Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

@Suzukaki ταλαιπωρηθήκατε πολύ για να μείνεις εγκυος ε; Φυσιολογική συλληψη είναι; Υπομονή σε όλες κοριτσια μου, πιστεύω όσο περναειωο καιρός θα νιωθουμε κ καλύτερα... απο βιταμίνες μόνο φυλλικό οξύ, μου χει δώσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ Φωτεινή μου δεν ξέρω ίσως είναι και που δεν κοιμάμαι το τελευταίο διάστημα καθόλου καλά.. έκανα και το ταξίδι και τεζαρα..  Εγώ φυλλικο οξύ Βιταμίνη d. Και σίδηρο αλλά νομίζω έχει να κάνει με τις αιματολογικες αυτά που σε δίνουν και είναι ανάλογος και τον γιατρό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fotini82 είπε:

@Suzukaki ταλαιπωρηθήκατε πολύ για να μείνεις εγκυος ε; Φυσιολογική συλληψη είναι; Υπομονή σε όλες κοριτσια μου, πιστεύω όσο περναειωο καιρός θα νιωθουμε κ καλύτερα... απο βιταμίνες μόνο φυλλικό οξύ, μου χει δώσει

Ναι εμεινα φυσιολ στην καραντινα ενω ειχα καμει κ με υποβοηθουμενη κ τπτ.μακαρι να περασουν για να το χαρω κιολας ρε γμτ γτ αν νιωθω ετσι δ.μπορω να το χαρω εκατο τις εκατο.εμενα μ χει δωσει κ πολυβιταμινες που εχουν τα παντα μεσα κ σιδηρο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Ναι εμεινα φυσιολ στην καραντινα ενω ειχα καμει κ με υποβοηθουμενη κ τπτ.μακαρι να περασουν για να το χαρω κιολας ρε γμτ γτ αν νιωθω ετσι δ.μπορω να το χαρω εκατο τις εκατο.εμενα μ χει δωσει κ πολυβιταμινες που εχουν τα παντα μεσα κ σιδηρο

Εμ τότε αυτό είναι δώρο Θεού!!! Αντε θα περασει και θα το χαρείς!! Και εδώ είμαστε μεχρι να περασουν να γκρινιάζουμε όλες μαζί! Χιχι

Και τώρα κορίτσια τι τρώμε;;;;;; Που γουργουριζει παλι το στομάχι, μαζί με ναυτία, είναι μαγικό αυτό που συμβαίνει και το σπίτι είναι άδειο γιατι μεθαυριο φευγουμε;;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fotini82 είπε:

Εμ τότε αυτό είναι δώρο Θεού!!! Αντε θα περασει και θα το χαρείς!! Και εδώ είμαστε μεχρι να περασουν να γκρινιάζουμε όλες μαζί! Χιχι

Και τώρα κορίτσια τι τρώμε;;;;;; Που γουργουριζει παλι το στομάχι, μαζί με ναυτία, είναι μαγικό αυτό που συμβαίνει και το σπίτι είναι άδειο γιατι μεθαυριο φευγουμε;;;

Μακαρονι σκετο με τυρακι.η μια πατατα βραστη.η παραγγελνεις 2 καλαμακια κοτοπουλο

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τα καλαμάκια!! Εντάξει κορίτσια το τερματησα τελος!!! Μπήκα να κανω ενα ντουζάκι και 5 ολοκληρα λεπτά μαλωνα με το αθλητικό σουτιέν γιατί εμπαινε στραβα!!! Ο άντρας μου με κοιτουσε σαν χαζός.. τα νεύρα κροσσια μιλάμε!! Χαχαχα δεν παμε καλααααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για βράδυ έφαγα μισό κολοκυθακι στα κάρβουνα, εψησε μπριζόλες ο κουνιαδος μου και εβαλε και λίγα λαχανικα, αλλα τις μπριζολες δεν ήθελα ούτε να τις δω, έφαγα λίγο κολοκυθάκι και τελος..

Το σουτιεν μέσα στο σπίτι το εχω καταργήσει, εξω με μεγαλη δυσκολία φοράω, περιμένω να περάσουν λίγοι μηνες ακομα να δω που θα φτασει το βυζι να πάρω καινούργια σουτιεν, γιατί αυτά που έχω ηδη κουμπωνουν με δυσκολια!! 

Μας έπιασε βράδυ τωρα στο χωριο, να δω πως θα παλέψω την επιστροφή, που είμαι κομματια.. Θ ακούσει κανείς θα λέει εσκαβε όλη μερα, κι εγώ κομμάτια ενω όλη μέρα ξαπλωνα!! 

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κορίτσι μου... τόσο χάλια; Μισό κολοκυθάκι μόνο; Προσπάθησε να κανεις αυτό που κανω κ εγώ, όσο και αν σε αναγουλιαζει ενα φαγητό, προσπαθησε να το φας.. για στεγνά φαγητα μιλάμε πάντα! Και εγώ στην ιδεα και μονο πεθαίνω στη ναυτία με ολα τα φαγητα.. αν τελικά όμως τα δοκιμαζω δεν ειναι τοοοσο χαλια οσο φαινονται... και προσπαθησε μα μην αφηνεις το στομαχι αδειο πολλες ωρες.. επιδεινωνει παρα πολυ τη ναυτία, αληθεια δεν ξερω πως γίνεται..φφφ τι να πω ελπίζω να μην είμαστε απ τις τυχερες που θα μας κρατησει σε ολη την εγκυμοσύνη :wacko: . τωρα εστειλα τον αντρα μου να παρει 2 καλαμακια όπως είπε το Suzukaki παρα πανω... σε πληροφορώ και μονο στη σκεψη ανακατεύομαι, αλλά πρεπει να φαω δε γίνεται. Αλήθεια πως μπορείς χωρίς σουτιέν, δεν ποναει το στηθος σου; Εμενα με ποναει πολυ ακόμα και βγαζει και γαλατακι (πολύ ωραία περνάμε) οπότε πρέπει να φοράω.
Έπίσης μπορεί να φταίει και η προγεστερόνη που είσαι ετσι κομμάτια. Φερνει τρελή υπνηλία και κόπωση! Ουτροτζεσταν παίρνεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, jane.austen είπε:

Γεια σας κορίτσια! Να μπω κι εγώ στην παρέα σας;;; Έχω κι εγώ στην κοιλίτσα ένα μωράκι Ιανουαρίου 2021... Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα από εσάς!

Θα σας γράψω για μένα, έχω και έναν υπεροχο γιο που τέλος Σεπτέμβρη γίνεται 3! Περιμένουμε με αγωνια το αδερφάκι μας.. το οποίο ήρθε κάπως αναπάντεχα και αργήσαμε να το καταλάβουμε... Εγώ ήμουν έγκυος κι έκανα έντονη γυμναστική, κι άλλα ωραία... Δε θυμόμουν ούτε ΤΕΡ σκεφτειτε... Όταν έκανα χοριακη ήταν ήδη 20000!

Την Παρασκευή έκανα αυχενική, οι πιθανότητες ήταν 1:10.000 άρα ησυχασαμε από άγχος...

Περιμένουμε λοιπόν το δεύτερο αγοράκι μας! Με το είχε βάλει φόρα παρτίδα μη και δεν το δούμε...

ΠΗΤ έχω 20/1(όπως είδα και κάποια ακόμα)

Με το καλό τα καραντινακια μας!!!!❤️

Με το καλό σου εύχομαι και καλώς ήρθες στην παρέα μας .και τα δικά μου μικρά Οκτώβρη γίνονται 3!

8 ώρες πρίν, myrina είπε:

Καλώς ορίσατε καινούργιες μανούλες στην παρεα μας!! Με το καλο τα μωρακια σας, με υγεία πανω απο ολα!!

Είχα μερες να μπω κοριτσακια μου, τα είδα μαζεμενα τώρα!! Χαίρομαι που ειστε τοσο ενεργες και έχει ζωη το δωμάτιο μας!!

Τα διαβασα ολα, αλλα θα σχολιάσω ότι θυμάμαι, οπως τα θυμάμαι!! :x

Για τα ρεβίθια που εγραψες Δήμητρα κι εγω ότι κι αν έχω δοκιμάσει δεν τρελαίνονται οι δικες μου, αλλα τον τελευταίο χρόνο έχουν αρχίσει να δέχονται τουλάχιστον να δοκιμάσουν. Ελπίζω το τρίτο τώρα, γερο να'ναι, να μου βγει πιο καλοφαγο :grin:

Για το φυλλο που λες το έχω ξανακούσει, στην Αυχενική στη δευτερη πηγα μαζι με την πεθερα μου, και βγαίνοντας της λεω ο γιατρος μου ειπε μάλλον κορίτσι είναι κι αυτο, απογοητευτηκε, το σκέφτεται λίγο, μου λέει και τη νύφη του ταδε μεχρι να γεννήσει της έλεγαν ότι θα κάνει κορίτσι και τελικά βγήκε αγόρι. Δεν ηθελε να σκοτώσει την ελπίδα μεσα της :lol: 

Για τους εμετους και τις Αναγουλες ειμαι κι εγώ καπως καλύτερα πλέον, ομως προσέχω, γιατί αν δεν προσέξω με πιάνουν παλι. Πχ όσο κι αν τρελαίνομαι για το κρεμμύδι στη σαλάτα, αν το φάω θα ειναι χάλια το στομάχι μου 2 μερες.. Γενικά ξερω τι με πειράζει και τα αποφεύγω.

Σχετικα με τον τοκετό που λέτε, επειδή έχω 2 εμπειρίες, την πρώτη 36Ε3Η και την δεύτερη ακριβώς 40, ακομα κι αν με ζορισε η μικρη που πηγε μεχρι τέλους, κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να μενει μεσα όσο περισσότερο γίνεται. Ειδα μεγαλες διαφορές, ητανε πολυ πιο ώριμη η μικρή μου, και σαν βρέφος δεν με ζορισε σχεδον καθόλου, σε αντίθεση με την πρώτη που μαζι με την απειρία μου είχαμε και διαφορά θέματα να αντιμετωπίσουμε.. 

Για το σεξ που λετε  κι εμενα μου λείπει, υπάρχει επιθυμία, αλλα μέχρι κι εχθες εδω και 2 εβδομάδες ειχα αιμα, οποτε δεν το ρισκάρουμε καθόλου. Σημερα είναι η πρώτη μερα που δεν εχω δει, και μακάρι να μην ξαναδω!

Η Αυχενική ενω οι μετρησεις ειχανε βγει καλές υπερηχογραφικα, το pap-A τελικα δεν είναι καλό, και δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγω (ισως λόγω ηλικιας κοκ) μου βγηκε υψηλή πιθανότητα για ενα σύνδρομο 1/340. Οποτε έχουμε 2 θέματα τωρα.

Το πρώτο θέμα είναι που απασχολεί τον σύζυγό μου, ο οποιος είναι απόλυτος στο αν έχει κάτι το παιδί να τερματισουμε την εγκυμοσύνη. Αυτή τη φορά δέχτηκα να κανουμε μια παραπάνω εξέταση, αφου υπάρχει αυτή μεσω αίματος και είναι μη παρεμβατική, στην μικρή που παλι μου έδιναν 1/200 δεν δεχτηκα γιατι τοτε δεν υπήρχε αυτή, αλλα μονο αμνιοπαρακεντηση ή τροφοβλαστηση, και δεν ήθελα να το ρισκαρω για την πιθανότητα αποβολης. Και εν τέλει το ένστικτο μου ητανε σωστό, αφου το παιδί δεν ειχε τίποτα. Τώρα υπάρχει η ΝΙΠ, που γίνεται απλα με αιμοληψια οποτε πηγα Παρασκευή και εδωσα αιμα, σε 2 με 3 εβδομάδες θα έχουμε τα αποτελέσματα. Το κόστος 600 ευρώ, αλλα αν είναι να γλυτώσω τις εντάσεις χαλάλι. Για κάποιο λόγο παλι το ένστικτο μου μου λεει οτι ολα θα είναι καλα!

Το αλλο θεμα είναι ότι μου έβγαλαν και υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψια. Για αυτό προληπτικά πρεπει να πάρω ενα ασπιρινακι (σαλοσπιρ λέγεται), αλλα πρέπει να περιμένω να σταματήσει το αιμα πρωτα, γιατί η ασπιρίνη προκαλεί αιμοραγιες. Σημερα οπως είπα δεν εχω δει καθόλου, θα περιμένω 2-3 μερες ακομα για να σιγουρευτώ και θα το ξεκινήσω μετά.

Στους υπέρηχους το μωράκι βγαίνει μια χαρα, ζωηρο, καρδιακοί παλμοί φυσιολογικοί, μέγεθος σωστό για την ηλικια του. Οποτε αυτό με καθησυχάζει αρκετά, παρόλο που ζοριζομαι όταν ξερω οτι είναι καλα το μωράκι με παρηγορεί αυτό. Οι μικρες έχουν παράπονο που δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί τους, ειμαι όλη μέρα ξαπλα, αλλα τις εξήγησα ότι το να τις φέρω στον κόσμο ητανε ότι πιο σημαντικό έκανα στη ζωη μου, και είναι πολύ σημαντικό και αυτό το μωράκι να έρθει γερό, κι ότι δεν θα είμαι πάντα έτσι, για λίγο μόνο. Έδειξαν να καταλαβαίνουν, αλλα φυσικά είναι λογικό κι αυτες να έχουν τα παράπονα τους. 

Κατα τα αλλα πλεον παίρνω ασβέστιο, σίδηρο και φιλικό, έχω σιχαθεί να πίνω χαπια.. Εχω και το ουτρογκεσταν λόγω του αίματος, αλλα αυτο θα το σταματήσω μολις σταματήσει και το αιμα. Και το φιλικό μου ειπε όταν τελειώσει το κουτί που έχω να το σταματήσω. Εσεις τι πίνετε? Σας αναγουλιαζουν κι εσας ή μονο εμένα? 

Είχα καιρό να γράψω αλλα τα εγραψα μαζεμενα, δεν εχετε παράπονο, Ε?? :grin:

 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με την εξέταση.σχετικά με τα χάπια εγω λόγω εξωσωματικής έπινα παρά πολλά μέχρι 12 βδομάδα.τα είχα σιχαθεί πραγματικά. Τώρα πίνω μόνο salospir και filicine  και σε 2 βδομάδες θα ξεκινήσω και σίδηρο και ασβέστιο.

Κi εγώ πολλά πισωγουρισματα με ναυτίες. Τώρα κάπως καλύτερα .που και που κανένα εμετό και κανένα πονοκέφαλο. Αλλά έχω θέμα με αϋπνίες.κάθε βράδυ που πάντα ξυπνάνε τα μικρά για νερό οι για αγκαλίτσα μετά κάνει πάνω από 2 ώρες να με πάρει ο ύπνος. :-/ 

gia τα φαγητά που λέτε εγώ στις μεγάλες ναυττιες έτρωγα εύκολα μόνο τηγανιτές πατάτες .τίποτα άλλο!!!

ti ωραία γίναμε πολλές!!!!!!!


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@myrina η αρχή ήταν δύσκολη γτ δεν το περιμενα, φυσικά τώρα που πέρασε λιγάκι ο καιρός κι σκέφτομαι ότι θα μεγαλώσουν μαζί χαίρομαι δεν χριεαζεται να μαζέψω τα ρούχα μπεμπέ αποστηρωτες λίκνο τα έχω βάλει στην άκρη γτ γρήγορα θα ξανά χρησιμοποιηθούν!!! Απλά μου ήρθαν όλα μαζί μωρό εγκυμοσύνη εμετοί ήμουν κι μόνη κι με έπιανε πανικός !

@Dhmh4μήπως το αυτοκίνητο σε πείραξε ; πάντως εγώ ανακάλυψα κι το χαμομήλι ότι με βοηθάει με τις ζαλάδες στο αυτοκίνητο!

Πω το ω3 πως το παίρνεις; εμένα μου το εδώ σε το πήρα 2 μέρες αλλά το ρευομουν συνέχεια κι έβγαινε η ψαριλα κι το σταμάτησα... έκανα εξετάσεις κι έχω χαμηλή d3 κι μου έδωσε κι απ αυτήν!! Από φαγητό πέρα από στεγνό κοτόπουλο με τυρί φυσικά κι το αγγούρι με ανακουφίζει το στομάχι... 

  • Μου αρέσει 2

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου όμορφα! Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα με τις ναυτίες, αλλα νιωθω λες και εχω τραβηξει γερανο! Τόση κούραση. Εχω παρατηρήσει οτι όταν κανω πολύ ανησυχο ύπνο, ξυπνάω κατακοπη μετά. Και τι έκανα... ένα πλυντηριο έβαλα 5 ρουχακια..

Όσες εχετε τα παιδακια σας κοντά στην ηλικία είστε πολύ τυχερες! Θα μεγαλώσουν μαζί, θα είναι αυτοκόλλητα. Εμένα θα εχουν σχεδόν 10 χρόνια διαφορά! Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι η κόρη μου είναι προστατευτική και θα βοηθάει με το μικρό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα πάντως σηκώθηκα με πολύ δυσκολία πάλι καλά έπιασε τον άντρα μου κατούρημα κι σηκώθηκε ακριβώς την ώρα μου ξύπνησε ο μπόμπιρας κι τον πήρε κι τον τάισε! Κέρδισα μισή ώρα ύπνου παραπάνω δεν γινόταν ήρθε στο κρεβάτι με την κουτάλα κι με βαρουσε.....

@Fotini82θα έχεις βοήθεια εσύ με το μωράκι σου θα το προσέχει!! Εμάς βλέπω για αρχή να το χτυπάει με την κουτάλα χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα!!

Καλωσορίσατε κορίτσια!!

Αχ ακούω για φαγητά κ δεν μπορώ, τρελαίνομαι.. Πεινάω όλη την ώρα.. Εγώ το Σάββατο έκανα κάτι φακές όνειρο..Έτρωγα 2 μέρες και μαζί με έμενα κ ο καημένος ο άντρας μου.. Που δεν του αρέσουν καθόλου, αλλά με έχει πιάσει μια μανία με λαχανικά κ ζαρζαβατικά άστα.. Το κρέας ούτε να το δω.. Μου μύρισε κιόλας γαλακτομπούρεκο, κ εδώ που είμαι δεν βρίσκω οπότε έφτιαξα ένα κ έφαγα το μισό ταψί!!! Όλη μέρα στο πιάτο είχα ένα κομματάκι.. Περιμένω πως κ πως να περάσουν οι μέρες να κατέβω γιατί δεν αντέχω άλλο κορίτσια..

Εντωμεταξύ αγόρασα καινούριο μαγιώ γιατί το περσινό το από πάνω δεν μπαίνει.. Βασικά μαίνει αλλά τα κορίτσια βγαίνουν.. Κ όταν το έβαλα ένιωσα σαν μια μικρή φαλαινίτσα.. Αλλά είπα δεν με νοιάζει φέτος καθόλου!! Καλά ούτε πέρισυ με ένοιαζε αλλά τέλος πάντων.. :D

Δεν μπήκα καθόλου το σκ γιατί όπου έγερνα κοιμόμουν, οπότε δεν βρέθηκε πολύς χρόνος!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

@Marian91 μια χαρά σε βρίσκω, θεαματικό ξύπνημα! Χαχα! Όσο για το νεογεννητο, να του βάλεις καμια τεντα προστασίας...

@Mikri Ollandeza Έλα ρε κορίτσι και έλεγα που χαθηκες εσύ... αλλά μου έτρωγες γαλακτομπούρεκα! Χαχα στείλε και κανα κομματάκι απο εδω.. πω πω και εμένα με τραβανε τα γλυκά πολύ αλλά προσπαθώ να μην τρώω. Δεν το καταφέρνω πάντα, λέμε τώρα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...