Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Xen.... είπε:

@Maria mariaa συγγνώμη αν σε ζαλίζω αλλά είσαι η μόνη που μπορώ να ρωτήσω μπας κ ηρεμήσω..... Η αποκόλληση σου είναι μόνο με καφέ υγρα ή είχες κ αίμα??? Επίσης ένοιωθες κ τπτ άλλο????? 

Να ηρεμίσεις πρώτον..Δεν με ζαλίζεις καθόλου . Ειναι καφε σκούρα υγρά που βέβαια είναι πολυ καλο που αποβάλλοντα..είχα κάτι πονάκια χαμηλά πηγα στο γιατρό μου με είδε και είδε την αποκόλληση( εμενα οφείλεται στην θρομβοφιλια όμως ) μου έδωσε τα χάπια που μου ειπε βοηθούν στην περίπτωση μου και  μειώθηκε αρκετά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria mariaa είπε:

Να ηρεμίσεις πρώτον..Δεν με ζαλίζεις καθόλου . Ειναι καφε σκούρα υγρά που βέβαια είναι πολυ καλο που αποβάλλοντα..είχα κάτι πονάκια χαμηλά πηγα στο γιατρό μου με είδε και είδε την αποκόλληση( εμενα οφείλεται στην θρομβοφιλια όμως ) μου έδωσε τα χάπια που μου ειπε βοηθούν στην περίπτωση μου και  μειώθηκε αρκετά 

Εμένα είναι ανοιχτόχρωμα , σκούρα έχω να δω πολύ καιρό... φαντάσου ότι είναι κ μέρες που δεν έχω καθόλου........απλά είναι να φύγουμε την Παρασκευή κ ένα άνχος το έχω..μάλλον θα τον ξαναπάρω τηλ να πάω να με δει να ηρεμήσω γιατί πριν μέσα στην βλέμμα σαν να είχε λίγο ροζ..... ξέρω ψάχνομαι πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη αλλά τι να κάνω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Xen.... είπε:

Εμένα είναι ανοιχτόχρωμα , σκούρα έχω να δω πολύ καιρό... φαντάσου ότι είναι κ μέρες που δεν έχω καθόλου........απλά είναι να φύγουμε την Παρασκευή κ ένα άνχος το έχω..μάλλον θα τον ξαναπάρω τηλ να πάω να με δει να ηρεμήσω γιατί πριν μέσα στην βλέμμα σαν να είχε λίγο ροζ..... ξέρω ψάχνομαι πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη αλλά τι να κάνω....

Εμενα ο γιατρός μου λέει να πηγαίνω μια φορά το μήνα αλλά επειδή έχω αγχος του  ειπα και πηγαίνω κάθε 15.Επισης προχτες πήγα ένα διήμερο και πριν φύγω πήγα με είδε και ηρέμησα..Η αλήθεια είναι ότι λαχταρούσα να το δω...Την ώρα που πήγα κοιμόταν το ξύπνησε ο γιατρός τεντώθηκε μετά κουνούσε χέρια πόδια και μετά έβαζε το χέρι στο στόμα ετσι μας ειπε ο γιατρός..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xen.... είπε:

Εμένα μου την έγραψε την έκανα Δευτέρα,  Τρίτη πήρα τα αποτελέσματα κ Τετάρτη έκανα την Αυχενική κ πήρα αμέσως τα αποτελέσματα..... Καλύτερα έτσι νομίζω....

Την  εκανα την τριτη κ εγω μαζι με εξετασεις αιματος .στον υπερηχο σου λεει καποια βασικα εμενα μ ειπε ολα τελεια πχ οποτε ενα αγχος εφυγε και την επομενη βγαινουν κ οι αιματολογικες.ξερω οτι αν ο υπερηχος βγει καλος θα βγουν κ οι αιματολογικες το.ιδιο.σαν εξεταση εμενα κρατησε κανα μισαωρο με 40 λεπτα αλλα εχω ακουσει οτι μπορει να παρει πολυυυυυ παραπανω αν το μωρο δ εχει παρει καλη θεση κ δεν τον βοηθαει να κανει μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

ξερω οτι αν ο υπερηχος βγει καλος θα βγουν κ οι αιματολογικες το.ιδιο.

Στη δικη μου περίπτωση στον υπέρηχο ολα ητανε καλα αλλα το pap-A δεν βγήκε καλο και ανέβηκαν καποια ποσοστά.. 

Επισης κι εμενα και στις 3 εγκυμοσυνες καπάκι τα έκαναν, ή λίγο πριν ξεκινήσουμε τον υπέρηχο ή λιγο μετα που τελειώσαμε

@Xen.... εμένα σε αυτην την εγκυμοσυνη ξεκίνησε με ροζ υγρά την πρώτη φορά, απο τότε και 2 βδομαδες τωρα εχω καφε, πολυ λίγο μονο στο σκούπισμα, δεν υπάρχει ροή δλδ και ουτε λερωσα καν εσώρουχο. Υπήρξαν μερες που δεν ειχα αλλα μετα ξανα, αυτο το λίγο το ίδιο. Τωρα δυο μέρες δεν εχω δει καθολου σχεδον, ελάχιστο μια φορά δυο τρεις κουκίδες. Μην συγκρίνεις πάντως, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εμένα μου ειπε ξαπλα ο δικος μου ισως και για αλλους λόγους, εσύ κανε ότι σου λέει ο δικος σου γιατρός, αυτος προφανώς ξέρει!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, myrina είπε:

Στη δικη μου περίπτωση στον υπέρηχο ολα ητανε καλα αλλα το pap-A δεν βγήκε καλο και ανέβηκαν καποια ποσοστά.. 

Επισης κι εμενα και στις 3 εγκυμοσυνες καπάκι τα έκαναν, ή λίγο πριν ξεκινήσουμε τον υπέρηχο ή λιγο μετα που τελειώσαμε

@Xen.... εμένα σε αυτην την εγκυμοσυνη ξεκίνησε με ροζ υγρά την πρώτη φορά, απο τότε και 2 βδομαδες τωρα εχω καφε, πολυ λίγο μονο στο σκούπισμα, δεν υπάρχει ροή δλδ και ουτε λερωσα καν εσώρουχο. Υπήρξαν μερες που δεν ειχα αλλα μετα ξανα, αυτο το λίγο το ίδιο. Τωρα δυο μέρες δεν εχω δει καθολου σχεδον, ελάχιστο μια φορά δυο τρεις κουκίδες. Μην συγκρίνεις πάντως, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εμένα μου ειπε ξαπλα ο δικος μου ισως και για αλλους λόγους, εσύ κανε ότι σου λέει ο δικος σου γιατρός, αυτος προφανώς ξέρει!

Α τοτε ισως ειναι αναλογα το κεντρο.εμενα μ βγηκαν οι απαντησεις την επομενη των αιματολογικων

Κοριτσια υποφερει καμια απο δυσπεψια η μονο εγω ειμαι;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγώ!!!!!!! Εδώ!!! Δεν εχω κάνει ακόμα αυχενική, θα κάνω την άλλη βδομάδα! 
Έπίσης και καφέ υγρά για πολλεεεεες μέρες και αίμα κόκκινο και εναν κουβά χαπια παίρνω και ξάπλα είμαι και καούρες και ναυτίες και τσουξίματα και τις πρωτες βδομάδες πεθανα στους εμετούς και απ´όλα εχω!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια ολες σας για τις απαντησεις.... από ότι καταλαβαίνω η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ ο γιατρός είναι αυτός που ξέρει καλύτερα το καλύτερο για την καθεμία μας!!!! :))

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω δυσπεψία όταν τρωω συνηθως τηγανιτά και σαλτσες βαριές ή οταν φαω πολύ ποσότητα και απότομα. Είναι λογικό, όσο μεγαλώνει η μητρα πιεζονται όλα εκει μεσα.

Το μωρό στην πρωτη μου εγκυμοσύνη το είχα ακούσει τη 18η βδομάδα. Στις επόμενες εγκυμοσύνες το ακούς νωρίτερα. Μου χουν πει εγκυούλες οτι το ακουσαν και 13η-14η. Τι να σου πώ. Θα δείξει

Δημητρούλα μου απο ναυτίες είμαι καλά, αλλά εχω αυτά τα τσουξίματα παλι, που δε μπορω να καταλαβω τι είναι. Η γενική + κ/α βγήκαν καλές. Εδειξε μονο κρυσταλλους στα ουρα και μου είπε να πινω σοδα. Οταν τον ρωτησα αν κανουν πονο μου είπε, μπορεί.. τι να σου πω ρε συ, δε μπορώ να καταλαβω, παντως πλενομαι και με χαμηλακι και ανακουφιζει λιγο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έχω ακούσει ότι στις 18 εβδομάδες το νιώθεις αλλες αργότερα και όσες είναι δεύτερη και 3 φορά μανούλες νωρίτερα αχ ανυπομονώ!!!  Ωραία  φωτεινή μου αντε να φύγουν και αυτά τα άτιμα ναι το χαμομηλάκι κάνει καλό.. Η σόδα σε τι βοηθάει;;;  

Link to comment
Share on other sites

Η σόδα διαλύει τους κρυστάλλους λογικά;;; Τι να σου πω... δεν τον ρωτησα κιόλας να πω την αλήθεια. Πάλι αυπνίες μου έχεις; Εγώ σηκώθηκα για τουαλέτα, εχω και τη μικρούλα μου σήμερα εδώ, γυρισε απ τον παππού και τη γιαγιά που είχε παει για μπανάκι και ήθελε να κοιμηθούμε μαζί.. ε και της ήρθε όρεξη για κουβέντα 4.30 το πρωί! Όλα τα αναλύσαμε :? Ελπίζω να καταφέρω να ξανακοιμηθώ τώρα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Πως είστε;; Αχ ευτυχώς κοιμήθηκα φωτεινή μου μέχρι της 7 πάλι καλααα.. Χάχα της έλειψες  γι αυτό ελπίζω να σε πήρε ο ύπνος πάλι..  Ρωτάω για την σόδα γιατί πίνω.. μαρεσει βασικά πολύ δεν πίνω αλλα αναψυκτικά μόνο σόδα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα!! καλωσήρθατε νέες μανούλες! Εύχομαι να έχουμε όλες τελειόμηνες και όμορφες εγκυμοσύνες..

Όσον αφορά τα καφέ υγρά @Xen.... είχα από την αρχή, έπαιρνα τις μαίες μου κάθε μέρα κ μου έλεγαν το ίδιο, δεν χρειάζεται να ανυσηχείς, είναι φυσιολογικό.. Αλλά μετά τον πρώτο υπέρυχο που ηρέμησα κ εγώ άρχισαν να αρραιώνουν, όχι ότι δεν συνεχίζω να τα βλέπω αλλά όχι τόσο συχνά.. Οπότε για εμένα δεν είναι κάτι αγχωτικό πλέον, αλλά αν νιώθεις την ανάγκη να μιλήσεις με τον γιατρό σου να το κάνεις, μην καταπιέζεσαι..

Τώρα πάμε πάλι στο πιο σημαντικό.. στο φαγητό!! Πλέον κ εγώ θέλω μόνο λαχανικά κ όσπρια κ αλμυρά σνακ.. Χθες έκανα κολοκυθάκια κ μελιτζάνες τηγανιτά.. Ξέρω τα τηγανιτά δεν είναι κ τα καλύτερα αλλά πόσο τα λιμπίστηκα δεν περιγράφεται.. Βέβαια με σαλατούλα κ πατατούλες.. Πολλές φορές μου έρχεται αναγούλα με το κρέας.. Ααα έκανα κ κάτι άλλο που μου αρέσεο πολύ.. έβαλα φέτα σε φύλλο, το έψησα κ έριξα μέλι από πάνω.. Πωω μου τρέχουν τα σάλια..

Κ συμπάσχω απόλυτα νομίζω με την @myrina γιατί κ το σπίτι να γκρεμίσουν όταν κοιμάμαι δεν θα καταλάβω τίποτα..:D

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...