι περιεργα στριφογυριζε το κεφαλακι της ενω επινε απο το μπιμπερο μετα εκλαιγε σφιγγοταν ειχε αερια. Εκλαιγε συνεχεια ηταν ανησυχη. Πυρετο δεν ειχε, η μυτουλα της καθαρη δεν ειχε μυξουλεε, την ειχα αλλαξει, ειχε ρευτει. Δεν ξερω. Κ ακομη ενα βραδυ μου το εκανε. Το ειπαμε στη παιδιατρο δεν ανησυχησε. Αλλα εγω χθες αγχωθηκα κ ημουν ετοιμη να την παω στο νοσοκομειο. Σφιγγεται κ κλαιει. Η μαμα μου λεει ειναι κολικοι μαλλον. Αλλα μονο το βραδυ;; τη μερα ειναι ησυχη. Κοιμαται κ τρωει ηρεμα συνηθως. Για φαρμακα δεν μου ειπε να παρω κατι η γιατρος. Σκεφτομαι να της ξεκινησω το τζελ για τους κολικους απο μονη μου οταν κανει τα ιδια παλι. Εσεις τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Natasoula85 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβασα εν ταχει τα νεα σας! Εμείς καλά είμαστε σαραντισαμε την Τετάρτη και πήγαμε και την πρώτη βόλτα μας την Πέμπτη!! Όχι ότι κατάλαβε τίποτα ο μπέμπης γιατί κοιμόταν όλη την ώρα! 

Χθες πήγαμε και παιδίατρο και επειδή δεν πήρε τα γραμμάρια που ήθελε μας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, διακριτικά μεν, να αυξήσουμε το συμπλήρωμα. Και πλέον ενώ ηθελα πάρα πολύ να θηλασω αποκλειστικά εχω κουραστεί να διαφωνώ με τον άντρα μου και αποφάσισα να του δίνω περισσότερο συμπλήρωμα και ας μου κοπει το γάλα... Γενικά έχω ζοριστει πολύ από όταν γεννηθηκε ο μπέμπης μια με τον ίκτερο που νοσηλεύτηκε μια που δεν έπαιρνε βάρος και γενικά με διάφορα άλλα θέματα... Και συνειδητοποίησα ότι με το να θέλω σαν τρελή να θηλασω αποκλειστικά δεν έχω καταφέρει ακόμα να χαρώ το μπεμπακι μου... 

Να ρωτήσω όσες θηλάζετε και δίνετε και συμπλήρωμα πόσα ml δίνετε περίπου την μέρα;

Εγω κοριτσι μ θηλασα 1εβδομαδα σχεδον καθολου δηλ αλλα αφου δεν επαθα μαστιτιδα λεω ευχαριστω τον Θεο απο το να εχω νεογεννητο στο σπιτι κ εγω να ειμαι νοσοκομειο μακρια της ευτυχως την προλαβα στην αρχη κ αποθηλασα....δεν καθαριζε το στηθος δεν το επινε ολο κ εμενε γαλα μεσα....αφου να φανταστεις ουτε με το νοσοκομειακο θηλαστρο δεν εβγενε οταν πηγα τοσο ασχημα...αλλα μια χαρα θα μεγαλωσει κ με ξενο ειπα στον εαυτο μου...τοσα παιδακια δεν θηλασαν τι να κανουμε ισως στο επομενο τα καταφερω πρωτα ο Θεος!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...